BINNENLAND Urk met het vasteland verkonden LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Woensdag 4 October f939 De „opruiming" van eenden en kippen V erkeersongevallen in Juli Twintigjarig bestaan van de K.L.M. Verlofregeling voor gemobiliseerde medische studenten Uitvoerverboden uitgebreid Burgemeesters van Urk en Lemmer begroeten elkaar De regeering zal niet ingrijpen. OVER VERDERE INKRIMPING VAN DEN VEE- EN VARKENSSTAPEL KAN NIETS WORDEN GEZEGD. Op vragen van het Tweede Kamerlid Die ters inzake den toestand in het pluimvee- bedrijf en betreffende eventueele verdere inkrimping van den vee- en varkensstapel heeft de minister van economische zaken het volgende geantwoord: Van groote ongerustheid is den minister niets gebleken. Wel is hij er zich van bewust, dat er in de kringen der kippen- en eenden houders een levendige belangstelling bestaat voor de vraag hoe het met de voedselvoor ziening van het pluimvee zal gaan. Het normale rantsoen ochtendvoer plus graanvoer voor legkippen is in dezen tijd van het jaar circa 100 gram per dag. Leg eenden eten aan graanvoer eveneens circa 100 gram per dag. In verband met de oprui ming onder normale omstandigheden van een groot aantal dieren in de najaarsmaan den is dit rantsoen niet toegewezen aan den geheelen stapel, doch voor 80 pet. van het aantal dieren, dat bij de inventarisatie begin September op de bedrijven aanwezig was. De prijzen voor oude hennen waren op de Barnevelder markt: 1 September 1938 per kilo 22 tot 30 ets., 8 September 1938 22 tot 30 ets.. 15 September 1938 2435 ets., 22 September 1938 24 tot 35 ets., 29 September 1938 20—30 ets., 31 Augus tus 1939 28 tot 33 ets., 9 September 1939 23 tot 32 ets., 14 September 1939 25 tot 28 ets.. 21 September 1939 23 tot 27 ets. De prijzen voor oude kippen zijn dus mo menteel vrijwel gelijk aan die van het vorige jaar. De oude eenden brengen een zeer lagen prijs op, ofschoon deze de laatste dagen iets is opgeloopen. Ook in voorafgaande jaren waren de prijzen, die uit den aard der zaak verband houden met de consumptiewaarde, laag. Het is den minister bekend, dat sommige vroegere Zuiderzeevisschers een eenden- bedrijf zijn begonnen. Het aantal kippen houders. dat eertijds Zuiderzeevisscher was, is van geen beteekenis. Het ligt in de bedoeling, wanneer de nor male opruiming heeft plaats gehad voor opgesteld, dat de aanwezige hoeveelheid voeder zulks mogelijk maakt, de normaal benoodigde rantsoenen voor alle dieren toe te wijzen. Het ligt niet in de bedoeling in te grijpen bij de gewone jaarlijksche nood-zakelijke opruiming in verband met de verjonging van den stapel. Er bestaat geen aanleiding om thans tot verdere inkrimping over te gaan. Mocht zulks in de toekomst onver hoopt noodzakelijk blijken, dan zal gehan deld worden al naar de dan heerschende omstandigheden De minister is niet van meening, dat de prijs van het gemengd voedergraan een verhooging van den eierprijs dringend nood zakelijk maakt. Mocht in de verhoudingen een ongunstige wending komen, zoo zal hij maatregelen ten opzichte van den eierprijs overwegen, waarbij de alsdan bestemde af zetmogelijkheden van invloed zullen zijn. De voorraad voedsel voor vee- en varkensstapel is voor een groot gedeelte afhankelijk van den import van kracht- voeder. Aangezien onder de huidige om standigheden geen zekerheid over den omvang van dezen import bestaat, kan de vraag, of er in de naaste toekomst gevaar bestaat voor een verdere inkrim ping van onzen vee- en varkensstapel wegens onvoldoenden voorraad van voedsel voor deze diezen, bezwaarlijk worden beantwoord. Mocht evenwel een sterke belemmering blijvend optreden, dan zal verdere beperking van den vee-, varkens- en pluimveestapel overwogen moeten worden. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde gegevens betreffen de het aantal verkeersslachtoffers vertoo- nen over de eerst 7 maanden het vol gende beeld, schrijft de K.N.A.C. Tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers voor het voorafgaande jaar. personen personen ern- gedood stig gewond Januari 42 1 52 326 (306> Februari 46 39 314 2871 Maart 43 (421 361 (331) April 56 69) 413 348) Mei 65 49 500 3871 Juni 77 66) 452 3841 Juli 54 (71) 461 (4011 Niettegenstaande blijkens de verkeers tellingen van den Rijkswaterstaat op 12 verschillende punten het verkeer op werk dagen in Juli 1939 drukker was dan in Juli 1938 was het aantal gedoode slacht offers In Juli van dit jaar beduidend lager dan vorig jaar. Desondanks zal ieder moe ten medewerken de ongevallencijfers ver der omlaag te krijgen. PASSAGIERS VAN „STATENDAM" EN „TABIAN". Van het s.s. „Statendam" dat 16 Septem ber j.l. van New York vertrokken is. zullen ca. 75 passagiers, die gisteren met de Bata- vierlijn Engeland verlaten hebben, heden tusschen 4 en 5 uur namiddag te Rotterdam verwacht kunnen worden. De overige passagiers zullen heden per Stoomvaart-Mij. „Zeeland" uit Engeland vertrekken. Hun aankomst kan morgen tus schen 2 en 3 uur namiddag te Vlisslngen worden tegemoet gezien. Een „Zeeland"-boot met de passagiers van de „Tabian" wordt, onvoorziene om standigheden voorbehouden, morgen even eens te Vlissingen verwacht. De „Tabian" is op 26 September in Enge land aangekomen en wordt daar nog steeds vastgehouden. In verband met het feit dat de K.L.M op 7 October 20 jaren bestaat, heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met den di recteur, den heer Pies man, die wees op de zeer groote moeiijkheden, welke door den oorlog voor de K.L.M. zijn ontstaan. De maatschappij beschikt over 32 Douglas- vliegtuigen en een personeel van 1916 menschen, maar het bedrijf ligt thans meerendeels stil. Gelukkig konden ge lijk reeds werd vermeld velen bij cri sisdiensten onder worden gebracht. Intus- schen zal verdere inkrimping onvermijde lijk zijn. Men zal probeeren het nieuwe hoofdkantoor in Den Haag en het pas sagebureau te Amsterdam voorioopig te verhuren. Het ziet er niet naar uit dat men weer spoedig toestemming krijgt om over de oorlogvoerende landen te vliegen, al is de kans niet uitgesloten, dat over eenigen tijd weer naar Engeland gevlogen zal kun nen worden. Reeds onderhoudt de Fran- sche maatschappij Air France sedert ver leden week weer een dienst tusschen Le Bourget en het Londensche vliegveld Heston. Gelukkig kan de AmsterdamBatavia- route, zij het ook voorioopig, slechts twee maal per week, in stand worden gehou den, zij het met behulp van de treinver binding AmsterdamNapels, Men hoopt spoedig met 9 machines, den dienst weer driemaal in de week te kunnen uitvoeren. Naar wij vernemen, ls een regeling getroffen, waardoor studenten in de me dicijnen, die met gunstig gevolg het doc toraal examen tweede gedeelte en/of het semi-artsexamen hebben afgelegd, met klein verlof worden gezonden ten einde hun studie te voltooien. Gisteren is reeds een aantal gemobiliseerde studenten afge zwaaid. Medische studenten, die niet aange wezen zijn voor de opleiding tot reser ve-officier van gezondheid, worden in universiteitscompagnieën vereenigd en gaan in militair verband studeeren, hetzij te Groningen, Leiden, Utrecht of Amsterdam. De gemobiliseerde studenten van andere faculteiten kunnen, wanneer zij in staat zijn binnen een jaar af te studeren, een ongezegeld request richten tot den minis ter van Defensie met het verzoek hun stu die te mogen voltooien. Verder is, zooals men weet. een regeling in bewerking, welke het mogelijk maakt zakenverloven te verleenen. (Telj De regeering heeft het noodig geoordeeld, de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaalde goederen aan te vullen met een groot aantal uitvoerver boden. Hieronder volgt de volledige lijst: Papier en karton van alle soorten, cellulose- hydraatfoliën, prespaan, vulcan fibre, pertinax en dergelijke hieronder begrepen, uitgezonderd stroobord; bllkwerk, metalen kranen, afsluiters, veiligheden, manometers, peilglastoestellen en dergelijke appendages, bijzondere staaliegeerin- gen, sneldraaistaal. magneetstaai, veerenstaal en dergelijke, in bewerkten of onbewerfcten vorm; gereedschappen en werktuigen voor houtbewerking, fllmafval. zoomede onbelichte lichtgevoelige films, platen en papier voor foto grafische doeleinden; duigen en bodems van hout. zoowei nieuwe als gebruikte, kist-, vaat- en kulpwerk, voor zoover niet gevuld, deuren, ramen, ander timmerwerk en profielhout voor het bouwbedrijf, fineerhout; cylinders en fles- schen voor gecomprimeerde gassen, al dan niet gevuld; glas van alle soorten, waaronder vensterglas, tiundersglas. al dan niet gepolijst, verzilverd of verfoelied spiegelglas, alsmede melkglas. ijsglas. matglas, gewapend glas, ge ribd glas en glasscherven; stroocellulose; alle ertsen; wijn; voorwerpen van rubber, balata en gutta-percha, machines voor de bewerking van rubber of de vervaardiging van rubberarti kelen, alsmede onderdeelen daarvan; electricl- teitsgeleidingen en accumulatoren voor electri- trlclteit; azijn en azijnzuur (w.o. ijsazijn) en houtzuur. geelblauwzure kali i kalium-ferracya- nide). geelblauwzure natron natrium-ferrocya- nide», zwavelkoolstof (koolstof disulfide), hout geest en methylalcohol, zlnkoxyde. benzoëzure natron (natriumbenzoaat), borax, waterglas, vast en vloeibaar, bitterzoet (magnesiumsul faat), nikkelsulfaat en nlkkelammonlumsulfaat, aluminumsulfaat (zwavelzure aluinaarde), ko persulfaat. zoutzuur, ammoniumchloride (sal miak of zoutzure ammoniak), saccharine, cel luloid in blokken, platen, bladen, reeiien, staven of buizen, citroenzuur, wijnsteenzuur; gommen (Arabische gom, traganth of tragacanth. agar- agar en dergelijke), magnesia al dan niet ge brand; dierlijk haar en garens van dierlijkhaar, al dan niet met andere bestanddeelen; veeren, geen modewaren zijnde, bedveeren en dons. watten, waaronder ook kleermakerswatten, ka pok, gekaard en ongekaard. zeegras, planten- haar en afvallen daarvan, vischnetten en an dere netten, passementswerklint. band en veters, waaronder begrepen letter-, cijfer- en etikettenband, elastiekband en koordelastlek en Jalouzleband, tapijten, taptjtgoed. karpetten, loopers. kleedjes en matten, ongeacht de grond stof kieermakerslinnen. boekbindersllnnen. schljderslinnen. calqueerlinnen, copieerlinnell, transparantlinnen; wasdoek, kousen en sokken modewaren, uit elastiek vervaardigd; geweven drijfriemen en transportbanden, borstelwerk, verfkwasten, pcnseelen en dergelijke, alsmede halffabrikaten hiervan; linnen en katoenen knoopen. treksluitingen; garens van echte zijde, garens van echte zijde of van kunstzijde met, andere stoffen, garens van echte zijde met kunstzijde; manufacturen van vlas. hennep of halflinnen, dekens, ongeacht de grondstof, af val van weefsels en garens, spinstof voor kunst zijde, brandspuitslangen van hennep of linnen; voorwerpen geheel of hoofdzakelijk uit manu facturen, stoffen en weefsels. Ook ten aanzien van deze artikelen kun nen. indien hier te lande aanwezige voor raden zulks toelaten, dispensaties worden verleend. ZORG VOOR GEMOBILISEERDEN. Een Protestantsch christelijk comité ingesteld. In een gisteren te Utrecht gehouden bij eenkomst van vertegenwoordigers van ver schillende christelijke organisaties die op onderscheiden gebied werkzaam zijn, is definitief besloten tot de Instelling van een protestantsch-christelijk comité voor de be hartiging van de geestelijk zedelijke belan gen der gemoblliseerden. Het staat onder leiding van den oud minister van binnenlandsche zaken en fi nanciën mr. J. A. de Wilde te 's Gravenhage en is samengesteld uit vertegenwoordigers van tallooze organisaties. GEDEELTELIJKE OPSCHORTING VAN HET UITVOERRECHT OP JAVA-TABAK. DE INVOERCENTRALE. Het verschil met de vroegere N.O.T. De regeeringspersdienst meldt; Naar aanleiding van berichten, volgens welke er hier te lande een invoercentrale zal worden gesticht welke te vergelijken ware met de uit den wereldoorlog bekende N.O.T.wordt er de aandacht op gevestigd, dat het orgaan, waarvan de minister van economische zaken de tot stand koming in de Staten-Generaal heeft aangekondigd, een ander karakter dan de N.O.T. zal heb ben. Laatstbedoelde instelling was een parti culier orgaan. De regeering is van oordeel, dat het haar plicht is, de beslissingen no pens de vraagstukken van internationalen aard, die samenhangen met de voorziening van ons land. aan zich te houden. Zulks is mogelijk, nu zij over een wettelijk apparaat beschikt, dat haar in staat stelt, de taak op dit gebied naar behooren te vervullen. Te zijner tijd zullen over het te stichten invoer-orgaan nadere mededeelingen wor den gedaan. VERKEERSVLIEGTUIGEN KRIJGEN TWEE BESTUURDERS. Naar wij vernemen heeft de regeering bepaald, dat voor den verderen duur van den oorlog de verkeersvliegtuigen van de K.L.M. bemand moeten zijn met twee be voegde gezagvoerders Deze bepaling is uit gevaardigd naar aanleiding van het inci dent met de „Mees." Men schijnt daarbij te hebben overwogen, dat mocht een der gezagvoerders van de K.L.M.-vliegtuigen door een kogel worden getroffen, zoodat hij niet verder in staat zou zijn zijn taak te vervullen, de tweede gezagvoerder deze taak van hem zou kunnen overnemen. Ieder KIM -vliegtuig zal dus in de toe komst worden bemand met ten minste één gezagvoerder voor de route op Indiè, terwijl de toegevoegde gezagvoerder ten minste de bevoegdheid moet hebben als gezagvoerder op alle Europeesche lijnen. Deze laatste gezagvoerders zijn de sedert kort ingestelde twee-en-een-half-banders. zooals ze in KiM.-kringen worden ge noemd. (Hbld.) Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp strekkende tot bekrachtigng van een door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië vastgestelde ordonnantie (gedeel telijke opschorting van het uitvoerrecht op Java-tabak). Aan de memorie van antwoord is het vol gende ontleend: In aansluiting aan den reeds in vooraf gaan jaren getroffen maatregel, werd bij de ordonnantie van 29 Juni 1938. bekrachtigd bij de wet van 25 November 1938. de heffing van het uitvoerrecht op Javatabak, met uit zondering van Vorstenlandsche tabak, tot en met 30 Juni 1938 opgeschort. De positie van de van uitvoerrecht vrij gestelde tabak Is sindsdiens verbeterd, ter wijl de cultuur der Vorstenlandsche tabak nog redelijk winstgevend is gebleven. De ordonnantiewetgever heeft hierin aanleiding gevonden om bij ordonnantie van 29 Juni 1939 den hooger bedoelden maatregel voor een jaar. derhalve tot en met 30 Juni 1940, te bestendigen. Hiervan zal een inkomsten derving van ongeveer f 270.000 het gevolg, zijn. Het wetsontwerp strekt tot bekrachtiging dier ordonnantie. PRINS BERNHARD BEZOEKT AVIOLANDA. Prins Bernhard heeft heden vergezeld van zijn waarnemenden adjudant, ma joor Phaff. een bezoek gebracht aan de vliegtuigenfabriek Aviolanda te Papen- drecht, waar de Prins namens de Koningin vliegtuigen, die voor het Nederlandsch- Indlsche leger worden vervaardigd, in oogenschouw heeft genomen. UITSPRAAK INZAKE DE EKSTER-RAMP. Morgen zal de raad voor de luchtvaart om halfvier in het departement van water staat in het openbaar uitspraak doen inzake het ongeval, hetwelk op 9 December 1933 nabij het luchtvaartterrein Schiphol is over komen aan het K.L.M.-vliegtuig van het type Lockheed Super Electra. gemerkt PH- APE (Ekster). VERVOERVERBOD KUNSTMESTSTOFFEN. De Nederlandsche Tuindersbond heeft een telegram gezonden aan den minister van economische zaken, waarin wordt aange drongen op opheffing van het vervoerver- bod voor kunstmeststoffen, aangezien dit groote stagnatie veroorzaakt in de tuin- bouwwerkzaamheden voor de nieuwe teelten. In verband hiermede vernemen wij te bevoegder plaatse, dat binnen enkele dagen een betreffende regeling kan worden ver wacht. ALGEMEEN VERBINDEND EN ONVEB» BINDEND VERKLAREN VAN ONDER NEMERSOVEREENKOMSTEN. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935 ls het volgende ontleend: De mogelijkheid van twijfel, of bepalin gen omtrent betaling van uitvoerings- en controlekosten wel betrekking hebben op „economische verhoudingen" en of daar om deze bepalingen bij de tot nog toe be staande wetsredactie wel voor verbindend verklaring in aanmerking komen, vormt een der redenen voor het onderhavige wij zigingsvoorstel. Het ligt geenszins in de bedoeling om, met gebruikmaking van bedoelde bepa ling, verplichtingen, welke het kader van een door het algemeen belang vereischte ordening te buiten gaan, op te leggen. In antwoord op de vraag, hoeveel onge veer de kosten van de commissie, bedoeld in artikel 12 der wet. in de naaste toe komst zullen bedragen en welke sommen door de gezamenlijke ondernemers, die bij verbindendverklaringen zijn betrokken, voor dit doel zullen moeten worden opge bracht, deelt de minister van Economische Zaken mede, dat de bedragen, benoodigd voor het toezicht van deze commissie op de thans verbindend verklaarde en op eventueel in de nabije toekomst nog alge meen verbindend te verklaren overeen komsten, voor het loopende jaar op ten hoogste f. 60.000 worden geschat. In het algemeen bedragen zij nog niet 1 0/000 van den omzet der betrokken bedrijfstak ken. Hierbij moet er uiteraard rekening mede worden gehouden, dat de aard van de algemeene verbindend verklaarde rege lingen. het aantal daarbij betrokken on dernemers en de gezindheid van laatstge noemden ten aanzien van die regelingen de hoogte van de aan het toezicht verbon den kosten in zeer belangrijke mate be- invloeden. VERSPREIDE BERICHTEN. Op den Rijksstraatweg Utrecht— Zeist in de omgeving van den Amersfoort- schen straatweg bij Vollenhoven, is men thans voor rekening van den Rijkswater staat begonnen met het plaatsen van twee honderd lichtmasten voor de natriumver- üchting op dezen belangrijken verkeers weg. Men rekent er op. dat met het aan brengen van deze natriumverlichtlng een maand gemoeid zal zijn. Het Comité Luchtafweer Amsterdam deelt mede, dat thans een bedrag ls bereikt van f. 783.405.42. Zooals bekend, moet er een millioen gulden bij elkaar gebracht worden voor de aanschaffing van vijf bat terijen van drie stukken 4 c.M. luchtafweer geschut. Na Wieringen heeft thans het eiland Urk als zoodanig opgehouden te bestaan in verband met het inpolderen van de Zuiderzee. - Op het kaartje is met een zwart pyltje boven Urk aangegeven, waar gisteren de Meerdijk tusschen Lemmer en Urk gesloten werd; in den rechterbovenhoek overziet men den stand der werkzaamheden, die nog te gebeuren staan, alvorens de Noord-Oost-polder zal worden leeggemalen. Gisteren was het een groote dag voor Urk, dat na ongeveer twaalf eeuwen eiland ge weest te zijn. door een machtigen dijk met de provincie Friesland werd verbonden. Vroeg in den ochtend wapperden op dezen mooien najaarsdag de vlaggen van het ge meentehuis, de gebouwen van de Zuiderzee werken en tal van particuliere huizen. Tegen twee uur kwamen nabij het slui tingsgat in den dijk, op ruim 4 K.M. af stand van het eiland Urk. met verscheidene booten de belangstellenden, die getuigen zouden zijn van het historische oogenblik, aan, waar zij zich begaven op de gereedlig gende bakken, aan boord waarvan de slui ting kon worden waargenomen en een kleine, sobere plechtigheid zou geschieden. Bij het sluiten van den dijk waren van den dienst der Zuiderzeewerken aanwezig de heeren ir. M. Klazema en ir. S. J. B. G. Geers, onder wier toezicht de aanleg van dit dijkgedeelte was geschied en van de N.V. Hollandsch Aannemingsbedrijf Zanen Ver stoep te 's Gravenhage, die voor de uitvoe ring zorgde, de heeren D. Verstoep, direc teur; ir. J. A. Hijner. hoofd-ingenieur en C. Verstoep, hoofduitvoerder van het werk. De burgemeester van Urk, de heer G. Key- zer. vergezeld door wethouder A. de Wit en eenige raadsleden en andere autoriteiten van Urk waren met een der booten van den dienst der Zuiderzeewerken naar de histo rische plek gevaren. De motorreddingsboot ..Hilda" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings-Maatschappij had den burge meester van Lemmer, mr. M. Krijger, die vergezeld werd door de beide wethouders, de heeren M. F. de Vries en J. Pen, den gemeente-secretaris, den heer G. J. de Boer en den heer H. Visser, voorzitter van het waterschap „Lemstersluis" en eenige andere bestuursleden van deze instelling en den havenmeester, den heer R. Kool, naar het sluitingsgat gebracht. Verder gaf o.m. nog door zijn tegenwoor digheid van zijn belangstelling blijk de oud minister van defensie, dr. Van Dijk. Toen te kwart voor drie het laatste gat in den dijk gesloten was, onder gejuich van de aanwezigen en het geloei van de stoom fluiten en sirenen van de in de omgeving van het sluitingsgat liggende schepen, hield de burgemeester van het vroegere eiland Urk. de heer Keyzer, een korte rede, waar bij hij in de eerste plaats zijn ambtgenoot van Lemsterland, mr. Krijger, als buur ver welkomde. De burgemeester zeide. dat het hem en den Urkers die zich altijd zeer tot Friesland aangetrokken hebben gevoeld, zeer veel ge noegen deed. dat zij thans buren geworden waren, zij het dat dit nabuurschap van tij- delijken aard zal zijn. Nu nog ligt de grens tusschen de gemeenten Urk en Lemsterland ergens op den dijk, doch zoodra er een nieuw publiekrechterlijk lichaam voor den Noord-Oostelijken polder zal zijn gevormd, zal dit nabuurschap weer eindigen. De heer Keyzer zette vervolgens uiteen, dat de verbinding van Urk met den vasten wal zeker ingrijpende wijzigingen van eco- omischen. cultureelen en anderen aard zal brengen in het leven van Urk. dat twaalf honderd jaar eiland is geweest, nu schier eiland is geworden en binnenkort geheel onderdeel zal vormen van het vasteland. Daardoor is een einde gekomen aan de door invloeden van buiten gemakkelijker gesloten volksgemeenschap van Urk. waar- en intensiever zullen kunnen doordringen. De structuur van Urk zal groote verande ringen ondergaan, het eigensoortig leven van Urk wordt herzien. Veel van het oude zal worden afgebroken, doch daarvoor in de plaats zal het nieuwe verschijnen. Urk zal zich thans gaan richten naar den landbouw. Er bestaan plannen aldus deelde de heer Keyzer tenslotte mede in deze gemeente zoo spoedig mogelijk te ko men tot de oprichting van een landbouw school, een M.U.L.O.-school en een vesti gingscursus voor den middenstand. Met ver trouwen gaat Urk de toekomst tegemoet. De heer Krijger, burgemeester van Lem sterland, sprak de hoop uit dat Urk en Lemmer de vruchten mogen plukken van de uitvoering van het grootsche werk, dat in dit gedeelte van het IJsselmeer wordt ondernomen. Vervolgens wees hij op de beteekenis van de werken voor Lemmer, dat een nieuw groot achterland van 47.000 hectare ziet groeien. Spr. verwachtte, dat de nieuwe polder, ook voor Lemmer omvangrijke economische voordeelen zal opleveren. Het verheugde spr. dat het hart der Ur kers naar Friesland trekt. Wanneer Urk aan Friesland komt. dan zullen zij zonder twijfel met open armen in ons provinciaal verband opgenomen worden en zullen de Urkers er nimmer spijt van hebben. Friezen te zijn geworden. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7