De Turksch-Russische besprekingen hebben gefaald 80ste Jaargang WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 No. 24407 Turkije's pacten met Engeland en Frankrijk De strijd in het Westen De strijd in het Verre Oosten HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Finland en de sovjets Het Duitsche legerbericht De ondergang van de „Royal Oak" Uit bezet Polen De status van Britsch-Indië Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Verspreide berichten LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 3.3S per week t. t. O.lt Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4* portokosten. (voor binnenland t. 0.80 per 3 mndj De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, is te middernacht, na 23 dagen in Moskou te zijn geweest, naar Ankara vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door de plaatsvervangende com missarissen voor buitenlandsche zaken, Potemkin en Dekanossow, den Turkschen ambassadeur Aktai en de ambassadeurs van Afghanistan, Iran en Engeland, be nevens de gezanten van de Balkanlanden. De Russische ambassadeur in Ankara, Terentjew, heeft zich met denzelfden trein naar Ankara terug begeven. In een rede tot de parlementsfractie der republikeinsche volkspartij heeft de Turk sche eerste minister, Saydam, o.m. het vol gende verklaard: „Toen Saradjogloe naar Moskou ver trok, hadden de beide regeeringen reeds van gedachten gewisseld over de essentieele punten betreffende de af sluiting van een verdrag. Die onder handelingen, die te Moskou gevoerd zijn op de grondslagen van deze ge dachten, hebben geen overeenkomst tot resultaat kunnen hebben. De reden daarvan is, dat de Sovjet-regeering onzen minister van buitenlandsohe za ken volkomen nieuwe voorstellen voor legde. Het was niet mogelijk deze nieuwe voorstellen in overeenstemming te brengen met de verplichtingen, die, naar Rusland wist, aangegaan waren tusschen Turkije en Engeland en Frankrijk". Saydam vervolgde: „Bovendien vormden van het standpunt onzer veiligheid de waarborgen, die ons werden aangeboden, geen compensatie voor de verplichtingen, welke men ons vroeg in ruil op ons te ne men. De eischen van de sovjets werden niet vereenigbaar geacht met de Turk sche politiek. Ten aanzien van de Dardanellen was Turkije van meening dat het van essentieel belang was, dat het zich niet zou binden aan andere bepalingen, dan die, welke zijn voorzien in zijn internationale verbintenissen van algemeenen aard. Om deze redenen was het niet mogelijk een definitief resultaat bij de besprekingen in Moskou te bereiken. Onze betrekkingen met sovjet-Rusland blijven niettemin be rusten op een hechte basis van vriend schap". De parlementsfractie keurde met alge- meene stemmen de verklaring van den premier goed. Een telegram uit Ankara meldt, dat in welingelichte kringen vernomen wordt, dat de definitieve pacten tot wcderzijdschen bijstand tusschen En geland en Turkije en tusschen Frank rijk en Turkije voor het einde van deze week zullen worden onderteekend. Van Russische zijde is volgend commu niqué uitgegeven: Het verblijf in Moskou van den Turk schen minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe. die een tegenbezoek bracht aan de U.S.S.R., heeft gelegenheid geboden tot gedachtenwisseling tusschen den ver tegenwoordiger der Turksche regeering en de regeering der sovjet-unie betreffende de betrekkingen tusschen de U.S.S.R., en de Turksche republiek. De gedachtenwisselin- gen, die gevoerd werden in een hartelijke sfeer bevestigden wederom de onverander lijke vriendschappelijke betrekkingen tus schen de sovjet-unie en Turkije en het ge meenschappelijke streven der beide regee ringen tot handhaving van den vrede. De beide regeeringen kwamen tot de slotsom, dat het wenschelijk is het contact in de toekomst te onderhouden voor gezamen- jiJKe bespreking van problemen, die van belang zyn voor de sovjet-unie en de Turk sche republiek. KALININ ANTWOORDT ROOSEVELT. Naar het Engelsche Reuterbureau uit Washington meldt, heeft Kalinin, de pre ston van ^et presidium van den Opper en raad van de Sovjet-unie, aan Roose velt geantwoord, dat de staat van onafhan kelijkheid van Finland erkend is met vrijen wil van de sovjet-regeering op 21 Decem ber 1917 en de souvereiniteit van Finland gewaarborgd door het vredesverdrag van 14 October 1920 tusschen de Sovjetmacht en Finland. Kalinin voegt eraan toe, dat door bovengenoemde handelingen van de sovjet-regeering de fundamenteele be ginselen van de wederzijdsche betrek kingen van de Sovjet-unie en Finland goed gedefinieerd zijn en de huidige onderhandelingen gevoerd worden in overeenstemming met deze beginselen. Het eenige doel van deze onderhan delingen, aldus Kalinin, is de consoli datie van de wederzijdsche betrekkin gen en de versterking van de vriend schappelijke samenwerking tusschen de beide landen om de veiligheid van de Sovjet-unie en Finland te garan deeren. Nu het antwoord van Kalinin is ontvan gen, is ook de tekst van de boodschap van Roosevelt aan Kalinin gepubliceerd. Roo sevelt herinnerde aan de langdurige vriend schap tusschen de Vereenigde Staten en Finland en gaf uitdrukking aan „de vurige hoop dat de sovjet-unie geen eischen aan Finland zou stellen, die onvereenigbaar zijn met de handhaving en ontwikkeling van de vriendschappelijke en vreedzame betrekkingen en de onafhankelijkheid van elk van beiden". DE BRITSCH-RUSSISCHE HANDEL. In het Britsche lagerhuis is minister van handel Stanley gebombardeerd met vragen over de handelsbetrekkingen met de sov jet-unie. Men vroeg hem. of er stappen worden gedaan om den Britsch-Russischen handel in overeenstemming met het Duitsch-Russische handelsaccoord te bren gen, of goederen kunnen worden uitgewis seld op den grondslag van de „cash-and- carry "-clausule en of er iets wordt gedaan om tot uitbreiding van den Britsch-Russi schen handel te komen. Stanley verwees de vragers naar de reeds gesloten overeenkomst tot ruil van zekere producten. Hij stemde er mede in. dat de regeering de verzekering moet hebben, dat de goederen niet naar Duitschland zullen gaan. Hij wilde geen antwoord geven op de vraag, of de regeering overweegt, een dele gatie naar Moskou te zenden om over een overeenkomst te onderhandelen. Hij voegde hieraan toe: „De kwestie van de mogelijk heid van den handel tusschen Engeland en de sovjet-unie is in overweging". Men stelde Stanley de vraag, of wijzi gingen in de bestaande handelsovereen komsten met Estland, Letland en Lithauen worden overwogen en of de regeering van plan is. in de bestaande oorlogsomstandig heden de handelsrelaties met deze landen te handhaven. Stanley zeide: „Het antwoord op het eer ste gedeelte van deze vraag luidt ontken nend. Zooals ik reeds op 26 September heb gezegd, wenscht de regeering den handel met de genoemde landen te handhaven, voor zoover de omstandigheden dat veroor loven". Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Plaatselijke actie aan het geheele front, dat. niettegenstaande de heftige infanterie- gevechten op sommige plaatsen, sedert van ochtend niet gewijzigd is. Een Duitsch koopvaardijschip is door on ze vloot op den Oceaan buitgemaakt. Parijs geeft daarbij volgenden commen taar: Het Duitsche offensief dat thans in con tact gekomen is met het eerste Fransche verzet, heeft niet doorgezet. De Duitsche aanvallen begonnen Maandag, de eerste in het begin van den middag in den sector van de Moezel over een front van zes km., de tweede Oostelijk van de Saar over een front van dertig km. Beide aanvallen doorschreden het aan vankelijk door de Franschen bezette, doch langzamerhand weer ontruimde terrein. Se dert Maandagavond zijn de aanvallen let terlijk geblokkeerd in hun voortgang door het vuur van de Fransche automatische wa pens, opgesteld aan den rand van de Fran sche linies, welke men achter het bescher mend gordijn van de Fransche voorposten in twee weken tijd met groote nauwkeurig heid in orde heeft kunnen brengen. In het bereik komend van het zeer hef tig Fransche vuur kunnen de Duitsche sol daten, hoe groot ook hun moed en hun vastberadenheid mogen zijn, zich slechts op den grond werpen en dekking zoeken, zon der hoop den muur van staal en vuur te kunnen doorbreken, die zich voor hen uit strekt. Op geen enkele plaats kon het tot ge vechten komen, waarin het bijvoorbeeld mogelijk was van handgranaten gebruik te maken tegen de verdedigers van de Fran sche stellingen, zoo krachtig werd het vuur door de Franschen onderhouden. Het eenige wat de aanvallers kunnen doen is zich in stellingen te dekken, en eveneens automa tische wapens naar voren te brengen, om op deze wijze het vuur van de Fransche infanterie en eveneens dat van de Fransche artillerie te beantwoorden. Het is waarschijnlijk dat de Duitschers bij hun offensief vrij groot verliezen hebben geleden. Niet alleen door het vuur van de Fransche automatische wapens, doch ook reeds bij het doortrekken van de mijnenvel den dat geschiedde temidden van een he vig artilleriebombardement. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: in den loop van den nacht activiteit van verkenners aan beide zijden. Troepen in hinderlaag en overvallen. Er is een druk verkeer langs de verkeers- en spoorwegen achter de vijandelijke linies. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Tusschen Moezel en het Pfaelzerwald hebben de Fransche troepen gisteren nog eenige op Duitsch gebied liggende steun punten langs de grens opgegeven Er zijn tal van gevangenen binnenge bracht. HET LUCHTWAPEN. Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren zijn operaties tegen de oorlogshavens aan de Engelsche Oostkust voortgezet. In den bocht van Scapa Flow werd. volgens de tot nu toe ontvangen berichten behalve andere oorlogsschepen, ook een tamelijk oud Engelsch slagschip door bommen van zwaar en midden-kaliber getroffen. Tij dens een luchtgevecht werd een Engelsch jachtvliegtuig door Duitsche vliegtuigen omlaag geschoten. Een Duitsch gevechtsvliegtuig werd door Engelsche luchtdoelartillerie omlaagge- schoten. Op 16 en 17 October heeft de vijand tien vliegtuigen verloren en wel: boven Duitsch souverein gebied door luchtdoelartillerie vijf vliegtuigen, waarbij een Engelsch, door jachtvliegers een Fransch en een Engelsch vliegtuig en bij luchtgevechten boven En gelsch gebied drie Engelsche vliegtuigen. Een 18-jarige opvarende van de „Koyal Oak" die thans met andere geredden in een hospitaal verpleegd wordt, heeft een relaas van den ondergang van het slagschip ge daan. Toen de eerste ontploffing gehoord werd, lag hij in zijn hangmat. Hij rende naar het dek om te zien. wat er gebeurd was. Twintig minuten later volgde een tweede ontploffing en daarna een derde en een vierde. Het schip maakte slagzij en zonk snel. De jeugdige zeeman, die ook op de Courageous was. toen dit schip onder ging, vertelde verder: „gedachtig aan het geen er op de Courageous gebeurde, trok ik al mijn kleeren uit. Ik bond mij den red dingsgordel om en sprong in het water. Zoeklichten schenen en ik zag honderden hoofden om mij heen. Groote hoeveelheden olie kwamen naar de oppervlakte; mijn oogen deden pijn en de gezichten van de zwemmenden werden vettig zwart. Gedu rende verscheidene minuten was ik in de bundels der zoeklichten gevangen: ik zag, dat twee van mijn kameraden naast mij zwommen, doch later kregen zij kramp en zij verdwenen. Er kwam een bootje voorbij, waaruit geroepen werd, of er nog overle venden waren, doch men hoorde mij niet en de boot verdween in het duister. Ik weet niet, hoelang ik gezwommen heb, maar ik moet ongeveer anderhalven mijl afgelegd hebben. Toen voelde ik een rots onder mij. Wat er daarna gebeurde, kan ik mij nau welijks herinneren. Het was als een nacht merrie. Ik weet nog vaag, dat ik zeven tot tien meter klom en boven op de rots ging liggen. Ik verloor het bewustzijn en kwam eerst weer bij. toen zes mannen mij voed sel brachten. Zij hebben mij naar een hotel gebracht". De „Daily Express" zegt nogMen dacht dat de groote, moderne oorlogsschepen zoo danig gebouwd waren, dat zij zelfs, al wer den zij door drie torpedo's op drie verschil lende plaatsen getroffen, nog niet onmid dellijk naar den kelder zouden gaan. De ge vallen van de Courageous en de Royal Oak schijnen zulks te weerspreken Het is mogelijk, dat er een nieuw element in de strijdmiddelen is gevonden, waarvan men thans eerst kennis krijgt. Eenige maanden voor het uitbreken van den oor log was er onder technische deskundigen sprake van het zoeken naar een nieuw soort torpedo. Men beschreef deze torpedo als een „non-contact" torpedo, d.w.z een projec tiel, dat zou ontploffen, zonder met zijn doel in aanraking te zijn gekomen. Zoo'n torpedo zou dan moeten ontploffen onder de kiel van een schip, waardoor de uitbui ting, bij modeme schepen ter zijde van de scheepswanden aangebracht ter bescher ming tegen torpedo's ontgaan zou worden. De moeilijkheid was een middel te vinden om de torpedo juist tot ontploffing te laten komen als zij zich onder de kiel van een schip bevond. Men meende in Engeland, dat het middel nog niet gevonden was, doch het is moge lijk. dat de Duitschers erin zijn geslaagd het te vinden en dat dergelijke torpedo's den ondergang van de beide groote Engel sche schepen tengevolge hebben gehad. Te Moskou is een commissie uit Berlijn aangekomen, die zal onderhandelen over het vertrek der Duitschers uit het door Rusland bezette gebied van Polen. De „Osservatore Romano" schrijft breed voerig over berichten over den toestand in het door de Russische troepen bezette deel van Polen, welke berichten afkomstig zijn uit neutrale landen. Groote gebieden, welke door het roode leger zijn bezet worden reeds gesovjetiseerd naar Moskovitisch voorbeeld. De Poolsche bevolking is ten prooi aan onderdrukking en vervolging, zoowel op religieus, socialistisch als patrio- tisch gebied. In belangrijke plaatsen wer den sovjets gevormd uit extremistische ele menten, die veelal uit de gevangenis zijn bevrijd. Hetzelfde geldt voor „comité's tot openbaar welzijn", bestaande uit ongelet terde boeren en werklieden. De eerste maat regelen waren het gevangen zetten van de vertegenwoordigers van de betere klasse, de leiders en grondeigenaars. Hun huizen wer den bestormd en in brand gestoken, de gronden werden verdeeld overeenkomstig de grillen van de nieuwe wit-Russische en Oekrainsche meesters. De meest beroemde cultureele instellingen, welke de trots van Polen uitmaakten, ondergingen hetzelfde lot. De „Osservatore Romano" bericht ver der, dat de katholieke universiteit van Chy- row is verwoest, evenals de bibliotheek van Medska bij Przemysl en het museum van Pulawsky. Ook is de beroemde beeltenis van de H. Maagd van Dostra Brama verschei dene dagen blootgesteld geweest aan de bespotting van de godloozen gedurende de bezetting van Wilna. De communistische propaganda wordt op groote schaal bedreven, duizenden vaan dels met hamer en sikkel, foto's van Lenin en antigodsdienstige pamfletten werden onder de bevolking verdeeld, vele katholie ke en orthodoxe priesters en kloosterlingen zijn gefusilleerd en de beweging der god loozen heeft ook haar vertakkingen in het bezette gebied gekregen. Gisteren is een verklaring over de politiek der Britsche regeering ten aanzien van de constitutioneele toekomst van Britsch-Indie in verband met den oorlog gepubliceerd in den vorm van een witboek, dat de meening van den onderkoning, lord Linlithgow, over zijn laatste besprekingen met de Indische politieke leiders bevat. In dit witboek wordt onder meer ver klaard. dat de regeering na den oorlog vol komen bereid zal zijn overleg te plegen met de vertegenwoordigers van verscheidene ge meenschappen. partijen en instellingen in Indië, alsmede met de Indische vorsten, met het doel hun hulp en medewerking te ver krijgen voor het ontwerpen van wijzigingen in het federale schema, die wenschelijk zou den blijken. De onderkoning maakt verder melding van de instelling van een consul tatief orgaan. bestaande uit vertegenwoor digers van alle groote Indische partijen en de Indische vorsten, dat beoogt banden te leggen tusschen de openbare meening en de oorlogsvoering. De onderkoning zal de be raadslagingen van dit orgaan presideeren. JAPANNERS EN RUSSEN HERVATTEN DEN KRIJG. Japanners en Russen hebben aan de grens van Mandsjoekwo en Mongolië den strijd hervat. De in Augustus te Moskou gesloten wapen stilstand voor de Russisch-Mongoolsche en Japansche strijdkrachten aan de grens van Mandsjoekwo, is op 8 October ten einde geloopen. De activiteit van de luchtmacht is hervat met een bombardement bij het Boeirnor- meer en aan de grens van Mandsjoekwo. Japansche strijdkrachten hebben op zekere punten de Mongoolsche grens overschreden. Zij zouden zijn teruggeslagen door Russisch- Mongoolsche troepen, die eveneens de grens zijn overgestoken. Een Japansch vliegveld werd op 12 October door Russische vlieg tuigen aangevallen. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de wijziging der Tariefwet goedgekeurd. (3e Blad). De Veendam-bemanning over het vergaan der Courageous. (3e Blad). Nederlandsche vliegtuigen door Duitsch luchtdoelgeschut beschoten. (Gemengd 2e Blad). Aanwijzingen betreffende steun verleening en mobilisatievergoedingen. (Laatste Berichten, le Blad). Legermutaties. (le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt - Goed prsijhoudende stemming - Meerendeels koersverbete ringen - Amerikanen niet onbelangrijk hooger - Beleggingsmarkt prijshoudend BUITENLAND. De TurkschRussische onderhandelingen mislukt, (le Blad). Verklaringen in het Britsche parlement van Chamberlain, lord Chatfield en Chur chill. le Blad). Nieuwe uitlatingen van den vroegeren En- gelschen gezant te Berlijn, Henderson. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In het Noorden meest matige, in het Zuiden zwakke tot matige Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind, nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt met vooral in het Zuiden tijdelijk regen. In het Zuiden iets zachter, in het Noord- Oosten zachter. GENERAAL VON BLOMBERG NIET GEVANGEN GEZET. Het van Britsche zijde verspreide bericht, dat generaal von Blomberg, de vroegere minister van oorlog, met vijf andere gene raals gevangen zou zijn genomen en opge sloten in Landsberg, is niet juist, aldus het Duitsche Nieuwsbureau. Generaal von Blomberg leeft als particu lier in bad Wiessee in Beieren. DS. NIEMÖLLER ZOU WEER DUIKBOOT COMMANDANT WILLEN WORDEN. Tot de predikanten, die als vrijwillig bij de Duitsche krijgsmacht dienst wenschen te nemen, behoort, naar de Berlijnsche corres pondent van ..De Standaard" meldt, ook ds. M. Niemöller, die nog steeds in het concen tratiekamp te Oranienburg vertoeft. Op zijn schriftelijk verzoek, dat hij voor dit doel tot de autoriteiten richtte, heeft hij echter tot nu toe geen antwoord ont vangen. De predikant heeft er den nadruk op gelegd, dat niet de wensch om in vrijheid gesteld te worden, maar zijn vaderlands liefde hem tot dezen stap heeft gebracht. MUITERIJ AAN BOORD VAN EEN DUITSCH SCHir IN PUERTO COLOMBIA. Er is muiterij uitgebroken aan boord van het Duitsche schip Heligoland dat sedert 5 September in de haven van Puerto Colombia (Zuid-Amerika) ligt. De correspondenten van de Tiempo en de Liberal berichten, dot. de commandant op dracht had gekregen r.;-.r Duitecbiand terug te keeren, doch de bemanning weigerde. De autoriteiten van Colombia hebben be paald. dat de bemanning den kapitein van de Heligoland moet gehoorzamen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1