Hitler's rede in den Rijksdag De Fuehrer geeft zijn denkbeelden Boekverkooping Templum Saiomonis ANUSOL LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 7 October 1939 16—20 October NIEUWSTEEG 1 AAMBEIEN? (Vervolg vaq gisteren i. 2 De tweede reden lag evenwel in die on zalige garantiebelofte, welke men een staat heeft gedaan, die heelemaal niet bedreigd werd, die evenwel thans, gedekt door twee wereldmogendheden, zich zeer snel inleefde in de overtuiging, een groote mogendheid ongestraft te kunnen provoceeren, ja mis schien zelfs hoopte, daarmede de voorwaar de te scheppen voor de verwezenlijking van zijn eigen Idiote ambities. Want zoodra de Polen zich in het bezit wisten van deze garantie, begon voor de daar wonende min derheid een waar schrikbewind. 456 (Ingez. Med.) ken aard der conclusies, welke de belde sta ten zich daaruit gevormd hebben. Reeds in mijn rede te Danzig heb ik ver klaard, dat Rusland georganiseerd is vol gens principes, die verschillend zün van onze Duitsche. Sovjet-Rusland is Sovjet-Rusland, het nationaal-socialistische Duitsehland is het nationaal-socialistische Duitseh land. Een ding is evenwel zeker; op het oogenblik waarop de beide staten we derzijds hun verschillende regeerings- stelsels en beginselen eerbiedigen, ver valt iedere reden voor eenige vijandige houding tegen elkaar. Reeds een maand geleden heb ik in den Rijksdag verklaard, dat het sluiten van het Duitsch-Russisch niet-aanvals- Ik heb niet tot taak, te spreken over het lot vau de Oekralnsehe of Wlt-Russlsche volksdeelen, welker interessen thans bij Rusland liggen, doch lk heb den plicht, te spreken over het lot van die honderd duizenden Duitschers. die eens dit land sedert vele honderden jaren pas cultuur hebben gebracht. Hoevelen hunner wegge voerd zijn, waar zij zijn. kan ook thans niet worden vastgesteld. Plaatsen met hon derden Duitsche bewoners tellen geen man nen meer. Zij zijn finaal uitgeroeid. In an dere plaatsen weer heeft men de vrouwen vermoord, meisjes en kinderen onteerd en gedood. In 1598 schreef de Engelschman sir George Garew in zijn diplomatieke rappor ten aan de Britsche regeering, dat de meest kenmerkende karaktereigenschappen der Polen barbaarschheld en moreele bande loosheid zijn. Deze barbaarschheld is ln de afgeloopen eeuwen niet veranderd. Wat zich in dit land in de laatste maanden heeft afgespeeld en zich in de laatste vier weken heeft voorgedaan, is één enkele aan klacht tegen de verantwoordelijke makers van een zoogenaamd staatsproduct. dat iedere volksche, historische, cultureele en zedelijke voorwaarde ontbeert. Wanneer ook maar 1 pCt. van deze af schuwelijkheden ergens ter wereld tegen over Engelschen zou zijn gepleegd, dan zou ik de verontwaardigde burgermannetjes iBiedermaennerwillen zien. die thans in schijnheilige verontwaardiging het Duit sche of Russische optreden veroordeelden. Neen, aan dezen staat en aan deze staats leiding een garantie verleenen, zooals is ge schied, kon slechts tot het ergste onheil leiden. Noch de Poolsche regeering, en de haar dragende kleine klleik. noch het volk van den Poolschen staat als zoodanig, waren in staat de verantwoordelijkheid af te meten, welke gelegen was in een dergelijke ver plichting van half Europa te hunnen gun ste. Uit dit opgeruide medelijden eenerzüds en uit het gevoel van veiligheid, dat Polen onder alle omstandigheden gegarandeerd was, ontsprong het optreden van de Pool sche regeering jn den tijd tusschen April en Augustus van dit jaar. Dat kwam ook tot uitdrukking bij het innemen van een stand punt tegenover mijn pacificatie-voorstellen. De regeering wees deze voorstellen van de hand, omdat zij zich door de openbare meening gedekt of zelfs aangespoord ge voelde en de openbare meening dekte haar en spoorde haar op dezen weg aan, omdat zij door de regeering niet werd verbeterd en vooral, omdat zij bü iedere daad zich naar buiten voldoende verzekerd gevoelde. De waarschuwing aan de Poolsche regee ring, Danzlg niet meer lastig te vallen met verdere ultimatieve nota's en vooral de stad op den duur niet economisch te wurgen, heeft tot het tegendeel geleid, tot de ver keerstechnische af snoering van de stad. De waarschuwingen, de voortdurende fusll- leering en marteling van Duitschers einde- lijk te staken, althans er tegen op te komen, heeft geleld tot een toeneming van deze barbaarsche daden. De Duitsche voorstellen, nog op het laatste oogenblik een billijke en verstandige regeling tot stand te brengen, werden beantwoord met de algemeene mobi lisatie. Het Duitsche verzoek (in overeenstem ming met de door Engeland zelve gegeven gedachte!, een onderhandelaar te sturen, werd niet opgevolgd en der) dag daarna beantwoord met een maar al te beleedigen- de verklaring. Onder deze omstandigheden was het duidelijk, dat door de verdere aan vallen op het rijksgebied het Duitsche ge duld thans ten einde zou loopen. Wat de Polen valschelijk als zwakte had den uitgelegd, was in werkelijkheid ons ver antwoordelijkheidsgevoel en mijn wil, wan neer het eenigszins mogelijk zou zijn. toch no" tot een overeenstemming te tomen. Daar zij evenwel meenden, dat dit ge duld en deze lankmoedigheid als zwakte hur. alles zouden veroorloven, bleef niets anders over dan hun over deze dwaling opheldering te geven met de machtsmid delen. Onder deze slagen is deze staat thans vernietigd en weggevaagd. Een der meest onzinnige daden van Versailles is daar mede terzijde gesteld. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). DE VERHOUDING TOT RUSLAND. Wanneer nu uit dit Duitsche optreden een belangengemeenschap met Rusland is ont staan, dan komt dit niet alleen voort uit den gelijken aard der problemen, welke de beide staten raken, doch ook uit den gelij In het tijdvak van het nationalltet- tenbeginsel en de rassengedachte is het een utopie te gelooven, dat men deze leden van een volk van hooge waarde ronder meer zou kunnen assimileeren. Daarom behoort het tot de taak van een verziende ordening van het Euro- peesche leven hier verhuizingen te or- ganiseercn, teneinde op deze wijze al thans een deel van de Europeesche con flictstof weg te nemen. Duitsehland en de Unie der Sovjet-repu blieken zijn overeengekomen elkander hier bij wederzijds te steunen. De regeering van het Duitsche rijk zal daarbij nimmer toe geven, dat hetgeen daarbij als rest in den vorm van een Poolschen staat blijft be staan. op eenlgeriei wijze'een storend ele ment zou kunnen worden voor het rijk zelf of een bron van stoornis tusschen het Duit sche rijk en Sovjetrusland. DE VOLKENBOND, De Fiihrer wees er vervolgens ep, dat de erkenning van de staatslieden van Versail les, dat hun werk misschien niet juist zou kunnen zijn, zonder beteekenis was. omdat er in de practijk geen weg aanwezig was voor een werkelijke revisie. De Volkenbond is steeds meer afgedaald tot een kring van belanghebbenden bij het dictaat van Ver sailles. In ieder geval is het waar, dat geen enkele van de van het begin af als nooaza- llngez Med; pact een keerpunt beleekende in de ge heels Duitsche buitenlandsche politiek. De intusschen tusschen Duitsehland en Sovjet-Rusland gesloten nieuwe vriend schap en belangenovereenkomst zal beiden staten niet alleen den vrode, doch ook een gelukkige duurzame samenwer king mogelijk maken. Duitsehland en Rusland zullen gemeenschappelijk eenige gevaarlijke plaatsen in Europa van haar dreigend karakter ontdoen en ieder in zijn gebied bijdragen tot de welvaart der daar wonende menschen en daarmee tot den Europeeschen vrede. Wanneer thans zekere kringen daarin, al naar gelang van hun behoefte, nu eens een nederlaag van Rusland of een nederlaag van Duitsehland zouden willen zien, dan zou lk hun daarop het volgende antwoord willen geven: Men heeft sedert vele jaren aan de Duit sche buitenlandsche politiek bedoelingen toegekend, die hoogstens aan de fantasie van een gymnasiast konden zijn ontsproten. Op het oogenblik dat Duitsehland strijdt voor de consolidatie van een levenssfeer, welke slechts enkele honderdduizenden vier kante kilometer omvat, verklaren onbe schaamde krantenschrijvers in staten, die zelf 40 milltoen vierkante kilometer beheer- schen. dat Duitsehland zijnerzijds in dezen strijd naar de wereldheerschappij streeft. De Dultsch-Russische overeenkomsten zouden juist voor deze bezorgde pleitbezor gers van de wereldvrijheid een ontzaglijke geruststelling moeten zijn, daar zij hun toch wel op authentieke wijze doen zien, dat al deze beweringen over een streven van Duitsehland in de richting van de Oeral, Oekrajlna. Roemenië enz., slechts een voort brengsel van een dwaze fantasie waren. In een opzicht Is Duitschlands besluit in elk geval onveranderbaar, het besluit na melijk: ook in het Oosten van ons rijk vreedzame, stabiele en daarmede draaglijke toestanden teweeg te brengen. En juist hier dekken de Duitsche belangen en wenschen die van Sovjet-Rusland volkomen. De belde staten zijn vastbesloten niet toe te staan, dat tusschen hen problematieke toestanden ontstaan, die de kiem van binnenlandsche onrust en daarmede ook van stoornissen in de verhouding der beide groote mogendhe den tegenover elkaar op eenige wijze on gunstig zou kunnen beïnvloeden. Daarom hebben Duitsehland en Sovjet-Rsuland een duidelijke grens der wederzijdsche beiangengebieden getrok ken, met het besluit ieder op zijn deel te zorgen voor de rust en de orde en alles te verhinderen, wat den anderen partner schade zou kunnen toebrengen. DUITSCHLANDS DOEL IN ZIJN EIGEN BELANGENSFEER. De doeleinden en de taak, welke voort vloeien uit het ineenstorten van den Pool schen staat, zijn daarbij voor zoover het de Duitsche belangensfeer betreft, ongeveer de volgende 1. De vaststelling van een rijksgrens, welke aan de historische, ethnografische en economische voorwaarden recht doet weder varen. 2. De pacificatie van het geheele gebied in den zin van het tet stand brengen van een dragelijke rust en orde. 3. De absolute garantie van de veiligheid, niet alleen van het rijksgebied, doch van de geheele belangenzone. 4. De nieuwe ordening, nieuwe opbouw van het economische leven, van het ver keer en daarmede ook van de cultureele en beschavingsontwikkeling. 5. Als belangrijkste taak evenwelEen nieuwe ordening van de ethnografische toe standen, d.w.z. een verhuizing der nationa liteiten, zoo, dat zich aan het slot van de ontwikkeling betere scheidingslijnen voor doen dan thans het geval is. Dit is echter geen probleem, dat tot dit gebied is beperkt, doch een taak, welke veelomvattender is. Want het geheele Oosten en Zuidoosten van Europa is ten deele vol van een onhoudbare versnippe ring van de Duitsche volksgroepen. Juist hierin ligt een reden en een oorzaak van voortdurende stoornissen tusschen de staten. <ing.« Mei.) VERHOUDING TOT DE BUURSTATEN. Hitier wees vervolgens op feiten, welke „niet door het geschrijf van internationale persleugenaars uit de wereld zijn te helpen". Hij verklaarde. 1. Duitsehland heeft met de Baltische sta ten ntet-aanvalspacten gesloten. Zijn belan gen aldaar zijn uitsluitend van economi- schen aard 2. Duitsehland heeft met de Noorschc sta ten reeds vroeger geen belangenconflicten of zelfs maar geschilpunten gehad en heeft deze thans evenmin. Zweden en Noorwegen hebben beide van Duitsehland nlet-aan- valsverdragen aangeboden gekregen en deze slechts geweigerd, omdat zij zichzelf geens eins bedreigd gevoelen 3. Duitsehland heeft tegenover Denemar ken geenerlel consequenties getrokken uit de bij het verdrag van Versailles verrichte af scheiding van Duitsch gebied, doch integen deel met Denemarken een loyale en vriend schappelijke verhouding tot stand gebracht. Wij hebben geenerlel elschen tot revisie ter sprake gebracht, doch met Denemarken een niet-aanvalspaet gesloten. De verhouding met dezen staat is hiermede gericht op een onveranderlijke loyale en vriendschappelijke samenwerking. 4. Nederland: Hel nieuwe rijk heeft geprobeerd de traditloneele vriendschap met Nederland voort te zetten, liet heeft geen verschil tusschen de beide landen overgenomen en ook geen nieuwe ge schapen. 5. België: Ik heb direct na overneming der staatszaken geprobeerd de verhouding toi België een vriendschappelljken vorm te ge ven. Ik heb afgezien van Iedere revisie en vaai iederen wensch tot revisie. 6. Zwitserland: Dezelfde houding neemt Duitsehland aan tegenover Zwitserland. De rljksregeerinig heeft nimmer ook site,hts tn het minst aanleiding geeeven tot de betwij feling van haar wensch de betrekkingen tusschen de beide landen op loyale wijze te organisseren. Zij heeft overigens ook zelf nimmer een klacht ingediend over de ver houding tusschen de belde landen 7. Ik heb direct na den voltrokken An schluss aan Zuid-Slavlë meegedeeld, dat de grens ook met dien 6taat van toen af aan voor Duitsehland ongewijzigd is en dat wij slechta in vrede en vriendschap met Zuid-Slavië wenschen te leven 8. Met Hongarije zijn wij verbdnden door Keer het kwaad in het begin Onmiddellijke behandeling met Anusol Suppositoria voorkomt veel hinderlijke pijnen. Prijs f. 1 60. verkrijgbaar bij apoth. en drog. 24 (Inge2. Med.) kelijk erkende revisies door den Volkenbond is aangebracht. Aangezien echter, zoo vervolgde Hitler, in den tegenwoordlgen tijd het gebruik is in geburgerd. een gevluchte regeering nog steeds als bestaande te beschouwen, ook wanneer zij slechts uit drie leden bestaat, wanneer zij maar zooveel geld heeft mee genomen. dat zij economisch niet aan de democratische gastvrijheid verleenende landen ten laste vallen, is aan te nemen, dat ook de Volkenbond dapper verder zal bestaan, ook wanneer slechts twee naties bijeen zullen zitten. Ja, aan het eind zal het er misschien maar één zijn. Volgens de Volkenbondswet echter zou elke herziening van het verdrag van Ver sailles, ook dan nog uitsluitend afhankelijk zijn van deze illustere vereenlglng, d.w.z. feitelijk onmogelijk zijn. Doch de erdoor ge troffen volken zullen hun levensbelangen ook dan doorzetten, wannéér de Volken bond onbekwaam zou zijn geworden ze te begrijpen of er rekening mee te houden. Het natlonaal-socialisme is derhalve ook geen verschijnsel, dat in Duitsehland groot is geworden om met boosaardige bedoeling den Volkenbond te verhinderen, in zijn stre ven tot revisie, doch een beweging, welke kwam, omdat men 16 jaar lang de herziening van de onderdrukking der natuurlijkste menschen- en volksrechten van een groote natie heeft verhinderd. En ik zou nu met nadruk willen verzoeken, dat nu niet een vreemde staatsman opstaat en verklaart, dat ik woordbreuk pleeg, omdat ik deze re visies niet ten uitvoer heb gelegd. Integen deel. ik heb tegenover het Duitsche" volk mijn heilig woord verpand, het verdrag van Versailles terzijde te stellen en het natuur lijk levensrecht aan Duitsehland als groote natie terug te geven. De mate. waarin Ik dit levensrecht garan deer, is bescheiden Wanneer 48 mlllloen Engelschen aanspraak maken op het recht, 40.000 000 vierkante kilometer der aarde te beheerschen, dan is het geen onrecht, wan neer 82 millioen Duitschers het recht op- eischen binnen 800.000 vierkante kilometer te leven, daar hun akkers te bebouwen en hun handwerk te verrichten en wanneer zij verder eischen, dat men hun het koloniale bezit teruggeeft, dat eens het hunne was, dat zij niemand door roof of oorlog hebben ontnomen, doch dat zij door koop, ruiling en verdragen op redelijke wijze hebben ver worven. Bovendien heb ik bü alle eischen, die lk heb opgesteld, steeds geprobeerd, de revisies eerst te bereiken langs den weg van onder handelingen. Ik heb zeer zeker geweigerd het Duitsche levensrecht aan eenig internationaal niet bevoegd consortorium als onderdanig ver zoek voor te leggen. Evenmin als ik ver onderstel, dat Groot Brittannlë om de eer biediging van zyn levensbelangen verzoekt, evenmin moet men hetzelfde verwachten van het nationaal-socialistische Duitseh land Ik heb evenwel, dat moet ik hier plechtig verklaren, den omvang buitenge woon beperkt Ik heb in het bijzonder overal, waar ik niet de natuurlüke levensbelangen van mijn volk bedreigd zag, het Duitsche volk zelf aangeraden zich bescheiden te be- toonen en afstand te doen. De Duitsche eischen, aldus vervolgde Hitier, zijn zeer duidelijk en nauwkeurig gesteld. Het doel der buitenlandsche politiek van het rijk was evenwel in geen geval anders dan het Duit sche volk het bestaan en daarmede het leven te garandeeren. Het is een geluk voor de menschheld en geen ongeluk, dat het mü gelukt is zonder binnenlandsch politieke belasting yan vreemde staatslieden de dwaaste onmogelükheden van het verdrag van Versailles op vreedzame wüze ter zijde I te stellen Dat dit voor zekere belanghebbenden smartelijk kon zijn, Is natuurlijk, Doch des te grooter is wel de verdienste, dat de nieuwe regeling ln alle gevallen, met uitzon dering van de laatste, zonder bloedvergieten werd voltrokken, doch ook de laatste her ziening van het verdrag had evenzeer langs vreedzamen wes kunnen worden voltrokken, j indien nitt de door mij genoemde omstan digheden tot het tegendeel hadden geleid. Bibliotheken van Ds Joh. W. Groot Enzerink, Prof. Dr W. Nolen (Ingez. Med.) een traditioneeien band van nauwe en har telijke vriendschap, die sedert Jaren be staat. Ook hier zijn de grenzen onveran derlijk. 8. Slowakije heeft zelf tot Duitsehland den wensch gsrioht om hulp bü gelegenheid van zün ontstaan. Zün zelfstandigheid wordt door het Rük erkend en niet aange tast. Ik heb, te zanten met den Duce, een wüziging tot stand gebracht in de verhou ding van het Rük tot Italië. De tusschen de bejde landen bestaande grenzen zijn door beide rüken plechtig als onveranderlük erkend. Iedere mogelükheid van belangentegen stellingen van territorialen aard werd uit geschakeld. Van de tecniTtanders uit den wereldoorlog zün hartelijke vrienden ge groeid. Het bleef niet bü een normaliseering der betrekkingen, doch heeft geleid tot het sluiten van een nauw pact. gebaseerd op wereldbeschouwing en politiek, dat tot een sterk element is geworden van de Euro peesche samenwerking. GEEN EISCHEN T.A.V. FRANKRIJK. Ik heb evenwel vooral alles gedaan om de verhouding tot Frankrijk te verbete ren. Ik heb hier in uiterste duidelijkheid eens de Duitsche eischen gepreciseerd en ik ben van deze verklaring nimmer afgeweken. Nadat Frankrijk het pro bleem van de teruggave van het Saar- gebied op loyale wijze had opgelost, is iedere Duitsche eisch ten aanzien van Frankrijk weggevallen en zal ook niet meer naar voren worden gebracht. Dit beteekent; „Ik heb besloten het pro bleem Elzas-Lotharingen zelfs niet meer ter sprake te brengen. Ik heb de beslissing van het jaar 1919 aanvaard en gal niet vroeger of later wederom eeD bloedigen oorlog aanvaarden voor een vraagstuk, dat in geen verhouding staat tot de Duitsche levensnoodzakelijkheid, doch dat wel in staat is iedere tweede generatie in een onzaligen strijd te ver wikkelen. Frankrijk weet dit en het is niet moge- Ujk. dat een Franseh staatsman opstaat en verklaart, dat ik ooit Frankrijk een eisch heb gesteld, welke niet vereenigbaar was met de Fransehe eer of de Fransche belan gen. Wel heb ik steeds gevraagd, de oude vüandschap voor altüd te begraven en de beide volken met hun groot historisch ver leden den weg tot elkander te laten vinden. Ik heb in het Duitsche volk alles gedaan om de gedachte aan een niet te veranderen er- fehjke vüandschap uit te roeien en In plaats hiervan de achting voor de groote prestaties van het Fransche volk te planten, evenals iedere Duitsche soldaat de grootste achting bezit voor de prestaties van het Fransche leger. POGINGEN TOT EEN ENGELSCIl- DUITSCHE VRIENDSCHAP. Mijn pogingen een overeenstemming tusschen Engeland en Duitsehland, ja zelfs een Duitsch-Engelsche vriendschap tot stand te brengen, waren zeker niet minder. Het is een doel van mijn leven geweest, deze beide volken niet alleen langs den weg van het verstand, doch ook van het gevoel nader tot elkaar tc brengen. Het Duitsche volk is mij op dezen weg gewillig gevolgd, Wanneer mün pogen mislukte, dan is dit slechts omdat een deel van de Britsche staatslieden en journalisten mü persoonUjk een hevige vüandschap toedroeg. Zü ver borgen niet, dat hun eenig doel was, om re denen, die voor ons onbegrijpelUk zün, bü de eerste de beste gelegenheid wederom een strijd tegen Duitsehland te beginnen. Hoe minder zakelijke oorzaken deze mannen kunnen aanvoeren, des te meer pogen zij met holle frasen en beweringen hun optre den te motlveeren. Ik geloof ook thans nog, dat een wer- kelljke vrede In Europa en de wereld kan bestaan, wanneer Duitsehland en Engeland tot overeenstemming komen. ORDENENDE TAAK DER DUITSCH- RUSSISCHE OVEREENSTEMMING. Tenslotte heb lk gepoogd, de betrekkin gen tusschen Duitsehland en de Sovjet-Unie op een vriendschappelljken grondslag te brengen Dankzü den gelijken gedachtengang van Stalin, is thans ook dit gelukt. Alleen hü, die ordelUke toestanden In Europa haat en wanorde verlangt, kan deze handeling veroordeelen. Vóór het aanvaarden van de macht verzonk niet alleen Duitsehland, doch ook dc omliggende mogendheden in een troostelooze werkloosheid De levensstand aard daalde en ellende en nood waren de gevolgen. Geen buitenlandsch staatsman kan ontkennen, dat het niet alleen in het oude Duitsehland, doch ook In de hiermede vereenigde gebieden gelukt is, dit verval tot staan te brengen. Hiermede is bewezen, dat Midden-Europa slechts levensvatbaar is, wanneer het aaneengesloten is. en dat hü. die het verdeelt, een misdaad begaat aan mlllloenen menschen. Een einde te hebben gemaakt aan deze misdaad is geen woordbreuk, doch mün eer, mün trots en een groote historische presta tie. Noch het Duitsche volk, noch ik hebben den eed op het verdrag van Versailles afge legd Ik heb alleen den eed afgelegd op het welzün en ook dat van hen die het lot in ons en van Mr L. Ch. Besier, Mr I. D. Treslinq, Mr W. J. O. Hattink e.a. (Ingez. Med.) levensgebied heeft geplaatst en daardoor onverbrekehjk met ons eigen welzün verbon den zün. Voor hen allen de bestaanmogehjk- beld en daarmede het leven te verzekeren, is mün eenige zorg. Dc poging om myn optreden te becriti- seeren, te beoordeelen of van de hand te wyzen. is niet geschiedkundig en laat mü persoonlük üskoud. Bovendien heb ik bü iedere herziening van te voren gepoogd langs den weg van onderhandelingen te bereiken, hetgeen noodzakelük was. Dit is mü in een reeks van gevallen ook gelukt. In andere gevallen werd evenwel mün wensch tot onderhandelen uit gelegd als zwakte en derhalve van de hand gewezen. Ook thans lees ik in de buiten landsche kranten, dat iedere poging een vreedzame regeling tot stand te brengen tusschen Duitsehland aan de eene züde en Engeland en Frankrijk aan de andere züde uitgesloten Is en dat een voorstel ln deze lichting slechts bewijst, dat ik vol angst de ineenstorting van Duitsehland voor mü zie en dat ik slechts uit lafheid of uit een slecht geweten handel. Wanneer ik toch mün gedachten omtrent dit vraagstuk bekend maak, dan geld ik dus ln het oog van deze lieden als een lafaard of als een vertwijfelde. Mijn prestige is evenwel groot genoeg om mü dit te kunnen veroorloven Uit den verderen loop der din gen zal blijken ot ik werkelijk uit angst of vertwüfeling streed. Op het oogenblik kan ik slechts betreuren, dat de lieden, die in hun bloeddorst niet genoeg oorlog kunnen zien, helaas niet daar zün, waar dc oorlog werkelijk wordt uitgevochten en ook niet daar waren, waar geschoten werd. OORLOG IN HET WESTEN LOST GEEN PROBLEMEN OP. Ik geloof evenwel ook om andere redenen mijn stem te moeten verheffen; lk geloof te mogen spreken en antwoorden in naam van hen. die de levende substantie vormen voor de Reesteltike bezigheden van hen, die het doel van den oorlog hebben gesteld. Het werkt belachelük wanneer een staatsman of een journalist ln gloeiende bewoordingen eischt. dat het regime in een ander land in naam van de democratie of iets dergelijk vernietigd moet worden. De uitvoering van deze roemvolle woorden is iets anders. Zes weken, neen, veertien dagen trommelvuur en de heeren oorlogspropaeandtsten zouden snoedig tot een andere opvatting komen. Zü spreken steeds over noodzakelük politiek wereldgebeuren, doch zij kennen den mili tairen loop der dingen niet. Ik ken ze zoo veel beter en acht het mijn plicht te spreken. Waarom zou in het Westen oorlog worden gevoerd? Om Polen te herstel len? Het Polen van het verdrag van Versailles zal nooit meer opstaan. Dit garandeeren Iwee der grootste staten der aarde. De uiteindelijke ordening van dit gebied, het vraagstuk van (lit herstel ven een Poolsehen slaat, kan niet wor den opgelost door een oorlog in het Westen, doeh alleen door Rusland en Duitsehland. Overigens zou hel uitschakelen van der-e beide staten niet een nieuwen staal doen ontstaan, maar alleen een ahsolulen chaos. De vrs ukken die hier opgelost moeten worden zijn een arbeid van tientallen ja ren en dit kan niet geschieden aan de con- 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14