LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BSad ïfadsg 9 October 1939 Duitschland's wapensmidse werkt op volle kracht. Indrukken uit het Roergebied OFFICIEELE KENNISGEVING VISSCHERIJ-BERKHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS STADSNIEUWS Het leven is uiterlijk weinig veranderd. Contrasten tusschen licht en donker Meer trawlers naar zee BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN DE HORTUS BOTANICUS. Nieuwe aanleg bijna voltooid. Zaterdagmiddag is voor de leden der „Hortusstichting" een rondgang door de, volgende week open te stellen, Hortus ge houden. Niettegenstaande het ongunstige weder hadden velen de gelegenheid te baat geno men om onder leiding van den waarnemen- den directeur dr. W. K. H. Karstens, den nieuwen en schoonen aanleg van den Aca- demietuin te bewonderen. Des avonds verzamelde een zestigtal Hor tusvrienden zich in de fantastisch verlichte nieuwe kassen. Na een wandeling onder sprookjesachtig - belichte palmen en langs rijke varens en wonderlijke orchideëen, kwam men in de hooggelegen kas der „Victoria Rcgla" rond het bassin te zamen. waar de blauwachtige verlichting een exotischen maannacht nabij streefde. Na een korte toespraak van den heer A. J. M. van Dijk Azn., voorzitter der stichting, werd op diens voorstel, onder luid applaus, besloten een telegrafischen gelukwensch te verzenden aan den, in Indië verblijvenden directeur professor Baas Becking, mede om hem hulde en dank te brengen voor zijn rijke, nu voltooide schepping. AANKOOP VAN PERCEELEN. Ten behoeve van de industrie. Teneinde een verbetering van den toe gangsweg naar de eenlgen tijd geleden aangekochte industrie-terreinen aan het Delftsche Jaagpad, zoodra die noodig mocht zijn, mogelijk te maken, dient de gemeente nog te beschikken over de per- ceelen aan de Vliet, nabij de Wouterenbrug Sectie M„ Nis. 187, 188 en 190. zijnde huis, tuin en water, te zamen groot 1098 M2. De met den eigenaar, den heer J. Oosterveer te Voorschoten, gevoerde onderhandelin gen, hebben tot overeenstemming geleid. De heer Oosterveer is bereid deze perceelen aan de gemeente te verkoopen voor de som van f.3000. NED. JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE Paddestoelen-excursie. De afd. Lelden van de N. J. N. hield gis teren een goed geslaagde paddestoelen excursie. Tientallen paddestoelen werden gevon den; hoewel geen zeldzame, werden er talrijke aardige vondsten gedaan, zooals de volgende, op hout groeiende soorten: hout- knotszwam. menlezwammetje, porceleln- zwam, berkenzwam, elfenbankje, franje- zwam, berkenplaatjeshoutzwam. tonder- zwam, kleine kogelwerper, biefstukzwam en op een dennenkegel de oorlepelzwam. Van de op den grond groeiende soorten trokken vooral de kleurige russula's en bo- leten de aandacht. Hiervan noemen we de olijfgroene-, scherpe-gele en witte russula, regenboogzwam, koeien, berken, fluweel- melk en heksenboleet. eekhorentjesbrood. Verder vallen nog te vermelden de oranje- bitter-zoete en oranje-groene melkzwam, paarlgroene knol en gele knolarrtaniet, zwavelkopje, boschchampignon, slijmerige spljkerzwam, kale en geschubde inktzwam, witte koraalzwam. aardappelbovist, worte lende aardappelbovist, gewlmperde aard ster, melige en parelstuifzwam. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. Zaterdagavond gaf de afdeeling Leiden van de vereenlglng „de Princevlag" in „den Burcht" een avond voor de militairen. Het tamboer- en pijperkorps gaf als eerste de dienstmarschen zoowel model als buitenmodel; zooals vanzelf spreekt oogstte het optreden van deze miniatuur tamboer- tjes en pijpertjes een geweldig succes. Het daarna optredende vlaggenvendel gaf met een vlaggenparade een beeld van wat een regelmatige training ook op dit gebied vermag. Waren deze eerste nummers stram en correct uitgevoerde marcheeroefeningen, het derde nummer gaf een gansch ander beeld van het ,,Princevlag"-werk. De damesgymnastiekafdeeling gewapend met knotsen, gaf onder leiding van mej. Ans Kellenaers een nummer, dat uitblonk door gratie en soepelheid. Verder vertoonde de secretaris van het algemeen propaganda-bureau van deze ver eenlglng eenlge films o.a. van het aanbieden van de natie-vlag aan het stoomschip „de Oranje". Voor den heer J. Hamme uit Am sterdam was het applaus, het hoorbaar be wijs, dat deze rolprent met belangstelling was gevolgd. De alg. voorzitter, de heer Joh. G. L. Berlott uit den Haag, sprak vervolgens niet alleen de militairen toe, maar bereikte ten laatste ook, dat de zaal daverde van „het kie-ka-kolonel"-lied. De zanglust steeg ten top, toen een 10-tal militairen onder leiding van een hunner, een aantal soldatenliedjes ten beste gaf. Een waardig slot gaven de projectiebeel- den van ons Vorstenhuis; met het beeld van Vader Willem op het doek staande werd het aloude „Mijn schild ende betrouwen" gezongen was het einde gekomen van dezen schitterend geslaagden avond. In de pauze ontving iedere militair een pakje sigaretten; deze ultdeeling was moge lijk gemaakt door eenlge spontaan geschon ken bijdragen. o West Dultschland, 7 October. (Van onzen specialen verslaggever). Karl, wo 'bist du? hoor ik een vrou wenstem vragen. Hier! antwoordt een mannenstem. Ik hoor voeten schuifelen, voorzichtig, langzaam. Het geluld verwijdert zich. Maar ik heb geen mensch, zelfs geen schaduw gezien. Ik hoor een tram gieren in een bocht van de rails, een tram. die ik niet zie. Een trein davert over een viaduct maar die trein is onzichtbaar.... Midden in een stad in het Roergebied sta ik, op een punt, waar anders tot diep in den nacht een groote drukte heerscht. Nu is het er stil. En omdat de maan zich al den ganschen avond achter een dik wolkendek verbergt, kan men geen hand voor oogen zien. Een klamme duisternis houdt alles omvangen. Auto's doemen op, spookachtig snel. zy voeren een licht, dat nauwelijks zichtbaar is en dat men pas ontwaart, als het voretuig al vlak by is. Even flitst dan een oranje richtingaan wijzer aan en weg is de auto al weer. Er wordt een hand op myn schouder ge legd. Ik schrik. Ik heb niemand hooren naderen, niemand opzy of vooruit gezien Verzeihung! zegt een stem vlak by me. De hand laat los. De eigenaar is ver dwenen. Een huls binnen gegaan en nie mand heb ik gezien. Maar ik heb het ge luid van een draaideur gehoord en kan daaruit de conclusie trekken, dat er een restaurant moet zyn hier. Vaag dringt de muziek van een orkestje tot me door, nu ik myn ooren spits. Ik tracht de draaideur te vinden. Het lukt. En eensklaps sta ik in het volle licht van een overvuld café. Ik knipper met mijn oogen en ben verblind. Langzaam wen ik aan het licht. Hier is leven en vertier, hier is alles weer normaal. Het orkest speelt een vroolyk wysje, er wordt gedanst, men vertoont een uitstekend variétéprogram. Buiten echter regeert de duisternis Deze duisternis, die na zonsondergang als een beklemming over West Dultschland neerdaalt, is het klinkt misschien vreemd het meest opvallende teeken, dat deze staat zich in oorlog bevindt. Alles gaat hier Immers zyn gewonen gang. Het overschrijden van de Nederlandsch- Duitsche grens is even een kleine sensatie. Men geeft zich rekenschap van het feit, dat het ginds nog vrede was en dat hier. tweehonderd meter verder, oorlog is en dat er onbestemd gevaar dreigt, ook al be vindt men zich ver van de plaatsen, waar gestreden wordt. Maar de trein rolt voort. Langs de spoor baan graast het vee in de welden. Vrou wen zyn bezig de laatste resten van den oogst binnen te halen. Twee kinderen spe len vreedzaam met een geit.... Alles is precies, zooals het in vredestijd was. Een tweeden keer zal het overschrijden van de grens geen sensatie meer zijn! Slechts zeer kleine verschillen met vroe ger trekken de aandacht. Hier en daar zyn de plaatsnamen op de stationsgebouwen overschilderd. De overkappingen van de perrons zijn hier en daar met camouflage- kleuren bedekt, De belangrijkste stations staan onder militaire bewaking. In de na bijheid van de industriesteden zyn groote hoeveelheden goederenwagens verzameld, die zullen moeten dienen om eventueele goederentransporten snel uit te kunnen voeren. In de treinen bevinden zich vele soldaten, die met verlof gaan of van hun verlof terugkeeren naar hun garnizoen. In de coupé's hangt een opgewekte, op timistische stemming. Van iedereen krijgt men de verwachting te hooren, dat het wel spoedig vrede zal worden, of dat anders Dultschland toch de overwinning zal be halen. Wir kapitulleren nie! is de vastbeslo ten, eensluidende verklaring en opgetogen laat men zich uit over het feit, dat in Po len zoo snel een victorie werd behaald.dat de Duitsche luchtmacht de Engelsche zee macht belangryke schade heeft kunnen toebrengen, en dat de Duitsche vliegers zich, zooals de kranten hier schryven, zooveel bekwamer toonen dan hun tegen standers. Als neutraal toeschouwer luistert men nadenkelyk toe. Hebben al die hetzelfde verklarende menschen geiyk? Zal het spoedig vrede zyn? Ik kijk uit het coupéraampje. We pas- seeren juist een belangryk spoorwegknoop punt. Op korten afstand van de spoor baan ligt een boschje. Er bovenuit ryst, als een reusachtig ooievaarsnest, een uit- kykpost. Een soldaat staat erop en tuurt door een kyker naar den voorbijrollenden trein. Naast hem staat een machinegeweer, of een stuk luchtafweergeschut opgesteld. Verderop zyn meer wachtposten. Ook de wegen zyn hier en daar bewaakt. Men ziet patrouilles. Bij de bruggen liggen mili tairen Ondanks alle vredesverwachtingen is men dus op onheil voorbereid. Het optimisme der bevolking weerhoudt de autoriteiten niet de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. In Polen is bewezen, tot welk een noodlottige ontwikkeling te weinig voor zorg kan leiden. In Dultschland dit bleek gedurende de dagen, die ik nu in het Westen heb doorgebracht telkens weer opnieuw is alles militair voortreffeiyk georganiseerd en geen voorzorgsmaatregel is achterwege gebleven. Maar dit weinige is alles, wat in den trein op oorlog wyst, aan stryd herinnert... Ook in de steden bemerkt men weinig. Men ziet wat minder mannen, dan gewoon- lijk. Maar men meene niet, dat Duitsch- land reeds alles heeft gemobiliseerd wat gemobiliseerd kon worden, dat het vrou- weiyk element in de straten domineert. Ontelbare mannen zyn achtergebleven en het is gemakkelyk te zien, dat Dultsch land nog uit groote reserves zal kunnen putten, wanneer dit gewenscht mocht zijn. Er ryden minder auto's, minder vracht wagens vooral, maar daarentegen veel meer militaire auto's, dan men gewoon is te zien. Tal van officieele autobus-diensten zyn opgeheven; er wordt ook hier benzine gespaard. En de menschen, die anders met de bussen reizen, moeten zich thans be palen tot de sterk in aantal verminderde treinen. Zelfs in de café's is alles precies als ge- wooniyk. Alleen zyn de menu's wat kleiner. Er staan op de spyskaarten enkele ge rechten, die zonder vleesch, vet of brood kaarten te krijgen zyn. Het zyn sobere ge rechten, meestal voor een groot deel uit macaroni of aardappelen bestaande. Ook de gerechten, die men alleen met kaarten krygen kan, zyn gering in aantal en sober. Buitenlanders kunnen reisdistrlbutie- kaarten krijgen, had men my gezegd voor ik naar Duitschland vertrok Ik had die den eersten dag nog niet, maar heb desondanks geen honger gele den. Er was uitstekende Rynzalm. Maar brood was niet te krijgen. Vleesch ook niet, maar het was een vleeschlooze dag. Den volgenden dag had ik mij erop ver heugd, in het bezit van de noodige kaar ten, vleesch te kunnen krygen. Maar he laas; Flelsch gibt es heute nicht! zei de Ober. In andere steden daarentegen kreeg ik brood zonder broodkaarten en voor een kaart voor 100 gram vleesch een portie, die zeer zeker het dubbele heeft gewogen. Maar dien dag van vleeschkaarten zonder vleesch bestond myn maaltijd des mid dags uit een aardappelpannekoek met een ei en des avonds uit appelmoes met een aardappelpannekoek. Met een leeee maag loopt echter nie mand rond Iedereen ziet er goed gevoed uit. Alleen is het een typisch gezicht, als men hier en daar in goede restaurants uit stekend gekleede menschen de helft van hun flinke portie vleesch in een paar ser vetjes ziet wikkelen en in hun zak steken. Guten Appetit! zegt de Ober als ze weggaan. Ik heb twee tochten door het Roerge bied gemaakt, door Duitschlands wapen smidse; beide keeren heeft die tocht een diepen indruk op my gemaakt. Ik was in Essen en in Steele, in Bochum en in Gelsenkirchen Buer, in Recklinghau sen en in Muehlheim, in Duisburg en Oberhausen, in Wanne Eickel en in Wit ten, in Hagen en in Ludenscheid. En over al wordt, waar men ook kijkt, op volle kracht gewerkt. Men ziet rookende schoor - steene en dampende hoogovens. Men hoort de machines ratelen en brommen en ziet ontelbare transporttreinen ryden, beladen met kolen, met cokes, met metaalproduc ten. Duizenden zyn hier aan den arbeid en waar men mannen tekort kwam, heeft men vrouwen ingezet. Zelfs in de mynen, zoo werd my verteld, zonder dat ik de vol komen juistheid kon controleeren. werken vrouwen. Er worden lange dagen gemaakt. Van een achturendag, zelfs van een tien urendag is voor velen geen sprake meer. Een twaalfunge dag met korte schaften, schynt voor velen normaal. Maar de stem ming is goed. Men kan niet anders dan de discipline bewonderen, onverschillig met wie men ook spreekt. Rustelooze arbeid, dag- en nachtploegen wisselen elkander af. Fel laaien de vlam men der fabrieksvuren op, driftig mokeren doordringende hamerslagen. Zonder goed materiaal kan een goed soldaat niet vechten! heeft Goering ge zegd en hy verklaarde erby, dat er in Duitschland voor het allerbeste materiaal gezorgd is, dat de fabrieken geen seconde slll staan en dat er, terwyi aan het front de soldaat zyn leven waagt, achter het front gewerkt wordt. Inderdaad; er wordt gewerkt zonder op houden. Tal van fabrieken, die oorspron- keiyk in het geheel niet voor het leger werkten, hebben zich omgesteld en fabri- ceeren nu oorlogsmateriaal, onverschillig of het textiel, dan wel metaalfabrieken zyn. Hier heeft men op luchtaanvallen ge rekend. Vanaf den eersten oorlogsdag. Op bommen, die de hoogovens zouden verwoes ten en de daverende machines tot stilstand zouden brengen, op aanvallen, die het le ven van hen, die boven den grond werken evenzeer zouden bedreigen als van hen die het zwarm goud uit de schachten halen. Die aanvallen zyn uitgebleven Maar men houdt rekening met de mogelykheid. dat ze komen zullen in deze rusteloos werken de wapensmidse en men is er grondig op voorbereid. Daarover echter in een volgend artikel meer. (Nadruk verboden.) van 1936 de eigeniyke grond van de ker» kelijke behandeling is gelegen in het aan hangen en voorstaan of propageeren van de beginselen der C.D.U.. die met Schrift en belijdenis in strijd zyn. Zy oordeelt dat dit zich openbaren kan in het lidmaat schap dezer organisatie maar uiteraard ook wel op andere wijze waarby elk geval op zichzelf beoordeeld worden moet. Voorts oordeelde de synode dat de afhouding van het H.Avondmaal niet in alle gevallen lei den moet tot excommunicatie. De synode acht het niet noodzakeiyk van haar nog een nadrukkeli. k getuigenis te doen uitgaan tegen hen die de beginselen van de C.D.U. voorstaan. Prof. dr. G M. den Hartogh van Kam pen rapporteerde over een voorstel van de Part. Synode van Noord-Brabant en Lim burg-strekkende dat de Gen synode zal uitspreken dat de z.g. Adviesstichting Ger. Kerken in geen enkel officieel verband staat met deze kerken, waarby tevens aan de orde kwam een schryven van den heer J Steenhuis te Heemstede waarin deze de Gen. synode adviseerde op de kerken aan drang uit te oefenen om de oprichting van de Federatie van commissies van beheer te bevorderen. De synode sprak uit dat zy be zwaar heeft tegen de haar in de statuten van de Adviesstichting gegeven controle, alsook dat het niet op haar weg ligt om de kerken op te wekken om de oprichting van bedoelde federatie te bevorderen. Medegedeeld de vaststelling van de lyst der verschillende deputaatschappen. Aan prof. dr. A. G. Honing, rustend hoog leeraar der Theol. Hoogeschool die zyn 75sten verjaardag mocht vieren verzond de synode een telegram van gelukwensch. Vervolgens sprak de voorzitter een slot woord waarin hy dank bracht aan de kerk van Sneek voor al haar goede zorgen en herinnerde aan de omstandigheden waar onder de synode 29 Aug. J.l. haar arbeid aanving en het overladen agendum dat zy moest afhandelen, alsook aan de goede momenten die met name in de comité-zit tingen werden beleefd. Nadat de assessor, ds. F. C. Meyster, den voorzitter voor zijn leiding dank gebracht had werd de zitting met het staande zin gen van Ps. 122 3 en dankgebed van ds. J. L. Schouten gesloten, D.D.D. doet de Jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zoodat de huid zich kan heritellen. Flacon» 75 ct. I. 1.50 ea f. 2.50. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Boekdrukkery voorheen L. van Nifterik Hzoon. Kaiser- straat 9, Leiden. Nieuwe directeur: H. J. Kerkmeester, Leiden. „De Nationale Pers." Kaiserstraat 9, Leiden. Uitgeverij. Procuratie verleend aan: H. J. Kerkmeester. Leiden (met den titel van directeur). Beperkende Bepalingen. (N.E.N.A.S.U.) Nederlandsche Nationaal- Socialistisohe Uitgevery. Kaiserstraat 9, Lelden. Uitgevery. Procuratie verleend: aan H. J. Kerkmeester, Leiden met den titel van directeur). Beperkende Bepalingen). In de Stedelyke Werkinrichting zyn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 2 October 47; Dinsdag 3 October 50; Woens dag 4 October 49; Donderdag 5 October 48: Vrijdag 6 October 47; Zaterdag 7 October 47 volwassen personen. Totaal 288 personen. Geneesmiddel A A A tegen HUIDAANDOENINGEN 3643 (Ingez. Med.) PROF. DR. A J. WENSINCK HERDACHT. In de heden gehouden vergadering van de afdeeling Letterkunde der Koninklyke Nederlandsche Akademie van Wetenschap pen te Amsterdam herdacht de voorzitter prof. dr. J. Huizinga. het overleden lid der Akademie, prof. dr. A. J. Wensinck. Prof. dr. J. de Vries hield vervolgens een lezing over „Het Korte Slgurdlied." Onze stadgenoot de heer C. A. de Bruyn, res. Ie luitenant by het Vrywllllg Landstormkorps „Luchtwachtdienst" is met ingang van 16 October a.s. bevorderd tot reserve kapitein by dit korps. De collecte voor het tuberculosefonds „Draagt elkanders lasten", heeft f. 433.19 opgebracht. De politie heeft een 17-jarigen loop- Jongen aangehouden, die ten nadaele van zyn patroon een bedrag van f. 17 had ver duisterd. Hedenmorgen tegen 8 uur is de 21- Jarige hulpbesteller der P.T.T., B. N. op den tramovergang naby de kruising Lelie- straat-Kamerlingh Onneslaan met zyn fiets tegen een juist passeerenden tram trein van de N.Z.H. gereden. N. kwam te vallen en kreeg een ernstige wonde aan het hoofd. De Eerste Hulpdienst vervoerde het slachtoffer naar het Academisoh Zie kenhuis. De tentoonstelling van de carillon- klokken voor het Leidsche Stadhuis is door 460 personen tegen betaling bezocht. Men verzoekt ons mede te deelen dat dat de poppenkastvertooning. welke Zater dagmiddag gegeven zou worden door de dames Tobi Lots cn Lily Doree. wegens ziekte van een er dames slechts gedeelteiyk ■kon doorgaan. De kindermatince is derhalve tot een na der te bepalen datum uitgesteld. PETROLEUMFORMULIEREN. De directeur van het Distributiekantoor deelt hierby mede, dat morgen. Dinsdag 10 October, door de goede zorgen van de P.T.T. een begin gemaakt zal worden met de uitreiking huis aan huis van petroleum- formulieren. Deze uitreiking zal drie of vier dagen duren. De datum, waarop de petroleumbons af gehaald moeten worden, zal nader bekend gemaakt worden, evenals de adressen van de posten, waar de uitreiking der bons zal plaats vinden. De Directeur van het Distributie kantoor, P. ROOSENBURG. Leiden, 9 October 1939. 922 DE VIKING BANK HEDENMORGEN VERTROKKEN. De trawler Viking Bank IJM. 183, is hedenmorgen reeds vroeg uit IJmuiden ver trokken. Teneinde vanavond reeds zoo ver mogelijk buiten het gevaarlijke mijnengebied te zijn, ge schiedde dit vertrek reeds bij het aanbreken van den dag. De „Eveline" IJM 115 is aan het kolen laden en wordt evenals de andere trawlers met de nationale kenteekenen beschilderd. De „Silvain" IJM 116 wordt eveneens gereed gemaakt voor vertrek. De ..Gerberdina Johanna" IJM. 38 en de ..Carolina" IJM. 26 liggen reeds onder stoom; vermoedelijk vertrekken deze twee schepen morgenochtend naar zee. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 9 October. Tarbot f. 1.30 per kilo, tong f. 1.46—0.72 p. kg., zetschol f.21 per 50 kilo. kleinschol f. 23—10.50, schar f. 12.50—6.00, wijting f7 per 50 kilo. Besommingen: IJM 203 f.1088, IJM 23 f.936. PREDIKBEURTEN. Leiden Geref. Zulderkerk: Dinsdag nam. 8.1/4 uur, lnwfjdingsdienst. Hillegom Chr. Geref. Kerk; Dinsdag nam. te half acht, ds. Riekel van Delft. Waddinxveen Gebouw Centrum: Heden- nam. halfacht, ds. de Rover. NED. HERV. KERK. Drietal te 'sGravenhage (vac. dr. E. J. W. Posthumus Meyes) J. P. C. Eerhard te Hillegom. dr. G. Ph. Scheers te Alphen a. d. Rijn en dr. J. Schoneveld te Groningen. Aangenomen naar Hei- en Boeicop W. L. Tukker, cand. te Hoek v. HoRand, die bedankte voor Eemnes-Binnen, Gouderak. Papendrecht, Noordeloos, ter Aar en Opheusden; naar Mid- lum M. Hanemaaijer, cand. te 's-Gravenzande. Beroepen te Sappemeer (toez.) C. A. Schenk te Westerbork. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Westbroek H. J. Banga, cand. en hulppred. te Zeist die bedankte voor Slootdorp; naar Hilversum (als hulppred.) J. P. H. v. d. Bom, cand. te Amsterdam die be dankte voor Purmerend en voor Woerden (bei den als hulppred.); naar Hilversum (als hulp pred.) C. Verspuij, cand. te Scheveningen, die bedankte voor Zeist (als hulppred.); naar Wil- vega (voor den arbeid als hulppred. te Noord- wolde) J. Poutsma. cand. te Kampen. Beroepen te Zeist (als hulppred.) A. Elshout, cand. te Rotterdam en C. Verspuij, cand. te Scheningen. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen te Bergen op Zoom J. Hallewas. prop. te Amsterdam. GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN. De 22e zitting. In de te Sneek gehouden slotzitting van de Generale Synode der Geref. Kerken heef ds. W. H. v. d. Vegt van Goes rapport uitgebracht over een verzoek van den ker keraad van Warffum inzake de wijze van tuchtoefening gezien in het licht van de besluiten der synode in betrekking tot de beginselen van de C.D.U. De synode sprak uit dat naar de bedoeling van de synode DE ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK EN DE RESERVE-VELDPREDIKERS. De Algemeene synodale commissie der Ned. Herv. Kerk heeft besloten aan de des betreffende kerkelijke besturen en de re serve-veldpredikers het volgende te be richten De Algemeene Synodale commissie over wegende, dat de arbeid door de res.-veld predikers verricht van het hoogste belang is; overwegende dat er tengevolge van de mobilisatie plotseling voor vele gemeenten moeilijkheden ontstaan zijn in haar gees telijke verzorging door de gedwongen af wezigheid van haar predikant (en), gezien art. 33 van het reglement op de vacatures, besluit, dat onder de uitdrukking „zijn dienstwerk behoorlijk waarnemen" dient te worden verstaan: a.er moet volledig in het dienstwerk wor den voorzien overeenkomstig den beroeps brief; b. dat de voorziening geschiedt volgens het bepaalde in het reglement op het hulp predikerschap; c. de reserve-veldprediker wordt geacht vrijgesteld te zijn van zijn dienstwerk als predikant, behoudens de ambtshandelin gen welke niet aan een ander mogen wor den overgedragen; d. volgens het onder b genoemde wordt een bepaald bedrag voor den reserve-veld prediker ter beschikking gesteld van de kerkelijke administratie; e. dit bedrag wordt gesteld op f3000 per jaar. Het totaal ter vervangingskosten gaat echter het volledig tractement dat de predikant geniet, niet te boven. Ds. D. C. v. STEMPVOORT t In den ouderdom van 73 jaar is te Ben- nekom overleden ds. D. C. v. Stempvoort, oud-predikant van de Ned. Geref. Gem. van Rotterdam. Ds. Dirk Carel van Stempvoort werd 20 Febr. 1866 te Veenendaal geboren. Hij was aanvankelijk in den handel werkzaam. Als ouderling diende hij de Geref. kerk van Veenendaal en vond enkele predikanten in de classis Amersfoort bereid hem voor te bereiden tot het predikambt. Na gehouden examen verklaarde bedoelde classis hem bevoegd op te treden in de Geref. kerken hier te lande. Kort na de uittreding van ds. den Hengst uit de Geref. kerken die zich bij de Geref. Gemeenten voegde, sloot de overledene zich aan bij de Chr. Geref, Kerk. Ook hier werd hem na onderzoek door de classis toestemming verleend de kerken te dienen. Hij reisde het geheele land door om voor te gaan in de samen komsten der gemeente. Vaak trad hij ook in Duitschland op. Tweemaal ontving hij van een Chr. Geref. Gemeente een beroep maar bedankte. Toen de Ned. Geref. Gem. van Rotterdam—C. een beroep op hem uitbracht nam hij dit aan en 29 Aug. 1926 verbond hij zich aan deze gemeente. Hij arbeidde te Rotterdam tot aan zijn emeritaat, dat hem in 1938 eervol verleend werd, waarna hij zich metterwoon te Ben- nekom vestigde. GEBOREN. Jacques, z. van M. G. Pielanen en M. M. Koo ien. ONDERTROUWD: H. Honsbeek jm. 25 j. en J. Bon jd. 20 j. C. J v. d. Kaaij jm. 22 j. en J. S. P. Rietbergen jd. 24 j. G. J. Lagas jm. 25 j. en J. de Graaf jd. 20 j. N. J. Moonen jm. 35 j. en J. E. F Schnei der jd. 30 j. K. Mulder jm. 23 j. en D. Sip jd. 21 j. J. Neuteboom gesch. 35 j. en T. Gressie jd. 18 j. B. H. Pardon jm. 26 j. en J. C. Zwart jd, 24 j. H. Stafleu gesch. 30 j. en A. v. Veen jd. 30 j. E. Maaslant jm. 23 j. en A. Sieders jd. 19 j. W. J. Leupe jm. 25 j. en J. E. Nachte- geller jd. 22 j. J. H. Schild jm 23 j. en J. Klap jd. 21 j. OVERLEDEN. D. P. T. J. Rutgers wedr. 74 j. M. A. van Rijn wede 56 J. P. A. J. Sep man 37 j. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7