BINNENLAND Chamberlain's week-rapport LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 19 October 1939 PARLEMENTAIR OVERZICHT Burgemeester van Tubbergen geschorst De uitvoering der distributiewet De speciale kindervlucht Napels—Batavia </aat de v&xg vau Uur tfecOu/f ood Ut debeu ïdd ümpp&ieu-d&yft ado&j&eABu. iu de daqtfécuip&H f Resultaten tot dusver behaald RECHTZAKEN Naar wij vernemen is de heer Th. C. L. Luyckx, burgemeester der gemeente Tubbergen, bij Koninklijk Besluit van 11 October met ingang van dien datum geschorst in zijn ambt, voor den tijd van drie maanden. De heer Luyckx werd op 1 Maart 1923 tot burgemeester te Tubbergen be noemd. De schorsing houdt verband met een onderzoek, dat van rijkswege wordt inge steld naar bepaalde gedragingen van den burgemeester. Vermoed wordt dat hier mede o.m. verband houdt het feit, dat de burgemeester tevens optrad als vertegen-- woordiger van een verzekeringsmaatschap pij. Reeds vroeger gingen er geruchten, dat hij als zoodanig te veel zijn invloed als burgemeester zou hebben laten gelden. HET RIJK ZAL 85 PCT. DER KOSTEN AAN DE GEMEENTEN VERGOEDEN. Ter uitvoering van artikel 10, tweede lid, van de distributiewet. is thans een algemee- ne maatregel van bestuur afgekondigd in zake de tegemoetkoming van het rijk in de kosten, die de gemeentebesturen bij de uit voring dier wet moeten maken. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: Het percentage van het totaal der kos ten, dat het rijk aan de gemeentebesturen zal vergoeden, wordt bepaald op 85. De betaling van het bedrag der tege moetkoming zal telkenmale geschieden na afloop van een door den minister van eco nomische zaken nader te bepalen tijdvak, welk tijdvak niet langer gesteld mag wor den dan een half jaar. De minister verleent, volgens nader door hem te stellen regelen, een voorschot aan de gemeentebesturen op het bedrag der door hen te ontvangen tegemoetkoming. De minister is bevoegd van de gemeen tebesturen te vorderen, dat periodiek zal worden ingediend een raming der te ver wachten kosten, een gesjpecificeerde opgave van de werkelijk gemaakte kosten en een opgave van den aard en den duur van de ter zake van de uitvoering der wet geslo ten overeenkomsten, alsmede van de daar uit voortvloeiende geldelijke verplichtingen. Omtrent de wijze en de tijdstippen, waarop de in het eerste lid bedoelde gege vens zullen moeten worden ingediend, kan de minister nadere regelen stólen. De minister is voorts bevoegd door nader door hem aan te wijzen personen of instan ties inzage te doen nemen van de door de gemeente gevoerde administratie der kos ten. Het vliegtuig is volgeboekt. ELF KINDEREN ZULLEN DE REIS MAKEN. De plannen der K.L.M. om een speciaal vliegtuig van Napels naar Batavia te zen den om daardoor ouders in Indië in de ge legenheid te stellen in een week tijds hun in het moederland studeerende kinderen te laten overkomen, zijn in alle opzichten met succes bekroond. Het toestel is volgeboekt. Elf kinderen zullen 23 October a.s. onder leiding van mejuffrouw Wynoldi en den heer G. A. Stoppelaar. gemachtigde der K1.M. voor Nederlandsch-Indië, des namid dags te vijf uur van Amsterdam, Centraal station, vertrekken. Zooals men weet ver gezelt de stewardess mej. Wynoldi het troepje tot Napels en keert dan terug. Tot Batavia zijn de kinderen toevertrouwd aan de zorgen van den heer de Stoppelaar. Donderdag, 26 October, zal het gezelschap met de „Reiger" uit Napels vertrekken. Ge zagvoerder is de heer Hulsebos. Maandag 30 October, zal het aankomen in Medan, met welke bestemming zes kinderen medereizen, Dinsdag, 31 October zal het vliegtuig Batavia bereiken, waar de rest van het gezelschap den tocht afsluit. Dat deze plannen van de K.L.M. in goede aarde zijn gevallen, blijkt niet alleen uit het feit, dat de „Reiger" volgeboekt naar Indië zal vertrekken, maar ook hieruit, dat er nog enkele aanvragen zijn, zoodat herhaling van deze vlucht wordt overwogen. PASSAGIERS VAN NEDERLANDSCHE SCHEPEN TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Ook de „Zaandam" is gearriveerd. Gisteren zijn 15 „neutrale" passagiers van het s.s. „Noordam" van de Holland- Amerika-lijn in ons land gearriveeerd. Se dert 25 September j.l. wordt de „Noordam" in de Wowns vastgehouden. Vrijdag j.l. kwam echter een beambte van den immi gratiedienst aan boord met de mededee- ling, dat het den „neutralen" passagiers was toegestaan de reis voort te zetten. In verband met het ongunstige weer is de overtocht eerst gisteren geschied per Bata- vierlijn. Ook kwamen met de Batavier vier passagiers mee van het s.s. „Juno" van de K.N.S-M., welk schip eveneens in de Downs ligt. Tegelijk met de Batavierboot arriveerde te Rotterdam het s.s. „Zaandam", dat sa men met de „Noordam" in de Downs lag. de „Zaandam" had slechts een oponthoud van acht dagen in de Downs gehad, het geen te danken is geweest aan de lading, die bestond uit 7900 ton graan, meel, lijn koeken en olie voor de Nederlandsche re geering. DE „BUIZERD" VERTROKKEN. De „Buizerd" is heden van Tjililitan naar Nederland vertrokken met 418 K.G. post, 1 K.G. pakketpost en 95 K.G. vracht. Een passagier is bestemd voor Amsterdam, ter wijl 15 passagiers werden geboekt voor tusschentrajecten PENSIOENBIJDRAGEN VAN GEMOBILISEERDE AMBTENAREN. Men volgt niet overal dezelfde gedragslijn. De heer Swens heeft aan den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat zijn standpunten neergelegd in de circulaire van 17 Augustus j.l. betreifende de betaling van pensioenbijdrage door gemobiliseerde amb tenaren door sommige departementen (met name financiën, onderwijs, kunsten en wetenschappen en waterstaat) alsmede door eenige gemeentebesturen niet wordt ge deeld? 2. Is het juist, dat het departement van financiën zelfs de onder hem ressorteerende ambtenaren heeft gewaarschuwd om eenige reserve te vormen, teneinde na demobilisatie zich niet te zien geplaatst voor een dubbele inhouding voor pensioenpremie? 3. Is het den minister bekend, dat eenige gemeentebesturen, die de interpretatie van het betreffende Koninkijk besluit van 28 November 1922 niet deelen. hun in militairen dienst verblijvende ambtenaren hebben uit- genoodigd maandelijks de verschuldigde 10 pet. pensioenpremie te betalen? 4. Indien het antwoord op een of meer van vorenstaande vragen bevestigend luidt, is de minister dan niet van oordeel, dat gelet op de belangrijke financieele conse quenties voor de betrokkenen hier aan elke onderlinge ongelijkheid in behandeling bij de onderscheidene departementen en ge meentebesturen een einde dient te worden gemaakt? 5. Is de minister bereid en in staat zoo noodig maatregelen in overweging te nemen krachtens welke de gemeentebesturen rech tens zouden worden gedwongen een gedrags lijn te volgen overeenstemmende met 's ministers bedoeling? DE BOERENLEENBANK TE ROSWINKEL. DRIE SLAGKRUISERS VOOR INDIË? Volgens de „Telegraaf" heeft de depar tementale commissie ter adviseering over de versterking van de maritieme defensie van Ned.-Indië bij de aanbeveling tot den bouw van drie zware slagkruisers uiteen gezet, dat zij dezen bouw noodzakelijk en technisch en financieel uitvoerbaar oor deelt. Zij adviseert tot den bouw van drie snelle zwaarbewapende slagkruisers, van ongeveer 27000 ton, welke een snelheid zul len hebben van 33 mijlen per uur en als hoofdbewapening zullen voeren 9 kanon nen van 28 c.M., opgesteld in 3 drieling- torens. Deze moderne oorlogsbodems zul len voorzien zijn van een bijzondere be scherming tegen duikbooten en mijnen. Het zal mogelijk zijn, wanneer de regee ring tot den bouw er van besluit, de drie slagschepen onverwijld in Nederland op stapel te zetten. De beslissing der regee ring kan thans zeer spoedig verwacht worden. De leden moeten f. 775 per hoofd betalen. Men schrijft aan het „Vad.": Het is thans ongeveer een jaar geleden, dat het Drentsche dorp Roswinkel werd opgeschrikt door de arrestatie van den kassier van de Boerenleenbank aldaar, den landbouwer K. G„ wegens onregelmatig heden, waardoor een bedrag van ongeveer drie en een halve ton verloren zou zijn. Sedertdien hebben de leden en de spaar ders van deze instelling zich moeten af vragen, welke gevolgen het gebeurde voor hen zou hebben. De fraudeerende kassier is inmiddels door het gerechtshof te Leeu warden tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Thans heeft de raadsman van het be stuur, mr. H. E. Timmerman te Ter Apel aan de leden medegedeeld, dat zij hoofde lijk vóór 1 December f. 775 moeten beta len, hetgeen voor velen van hen, kleine landbouwertjes en arbeiders, in de tegen woordige omstandigheden ernstige moei lijkheden zal beteekenen. Kleine eigenaren, die, mede onder den invloed van de crisis hun bedrijfje tot het uiterste met hypo theek hebben moeten belasten, krijgen door deze vordering den nekslag en de moge lijkheid schijnt dan ook niet uitgesloten te zijn, dat enkele van zulke bedrijfjes ver kocht zullen moeten worden. DE SCHEEVE TOREN TE PIJNACKER. Plan tot beveiliging. De scheeve stand van den toren van Pijn- acker heeft de Rijkscommissie voor de Mo numentenzorg aanleiding gegeven, dit be langrijke bouwwerk gedurende eenige jaren in observatie te houden. Hierdoor is komen vast te staan, dat de kleigrond, waarop de toren is gefundeerd, nog steeeds aan wer king onderhevig is ten gevolge van zijn hooge belasting. Aangezien door den scheeven stand dit proces wordt versneld, is naar een oplossing gezocht om aan deze werking een einde te maken. Besloten is thans, het gewicht van den toren op te vangen door een constructie van gewapend beton en het over te brengen op een fundeering van „witboorpalen", die buiten en binnen den toren tot op de op ongeveer 18 M. diepte gelegen vaste zand plaat worden ingepulst. De geldelijke middelen voor deze consoli- datiewerken zijn beschikbaar. Eerst na vol tooiing er van kan tot verdere restauratie worden overgegaan. Hiertoe zal een nieuwe begrooting worden opgemaakt; nader over leg zal worden gepleegd om de algeheele restauratie tot een goed einde te brengen. Nog zij vermeld, dat de algemeene lei ding over deze werken berust bij het Rijks bureau voor de Monumentenzorg, terwijl de gemeente-architect met het dagelij k- sche toezicht wordt belast. TT >j 1385 (Ingez. Med.) DE MIDDENSTAND ALS WERKGEVER. De hoofdbesturen van de drie Nederland sche middenstandsbonden, samenwerkend in de contact-centrale, hebben zich met een adres tot den minister van Sociale Zaken gewend, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Blijkens een bericht van den Regeerings- persdienst heeft de minister van Sociale Zaken zich dezer dagen in een uitvoerigen brief tot een aantal werkgeversorganisaties gewend, teneinde de medewerking van het georganiseerde bedrijfsleven in te roepen voor een nauwe samenwerking met de Over heid bij het bevorderen van scholing, ont- scholing, training enz. van arbeidskrachten, zulks met het oog op een doelmatige werk- loosheidbestrijding en ten behoeve van een vlotte voorziening in reeds thans gebleken behoeften van het bedrijfsleven. Blijkens bedoeld bericht is dit schrijven alleen uitgegaan aan het Verbond van Pro- testansch Christelijke Werkgevers, de Alge meene R.K. Werkgeversvereeniging en het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. De hoofdbesturen brengen onder des ministers aandacht, dat de zoojuist genoemde werkgeversorganisaties slechts een deel van het industriëele bedrijfsleven bestrijken. Daargelaten dat naar alle waarschijnlijkheid ook de centrale landbouworganisaties bij deze materie belang hebben, moge worden opgemerkt, dat in de drie Nederlandsche middenstandsbonden en in het bijzonder in de bij deze bonden aangesloten patroons vakorganisaties een groot aantal onder nemers is georganiseerd, die bij deze zaak dienen te worden betrokken. Met name moge worden gewezen op het bouwbedrijf, het hotel-café-restaurantbedrijf, de waschin- dustrie en den detailhandel in vollen om vang. Het staat vast, dat het aantal werk gevers, dat in de drie Nederlandsche mid denstandsbonden georganiseerd is. in totaal het aantal in de industriëele werkgevers- vereenigingen opgenomen ondernemers vele malen overtreft. De hoofdbesturen betreuren het dan ook, dat zij in eerste instantie zijn gepasseerd, tengevolge waarvan het persbericht ten on rechte den indruk kan wekken, dat zij voor de.groote belangen, welke hier voor de ar beidsmarkt op het spel staan, geen daad werkelijke belangstelling hebben. Zij verzoeken den minister, de midden standsbonden in het overleg over deze aan gelegenheid te betrekken en te willen be vorderen, dat in voorkomende gevallen hun directe inschakeling verzekerd zij. HANDEL IN EN DROGEN VAN KALVER- MAGEN EN BEREIDING VAN STREMSEL. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat zeer binnenkort de afkondiging van een Koninklijk besluit, houdende eenige ver bodsbepalingen met betrekking tot kalver- magen en stremsel tegemoet kan worden gezien. Dit besluit zal onder meer het voorhanden of in voorraad hebben van kalvermagen zoowel in gedroogden als in niet gedroogden staat het drogen van kalvermagen en het bereiden van stremsel verbieden. Ontheffing zal slechts worden verleend aan hem. die als georganiseerde is aange sloten bij de Nederlandsche veehouderij - centrale of Nederlandsche zuivelcentrale en is toegelaten tot een van de, op grond van dit besluit, bij deze centrales nieuw te vor men groepen. In zijn wekelijksche verklaring in het Britsche Lagerhuis zeide Chamberlain o.m.: Behalve de commentaren in de Duitsche pers, aldus de premier, is er geen aandui ding uit Berlijn ontvangen inzake de in zichten van de Duitsche regeering ten aan zien van de stellingen, welke spreker heeft pogen duidelijk te maken. Hij kan derhalve niets toevoegen aan zijn verklaring van de vorige week. De Duitsche propaganda-organen hebben al hun vernuft in het werk gesteld om de buitcnlandsche commentaren zoo te draaien dat zij iets minder ongunstig zijn voor hun eigen standpunt. Het is twijfelachtig, of dit eenig succes heeft buiten Duitschland, want het is moeilijk te verbergen, dat over het algemeen de commentaren in de neu trale landen hebben getoond, dat de hou ding van de geallieerde regeeringen vol ledig wordt gewaardeerd. Het schijnt duidelijk, dat de moeilijk heden, welke een oorlog onvermijdelijk meebrengt voor alle nlet-oorlogvoerenden, de fundamenteele dingen, welke op het spel staan, niet heeft verduisterd, waarvan de vaststelling het moreele en materieele welzijn van de neutrale landen niet min der dan van de oorlogvoerenden ten goede of ten kwade moet beïnvloeden. Aan het Westelijk front heeft het Britsche expeditleleger thans den toe gewezen sector van de Fransche linies bezet en alle divisies hebben haar stel lingen betrokken. De verstandhouding tusschen de Fran sche en Britsche bevelvoering is uitmun tend. Een bewijs hiervan is, dat het Brit sche expeditieleger onder commando staat van den Franschen opperbevelhebber, waardoor reeds op een zoo vroeg stadium van den oorlog eenheid van bevelvoering tot stand is gekomen. Een ander bewijs is, dat een overeen komst tot stand is gekomen, waarbij Fran sche troepen dienen onder den Britschen bevelhebber in Frankrijk. Op zee is de actie niet verslapt, noch ln den aanval noch in de verdediging. Na hulde te hebben gebracht aan de vloot voor hetgeen zij heeft gedaan, zeide de minister-president, dat in het vervul len van haar taak de vloot deze week zware verliezen aan officieren en manschappen heeft geleden. Het Huls zal eveneens ver langen hulde te brengen aan de nagedach tenis van allen, die hun leven gaven voor de verdediging van hun land, zoowel ter zee. te land, als in de lucht. Sedert het begin van den oorlog hebben de duikbooten van den vijand een zwaren tol moeten betalen. Het mislukken van dezen vorm van aanval tegen onzen han del moge blijken uit hetgeen ik het Huis mededeel over de geschatte verliezen van de Britsche schepen, welke in de week, welke 17 October is geëindigd, de Britsche havens zijn binnengekomen of deze heb ben verlaten. Deze verliezen bedragen on geveer een half procent. De vijandelijke luchtmacht is begonnen met aanvallen op onze vlootbases. De teleurstelling over het mislukken dezer poging om ernstige schade aan de schepen aan te richten blijkt uit de fan tastische mededeelingen, welke de vijand zich gedwongen heeft gevoeld uit te vin den. Het is waar en ik moet dit nog maals herhalen, hoewel het nieuws duf wordt door het herhalen dat noch de „Hood". noch de „Repulse" of eenig ander slagschip in het minst is beschadigd. Het zelfde geldt voor de „Ark Royal". De regecring heeft niet geaarzeld eenig geleden verlies in vollen omvang bekend te maken. De denkbeeldige ver liezen, welke door de Duitschers in de radio bekend worden gemaakt, mogen dienen om voor eenigen tijd den moed er in te houden, doch ten laatste zal de onjuistheid blijken en de teleurstel ling zal des te meer terneer drukken. Wij van onzen kant zijn niet voornemens successen te publiceeren, waarvan wij niet overtuigd zijn. Wij weten, dat in de gevechten in de lucht, welke in de afgeloopen twee dagen voor het eerst boven onze kust zijn ge leverd, acht vijandelijke vliegtuigen zijn vernield, zonder dat wijzelf een enkel vlieg tuig hebben verloren. We gelooven, dat ver scheidene Duitsche bommenwerpers er niet in geslaagd zijn. hun basis te bereiken. Het totaal aantal vliegtuigen, dat aan den aanval deelnam, bedroeg niet meer dan dertig. De verliezen, welke wij hebben toe gebracht bedragen dus minstens 25% van het totaal en kunnen nog hooger zijn. Na hulde te hebben gebracht aan de luchtmacht, zeide de minister-president, dat de hulpluchtdienst zijn eerste succes heeft behaald door drie van de vier toe stellen omlaag te schieten bij een aanval op Rosyth. We kunnen Inderdaad moed scheppen uit de wetenschap, dat onze verdediging zoo succesvol is gebleken in deze eerste proef van haar kunnen en dat onze ge vechtsvliegtuigen zulk een uitstekende kwaliteit toonen te bezitten, zooals wij hadden gehoopt. In deze eerste dagen moeten wij niet dwaas gaan pochen. De aanvallen zijn wei nig geweest en op kleine schaal uitgevoerd. Het zou onverstandig zijn te verzekeren, dat wij steeds zooveel succes zullen hebben, als deze eerste dagen. Er kunnen in een oorlog vele verrassin gen komen en deze kunnen niet alle pret tig zijn. Wij hebben evenwel de voldoening te weten, dat wij een goed begin hebben gemaakt Na de rede van Chamberlain heeft de leider van de LabourpartijAttlee, ver klaard, dat zijn partij zich aansluit bij de hulde, welke de minister-president heeft gebracht aan hen, die gevallen zijn in de jongste operaties en haar bewondering uit spreek. voor de vloot en de luchtmacht Attlee zeide verder te hopen, dat binnen kort verslag zal worden uitgebracht over het verlies van de Royal Oak" en hij ver klaarde tevens van meening te zijn, dat uitleg moet worden gegeven, hoe het mo gelijk was, dat de vijandelijke vliegtuigen boven de Firth of Forth eerst werden aan gevallen, toen ze reeds boven dat gebied waren. Hij leverde critiek op de regeering we gens het feit, dat zij niet ernstig genoeg de organisatie van het binnenlandsche front heeft ter hand genomen tot het handhaven van het moreel van de bevol king. Ook is de Labourpartij niet tevreden over de economische organisatie en de hulpbronnen voor den oorlog. Spr. stelde voor, dat een minister zal worden benoemd, die verantwoordelijk is voor de economi sche organisatie, de pensioenen en alles, wat het moreel van de bevolking moet on dersteunen. Verschelden leden van het Huis hebben den minister-president vragen gesteld over de verdeeling van Polen. Butler, de onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, gaf hierop ant woord. Hij zeide, dat het aantal Poolsche bewoners van het door Rusland bezette ge bied, overeenkomstig de volkstelling van 1931, vier en drie kwart mlllioen en van het door Duitschland bezette gebied zeven tien en een kwart millloen telt. Hij voegde hieraan toe, dat, voor zoover hem bekend is, geen enkele regeering de verdeeling van Polen de Jure of de facto heeft erkend. Butler heeft voorts nog medegedeeld, dat de regeering het voorstel van den aartsbisschop van York om een onpartijdig gerechtshof te benoemen uit de neutrale staten, teneinde uitspraak te doen ln za ken, waarover een vredesconferentie niet tot overeenstemming kan komen, ln zorg vuldige en welwillende overweging zal nemen Tweede Kamer. DE VESTIGINGSWET VOOR HET KLEINBEDRIJF AANGENOMEN. (Van onzen parlementairen medewerker). De Vestigingswet-Kleinbedrijf 1937 vindt reeds op ruime schaal toepassing. Het ligt voor de hand, en het is met elke belangrijke wet het geval, dat zich dan in de practijk wel leemten voordoen, waarin moet worden voorzien. Dit is ook nu ontdekt. Intusschen wil Minister Steen- berghe met een meer belangrijke, meer principieele herziening wachten tot later; het gisteren behandelde ontwerp had voor namelijk ten doel, een aanvullende rege ling te treffen met betrekking tot de finan cieele gevolgen van de toepassing der wet, en daarnaast eenige technische wijzigingen aan te brengen. Verschillende daarvan zijn in het debat besproken, door een aantal afgevaardigden. WIJ bepalen ons tot het antwoord van den Minister, die al dadelijk terecht op den voorgrond stelde, dat er heel wat punten behandeld waren, welke met den inhoud van het thans aanhangige ontwerp niets te maken hadden, o.a. de vroeger al veel besproken vraag, of het behoefte-element in de wet moest worden opgenomen. Hij constateerde dat de Vestigingswet goed heeft gewerkt en het gebeunhaas te genging. Ook de middenstand deelt dit oor deel. De Minister kon in de bestaande om standigheden geen toezeggingen doen om verder te gaan; hij heeft trouwens nu de handen vol met andere dingen. Vrij uitvoe rig verdedigde de Minister het tot op zeke re hoogte doen mede-betalen van de be langhebbenden, d.w.z. van de aanvragers om vestiging, ln de kosten van uitvoering der wet. HIJ acht dit volstrekt niet on rechtvaardig. Voorts ontkende hij, dat te uniforme elschen zouden worden gesteld; de Kamers van Koophandel zijn soepel ge noeg. Hij beloofde dat hij van de bevoegd heid, om den z.g, spertijd te verlengen tot ten hoogste 18 maanden, alleen bij vol strekte noodzakelijkheid gebruik zal ma ken. In den loop van zijn rede deelde de Mi nister mede, dat van de 26.000 gegadigden er 20.000 geslaagd zijn; volgens hem een bewijs, dat de examen-elschen niet te hoog worden opgevoerd. Bij de artikelen heeft de heer Algera een poging gedaan om den spertijd niet te ver lengen en op het bestaande maximum van 12 maanden te handhaven, maar de Minis ter somde nog eens op wat er alzoo noo dig is om de regeling der vestigings-eischen voor te bereiden en met de betrokkenen overleg te plegen en beloofde opnieuw naar een zoo kort mogelijken spertijd te zullen streven. Hierop heeft de Kamer het amen dement-Algera met 5414 stemmen verwor pen; alleen de liberalen en de meeste an- ti-revolutionnairen stemden er voor. Enkele andere amendementen hadden niet veel om het lijf; het ontwerp is ten slotte zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Hetzelfde geschiedde met verschillende andere wetsvoorstellen, hoofdzakelijk con- tingenteeringen. Het verzoek van den heer Rost van Ton ningen, om te mogen interpelleeren over de medewerking van het Kamerlid Kupers aan een tegen Duitschland gerichte reso lutie der internationale socialistische vak beweging, is geweigerd. De voorzitter was van oordeel (en de Kamer deelde dit ge voelen) dat omtrent deze zaak, zoo men dit noodig acht aan de Regeering schriftelijk vragen kunnen worden gesteld of dat zij bij de begrooting ter sprake kan worden gebracht. De Kamer is thans weer uiteen: vermoe delijk tot de eerste week van November. HAAGSCH GERECHTSHOF. Lood-diefstal. In de villa „Denneheuvel" te Wassenaar, welke leeg stond, was een hoeveelheid lood gestolen door H. H, Het stond in de serrre van het woonhuis en H. drong de woning binnen, hetgeen door den tuinman werd op gemerkt. De politie van Wassenaar stelde een achtervolging in. en arresteerde H. De procureur-generaal vorderde tegen verdachte zes maanden gevangenisstraf. Verdachte betoogde dat hij in de villa was geroepen door iemand, die hem een zak had gegeven waarin het lood was verpakt. Het gerechtshof heeft H. veroordeeld tot zes maanden gevagenisstraf. Paard leed honger, „Het is schandelijk een paard zoo te be handelen en er dan nog werk van te vor deren". zei de president van het Hof tot den koopman J. P. van L. uit Stompwijk. In het dossier was een foto van een meer dan ver magerd paard. „U hoeft ons niets wijs te maken", verklaarde de president. Het paard liep voor den schlllenkar van v. L. en het beest kreeg alleen wat stroo en Gezien het schandelijk optreden vorderde de procureur-generaal een maand gevange nisstraf. De verdediger pleitte clementie. Vonnis over 14 dagen, schillen. Het ergste vond de procureur-generaal nog, dat v. L. van de dierenbescherming be hoorlijk voer voor het paard krijgen kon, maar dat heel gewoon weigerde. Schoonzoon en schoonvader. De stucadoor K. B. te Leiden beleefde wei nig pleizier van zijn a.s. schoonzoon. De schoonvader werd n.l. op het Levendaal op zijn gezicht geslagen. De schoonzoon stond nu terecht en hij betoogde dat zijn schoon vader eerst had geslagen. De verloofde van verdachte had eerst die verklaring bevestigd, doch later kwam zij daarop terug onder de mededeeling bang te zijn geweest dat haar verloofde ln de gevangenis zou komen. „Nu gaat hij nog met uw dochter trouwen óók nietwaar", zei de politierechter mee- Hij voegde hier ln antwoord op een vraag ^arig doch de schoonvader manktp °eu be- aan toe, dat de procedure, welke op een wegin'g van „gelukkig". eventueele vredesconferentie gevolgd zal worden, een zaak is, welke ook anderen regeeringen aangaat en de Britsche regee ring kan geen procedure vastleggen op het oogenblik. De officier vorderde f. 5 boete subs 5 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De politierechter volstond met boete subs. 6 dagen hechtenis op te leggen. 23

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10