De reactie op Hitler's rede ZATERDAG 7 OCTOBER 1939 No. 24398 Een Engelsche officieele verklaring HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Geen fusie tusschen Amsterdamsche en Rotterdamsche Bank 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindspleiri Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 fijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 De Engelsche pers Eden wekt op volhouden tot Einde van den zomertijd In Frankrijk Uiteenzetting van Daladier Desertie van communistische leiders Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD In Italië verwacht In Rusland LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets.' per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zyn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnuramer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden jf. 2.3S per week ...J....ll.fi f.O.li Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Een op gezag van de Britsche regeering uitgegeven verklaring zegt: „De redevoering van Hitler in den volle- digen tekst was eerst In den loop van den middag in Londen beschikbaar en het is derhalve niet mogelijk geweest, haar aan meer dan voorloopige bestudeering te onderwerpen De redevoering is in twee deelen ver deeld. Het eerste deel, dat in hoofdzaak een overzicht is van de afgeloopen gebeur tenissen. vloeit over van verdraaiingen van de waarheid, die gemakkelijk herkend zul len worden door de bevolking in dit land en inderdaad in de geheele wereld". „Bijvoorbeeld de bewering, dat humane methoden van oorlogvoering zijn gebruikt in Polen, Is weerlegd door verklaringen in het parlement en door het rapport van den Amerikaanschen ambassadeur ln War schau. De wereld heeft reeds een eigen oordeel gevormd over het z.g. verzoek van de Tsje chen om ingelijfd te worden ln Duitsch- land, terwijl Hitler's verklaring, dat hij zijn belofte nooit gebroken heeft, alleen aantoont, dat woorden voor hem een be- teekenls hebben, die totaal verschilt van die. welke gemeenlijk daaraan gehecht wordt." ..Hitier zegt, dat ln 1598 een Engelsch- man heeft gesproken over de wreedheid en moreele losbandigheid der Polen en hij be weert, dat de recente gebeurtenissen aan- toonen, dat de Poolsche staat lederen na- tionalen, historischen, cultureelen of mo rtelen grondslag miste." Dat was niet de opvatting van Hitier, toen hij ln zijn rijksdagrede van 21 Mei 1935 zeide: „Wij erkennen den Poolschen staat als het tehuis van een groote, patriot tische natie, met het begrip en de harte lijke vriendschap van erkende nationalis ten." Voortgaande zegt de verklaring: „In een verdere passage beklaagt Hitier er zich over, dat gedurende vele jaren doelstellingen zijn toegeschreven aan de Duitsche buitenlandsche politiek, welke op zijn best verwacht konden worden van de verbeelding van een schooljongen." Wanneer er sprake is van verkeerd be grip, dan kan dat alleen worden toege schreven aan Hitler's openlijke aspiraties naar wereldoverheersching in „Mein Kampf", aan zijn uitlatingen, sinds hij aan de macht is en nog meer aan zijn daden. Tenslotte zijn de herhaalde suggesties, dat Oroot-Brittannië verantwoordelijk is voor den oorlog, niet op feiten gegrond. In tegendeel, de pogingen van de Britsche re geering om den vrede te behouden gedu rende de opeenvolgende, door Duitschland in de laatste twee jaar veroorzaakte crises, zijn welbekend en door de geheele wereld erkend." „De tweede helft van de rede van Hitier behelst wat Hitier beschrijft als „nog een paar vredesvoorstellen." In hun huldigen vorm zijn deze voorstellen in vele opzich ten vaag en duister. Opgemerkt wordt ech ter, dat zij geen voorstel behelzen betref fende een weer goed maken van door Duitschland aan andere volkeren aange daan onrecht." „Desalniettemin zullen zij, gelijk ver klaard is. door den premier en den minis ter van buitenlandsche zaken, onderwor pen worden aan een nauwgezette bestu deering, in overleg met de regeeringen van de dominions en van de Fransche republiek. Het is echter noodzakelijk te herin neren aan twee dingen: Ten eerste: Dat geen vredesvoorstel len kans hebben aanvaardbaar gevon den te worden, welke niet daadwerke lijk Europa bevrijden van de bedrei ging met agressie. En ten tweede: Dat de verzekerin gen, die door de Duitsche regeering in het verleden zijn gegeven bij veie ge legenheden, waardeloos zijn geworden en dat thans iets meer dan woorden noodig zal zijn om het vertrouwen te vestigen, dat de essentieele basis voor den vrede moet zijn." Het eerste Engelsche dagblad, dat com mentaar leverde op de redevoering van Hitler, was de „Evening Standard" van lord Beaverbrook met een nadrukkelijk hoofdartikel onder het opschrift: „Neen". Het blad schrijft dat de redevoering niets nieuws heeft geboden en dat derhalve het antwoord van Engeland en Frankrijk reeds bekend is. Na ontleding van talrijke leemten en Inconsequenties in Hitler's argumenten en verontschuldigingen schrijft het blad: „Het kan zijn, dat Hitier spoedig in plaats van vrede voor te stellen, er naar toe zal kruipen maar toch ls één ding zeker: Wan neer hij zijn laatste vredesaanbod heeft ge daan, heeft hij ook zijn laatsten oorlog ge voerd. Nooit weer zal hij ln staat zijn, zich de weelde te permitteeren van den eenzij- digen strijd, die de bullebak altijd kiest. De macht der democratie ln Engeland en Frankrijk, geholpen door hen, die de vrij heid liefhebben over de geheele wereld, heeft de beslissing uit zijn handen genomen. Zij hebben besloten een einde te maken aan Hitier. Hij heeft zijn eigen grafrede uitge sproken". Later volgden de overige bladen. „De Daily Telegraph" schrijft: in het licht van het verleden van Hitier kan men zijn plotselingen ijver voor ontwapening, afschaffing van duikbooten en bombarde mentsvliegtuigen en voorkoming van den oorlog tegen vrouwen en kinderen onmoge lijk als iets anders dan als walgingwek- kende huichelarij beschouwen. De wille keurige verwoestingen en afslachtingen, die zijn luchtmacht onder de burgers van Po len heeft aangericht, toonen zijn onop rechtheid genoegzaam aan. Indien de we reld de wapenen moet neerleggen, moeten de moordenaars beginnen. Hitler mag trachten de schuld voor den oorlog op het „Joodsche kapitalisme en internationale journalisme" te schuiven, doch de wereld laat zich niet bedriegen. De schuld ligt bij de dynamische evolutie, zooals hij het noemt, waardoor Europa verscheurd is, se dert hij aan het bewind kwam. Die evolutie heeft toestanden geschapen, waarin het be staan ondraaglijk is geworden. Zij heeft zelfs den oorlog tot het minst verschrikke lijke alternatief gemaakt. De Daily Herald schrijft: „laat Hitier zijn troepen uit Polen terugtrekken, laat hem erin toestemmen, dat op de conferentie, welke hij voorstelt, het herstel van Polen en Tsjecho-SIowakije als eerste punt op de agenda zal komen. Op een dergelijken grondslag zou een werkelijke conferentie, waarvoor ook de groote neutrale mogend heden zouden kunnen worden uitgenoo- digd, mogelijk zijn. Doch er kan geen vrede zijn, die slechts de vruchten van den aan val moet bevestigen". De Dally Mail zegt: „als deze voorstellen de basis voor onderhandeling met een Duitsche regeering, die wij konden ver trouwen, zouden vormen, dan zouden wij met zekere reserves, zooals de terugtrek king der Duitsche troepen uit Polen, „ja" kunnen antwoorden. Tot Hitier en zijn nazigenooten zal „neen" gezegd worden. De Times constateert, dat Hitier geen verwachtingen teleurgesteld heeft en zegt, dat er in de z.g. voorstellen veel is, dat plausibel klinkt. Zij zijn ten deele ont leend aan vroegere verklaringen van geal lieerde staatslieden. Chamberlain. Halifax en anderen hebben zich herhaaldelijk be reid verklaard tot onderhandelingen over vraagstukken van den handel, de grond stoffen en de koloniale politiek, doch Hit- Iers opvatting van het begrip „Lebens- raum", die verovering en overheersching en verraad beteekent, heeft de verkondigers van den vrede verslagen! Zij hebben thans niet te doen met de voorwaarden van Hit- Ier, maar met Hitier zelf en met zijn ver leden. Juist omdat Hitier en het Hitlerisme, het gebruik van geweld en bedrog in de Internationale betrekkingen, een onover- koomlijke hindernis voor onderhandelin gen over een waren vrede vormen, hebben zij thans besloten, niet te rusten voor de weg naar den vooruitgang door verzoening, gerechtigheid en goede trouw voor goed ge- effend is. Wij herinneren er onze lezers en lezeressen aan, dat in den komenden nacht de Zomertijd eindigt. Teneinde te voorkomen, dat men morgenochtend een uur vroeger aan het ontbijt ver schijnt dan op dat oogenblik de klok aanwijst, raden wij aan de klokken en wekkers heden avond voor het naar bed gaan gedurende een uur stil te zetten. Horloges mogen een uur te rug gezet worden, dus van 12 op 11 of van 11 op 10 uur. Minister Eden heeft gisteravond een radio rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „Het antwoord van het Britsche rijk op de groote zaak kan eenvoudig gesteld worden, het toont de gemeenschappelijke vastbera denheid. dat de heerschappy van het geweld moet eindigen, dat de eeuwige bedreiging van de vrijheid der naties, groot en klein, moet worden weggenomen. Het Britsche rijk is bereid zyn geheele kracht daaraan te wyden. Donkere dagen mogen voor ons liggen, maar met het bezielende antwoord nog klinkend in onze ooren, van millioenen, die met ons denken en voelen en aan onze zijde strijden, kunnen wy niet twyfelen aan het uiteinde- Ujk resultaat. Geen haat of overheerschingslust beweegt ons. maar er zyn problemen van wijder strekking dan de grenzen van het Rijk, er zyn momenten in de geschiedenis, dat de geest zelve van den mensch op het spel staat. Dit is zoo'n moment." Welingelichte kringen te Parijs aldus het Fransche Havasbureau zijn van mee ning, dat de redevoering van Hitier beant woordt aan hetgeen de op de hoogte zijnde meening er van verwachtte. Afgezien van de oude thema's, waarop Hitler, naar zijn ge woonte, terugkomt het verdrag van Ver sailles, de Duitsche levensruimte, de gelijk heid van Duitschland en de Fuehrer on derscheidt de redevoering zich door enkele bijzondere trekken. In de eerste plaats door het cynisme, waarmede hij niet gevreesd heeft Polen te beleedigen niet alleen in zijn leiders, maar zelfs in zijn combattanten, en in de tweede plaats zijn persoonlijke hoogmoed. Hitler's toon blijft geforceerd en demagogisch. Zijn aanval op de Engelsche ministers wordt een persoonlijke zaak, zooals vroeger de aanval len op Schuschnigg en Benesj. In de internationale politiek dient Hitier zich aan als kampioen voor den Europee- schen vrede en vrijheid. Havas wijst dan verder op gebleken on juistheden van vroegere verklaringen van Hitier, om als volgt te eindigen: In dit licht moet men de verklaringen beoordeelen, die gemengd zijn met bedreigingen, waarmede hij zijn rede eindigt, terwijl hij den vrede onder bescherming van den Duitschen God plaatst. Een sommatie aan de andere mogendhe den om de exploitatie van midden- en Oost- Europa af te staan voor ieder bevel, voor lederen wensch van Duitschland als een Duitsch koloniaal gebied, ziedaar de grond slag, waarop Hitier den vrede ln Europa wil grondvesten. De Fransche Minister-president Daladier heeft gisteren ln de commissie van buiten landsche zaken van den Senaat een uiteen zetting gegeven van den toestand, waama een communiqué werd uitgegeven, waarin wordt gezegd De minister-president heeft antwoord ge geven op een vragenlijst, welke hem door den voorzitter van de commissie, Henry Berenger, werd voorgelegd uit naam van zijn collega's. De uiteenzetting van den minister-president muntte uit door helder heid. Na zijn voldoening te hebben uitgesproken Duitsch-Poolsche conflict in het licht van de pogingen van Frankrijk en Engeland een vreedzame oplossing tot stand te brengen, en toonde aan hoe deze pogingen, als ook de pogingen van de Italiaansche regeering, zijn afgestuit op de kwade trouw van de Duit sche regeering. Spr. kondigde aan, dat bin nenkort een Blauwboek hierover zal worden uitgegeven. Vervolgens sprak Daladier over den diplo- matieken toestand en gaf de resultaten aan, welke door de Fransche regeering zijn be reikt. Hij gaf nadere bijzonderheden over de politiek ten aanzien van Rusland, Japan, Turkije, den Balkan en de neutrale mogend heden. Hij wees op het realistische van deze politiek, welke alleen gericht is op het hoog ste belang van het land. De minister-presi dent toonde aan, hoe de Fransche diploma tie in het Verre Oosten zich onmiddellijk heeft aangepast aan den nieuwen toestan/ en wees op de beginselen, welke in den Ba.- kan worden toegepast in samenwerking met Engeland en Turkije. Ook zette hij uiteen hoe de neutraliteit van de niet-ooriogvoe- renden angstwekkend wordt gehandhaafd De minister-president verklaarde, dat overal ter wereld groote sympathie wordt gevoeld voor de Fransche en Britsche volken, die broederlijk samen strijden in den wil een einde te maken aan de heerschappij van den aanval, met de verplichting, iedere zes maanden te moeten mobïliseeren. Beiden willen een duurzamen vrede, welke iedere overheersching in Europa uitsluit en welke alleen moet gebaseerd zijn op het recht der volken en de vrijheid. Frankrijk en Enge land zullen de wapenen slechts neerleggen wanneer dit bereikt zal zijn. Tenslotte zeide Daladier, dat het plicht is zich de soldaten aan het front waardig te toonen. De uiteenzetting van Daladier werd door de leden van de commissie met applaus be groet en de voorzitter beloofde den minister president de medewerking van de commissie tot de overwinning zal zijn behaald. Het Fransche Havas-bureau meldt: Mau rice Thorez. het communistische Kamerlid voor het departement van de Seine, en secretaris-generaal van de ontbonden com munistische party, wordt door de militaire autoriteiten gezocht. Hij heeft zich niet by zyn regiment gemeld, toen hij werd opge roepen op 4 October; zyn afwezigheid is derhalve onwettig. Verder zijn ook Ramette en Florimond Bonte, voorzitter en secretaris-generaal van de groep „werklieden en boeren", welke na de ontbinding van de communistische partij werd gevormd, voortvluchtig. Uit Italië komen zeer verschillende klanken. Het Engelsche Reuter-bureau meldt: Kringen, die in nauw contact staan met officieele instanties hebben uitdrukking gegeven aan de meening. dat de redevoe ring van Hitier een nauwgezette analyse verdient en dat het op het oogenblik voor barig zou zijn om voorspellingen te doen omtrent het eventueele resulaat. Over het geheel zijn deze kringen van gevoelen, dat Hitiers toon gematigd was en dat hij een laatste poging heeft gedaan om een algemeenen brand te voorkomen. Der halve hoopt men, dat zijn woorden wel overwogen zullen worden door de betrokken regeeringen en dat geen onverwijld ant woord zal worden gegeven of overijlde actie ondernomen, hetgeen de geheele beschaaf de wereld in gevaar zou brengen. Onmiddellijk na het einde van de rede van Hitler, die werd gerelayeerd door het omroepstation van Rome. herhaalde de om roeper de mededeeling, dat Italië geen ini tiatief zal nemen tot militaire operaties. Verder meldt Reuter: De meening van representatieve niet-officieele waarnemers is, dat Hitiers rede iedere kans op succes van onderhandelingen te niet heeft gedaan. Hitiers houding van waarschuwing aan an dere mogendheden om zich te onthouden van tusschenkomst in Oost-Europa, terwijl Duitschland en Rusland de minderheden- kaart opnieuw opmaken, wekt in het bijzon der gebelgdheid. Italië wenscht hartstochtelijk den vrede en er is geen twijfel aan, dat het zich niet geheel kan aansluiten bij de leer, volgens welke Stalin en Hitier de Europeesche kwes tie onderling regelen. Het is niet waarschijn lijk, dat zulke vage voorstellen van Hitier door Italië aan de geallieerden zullen wor den overgebracht. Men laat hier Hitiers vertrouwen in den steun van Stalin buiten BINNENLAND. Het maximum aan kostwinnersvergoeding tot f.3.verhoogd (Binnenland 3e BI.) De financieele medewerking der regeering bij het uitvaren der visschersvloot (Laatste Berichten, le Blad). Koos Speenhoff 23 October 70 jaar (4e BI.)', AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer kalme markt Vredesfondsen eerder iets beter. Koninklijke lui. Amerikanen gedrukt. Beleggingen lichtelijk verdeeld. BUITENLAND. De reactie op Hitler's rede (le Blad). Het slot van Hitler's rede (4e Blad). De Chineezen verklaren een groote over winning bij Tsjangsja te hebben be haald (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. Betrokken tot zwaar of half be wolkt - Aanvankelijk plaatselijk eenige regen - Iets kouder - Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. over het feit, dat hij met de commissie kon ïïifvpttb^v'vpffpvp^i'van^'fipri'fntenratfona^pn daf de^ler™ fühit«I rfi Snrtp I de as Rome-Berlijn, welke laatste op het toestand sedert het openen van de vyande- lijkheden. Hij gaf een overzicht van het antikominternpact is gebaseerd. werkelijkheid. Een nieuw Polen zal kunnen herrijzen op de basis van het nationalitei tenbeginsel. zooals Hitier dat aangeeft en in dat opzicht zal het volgens het blad kunnen rekenen op de sympathie van de openbare meening ter wereld Het blad besluit: de voorstellen van Hit- Ier moeten worden bestudeerd en begroet door de verantwoordelijke machten, omdat zij Europa een nieuw tijdvak van vrede en welvaart kunnen openen. In ieder geval zijn de wegen des vredes aangegeven en daardoor de eventueele verantwoordelijk heden. De Corriera della Sera schrijft, dat de redevoering van Hitier te belangrijk en het internationale obgenblik te ernstig is dan dan men haar zou kunnen beschouwen als een eenvoudige polemische factor. De men- schelijke zorgen, door Hitier betoond, niet te erkennen, zou een teeken zijn van een verontrustende verblinding. Het katholieke orgaan „Italia" merkt op dat het overheerschende motief van de rede van Hitier de noodzakelijkheid is, dat Euro pa vrede en rechtvaardigheid terugvindt. Tegenover de geschiedenis moeten allen hun eigen verantwoordelijkheid aanvaar den. De beschaving is wel een offering aan hoogmoed waard en alleen tot dien prijs kan de vrede worden verzekerd. Naar wij vernemen, hebben de Amsterdamsche Bank N.V. en de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. besloten, het in Juli 1.1. ter kennis gebrachte voornemen tot samenwerking, onder de gewijzigde omstandigheden niet uit te voeren. DE ITALIAANSCHE PERS. De „Giornale d' Italia" geeft de rede van den Fuehrer weer onder het opschrift: „Een groote rede van Hitier; een vredes aanbod van het verstand en de rechtvaar digheid na de groote Duitsche overwin ning aan het Oostelyk front". De Italiaansche ochtendbladen noemen de redevoering van Hitier realistisch en op bouwend. Zy betoogen, dat zyn voorstellen zeer ernstig in overweging moeten worden genomen in het belang van de geheele we reld en vooral van de Europeesche bescha ving. De „Messagero" schrijft, dat de algemee- ne visie van den Fuehrer vastberaden en evenwichtig ls, omdat zy gebaseerd is op de Niet officieele Russische kringen hebben uitdrukking gegeven van hun voldoening over de vriendschappelijke woorden van Hitler ten aanzien van de U. S. S. R De draadlooze ontvangst was duidelijk, afge zien van atmosferische storingen en er wer den geen pogingen gedaan, om opzettelijk de ontvangst te storen, zcoals dat vroeger gebeurde. De verklaring van Hitier Inzake de Oost- Europeesche crob!°men is gunstig ontvan gen. daar de Fuehrer daarin verkl8--rie, geen Wösterscr° !n t"-ven'lp t. duHm aan gezien dat def' van Duitsch- sovjet-Russische invloedssfeer behoort.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1