Een regeling voor klein (zaken)verlof 80ste Jaargang DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 No. 24402 Finland blijft zich verzetten tegen te ver gaande Sovjet-eischen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ten hoogste 5 pCt. van de sterkte mag met verlof Van het front blijft het nieuws schaarsch De regeling met Lithauen Estland Suikerdistributie ingaande Maandag Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Polen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zyn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden eo gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.3S per week f.O.l# Franco per post t. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.89 pet 3 mnd.» Bij legerorder is den militairen comman danten mededeeling gedaan van een mi- nisterieele beschikking betreffende de rege ling van het klein (zaken)verlof. Aan deze beschikking ontleenen wij: Met uitzondering van personeel, dat nog geen eerste oefening heeft volbracht gedurende een tijdvak, als genoemd in art. 30, lid 1, van de dienstplichtwet, kan zoolang de omstandigheden zulks ge- doogen, naar onderstaande regelen klein (zaken) verlof worden verleend aan verlofspersoneel van de Koninklijke landmacht, naar rede van ten hoogste 5 pet. van de sterkte. Studieverloven, verloven ten behoeve van de weermachtsvoorziening, verloven in ver band "«et scheepvaart en visscherij, verlo ven wegens het aanvaarden of vervullen van een betrekking buiten Europa, vallen buiten deze regeling. Verzoeken om toekenning van verlof, moeten zijn gericht tot den minister van defensie, doch mogen behoudens het be paalde in de volgende alinea uitsluitend worden ingediend bij den commandant van het oorlogsondcrdeel (compagnie, eska dron. batterij en overeenkomstig oorlogs onderdeel), waarbij betrokkene in werke- lijken dienst is. Verzoeken van compagnies-, eskadrons-, batterij- en overeenkomstige commandan ten, alsmede van hoogere commandanten enz. moeten worden Ingediend bij den naast hoogeren chef, die het betreffende verzoek overeenkomstig het bepaalde in deze legerorder behandelt. Verzoeken, ingediend door werkgevers en anderen dan de betrokkene moeten door laatstbedoelden voor „gezien en accoord" worden geteekend. In deze verzoeken mogen geen andere aangelegenheden dan verlof worden be handeld. Alleen de verzoeken om verlof, welke na het verschijnen van deze legerorder zijn ingediend, worden in behandeling genomen. Reeds vóór dat tijdstip inge diende verzoeken zijn derhalve waarde loos Ten einde te bereiken, dat het verlof zoo spoedig mogelijk kan worden verleend aan degenen, die hieraan dringend behoefte hebben, zenden de betrokken commandan ten, in de periode gelegen tusschen den datum van ontvangst van deze legerorder en 20 dagen nadien, uitsluitend gegevens in. betreffende verzoeken, welke naar hun oordeel het meest dringend zijn. Hierbij moet voor zooveel mogelijk rekening wor den gehouden met het vermelde percentage. De commandant van een oorlogsonderdeel, die gegevens inzond, ontvangt de beslissing van den minister van Defensie terug en handelt overeenkomstig die beslissing. Het personeel, dat ingevolge deze le gerorder per kalendermaand acht of meer dagen klein (zaken) verlof geniet, heeft in die kalendermaand geen recht op periodiek verlof. Personeel, dat in het genot van klein (zaken-) verlof van minder dan 30 achtereenvolgende dagen wordt gesteld, levert voor zijn vertrek wapens, munitie en gasmasker in. De overige tot de mo bilisatie-uitrusting behoorende voor werpen worden bij vertrek met klein (zaken-) verlof medegenomen. Personeel beneden den rang van tweede-luitenant, dat bij wijze van hoo- ge uitzondering in het genot van klein (zaken-) verlof van 30 of meer achter eenvolgende dagen wordt gesteld, wordt op den dag vóór vertrek met klein (za ken-) verlof gedirigeerd op het depot, hetwelk is geformeerd uit het regiment, korps enz. waartoe de betrokkene in tijd van vrede behoort en waarbij hij in registratie is. De commandant van het depot, waarbij een militair als vorenbedoeld aankomt, draagt indien mogelijk zorg, dat op den dag In Finsche kringen te Londen heeft men tegenover den diplomatieken correspon dent van het Engelsche Reuterbureau ver klaard. dat Finland, hoewel het volkomen bereid is. met Rusland te onderhandelen, geen enkele inbreuk zal dulden op zijn aloude politiek van neutraliteit en dat het zich tegen iedere inbreuk zal verzetten. In genoemde kringen wijst men er op. dat de mogelijkheid bestaat, dat een modus operandi wordt gevonden voor zekere poli tieke kwesties, welke door de sovjets ter sprake zouden kunnen worden gebracht, indien zij geen inbreuk op de Finsche neu traliteit noodzakelijk zouden maken. Ten aanzien van de economische aan gelegenheden, welk, naar men meent, even eens door den Finschen gedelegeerde Paa- sikivi zullen worden besproken, verluidt, dat dergelijke onderhandelingen reeds ge durende een maand door diplomatieke ka alen te Moskou worden gevoerd. Volgens berichten van Deensche corres pondenten bereidt Finland zich op alle ge beurlijkheden voor en zijn thans honderd duizend man gemobiliseerd. Verklaard wordt, dat de positie van Fin land thans zeer verschilt van dien van 1918, daar Finland-thans veel vliegtuigen, kanonnen, geweren en munitie heeft. De Finnen richten versperringen op tegen tanks. De correspondent van „National Tidende" meldt, dat gisteren 21 Russische vliegtui gen buiten de territoriale wateren langs de Finsche kust hebben gevlogen tusschen Borga iop 30 K.M. van Helsinki) en Lovisa (in de Finsche Golf). Volgens verdere Deensche berichten zijn tot gisteren bijna dertigduizend personen uit Helsinki geëvacueerd. Er was geen Paniekstemming en ook werd niet gehuild. Den geheelen dag vertrekken treinen. Een peensch journalist heeft vijfduizend wach tenden geteld. Alle scholen te Helsinki en wiborg zijn gesloten. Overal zijn zandzak ken aangebracht. Met ingang van heden gelden verscherpte bepalingen voor het telegrafisch verkeer biet het buitenland. Vreemdelingen moeten zich bij het opgeven van telegrammen legi- tlmeeren. Eventueel moet de gebruikte code worden verklaard. De regeering heeft een nieuw inlichtingenbureau opgericht, met het doel plaatselijke autoriteiten en bevolking op de hoogte te houden van de regeeringsmaatregelen en het buitenland voorlichting te verschaffen over de positie van Finland en de Finsche neutraliteits politiek. Behalve de scholen blijven met ingang van heden ook de universiteiten en de schouwburgen gesloten. In de steden worden schuilplaatsen in gereedheid ge bracht. Het eerste schip met uit Finland geëva- cueerden is te Stockholm aangekomen. Het waren er vierhonderd, w.o. honderdvijftig kinderen, door hun moeders vergezeld. Men erkent over het algemeen de moge lijkheid van onderhandelingen met Rus land over de Hogland-eilanden in de Fin sche Golf, waar men het bestaan van ge gronde Russische belangen erkent. Anders is het gesteld met de kwestie der Aalands- eilanden; den aanleg van Russische forten op deze eilanden beschouwt men als een ondragelijke bedreiging voor de veiligheid van Finland. In regeeringskringen te Helsinki verluidt dat de minister van buitenlandsche zaken per radio een beroep op president Roose velt zou doen indien den Finschen onder handelaar te Moskou de eisch zou worden gesteld van afstand doen der Aalands- eilanden ten gunste van Rusland. Men is in de Finsche hoofdstad overtuigd dat de Ver. Staten nooit een aanslag op het grond gebied zouden dulden van den eenlgen staat ter wereld die zijn oorlogsschulden aan de Unie tot den laatsten cent betaald heeft. Omgekeerd meldt Reuter uit Washington, dat wanneer eenig land voor de Amerika nen een nieuw „klein, dapper België" zou kunnen vormen, het Finland is, dat in Amerika zeer populair is vanwege zijn prompte betaling van de oorlogsschulden en zijn vooruitstrevende instellingen. Men hoopt dat de Sovjet-Unie, indien zij prijs stelt op den goeden dunk van Amerika, de integriteit van Finland niet zal schenden. Eenigerlei Russische actie, welke de gealli eerden zou dwingen op te houden Rusland als een welwillende neutrale te beschou wen zou worden afgekeurd, daar men niet gaarne zou zien. dat de geallieerden zoo wel met Rusland als met Duitschland in oorlog zouden zijn. Men meent dat Rusland zelfbeheersching moet toonen, om te ver hinderen, dat er een ernstiger tragedie In treedt dan de huidige beperkte oorlog. Van het Lk.iausch-Russische pact zijn nog geen nadere bijzonderheden gepubli ceerd. Het schijnt, dat Wilna slechts voor den duur van den oorlog een Sovjet-Rus sisch garnizoen moet houden. Na de onderteekening van het pact is de Lithausche delegatie te Moskou op het Kremlin gebleven voor een souper, dat ge volgd werd door een hartelijk onderhoud, dat tot den ochtend duurde. Gisteravond bood de Russische regeering een banket aan. De gedelegeerden hebben Moskou heden per vliegtuig verlaten en zullen vanmiddag in Kaunas aankomen. Het Engelsche Reuterbureau verneemt nog, dat Russische garnizoenen zullen wor den gelegd in Vilavisjkis, Kelme. Kaijia- dorys en dat luchtbases zullen worden ge vestigd te Radvilisjkis en Palange. Het binnenrukken van de sovjet-Russi sche troepen in Estland, om de garnizoenen van de vloot- en luchtbases te betrekken, is uitgesteld van Vrijdag tot Woensdag. Gis teren zijn drie sovjet-Russische oorlogsbo dems voor Tallinn aangekomen. Zij wissel den vriendschappelijke saluutschoten met de Estlandsche kustbatterijen en lieten het anker vallen naast drie Duitsche schepen, welke de te repatrieeren Duitschers aan boord zullen nemen. Gisteren Is nog een aanvullende Russisch Estlandsche overeenkomst gepubliceerd betreffende de plaatsing der sovjettroepen op de eilanden Dagoe en Oesel benevens in Baltiski met een kuststrook en in de stad Aapsalu met een strook langs de Westkust. Vliegvelden zullen worden aangelegd in Kuusiku en Ketna op 38 mijl ten Zuiden van Tallinn. De Russische troepen zullen niet in Tallinn komen. Voor den aanleg der bases zullen Estlandsche arbeiders en Est- landsch materiaal gebruikt worden. van aankomst een tot zijn depot behoorend militair van gelijken rang en functie wordt gedirigeerd op het oorlogsonderdeel, waar van eerstbedoelde militair is aangekomen. De daarvoor aangewezene wordt voorzien van de mobilisatie-uitrusting van dengene, die met klein verlof vertrekt, met uitzon dering van de voorwerpen die met klein verlof moeten worden meegenomen, zijnde de voorwerpen als bepaald voor vertrek met groot verlof. Het in de twee voorgaande alinea's be doelde personeel komt niet te behooren tot het genoemde percentage van 5 pCt. De commandanten van de oorlogson- derdeelen verstrekken aan degenen, die met klein (zaken)verlof vertrekken een verlof pas. in welke o.m. is vermeld het aantal dagen verlof en den datum van ingang, zijnde de eerste verlofdag. Degene, die in het genot van klein (zaken)verlof wordt gesteld, geniet over de dagen van dat verlof geen jaarwedde, soldij, toelage, levensmidde len, kostwinnersvergoeding enz., alles voor zoover toepasselijk. Zoowel voor de heen- als voor de terugreis geschiedt het vervoer van en naar de woonplaats van den betrokkene voor rijksrekening. De commandanten van de oorlogsonder- deelen dragen zorg, dat dengene wien klein (zaken)verlof wordt verleend vóór zijn ver trek met nadruk wordt medegedeeld: lste, dat hij zorg moet dragen, dat zijn adres te allen tijde bij den commandant van het oorlogsonderdeel, waarbij hij is in gedeeld. bekend is, 2de. Dat hij verplicht is na ontvangst van een oproeping tot terugkeer, dan wel wan neer hem op andere wijze blijkt, dat het klein (zaken)verlof is ingetrokken, onver wijld naar zijn ooriogsonderdeel terug te keeren. De commandanten van de oorlogsonder- deelen leggen voor ieder, wien klein (zaken) verlof wordt verleend, een van een adres voorziene briefkaart gereed. Op de adreszijde- van elk van de brief kaarten moet een strookje „spoedbestel ling-expresse" zijn geplakt. In geval van ontvangst van bericht van intrekking van het klein (zaken)verlof ver zenden de commandanten der oorlogson- derdeelen de briefkaarten onverwijld. Voorts vernemen wij. dat verzoeken voor studieverloven, verloven in verband met het aanvaarden of vervullen van een be trekking buiten Europa en scheepvaart- en visscherij-verloven. ook voortaan recht streeks tot den minister van defensie moe ten worden gericht. Verloven ten behoeve van de weermachts voorziening worden door den minister vast gesteld buiten den betrokkene om. Infcen krant, vol sombere berichten omtrent den internationalen politieken toestand zal bovenstaand zonnig plaatje onzen lezers ongetwijfeld genoegen doen. Het is een door Z. K. H. Prins Bernhard gemaakte Ioto van de Prinsesjes Beatrix en Irene. Eén pond in de 14 dagen. VERKOOP MOMENTEEL STOPGEZET. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 16 Oc tober a.s. als eerste artikel met de dis tributie van suiker zal worden begon nen. Van dien datum af zal men in den winkel slechts suiker kunnen koo- pen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der rijksdistributie kaart. Het rantsoen, dat men op dien bon, die geldig is van 16 October tot en met 29 October, kan verkrijgen, bedraagt Yi kg. suiker per persoon. De bon is het geheele land door geldig; men kan dus koopen in welke plaats en bij welken winkelier men wil. (Voor nadere bijzonderheden zie men pagina 3 van het 3e Blad). Meest matige, tijdelijk wellicht krachtige Zuidelijke tot Zuidwes telijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Waarschijnlijk iets koeler. BINNENLAND. De Tweede Kamer over de Kabinetsfor matie (3e Blad). Spoedig zakenverlof voor gemobiliseerden (Binnenland. 3de Blad). Parijsche trein bij Dordrecht ontspoord; één doode (Gemengd, 2e Blad). Autobus bij Vlaardingen van den dijk gestort; alle 14 inzittenden gewond (Gemengd, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Prijshoudende lokale markt - Koninklijken en Rubberaf- deeling vast - Amerikanen luier - Ne- derlandsche beleggingen beter. BUITENLAND. Finland vastbesloten tot verzet tegen te ver gaande eischen der sovjets (le Blad). Wat over het vredes-offensief wordt gezegd (le Blad). De Engelsche oorlogsautoriteiten over het leger (3e Blad). De Fransche generalissimus Gamelin (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE EVACUATIE DER DUITSCHERS. Berichten uit Tallinn melden, dat de Duitschers die de Baltische landen verla ten, slechts gemachtigd zijn 15 kg. bagage en 10 litas mee te nemen. Men raadt hun aan, zeep en warme kleeren daaraan toe te voegen welke in Duitschland ontbreken. Er zullen kampementen georganiseerd worden om hen op te nemen voor zij naar Polen worden doorgezonden. Er schijnen echter tusschen Duitschland en Estland moeilijkheden te zijn gerezen, zoodat nog geen schip is vertrokken. Naar officieel wordt medegedeeld, zullen met onmiddellijke inwerkingtreding alle in het Letlandsche leger dienende „Volksdeut- sche" ontslagen worden. Eveneens zullen ontslagen worden alle „Volksdeutsche", die zich nog in Letlandschen staats- of ge meentedienst bevinden. Voor de onderhandelingen met Duitsch land over de kwestie der verplaatsing van de Duitsche volksgroep uit Letland heeft de regeering een bijzondere commissie ge vormd. met aan het hoofd den minister van justitie Apsitis. In verband met de verhuizing der Duit sche volksgroep uit Letland naar het Duit sche lijk. trekken, volgens de bladen. 65.000 „Volksdeutsche" en 2500 „Reichsdeutsche uit Letland. DE GEMENGDE RUSSISCH—DUITSCHE GRENSCOMMISSIE. Het Russische Tass-bureau meldt: De centrale gemengde sovjet-Russisch Duitsche grenscommissie tot vaststelling van een grens tusschen sovjet-Rusland en Duitschland is samengesteld in overeen stemming met het protocol, dat op 4 Octo ber werd geteekend door Molotof en den Duitschen ambassadeur te Moskou, graaf von der Schulenburg. als supplement op het DuitschRussisch vriendschaps- en grensverdrag, dat op 28 September werd gesloten. Dinsdag is de centrale gemengde grens commissie met haar werkzaamheden te Moskou begonnen. TOLEN BESCHULDIGD VAN GEBRUIK VAN GIFGAS. Er is een officieel Duitsch communiqué uitgegeven, waarin de Polen worden be schuldigd gifgas te hebben gebruikt. Bij Jaslo werd mosterdgas gebezigd waardoor 2 soldaten terstond overleden, terwijl an deren op sterven liggen. Een Zwitsersch professor dr. R. Stachel uit Bazel, heeft dit

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1