De Noordsche conferentie te Stockholm DONDERDAG 19 OCTOBER 1939 No. 24408 Een roerende manifestatie De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Turkije en de pacten met Engeland en Frankrijk 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In de lucht De randstaten Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztfn: per 3 maanden (.3.35 per week f.O.lS Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd> (Van onzen specialen verslaggever). Stockholm 19 October. (Per telefoon). Feestelijk is de Zweedsche hoofdstad versierd en zij, die er gisteren in de straten wandel den, kregen den Indruk, dat er in Stockholm een volksfeest zou plaats vinden. Vlaggen van Denemarken, van Noorwegen, van Fin land en van IJsland de laatste vielen door de bijzondere kleurigheid direct op hingen overal, mengden zich met het Zweedsche dundoek. De trams en de auto's waren even eens vroolijk gepavolseerdalles ter eere van de zoo uiterst gewichtige conferentie tusschen de staatshoofden van Noorwegen, Zweden, Denemarken en Finland, waarbij de Deensche koning en diens minister van buitenlandsche zaken IJsland vertegenwoor digen. Opvallend is, dat onder de wandelaars zich velen in militaire uniform bewegen. De gebeurtenissen van dezen eersten conferen tiedag werden Ingezet met de aankomst van den Finschen Staatspresident, Kalllo en diens minister van buitenlandsche zaken. Erkko, die op het nieuwe groote vliegveld „Bromma" door den Zweedschen koning en den kroonprins, benevens door den Zweed schen minister van buitenlandsche zaken, Sandler en diens collega van binnenlandsche zaken begroet werden. Ook een vertegen woordiger van het Finsche gezantschap te Stockholm, waar eens Paaslviki, de man. die thans tot taak heeft de onderhandelin gen met de Sovjet-Unie te leiden, den scep ter heeft gezwaaid, was aanwezig. Een uur na aankomst van Kallio arriveer den de koningen van Denemarken en Noor wegen, respectievelijk koning Christiaan X en koning Haakon, di eeveneens vergezeld waren van hun ministers van buitenland sche zaken. Geschiedde de begroeting van het Finsche staatshoofd in kleinen kring, anders was het bii de aankomst van de beide monarchen. Duizenden, misschien wel honderdduizenden bereidden den Noorschen en Deenschen staatshoofden een enthou siaste ontvangst, waarin de ondanks zijn 80- jarigen leeftijd nog zoo vitaal uitziende ko ning van Zweden deelde. Al heerschte er in de straten van Stock holm een feestelijke stemming, toch stonden de gezichten van de zich op straat bevinden de menschen zeer ernstig. En diezelfde ernst spiegelde zich af op de gelaten van de ko ninklijke gasten en hun gastheer, die zich straks voor de bespreking van uiterst moei- liike en misschien voor de geheele wereld uiterst belangrijke problemen geplaatst zouden zien. Om één uur ln den middag vereenlgde de Zweedsche koning de drie staatshoofden aan een familie-lunch, terwijl de ministers van buitenlandsche zaken de gasten waren van minister Sandler, hun Zweedschen collega. Reeds om half twaalf had in het ministe rie van buitenlandsche zaken de eerste be spreking plaats Deze duurde tot het Iunch- uur, werd om drie uur hervat, waarop tot vijf uur in den middag werder geconfereerd werd „Een officeel communiqué", aldus deelde men mij gisteren reeds mede. „viel niet te verwachten. Dit zou niet eerder uit gegeven worden dan na afloop van de con ferentie". Het valt daarbij op, dat zij, die de besprekingen voeren een hardnekkig stilzwijgen in acht nemen. Toch kon men mij in wel ingelichte krin gen zeggen, dat er over het algemeen ge sproken geen politieke sensaties te verwach ten zijn. Er wordt ook niet op gerekend, dat de staatshoofden het initiatief zullen ne men tot eenigerlei bemiddeling in den wereldbrand, welke thans in Europa begon nen is. Men herinnerde mij daarbij aan een Zweedscb spreekwoord, dat overeenkomt met het Hollandsche gezegde van de aange boden diensten, die zelden gewaardeerd wor den. En noch bij de drie Majesteiten, nóch bij den president van de Finsche republiek zal de bedoeling voorzitten, dat dit gezegde op hen van toepassing zal zijn. Men ver zekerde mij wel. dat de conferentie bedoeld is als een manifestatie van de solidariteit der vijf Noordsche landen, speciaal ten aan zien van Rusland Een der voornaamste punten daarbij is dan natuurlijk het vraag stuk der neutraliteit der Oslostaten en de handelsbetrekkingen met de oorlogvoerende staten. In de avonduren was Stockholm uiterlijk geheel veranderd. Een onafgebroken, schier onafzienbare stroom menschen golfde in de richting van het koninklijk slot. Nu ging een hartewensch van de Zweedsche bevolking in vervulling. Zij mocht dan eindelijk de 4 staatshoofden haar welgemeende hulde gaan betuigen. Het is geenszins overdreven, wanneer wij aannemen, dat daartoe vele honderdduizenden zich hebben opgemaakt. Het auto- en tramverkeer is gestremd, om dat er in de overvolle straten geen door komen aan is. Allen worden bezield door oen gedachte: naar het koninklijk nalels. v..trekt direct de aandacht, doordat vele schijnwerpers het hel verlichten Hier mani festeert zich dp eensgezinde wil van allen om solidair te zijn met hen. od wier schou ders een groote verantwoordelijkheid rust. Ik Het is thans Stockholm, Zweden's hoofdstad, waarop zich de aandacht van de geheele wereld concen treert, Daar zjjn gisteren de staatshoofden van Noorwegen, Zweden, Denemarken en Finland, waarbjj de Deensche koning tevens IJsland ais vjjfde Noordsche staat vertegenwoordigde, bijeengekomen om zich te beraden over een nau were samenwerking in dezen moei lijken tijd, waarbij de handhaving van de neutraliteit wel in de eerste plaats betrokken is. Voor ons blad zal een speciale verslaggever zijn indrukken uit Stockholm weergeven, gedurende de twee dagen, welke voor de conferentie der staatshoofden zijn vastgesteld. Bijgaand treft de lezer een beschouwing aan, welke wij per telefoon ontvingen. ben getuige van deze manifestatie. Ik ben ook getuige van de ontroering die door een ieder gaat, wanneer duizenden „Een vaste burcht is onze God" aanheffen. Dit is een van de grootsche oogenblikken van dezen historischen dag. Ondanks het feit, dat Zweden's minister van buitenlandsche zaken Sandler het gis teren zeer druk heeft gehad ben ik er in geslaagd een zeer kort onderhoud met hem te hebben. De minister wilde zich natuurlijk niet uitlaten over de besprekingen, daar hij op het officieele communiqué niet vooruit kon loopen. Maar wel verzocht hij mij om er op te wijzen, dat men in de Oslostaten en met name in Zweden, met buitengewoon veel sympathie een samenwerking met Nederland zou begroeten. (Nadruk verboden). Van andere zijde wordt ons nog gemeld: Duizenden leden van verschillende veree- nigingen trokken met vijfhonderd vaandels en muziek in optocht van het Stadhuis naar het Koninklijk Paleis waar de muziek de volksliederen der Scandinavische landen speelde en een hoera werd uitgebracht „op het Noorden". Een godsdienstplechtigheid Is gehouden in de oude kerk Storkyrkan, in tegenwoordig heid van 'e staatshoofden, de leden van de koninklijke familie en de Zweedsche regee ring, benevens een bewogen menigte. Na zijn preek bad de aartsbisschop God Zijn zegen te geven aan de beraadslagingen. Vervolgens las hij een gebed voor den vrede voor. De geheele plechtigheid speelde zich af in een sfeer van diepe ontroering. Gisteren hebben president Roosevelt en de regeeringen van 20 andere Amerikaan- sche republieken telegrammen gezonden aan den koning van Zweden, ter gelegen heid van de conferentie der Scandinavische staatshoofden. Het telegram van president Roosevelt luidt als volgt: ,Deze regeering voegt zich bij de regee ringen van andere Amerikaansche republie ken om uiting te geven aan haar steun aan de beginselen van neutraliteit en orde. over eenkomstig de wet. welke de landen, die thans te Stockholm vertegenwoordigd zijn, gedurende de geschiedenis steeds hebben voorgestaan. De Scandinavische conferentie, welke door Uwe Majesteit bijeen is geroepen, wordt door de regeering en het volk van de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika met groote belangstelling gevolgd." Men beschouwt dit gemeenschappelijk zenden van telegrammen aan koning Gustaaf als een der eerste vruchten van de onlangs te Panama gehouden conferentie, waar de Amerikaansche republieken elkaar beloofden neutraal te zullen blijven. De Noordsche ministers hebben vanmor gen hun besprekingen in het departement van buitenlandsche zaken voortgezet. Om 12 uur worden de onderhandelingen besloten met een bijeenkomst der staats hoofden en ministers in het koninklijke slot. Om 12.20 uur zullen de Noordsche staats hoofden over het resultaat der conferentie voor den omroep spreken. Vanmiddag biedt het kroonprinselijke paar den staatshoofden een noenmaal aan. De Finsche president en minister Erkko vertrekken vanmiddag om 4 uur naar Hel sinki. De Deensche en Noorsche gasten zullen pas vanavond vertrekken. FRANSCHE BERICHTEN. Het Fransche iegerbericht van gister avond luidt: Over het algemeen geen veranderingen aan het front. Sterke activiteit van de ver- kenningsafdeelingen, vooral tusschen Moe zel en Saar. Een kalme nacht aan het geheele front. Zeer regenachtig weer. Vijandelijke infan- terieverkenners. gesteund door artillerie, werden op verschillende punten van het front teruggeslagen. Parijs geeft daarop volgenden commen taar: Aan het front is de dag door geen enkele belangrijke gebeurtenis gekenmerkt. Duit- sche troepen, die vooruitgeworpen zijn in de vrijwillig door de Fransche bewakings elementen ontruimde zone zijn thans in contact met de eerste Fransche weerstands- linie. Deze linie, die gevormd wordt door veldversterkingswerken. is nauwgezet ge trokken en opgebouwd onder dekking van een gordijn van voorposten. De Fransche pionniers hebben bijna drie weken tijd ge had om de linie op te bouwen. Het betreft hier dus een hechte zeer bestudeerde or ganisatie, die bijna overal op Duitsch ge bied is opgericht langs een tracé, dat den tegenstander niet bekend ls. Voordat deze zelfs kan denken aan een poging tot een nieuwen opmarsch is hij volstrekt verplicht er de juiste ligging van te verkennen en den weerstand af te tasten. Aan die taak schijnt hij zich nu te hebben gewijd en dat ver klaart de bedrijvigheid van zijn verken ningselementen, te meer, daar het nog steeds afschuwelijke weer hem iedere me thodische luchtwaarneming onmogelijk maakt. Ook van Fransche zijde moet men zich voor de linies op de hoogte stellen van de Juiste positie en de werkelijke kracht van de elementen van de Duitsche troepen, die het contact gevestigd hebben, hetgeen ver klaart waarom de zoo vaak in de commu niqués van begin October genoemde ver kenningsacties opnieuw zijn uitgevoerd. Deze bijzondere vorm van operaties aan het Westelijk front heeft eenvoudig het tooneel van actie gewijzigd na de loshaking, die door de Fransche troepen is uitgevoerd met vol strekte nauwgezetheid en volgens de lang durig overwogen voorschriften hunner be velvoering. Deze heeft, door aan haar voor uitgeschoven elementen bevel te geven op de eene plaats terug te trekken en elders stand te houden den vijand ieder tactisch voordeel van zijn offensief ontnomen, het welk positief in de leegte ten uitvoer is ge legd. Na drie dagen van vrij levendige gevech ten en van oprukken onder geschutvuur, staan de Duitsche troepen weer in dezelfde algemeene positie van voor het offensief, voor welingerichte stellingen, die overvloe dig voorzien zijn van automatische wapens en antitankmiddelen en bediend worden door een ongedeerd personeel, welks moreel op geen enkel punt ls aangetast. Bovendien ligt deze nieuwe positie dichter bij de Maginotlinie, die overvloedig voorzien is van zware en middelzware artillerie, goed beschermd is, beschikt over centra voor rusten en ravitailleeren, welke niet alleen volkomen gedekt zijn tegen granaten van ieder kaliber, maar zelfs tegen het rumoer en de veelvuldige ongemakken van den oorlog te velde in de maand October, die uitzonderlijk regenachtig en koud is. De Duitsche troepen daarentegen moeten haastig nieuwe stellingen improviseeren onder het vuur van den tegenstander en verder van hun permanente versterkings linie, die heel wat minder comfortabel is dan de Fransche. De toenadering naar de vooruitgeschoven Duitsche linies loopt over een terrein, dat thans omgewoeld is door de ontploffing zoowel van de Duitsche mijnen in begin September als de Fransche mijnen, benevens door wederzijdsche bombarde menten gedurende anderhalve maand, ter wijl zij bovendien onder het vuur ligt van de mitrailleurs, die indirect vuur geven en geleid worden door het nauwgezet verken nen van het terrein, dat rustig geschied is gedurende de bezetting door de Fransche troepen. Radio Paris heeft gisteravond laat ge- zegd: „Wü vernemen uit Berlijn, dat Hitler verklaard heeft, dat hij bereid is om een millioen man op te offeren om door het Fransche front heen te breken". Dat wij dit laatste slechts onder het grootste voorbehoud geven, spreekt van zelf! De zeevaart-commissie van de Ver. Sta ten heeft medegedeeld, dat het Ameri kaansche schip „Independance Hall" drie honderd overlevenden van de Britsche schepen „City of Mandalay" en „York shire" aan boord heeft genomen. De „City of Mandalay", groot 7029 ton, is eigendom van de Ellerman Line en de „Yorkshire" van de Bibby Line. Gedurende de week, eindigende op 14 October, heeft de Britsche contrabande controle 23.000 ton goederen, die blijkbaar voor Duitschland bestemd waren, in be slag genomen. Op de Orkaden is aldus berichten van het Engelsche Reuter-Bureau tweemaal luchtalarm gemaakt. Een groot bombarde mentsvliegtuig vloog op groote hoogte over Kirkwall naar Scapa Flow, waar een hevig vuur op het toestel werd geopend. Hoewel het naar schatting ruim achtduizend me ter hoog was, kon men zien, dat het toe stel vreemde bewegingen maakte. Later werd gemeld, dat het voor de Schotsche kust had moeten dalen, doch een bevesti ging daarvan werd niet verkregen. Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat men heeft gezien hoe vijandelijke vliegtuigen, die blijkbaar op verkenning waren, uit de richting van Kirkwall en Duncansby Head tot Scapa Flow naderden. Er werden geen bommen geworpen. HITLER REIKT ONDERSCHEIDINGEN UIT. Hitier heeft gisteren in zijn werkkamer in de nieuwe rijkskanselarij in aanwezig heid van admiraal Rader, den comman dant en de verdere bemanning van de duikboot, welke de „Royal Oak" tot zinken heeft gebracht, ontvangen. Hitier zegde de bemanning van de duikboot dank en ves tigde er de aandacht op. dat de ..Royal Oak" tot zinken is gebracht op de plaats waarnaar eens de Duitsche vloot door een zwakke regeering werd uitgeleverd. Wat Von Prien en zijn mannen hadden gedaan, zoo zeide Hitler, was de meest trotsche daad die een Duitsche duikboot ooit kon volbrengen. Daarna overhandigde hij Von Prien het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Kapitein Von Prien deed daarna een uitvoerig relaas van zijn tocht. Hierna gebruikten de Duitsche zeelieden te zamen met Hitier het middagmaal. TROEPEN VAN HET ROODE LEGER IN ESTLAND. Gistermorgen zijn troepen van het roode leger overeenkomstig het Estlandsch Russische verdrag van wederzijdschen bij stand. in Estland aangekomen. De troepen van het roode leger overschreden de Est landschRussische grens op den weg van Narwa en den weg van Riga. Zij werden verwelkomd door vertegenwoordigers van het Estlandsche leger en door Nikitin. den Russischen gezant in Estland. Na een uit wisseling van gelukwenschen speelden mu ziekkorpsen het Estlandsche volkslied en de internationale. In de Kamer heeft de Estlandsche pre mier Uluots o.a. gezegd: Het algemeene doel der Estlandsche bui tenlandsche politiek is het onderhouden BINNENLAND. De vestigingswet voor het kleinbedrijf door de Tweede Kamer aangenomen (Pari. Overzicht, 3e Blad). De speciale kindervlucht naar Indië gaat door. Binnenland, 3e Blad). De burgemeester van Tubbergen geschorst (Binnenland. 3e Blad). Het Leidsche Volksbuis bestaat 40 jaar. (3e Blad). Viering van het 75-jarig bestaan van het Chr. Militair Tehuis te Leiden. (Stads nieuws. 2e Blad). Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 en 3 van bet Tweede Blad en pag. 3 van het Derde Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire - Lustelooze markt - Onregelmatige koersbeweging - Ameri kanen lager - Beleggingen kalm. BUITENLAND. Turkije zal de verdragen met Frankrijk en Engeland weldra teekenen. (Ie Blad). De Stockholmsche conferentie. (Ie Blad). De houding van Britsch-Indië. (Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Meest matige tot zwakke Noord oostelijke tot Noordelijke wind. Meest betrokken, later wellicht opklarend. Aanvankelijk nog tij delijk regen. Weinig verandering in temperatuur, later waarschijn lijk iets kouder. De Fransche generaal Weygand en de Engelsche generaal Wabel zijn gistermid dag per vliegtuig in Ankara aangekomen. De beide generaals hebben een bezoek ge bracht aan maarschalk Fewzi Tchakmak, den chef van den grooten generalen staf. en den minister van defensie, generaal Tinaz. welk bezoek door de beide Turksche militairen werd beantwoord. Weygand en Wabel zullen tot 21 October in Ankara blij- Generaal Weygand zal volgens een telegram uit Ankara binnenkort het TurkschFransch pact tot wederzijd schen bijstand onderteekenen. Tijdens zijn overleg met de Turksche legerleiders zal Weygand beraadslagen over gemeenschappelijke defensieve maatregelen. Bevoegde kringen te Ankara zijn van ineening, dat het FranschTurksche en het EngelschTurksche verdrag tot wederzijdschen bijstand gelijktijdig zullen worden onderteekend. van vriendschappelijke politieke en eco nomische betrekkingen, zoowel met de buurstaten als met andere landen. Het pact met de Sovjet-Unie heeft de vriendschap pelijke betrekkingen met den grooten Oos telijken buur op de basis van een vertrou welijke wederzijdsche hulpverleening ge plaatst. De regeering wil in den Europee- schen oorlog neutraal zijn en streeft er naar het economische verkeer met het bui tenland te beschermen. Het leger zal verder gemoderniseerd en versterkt worden. Het vertrek der Duitsche bevolkingsgroep beteekent een omwente ling in de eeuwenoude geschiedenis van Estland. HET VERTREK DER DUITSCHERS. Bij de overplanting van de Duitschers uit de Baltische landen, welke actief wordt voortgezet, zal de stad Riga ongeveer 35.000 en Reval 10.000 inwoners verliezen, aldus verneemt de „Basler Nachrichten" uit Berlijn Het betreft hier in hoofdzaak doctoren, advocaten en handelslieden, die zich in Polen een nieuw bestaan moeten scheppen. De „Baltische baronnen" zullen als do meinbeheerders gestuurd worden naar het door Duitschland bezette land. Het ls te voorzien, dat wanneer de ver huizing uit Estland en Letland voltooid ls, de beurt zal komen aan Lithauen. Voorts zou overwogen worden de Duit schers te laten vertrekken uit Joego-Slavië en Hongarije. Het gaat hier, aldus het blad, om eea ware volksverhuizing.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1