De Finsche delegatie uit Moskou te Helsinki De torpedeering der „Royal Oak" 80ste Jaargang MAANDAG 16 OCTOBER 1939 No. 24405 Nog steeds geen officieele gegevens over de sovjets-verlangens HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN'OMSTREKEN Erkko's radio-toespraak De maatregelen Finland in De randstaten De conferentie te Stockholm Nieuw geïllustreerd Kinderverhaal Bijna 800 slachtoffers De „Repulse" zwaar beschadigd Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Kaart van het Westfront De blokkade LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque* en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.1# Franco per post f.2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd> Zaterdagavond is de Finsche dele gatie uit Moskou vertrokken. Het Fin sche Nieuwsbureau voegt aan dit be richt toe, dat het niet beteekent, dat de onderhandelingen zijn afgebroken. Zaterdagmiddag had de delegatie, be staande uit Paasikivl en de Finsche gezant te Moskou, baron Koskinen, op het Krem lin nog een bespreking met Molotof gehad. Het onderhoud duurde twee uur en werd des avonds door een nieuwe conferentie gevolgd, waarna Paasikivi onmiddellijk met den gewonen trein naar Helsinki ls vertrokken waar hij hedenochtend ls gear riveerd. Men verwacht, dat deze week de onder handelaars naar Moskou zullen terug- keeren. De Russische eischen of verlangens zijn nog altijd niet bekend. Trots alle démenti's hecht men evenwel aan de volgende vier punten, die de eischen der Russen zouden omvatten, het meest geloof: le. Afstand van de eilanden Tyffeskar, Lavansari en Seskar, alsmede eventueel ook het vroeger genoemde eiland Hogland. Als compensatie voor deze eilanden zou Finland gebied in Oost-Karelië ontvangen. De genoemde eilanden beheerschen den ingang van de Baai van Kroonstad, in de Golf van Finland. 2. Finland zou zich verplichten de Aa- lands-eilanden in de Oostzee niet te ver sterken, waarbij Rusland het recht zou krijgen periodieke inspecties te houden, om zeker te zijn, dat inderdaad geen ver sterkingen worden aangelegd. 3e. Een Finsch-Russisch militair ver bond. In geval van gevaar van een niet- uitgelokten aanval op Finland van de zijde van een derde mogendheid, zou Rusland niet alleen het recht, doch ook den plicht hebben Finland te verdedigen, hetgeen met andere woorden zou beteekenen. dat Rusland het recht krijgt Finland binnen te rukken. Het vierde punt kent men niet. Men weet wel, dat er nog een vierde punt be staat, doch hieromtrent zou men het te Moskou niet eens hebben kunnen worden. Mogelijk heeft het betrekking op zekere controlefuncties, die Rusland voor zich op- eischt, wat betreft Finlands politieke con stellatie. Het vermoeden ligt voor de hand, dat Finland zich niet zoozeer zal verzetten tegen het afstaan van enkele eilanden aan Rusland, wel echter ten sterkste tegen el- ken aanval op zijn neutraliteit als Noord- schen staat. De radio-toespraak, die de Finsche mi nister van buitenlandsche zaken, Erkki, tot de Vereenigde Staten heeft gehouden, is zeer verminkt overgekomen, zoodat ln de vertaling, die door de omroepmaatschappij gegeven werd, verschillende stukken moes ten worden weggelaten. Erkko zeide o.m.: „De oorlogvoerende staten hebben ons verzekerd, dat zij onze neutraliteit zullen eerbiedigen en tegenover ons een neutrale houding zullen aannemen Het is ons oprecht verlangen aan deze ver klaringen geloof te hechten en er op te vertrouwen. Wij wenschen steeds den vrede door middel van vriendschappelijke bespre kingen te handhaven, indien dat mogelijk is Ieder volk heeft zijn vraagstukken. Wij kennen problemen, evenals onze buren. Het is onze bedoeling een oplossing te vinden, die een gevoel van veiligheid brengt in dit dee! van Europa en wij gelooven, dat onze buren, die deze besprekingen hebben voor gesteld, ook naar een oplossing streven. Wij hebben vele vrienden in de geheele wereld en hun sympathie heeft ons moed gegeven. Het is mij een voldoening uiting te geven aan de oprechte dankbaarheid van het Finsche volk jegens president Roosevelt en uw regeering". Finland zet zijn voorbereiding tot ver dediging met kracht voort. Uit alle deelen van het land komen de reservisten onder de wapenen en kleine zaken zijn door ge brek aan personeel genoodzaakt te sluiten, terwijl de diensten van trams en autobus sen beperkt zijn. De gedetineerden in de gevangenis van Helsinki zijn overgebraent naar Turku. De mannen van de kustwacht en hun familie hebben besloten hun horloges, rin gen en andere waardevolle voorwerpen ter beschikking te stellen voor de nationale zaak. Honderden boeren zijn met paard en wagen naar Helsinki gekomen om trans porten voor het leger te vervoeren. De burgers hebben den raad gekregen des avonds zooveel mogelijk thuis te blijven. Ook is een arbeidsdienst ingevoerd. LITHAUEN RATIFICEERT HET VERDRAG MET RUSLAND. Het Lithausche parlement heeft met al- gemeene stemmen het RussischLithau sche verdrag geratificeerd. Minister van buitenlandsche zaken Urb- sys, die de leiding heeft gehad van de dele gatie naar Moscou. zeide dat Lithauen ver trouwt, dat Rusland voort zal gaan de sou- reiniteit van Lithauen te eerbiedigen en zich niet te mengen in binnenlandsche aan gelegenheden. De Sovjetleiders hebben te dien aanzien verzekeringen gegeven. Hij zeide, dat de Lithausche gedelegeerden zich eerst had den verzet tegen het voorstel inzake Sovjet garnizoenen. doch dat zij later de recht vaardigheid hadden toegegeven van de Russische opvatting, dat de Europeesche oorlog voorzorgsmaatregelen noodzakelijk maakte. Alleen indien aanvallen zouden worden gedaan op Lithauen of over Lithauen op de Sovjet-Unie zouden de clausules in het pact welke voorzien in wederzijdschen bijstand en gemeenschappelijke verdediging, van kracht worden. Anders zou Lithauen een politiek van neutraliteit voortzetten. POOLSCH PROTEST. De Poolsehe gezant heeft bij de regee ring van Lithauen geprotesteerd tegen het inlijven van Wilna bij Lithauen. Dit protest werd gebaseerd op het beginsel, dat de Sovjet-Unie geen recht heeft over Poolsch grondgebied te beschikken. DE RUSSISCHE GARNIZOENEN IN ESTLAND. De eerste Sovjet-troepen, die in Estland in garnizoen komen, z(jn aan land gezet. Des middags arriveerde een eskader van elf Russische schepen, waaronder het vlaggeschip „Oktjabrsksja Rewoljoetsija" met admiraal Triboetsj aan boord. Driehonderd soldaten werden aan land gezet in de haven Paldiski. Het garnizoen wordt verdeeld over Baltischport, de ei landen Saaremaa lOesel) en Hiiimaa (Da- göi. terwijl tijdelijk troepen komen in de stad Hapsala en de domeinen Koesikoe en Kehtna, ter dekking van de luchtvaart- bases. Met de Duitsche regeering heeft Estland thans een accoord bereikt over het ver trek der Duitschers. Het desbetreffende protocol is al geteekend. De Duitsche legatie heeft bekend ge maakt, dat de Duitschers in de veroverde gebieden vrijwel onder dezelfde omstan digheden zullen kunnen wonen als in Est land. Voor hun verliezen worden zij ge deeltelijk schadeloos gesteld. Er zijn in de steden veie leege huizen, zoodat de huis vesting geen moeilijkheden zal opleveren. Eigenaren van landerijen krijgen nieuw land, dokters een nieuwe practijk, koop lieden een werkkring gelijk aan hun ouden. Aangezien geld en de tegenwaarde van achtergelaten bezittingen slechts getrans fereerd kunnen worden, in verhouding tot den handel tusschen Duitschland en Est land. zullen zoo noodig door het Duitsche rijk voorschotten verstrekt worden. Het Zwitsersche Telegraaf-agentschap verneemt uit Stockholm, dat ongeveer vijf honderd boeren en visschers van Zweed- sche nationaliteit, die de beide Ragoe-ei- landen voor de baai van Baltaski in Est land bewonen, naar Zweden zullen terug- keeren. De eilandjes zijn door Estland bij ver drag aan de sovjet unie afgestaan. De re geering van Estland heeft aan de Zweed- sche regeering medegedeeld, dat zij maat regelen tot evacuatie heeft genomen. Te Stockholm worden intusschen haas tige voorbereidingen gemaakt voor de ont vangst van de Koningen van Denemarken en Noorwegen en van den President van Finland, alsmede hun ministers van bui tenlandsche zaken. Wanneer zij Woensdag aankomen zullen zij zich onmiddellijk naar het Koninklijk Paleis begeven en de besprekingen zullen dadelijk beginnen. Denzelfden avond zal een banket worden gegeven gevolgd door een galavoorstelling. De Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz" schrijft o.a.: Met vreugde kunnen wij onze jeugd mededeelen. dat wij morgen wederom zullen be ginnen met de publicatie van een nieuw geïllustreerd Kin derverhaal, getiteld „DE ONGELUKSVOGEL". „Het kernpunt der politiek van alle Noordsche landen bestaat er thans in, dat zij met alle middelen en onder alle om standigheden buiten een strijd van de groote mogendheden willen blijven en hun neutraliteit willen bewaren. Wanneer ook in de tijden, waarin de Volkenbond nog een zekere rol scheen te spelen, eenige der Scandinavische staten dit bleek name lijk in de pers niet vrij van aanvechtin gen zijn gebleven, dan is op grond van zekere teleurstellingen reeds sinds lang de vaste neiging bij hen naar voren gekomen zich, hoe het ook zou loopen, buiten con flicten te houden. Deze verandering is niet in de laatste plaats op ondubbelzinnige wijze aan het licht getreden, toen met het oog op de omsingelingscampagne en de daarmede samenhangende lasterpropa- ganda tegen het rijk, dit den Noordschen staten voorstelde, een niet-aanvalspact te sluiten en daarmede uiting gaf aan zijn vastbeslotenheid door zijn toedoen niet den vrede te willen verstoren van de tot dat gebied behoorende naties. Het antwoord dezer staten heeft zonder uitzondering aangetoond, dat zij zich niet door Duitschland bedreigd gevoelden, dat zij evenwel tegelijkertijd (afgezien van het direct aangrenzende Denemarken) door vermijding van het sluiten van ieder ver drag juist onafhankelijkheid en onpartij digheid naar alle zijden wenschten te de- monstreeren. De Noordsche staten gevoelden zich door den strijd der Europeesche groote mogend heden natuurlijk thans sterk in hun be langen bedreigd en in gevaar gebracht. De blokkademaatregelen van Engeland, met hun lederen tak van handel treffende verbodsbepalingen, hebben automatisch den handel en de scheepvaart van alle Scandinavische landen ten zeerste geraakt en zeer gevoelig getroffen. Ook overigens heeft de aardverschui ving, welke voor het geheele Oostzeegebied is ingetreden door het uiteenvallen van Polen, een aantal veranderingen ten ge volge, die zeker langs den weg van weder- zijdsche overeenstemming kunnen leiden tot een voor allen bevredigende ordening. In het rijk heeft men een volkomen be grip voor de moeilijkheden, welke de te genwoordige tijd juist voor de Noordsche landen medebrengt. Voor zoover het aan Duitschland ligt. zal zijnerzijds zeer zeker iedere weg wor den goedgekeurd en begaan, welke kan leiden tot een vergemakkelijking van den toestand. De Britsche admiraliteit heeft in totaal lijsten met 414 geredden gepubliceerd van de plm. 1200 man die aan boord waren van het getorpedeerde Engelsche slagschip Royal Oak. Vermoedelijk zijn er niet meer gered den, zoodat de klap voor de Britsche marine wel zeer zwaar is aangekomen. Het ministerie van marine heeft nog geen mededeelingen verstrekt omtrent de plaats, waar het schip tot zinken is gebracht, noch wordt medegedeeld, wanneer dit is geschied. Men veronderstelt, evenwel dat een der drie duikbooten, welke Vrijdag tot zinken werden gebracht, het slagschip heeft getor pedeerd. Het zou 's nachts of bij den aan vang van den morgen hebben plaats gehad. Tot de geredden behoort de commandant kapitein Benn en commander Nicholis. Zaterdag is door ons een vergissing be gaan. Wij hebben de Royal Oak verwisseld met het vliegtuigmoederschip „Ark Royal Zaterdag herhaalde de Duitsche pers. die natuurlijk vol vreugde het verlies van de „Royal Oak" vermeldde: haar vraag „waar is het Britsche vliegtuigmoederschip „Are Royal". Zij verklaarde het bewijs te bezitten, dat de „Are Royal" op 26 September werke lijk het lot ten deel is gevallen, dat door do Duitsche berichten is medegedeeld. Sedert 26 September bevindt het schip zich niet meer bij het smaldeel, waarmede het voor dien opereerde'. Het smaldeel ia na 26 Sep tember verscheidene malen gezien, doch steeds zonder het vliegtuig moederschip. Sedert 23 September is hierbij het vliegtuig moederschip .Furious" Ingedeeld. Tot 26 September behoorden de vliegtuigmoeder schepen ..Furious" en ..Arc Royal" tot het Schotland-eskader van de thuisvloot, na dien nog slechts de „Furious". Ook in de omliggende wateren is geen vliegtuigmoederschip meer gezien en de Duitsche pers vraagt opnieuw aan minister Churchill, waar het schip anders is dan op den bodem van de Noordzee. Het Britsche ministerie van Marine deelde daarop mede. dat de Duitsche radio sedert 26 September voortdurend beweert, dat het vliegtuigmoederschip „Are Royal" zou zijn gezonken. Teneinde iedere twijfel welke mocht zijn gerezen, door deze onware berichten uit den weg te ruimen, wenscht het ministerie nog maals te bevestigen, dat de „Ark Royal" niet is gezonken noch is beschadigd. In den vorigen oorlog zijn geen schepen van de afmetingen van de „Carageous" en de „Royal Oak" getroffen. De grootste schepen, door torpedo's getrof fen, die zonken, aldus de „Tel waren het Fransche slagschip .Danton" <18.400 ton' en de Italiaansche pantserkruiser „Amalfi". De „Courageous" en ..Royal Oak" zijn dus veel grooter. afgescheiden nog van het nog be langrijker verlies aan menschenlevens Bij de „Danton" kwamen 300 man om. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend maakt, heeft dezelf de duikboot, welke het Britsche slag schip „Royal Oak" heeft tot zinken ge bracht, door torocdotreffers het Engel sche slagschip „Repülse" zwaar bescha digd en voor den strijd ongeschikt gemaakt. Zou dit bevestigd worden, dan zou de klap nog harder zijn aangekomen dan zij al was! DUIKBOOTEN BLIJVEN ACTIEF. Qpnieuw zijn vier groote koopvaardijsche pen, één Engelsche en drie Fransche sche pen. aan den zeeoorlog ten offer gevallen. Het zijn de Engelsche „Lochavon". een schip van 9205 bruto ton van de Royal Mail Lines en de Fransche „Louisiane" en „Bretagne", beide schepen van de Compagnie Générale Transatlantique. resp. 6903 en 10108 bruto ton groot en de „Minquet" waar omtrent nog geen bijzonderheden bekend zijn. Britsche torpedoboot jagers hebben de in totaal vierhonderd passagiers en leden der bemanningen van deze schepen, die in de reddingsbooten waren gevlucht, overgeno men en in Engeland aan land gebracht. Op de „Bretagne" zijn zeven opvarenden, waar van vijf leden der bemanning en twee Fransche passagiers gedood, terwijl op de ..Louisiane" zes leden der bemanning zijn gewond en één gedood. EEN NIEUWE AANWINST VOOR DE BRITSCHE VLOOT. Het Engelsche Reuterbureau meldt: De nieuwste aanwinst voor de Britsche vloot is een vijftienduizend ton metend luxe schip, dat onlangs van stapel is geloo- pen en thans is omgebouwd tot een gewa pend koopvaardijschip. Een aantal van deze schepen zal een nieuw smaldeel van de Britsche marine vormen, dat moet optreden tegen vijandelijke kaoers. De dreigend lange loopen van de kanonnen steken thans langs de zijden van het schip naar buiten. De ruime eerste klas salon is in tweeën gedeeld om een officiersmess en een geschuttoren te vormen. Het schip is voor zien van paravanes en, teneinde het gevaar van zinken te verminderen, zijn 19000 lucht dichte tonnen en 1100 ton hout aan boord genomen en in de ruimen opgeslagen. Op de scheepswerven worden kanonnen van verschillend tvpe gemonteerd op klei nere koopvaardij schenen. di<* alleen voor de verdediging worden uitgerust Overeenkom stig de internationale wet, hebben deze sche pen hun kanonnen op het achterdek, zoodat zij niet in aanvallende positie kunnen vuren. BINNENLAND. Amsterdam nam afscheid van het Wees- perpoortstation. (Binnenland, 3e BI.) Aankoop van verbruiksaardappelen door de regeering. (Binnenland, 2e Blad). Het jubileum van den militairen genees kundigen dienst. (Binnenland, 2e Bl.) Men zie voor Stadsnieuws pag. 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer beperkte affaire - Gedrukte markt - Meerendeels lagere koersen - Amerika luier - Nederlandsche beleggingen aan geboden. BUITENLAND. Bij den ondergang der „Royal Oak" zijn een kleine 800 slachtoffers gevallen. Nog een tweede Engelsch slagschip, „de Repulse", ernstig beschadigd? (le Blad). De Finsche delegatie te Moskou raadpleegt haar regeering. (le Blad). De Fransche generalissimus noemt den oorlog een geduld-oorlog, (le Blad). De komende conferentie te Stockholm, (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Gedeeltelijk bewolkt of betrokken. Enkele regenbuien. Aanvankelijk zelfde temperatuur, later geleide lijk kouder. Matige tot zwakke Westelijke tot Noordelijke wind. Aan ons Bureau kan men met ingang van heden voor tien cent een op goed papier gedrukte overdruk bekomen van de kaart van het Westfront op genomen in ons blad van Woensdag 11 dezer. DE DIRECTIE. Om juist op het gebied van het handels verkeer de terzijdestelling van velerlei hinderpalen in te leiden, zullen alle neu tralen hun gewicht in de schaal moeten werpen, om ook aan de zijde, welke tot nu toe geenerlei toegevendheid betoonde, een overeenkomstige tegemoetkomendheid te weeg te brengen. Het Westelijke halfrond heeft reeds duidelijk op dit gebied zijn wenschen te verstaan gegeven. Van oudsher erkent men in Duitschland de groote waarde, welke juist de Scandi navische volken in hun geheel vormen voor het Europeesche continent. Nu. als tusschen de strijdende mogendheden lig gend gebied, komt dezen landen een bij zondere beteekenis toe, omdat hun hoog verantwoordelijkheidsgevoel buiten twijfel staat en hun eigen belang met het op het behoud van hun moreele waarde van dit continent gericht streven identiek kan worden genoemd. REDE VAN FUNK. Ter gelegenheid van de opening van de „Wiener Ostmesse" heeft de Duitsche rijks minister van Economische Zaken Funk een redevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide: Het Duitsche strijdfront staat thans in het Westen onoverwinnelijk De Engelsche olok- kade vermag slechts uitwerking te hebben op een klein deel van de Duitsche levens sfeer en ook daar slechts met hoogst twijfel achtig succes.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1