Leger-mutaties Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 18 Odober 1939 Laatste Berichten Binnenland Steunverleening en ttiobilisatievergoedingen Bastianini biedt geloofs brieven aan land- Een gevecht ten Noorden van Schiermonnikoog BEURSOVERZICHT MAIKÏ STREEKVF.RBAND VAN VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUIS VERPLEGING. Algemecne vergadering. Het Streek verband „Bloembollenstreek" van Vereeniglngen voor Ziekenhuisverple- ging in Nederland kwam gisteravond lil al- gemeene vergadering bijeen ln „Den Ver vulden Turk", onder leiding van den heer P. P. de Koning, voorzitter. Deze sprak bij den aanvang een woord van welkom, waar na de secretaris, de heer C. H. Steenwin kel Jr. van Lisse, de notulen las, welke on der dank werden vastgesteld. Hierna werd overgegaan tot behandeling van den beschrijvingsbrief voor de buiten gewone algemecne vergadering der Federa tie, welke a.s. Zaterdag te Utrecht zal wor den gehouden. De beschrijvingsbrief werd artikelsgewijze behandeld en door den voor zitter, waar noodig, toegelicht. De door de Federatie voorgestelde reglemenswijzigin- gen werden alle zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Na de pauze werd een „breede rondvraag" gehouden, waarin gelegenheid werd gegeven over allerlei zaken, het interne vereni gingsleven betreffende te spreken, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Uit de .besprekingen bleek, dat zich ln Iedere ver- eeniging andere moeilijkheden voordoen, welke de moeite van bespreken zeer zeker waard zijn en waaruit voor andere vereeni glngen veel te leeren valt. Ook de contro leerend geneesheer dr. Rassers was ter ver gadering aanwezig, die in verschilende zaken gewaardeerde adviezen gaf. Uit de besprekingen bleek duidelijk, dat Iedere vereenlging andere voorschriften en bepa lingen heeft, zoodat van eenlge uniformi teit niet gesproken kan worden. Plaatselijke toestanden spelen hierin een groote rol. Na de zeer vruchbare rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met een kort woord van dank voor de wijze, waarop de besprekingen gevoerd werden. KINDERKERK „NATHANAËL". In afwijking van vorige jaren hield dit maal deze Kinderkerk weer eens een afzon derlijken kinder- en ouderavond. Eerst waren de kinderen bijeen, die bui ten de gewone tractaties vergast werden op een groote kinderfilm. Een der volgende dagen waren de ouders der kinderen in „Nathanaël" samen ge komen. Voor dezen avond was een tamelijk uitgebreid programma ln elkaar gezet. De voorzitter opende, nadat van Psalm 18 het 10de vers gezongen was, dit samen zijn met gebed en schriftlezing. Vervolgens werden alle aanwezigen, een jeugdvereni ging en een pianist, die dezen avond belang loos hun medewerking gaven, van harte welkom geheeten en in het bijzonder een tweetal sprekers voor dezen avond, den 2den voorzitter en een oud-voorzitter. De eerste spreker sprak een opwekkend geestelijk woord in aansluiting op het ge lezen schriftgedeelte. Ter afwisseling kwam toen de Jeugdver- eeniging Immanuel aan het woord, waar van enkele meisjesleden een tweetal stuk jes opvoerden, het eene luimig, het andere van meer ernstlgen aard. Voordat hierna gepauzeerd werd. sprak de oud-voorzitter een opwekkend propa- ganda-woord ln verband met het komende 25-jarig jubileum der Kinderkerk volgend jaar, tevens steun vragend voor het werk. dat dezen steun niet kan ontberen. In de pauze werden loten verkocht voor een tombola en nadat ook de mannelijke lidmaten der jeugdvereenlging een drietal stukjes hadden opgevoerd, werden de prij zen der tombola uitgereikt. Ieder lot was een prijs, al liep de waarde dan ook uiteen. De avond, welke afgewisseld werd met muziek, werd met het zingen van het 1ste vers van Psalm 73 en dankgebed door den oud-voorzitter, den heer C. van 't Riet, ge sloten. DUIKBOOTBEMANNING GEESTDRIFTIG i IN BERLIJN ONTVANGEN. Vanmorgen is de bemanning van de suc cesvolle Duitsche duikboot van Scapa Flow met den commandant, kapitein-luitenant Prlen, aangekomen op het vliegveld Tempel hof. om daarna onder luide toejuichingen der bevolking haar intocht te houden in de Rijkshoofdstad. Ter verwelkoming van de dappere bemanning, aldus het verslag van het Duitsche Nieuwsbureau, die op uitnoodi- ging van den Fuehrer in diens speciale machine, bestuurd door den piloot van den Fuehrer, naar Berlijn gekomen ls, waren aanwezig, de chef van de duikbootafdeeling aan het opperbevel van de oorlogsmarine met zijn staf, alsmede talrijke andere hooge officieren der oorlogsmarine, van het leger en van de luchtmacht. De chef van de duik bootafdeeling heette de dappere mannen hartelijk welkom namens den opperbevel hebber der oorlogsmarine en namens alle soldaten der marine. Gij hebt, zoo zeide hij o.a de onvergetelijke duikbootactie van den wereldoorlog met een nieuwe roemvolle bladzijde vergroot en den naam van uw duikboot en uw eigen naam ln de geschiede nis van den zee-oorlog Ingeschreven. Ge hebt opnieuw bewezen, dat bij het behalen van militaire successen, niet het aantal en de omvang der militaire uitrusting van door slaggevende beteekenls zijn, maar de on wrikbare wil tot den daad. Vandaag zal commandant Prien met zijn manschappen door Hitler in de rijkskanse larij ontvangen worden. Vanmiddag maken zij een tocht door Berlijn en vanavond zullen alle leden der bemanning de gasten zijn van een groot Berlijnsch variété-gezelschap. DAILY EXPRESS TEGEN VOORTZETTING DER STROOI VLUCHTEN. De Daily Express van vanochtend vraagt of men wil ophouden met vliegtochten bo ven Duitschland, welke slechts ten doel hebben pamfletten uit te werpen, waarin een beroep wordt gedaan op de bevolking van Duitschland. Het blad geeft daarvoor de volgende re denen op: De luchtpostoorlog moet ophouden Het voortzetten van raids om pamfletten uit te werpen heeft weinig nut. De militaire triomf van Hitler in Polen heeft meer uit werking bij het Duitsche publiek dan pam fletten, waarin wordt gezegd, dat Duitsch land zwak is in den oorlog. De tijd voor dit soort vluchten zal komen, wanneer Duitsch land tegenslagen zal hebben ondervonden. Eerst zijn Duitsche nederlagen noodig, óp- dat het volk gedeslllusionneerd wordt over zijn leiders". VON PAPEN NAAR BERLIJN. Von Papen is vanmorgen uit Ankara in Istanboel aangekomen Hij verklaarde op weg te zijn naar Berlijn, waarheen de Duitsche regeering hem geroepen had. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen Ne- ëerlandsch recht de heeren A. Th. Laverge •Wassenaar), A. G. Bosman (Lelden) en J. Wol: er beek (Overveen); voor het docto raal examen wis- en natuurkunde de heer G. Bedaux (Tilburg); voor het candldaats- xamen wis- en natuurkunde letter D, de heer G. Karreman (Leiden); voor het can- ïdaatsexamen wis- en natuurkunde letter A, de heer N. H. Kuiper (Rotterdam); voor et candldaatsexamen kunstgeschiedenis iej, M. J. E, L. Driebeek (Amsterdam); 'oor het candldaatsexamen theologie: de heer J. J. van de Wall (Den Haag) en vooi het candldaatsexamen rechten de heer H. R- Nord (Leiden). Me], L. Voetelink, theologisch candi date alhier, ontving een beroep als hulp predikster naar de Ned. Herv. Gemeente van Valthermond. Gistermiddag omstreeks halftwee is een 2-jarig jongetje in de Jouberstraat overreden door een motorbakfiets. De E.H.D. bracht het ventje ter observa tie naar het Academisch Ziekenhuis. Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistent zijn geslaagd mej. Chr. van der Plas (Leiden) en de heer P. E. Kamp (Den Haag). circulaire heeft de minister van soci ale zaken aan de gemeentebesturen aan- vmrrf et! 3e8even, welke weg gevolgd moet mium 'hfcake de steunregeling, wanneer moDiiisatievergoedingen worden toegekend "°°r mêbllisatie en de daarmede ge- mi:;:, Baande vergoedingen, zooals kost- „v^f^vergoedirgen etc., zijn n.l. vanver- uitvk e z'Jden 'ragen gerezen, hoe bij de li °?nnS der gesubsidieerde steunrege- werkloozt arbeiders en de steun- bouwèl8en. V001 hle'ne" boeren en tuln een aa|vzien van deze vergoedin- 4ooe «5L 1 worden gehandeld, zoo zij een anddel van een dér genoemde rege- De nieuwe Italiaansche ambassadeur te Londen. Bastianini, heeft vanmorgen op het Buckingham Palace zijn geloofsbrieven aan den koning aangeboden. De koning was gekleed in de uniform van veldmaarschalk. Lord Halifax stelde den ambassadeur aan den koning voor. WAT WORDT IN STOCKHOLM BESPROKEN? Van welingelichte zijde wordt met be trekking tot de conferentie van Stockholm uit de Zweedsche hoofdstad vernomen, dat daarbij alle kwesties van gemeenschappe lijk politiek belang zullen besproken wor den. Daartoe behooren met name de vraag stukken der handhaving van den neutra len handel, alsmede, naar men veronder stelt. de verhouding van Finland tot Rus land. Wellicht wordt ook overwogen wat gedaan kan worden om oorlog een einde te maken. TOENEMEND OPTIMISMtOfN HELSINKI. •*rr hS|R*- De Finsche hoofdstad is Vkndaag met vlaggen getooid ter eere van de conferentie in Stockholm. De berichten zijn schaarsch. maar er valt een toenemend optimisme waar te ne men wat het uiteindelijke resultaat der FinschRussische besprekingen betreft. Op de eilanden aan de Finsche kust is de spanning iets afgenomen en de bewoners, die de vorige week waren uitgeweken naar het vasteland, kunnen thans naar huis te- rugkeeren. De plaatselijke Duitsche autoriteiten heb ben den in Finland wonenden Duitschers aangeraden hun zaken te regelen en vrij willig naar Duitschland terug te keeren, al vorens zij daartoe gedwóngen worden. EGYPTISCHE SENAAT KEURT BUITENGEWONE MAATREGELEN GOED. De Egyptische senaat heeft het konink lijke decreet goedgekeurd, waarbij de regee ring bij het uitbreken van den oorlog vol machten werden gegeven. De stemmenver houding was 68 tegen 59. RUSSISCHE TROEPEN NAAR ESTLAND. De intocht der sovjet-troepen in Estland zal heden een aanvang nemen. Naar het Russische Tass-bureau meldt, betreft het troepen van het militair district Leningrad, die onder bevel van den com mandant van Leningrad. Mirezkof, zullen optrekken naar de voor het roode leger be stemde steunpunten en vliegvelden in Est land. Den troepen is medegedeeld, zoo ver volgt Tass, dat het hun taak is. den toegang tot het sovjetgebied met de bezetting der Estlandsche steunpunten te verdedigen en steun te verleenen aan het bevriende Est- lingen ondersteund gezin ten deel vallen. Ter beantwoording van deze vragen diene het navolgende: A. Steunregeling voor werklooze arbei ders. Men onderscheide de navolgende ge vallen: 1. De ondersteunde kostwinner Van een gezin treedt in militairen dienst. Steun verleening ingevolge de steunregeling voor werklooze arbeiders is dan niet mogelijk, hetgeen dus mede inhoudt, dat het be trokken gezin niet voor extra-hulp (b- steun) in aanmerking kan komen. noch. aan de spaarregeling kan deelnemen etc. Een dergelijk geval komt dus in beginsel uitsluitend ten laste van het departement van defensie kostwinnersvergoedingEen uitzondering hierop vindt men ln punt 5 (eerste gedeelte). 2. Het gezinshoofd wordt ingevolge de steunregeling gesteund. De medekostwin ner is in militairen dienst en het departe ment van defensie geeft terzake aan het betrokken gezin kostwinnersvergoeding. In een dergelijk geval wordt de kostwin nersvergoeding behandeld als inkomsten uit arbeid verkregen, dus voor 2/3 gekort op het steunbedrag van het ondersteunde gezinshoofd, de vrijlating van f.2.— of f.4.welke ten aanzien van de verdien sten van gezinsleden van ondersteunden, uit loonarbeid verkregen, mogelijk is, geldt ook hier. Indien de werkgever van een in militai ren dienst opgeroepen mede-kostwinner van een ondersteund gezin, diens volle loon blijft doorbetalen, geldt hetzelfde 3. De werkgever vult kostwinnersvergoe ding van een in militairen dienst opgeroe pen medekostwinner van een ondersteund gezin aan tot het volle loon. In dit geval wordt de som van kostwin nersvergoeding en aanvulling van werkge ver beschouwd als loon uit arbeid verkre gen. 4. Medekostwinnersvergoeding terzake van een in militairen dienst opgeroepen ge zinslid van een ondersteunde treedt in de plaats van de kasuitkeering. welke aan be doeld gezinslid werd uitgekeerd. In dat geval wordt gedurende den tijd, dat kasuitkeering wordt verstrekt, gehandeld, alsof de medekostwinnersvergoeding een kasuitkeering is. 5. De extra-bijslag, welke een gezinslid van een ondersteunden kostwinner Inge volge de circulaires van 16 September 1937 en 18 Januari 1938, geniet, mag ook na de oproeping van dezen kostwinner ln militai ren dienst, worden doorverstrekt. met dien verstande echter, dat in het betrokken ge zin niet meer mag inkomen, dan toen de kostwinner nog in steun was. Zoo een lid van een gezin, waarvan het hoofd in ondersteuning is. extra bijslag ont vangt, vervalt deze, wanneer dit gezinslid in militairen dienst moet. 6. Steuntrekker-kostganger woont in bij familie. Het betrokken gezin ontvangt kost winnersvergoeding. r j Dit geval wordt behandeld alsof de be trokkenen bij een niet-steuntrekker in woont. B. Steunregelingen vóór kleine boeren en tuinbouwers. 1. Ondersteunde boer of tuinbouwer komt in militairen dienst. In dit geval geldt een gelijksoortige regeling als die hierboven voor werklooze arbeiders onder ten le. vermeld. Uitzondering: de b- en c-tuinbouwers. Aan hen mag gedurende hun militairen diensttijd het natura-gedeelte, hetwelk zij ingevolge bedoelde steunregelingen even tueel nog kunnen ontvangen, worden door- verstrekt. 2. Medekostwinnersvergoeding wordt ge geven terzake van een onder de wapenen geroepen gezinslid van een ondersteunden kleinen boer of tuinbouwer. Déze mag geheel vrij blijven, indien in de plaats van den onder de wapenen geroepen medekostwinner-boer-, of -tuinbouwer, een arbeider op het bedrijf in dienst wordt ge nomen. aan wien tenminste een bedrag, ge lijk aan het bedrag, dat aan het betrokken gezin terzake van medekostwinnersvergoe ding wordt uitgekeerd, aan loon wordt uit betaald. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat bij in mi- litairen-diensttreding van inwonende ge zinsleden van ondersteunden, de gezinsle denbijslag, welke terzake van hen werd ver strekt, zal worden beëindigd. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 No vember a-s. eervol ontslag uit den mili- jtairen dienst verleend, ter zake van lang- durigen dienst: le. op het daartoe door hen gedaan ver zoek, aan de kolonels L. J. Rleber. com mandant van de IVde divisie, I. M. P. A. Quadekker, van den staf der artillerie. \b- gerkorpsartilleriecommandant van den staf van het Ilde legerkorps, J. M. Ridder van Rappard. commandant van de brigade luchtdoelartillerie aan de luit.-kolonels C. D. Viehoff. com mandant van het 8ste regiment infanterie, C. E. van Wijk. commandant van het 2de regiment infanterie, G. H. Schouten, com mandant van het 5de regiment artillerie, J. H. van Hoorn, der militaire administra tie; aan den majoor-titulair P. A. Bange, van het 13de regiment infanterie; 2e. aan den kolonel R. P. J. van den Berg van Saparoea. van den staf der artillerie, legerkorpsartilleriecommandant van den staf van het Iste legerkorps; b. Is met ingang van 1 November a.s., aan den gepensionneerden luit.-generaal der artillerie C. A. Prins, op het daartoe door hem gedaan verzoek, onder dankbetuiging, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commandant van den luchtverdedi gingskring UtrechtSoesterberg c. zijn met ingang van 1 Nov. benoemd en aangesteld: 1. bij den grooteii staf, tot luit.kolonel, Hr. Ms. adjudant, de majoor H. J. Phaff, van dien staf; 2. bij den generalen staf: tot luit.kolonel, de majoor A. H. Nijhoff. van dien staf, chef van den staf der lichte divisie; 3. bij het wapen der infanterie: a. bij den staf van het wapen, tot kolo nel, commandant der IVde divisie, de luit. kolonel A. M. M van Loon, commandant van het korps metordienst; b. tot commandant van het korps motor- dienst: de luit.-kolonel H. Polis, comman dant van het 18de regiment infanterie, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige functie; c. tot luitenant-kolonel, de majoor F. H. Tenhaeff. van dat wapen, op nonactiviteit; d. tot luit.-kolonel, onderscheidenlijk commandant van het 2de reg. infanterie, van het 18de reg. infanterie en van het 8ste regiment infanterie, de majoors E. H. O. van Gent, J. de Lange en W. F. Hennink, resp. van het 2de reg. inf., het 17de reg. inf. en het 12de reg. infanterie; e. tot luitenant-kolonel, bij den staf van het wapen, ter nadere indeeling door den minister van de defensie, de majoor H. J iNolthenius. van het 18de reg. inf.: f. tot majoor, de kapiteins J. H. H. Dom- j mers (bij het 15e R. I.). J. de Vries (12 R. I N. J. Tielrooij (1 R. Ij, C. Hoogers (2 R. Ij. W.-L. Voncken (1 R. wielrijders), !H. C. Kloppenburg (idem), G. Minderhoud <6 RIJ, J. A. Claessen (10 R.IJ, A. J. M. Allard '6 R.I.) en J. v. der Ploeg (T R.IJ; 4. bij het wapen der artillerie: a. bij den staf van het wapen, le. tot ko lonel. de luit.-kolonel H. F. H C. C A. von Freijtag Drabbe. commandant van het 9de reg. artillerie; 2e. tot kolonel, de luit.-kolonels P. J. A. Bartels en W. J. Rij kens, respectievelijk commandant van het 1ste reg. artillerie en van dien staf. toegevoegd aan den in specteur der artillerie; b. tot kolonel, bij de commissie v. proef- Op het eiland Schiermonnikoog: neemt men aan, dat vanmorgen om streeks elf uur ten Noorden van Schier monnikoog op vrij grooten afstand van de kust, ver buiten de territoriale wa teren, een gevecht heeft plaats gehad tusschen oorlogsbodems en vliegtuigen. Voor zoover door ooggetuigen kon worden gezien, zouden zes oorlogssche pen zijn aangevallen door een twaalftal vliegtuigen. Omtrent den uitslag van hfH gevecht kan niets worden gemeld;, daar de oor logsschepen na eenigen tljd'tiit het ge zicht verdwenen. J-3VI DRAMA TE LUIK. Dader in Eindhoven aangehouden. Eenlge dagen gelden heeft de 27-jarige mijnwerker B. A. uit Heerlen te Luik een vrouw doodgestoken. Hij heeft daarop de wijk naar Eindhoven genomen. Op verzoek van de politie te Heerlen is de verdachte vanochtend ln Eindhoven gear resteerd. HET ONGELUK OP HET STATION TE ZAANDAM. Slachtoffer overleden. Het slachtoffer van het ongeluk op het station te Zaandam, de 16-jarige A B„ uit Amsterdam, is in het gemeenteijziekenhuis te Zaandam aan zijn verwondingen over leden. NIEUWE ROEMEENSCHE GEZANT IN DEN HAAG. Naar ons ter oore komt heeft de Roe- meensche regeering tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te 'sGra- venhage benoemd den heer N. Dianu, oud gezant van Roemenië te Moskou en oud- gezant, in Santiago. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. neming, de luit.-kolonel J. C. Spaich, voor zitter van de commissie van proefneming; c. tot luitenant-kolonel: le onderschei denlijk commandant van het 5e regiment artillerie, van het 9e reg. artillerie, van het reg. kustartillerie, en van het 10e reg. artillerie, de majoors A. V. M. J. M. Goulmy G, Wegerif, G. Fabius, en F. H Wannink- hof, resp. van het 3e reg. artillerie, com mandant van de artilleriemeetafdeeling, commandant van het reg. kustartillerie. van het 10e reg. artillerie; 2e bij den staf van het wapen, de majoor J. van Rooij, van dien staf; 3e ter nadere indeeling door of vanwege den minister van defensie, de majoors H. Keppel Hesselink en S. J. van den Bergh, onderscheidenlijk commandant van de school voor reserve-officieren der bereden artillerie en van de brigade lucht doelartillerie; d. tot majoor, onderschei denlijk bij den staf der artillerie, het korps rijdende artillerie, het 7e reg. artillerie en den staf der artillerie, de kapiteins N. J. H. M van Middendorp, W. W. B. Halbertsma, P. T. J. Huberts en F. G. Dürst Britt, resp. van den staf der artillerie, togevoegd aan den directeur voor het materieel der land macht, het korps rijdende artillerie, het 7e reg. artillerie en het le reg. artillerie, e. tot commandant van de artilleriemeetafdee ling. de majoor L. Ezerman, van de artil- lerie-meetafdeeling; f. bij den staf van het wapen tot majoor voor den materieel- dienst, le. de kapiteins voor den materieel- dienst L. H. Stolk en J. Tack, beiden van dien staf. 2e. de kapitein der artillerie J. F. Schultink, van dien staf, werkzaam bij het departement van defensie. 5. Bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot generaal-majoor. de ko lonel F. A. Vaillant. van dien staf, inspec teur der genie, tevens hoofd der Ve af- deeling van het dep. van defensie. 6. Bij het dienstvak der militaire admi nistratie, a. tot luit.-kolonel, de majoor A. T Reijst, van dat dienstvak, controleur der militaire administratie, b. tot majoor, de kapiteins J. H. Oonk, H. A. M. Aalbers. G. H. Boomer en G. Waringa, allen van dat dienstvak. 7. Bij het reserve-personeel der land macht, a. bij het wapen der infanterie, tot reserve-majoor, ter nadere indeeling door of vanwege den minister van defensie, de reserve-kapiteins A. G. Cool en W. C. Roest van Limburg, onderscheidenlijk van het le reg. infanterie en het 10e reg. Infanterie, b. bij het wapen der artillerie, tot reser ve-majoor, ter nadere indeeling door of vanwege den minister van defensie, de re serve-kapiteins J. H. Kramer, jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford, J. W. Ho ving en E. N. Rahusen, onderscheidenlijk van het 9e reg. artillerie, het le reg. artil lerie. de artillerie-meetafdeeling en het korps motordienst, e. zijn met ingang van 1 November, le overgeplaatst, bij het wa pen der militaire luchtvaart, de kapiteins H. Schlimmer en H. van Weerden Poelman beiden van het wapen der infanterie, thans ingedeeld resp. bij het 3e en het le reg. luchtstrijdkrachten .Zij zijn tevens be noemd tot majoor, f. zijn met ingang van 1 November in hun rang en ouderdom van rang, overgeplaatst, a. bij den generalen staf, de kapiteins B. A. Sjoerdsma, J, R. H. Lagas en J. F. van Kervel, onderscheiden lijk van het 5e reg. infanterie, het 5e reg. artillerie en het reg. jagers, b. bij het wa pen der infanterie, de kapiteins C. D. Ka merling en J. H. Jager, beiden van den generalen staf. AMSTERDAM. 18 October. De vaste en levendige stemming op de beuis te New-York kwam niet onverwachts. Gedu rende de laatste dagen legden de koersen der aandeelen op het verlaagde peil een opmerke lijk weerstandsvermogen aan den dag. De zeer geringe omzetten in Wallstreet deden uitko men. dat men voorloopig een afwachtende houding wenschte aan te nemen. Tengevolge van de oorlogsberichten, die op een verscher ping der vijandelijkheden wijzen, alsmede door de aanhoudend gunstige binnenlandsche con- Junctuurberichten, legde het publiek wat meer belangstelling aan den dag. Dat de omzetten van gisteren bijna het viervoudige van dc-n vorlgen dag bedroegen, is hiervoor wel een sprekend bewijs. Een groot aantal afdeelingen werd in de koersstijging betrokken. Daarbij werden de winstnemingen, die blijk baar gebaseerd waren op de overweging, dat de neutraliteitsdebatten in het Congres vermoede lijk zeer langzaam zullen verloopen. goed op genomen. Het ls een opmerkelijk verschijnsel, dat de federale schatkist een bedrag van 3 millicc-n dollar goud aan Brazilië heeft verkocht, ter stabilisatie van de wisselkoersen tusschen de beide landen. Deze transactie beschouwt men als een kenteekenend precedent en een moge lijke aanmoediging vcor den handel met andere Zuid-Amerikaansche staten. Blijkbaar willende Ver. Staten hun handel op die landen uitbrei den. daarbd profiteerende van de verwarring in Europa, tengevolge van de vijandelijkheden, waardoor de Europeesche handel ernstige be lemmeringen ondervindt. Vooral bii de levering van producten der ..zware industrieën" zal Zuid- Amerika zich tot de Ver Staten moeten wen den. aangezien Europa door de behoefte aan wapentuig voor oorlogsdoeleinden niet tot ex port in staat is. De middagbeurs. Hoewel het zakenverkeer op de Amsterdamsche markt heden van zeer kalmen aard was. ging er toch iets meer om dan de laatste dagen gebrui kelijk was. Daarbii bestond een goed Drijsnou- dende stemming, die klaarblijkeliik haar oor sprong vond in de krachtige stijging te New York De Amerikaansche waarden werden, in navolging van Wallstreet. vrii beduidend hooper afgedaan en gaven tamelijk f^nke omzetten te aanschou wen. De affaire in deze fondsen was weliswaar niet omvangrijk, doch de omzetten waren toch aanmerkelijk grooter geworden. De belangstelling concentreerde zich voor namelijk op de Staalaandeelen. waarvan Republic Steels de grootste omzetten te zien gaven Ook Anaconda s veroorzaakten de noodige beweging, terwijl enkele spoorwegshares mede duidelijke teekenen van aanwezigheid gaven. Op de lokale markt bestond een vaste stem ming voor Koninklijken, dig eenige procenten avanceerden. Bij de opening werd onmiddellijk enkele punten hooger afgedaan en onder beurs- tijd kon de behaalde koerswinst ruimschoots behouden blijven. In Scheepvaartpapieren ontwikkelde zich eenige affaire, in het bijzonder ln Nederlandsche Scheepvaartunies, waarvoor een vaste tendenz viel waar te nemen. Ook de aanverwante aan deelen werden hooger afgedaan. Koninklijke Booten werden op bescheiden voet verhandeld, maar profiteerden desniettemin van de verbe terde tendenz, evenals Oude Vaarten, die weder om boven den parikoex-s kwamen. Van de Industrieelen viel weinig te vermel den. De Philipsaandeelen zakten, tegen de al- gemeene koersbeweging in. een kleinigheid in. Unilevers waren goed prijshoudend, evenals A.K.U.'s. Tabakken trokken nauwelijks attentie. Nadat in de eerste tape eenige zaken waren gedaan, was voor deze fondsen in het verdere verloop van de markt niets meer te bemerken. De Suikerafdeeling was zeer stil. H.V.A.'s kwamen een paar punten hooger te liggen. Ook voor diverse minder courante soorten werden hoogere noteeringen genoemd. De alfaire in Rubberfondsen beperkte zich in hoofdzaak tot Amsterdam Rubbers, die eenige procenten naar boven kwamen. Verscheidene incourante soorten werden hooger genoteerd. De beleggingsmarkt was stil. Van de Neder landsche staatspapieren waren integralen, de gestaffelde leening en de spoorwegdrieën wat beter gedisponeerd. Fransche fondsen bleven ongeveer op peil. Duitsche waarden hadden een onzeker voorkomen. WISSELKOERSEN. Londen 7 53' s <7.54). Berlijn 75.25 (75.25). Parijs 4.27V: <4.28'J. Brussel 31.74 (31 54». Zwitserland 42.26 (42.27' i). Kopenhagen 36 40 (36 40). Stockholm 44 87' - (44.87'j. Oslo 42.80 (42.77.Vi). New-York 1.88 3 8 (1.883/8) Lire Bankpapier 7 1/8 (7 1/8). Prolongatie 2. Part, disc 2. Daggeld 1' Registermarken 151/8. Handelssperrmar- ken 41/8. Reismarken 42Vi. Bankpapier 23 3/4—24 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM. 18 Oct. Aangevoerd 230 vette kalveren: 1ste kwal. 58—64. 2de kwal. 46o2. 3de kwal. 3644 ct. per KG, levend gewicht; 57 nuchtere kalveren f.711 per stuk; 105 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90110 KO. 7578. zware varkens 75—78, vette varkens 7578 ct. per KG. slachtgewicht. Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. KOUDEKERK A. D. RIJN. 17 Oct. E.VJK.R. Aangevoerd 1932 kipeieren, boter 19 pond. Prijs kipeieren f.5.405.80; kuikeneieren f. 3.754.20; boter 72—76 ct.; kaas 30 ct. kippen 65—80 ct.; hanen 75 ct.; konijnen f. 0.50—1.20. NIEUW-VENNEP, 16 October. - Aangevoerd 2310 kipeieren, prijs f.5—5.60: 1650 kuiken eieren f. 3.204; 36 eendeieren f. 3.404; oude kippen 50—80 ct. RIJNSBURG, 17 Oct. Bloemenveiling. Elta 45; Climax 68; Groote Chrysanthen: Speet 11—14; Puiling 8—12; Marie 12—14; Blanche partout 4—6; TroschrysanthenEngelsch bruin 20—26; Pkenix 15—22; Harvest 12—18: Frank- field 20—32; Put-asters 9—14: Tritoma s 2—2 60. WOERDEN, 18 Oct. Kaasmarkt. Aangevoerd 394 partijen. Prijs met rijksmerk 1ste kw. f.32— 134.50. 2de kw. f. 29—31. zware f. 36. - Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3