C0UP0HS Finsch—Russische besprekingen begonnen Het Leidsche garnizoen defileert VRIJDAG 13 OCTOBER 1939 No. 24403 Vereenigde Staten en Scandinavië werken voor Finland Chamberlain's afwijzing van Hitler's aanbiedingen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt SOsfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BI) Zweden blijft neutraal Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht De randstaten LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noorderndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 Rjnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.» Gisteren zijn te Moskou de bespre kingen begonnen tusschen den volks commissaris voor buitenlandsche za ken, Molotof, en den vertegenwoordi ger van de Finsche regeering, Paasikivi Aan de besprekingen werd deelgenomen door Stalin, Potemkin en den gezant van de Sovjet-Unie in Finland, Derevyansky, aan Russische zijde en door de deskundi gen Paasonen en Nykopp en den Finschen gezant te Moskou. Vrjokoskinen, aan Fin sche zijde. Deze besprekingen duurden meer dan een uur. Even tevoren heeft Steinhardt, de Ame- rikaansche ambassadeur, een bezoek aan het Kreml gebracht en een conferentie met Molotof gehad, waarbij de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Finland be sproken zijn. Ook uit Washington wordt verno men, dat de regeering der Vereenigde Staten stappen heeft gedaan om tegen over de Sovjet-regeering uiting te ge ven aan de „ernstige verwachting", dat er niets zal geschieden, dat „een na- deeligcn invloed" op de vreedzame be trekkingen tusschen Rusland en Fin land zou kunnen hebben. Aan Reuter werd verklaard, dat de Amerkaansche stap geheel los staat van een initiatief der Scandinavische landen. De gezanten van Denemarken, Noor wegen en Zweden te Moskou, hebben n.l. blijkens een mededeeling van het Deensche mnisterie van buitenlandsche zaken aan het Duitsch Nieuws-bureau in overeenstemming met hun regee ringen ieder voor zich aan de regee ring der Sovjet-Unie een verklaring overhandigd. In deze verklaring heet het, dat alle Noordsche regeeringen de onderhandelingen tusschen de Sovjet- Unie en Finland zorgvuldig volgen en wenschen, dat deze onderhandelingen de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Finland zullen bevestigen. Men verneemt verder, dat de Duit- sche regeering den Finschen gezant te Berlijn een antwoord heeft over handigd, waarin wordt gezegd, dat de regeering der Sovjet-Unie de grenzen van 1914 rechtmatig op kan eischen. Dit is hetzelfde antwoord, dat aan de regeering van Estland werd overhan digd, in verband met de Russische eischen. Terwijl de Finnen hopen, dat een over eenstemming tot stand zal komen in de onderhandelingen met Moskou vooral, waar Paasikivi een goede bekende is te Moskou en zijn ontvangst zeer hartelijk is geweest, gaan zij voort zich voor een noodgeval voor te bereiden. Vele particuliere auto's zijn ge vorderd, voorraden benzine en olie zijn vervoerd naar landelijke districten en de helft van het personeel van particuliere zaken is gerecruteerd voor staatsdienst. De inhoud van musea en bibliotheken wordt naar veilige plaateen gebracht, terwijl van de zolders het brandbare materiaal wordt weggehaald. Rijen menschen stonden ge duldig te wachten bij de spaarbanken en reisbureaux en men koopt goud en zilver voor bankbiljetten. Reizigers uit Rusland verklaren, dat groote aantallen gemechaniseerde Russi sche troepen verzameld zijn bij de grens en dat de Finsche dorpen bij de grens wor den ontruimd. Ook de evacuatie van Helsinki is geëin digd, niettegenstaande de moeilijkheden. 120.000 menschen hebben de stad verlaten en geen enkel kind bevindt zich meer in de stad. Alle scholen hebben de deuren ge sloten, nadat de kinderen het volkslied hadden gezongen. De wegen, die naar het platteland voe ren, zijn vol voertuigen, waaronder zeer ouderwetsche wagens en auto's. Het ver keer op de spoorwegen is zoo gestremd, dat men drie en een half uur noodig heeft om dertig kilometer af te leggen. De stations zij» vol, doch overal heerscht discipline, de wagons worden niet bestormd en de menschen weten hun zenuwen te bedwin gen. Dikwijls weerklinkt het volkslied of een psalm, verder hult de menigte zich in stilzwijgen. Schepen en vliegtuigen hebben ten be hoeve van de evacuatie een dubbele dienst regeling moeten voeren. De regeering heeft de havens van Hel sinki, Borgo, Viborg en Kotka gesloten, Fin sche schepen moeten zich naar Abo begeven De bruggen worden door soldaten bewaakt en zijn meestal ondermijnd. Teneinde incidenten te vermijden wap peren op het stadion, waar de Olympische spelen gehouden zouden worden nog slechts de vlaggen van de Scandinavische landen. In een radioredevoering voor de Scandi navische landen, welke rede oorspronkelijk ook naar Amerika zou worden uitgezonden via een Duitsch station, dat echter op het laatste oogenblik weigerde, onder motief, dat het volgens de oorlogsregelingen ver boden zou zijn, heeft de Finsche minister van buitenlandsche zaken o.m. het volgende verklaard: Het Finsche volk, dat in zoo vele opzichten dezelfde democratische doelstel lingen en beginselen heeft aanvaard aLs de Vereenigde Staten, neemt met oprechte dankbaarheid kennis van het begrip en de belangstelling, die het van den kant van Amerika krijgt. De Europeesohe toestand heeft naties zooals Finland gedwongen voor zorgsmaatregelen te nemen tot behoud van eigen veiligheid en van de integriteit der nationale onafhankelijkheid en neutraliteit. Deze maatregelen zijn niet gericht tegen eenige andere natie en ofschoon zij nood zakelijkerwijze een ernstigen vorm aanne men. beteekenen zij niet. dat Finland zijn wil tot vrede heeft laten varen. In een korte toespraak voor de Zweedsche radio heeft de Finsche minister-president Cajander verklaard, dat de eenheid van den Finschen staat niet het resultaat van den wereldoorlog is, daar de Finsche gren zen sinds eeuwen onveranderd zijn en geen enkel vreemd element in de natie werd op genomen. De voordeelen. welke een staat zich zou verwerven, door Finland te onderwerpen, zouden niet gelijk staan aan de nadeelen, welke zouden voortvloeien uit een vernieti ging van de Finsche integriteit. Het geheele Finsche volk is eensgezind. Finland, dat niemand bedreigt, heeft slechte voor eigen veiligheid maatregelen genomen. Het hoopt in vrede te kunnen leven. Wij willen de goede nabuurschap niet verstoren, doch wil len op onze hoede zijn. Een verordening is uitgevaardigd, waarbij uitstel van betaling wordt ingevoerd voor alle personen, die onder de wapenen geroe pen zijn. Het moratorium betreft ook belas tingen, voor zoover zij het bedrag van 8000 Finsche mark niet te boven gaan en geldt voorloopig tot Juli 1940. In dezen tijd kan geen beslag gelegd worden op de goederen van hen, die opgeroepen zijn. M O R G E N MAANDAG dinsdag en woensdag Duidelijk heeft de Britsche premier in zijn Lagerhuis-rede verklaard, dat Engeland geen voorstellen kan aannemen, die uitgaan van de erkenning van veroveringen. De premier zeide, geen waarde te hechten aan toezeggingen van de tegenwoordige Duitsche regeering. Hij wees in dit verband op vroegere be loften van Duitschland en op de plotselinge koerszwenkingen wat betreft de inlijving van niet-Duitsche volksgroepen en de verhouding tot de Sovjet-Unie. Engeland wil Duitschland niet uitsluiten van de dit land toekomende plaats In Europa, doch de Britsche regeering verlangt een echten en hecht gefundeerden vrede, geen wapenstilstand. Daarvoor vormt het tegenwoordige bewind in Duitschland een hinderpaal. Chamberlain heeft tenslotte de vraag gesteld, door welke daden de Duitsche regeering voornemens is de wereld er van te overtuigen, dat het uit is met haar agressie en dat het haar beloften zal nakomen. Engeland moet daden zien, alvorens het den oorlog staakt. 1126 (Ingez. Med.) KLACHT OVER DE GEVOLGEN DER BLOKKADE. De Zweedsche minister-president Hans- son heeft een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „Zweden is vastbesloten den weg der strikte neutraliteit verder te volgen. Ik heb nog de overtuiging, dat Zweden dank zij deze houding kan vermijden te worden meegesleept in een oorlogsconflict. De neutrale landen heb ben echter reeds in het begin van den oorlog de hardheid der omstandigheden te voelen gekregen, waaronder zij tegenwoordig moeten leven. Wij dachten, dat wij zonder al te groote moeilijkheden onze handelsbetrekkingen met het buitenland in stand konden hou den. Het was niet alleen een verwachting, waarop wij afgingen, maar wij hadden ook van den kant der oorlogvoerenden de ver zekering gekregen, dat zij onze rechten zou den eerbiedigen. De oorlogvoerenden had den zelfs uitdrukking gegeven aan den wensch om met ons normale handelsbetrek kingen in stand te houden. Echter is niet alleen ons recht om dezen goederenruil met de oorlogvoerenden voor waren, die niet als contrabande beschouwd worden, voort te zetten, geschonden, maar zelffc onze handel met andere neutrale lan den is gestoord. Deze stand van zaken heeft ons ge dwongen bij de betrokken regeeringen te protesteeren en deze maatregel is tot onze voldoening niet zonder succes gebleven. In tusschen hebben al deze incidenten ons niet alleen verliezen gebracht, zij hebben Foto van Vliet BINNENLAND. Inauguratie van den Leidschen hoogleeraar dr. W. van Iterson (Stadsnieuws, 2e Blad). Belangwekkende publicatie op het gebied van het kanker-vraagstuk (Stadsnieuws 2e Blad). Hoe de „Binnendijk" is vergaan (4e Blad). De winterdienst der Spoorwegen (3e Blad). Een proefproces inzake prijsopdrijving (Rechtzaken, 3e Blad). Oorlogsopnamen weer in het filmjournaal toegelaten (Laatste Berichten, le BI.'». Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 en 3 van het 2de Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire - Gedrukte locale markt - Amerikanen beter - Nederland- sche beleggingen zwakker. BUITENLAND. Chamberlain zegt neen op Hitler's aanbod (3e en le Blad). De reacties op Chamberlain's rede (le BI.) Finland begint te Moskou de besprekingen. Het blijft zich op alles voorbereiden (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Hier en daar mist. Overigens halfbewolkt tot betrokken met plaatselijk eenigen regen. Weinig verandering in temperatuur. Ma tige, aan de kust tijdelijke, krach tige, meest Zuidwestelijke wind. STORMWAARSCHUWINGS- DIENST. Geseind hedenmorgen te 9.50 uur aan alle posten: „WEEST OP UW HOEDE". Teneinde het contact tusschen de militairen en de burgerij te bevorderen hebben hedenmorgen op het Rapenburg voor het Ge meentehuis de alhier gelegerde troepen gedefileerd voor een aantal burgerlijke en militaire autoriteiten. Onder de eersten bevon den zich de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, de wethouders J. J. van Stralen en M. G. Verwey, de rector-magnificus. prof. dr. F. Muller en de voorzitters der 3 October Vereeniging en de Ver. „Koninginnedag", de heeren W. van der Laan en ir. P. C. Lindenbergh. Het militaire muziekkorps, dat sedert zijn vorig optreden weer aanzienlijk is versterkt eu ook nu weer een voorlreffelijken indruk maakte, luisterde deze plechtigheid op. ons ook herinnerd aan de gevaren, die in geval een van verscherping van het con flict voor ons zouden kunnen opdoemen. Er kan slechte worden bevestigd, dat de neutrale landen, afzonderlijk of gemeen schappelijk, waakzaam moeten zijn om hun rechten en levensbelangen te beschermen". Zweden gereed voor de verdediging. In een rede te Goeteborg heeft de minis ter van landsverdediging. Skoeld, gezegd, dat ook Zweden zich bereid moet houden den vrede en de vrijheid te verdedigen. Het is hiertoe in staat door zijn goede leger, dat in korten tijd kan worden gemobiliseerd en zijn vloot, welke in vergelijking met de overige Oostzee vloten sterker is dan in 1914 en welke besohikt over een groot aantal moderne duikbooten en torpedojagers. In Estland is een nieuwe regeering ge vormd in den geest als gisteren werd aan gekondigd. Op grond van het Russisch-Lithausch ver drag heeft Lithauen niet alleen de stad Wil na (in het Lithausch Vilnius gekregen doch het gebied van Wilna, waartoe behoorende 57 kleine steden, verscheidene honderden dorpen, 350 km. spoorweg en bijna 1100 vierk. km. boschgrond. Het presidium van de Opperste Sovjet heeft het Russisch-Lithausch verdrag gera tificeerd. Men verwacht, dat het parlement van Lithauen morgen tot ratificatie zal overgaan. De oorkonden zullen Maandag worden uitgewisseld. Dinsdag zullen de Li- thausche troepen Wilna binnentrekken. Het

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1