BINNENLAND Verwarring ter beurze LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 7 October 1939 Verhooging der maximum-kostwinners vergoeding Vragen uit het publiek BOEKHOUDEN GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN Handelaars in „Cocaïne' STOFZUIGERS DAGBLADRECLAME Onzekerheid doet zich allerwegen gelden Overeenkomstig het reeds aangekondigde voornemen is thans een Staatsblad versche llen met een Koninklijk besluit van 29 Sep tember 1939. tot wijziging van het dienst- plicht-vergoedingsbeslu'it. De maximum kostwinnersvergoeding wordt gebrgcht van f 2.50 op f. 3 terwijl in bijzondere, door den minister van defensie aan te wijzen ge vallen, de vergoeding op een hooger bedrag kan worden vastgesteld. De minister, van defensie is bevoegd om. Jn afwachting van een algeheele herziening van het dienstplicht-vergoedingsbesluit, gedurende de tegenwoordige buitengewone omstandigheden van dat besluit afwijkende bepalingen vast te stellen Het besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Septem ber J.l. en het officieele antwoord. Vraag - Mag eerste-nabouw zaairogge. welke niet is gekeurd aan particulieren wor den verkocht, of moet ze ter beschikking van de regeering worden gesteld? Zoo ja, tot welken prijs? Antwoord - Rogge, welke niet als zaaigoed ls gekeurd door den Nederlandschen alge- meenen keuringsdienst te Wageningen mag niet als zaaigoed worden afgeleverd. Alleen in zeer speciale gevallen kan de provinciale voedselcommissaris daartoe machtiging verleenen. Bedoelde rogge wordt dus behou dens deze laatste uitzondering, ingenomen door de regeering tegen een prijs van f. 8.— per 100 kg. zooals werd bekend gemaakt. Vraag - Is er voldoende kunstmest be schikbaar voor ontginningen? Antwoord - Het laat zich aanzien, dat de voorziening van den landbouw met kunst meststoffen op bevredigende wijze zal kun nen plaats vinden. De toestand is evenwel thans nog niet geheel te overzien. Verwacht wordt dat de kunstmest-distributieregeling binnenkort kan worden bekend gemaakt. Vraag - Wordt, wanneer tot distributie van kunstmest wordt overgegaan, voor ont- ginners een speciale regeling getroffen met het oog op het feit dat zij per hectare een extra hoeveelheid kunstmest zullen noodlg hebben? Antwoord - Het ligt in de bedoeling re kening te houden met den aard der toestand van de bedrijven in de diverse land- en tuin bouwgebieden. Vraag - In hoeverre is een expediteur ver antwoordelijk voor vervoervergunningen be treffende de daarvoor in aanmerking ko mende artikelen. Antwoord - Artikel 3 van een besluit van den 28sten Augustus 1939, houdende ver plichting tot inventarisatie en verbod van afleveren, vervoeren, be- en verwerken van crisisproducten stelt strafbaar zoowel het vervoeren als het doen vervoeren van de in artikel 1 van dat besluit opgesomde pro ducten, zonder vervoervergunning. Dit art- tikel treft dus ook den expediteur, die be doelde waren ongedekt doet vervoeren. Vraag - Zal de marktsteun over 1938 in de huidige omstandigheden nog aan de tuin ders worden uitbetaald? Zoo ja, wanneer? Antwoord - Met de uitbetaling van de marktsteun over 1938 is reeds een begin ge maakt, de ingezonden formulieren worden systematisch afgehandeld. bescherming tegen het loodwitgevaar. Een besluit afgekondigd. Sinds 1 October is het gebruik van lood- withoudende verfstoffen aan beperkende bepalingen onderworpen. Ter uitvoering van art. 16 van de Veiligheidswet 1934 is 8 Augustus het Veiligheidsbesluit-Loodwit uitgevaardigd, dat te zamen met voor noemd artikel krachtens een besluit van denzelfden datum in werking is getreden op 1 October van dit jaar. Krachtens bo vengenoemd besluit moeten personen, die werkzaamheden verrichten, bestaande in het aanbrengen van loodhoudende verven of plamuren en wier kleeding en hoofdhaar daardoor blootstaan aan verontreiniging met giftige stoffen, bij die werkzaamheden dragen een gemerkt, op afdoende wijze ge reinigd en gedroogd en uitsluitend door hen te gebruiken overkleed en over een hoofdbedekking Personen, die loodhouden de verven of plamuren aanbrengen of ver wijderen. moeten tegen de inademing van giftige dampen of stof, zoo mogelijk be schikking hebben over doelmatige maskers, helmen of respiratoren. Deze moeten zin delijk en in goeden staat worden gehouden en doelmatige bergplaatsen moeten er voor worden gebruikt. Flesschen, potten, bussen en dergelijke, die de genoemde stoffen be vatten, moeten van een duidelijk in het oog vallend kenteeken zijn voorzien, waar uit blijkt, dat zij giftige stoffen bevatten. In een besloten ruimte, waarin genoemde werkzaamheden worden verricht, mogen geen voedsel en dranken worden genut tigd, of bewaard en deze vertrekken mo gen niet als slaapvertrek worden gebruikt. Voorts moet het ontstaan en de versprei ding van stof bij het droog schuren, bikken en afkrabben van loodhoudende verven of plamuren worden tegengegaan. Indien dit niet mogelijk is, moeten in een besloten ruimte maatregelen worden genomen, waardoor dit stof wordt afgevoerd en is dit niet mogelijk, dan dienen zoo weinig mo gelijk personen in die ruimte aanwezig te zijn. Wat de zindelijkheid betreft, moeten personen, die genoemde werkzaamheden verrichten, de beschikking hebben over een doeltreffend ingerichte waschgelegen- heid en over zeep, een handdoek en een nagelborstel. Deze bepalingen gelden niet voor ver ven, waarvan het pigment in de droge stof ten hoogste twee gewichtsprocenten aan lood bevat. Voorts zijn bij besluiten van 2 Septem ber in werking getreden, eveneens op 1 October, de artikelen 13. 14. 1? en 18 van de Veiligheidswet, die evenals artikel 16. een uitvloeisel zijn van het ontwerp-ver- drag van Genève betreffende het gebruik van loodwit in verfstoffen. DE VERBINDING MET AMELAND GEDEELTELIJK ONDERBROKEN. Militaire verlofgangers kunnen niet vertrekken. Tengevolge van den harden Oostenwind gedurende de laatste dagen is de water stand in de Waddenzee dusdanig gedaald, dat de postboot, welke vaart tusschen Hol- werd Friesland i en Ameland, evenals de veeboot, sinds Woensdag j.l. niet meer kan varen. De postboot ligt aan den grond voor de steiger te Holwerd. De veeboot is onderweg van Ameland naar Holwerd ongeveer 500 meter uit de Friesche kust vastgeloopen. Met een sloep wordt dit schip, waarop zich verschillende koeien en andere dieren bevinden, van het noodige voedsel en water voorzien. De post dienst wordt op het oogenblik met een barkas onderhouden. Deze barkas is even wel niet in staat alle passagiers mede te nemen, waardoor verschillende passagiers of op het eiland moeten achterblijven, of het eiland niet kunnen bereiken. Onder hen bevinden zich talrijke komende en gaande militaire verlofgangers. De wind is inmiddels gedraaid en men hoopt de beide schepen spoedig weer vlot te kunnen krijgen en. als het water door de verandering van de windrichting voldoende gestegen is, den regelmatigen dienst weer te herstellen. dr. h. colijn lid van de eerste kamer. In zijn gistermiddag gehouden openbare zitting heeft het centraal stembureau in de plaats van prof. mr. Gerbrandy, dié zijn be noeming tot lid van de Eerste Kamer (vaca ture-De Vlugt) niet heeft aangenomen, dr. H. Colijn, oud-minister-president, tot lid van die Kamer benoemd verklaard. Gelijk reeds vroeger is medegedeeld, zal dr. Colijn de benoeming aanvaarden. nederlandsche bond van christelijke fabrieks- en transportarbeiders. De groep koopvaardij bijeen. De Nederlandsche bond van christelijke fabrieks- en transportarbeiders heeft giste ren te 's-Gravenhage zijn halfjaarlijksche vergadering met de leden-koopvaardijvaar- ders gehouden. De voorzitter, de heer W. Brak, wees in zijn openingswoord op de moeilijke omstan digheden, waarin de koopvaardij verkeert tengevolge van den oorlog. Spreker gaf ver volgens een overzicht van de gevoerde actie tot hernieuwing van de collectieve con tracten met den bond van werkgevers in de geregelde lijnvaart ter koopvaardij en den bond van werkgevers in de koopvaardij. Deze contracten zijn respectievelijk op 1 Juni en 1 Juli j.l. ingegaan. De voornaamste verbeteringen zijn een verdere verlaging van den arbeidsduur op zee en een nadere bepaling betreffende de figuur „matroos onder de gage". Een breedvoerige bespreking werd gehou den over de regeling der bijslagen op de gages en de verhooging der uitkeeringen krachtens de zee- en ongevallenwet, beide in verband met de toegenomen gevaren ter zee, als gevolg van den oorlogstoestand. HET KONINKLIJKE VOORBEELD. De laatste dagen heef menig Hagenaar de Koningin of Prinses Juliana zien uitrijden in een open rijtuig. Het Koninklijk Huis heeft, zoo meldt de Haagsche Courant, paard en rijtuig voor dagelijksch gebruik in eere hersteld om een voorbeeld te geven bij de besparing van benzine. volksvoorlichting en volks ontwikkeling. Gisteren is in het departement van on derwijs. kunsten en wetenschappen een aantal vertegenwoordigers van landelijke organisaties voor volksvoorlichting en volksontwikkeling bijeen gekomen, ter be spreking van de mogelijkheid om tot nader contact op dit gebied te komen. Besloten werd tot de oprichting van een contact-commissie ten behoeve van orga nisaties voor volksvoorlichting en volks ontwikkeling. In het dagelijksch bestuur werden be noemd: prof. Ph. Kohnstamm, voorzitter, prof. G. A. van Poelje, N. H. de Graaf, rec tor W. R. de Jong en dr. H. Brugmans. Er zal ook contact gezocht worden met de overheid. Men hoopt dat de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen, van sociale zaken, van economische zaken en wellicht nog andere ministers een gede legeerd bestuurslid in het algemeen bestuur dezer stichting zullen willen aanwijzen. HET RIJDEN VAN MOTORRIJTUIGEN OP PETROLEUM IS VERBODEN. Nu des Zondags geen benzine of benzol gebruikt zal mogen worden door vele cate- goriën motorrijuigen, vestigt de K.N.A.C. er de aandacht op. dat het op grond van de benzinewet 1931 reeds sinds jaren verboden is motorrijtuigen te doen rijden op petro leum. Verder wijst de K.N.A.C. er nog op, dat men. bij gebruik van andere brandstof dan benzine voor het voortbewegen van motor rijtuigen op grond van de motorijtuigen belastingwet verplicht is een met 25 pro cent verhoogde motorrijtuigenbelasting te betalen. DE JOHAN DE WITT NAAR LISSABON. Het passagiersschip „Johan de Witt", van de Stoomvaart Mij. Nederland, dat in nor male omstandigheden reeds 14 September in onze haven had moeten arriveeren, is na een langdurig oponthoud te Lissabon en Londen eerst gisteravond te Amsterdam aangekomen. De passagiers waren reeds vijf dagen geleden met de Batavier-boot naar Nederland vertrokken. De „Johan de Witt" zal nu inplaats van de „Jan Pz. Coen" de tweede afvaart naar Lissabon vervullen en op 16 October as. van Amster dam vertrekken. Het s.s. „Johan de Witt" zal ca. 21 October van Lissabon vertrekken met de thuisvarende passagiers van de „Marnix van St. Aldegonde" en kan ca. 25 October te Amsterdam verwacht worden. Het s.s. ..Jan Pz. Coen" blijft 12 October van Amsterdam vertrekken. Het blijft de bedoeling de lading aan boord van de „Marnix van St. Aldegonde", welke geheel voor Amsterdam bestemd is, in Lissabon over te schepen hoofdzakelijk naar het s.s. „Jan Pz. Coen" en het restant eventueel naar een nog nader aan -te wijzen schip. - Opleiding Praetijk-diplonia. Privaatles f. 5.-, Clubles f. 3.50 p. maand - Boeken gratis. HOOGSTRAÏEN'S BOEKHOUDBUREAU Plantsoen 110. 29 - Leiden - Telef. 25754. 798 (Ingez. Med.) ONDER DE TRAM GERAAKT. Gisteravond omstreeks half tien is de Vierambachtstraat te Rotterdam een ern stig verkeersongeluk gebeurd, dat aan den 51-jarigen heer H. J. Lubberink, apothe ker, wonende aan de Kruiskade aldaar het leven heeft gekost. Op genoemd tijdstip kwam uit dc rich ting Spangen een tramwagen van lijn 4 Het slachtoffer, dat de Vierambachtstraat overstak, was in de veronderstelling dat de tram bij de. halte Jagerstraat zou stoppen, doch dit. was helaas niet het geval. Hij ge raakte onder de tram en werd over een af stand van dertien meter meegesleurd. De heer L. was op slag dood. HARDIIOORENDE WIELRIJDER AANGEREDEN. Gistermiddag om ongeveer half zes is op den rijksweg BredaRoozendaal onder het gehucht Bosschenhoofd een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 63-jarige landbouwer A Assenblok uit Etten na derde op zijn rijwiel uit een zijweg den rijksweg. Tegelijkertijd kwam uit de rich ting Breda een vrachtauto van de firma Heiligers te Zundert. Vermoedelijk door dat de oude man hardhoorend is, bemerkte hij deze auto niet, met het gevolg, dat hij gegrepen en op slag gedood werd. De chauffeur had tijdig signaal gegeven. Het slachtoffer Iaat een vrouw en vier kinde ren achter. 35 verschillende bekende merken. Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER-CENTRALE HAGEMAN HOOIGRACHT 51 7195 TELEFOON 25955 (Ingez. Med.) onceotreer cp hel krachtigste reclame-middel DE SPOORWEGTENTOONSTELLING. Gistermiddag heeft de minister van eco nomische zaken, mr. Steenberghe, verge zeld van zijn echtgenoote. een bezoek aan de spoorwegtentoonstelling te Amsterdam gebracht. Uitvoerig liet de minister zich bij de ver schillende maquettes inlichten, waarna hij tot besluit een rit met het antieke treintje maakte. Hierbij gaf hij er de voorkeur aan op den locomotief plaats te nemen. Heden wordt de 250.000ste bezoeker ver wacht. Dit is een getal, dat .sinds vele ja ren op een tentoonstelling, hier te lande niet meer hereikt werd. Morgenavond zal de tentoonstelling wor den gesloten. DE BENZINE-DISTRIBUTIE. Naar de K.N.A.C. uit zeer goede bron verneemt, wordt er hard gewerkt aan de voorbereiding der benzine-dtstributierege- ling. Omtrent den datum van invoering wordt echter nog njets gemeld. (Van onzen financleelen medewerkerl. De verwarring, welke er op politiek gebied heerscht, vindt haar duidelijke weerspiege ling op de beurzen. Van een uitgesproken tendentie is geen sprake. Men weet niet wat te denken of te gelooven en zelfs gerouti neerde beurslieden. die toch doorgaans niet bevreesd zijn. hun meening te uiten, voor spellingen te doen en daarnaar té hande len, zijn schuchter geworden. De arbitrage ligt. practisch gesproken stil, omdat de tele fonische en telegrafische communicatie, die voor haar levensvoorwaarde is, slechts ge brekkig werkt. Geen wonder dan ook, dat het contact tusschen de beurzen onderling hoe langer hoe losser wordt eh elke beurs haar eigen maatstaven gaat aanleggen. Vandaar dat er tusschen de Amsterdam- sche en New-Yorksche pariteiten van Ame- rikaansche aandeelen groote gapingen ont staan. Indien de arbitrage ongestoord had kunnen werken, zouden die gapingen in een oogwenk weggewerkt kunnen worden. Thanc is daarvan geen sprake. De groote banken, die voorheen de door haar voor cliënten in New-York gedeponeerde Ameri- kaansche effecten voor arbitrage-transac ties konden gebruiken, zien zich dat mid del uit handen genomen, doordat deze ef fecten thans genummerd zijn en dus niet voor arbitrage kunnen dienen. Indien dus om speciale redenen te Amsterdam bijzon dere vraag naar een bepaald Amerikaansch fonds zich ontwikkelt, zooals den laatsten tijd herhaaldelijk ten aanzien van fondsen zooals Anaconda, American Car enz., ge schiedt dan is het aantal Nederlandsche certificaten, dat deze vraag bevredigen kan, vaak slechts beperkt en vindt dus een on evenredige door geen arbitrage te nivellee- ren koersstijging plaats boven de New- Yorksche pariteit. 7oo zijn er tal van andere anomalieën in de koersvorming van ver schillende fondsen op te noemen, die alle uitvloeisel zijn van de gebrekkige werking der internationale beursmachine. De beurs heeft thans een maand qovlog achter den rug en het blijkt, dat, wat lo cale waarden betreft, van de oorlogshausse bitter weinig is overgebleven. Met uitzon dering van scheepvaart- en rubberv/aarden zijn de meeste aandeelen, na hevige schom melingen te hebben doorgemaakt, weer op aanzienlijk lager peil aangeland dan waar op zij zich eind Augustus bewogen. In te genstelling tot de Vereenigde Staten, waar zgn. „oorlogswaarden" een krachtige stij ging hebben vertoond, „vredeswaarden" on geveer stabiel zijn gebleven, zijn te onzent oorlogswaarden per saldo ongeveer op peil gebleven. terwijl vredeswaarden. zpoals Phi lips, Lever-unie en wellicht ook Koninklijke, een scherpe daling hebben ondergaan. Zelfs ls van de „oorlogswinst" in de scheepvaart- hoek bitter weinig meer overgebleven. Men realiseert zich de groote gevaren en kosten en risico's aan de zeevaart verbonden en heef zijn optimisme belangrijk getemperd. De rubberafdeeling heeft zich eigenlijk nog het best kunnen handhaven, hoewel ook hier een aanzienlijk deel der oorspronke lijke koerswinst is ingeboet. Zoo juist is het uitvoerquotum voor het vierde kwartaal op nieuw met 5 pet. tot 75 pet. verhoogd, waar schijnlijk met het doel, de Amerikaansch- Engelsche ruilovereenkomst van katoen te gen rubber binnenkort in werking te doen treden. De Nederlandsch-Indische rubber producenten zien hiermede hun gemiddel den kostprijs verder verlaagd, terwijl zij bij den huidigert marktprijs op een behoorlijke winst kunnen rekenen. De onzekerheid, die politiek en koersont wikkeling beheerscht en die den omzet ter beurze wederom tot laag peil heeft terug gebracht, is mede aanleiding, dat zich op de geldmarkt een vrij aanzienlijke ont spanning heeft voorgedaan, die zich uit een daling van prolongatierente en andere geld koersen, terwijl de obligatiemarkt een over eenkomstige stijging vertoont. Of deze ont wikkeling van langeren duur zal zijn, is met geen mogelijkheid te voorzien, aange zien zij geheel afhankelijk is van de stroo mingen der internationale politiek. Indien inderdaad de vrij algemeene verwachtin gen, dat het „vredesinitiatief" op de wei gering der geallieerden zal afstuiten, be waarheid zullen worden, dan zal een nieu we verstijving van geld- en kapitaalmarkt nagenoeg onvermijdelijk zijn. Aanwijzingen in die richting ontwaren wij bijv. wel zeer sterk jn de vermindering der rentelooze saldi bij de Nederlandsche Bank. die thans gedaald zijn tot 269 millioen, een laagte record sinds Maart 1937, vergeleken met een recordhoogte van 845 millioen op 25 April 1938. Deze daling is grootendeels te ver klaren uit het overhevelen dezer renteloos liggende bankgelden naar de Schatkist, die tegen een behoorlijk disconto groote bedra gen kan absorbeeren. Overigens blijven ook de vooruitzichten voor ons bankwezen hoogst onzeker. Het is nog zeer twijfelachtig of de hoogere rente tarieven en de nu en dan vermeerderde omzet op de effectenbeurs voldoende com pensatie zullen bieden voor de als gevolg van de handelsstagnatje sterk ingekrompen rembourscredieten. Het koersverloop van bankaandeelen toont aan, dat men in dit opzicht zeker niet optimistisch mag zijn. Niettemin heeft op liquiditeits- en rentabi- liteitsgebied een ommekeer plaats gevonden die wellicht van vérreikenden invloed zal zijn. Reeds enkele weken geleden merkte ik op. dat de grondslag voor de „fusie" tus schen Amsterdamsche Bank en Rotterdam- sche Bankyereeniging feitelijk was wegge vallen. Sinsdien is de situatie nauwelijks meer veranderd en men vraagt zich dan ook af, of op het oogenblik beide banken nog in de positie verkeeren, om f 48 milli oen aan aandeelhouders terug te betalen. De Hollandsche Bank Unie heeft over het 30 Juni geëindigde boekjaar een zeer mooi verslag het licht doen zien. De activiteit dezer bankinstelling heeft reeds lang de aandacht getrokken en men kan verwach ten, dat het bestuur de bank met groot be leid door de huidige moeilijkheden zal stu ren en dat het betrokken zijn in de Men delssohn- en Fuhrmann-affaires de bank geen groote schade zal berokkenen. Op de valutamarkt heerscht den laatsten tijd een gewelddadige, doch tevens merk waardige rust. De koers van het pond ster ling in de buitenlandsche centra is, waar schijnlijk door officleele steunaankoopen, tot het door de Engelsche autoriteiten als binnenlandsche waarde gefixeerde peil om hooggewerkt. Dit heeft er evenwel niet toe geleid, het verschil tusschen binnen- en buitenlandsche noteeringen op te heffen en het gevolg is zelfs, dat zoo nu en dan het pond in het buitenland iets hooger no teert dan in Londen zelf. Of deze terugge keerde rust in de sterllngmarkt van langen duur zql zijn, is echter te betwijfelen en het is dan ook verklaarbaar, dat langzamer hand het sterling-bloc, althans voor zoover dit de niet tot het Britsche Rijk behooren- de land betreft, uiteenvalt en men meer en meer steun gaat zoeken bij den dollar. Ook Indien hetzij binnenkort of eerst over eeni- ge jaren de vrede zal worden hersteld, zal het Engeland de grootste moeite kosten, het prestige van het pond weer te doen rijzen. Het heeft een dusdanigen schok ge kregen, dat zelfs een eventueele stabilisatie verre van voldoende zal blijken, om het vertrouwen te doen wederkeeren. Daarvoor zijn meer garanties, zoowel van valuta- technischen als van economischen aard noodig. (Nadruk verboden). IiEN OPLICHTERS AFFAIRE. In de Middelburgsche rechtszaal stonden gisteren eenlge tientallen kleine flesschen opgesteld, stille getuigen In een strafzaak tegen vier personen, die met behulp van deze flesschen enkele inwoners van Zeeland voor vrij aanzienlijke bedragen hadden op gelicht. Blijkens getuigenverklaringen waren de Vier verdachten In relatie getreden met goedgeloovige landbouwers. De verdachten deden het voorkomen, dat zij in cocaïne handelden, welk narcoticum zij tegen f. 1200 per kg._konden koopen en dgt zij met een winst van ongeveer f. 800 weer van de hand zouden doen. Z'.i zochten nu vertrouwens mannen. die geld zouden willen verstrekken, lil ruil waarvopf zij zoolang d? cdcaïne on der berusting kregen. Enkële lieden geloofden in déze transactie en telden flinke bedragen neer voor bepaal de hoeveelheden fleschjes, die met pocaïne gevuld heetten te zijn en wachtte met on geduld op het tijdstip, waarop dei tussehen- handelaren met koopers zouden komen. Later bleek, dat zij in ruil van hun bank biljetten fleschjes hadden ontvangen, ge vuld met. een mengsel van sallCyl-zuur en natrium-carbonaat. althans met ëen poe der, dat in vergelijking met cocaïne, vrijwel waardeloos is. Een .landbouwer uit Kamperland verspeel de op deze wijze f 900. waarvan hij zelfs een gedeelte had moeten leenen: een koopman uit "s Gravenpolder f.1670; diens broer, eveneens rn 'a Gravenpolder woonachtig, ruim I. 3000, De getuigen erkenden, dat zij ln de mee- ning verkeerd hadden cocaïne te koopen. Alleen de landbouwer uit Kamperland ver klaarde van het goedje niet op de; hoogte te zijn. Hij had gedacht met een gewonen han del te doen te hebben, De verdachten bekenden hetgeen ten laste was gelegd. Slechts een hunner trachtte het voor te stellen alsof hij niet had geweten, dat de fleschjes waardeloos poeder bevat ten. De anderen verklaarden daarentegen, dat juist deze verdaGhte. belast was geweest met de vulling der fjeschjes. hetgeen door getuigenverklaringen werd gestaafd. De officier van justitie, mr. W. F. E. baron v. d. Feltz, achtte de ten lgste gelegde feiten bewezen. Hij eisclite tegen den 34-jarlgen hande laar C. M. uit Middelburg 18 maanden ge vangenisstraf. tegen den 30-jarigen koop man T. V. uit Middelburg 18 maanden, te gen den 51-jarigen koopman J, K. K. uit Middelburg 1 jaar, tegen den 27-jarlgen fo tograaf J. T. V. uit Bergen-op-Zoom 6 maanden onder aftrek van voorarrest. Mr, A. H. Kuipers bestreed op sommige punten de dagvaarding. Hij drong aan op vrijspraak. De rechtbank zal 20 October uitspraak doen. Een van de verdachten in de cocaïnezaak, de 51-.iarige J. K. K, had zich vervojgens nog te verantwoorden wegens oplichting. Hij had commissionnair pit Waarde tot afgifte van f. 2000 bewogen, waarvoor hij hem een winst van f. 5000 in uitzicht had gesteld. Verd. had verteld, dat hij te Rotter dam 10.000 1. spiritus wilde koopen die in een boot naar Engeland zou worden ver voerd. Verd. had het geld in België verbrast. De officier van justitie elschte een jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen, HAAGSCHE RECHTBANK. Op den uitkijk. Terwijl te Zoeterwoude een inbraak werd gepleegd, had S. H. op den uitkijk gestaan. Dat had niet geholpen, want H. werd toch gearresteerd. De Officier van Justitie had tegen H, twee maanden gevangenisstraf geëischt, zulks omdat hij reeds eerder is veroordeeld. De Rechtbank heeft thans uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld conform, dezen eisch. DUITSCHE VLUCHTELING BEDREIGDE RECHERCHEUR MET REVOLVER. j Een jaar gevangenisstraf tegen den 1 man geëischt. Op 24 Augustus j.l, ontsnapte een recher cheur te Amsterdam ternauwernood aan den dood. Hij had een vreemdeling aan gehouden, een Duitscher, die daar zonder papieren vertoefde. Hij wilde den man naar hel politiebureau brengen, toen deze, op het Rembrandtplein gekomen, plotseling een revolver trok en op den agent mikte, Bij de worsteling kreeg de agent hulp en het gelukte den man te ontwapenen, voor hij gelegenheid had om te schieten. Gisteren stond de Duitscher, de 41-ja- rige reclameschilder Albert S., geboren te Muenchen terecht. Hij verklaarde te hebben willen schieten uit angst dat men hem naar Duitschland zou brengen. Er is een jaar gevangenisstraf tegen hem geëischt, nadat gebleken was dat hij al vele veroordeelingen achter den rug heeft. „Zeg heeren, het regent niet meer, U kunC nu wel gerust gaan." 23

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10