DE AUTOLOOZE ZONDAG LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 October 1939 Derde Blad No. 24398 Duitschland rekent muurvast op vrede 80sie Jaargang B BUIIENL. WEEKOVERZICHT Voortzetting van den oorlog waarschijnlijk Zelfvertrouwen dat bijna aan overmoed grenst Drie ontwikkelings mogelijkheden. De wereld verkeert ln het laatste stadium van den diplomatieken strijd om behoud van den vrede. Officieel is deze weliswaar feitelijk verbroken, maar het is bekend, hoe van Duitsche en andere zijde het gaar ne wordt voorgesteld, alsof we thans nog maar een provisoiren oorlog beleven, waar bij het feit, dat er „zoo weinig" gebeurt als bewijs wordt aangevoerd. De strijd in Polen is beëindigd, al wordt hier en daar nog wat tegenstand onschade lijk gemaakt. De Russen hebben zich er bovendien toe laten vinden om de demar catielijn wat meer naar het Oosten te laten verschuiven in de omgeving van War schau, waardoor het mogelijk is geworden voor Duitschland om een nieuwen, maar bescheiden Poolschen staat te doen her leven, zij het natuurlijk onder Duitsch protectoraat. Of spreken de Russen dan ook weer een woordje mee? Een Duitsch vredes-offensief zou worden ingezet, heette het. waarbij zou worden duidelijk gemaakt, dat Duitschland in het Westen geen eischen had en waarom dan den oorlog voort te zetten? Het klonk alles zoo simplistisch, maar het was dit toch niet. Dat bleek reeds zijdelings na het be zoek van graaf Clano aan Berlijn. Men weet, hoe ook Italië zich had ge plaatst op het standpunt, dat na het on der den voet loopen van Polen het verstan dig zou zijn om het voldongen feit maar te aanvaarden. Dientengevolge werd ver wacht, dat de Duce zich wel zou laten vinden om als makelaar op te treden voor het Duitsche vredes-offensief. Doch uit Rome hoorde men eerst niets en later zelfs de mededeellng, dat de Duce er niet aan dacht om eenig initiatief te nemen... Zonder daaraan nu nog direct vérstrek kende gevolgen te verbinden, was het toch wel typeerend! Deze Italiaansche negatie kwam af na de redevoeringen van Chamberlain, lord Hallfax en Daladier, die alle drie, vóór Hitier sprak, hebben gemeend zich te moe ten doen hooren, dus als bij voorbaat het vredes-offensief voorkomend ln plaats van daarop te wachten. Alle drie hebben het zelfde geluld doen hooren: leder ernstig vredesaanbod zou ernstig worden bestu deerd, doch het moest voldoen aan den eisch zich te laten voegen in de doelstel lingen, die de Westersche democratieën hadden ontworpen bij den aanvang van den oorlog en die doelstellingen werden nog eens glashelder belicht. Men kan deze het best aldus samenvatten: Polen moet herrijzen en ln Duitschland moet een re geering worden gevormd, op wier woord en goeden trouw is te rekenen; met als neven- eisch. dat ook Tsjecho-Slowakije zijn zelf standigheid zou herkrijgen, zij het in den vorm van na Muenchen. Het ls duidelijke taal! Rome wist, na het bezoek van Cianoaan Berlijn, dat de Fuehrer daaraan niet dacht en de Duce heeft daarom zich een echèc willen besparen en bedankt voor de eer om als officieel bemiddelaar op te treden voor de Duitsche wenschen. Zooals gezegd, het was teekenend voor de situatie en verwon dering zal het dientengevolge niet baren, dat uit het verdere verloop van zaken steeds duidelijker is aan den dag getreden, dat Italië neutraal begeert te blijven, on verschillig of de oorlog wordt voortgezet of niet. Althans voor nog geruimen tijd Londen en Parijs bedanken er voor om Duitschland eerst weer op zijn verhaal te doen komen en dan straks weer te worden gesteld voor eenzelfde feit, dit zelfs bulten het „geval Polen" om. Zij hebben er ge noeg van om steeds in onzekerheid te ver- keeren en steeds weer voor nieuwe geval len van agressie te worden geplaatst! De stemming in Engeland is wel bijzon der scherp uitgekomen na de rede van den ouden veteraan Lloyd George. Hoewel de politiek der regeering volmondig steunend, gaf deze toch den raad ieder vredesvoor stel, vooral als dit van neutrale zijde kwam. zeer aorgvuldig te bestudeeren. ook omniet bij voorbaat den neutrale, die zich daar voor spande, onnoodig te dupeeren. In het Britsche Lagerhuis is hij voor weinig min der dan als defaitist uitgekreten, hoewel daarvoor tooh allerminst reden was. Ken merkend voor de stemming in het Britsche rijk was het echter alleszins! Men vergete hierbij trouwens vooral ook niet, dat het lang, zeer lang heeft geduurd, voor en aleer de Westersche democratieën in actie zijn gekomen. Steeds opnieuw do mineerde daar de vredeswil, de figuur van een Chamberlain ls daar als levend getui genis; eerst toen geen andere oplossing meer werd gezien, is men ten oorlog ge togen, welbewust en niet voor men van de noodzakelijkheid was overtuigd. Is daarom te verwachten, dat op de schreden zou worden teruggekeerd? Ook al was de Russische houding ontegenzeggelijk een tegenvaller? Geregeld is men teruggeweken voor het Duitsche doorzetten, om den vrede te red den, eens moest daaraan een einde komen. En hoevelen zijn en misschien niet ten onrechte van oordeel, dat in wezen al te veel was getolereerd De conclusie lag daarom voor de hand, dat Londen zoowel als Parijs moeilijk meer tc bevredigen zouden zijn door de huidige Duitsche regeering! Het was in deze atmosfeer, dat de Fueh rer voor den Rijksdag trad, waarvan de bijeenroeping reeds Maandag bekend was geworden. Hitier heeft blijkbaar aange voeld. dat deze atmosfeer niet direct gun stig was voor een regelrecht vredesaanbod, dat zeer gemakkelijk als een bewijs van zwakte was uit te leggen geweest En dien tengevolge is zijn, in een verbluffend tempo uitgesproken en daardoor moeilijk te vol gen rede bezwaarlijk als een direct vre desaanbod te beschouwen, al kan men het er zijdelings toch wel uit distilleeren. Kort gezegd, herhaalde hij, dat hij in ■het Weste- geen enkelen eisch heeft te stellen aar- „rankrijk of Engeland, doch het Oosten van Europa ls zijn „Lebens- raum" en daar moeten beide genoemde landen zich van inmenging onthouden. Daarnevens handhaafde hij den eisch in zake terugkeer van koloniën al stelde hij Vn dit opzicht geen ultimatieve eischen. Zijn beschuldigingen tegen Polen als een land van barbaren, geregeerd door dwa zen, die zich hadden laten leiden door de gegeven garanties, de kleineering van het Poolsche leger (speciaal dan de leiding) het was allemaal nog eens een rechtzet ting van zijn aangenomen houding; die al leen in het binnenland belangstelling zal trekken. Hoofdzaak was het constructieve in zijn rede voor wat betreft de kansen op een vergelijk en wanneer men dit zorgvuldig beschouwt, dan kan men moeilijk meer optimistische klanken doen hooren. Duitschland en Rusland beschikken over Polen, daarbij wordt geen inmenging meer geduld. Minder sterk werd hetzelfde ge luid gehoord over verder Oost-Europa, doch in wezen komt het toch daarop vrijwel neer. Beide „grooten" nemen daar het ge zag in handen. Versailles is geheel en al van de baan, Duitschland eischt nog slechts koloniën. De kwesties van het Joodsche vraagstuk, de beperking van bewapening, de grond stoffen. afzet-gebieden en muntaangele- genheden zouden bij onderling overleg ge regeld moeten en kunnen worden Dus juist alleen die vraagstukken, waarin Duitschland veel heeft te winnen, niets te verliezen! Kan men deze door Hitier genoemde eischen invoegen in de doelstellingen der Westersche democratieën? Men moet be schikken over een onbegrensde dosis op timisme om dit slechts een oogenblik te kunnen aanvaarden. Het herstel van Polen is slechts schijn en welke waarborgen wor den gegeven omtrent het thans nakomen door Duitschland van gesloten verdragen? Afgezien van de vraag ln hoeverre dit laatste ooit mogelijk zou zijn! Hitler's rede 1 zal echter de argwaan en de vrees voor niet.-nakoir.cn zeker allerminst kunnen doen verdwijnen en hoezeer de neutralen, die reeds aan den lijve de gevolgen van den oorlog gaan voelen, het gaarne an ders zouden wenschen, de wereld zal zich o.i. vertrouwd moeten maken met het denk beeld. dat de oorlog zal worden voortge zet, met alle gevolgen van dien. a Dusseldorf, 5 October. (Van onzen specialen verslaggever!. Vier dagen bevind ik mij thans ln West Duitschland. ik heb met velen gesproken en het woord „Vrede" is niet van de lucht ge weest. Het was het voornaamste bestand deel van letterlijk ieder gesprek. En men rekent er muurvast op, dat de voorstellen van Hitler zullen worden aanvaard. Ieder ander verloop der komende gebeur tenissen zou voor het Duitsche volk een groote teleurstelling beteekenen maar toch houdt men er wel rekening mede. Ook voor dat geval heeft men het antwoord ge reed Accepteeren Engeland en Frankrijk niet. dan zal de oorlog pas „echt beginnen". En men is er heilig van overtuigd, dat Duitschland dan Engeland en Frankrijk ap de knieën zal weten te dwingen. Dat het dan daarbij hard tegen hard zal gaan. men mag het aannemen, ai is totdusver in het Westen van een oorlog nog maar heel weinig te merken geweest. De Fuehrer zelf sprak van zijn aanbod als van een laatste aanbod, dus,... On getwijfeld mag men bij doorzetten van den oorlog van Duirsche zijde een zeer krach tig optreden verwachten, want, alle verze keringen van Duitsche zijde ten spijt, een langdurigen oorlog te kunnen volhouden, ligt nog daarin Duitschland's zwakke plek. De tijd werkt voor de Westersche democra tieën. die straks bovendien zullen kunnen beschikken over de rijkdommen van Ame rika op het gebied van goederen; de aan neming van de gewijzigde neutralitelts- wet is verzekerd. Rusland blijft trots alles een onzekere factor. Moskou Ls druk doende zich alle voordeelen te verschaffen van het „samen gaan" met Berlijn. Na Estland is Letland practisch onder sovjet-gezag gebracht en Lithauen zal wel spoedig volgen. Of ook Finland nog een beurt zal krijgen, dient men maar af te wachten. De situatie inzake Turkije is nog niet op gehelderd. Minister Saradjogloe vertoeft nog te Moskou, maar het laat zich toch aanzien, dat Ankara niet wil zwichten voor de gestelde eischen en zijn relaties met Engeland en Frankrijk wil handhaven. Kunnen beide doelen gecombineerd wor den. het zal Turkije slechts aangenaam zijn, maar bulgen voor de sovjets schijnt niet in de bedoeling te liggen. Door de houding van Turkije wordt die der Balkan-staten voor een niet gering deel bepaald Zoolang dus omtrent Turkije geen beslissing is gevallen, moet men ook op den Balkan geen verdere resultaten in een of andere richting verwachten. Ita- lië's neutrallteits-streven spreekt hierbij trouwens ook een niet gering woordje mee. Volgende week zal wel de beslissing brengen in alle genoemde vraagstukken en dan zal. zoo wij goed zien, dat de oor log wordt voortgezet, ook blijken, hoever Moskou practisch zal gaan bij de steun verlening aan Duitschland. waaromtrent zekerheid nog ontbreekt. Ook dan, zoo zegt men, zal het spoedl® vrede zijn. Voortdurend als men hier met de menschen spreekt, blijkt dat men zich drie ontwikkelingsmogelijkheden voor oogen stelt: le. dat Engeland en Frankrijk bereid zullen zijn over den vrede te onderhan delen, mits deze niet al te sterk het karakter van een capitulatie draagt. 2e. dat Chamberlain en Daladier zul len weigeren in de Duitsche voorstellen te treden, maar dat hun regeeringen dan spoedig ten val zullen worden ge bracht. 3e. dat de voorstellen eenvoudig zullen worden afgewezen. Voor de eerste mogelijkheid, zoo redeneert men, pleit, dat Chamberlain Jongste week overzicht zeer aarzelend was, zoo aarzelend, dat men meent verzoeningsgezindheid tus- schen de regels door te kunnen lezen. De Duitsche pers heeft den nadruk gelegd op Chamberlain's antwoord aan Attlee. dat vredesvoorstellen nauwkeurig bestudeerd zouden worden. Mocht deze verwachting niet in vervulling gaan, dan komt de tweede mogelijkheid aan de beurt. Iedereen in Duitschland stelt de vraag, waartoe deze oorlog nog dient. Iedereen verklaart dat au Rusland samen werkt met het Derde Rijk deze oorlog toch geen conflict meer kan heeten tusschen democratie en dictatuur. Welnu; men is er van overtuigd, dat in Engeland en Frankrijk de bevolking hetzelfde standpunt in neemt en dat de tegenwoordige regeeringen ln een zeer moeilijke positie zullen geraken, als zij deze vredeskans niet aangrijpen. Wat de derde mogelijkheid aangaat: men heeft een rotsvast vertrouwen gekregen in de Duitsche Weermacht. Vol trots wijst men op de ver bijsterend snelle zege in Polen, die door de alom uitgehangen vlaggen en de iederen middag luidende klokken in herinnering wordt gehouden. Ons leger is het beste ter wereld! hoort men overal aankondigen. Ten overvloede rekent men er op, dat als de vredesvoorstellen mochten worden afgewe zen Italië en Rusland de zijde van Duitsch land zullen kiezen en dat dan verder oorlog voeren noodzakelijkerwijs zou uitloopen op een gevoelige nederlaag voor Londen en Parijs. Hier en daar weet een Duitscher te vertellen dat zich Italiaansche luchtafweer- troepen reeds in Duitschland bevinden. Maar het is een los gerucht, dat wij nergens bevestigd vonden. Maar het ls teekenend voor het vertrouwen dat „the man in the street" heeft in den Italiaanschen steun. Welke mogelijkheid van de drie boven genoemde echter werkelijkheid zal worden, het Duitsche volk zal deze werkelijkheid aanvaarden. Het moge waar zijn, dat toen de oorlog in de tweede helft van Augustus van uur tot uur naderkwam, men bevreesd was en ontevreden, dat er door de autori teiten haastig verwijderde afschriften te lezen waren op de gebouwen en schuttingen, dat er zich kleine ongeregeldheden hebben voorgedaan bij het oproepen van lichtingen thans is deze stemming verdwenen. Er heerscht in Duitschland momenteel een zelfvertrouwen, dat aan overmoed grent. Dit zelfvertrouwen werd in het leven ge roepen door de successen in Polen, die door hun snelheid ook de Duitschers onverwacht kwamen. Het werd in nog veel sterkere mate gewekt door de ook ditmaal weer feilloos werkende propaganda. Hoe goed die propaganda werkt, wordt aangetoond, door de wijze waarop men thans de samenwerking met Rusland beoor deelt. Ieder Duitscher verklaart na de vraag, wat men dan wel van het accoord met Rus land zegt, dat reeds Bismarck verklaard heeft, dat men voor den vrede in het Oosten moet zorgen, om in het Westen te kun nen overheerschen. En als men wijst op de hemelsbreede verschil tusschen nationaal socialisme en communisme en op de oude vijandschap, dan merkt men laconiek op, dat Hitier bij herhaling heeft gezegd, dat hij desnoods bereid was met den duivel een pact te sluiten, ais dat tot heil van het volk zou zijn. Welnu, dat pact is thans gesloten! zegt men. Uit welke rede dit citaat stamt, herinne ren wij ons niet. Maar de propaganda, dat zal men moeten toegeven, heeft haar uit werking niet gemist! Een ander voorbeeld. Wat zeggen jullie van de Engelsche pamfletten? vragen wij een paar arbeiders in een West Duitsche industriestad. Prompt kwam het antwoord: daarmede maakt de Engelschman zich alleen maar be lachelijk. Wij kennen den inhoud van die pamfletten. Die gaat van mond tot mond, ook al moeten die strooibiljetten worden ingeleverd. Maar ze maken geen indruk. Dezelfde vraag aan een arts. die toevallig aan mijn tafeltje in een café kwam zitten en met wien ik kennismaakte. Ik heb gevochten in den Wereldoorlog 4 jaar lang. Ook toen kwamen de strooibil jetten: breng jullie keizer ten val. dan komt er een rechtvaardige vrede. Wij heb ben den keizer ten val gebracht, wij hebben geloofd in Wilson en zijn 14 punten. Maar wij hebben wat geleerd! Wat ons toen over kwam, overkomt ons niet meer. Als Enge land ons klein denkt te krijgen met pam fletten. verkijkt het zich op het Derde Rijk! Er staat thans een ander Duitschland dan in 1914. Polen heeft de nederlaag geleden. Engeland gaat denzelfden weg op Zelfvertrouwen dat aan overmoed grenst. Slechts enkele stemmen oordeelen anders. Verwonderd hoort men hier en daar een Duitscher, meestal van rijperen leeftijd, ver klaren dat men Engeland's uithoudingsver mogen niet moet onderschatten en dat de oorlog ook Duitschland schatten geld moet kosten. Dat het zelfvertrouwen en de be wonderenswaardige discipline der bevolking gewekt zijn door het geweldige succes, maar I dat een lange oorlog een andere stemming zal wakker roepen. Ook deze Duitschers echter beëindigen het gesprek met de opmerking dat het spoedig vrede zal zijn Engeland en Frankrijk heb ben al te lang gewachtvoor zij in actie kwa men. Zij zullen de geheele wereld tegen zich in het harnas jagen als zij thans den oorlog voortzetten.. zoo verklaren zij. Duitschland, wij herhalen het. rekent muurvast op vrede. Iedere andere ontwik keling zou een groote teleurstelling betee kenen voor de overgroote meerderheid van het Duitsche volk. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9