Nog geen verdere beslissingen te Moskou WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 No. 24395 Chamberlain handhaaft Engelsch oorlogsdoel Geen drijvend vuil meer in onze stadsgrachten De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De besprekingen Moskou te De inlijving van lichting 1940 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Besluiten van llaliaanschen ministerraad Franco wijst op het Russische gevaar verwacht De meening van oud-president Hoover LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd slflt! per 3 maanden f. 2 35 per week fS f.0,1# Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten^ (voor binnenland f. 0.30 per 3 oiniL# In zijn verklaring in het Britsche Lagerhuis heeft minister-president Chamber lain verklaard ten aanzien van het Russisch-Duitsche verdrag: „Ik kan beginnen met te zeggen, dat geen bedreiging ooit dit land of Frankrijk zal kunnen brengen het voornemen op te geven, waarvoor wij in den strijd zijn gegaan." Verder zeide hij, dat Engeland geen loutere garanties meer van de Duitsche regeering kan aanvaarden. Niemand verlangt den oorlog voort te zetten langer dan noodzakelijk is, doch de overgroote meerderheid van de bevolking van dit land en Frankrijk is vast besloten de verzekering te verschaffen, dat de heer schappij van het geweld zal ophouden en dat het woord van regeeringen, dat eens gegeven zal zijn, gehouden zal worden. Chamberlain zeide verder, dat hij in de jongste ontwikkèling der zaken niets heeft gezien dat Engeland ertoe zou kunnen brengen zijn houding, welke het rechtvaardig achtte, te wijzigen. Chamberlain herhaalde, dat de reden waarom Engeland in den oorlog is gegaan, was een einde te maken aan de achtereenvolgende daden van aanval van Duitscli- land, welke de vrijheid en veiligheid van alle landen van Europa bedreigen. HU zette verder uiteen, dat hoewel de weloverwogen aanval op Polen de onmid- delhjke oorzaak was van den oorlog, het niet de fundamenteele oorzaak was. De fundamenteele oorzaak lag in het feit, dat men in Engeland en Frankrijk alge meen van oordeel was, dat het niet duldbaar was dat de stand van zaken, waarin de landen van Europa stonden voor het alternatief hun vrijheid op het spel tc zetten of hun krachten te verzamelen om deze vrijheid te verdedigen, zou voort duren. Chamberlain zeide verder, dat de duikbooten zijn verdreven uit de Britsche wateren en gedwongen zyn op te treden op verren afstand. Na te hebben verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor den oorlog lag bU dengene, die de politiek van achtereenvolgende aanvallen heeft gevoerd, zeide Chamberlain: „Indien voorstellen worden gedaan, zullen wU deze zeer zeker bestudeeren en wij zullen ze toetsen in het licht van wat ik zoo juist heb gezegd." (Men zie voor de rede verder het 3e Blad). Gistermiddag om 17 uur 30 (Moskousche tijd) is de Lithausche minister van buiten- iandsche zaken. Urbsys, op het vliegveld in Moskou aangekomen. Gisteravond is de minister door Molotof ontvangen. Stalin, Potemkin, de zaakgelastigde van sovjet-Rusland in Lithauen, Pdznyakof, zoo mede de Lithausche gezant te Moskou, Natkevicius hebben aan het gesprek deel genomen, dat meer dan twee uren heeft ge duurd. De Letlandsche minister van buitenland- sche zaken, Munters, is om 18 uur voor de tweede maal door den volkscommissaris voor bultenlandsche zaken, Molotof, in het Kremlin ontvangen. Wat het sovjet-Turksche contact betreft, worden geen nieuwe ontwikkelingen gemeld. In Turksche kringen wordt gezegd, dat Saradjogloe op de Turksche reacties op Stalin's en Molotof's voorstellen wacht, be nevens op nieuwe instructies. Men weigerde echter een aanwijzing te geven omtrent den aard van de sovjet- eischen, doch beperkte zich er toe, op te merken, dat de onderhandelingen gunstig verloopen. Saradjogloe heeft zijn bezoek reeds met Foto VAN VLIET 4 dagen verlengd en men verwacht, dat hij nog wel 4 a 5 dagen langer te Moskou zal blijven. ■Molotof heeft tenslotte den Bulgaarschen kolonel Bodjeff ontvangen, die de laatste dagen onderhandelingen heeft gevoerd over een luchtvaartconventie tusschen Bulgarije en de sovjet-unie en over de vestiging van een luchtverbinding tusschen Moskou en Sofia. Kolonel Bojdeff werd vergezeld door den Bulgaarschen gezant in Moskou, Anto- noff. Naar verluidt, is binnenkort het afsluiten van een luchtvaartconventie tusschen de sovjet-unie en Bulgarije te verwachten. uitgegeven heeft den Fransche volgenden Het gisteravond oorlogscommuniqué inhoud „Vijandelijke overvallen werden afgesla gen ten Oosten van den Moezel en ten Oosten van de Saar. Bedrijvigheid der beide vijandelijke artillerieën in dezelfde streken" Het Fransche Havasbureau meldt: Het is één maand geleden, dat de eerste Fransche soldaten, die uit voorposten van de Magi- notlinie te voorschijn kwamen, Duitsch grondgebied betraden. Sinds dat oogenblik, na een snellen vooruitgang dwars door een terrein vol valstrikken van allerlei aard, mijnen, verwoestingen, velden met beton nen palen tegen gevechtswagens, zijn de operaties in het Duitsche door Fransche troepen bezette gebied verricht over een al naar gelang van de streek zeer verander lijke diepte, gaande van duizend meter tot zes a zeven kilometer. De algemeene progTessie is na het einde van de eerste veertien dagen vertraagd en heeft plaats gemaakt voor plaatselijke ope raties van korten duur, gevolgd door perio den van kalmte. Na het falen van zijn pogingen het ver loren terrein terug te winnen, bepaalt het Duitsche opperbevel er zich toe, de artillerie te laten schieten, teneinde een opruiming van het terrein te verhinderen. Er worden patrouilles uitgezonden om den juisten om vang van de terrein verliezen vast te stellen. Hunnerzijds werden ook door de Fransche troepen bij het verbeteren van hun nieuwe stellingen verkenners uitgezonden in de richting van hun volgend doel. OP MAANDAG 23 OCTOBER A.S. De regeeringspersdlienst meldt Van de lichting 1940 zullen op 23 October a.s. worden ingelUfd de ge wone dienstplichtigen, toegewezen aan de eerste ploeg van het regiment gre nadiers. het regiment jagers of één der genummerde regimenten infante rie, alsmede alle dienstplichtigen, toe gewezen aan het le regiment wielrij ders. Onder deze dienstplichtigen zijn niet begrepen zij, die bestemd zijn voor of ficiersopleiding, voor opleiding tot on derofficier-administrateur, of die be stemd zUn voor het oefenings-detache ment voor de school voor reserve-offi cieren der infanterie. Indien dienstplichtigen, die 23 Octo ber moeten opkomen, vrijstelling we gens kostwinnerschap of wegens per soonlijke onmisbaarheid of uitstel van eerste oefening verlangen, behoort daartoe met den meesten spoed aan vraag te worden gedaan. Geldt het vrijstelling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienst plichtige worden gedaan bij den bur gemeester. Geldt het uitstel van eerste oefe ning. dan moet de dienstplichtige een schriftelijk verzoek richten aan den minister van defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burge meester. Is de reden van het verzoek gelegen in studiebelangen, dar\ moet een verklaring worden bijgevoegd, af gegeven door het hoofd van de on derwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefe ning slechts op uiterst beperkte schaal zal worden verleend. Niet alleen moeten straten en pleinen worden gereinigd, ook is het noodzakelijk onze stads grachten Tan het hierin drijvende vuil te ontdoen. - Geschiedde het opvisscheti van dit vuil tot heden nog op zeer primitieve wijze met gebruikmaking van een drietal roeibooten, elk bemand door een werkman, voorzien van schepnet en sloothaak, voortaan zal ook dit werk op meer moderne en hygiënische w(jze plaats vinden. - De Gem. Reinigings- en Ont- smettingsdienst heeft voor dit werk een motorviseh' aak. voorzien van mechanisch beweegbaar schepnet, in bedrijf gesteld. Dit werktuig, dat zich vrU snel op het water voortbeweegt en waarmede in een minimum van tijd groote wateroppervlakten worden schoongemaakt, vormt wel een zeer sterk contract met de voorheen gebruikelijke kleine roeibootjes. - Onze foto toont de jongste aanwinst van den Reinigingsdienst. EEN VERKLARING VAN KOHT. Koht, de Noorsche minister van buiten- landsche zaken, heeft tegenover een ver tegenwoordiger van het dagblad Tidens Tegn een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: „Het torpedeeren van neutrale sche pen, die tusschen neutrale havens varen, vormt een inbreuk op het internationale recht". Koht voegde hieraan toe. dat de regeering wegen zocht om een oplossing te vinden voor den toestand. Zij treedt op in overleg met de andere Noordelijke landen. De toegang tot alle belangrijke Noorsche haventerreinen wordt thans gecontroleerd in verband met het spionnagegevaar. De commandant van de Zweedsche marine maakt bekend, dat geen der acht Maandag in de Oostzee ln beslag genomen schepen van Zweedsche nationaliteit was. Vijf zijn Finsch, twee Estlandsch en één Noorsch. Vier der schepen waren met hout geladen. DEENSCHE PERSSTEM. Het Deensche regeeringsorgaan .Social- demokraten" schrijft: „Terwijl geen nieuws komt van het Westelijk front, wordt schijn baar wel oorlog gevoerd in de wateren rond Zweden, Noorwegen en Denemarken. Het torpedeeren van de „Vendia" moet worden beschouwd als een tragisch misverstand, want geen Deensch schip zou er aan denken een duikboot te rammen. Ernstiger is even wel het in beslag nemen van de Deensche exportschepen. We hadden verwacht, dat de schejpen doorzocht, doch spoedig weer vrijgegeven zouden worden; dit is niet ge schied. Wij pogen handel te drijven met beide partijen, wij hebben verklaard neu traal te blijven, doch neutraliteit Is geba seerd op gelijken handel met beide zijden en niet op bevoordeelen van een". Dit commentaar wordt beschouwd als een waarschuwing aan Duitschland. dat het be perking van den Deenschen handel met Duitschland moet verwachten, wanneer Denemarken niet naar Engeland kan expor teeren. DE ONDERGANG VAN DE „CLEMENT". Waarschijnlijk toch een duikboot. Er schijnt nu weer onzekerheid te heer- schen omtrent den aard van het schip, dat het Engelsche stoomschip „Clement" dicht bij de Braziliaansche kust tot zinken heeft gebracht. De bemanning van de laatste red dingboot. die het langst aan boord gebleven is, heeft niets van een kaper bemerkt, maar wel degelijk een duikboot gezien, die in de nabijheid is gebleven tot de „Clement" bijna twee uur later gezonkenwas. PRESIDENT ROOSEVELT WAARSCHUWT DE SCHEPEN. President Roosevelt heeft tot de Ameri- kaansche schepen de waarschuwing gericht geen geheime hulp te verleenen aan duik booten van oorlogvoerenden. Deze waarschuwing werd tijdens een pers conferentie gegeven, nadat de president in kennis was gesteld van persberichten over leveringen aan Duitsche duikbooten. KOLONISATIE OP SICILIË. De Italiaansche ministerraad heeft giste ren onder leiding van Mussolini vergaderd en verscheidene belangrijke besluiten op het gebied der binnenlandsche politiek geno men. Het besluit om op Sicilië 500.000 H.A. land te verkavelen en in cultuur te brengen trekt vooral de aandacht en wordt met name in de Italiaansche pers zeer naar vo ren gebracht. De commentaren wijzen er op, dat het hier gaat om een grootschen strijd om arbeid. In tegenstelling tot agrarische hervormingen in het buitenland en speciaal op den Balkan, zoo schrijft men, zal dit plan met zin voor de realiteit en rechtvaardigheid worden ten uitvoer gebracht. De eigenaars van de bedoelde gronden zullen niet van hun bezittingen worden beroofd, maar zij zullen worden uitgenoodigd aan een nieuwe oeco- nomische orde mede te werken en daarvoor zullen zij financieelen steun ontvangen. Het plan voorziet in den bouw van 20.000 huizen: de kosten zullen anderhalf milliard Lire be dragen. de staat zal daarvan een milliard betalen. Mussolini heeft de leden ,van een korte lings uit Spanje teruggekeerde economische delegatie ontvangen en hun opdracht gege ven de reeds opgevatte cultureele en in- dustrieele betrekkingen met Spanje te ver diepen. Franco heeft een interview toegestaan aan de twee belangrijkste dagbladen van Madrid. Daarin heeft hij onder andere ver klaard, aldus het Engelsche Reuterbureau, dat de opmarsch van Rusland in Europa een zaak van den diepsten ernst is. Nie mand kan dat feit verhelen. Met het oog op hetgeen reeds gebeurd is, is er nood zakelijkheid, zoo zeide hij, dat men snel tot overeenstemming komt over de stappen tot vermijding van grootere schade. Het BINNENLAND. De „Bilderdijk" en het torpedeeren van de „Pukkastan" (3e Blad). Een groote dag voor ürk (2e Blad). Brand in een zeepfabriek te Amsterdam (Gemengd, 2e Blad). Vergadering van het Verbond van Neder- landsche Werkgevers (2e Blad). De opruiming van eenden en kippen (Bin nenland, 2e Blad). Uit het Huis van Bewaring te Haarlem zün hedennacht vyf Duitschers ontsnapt nadat zij een bewaker hadden neer geslagen en gebonden (le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Ongeanimeerde markt Geringe koers verschillen Koninküjke zwakker Industrieelen beter Amerikanen onder beurs oploopend Beleggingen vast. BUITENLAND. Rede van Chamberlain in het Britsche Lagerhuis en het debat na zUn rede (3e Blad). De besprekingen te Moskou (le Blad). De Pan-Amerikaansche conferentie gesloten (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Krachtige tot matige, OosteUjke tot Zuidoostehjke wind. Helder tot halfbewolkt. Droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Plaat, seüjk lichte nachtvorst op be schutte plaatsen. Storm waarschuwingsdienst Hedenmorgen te 9 uur werd ge seind aan alle posten: „WEEST OP UW HOEDE". kwaad moet tot een minimum beperkt wor den, opdat er niet uit het Oosten van Euro pa nieuwe en krachtiger gevaren komen voor den geest van Europa. Dit kan niet bereikt worden zonder vrede in West Europa. Duit-schland behoort een voldoend sterke en hechte slagboom te zijn tegen over de oriënteering van Europa naar die politieke en sociale doeleinden van het groote en zich uitbreidende Rusland. Voorts verklaarde Franco dat Spanje be reid is alles te doen wat in zijn vermogen is, teneinde de oorlogvoerende partijen te verzoenen. Het Engelsche Reuter-bureau meldt uit New York: In een interview met Roy Howard van de New York World Telegram heeft oud president Hoover verklaard te gelooven, dat het niet mogelijk zal zijn de geallieerden te verslaan. Hij zeide overtuigd te zijn, dat de geallieerden door hun groote hulpbronnen te land, ter zee en in de lucht en op econo misch gebied, hun gebied zullen kunnen blijven verdedigen. Mogelijk zullen zij de overwinning behalen, doch in het slechtste geval zal het gelijk spel blijven. Hoover ziet geen mogelijkheid, dat zij zullen ver liezen. Hij zeide verder, dat Engeland en Frankrijk de zeven zeeën kunnen contro leeren, niettegenstaande duikbooten en vliegtuigen. Zij kunnen afwachten tot hun tegenstanders uitgeput zijn. Zij kunnen met hun macht ter zee Engeland en de overzeesche bezittingen van beide mogend heden beschermen, tenzij zij zich laten ver leiden tot wilde avonturen en militaire of fensieven. waardoor zij hun kracht uitput ten Hoover voegde hieraan toe, dat de Duitsche scheepvaart in dertig dagen van de zeeën is verdreven.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1