LAATSTE BERICHTEN Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Donderdag 5 October 1939 Het Fransche legerbericht De Fransche communisten Oorlogsraad van Dominions-premiers Binnenland RECHTZAKEN Installatie van het Algemeen Steuncomité 1939 Buitenland Adelaar uii Warschau in Italië gevangen Stadsnieuivs LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD /CHEEP/ Tjmtm Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: De artillerie was op verscheidene punten van het front bij tusschenpoozen in actie. Parijs meldt nog: Sinds een paar dagen is het sleoht weer in het gebied van het front, waardoor niet alleen eenlge operaties der grondstrijdkrachten werden beperkt, doch ook de operaties der luchtmacht. Er valt veel regen, doch er is ook een krachtige wind. Het wolkendek hangt laag. Hei Fransche staatsblad publiceert een decreet, waarbij de tegenwoordige zitting van het parlement om redenen van binncnlandsch-politieken aard wordt gesloten, de parlementaire on schendbaarheid van de op de commu nistische lijsten gekozen afgevaardigden wordt opgeheven en dezen vertegen woordigers, indien zij dat zouden wen- schen, zal worden verhinderd, de pro paganda voor de ontbonden partij voort te zetten. Terwijl de gedelegeerde van Australië ter Londensche conferentie van kabinetmtnis- ters uit de Dominions, waarover minister Eden heeft gesproken, nog niet is gekozen, heeft de Australische premier Menzies be kend gemaakt, dat hij begin volgend jaar naar Londen gaat voor een bijeenkomst van den epecialen oorlogsraad van de minister-presidenten der Dominions, die door minister-president Chamberlain is bijeen geroepen. DE „VEILIGHEIDSGORDEL" IN AMERIKA. De Aimerikaansche minister Cordell Huil heeft in een verklaring Inzake het besluit een „veiligheidsgordel" te vestigen, betoogd, dat het eerste doel van dezen gordel was, de Amerikaansdhe scheepvaart te bescher men en een inmenging in den normalen handel tusschen de Amerikaansche naties te voorkomen. Hij voegde hieraan toe, dat voor het oogenblik de er bij betrokken naties in de wateren zouden laten patrouilleeren, meer om vast te stellen wat geschiedt, dan ter verdediging van de veiligheidszone. ..De regeering der Vereenigde Staten er kent de wettigheid niet van een onbeperkt tusschenbeide komen ten aanzien van Ame rikaansche koopvaardijschepen" zoo zeide Hull in een formeele verklaring. Tevens waarschuwde hij Amerikaansche koopvaarders tegen het bijzondeie gevaar van binnenvaren van wateren in den Atlan- tischen Oceaan en de Oostzee nabij oorlog- voerend gebied. JAPAN EN HET ANTI-KOMINTERN-PACT Over het anti-komintern-pact heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Nomoera, gezegd: „Ik wil de gelegenheid te baat nemen om te spreken over den Jongsten interna tionalen toestand en de buitenlandsche politiek van de regeering. Zooals minister van buitenlandsche zaken Arita ln Mei j.l. in de conferentie van provinciale gouver neurs heeft verklaard, heeft de regeering een politiek gevolgd van versterking van het anti-komintern-verdrag tusschen Ja pan, Dultschland en Italië en heeft hij met dat doel onderhandelingen gevoerd. De toestand in Europa evenwel heeft een plot- selingen keer genomen sinds de ontwikke ling van den toestand te Danzig, als ge volg van het op 24 Augustus tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie gesloten niet-aanvalspact. Zeer onlangs zijn de onderhandelingen tot versterking van het anti-kominternpact der drie partijen stop gezet". OORLOGSBODEMS PATROUILLEEREN IN DE ZWEEDSCHE WATEREN. Volgens een telegram uit Stockholm ls de Zweedsche vloot voor de Westkust on der leiding van admiraal Aakamark, be staande uit een slagschip, twee torpedo- bootjagers, twee duikbooten en een aantal kleine oorlogsschepen, begonnen met de patrouilleering in de Zweedsche territori ale wateren. Zij worden bijgestaan door een honderd tal andere schepen. De moeilijkheid, vol doende loodsen te krijgen met kennis der grens van de territoriale wateren, maakt het convoyeeren bijzonder noodlg. LETLANDSCIIE HANDELSDELEGATIE TE BERLIJN VERWACHT, Verwacht wordt, dat een Letlandsche handelsdelegatie op voorstel van Dultsch land de volgende week een bezoek aan Berlijn zal brengen tot het voeren van onderhandelingen met het doel den Duitsch-Letlandschen handel uit te brei den. Ook verwacht men te Riga een uitgebrei- den Russisch-Duitschen transito-handel. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten werd de gisteren begonnen zuivering van het gebied ten Oosten van den Weichsel van op zichzelf staande Pool- sche troepenafdeelingen voortgezet. In het Westen slechts geringe activiteit van artillerie en verkenningsvliegtuigen, DUITSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN TE MOSKOU. De volkscommissaris van buitenlandsche zaken der sovjet-unie, Molotof, en de Duit sche ambassadeur graaf van der Schulen- burg hebben gisteren het bij artikel 1 van het Duitsch-Sovjet-Russisch grens- en vriendschapsvedrag voorziene aanvullende protocol onderteekend, dat de ln groote trekken reeds bekende grenslijn tusschen de politieke belangen van Duitschland en de sovjet-unie op het gebied van den vroegeren Poolschen staat nauwkeurig vaststelt. In het protocol is verder overeengekomen, dat de thans vastgestelde grenslijn door een gemengde Duitsch-Sovjet-Russische com missie ln het terrein zal worden aangege ven. De commissie zal haar werkzaamheden beginnen op 9 October. Naar van welingelichte zijde verluidt, zal de op 7 October te Nfoskou te verwachten Duitsche oeconomische delegatie, welke on der leiding staat van gezant Schnurre, met de bevoegde instanties onderhandelingen voeren over de uitbreiding van het goede renverkeer tusschen Duitschland en de sovjet-unie, zooals voorzien in het verdrag van 28 September. Voorts worden te Moskou vertegenwoordi gers verwacht van groote Duitsche concerns en firma's, welker taak zal zijn de feitelijke verwezenlijking der oeconomische overeen komsten direct in te leiden. NIEUWE SOVJET-AMBASSADEUR IN ITALIË. Naar verluidt zal de sovjet regeering bin nenkort een nieuwen ambassadeur naar Rome zenden. Voor deze functie zal worden aangewezen Garelkin, die tot nu toe werkzaam was op het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken. LEZINGEN VOOR MILITAIREN. Men schrijft ons: Het bestuur van de Leidsche afdeeling der Ned. Vereeniglng „Schoonheid in Op voeding en Onderwijs" meent dat naast ontspanning zeker juist in dezen tijd de ontwikkeling van een groot deel der beste jongeren van ons volk aandacht verdient en waar dit het doel der vereeniglng is, meent het goed te doen, het werk in deze richting krachtig ter hand te nemen. Het heeft een aantal voordrachten samenge steld op het gebied van bouwkunst, kunst historie, schilderkunst en muziek, die elk voor zich populair en leerzaam, te zamen een zeker geheel vormen. De eerste serie over bouwkunst omvat de volgende lezingen: „Ontstaan en groei van Oud-Leiden", door N. J. Swierstra: „Bouwkunstig Schoon te Leiden", door N. J. Swierstra; „Modern Leiden", door A. M. de Blauw, directeur van Gemeentewerken; „De Leidsche plantsoe nen", door Joh. Jonker, chef der afd. Plantsoenen; „De Leidsche Hortus", door A. J. M. van Dijk Azn„ voorzitter van de Hortusstichting. Deze voordrachten zullen gehouden wor den in het Neutraal Militair Tehuis, waar toe overste Van Mens zijn volle medewer king toezegde. Waar de stad. waar onze jonge militai ren verblijven het eerst hun belangstelling moet ontvangen, meent het bestuur met deze serie te moeten aanvangen, waarna een Interessante reeks lezingen zal volgen op het gebied van schilderkunst, kunst historie en muziek, waaraan meerdere Leidsche deskundigen hun medewerking hebben toegezegd. Met de militaire autoriteiten en met verdere militaire tehuizen te Leiden wordt nader contact gezocht, teneinde vrucht baar werk te kunnen verrichten. Met ingang van heden is de bekende rijwiel- en motorzaak van den heer P. C, van der Pluym verplaatst van de Heeren gracht, hoek Nieuwe Rijn naar het perceel Levendaal 161. Dit pand, dateerende uit 1670, werd overeenkomstig de wenschen van de Rijks commissie voor Monumentenzorg uitwen dig geheel verbouwd, terwijl ook het inte rieur ingrijpende wijzigingen onderging. Het resultaat mag een aanwinst voor het Levendaal heeten. De verbouwing kwam tot stand onder leiding van den heer De Lange; aannemer was de heer A. van Muijen. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTOBUS. De Haarlemsche rechtbank heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen den 32-ja- rigen trambestuurder C. S., die veertien da gen geleden terechtstond wegens het veroor zaken van dood door schuld en het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel. Op 30 April was een door hem bestuurder tram op het Houtplein in botsing gekomen met een volle autobus van een wilden dienst HaarlemAmsterdam. Een der buspassa giers werd gedood en acht anderen gewond. Het O.M. had drie weken hechtenis geëischt. De rechtbank veroordeelde den bestuurder heden tot twee weken hechtenis voorwaar delijk, met twee jaar proeftijd en een geld boete van vijftien gulden, subsidiair negen dagen hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK. Bcleediging der Regeering. De 41-jarige landbouwer C. P. uit Noor den igem. Nieuwkoop) zou zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding van arti kel 137 W. v. S.het verspreiden van een voor de Regeering beleedigend geschrift. Blijkens het verbaal van den veldwach ter te Noorden, had deze in den avond van 6 April een pamflet ontvangen onder den titel: „Het herderlijk schrijven van Haar lem's Bisschop". In dit pamilet kwam o.m. een uitlating voor om den strijd aan te binden tegen de .jheidensche Regeering". Er waren in deze zaak geen getuigen, doch de verdachte bekende het geschrift te hebben geschreven en verspreid. Hij ont kende echter dc bedoeling tot beleedigen te hebben gehad. De officier meende evenwel dat wel degelijk de regeering beleedigd is en vor derde f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De gestolen fiets Een verpleger uit Voorhout had van iemand een fiets gekocht, die van diefstal afkomstig was. Terzake heling heeft hij als gevolg hiervan terecht gestaan, waarbij de verdachte betoogde een normalen prijs voor de fiets te hebben betaald. De Officier oordeelde echter, d-.t ve*- JONGEMAN MET GESTOLEN AUTO OP REIS. Een surveilleerend agent van politie heeft vannacht op de Bilserbaan te Maastricht aangehouden den 18-jarigen bestuurder van een auto, H. B uit Amsterdam. De Jongeman had, zooals hij aan de poli tie verklaarde, de ouderlijke woning te Am sterdam verlaten en was met een auto, die hij daar had gestolen, naar Arnhem gegaan. Daar heeft hij de gestolen auto achtergela ten en een anderen wagen ontvreemd. Met deze auto zette hij de reis voort naar Venlo waar hij opnieuw van wagen verwisselde en doorreed naar Maastricht, waar hij tenslotte werd aangehouden. De politie heeft de in Venlo gestolen auto in beslag genomen. De jongeman is ter be schikking van den commissaris van politie gesteld. DE PRINS INSPECTEERT DE MARINE. Prins Bernhard heeft heden, vergezeld van zijn waarnemend adjudant, den gep. schout bij nacht C. baron de Vos van Steenwijk, adjudant van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst, namens de Ko ningin onderdeelen der Koninklijke marine te Amsterdam in oogenschouw genomen. TOESPRAAK VAN PRINSES JULIANA. In de groote vergaderzaal van het depar tement van binnenlandsche zaken te Den Haag is hedenmiddag het Algemeen Steun comité 1939 geïnstalleerd. De eere-presidente, Prinses Juliana, ver richtte de plechtigheid der installatie door het uitspreken van de volgende rede: Ik heb het voorrecht u allen hier harte lijk welkom te heeten, en u dank te be tuigen, omdat u van dit te vormen comité deel wilt uitmaken met uw veelzijdige ga ven. Ook begroet ik hier met erkentelijk heid de interdepartementale commissie, die bij onzen arbeid het onontbeerlijk contact met de regeering zal onderhouden. Wij allen zitten hier, omdat wij door drongen zijn van de noodzaak om tegemoet te komen aan velen ln ons vaderland, die ln nood verkeeren, tengevolge van de tra gische omstandigheden. Ons is door de regeering een belangrijke taak van coördi neering, en ev. aanvulling van steunverlee- ning opgedragen. Met groote erkentelijkheid zien wij hier de figuur van staatsraad mr. J. B. Kan in de zoo verantwoordelijke voorzittersfunctie. Onder zijn leiding zulleru.300 dadelijk de te bespreken vraagstukken worden aange roerd. Met den wensch. dat dit werk voor velen tot hulp en tot zegen mag worden, instal leer ik u tot leden van dit Algemeen steun comité 1939, Mr. Kan wees er op dat het in den lande verwondering zou hebben gewekt indien een comité als dit moest arbeiden zonder Prinses Juüana zijn eere-presidente te mo gen noemen. Met de instelling van het algemeen steuncomité 1939 beoogt de regeering te coördineeren, min of meer te overkoepelen de steunmaatregelen, welke uitgaan van het nationale fonds voor bijzondere nooden, de Koninklijke vereeniglng tot steun aan miliciens en andere organen. Nevens het bevorderen van eenheid bij het verleenen van tegemoetkomingen, zal in zoo ruim mogelijke mate steun zijn te verleenen, hetzij door bemiddeling van bestaande lichamen, hetzij rechtstreeks. In bange, droeve dagen komt meer dan ooit tot uitdrukking, hoezeer het Neder - landsche volk zich één gevoelt, hoezeer de nooden van anderen ook de onze zijn. De groote meerderheid dergenen, die nog iets te verliezen hebben, erkent een moreelen alimentatieplicht. Hoeveel er ook gevergd wordt van hen, die men de bezittende klasse pleegt te noemen, wij wagen het te vertrouwen, dat onze geldelijke zorgen niet weinig zullen verlicht worden door de offervaardigheid onzer medeburgers, In dit vertrouwen aanvaarden wij de moeitevolle taak, die de regeering op onze schouders legde. WONING AFGEBRAND TE BEVERWIJK. In een tuinderswoning aan de Tulpen laan te Beverwijk, 'bewoond door den heer J., is hedenmorgen om elf uur, door het omvallen van een petroleumtoestel, brand ontstaan. Doordat het huis afgelegen lag, was het voor de brandweer, die met een motorspuit was uitgerukt, niet mogelijk een brandslang uit te leggen. Zij bepaalde zich tot het omver trekken van de muren. Het huis brandde geheel af. De bewoners zijn verzekerd. Onder Zwammerdam zijn des nachts van een vrachtauto, die onbeheerd stond op den straatweg Gouda-Bodegraven, waar werkzaamheden worden verricht in ver band met de aan te leggen nieuwen sncl- verkeersweg, twee wielen met banden ontvreemd. De vrachtauto behoorde toe aan de Hollandsche Be ton - Maatschappij GASVERGIFTIGING TE HILLEGOM. Twee personen in bewusteloozcn toestand opgenomen. Hedenmorgen heeft zich te Hillegom een geval van gasvergiftiging voorgedaan en wel bij den heer Seysener aan de Hoofd straat. Toen een schoonzoon van den heer S. he denmorgen bij diens huis kwam, om zijn schoonvader op te zoeken, vond hij de deur gesloten en constateerde, dat de heer S. en de bij hem inwonende 16 j. Sp. nog niet waren opgestaan. In overleg met een buurman werd een raam geforceerd en bij het binnentreden van de woning werd een scherpe gaslucht waargenomen. De heer S. en de 16-jarige jongen werden in bewusteloozen toestand aangetroffen. Een onmiddellijk ontboden geneesheer alsmede leden van de E.H.B.O. verleenden eerste hulp en trachtten de le vensgeesten op te wekken. Daarin is men geslaagd. Naar omstandigheden was de toestand der slachtoffers hedenmiddag redelijk wel. Zij zijn ter verdere verpleging naar familie leden overgebracht. In een bosch bij Savona (Italië) is een jager er in geslaagd een grooten adelaar levend te vangen. De vlucht van den roof vogel bedraagt meer dan twee meter. De vogel was geringd. Op dezen ring stond vermeld: 6 Februari 1939, dierentuin War schau. Het betreft dus een adelaar, die tij dens de bombardementen uit den dierentuin in dc Poolsche hoofdstad was gevlucht en minstens 1200 kilometer moet hebben ge vlogen. DE TENTOONSTELLING TE SAN FRANCISCO. Vroegere sluiting. De internationale tentoonstelling te San Francisco zal reeds op 29 October worden gesloten, in plaats van op 2 December, zulks met het oog op het te gering aantal be zoekers. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het Candidaatsexamen geneeskunde de dames C. S. A. M. Ides, (Den Haag) en L. E. Douwes Dekker. (Den Haag) en de heeren G. van Baren, Zeven hoven, P. G. de Lint, (Zevenbergsche Hoek), J. P. C. Beyst, (Den Haag). A. A. Botter, (Haarlem) en W. Nieuwenhuijzen (Dieren), doctoraal examen rechten: mejuffrouw H. A. Sneller, (Rotterdam) en de heeren D. van Eysinga (Leiden), en Chr. Meyer (Den Haag Als dames boksen loop van Wallstreet biedt geen nieuwe gezichts punten en is niet in staat de mam alhier te stimuleeren. Daar bovendien ook van de an dere centra nieuwe positieve berichten ont breken, viel het niet te verwonderen, dat de markt alhier weer een ongeanimeerd voorko men had. Evenals gisteren hielden de koopers zich volkomen op den achtergrond, zoodat de koersen geen opwaartsche richting konden inslaan. Daarnaast bleven ook verkoopers actie loos. Koersverliezen ontstonden. Meerendeels be wogen de koersen zich dan ook rondom het vo rige niveau, waarbij de ondertoon veelal niet ongunstig was. Een bepaald stemmlngsverschil tusschen sgn. oorlogs- en vredesfondsen viel niet waar te nemen, al waren industriewaarden, de fondsen, welke veelal als vredesfondsen ge- qualificeerd zijn. aan den vasten kant. De af faire was over de geheele linie echter zeer be perkt en de markt had in het geheele verloop eer. lusteloos voorkomen. Wat de afzonderlijke hoeken betreft ging er in de Rubber-afaeeling weinig om. Amsterdam Rubber week practisch niet af van het vorige niveau van 197. terwijl incourante soorten eenige vraag ontmoetten en meerendeels iets beter gedisponeerd waren. Evenals op vorige dagen bewogen Tabaksaan- deelen zich ook thans op den achtergrond, waarbij de koersen geen wijziging ondergingen. Zooals gezegd, waren aandeelen van Industrie ondernemingen aan den vasten kant. hetgeen ln hoofdzaak tot uiting kwam voor Philips, die tot 141% opliepen en voor Unilever, die 3% aantrok ken. Tegen slot kwam ook AKU boven het vorige niveau uit. Suikerfondsfcn ondervonden slechts geringe be langstelling en de koersen waren nauwelijks aan eenige wijziging onderhevig. HA was vrij onbe wogen op 369%. De spicifieke soorten wisten zich vrijwel te handhaven. NISU goed prijshou dend. Voor Scheepvaartfondsen was de animo even eens beperkt en ontstonden geringe koersver schillen naar beide zijden. Een uitgesproken ten dens was hier echter niet aanwezig. Koninklijke Olie fluctueerde tusschen 282 en 285%. In tegenstelling met de vorige dagen, toen voor het hoofdfonds nog wel eenige belangstel ling te bespeuren viel. was ook hier de stemming heden ongeanimeerd. In de Amerikaansche afdeeling waren geen groote wijzigingen te bespeuren. Evenals in Wallstreet bleef de tendens lusteloos. De beleggingsmarkt had opnieuw een vast voorkomen voor de Nederlandsche staatsfond sen, die algemeen hooger gewaardeerd werden. Duitsche leeningen waren vast gedisponeerd. De prolongatie blijft zich in benedenwaart- sche richting bewegen en kwam vandaag op 2 3/4%. WISSELKOERSEN. Londen 7.59 7.58); Berlijn 75.25 (75.-); Parijs 4.30 <4.30); Brussel 31.37 (31.55»; Zwitserland 42.15 (42.18); Kopenhagen 36.30 (36.40); Stockholm 44.80 (44.90); Oslo 42.70 <42.80»; New York 1.87 3/4 (1.88 1/8); Lire Bankpapier 7.871/2 (7.87^ Prolongatie 2 3/4; Part. disc. 2 1/8—21/4; daggeld 1 3/4. Registermarken 16 3/4; Handelssperrmar- ken 4 7/8; Reismarken 43'/t; bankpapier 25 1/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. dachte bekend was met het feit. dat de fiets was gestolen, en hij vorderde daarom twee maanden gevangenisstraf. De Rechtbank heeft thans verdachte vrij gesproken. IJzerdiefstal. Bij de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden werd eenige malen ijzer vermist, voor welk feit een los-werkman terecht heeft gestaan omdat hij diefstallen zou hebben gepleegd De verdachte had dit ontkend en betoogd, dat hij wat oud ijzer had gevonden. De Officier eischte tien maanden gevan genisstraf. De Rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. AMSTERDAM, 5 October. De effectenbeurzen worden vrijwel uitsluitend beheerscht door de politiek en de stemmingen veranderen naar gelang de inzichten omtrent de kans op vrede of oorlog zich wijzigen. Daar bij doet het verschijnsel zich voor, dat de mogelijkheid van een langdurigen oorlog de kooplust in de hand werkt, omdat men de meening ls toegedaan, dat tal van bedrijven van den oorlogstoestand wat de bedrijvigheid en de te maken winsten betreft zullen profiteeren en dat ook de goederenmarkten van de krijgs verrichtingen den gunstigen invloed moeten ondervinden. Amerika staat eveneens geheel in den ban van de Europeesche politiek en New- York is voor vrijwel alle effectenbeurzen de voornaamste richtingwijzer, waarbij echter dient te worden opgemerkt, dat ook Amsterdam dik wijls den toon aangeeft. Gisteren bestond in Wallstreet een gedrukte stemming, die voort spruit uit vredesgeruchten. Daar men echter in afwachting verkeerde van de door Hitler te houden redevoering, werd een gereserveerde houding aangenomen en was de handel niet bovenmate groot. Het aantal verhandelde aan deelen bedroeg niet meer dan 970.000, Intus- schen geeft het Amerikaansche bedrijfsleven nog altijd een duidelijke weerspiegeling van de sterk toegenomen bedrijvigheid in verband met den oorlogstoestand. De fabrikanten van de voornaamste staalproducten zijn niet in staat op korten .termijn nieuwe orders uit te voeren. De prijzen van staalschroot. die steeds een goede indicatie voor het verloop van de staal- markt geven, bewegen zich in opgaande lijn. Ook de koperprijzen zijn naar boven gegaan. Van niet te onderschatten belang is dc verkla ring van president Roosevelt, dat hij het op het oogenblik niet noodig acht. inzake de oorlogs winsten maatregelen te nemen. Dc micidagbeurs. Tot dusver is er deze week nog geen op heldering in de algemeene situatie gekomen. Dc vredesgeruchten houden de aandacht gespan nen en het wachten is op de redevoering van Hitier. Voor het oogenblik blijft men een rustig afwachtende houding aannemen. Ook het ver zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49. Fa. A. H. J. WIJTENBURG, Haarl.straal 2. W. G. J. VERBURG. Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMERWH Azn.. Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT, Breestraat no. 12S. A. VAN EGMOND. Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN, Janvoseensteeg 19. VERVOOREN. Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD Lo. het Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. LEIDEN. 4 Oct. Groentenveiling enz. Witte kool f. 2.10—3.20; roode kool f. 1.20—4.80; sa- voye kool f. 1.603.30; groene kool f. 3.205.10; boerenkool f.24; prei f. 1.803.30; kroten 1.20- 1.80; kroten, gekookt f.47; uien f. 1.404.30; peen f. 1.504.80; spruiten f.415; druiven f.1416; snijboonen f.532: stokboonen f.10 29; pronkboonen f.3—6; stamboonen f.6—18; postelein f.814; spinazie f.919; tomaten A f.4—6.40, B f.4—7.20, C f.4—5.60, CC f. 4—4.80, alles per 100 KG. Andijvie f. 0.30—1.60; kom kommers f.1—3.60; bloemkool f. 1.5016.20; me loenen f.210; salade f. 0.301.40; perziken f. 4.8014.60; knolselderie f.24.30, alles per 100 stuks. Kroten f. 0.60—1.20, pieterselie f0.60 0.80. radijs f0.301.20; selderie f. 0.601.30; bleekseldedie f. 4.5011; uien f. 1.404.20; peen f. 14.10, alles per 100 bos. KATWIJK AAN DEN RIJN. 4 Oct. Eigenhei mers. groote f. 3.204.40. Bloemkool I f. 12.30— 17. idem II f.4 10—11.60; bospeen f. 2.50—5.20, andijvie per kist 40—90 et.; waspeen 3075 ct.. kroten 4055 ct. per kist van 20 KG. Prinsesse- boonen f.1216; roode kool f.33.60; gele kool f. 33.50 per 100 KG. Groene kool f. 3.70 4.60; uien f. 2.50—3.50. GOUDA. 5 Oct. Ter veemarkt aangevoerd ln totaal 1354 stuks vee, waarvan 55 slachtvar- kens. Vette 32%33% ct. per pond: levend met 2% korting; 366 magere varkens, f.3055 per stuk; 339 biggen, f.1620; Geldersche biggen f.2025; 5 runderen, f.125175: 35 nuchtere kalveren, f.612; 3 scnap.n. 51 bokken en gei ten. f. 2—7. alles per stuk. Handel redelijk. - Al gemeene markt: 403 partijen kaas Prijzen 1ste kalveren, f.612; 3 schapen. 51 bokken en gei- 35: zware tot f.40; Crisisaftrek 8.2 ct. Handel kalm. 234 ponden boter. Goeboter 7580 ct. p. pond: weiboter 70—75 ct. per pond. Handel vlug. Aangevoerd 68500 kipeieren, prijs f. 5.00 5.30, eendeieren f. 2.80—3 per 100 st.uks. Handel matig. Coöp. Z.-H. Eierveiiing te Gouda. Aangevoerd 106.500 kineieren. Prijzen 56 58 KG. f. 4.604.8C. 58 60 KG f. 4.8P—5: 60 62 KG f.5—5.10; 82 63 f. 5.10—5.40 bruine 58 70 f. 4.90—5.75; kleine eieren f.4—4.50; heneieren f. 3.103.90, alles per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3