Waar de Vrouw belang in stelt de Groet DAMES- VESTEN Gezellige blouses voor den herfst LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 5 October 1939 Derde Blad No. 24396 80ste Jaargang Een modern sprookje Goedkoop en toch smakelijk Eenvoud en elegance kunnen samengaan Met bloemen en bladeren in PRIMA WOL zwart en gekleurd Kleine wenken voor de huisvrouw Druiven als schoonheidsmiddel De romantiek is nog niet geheel verdwenen! Soms klagen we, dat er geen sprookjes meer gebeuren en dat dit toch zoo heel erg jammer is! Staak uw klachten, lieve ro mantische lezeres: ik ga u een sprookje vertellen. Het speelt in 1939 en is precies even sprookjesachtig als de oude verhalen, waarin ridders en edelvrouwen uit het grijs verleden een rol spelen. Er was eens.... een niet meer zoo héél jonge jongeman, met name Kees van Doorn, die beu van het werkloos zijn zijn laatste spaarduitjes besteedde om af te reizen naar Mexico. Een zonnige toe komst tegemoet, naar hij vurig hoopte. Daar Kees kind noch kraai op de wereld bezat, viel hem het afscheid van het vader, land gemakkelijk. Maar den avond vóór het vertrek over viel hem tóch even een sentimenteel buitje. Hij besloot, een correspondente te zoeken, die als het ware de schakel zou vormen tussohen hem en den Nederlandsohen bo-, dem. Een meisje, dat hij waarschijnlijk nooit van zijn leven zou zien, want Kees dacht er geen oogenbllk aan, naar Holland terug te keeren, als hij eenmaal weg was. Den volgenden morgen plaatste hij een advertentie en toen deze door Hilda Jansen, een klein, eenlgszins gebogen naaistertje, gelezen werd, had Kees reeds het ruime sop gekozen. Hilda was al zoo oud en wijs geworden, dat ze zich met haar eenzaamheid had ver zoend, maar was toch nog Jong genoeg ge bleven om een correspondentie met een on bekenden Hollander in Mexico blijde te begroeten als een welkome afwisseling in haar eentonig bestaan. En dus gingen ze elkaar schrijven. Hilda had een mooie hand en Kees wist veel interessante dingen te vertellen uit het land van de goudmijnen en de stierengevechten. „Hilda" klonk romantisch (je kon je er gemakkelijk een beeldschoone vrouw bij voorstellen!) en Kees verzweeg, dat hij om te beginnen nog maar steeds bordenwas- scher in een hotel was en helaas bij een ongeluk zijn eene oog had verloren. Er spon zich gaandeweg een klein, zéér bescheiden geluk tusschen deze twee. die elkaar voor niets ter wereld een foto had den willen sturen Toen kwam de dag, dat Kees een prijs uit de loterij trok. Het geld in zijn handen gaf hem een geluksroes, die zijn sluimerend verlangen naar het vage droombeeld, dat „Hilda" heette, aanblies tot een orkaan.. Hij vergat er zijn verloren oog door en ging onmiddellijk scheep. Toen Hilda het telegram las, klopte haai- het hart in de keel. Ze keek in den spiegel en schreide een poosje. Dan vluchtte ze naar een andere naaister, een knap jong meisje en smeekte deze. voor een paar dagen Hilda Jansen te willen zijn. WERKELIJK is onze collectie VESTEN KRAGEN JABOTS SHAWLS SLUIT1NGS KNOOPEN CEINTUREN ■t>otA ftehjecóe gahdeho6e mctAe-up! Donkersteeg 1 - Telef. 20706 691 (Ingez. Med.) HET VERWERKEN VAN APPELS EN PEREN IN GERECHTEN. Dit najaar is er een overvloed van appels en peren. Nu deze vruchten voor weinig geld te koop zijn, wat dikwijls niet het geval is, is het aangeraden, ze veel te eten en in ver schillende gerechten te verwerken. Appelen en peren behooren tot de goede, gezonde voedingsmiddelen. Het spreekwoord: Eiken dag een appel, houdt de dokter uit huis, zegt ons genoeg. Appelen en peren bevatten plm. 12 'Ie koolhydraten, verder verschillende vruch- I tenzuren, zouten en vitaminen, vooral vita I mine C komt in appelen voor. De meeste j kinderen houden van appelen en peren, fn I dunne plakjes gesneden op de boterham is het een uitstekende broodbelegging. Kleinen kinderen geeft men de appelen geraspt, door I boonenpuree, door pap enz. Nu deze vruchten zoo goedkoop zijn. moet i men ze niet als luxe beschouwen, meer als een goede gezonde versnapering, laat dus de kinderen er volop van eten. Lang niet alle soorten kunnen lang be waard worden. De echte winterappelen zijn voor een gedeelte nog niet geplukt. Wat nu verkocht wordt, moet meestal betrekkelijk gauw gegeten of verwerkt worden. Heeft men zelf deze appelen of peren in den tuin, dan kan men ze op de volgende manier voor wintergebruik inmaken: Van de appelen kookt men appelmoes, zeeft deze naar verkiezing en vult hier de Weckfleschen mee, tot 2 c.M. onder den rand. De flesschen worden met ringdeksel en knip gesloten en plm. 'h uur gesterili seerd (100 gr. C.i. In den winter kan deze appelmoes te pas komen. Handperen, die niet te rijp zijn, wor den geschild, gehalveerd, de klokhuizen wor den er uitgenomen en ze worden in Weck- flesschen gedaan. Deze vult men aan met water, zoodat de peren onderstaan en doet per d.L. water er 2 3 lepels suiker bij, afhankelijk van de soort peren. Men pasteu riseert 20 minuten op 90 gr. C. Heeft men geen Weckketel en glazen, dan kan men zich behelpen met gewone jam potten. waarbij men een passende ring met binnendeksel en schroefdeksel heeft. Deze potten worden gevuld, gesloten en op een rooster in een groote pan met water gezet. Het water moet tot even onder het schroef deksel komen. Deze deksels doen nu de dienst van de knippen der Weckflesschen. Ze drukken het binnendekseltje op de flesch gedurende het pasteuriseeren en afkoelen. Om het knappen van de flesschen te voor komen moeten de deksels niet stevig aan geschroefd worden. Na het pasteuriseeren draait men ze zoo ver mogelijk aan en haalt ze als de flesschen koud zijn er af. Daar men nu ook geen thermometer heeft, om de pasteuriseertemperatuur te bepalen, doet men dit op de volgende manier: Als het water in de pan goed kookt, draait men de gasvlam laag en houdt alles plm. 20 mi nuten tegen de kook. Op deze manier kan men een lekkere, goedkoope compote voor de wintermaanden maken. ALS VETWORMPJES of puistjes Uw uiterlijk be derven. bet Uw gelaat dan eiken avond met Radox, opgelost ln warm water. De gelaats-ontsieringen verdwijnen en Uw teint wordt frisch en stralend. Bij Apolk. en Drog. 190 en 40 et per pek en 15 d. per klein pakje. 697 (Inges. Med.) Hilda had „Kees", het droombeeld van den knappen, breedgeschouderden cowboy uit Mexico, zóó lief gekregen, dat ze hem tot eiken prijs een teleurstelling wilde be sparen. Maar toen Kees in den trein zat, die hem naar Hilda's woonplaats voerde, zonk hem opeens de moed in de schoenen. Hoe vreeselijk zou hij, met zijn zwart ver bandje voor het oog, de mooie, levens lustige Hilda teleurstellen! Zoo kwam hij ertoe, de heele geschiedenis te vertellen aan een sympathiek jong werkman, die met hem in den trein zat en hij vroeg hem voor een paar uur Kees van Doom te willen zijn. De Jongeman weigerde eerst, maar stem de dan, belust op een avontuurtje na de lange, vervelende reis, lachend toe En Kees, die met hem was uitgestapt, zag, hoe een jong, knap meisje met een wit zakdêekje in de hand zooals ze hadden afgesproken vlug naar den ge- waanden Kees van Doorn toekwam. Hij verloor het paar weldra uit het oog Toen wandelde Kees, gekalmeerd en erg weemoedig gestemd, de stad eens in. Hij wou toch weieens eventjes zien, waar Hilda woonde. Hij kwam in de nette, eenvoudige straat, zag het bordje met „coupeuse", het smalle openslaande raam, waarvoor bloeiende planten stonden en hoorde liet gezoem van een naaimachine, waarachter een fijn, bleek vrouwengezicht opdook. „Een vriendin van Hilda zeker, of haar andere zuster," dacht Kees. Toen ze zich oprichtte, zag hij, dat haar gestalte een weinig gebogen was „Och," dacht Kees, „waarom is dit meisje niet Hilda Jansen? Het zou voor haar misschien niet zoo erg zijn, dat ik mijn oog kwijt ben Hij ble ef staan kijken, ais vastgenageld. „Zoekt u iemand?" vroeg het meisje. „Eigenlijk niet," zei Kees. Ja, en toen had het gesprek, het vluchtig fcontact uit kunnen zijn, als het b.v. herfst was geweest. Maar het was lente, en dat stemt den mensoh altijd zachter en vrien delijker tegenover zijn medemensch. Daarom vroeg het naaistertje: „Bent u vreemd hier''" ..Ik kom uit Mexico," zei Kees Haar handen beefden een beetje, toen ze antwoordde „Komt u even binnen. Ikik ken ook iemand in Mexico. Maar. enfin, dat floet er niet toe. Wilt u niet even binnenko men?" „Graag," zei Kees. Lang zaten die bescheiden menschen, die al hun hoop en verlangen ln een ander paar menschen hadden uitgezonden, in dc kamer van het naaistertje. De zon scheen, de bloemen geurden. En ze ondervonden, dat er ook voor hun tweeën nog geluk op aarde was.... Is dit geen eoht sprookje? I Kleine wenken voor de huisvrouw. Wist U wel, dat bladeren van gladiolen zoo goed zijn om het bloeden te stelpen U laat de bladeren trekken in brandewijn, leg dan een blad op de wond en laat het een poosje zitten. Het bloeden houdt on middellijk op. Had U wel eens géhoord, dat klimopbladeren zoo uitstekend zijn tegen eksteroogen? Laat 10 blaadjes trekken in een eetlepel azijn. Zet het op het vuur en laat het roerend in koken. totdat er een dik papje ontstaat. Neem nu een voetbad, leg het papje op de eksteroogen en laat dit, in een verbandje, 48 uur zitten. Neem weer een voetbad en de lastige knobbeltjes kunnen worden ver wijderd. En nu een nuttige wenk mert tabaksasch. dat zeer geschikt is voor het bemesten van kamerplanten. Verzamel de asch van siga ren, sigaretten en pijpen in een gesloten busje. Doe ze op een diep bord en meng met water, tot een dun papje krijgt. Dit papje zal Uw kamerplanten beslist sneller doen groeien. Hoe houd ik mijn bloemen goed Zeepwater, mevrouw! Dit geeft allen snijbloemen een aanmer kelijk langeren levensduur. lederen avond moeten de stelen 10 minuten in het zeep water worden gezet en daarna weer ln het frissche water. Als de bloemen beginnen te verwelken moet U het zeepwater goed heet nemen. En tot slot een lekkernijtje, ni. Jam van rozebladen. Doe een laagje poedersuiker in een stee- nen potje, daarna een laagje frissche roze bladen. vervolgens weer suiker, enz., tot het jx>tje vol is. Bovenop komt een laagje sui ker. Sluit het af met cellophane en plak het potje dicht met leukoplast. Zet het daarna weg in een koele, droge, schaduw rijke plaats. De rozenolie zal de suiker doen smelten en na een paar maanden hebt U een heer lijke jam. „Mijn gedachten staan niet naar klee- ren". zal menige vrouw in deze ernstige dbgen zeggen. Dit is begrijpelijk. Maar het vooruit den ken en vooruit zorgen ook in kleeding- kwesties is nog altijd' een kenmerk van dc echte huisvrouw geweest. Bovendien.er gaan geruchten, dat de kleedingstoffen dezen winter peperduur zul len worden. Is het dus niet verstandig, vast eens rond te kijken om het noodigste aan te schaffen Natuurlijk alléén het noodigste, want „hamsteren" van kleeding, zooals ik het in 1918 een oude dame heb zien doen, is niet alleen on-maatschappelijk en dus laat ons dit althans hopen! on -Nederlandse!) doch ook zéér ondoelmatig. Immers: een vrouw zou geen vrouw meer zijn. als ze niet zij het ook misschien in groote lijnen met haar tijd meeging. En wie heeft niet liever het volgende seizoen één nieuwe jurk. die werkelijk modieus is. dan twee „nieuw oudjes" vain het vorige jaar Onze teekening heeft U een viertal sobere, zeer modieuze en eenvoudige jersey-blouses voor het latere najaar. De herfstmode brengt contrasten in materiaal en kleuren en blouses in sterke, levendige tint. Er zul len veel wollen stoffen worden verwerkt, vooral „angora". De tricots vertoonen duve- tine-effecten, soms ook bescheiden openge werkt. Ook tricotstoffen met geborduurde strepen, worden in de collecties aangetrof fen. Verder veel geplisseerde kraagjes. Het figuurtje links draagt een bekoorlijk vestje, strlksluiting en geplisseerd inzetsel. De middelste figuur boven vertoont een lichtgetinte blouse met kleurige tresgaxnee- ring en een interessante corselet-achtige taillesluiting. Rechts boven: een vest van gestreepte stof met het ouderwetsche nu weer mo derne guimpje. En de pullover in den hoek is van effen stof met helkleurige ge streepte raglanimouwen. Er is dus weer voor een ieder keuze ge noeg. En blouses zijn weer zeer in trek 1 Zondag: Runderlappen, bieten, aardap pelen, wentelteefjes. Maandag: Witte boonen met spek en to matensaus, aardappelen. Dinsdag: Witte boonensoep, trommelkoek met stroopsaus. Woensdag: Gehakt, andijvie, aardappe len, geweekte abrikozen. DonderdagVersche worst, savoye kool en aardappelen. Vrijdag: Stokvischschotel, appel. Zaterdag: Erwtensoep, beschuit met bes sensap. Berekende maaltijd voor 4 personen, be staande uit stokvischschotel en vruchten. Benoodigdheden: IV2 K.G. aardappelen f 0.10 1/2 K.G. uien - 0.04 K.G. ongew. stokvisch - 0.20 2 ons rijst - 0.04 l'/i ons margarine- 0.16 Mosterd, zout - 0.03 4 appelen - 0.08 f 0.65 Bereiding: De stokvisch 2x24 uur in wa ter laten staan. De vellen en leelijke stuk ken verwijderen. Koopt men ze geweekt, dan rekent men 4 rolletjes van ±114 ons, maar is dan duurder uit. De gesnipperde uien bakken in de helft van de margarine, de stokvisch, de aard appelen, l'/2 1. water, het zout toevoegen, en in een kuiltje tusschen de aardappelen de rijst strooien. Alles 3/4 uur zachtjes laten koken, daarna door elkaar stampen en de rest van de boter en de mosterd er door roeren. Er voor zorgen, dat de stamp pot niet te droog is en onder het koken op letten. of er voldoende water op is. daar de rijst veel vocht opneemt. Berekende maaltijd voor 4 personen, be staande uit stamppot van savoyekool met rijst en versche worst. Benoodigheden: 2 K.G. aardappelen f 0.12 1 ons rijst - 0.02 4 ons versche worst- 0.44 1 kool- 0.10 Zout en peper- 0.02 f 0.70 Bereiding: De kool klein snijden, was- schen en opzetten met water en zout. zoo dat de kool half onderstaat. Pl.m. een half uur laten koken. Daarna de aardappelen onder de kool leggen, de rijst er tusschen strooien en samen nog een half uur laten koken. Daarna doorstampen, afmaken met wat peper, en jus van de worst. De worst kan tegelijk met de aardappelen in de pan meegekookt worden. Wil men de worst braden zoodat men jus bij de stamppot heeft, dan doet men ze met wat water in een ijzeren pan, laat alles ko ken tot het vocht verdampt, voegt een klein stukje margarine toe en laat de worst even brtiln bakken, Zeer groote keuze. Extra voordeelige prijzen. Haarl.straat - Hoek Donkersteeg: 2-4- 684 (Ingez. Med.) Verhoogde glans aan glaswerk. Wilt U Uw glazen, messenleggers, kristal len schoteltjes enz. steeds met verhoogden glans op Uw tafel doen prijken? Voeg dan. bij het afwasschen enkele druppels bleek- water aan het sop toe. Spoel daarna ver scheidene malen in lauw of koud water om den geur te doen verdwijnen. Oude vetvlekken op het parket. Wie een parketvloer bezit, wordt vaak geërgerd door oude vetvlekken, die maar niet willen verdwijnen: een echt slordig gezicht Probeert U eens op de volgende manier om ze weg te werken: eerst een dik, doch zacht stuk vloeipapier op de vlekken leg gen en er een warme, doch niet te heete strijkbout stevig opdrukken. Het vet trekt dan in het vloeipapier. Steeds het papier verplaatsen, opdat telkens een schoon ge deelte op de vlek komt. Daarna met ben zine afwrijven en tenslotte stevig afdrogen en bestrooien met een dun laagje gemalen krijt, puimsteen of fijne asch. dat men na enkele uren verwijdert. Ieder jaar worden door de Fransche vrouw groote hoeveelheden gebruikt. Het is bekend, dat druiven gezond zijn! Maar nog nimmer is de voortreffelijke wer king van druiven op het gestel zoozeer in het licht gesteld en wetenschappelijk bewe~- zen als in de laatste jaren. 1 Kilo druiven bevat 774 caioriën, en staat dus gelijk in voedingswaarde met 1190 gr. aardappelen, 1150 gr. melk, 287 gr. vleesch of 297 gr. brood Vooral in Frankrijk, dat .gezegend land van den wijnstok, doen tegenwoordig de druivenkuren opgeld. En dat niet alleen op voorschrift van den dokter in geval van leverkwalen, rheumatiek, jicht, constipatie enz. enz., maar ook „zoomaar", om gezond, of eigenlijk om mooi te worden! Met de zelfde energie, waarmee de Fransche vrouw haai' ochtendgymnastiek beoefent, haar kleeding en maquillage verzorgt en haar régime volgt, wer.pt ze zich in het najaar op de druivenkuur ter verkrijging van frisch bloed, een mooie teint, een slanke gestalte en nieuwen levensmoed voor den winter. Natuurlijk hebben de druivenhandelaars hierin ook hun voordeel gezien en zoo bestaan er tegenwoordig op verschillende plaatsen in Frankrijk o.a. te Moissac, te Carcassonne, te Avignon officieele „druiven- badplaatsen". waar men op zijn gemak een kuur kan doen. Want het moet degelijk gebeuren, zegt de Framjaise. Men kan er niet mee volstaan, zoo maar eens na den maaltijd wat druiven te eten. Een échte druivenkuur ziet er als volgt uit: Eerste week: een pond per dag. Tweede week: een kilo per dag. Derde week: twee kilo per dag. In de eerste week wordt het ontbijt ver vangen door 'It pond druiven. Om vier uur wordt weer 'It piond gebruikt. Lunch en middagmaal moeten zeer licht zijn. In de tweede week wordt in plaats van ontbijt weer 'It pond druiven gegeten, ver der 'It pond om ll'/i uur (een uurtje voor de lunch), 'h pond om vier uur en pond om 7 uur één uur voor het diner)dat om 8 uur wordt genuttigd. In de derde week worden de hoeveelheden verdubbeld, dus: 1 pond druiven als ontbijt. 1 pond om ll'/j uur, 1 pond' om 4 uur en 1 pond inplaats van het diner, dat dan ge heel vervalt. Strenge „druivenkuursters" voegen hier nog een vierde week aan toe/ waarin ze ook de lunch laten vervallen om deze te ver vangen door 1 kilo druiven, waarbij dan de portie te 11'/; uur vervalt. Daarna heeft men weer drie weken noo- dig om langzaam tot het gewone dieet terug te keeren. Een serieuze druivenkuur duurt dus 7 weken. Meestal worden volkomen rijpe, witte druiven gebruikt, die men met pitten, schilletjes en al opeet. Goed kau wen. dat verhoogt de werking en na iedere portie een eind gaan wandelen Fransche schoonheidsspecialisten vertel len wonderen over de uitwerking, zich daar bij geheel stellend op het moderne stand punt. dat schoonheid gezondheid is. Er is haast geen orgaan in het lichaam, waar druiven niet goed voor ziin: lever nieren, spieren, hart, longen, huid. enz. enz. Kortom: een druivenkuur is een ware ge zondheids- en verjongingskuur I Probeert U het ook eens AHéfc» it#*'*!/**»

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9