De reactie op Chamberlain's rede LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vriüdaa 13 October 1939 De strijd in het Westen Overzicht Radiorede van Zaleski In Frankrijk Chamberlain's neen In Engeland In Amerika Verspreide berichten Algemeene indruk: afwijzing van Hitler's aanbod Engelsche persstemmen Roode Leger is reeds met de geleidelijke ontruiming begonnen. Plaatselijke corpsen zorgen voor de orde handhaving. Reeds heb ben zich verscheidene Lithauers naar de nieuwe grens begeven om hun bloedverwan ten te ontmoeten. duitsch-russische besprekingen. Radio-Moskou heeft gistermiddag bekend gemaakt, dat de besprekingen tusschen de Duitsche oeconomische missie en de desbe treffende Sovjet-Russische autoriteiten 10 en 11 October zijn voortgezet. Reeds is over eenstemming bereikt over een reeks van vraagstukken. Gisteren hebben de leden van de Duitsche missie een bezoek gebracht aan de land- bouw-tentoonstelling te Moskou. in wit rusland. Het Russische bureau Tass meldt uit Minsk: De voorzitter van den raad van volks commissarissen van de Sovjet-republiek Wit-Rusland heeft een bezoek gebracht aan het voormalige Poolsche deel van Wit-Rus land. Na zijn terugkeer deelde hij mede dat overal in dit gebied de grond wordt ver deeld tusschen de boeren. Ook krijgen de boeren, die geen koeien of paarden hadden, deze dieren uit de bezittingen van de groot grondbezitters. De Sovjet-republiek Wit-Rusland heeft de landgenooten over de grens materialen en cultureelen steun gezonden. Sanitaire af- deelingen zijn gezonden om de bevolking- medische hulp te verleenen en maatregelen zijn genomen om de scholen normaal te la ten functionneeren en het analphabetisme uit te roeien. Ook het spoorwegverkeer is weer normaal. De sovjetautoriteiten zetten hun enque- tes betreffende de bewoners voort en doen huiszoekingen, teneinde over te gaan tot een herverdeeling van goederen, met name van levensmiddelen en kleeding. Ieder, die vier kleedingsstukken bezit, is verplicht er twee van aan de gemeente te geven, die ze dan weer verdeelt onder de armen. Alleen zij echter, die verklaren com munist te zijn, hebben recht op deze uit- deeling van kleeding en levensmiddelen. FRANSCHE BERICHTEN. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Hier en daar werden hinderlagen gelegd en patrouilles uitgezonden. Activiteit van onze voorhoede-elementen, vooral in het gebied ten Zuiden van Saarbrücken. Het legerbericht van hedenmorgen zegt: Een kalme nacht aan het geheele front. In de streek van Warndt werden vijande lijke patrouilles afgëslagen. Parijs geeft daarop volgenden commen taar De Fransche troepen, die Zuidelijk van Saarbrücken opereeren en die het bosch van Warndt tot een stevig steunpunt heb ben gemaakt, vinden den toegang tot Saar brücken versperd door een van de stevigste en grootste verdedigingswerken van de Siegfriedlinie een fort, op een heuvel van 500 meter, den Winterberg, 4 kilometer van de grens. Het Duitsche legerbericht zegt: In het Westen optreden van de verken ners en van de artillerie, evenals de vorige dagen. De Franschen hebben gisteren de vaste Rijnbruggen bij Wintersdorf. Breisach en Neuenburg in de lucht laten springen. De nieuwe Poolsche minister van buiten- landsche zaken, Zaleski, heeft te Londen een radioredevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: ..Ik ben naar Frankrijk gekomen, waar ik zelf den ontembaren geest heb waargeno men van de Fransche natie, Als vertegen woordiger van Polen, het land, dat het eerst In den strijd trad voor het groote bondge nootschap van onze drie volken, kwam ik diep onder den indruk van de vastbesloten heid van onze bondgenöoten Groot-Brittan- nië en Frankrijk om dezen strijd voort te zetten, welke offers dat ook moge meebren gen en hoe lang het ook moge duren." Voortgaande zeide Zaleski: „ik heb rap porten ontvangen uit de hoofdsteden in Noord en Zuidoost Europa: zij maken ge wag van pogingen die in het werk zijn ge steld om haar ervan te overtuigen, dat na den val van Polen de zaak der vrijheid in Europa verloren is. Ik stel er prijs op tot die hoofdsteden te zeggen: ik heb de oor logsorganismen van Groot-Brittannië en Frankrijk aan het werk gezien. Polen zet eveneens de worsteling voort, trouw aan zijn historische traditie. Een nieuw Poolsch leger wordt op Franschen bodem gevormd. De eenheden der kleine, maar dappere Poolsche vloot zijn in actie aan de zijde van de Britsche vloot. Tweehonderd jaar geleden streden de Polen in alle veldslagen, overal waar naties de wapens opnamen tegen verdrukking, wreedheid en tyrannie. Zij streden ter ver dediging van de vrijheid van den mensche- lijken geest en de waardigheid van den mensch, benevens alle idealen, die de dier baarste waarden vormen van onze Christe lijke beschaving. Vandaag strijden de Polen opnieuw voor dezelfde zaak der vrijheid der naties. Het is een strijd tegen iedere poging om te overheerschen door kracht en geweld. Zij strijden, bezield door een vurig vertrou wen in de waarde van hun offer. Zij zijn er van overtuigd, dat hun lijden onder de tyrannie van de aanvallers de prijs is, dien Polen betaalt voor de gemeenschappelijke overwinning." DE LUCHTMACHT. Nadat de minister voor de luchtvaart Guy la Chambre eergisteren voor de commissie voor de luchtvaart van den Senaat had ge sproken. heeft hij gisteren voor de commis sie uit de Kamer een uiteenzetting gegeven van de maatregelen ter versnelling van de productie van vliegtuigen en ter opleiding van vliegers. Ondanks alle moeilijkheden overtreft de productiesnelheid van toestel len de verwachtingen. De minister wees cp de samenwerking tus schen de Duitsche luchtmacht met de ge pantserde divisies in Polen. De vliegtuigen opereerden ongeveer tien kilometer voor Chamberlain's rede heeft geen verras singen gebracht. Deze was geheel in de iijn, die verwacht mocht worden. Hitler's zijdelingsche aanbod is als onvoldoende terzijde geschoven! Het korte gedeelte, dat wij gisteren in een deel van onze op laag nog konden vermelden, gaf daarom trent reeds voldoende zekerheid. Hoofdoorzaak voor het niet verder pra ten in de gegeven omstandigheden is ech ter wel, dat aan het woord der huidige Duitsche regeering niet meer wordt ge loofd. Men wil daden zien maar hoe deze ooit door Hitier gesteld kunnen wor den Naast herstel van Polen is thans offi cieel ook herstel van Tsjecho-Slowakije geplaatst en de oppositie bracht zelfs Oos tenrijk in het geding! Chamberlain heeft ongetwijfeld tot uit drukking gebracht, hetgeen leeft in vrijwel het gansche Engelsche volk en juist daar om staat hij zoo bij uitstek sterk. Vóór Chamberlain zijn verklaringen in het Lagerhuis aflegde, heeft Lloyd George in een vergadering van den „raad van actie voor vrede en wederopbouw" gesproken. Hij zeide te hopen, dat de deur zou wor den opengelaten. „Er kunnen zich al dus Lloyd George nieuwe kwesties voor doen en wij wenschen niet tot haastige besluiten te komen. De toestand is daar voor te ernstig. Millioenen menschenle- vens kunnen verloren gaan, groote ellende en verschrikkingen, gevolgen, welke men niet onder oogen durft te zien, kunnen daaruit voorkomen." Hij verklaarde over zijn rede in het La gerhuis met niemand overleg te hebben gepleegd en daarvoor dus alleen de ver antwoordelijkheid te dragen. Hij had vele brieven ontvangen, doch deed geen mede- deeling over den toon dezer brieven. Heeft Chamberlain de deur in het slot geworpen? Ja en neen. Neen, wanneer men aanneemt, dat een ander Duitsch land een vredesaanbod zal kunnen doen, ja. als men op het Hitler-Duitschland let. Zoo schijnt, gezien de eerste reacties in Duitschland, Berlijn het ook op te vatten. Zal dus nu in het Westen de groote actie losbarsten? Minister-president Chamberlain za! zich morgenavond nog tot het Brit sche volk richten in een radio-toe spraak, waarin hij de laatste ontwik keling van den internationalen toe stand zal behandelen. Het zal vermoedelijk hetzelfde geluid zijn, dat te beluisteren zal zijn. Opmerkelijk in Chamberlain's rede is nog dat over sovjet-Rusland vrijwel met geen woord is gerept. Blijkbaar wil Lon den voor en aleer het op de Russische kwestie ingaat, eerst volledige zekerheid hebben over de houding der sovjets, die 'hans inderdaad in menig opzicht nog duister is. In de randstaten hebben de Russen thans geheel hun zin doorgezet, gelijk be kend. hoe zal het met Finland gaan, waar mede de besprekingen gisteren geopend zijn? Het is nog onbekend, welke eischen de sovjets stellen. Gaan zij te ver, m.a.w. bedreigen zij de Finsche souvereiniteit. dan zal Finland verzet bieden, hoe hope loos de situatie ook zou zijn tegen den Russischen kolos. Scandinavië en de Ver- eenigde Staten zijn voor Finland ln de bres gesprongen. Zal het kunnen baten? Dat Zweden zich ernstig ongerust gaat voelen, laat zich denken! Het Fransche Havas-bureau geeft een zeer alarmeerend bericht, n.l. zou Lithauen gesteund door de Sovjet-Unie, de onmid dellijke terugkeer eischen van Memel. Zoo als men weet, werd Memel in het voor jaar door Lithauen aan Duitschland afge staan onder bedreiging met geweld. Doch men zal goed doen nog niet te veel waarde te hechten aan dit bericht, waar van totdusver geen bevestiging is ingeko men. Hetzelfde bureau meldt voorts nog: Het schijnt, dat Sovjet-Rusland voorne mens is zich, na regeling van de kwesties met Finland, te gaan bezighouden met Bessarabië. Ter gelegenheid van den vijf tienden verjaardag van de autonome re publiek Moldavië, behoorende tot de Oekraine, schrijft de Russische pers over ,.de bevrijding van de rasgenooten" in Wit-Rusland. Voorts stelt zij de welvaart van de bevolking van Russisch Moldavië tegenover het lijden van hen, die aan de overzijde van de Dnjestr wonen, d.w.z. de bevolking van Bessarabië. Uit Boekarest verneemt het Engelsche Reuterbureau, dat de Roemeensche troe pen, die krachtens de overeenkomst van vorige week met Hongarije van de Hon- gaarsche grens worden teruggetrokken, naar Bessarabië worden gezonden Maar ook in dit geval zij men uiterst voorzichtig! Italië handhaaft volledig zijn houding j van neutraliteit. De gang van zaken ver andert daaraan niets, zoo wordt gezegd. Dat de nieuwe gezant te Londen, Bastiani- ni, voorstellen zoii meebrengen over een conferentie, wordt beslist te Rome gede menteerd en berichten, die naar men zegt, uit Berlijn afkomstig zijn en volgens welke binnenkort overleg tusschen Duitschland, Rusland en Italië gepleegd zou worden, vinden evenmin geloof. In gezaghebbende kringen zegt men, dat er tusschen Rusland en Italië geen ver drag bestaat, dat in overleg voorziet, naar het. voorbeeld van de verdragen tusschen Italië en Duitschland en tusschen Rusland er. Duitschland. Een gedachtenwisseling met de sovjet unie zou waarschijnlijk alleen langs den gewonen diplom a tieken weg gevoerd wor den. In de Vereenigde Staten schijnt de Duitsche campagne voor bemiddeling nog niet te zijn gestaakt. Het feit, dat het Duitsche denkbeeld gisteravond werd uitgesproken door Otto Dietrich, den perschef der nationaal- socialisten, in plaats van door de vroegere indirecte methode van commentaar in de gecontroleerde pers, heeft echter maar weinig indruk gemaakt in officieele krin gen te Washington. Er is reden te gelooven, dat zelfs indien Duitschland dergelijke voorstellen langs formeele diplomatieke kanalen zou voor dragen, aanvullende .-^tappen noodlg zou den zijn. aleer de Vereenigde Staten1 een bemiddeling op zich zouden nemen. Vermoed wordt, dat de Vereenigde Sta ten eerst de Britsche en Fransche regee ringen op eigen gelegenheid zouden pol sen aleer zij de rol van vredesstichter zou den aanvaarden. deze divies uit, terwijl zij verder den aan voer van de Poolsche troepen desorganiseer den en de vijandelijke vliegvelden bombar deerden om zoo de Poolsche luchtstrijd krachten te vernietigen. De Duitsche luchtmacht heeft gedurende dezen veldtocht betrekkelijk hooge verlie zen geleden, welke echter niet meer dan acht .pet. hebben bedragen van het groote aantal gebruikte toestellen. Verder besprak de minister het program ma voor de fabricage van de Fransche vliegtuigen en de aankoopen van materieel in het buitenland, waarna hij een overzicht gaf van de operaties in de lucht gedurende de eerste vijf weken van den oorlog, hetwelk een zeer bemoedigenden indruk maakte. De commissie sloot zich aan bij de hulde, welke Guy la Chambre aan de Fransche lucht macht bracht en hechtte haar volledige goedkeuring aan de politiek van den mi nister. DE ZIJDE-INDUSTRIE MOET WORDËN OPGEVOERD. In de algemeene vergadering van de cen trale zijdecommissie te Lyon is een reeks maatregelen vastgesteld, welke genomen moeten worden om zoo spoedig mogelijk de productie van de zijde-industrie op te voe ren, vooral ten behoeve van de landsverde diging, n.l. voor het vervaardigen van pa- rachuten, ballon-omhulsels e.d. De productie van 1939 moet in 1940 verdubbeld worden. In verband hiermede zal verlof worden verleend aan gespecialiseerde landarbei ders. die in militairen dienst zijn en zullen aan kweekers op verzoek kosteloos moerbei- planten worden verstrekt. DUFF COOPER NAAR AMERIKA VERTROKKEN. Het Fransche Havasbureau meldt uit Londen, dat Duff Cooper, de vroegere eer ste lord van de admiraliteit, gisteren naar Amerika is vertrokken, waar hij een serie lezingen zal houden over internationale vraagstukken De datum van zijn terugkeer is niet bekend. MAATREGELEN TEGEN OORLOGSWINST. Nu de tekst is bekend gemaakt van de Engelsche wet op de goederenprijzen, wor den tevens de regeeringsvoorstellen onthuld die ten doel hebben het maken van oorlogs winst tegen te gaan. Het voornaamste oog merk van de wet is, er voor te zorgen, dat de prijs van goederen, welke tqt het levens onderhoud behooren. niet meer stijgt, dan gerechtvaardigd wordt door de verhoogde kosten ingevolge den oorlog. Elkeen, die zich schuldig maakt aan oorlogswinst, kan ver oordeeld worden tot een gevangenisstraf van maximum twee jaar of een boete van maximum 500 pond, of beide. Bij een derde overtreding kan men van den handel wor den uitgesloten. De wet is niet van toepas sing op de prijzen van levensmiddelen, welke op andere wijze gecontroleerd worden en evenmin op exportgoederen. De toegestane prijs zal gebaseerd worden op den prijs van 1 Augustus 1939, plus een redelijke stijging wegens de verhoogde kosten. DE AMERIKAANSCHE FEDERATIE VAN DEN ARBEID GAAT OOK RUSSISCHE PRODUCTEN BOYCOTTEN. I De jaarvergadering van de Amerikaan- sche federatie van den arbeid heeft een resolutie aangenomen, waarin zij opnieuw haar standpunt vastlegt, strekkende tot boycot van alle Duitsche producten. De resolutie bepaalt eveneens, dat Russische goederen moeten worden geboycot, evenals die van alle andere landen, die zich aan den kant der totalitaire landen zouden plaatsen tegen de democratische landen. De resolutie verzet zioh tegen ieder „voor barig" bemiddelingsaanbod" van den kant der Vereenigde Staten in het Europeesche conflict. William Green is voor de 16de maal als voorzitter herkozen. SPIONNAGE TE GENT. De politie heeft te Gent twee verdachte personen gearresteerd, die foto's maakten van de havenwerken en schepen in de haven Zij werden ter beschikking gesteld van den militairen rechter van instructie en na verhoord te zijn, opgesloten in de gevangenis van Gent. Een van de beide arrestanten is een fo tograaf uit Gent en de ander is een Duitseh journalist, afkomstig uit Berlijn, die een geldig paspoort had. De fototoestellen zijn in beslag genomen en zullen door deskundigen onderzocht worden Verder zijn nog twee andere verdachte personen gearresteerd en ter beschikking van de militaire politie gesteld. DE UITWISSELING VAN GEWONDEN. Op het oogenblik wordt te Luxemburg de mogelijkheid van een uitwisseling van zwaar gewonden, die verpleegd worden door de zorgen van het „nationale werk tot bij stand van zwaar gewonden", bestudeerd. De regeering van Luxemburg heeft stap pen dienaangaande gedaan bij de regee ringen van de oorlogvoerende landen en men verwacht, dat binnenkort een over komst tot stand zal komen. DE RECRUTEERING IN PALESTINA. De „Times" meldt uit Jeruzalem: De aanmelding voor den dienst, die hier onlangs begonnen is. heeft uitmuntende resultaten gehad Het aantal vriiwilligers. dat zich heeft oogegeven, is veel grooter dan de regeering kan gebruiken. De recru- teering is voorloopig tot tweeduizend man beperkt. De verlangde leeftijden zijn tus schen de 20 en 25 Jaar, met uitzondering van hen, die geschoold zijn voor speciaal militair werk. Voor hen is de leeftijdsgrens 40 jaar. De vrijwilligers moeten bereid zijn te dienen in alle garnizoenen en op alle oorlogsterreinen, waar de Britsche strijd krachten opereeren, voor den duur van den oorlog. De aanwerving en de opleiding in Palestina hebben ten doel kaderpersoneel te kweeken en het voortreffelijke werk, dat de bewoners van Palestina hebben gedaan bij de vervulling van politiediensten onder Britsche officieren, wettigt de hoop. dat zij als onderofficieren zeer nuttig zullen zijn SPLITSING VAN VOLKSCOMMISSARIAAT VOOR BRANDSTOFVOORZIENING. Het presidium van den oppersten sovjet heeft besloten het volkscommissariaat voor de brandstof voorziening te splitsen in twee commissariaten: dat voor de steenkolen- industrie en dat voor de petroleumindustrie. Vassili VakroetS'jef Is benoemd tot volks commissaris voor de steenkolenlndustrie en Lazarus Kaganowitsj tot volkscommissaris voor de petroleumindustrie. VERTREK VAN DUITSCHERS UIT ZUID-SLAVIË. Het „Deutsche Volksblatt" schrijft, dat een uitwisseling der Duitsche bevolking in Zuid-Slavië wordt overwogen voor de Duit sche „eilanden", die zich niet zullen kun nen handhaven. Waar zulk een uitwisse ling onmogelijk is, zal den Dultschers ver zocht worden, aldus het blad, hun grond en bezittingen te verkoopen tegen vrije de viezen, die him zullen worden uitgekeerd bij aankomst in Duitschland. Hitler's uit eindelijk doel is het, zoo zegt men. betere grenzen te vestigen, waardoor de oorzaak voor twisten wordt weggenomen. De over wogen maatregelen zouden betrekking hebben op 600.000 Duitschers. voor het meerendeel rijke boeren en handwerkslie den, wier familie sedert eeuwen in Zuid- Slavië heeft gewoond. Van officieuze Duitsche zijde wordt gemeld De indruk, dien de redevoering van Chamberlain in de politieke kringen te Berlijn gewekt heeft, is ondubbelzinnig deze, dat de Engelsche premier gewei gerd heeft om van de door den Fuehrer in de laatste Rijksdagrede geboden kans voor de definitieve pacificatie van Europa gebruik te maken en dat Enge land den oorlog eenvoudig zocht en op nieuw zoekt, geheel onverschillig wat Duitschland zegt of aanbiedt. Chamberlain heeft zich, zoo zegt men, om den Engelschen vernietingswil jegens het Duitsche volk niet nog openlijker te moeten uitspreken, alleen maar weer bewogen in uitdrukkingen, die afgestemd zijn op een propagandistisch beïnvloeden van de we- reldmeening, hij is echter iedere concrete en nauwkeurige behandeling van de proble men, die een oplossing eischen, uit den weg gegaan. Hij heeft zich daarmede opnieuw geuit in den vorm, dien de verklaringen der Engelsche staatslieden ten opzichte van de Europeesche vredesproblemen steeds plach ten te karakteriseeren. Vooral is het kenmerkend, zoo zegt men verder, dat Chamberlain de zeer duidelijke en uitvoerbare programpunten van den Duitschen Fuehrer deels geheel gepasseerd heeft, deels behandeld heeft met een opper vlakkigheid, die in een waarlijk verbijsteren de tegenstelling staat tot de verantwoorde lijkheid, die Engeland thans'*Öraagt, tegen over het lot niet alleen van de volkeren der oorlogvoerenden, maar ook van de neutra len. Het feit, dat Duitschland iedere nood zakelijke revisie allereerst heeft trachten te bereiken langs den weg van onderhandelin gen en dat deze Duitsche voornemens uit sluitend gestrand zijn op de weigering van de Westelijke mogendheden om Duitschland op dezen weg te volgen, heeft Chamberlain getracht terzijde te schuiven met de oude verklaring, dat Engeland geen afstand kan doen van den eisch tot oplossing van inter nationale conflicten door bespreking. Op hetzelfde niveau van het bewust heen- loopen over de ware feiten, zoo zegt men verder, ligt ook de agitatorische fraze van Chamberlain van het beweerde niet nako men van aangegane verplichtingen door Duitschland, een fraze, waarbij de leider der Engelsche regeering zich er volledig van be wust is, dat de Engelsche regeering alles heeft gedaan om het vertrouwen van Duitschland in de oprechtheid van de Brit sche politiek te ondermijnen. Ook de op zichzelf reeds vage verklaring van Chamberlain, dat Engeland den grond slag zoekt voor een beter internationaal systeem, heeft volgens de heerschende over tuiging, geen waarde. Dit blijkt o.a. reeds hieruit, dat Chamberlain tegélijk mededeel de, dat de Engelsche regeering de reorgani satie van Midden-Europa niet kon erkennen, ofschoon het verloop der dingen bewezen heeft, dat een werkeliik ernstig gemeende reorganisatie zich na de Engelsche inmen ging in de Poolsche kwestie niet anders kon voltrekken dan zooals dit gebeurd is. Ook de constateering van Chamberlain, dat Enge land vastbesloten is een werkelijken en ge- regelden vrede tot stand te brengen, kan slechts aanspraak maken op rhetorische be- teekenis, daar Chamberlain achterwege ge laten heeft een standpunt te bepalen, ten aanzien van de door den Fuehrer uitgesoro- ken grondgedachten van een dergelijken vrede, zooals ontwapening, afschaffing van het wapengebruik tegen de burgerbevolking, terugkeer tot ongehinderde economische uitwisseling, oplossing van de valutaproble men enz. Onder deze omstandigheden is het volkomen duidelijk, naar politieke krin gen te Berlijn verklaren, dat die passa ges van de rede van Chamberlain, die naar buiten den indruk moesten wek ken, alsof Engeland nog een deurspleet open liet, alleen beoordeeld moeten wor den als een behoefte om tijd te winnen. Zeer kenmerkend vindt men hier voor het standpunt der verantwoordelijke kringen in Engeland ook het feit, dat de Engelsche omroep de rede van Chamberlain, kennis dragende van den toestand, reeds van te voren in een bijzonder negatieve redactie heeft doorgegeven. Men trekt de conclusie, dat Engeland dus de door den Fuehrer aangeboden vredeshand geweigerd heeft. De Deutsche Diplomatisch-politische Kor- respondenz schrijft: De Britsche eerste minister heeft den goeden wil, dien het Duitsche volk bij monde van zijn Fuehrer heeft getoond te genover het Engelsche en het Fransche volk als zwakheid uitgelegd. Nadat de Fuehrer uit waarachtig Europeesch ver antwoordelijkheidsbesef, na de zegevie rende beëindiging van den Poolschen veld tocht steeds weer met geduld de Duitsche bereidheid tot vrede heeft uitgesproken, heeft de Engelsche minister-president zich aangematigd van zijn kant Duitschland en de wereld een antwoord te geven, dat zijn toppunt bereikt in schaamtelooze beleedi- gingen van het Duitsche volk evenals van zijn leiding. Dezelfde Engelsche politiek, die het met de garandeering van Polen zoo ver ge bracht had, dat provocatie op provocatie geschiedde, en de oorspronkelijk als coali tieoorlog bedachte strijd tegen het Duit sche volk eindelijk losbrak heeft zich thans aldus onthuld, dat zij niet wil afzien van den gelukkig ontketenden oorlog. Om deze reden wordt al het voorbije vergeten of verdraaid. Tsjecho-Slowakije en Polen, staatsvormen, welker doel was Duitschland te kwetsen en nadeel toe te brengen, zijn voor Chamberlain de slacht offers van een agressie. Polen is voor En geland klaarblijkelijk daarom de „aange vallene" omdat het aan het einde van zijn provocaties het verdiende lot onderging. En in plaats van die duizenden gedeeltelijk reeds voor den aanvang der vijandelijk heden weerloos afgeslachte Duitsche man nen en vrouwen te herdenken en voor hun lot medegevoel, maar voor de daders af schuw te hebben, stelt Chamberlain het thans als een „misdaad" voor, wanneer Poolsche vestingen werden beschoten en Poolsche franc-tireurs hun gerechte straf kregen. Chamberlain bekent, dat de En gelsche politiek er ook niet van wil afzien om in het Oosten en in het hart van Duitschland haarden van onrust tegen Duitschland te laten bestaan. Het past haar niet, dat thans het Tsjechische volk in Bohemen en Moravië zijn vreedzamen arbeid kan verrichten. Dit is alleen dan interessant, wanneer Engeland zich van dit volk weer als continentaal hulpvolk kan bedienen. Ook in de toekomstige vorming van het Poolsche land wil het Britsche imperalisme om dezelfde reden nog steeds een beslissend woordje meespreken. Om dit alles veilig te stellen, wenscht Cham berlain „garanties tegen den Duitschen woordbfeuk", zonder zich erom te bekom meren, dat Engeland 21 jaar geleden toen het het Duitsche volk eveneens thans een „eerlijken vrede" beloofde, op de sma- delijkste wijze zijn woord brak. Het Duitsche volk heeft eerlijk den wensch gehad op goeden voet met Engeland te komen, ja in vriendschap ermede te kun nen leven op den grondslag, dat ieder in zijn ressort ongestoord door den ander kan arbeiden. Engeland gunt het Duitsche volk niet een behoorlijk lot. Vol afgunst streeft het ernaar het Duitsche rijk te sma den en het dan te vernietigen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat het Duitsche volk niet zou weten, wat het van zijn tegen stander^ in het Westen moet verwach ten. Het xieeft uit deze ervaring geleerd en kent den weg, dien het thans moet gaan om de doelstellingen van zijn vijanden te schande te maken". „Engeland en het geheele Britsche rijk zullen het nadrukkelijke ondubbelzinnige antwoord toejuichen op de z.g. vredesvoor stellen van Hitier, dat Chamberlain giste ren heeft gegeven in een redevoering, die de gelegenheid en de beste tradities van Britsch staatsman waardig was" aldus schrijft de Daily Telegraph, welk blad ver volgt „Chamberlain heeft nooit met grooter effect of met meer volledig afdwingen van de sympathie van zijn toehoorders gespro ken. Hij sprak met de ware stem van de Britsche natie, hij vertolkte getrouwelijk haar geest en hart en de wereld, zoowel de vijandelijke als de neutrale, weet thans uit den mond van den premier, welk standpunt Engeland inneemt en waarvoor het van plan is tot het einde toe te strijden. Wanneer sommigen gevraagd hebben om een uiteen zetting van onze oorlogsdoelstellingen aan de wereld, hebben zij thans een bevredigt d antwoord. Die doelstellingen zijn, te bew'J- zen dat de weg van den aanvaller hard is en dat er geen schikking kan zijn met een succesvollen aanval om een onbehaaglljken wapenstilstand te koopen. Deze doelstellin gen gaan uit naar het verzekeren van een werkelijken geregelden vrede en naar het wegnemen van het voortdurend aanwezige gevoel van onveiligheid en vrees, waarmede Hilters opeenvolgende agressies de rust van Europa overschaduwden, ZIJ gaan er naar uit, het bestaan weer dragelijk te maken inderdaad voor de kleine naties, maar ook voor de geheele beschaafde wereld, wier rust thans teniet ls gedaan door de Duit sche bedreiging, zooals de provincies van het oude Rome door de voortdurende inval len der barbaarsehe horden. Er ls geen volk in Europa, dat niet naar vrede verlangt maar ongelukkigerwijze is er geen weg naar een vrede, die waarde heeft, behalve de strijd. Het hoogste resultaat van het Hltlerlsme 2-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2