WESTFRONT BENDER LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 September 1939 Derde Blad No. 24392 Rustige houding ter beurze RADIO! 80ste Jaargang H BUITENL. WEEKOVERZICHT Het bolsjewistisch gevaar nadert Zware lasten zullen ons allen worden opgelegd STOFZUIGERS HELPT LEIDEN BEVEILIGEN! Een typisch Duitsche uitdrukking spreekt van „Umwertung aller Dingen". Wij zou den kunnen zeggen: het op zijn kop zetten van alles, wat zeker scheen! De wereld maakt thans zoo'n periode mede. Het na- tionaal-socialisme heette de communisten vreter bij uitnemendheid, te vuur en te zwaard ls het communisme in Duitschland schijnbaar uitgeroeid. In samenwerking met Italië werd in Spanje onverbiddelijk gestre den tegen het roode gevaar, dat de pest in Europa werd genoemd. Opgericht werd het antl-komlntern-pact. zuiver en alleen tegen het bolsjewisme gericht. En momenteel schijnen Berlijn en Mos kou de grootste vrienden, zelfs meer dan Berlijn en Rome, dat pas in het tweede ge lid, zoo niet verder komt. Het is een vreemde situatie, waaraan men wennen moet om het goed in zich op te kunnen nemen. Zullen dat ook de vaders en moeders kunnen doen van de velen, die ln Spanje hun leven lieten voor den strijd tegen de „vervloekte" bolsjewisten? Een broertje en een zusje zijn het na- tionaal-soclalisme en het bolsjewisme wel eens genoemd, goed. maar dan toch een broertje en een zusje, die leefden als kat en hond! Slechts een van beide zou op den duur bestaanbaar blijken, hoezeer dan ook verwant Momenteel ziet men beide samengaan, alsof er geen verschil van meening bestaat! Het ls niet moeilijk te voorspellen, dat broer of zusje op een gegeven moment zal trachten de hegemonie te verwerven, want naast elkaar kunnen zij niet blijven voort bestaan zonder elkaar te bijten. En we heb ben er reeds eerder op gewezen, dat in de zen strijd het bolsjewisme ongetwijfeld de overwinnaar zal moeten zijn, dit los van politieke en diplomatieke acties. Ieder trekke daaruit zijn conclusies, hoe het met Duitschland gesteld moet zijn, dat het zich waagt aan de verbroedering met wat ln wezen zijn grootste vijand mag wor den genoemd. Een bekend Fransch gezegde luidt: Cet animal est trop méchant, quand on l'attaque, 11 se défent! In het Hollandsch overgezet: dit dier is zeer ondeugend, wan neer men het aanvalt, verdedigt het zich. Vanuit dezen geesteshoek schijnt men het Duitsche standpunt te moeten beschou wen. Het Hitler-Duitschland heeft steeds gemeend zijn zin te kunnen doordrijven zonder oorlog en aanvankelijk heeft de loop van zaken het volkomen gelijk gege ven. De tegenpartij was te zeer aan behoud van den vrede gehecht om de wapens op te nemen, als het niet volstrekt noodzakelijk was. Hoezeer dit laatste altijd een betrek kelijk rekbaar begrip moet worden ge noemd. Het laatste voorbeeld daarvan werd juist een jaar geleden geleverd, toen de spanning rondom Tsjecho-Slowakije werd besloten met het accoord van Muenchen! De vrede werd destijds gered, doch wij vroegen ons reeds direct af, of de prijs mis schien niet te hoog was geweest Zouden Londen en Parijs een jaar onge daan kunnen maken, dan zou over Muen chen niet meer als een mogelijkheid ge sproken worden! Hoezeer onvoorbereid, zou een oorlog op dat moment Rusland in de armen der Westersche democratieën hebben gebracht! Misschien is Moskou zelfs wel verder dan ooit van het Westen afgeko men door wat daar als een gemeen ver raad is beschouwd. Waarbij nog niet ge dacht werd aan de volledige „verovering" van wat nu het protectoraat heet. Maar gedane zaken nemen geen keer, we hebben ons neer te leggen bij de huidige posities. Ook inzake Polen heeft Duitschland ge meend zijn zin te kunnen doordrijven zon der oorlog, doch ditmaal is deze vlieger niet opgegaan. Engeland en Frankrijk zijn tenslotte deze wijze van „zaken-doen" beu geworden en zijn ten oorlog getogen om eens en voor goed een einde te maken aan de politiek, zuiver op agressie gebaseerd. Weliswaar heeft Duitschland in het Oosten een volkomen overwinning bevoch ten, daar Polen, trots den moed zijner troe pen, eerder ineen stortte dan mocht wor den aangenomen, daar de leiding wederom niet deugde, en de Russen den dolk steek in den rug toebrachten, doch zeker van zijn zaak voelde het zich niet. Reeds uit de wijze, waarop de blokkade der Westersche democratieën werd gehekeld, was af te leiden, dat Ber lijn daarin zijn Achilles-hiel zelve erkende.. En toen heeft het den kogel door de kerk gejaagd, het wilde zich dekken, het moge dan kosten wat het wilde: met de sovjets werd aangepapt en deze toonden zich niet ongeneigd. Te verbazen is dat zeker niet, want de gebraden duiven werden hun als het ware in den mond gevoerd! Vrijwel zonder dag of stoot kwamen de sovjets in het bezit van Wit-Rusland en de Oekraine, zelfs van de petroleumgebieden van Lem- berg, dreef Moskou een wig tusschen Duitschland en Roemenië en dus tusschen Duitschland en de Zwarte Zee. Was dat een voordeelig zaakje of niet? Het nationaal-socialisme heeft daarmede echter iedere ideologie over boord gewor pen en zich bekeerd tot een politiek van de zuiverste realiteit zonder eenlge scru pule. Dit in fragrante tegenstelling tot het bolsjewisme dat nimmer nalaat zijn idealen uit te dragen, men beluistere slechts den zender van MoskouDoch dit gaf Ber lijn nog niet de rugdekking, die het noo- dig had in den strijd tegen de blokkade. Daarbij gaf de verdeeling van Polen geen doorslag! Daarom is getracht het verband met Moskou verder uit te breiden en de pogingen daartoe zijn met succes bekroond. De sovjets hebben zich reeds vooraf laten betalen door het meesterschap over de Randstaten. De ontvluchting van een Pool- sche duikboot uit de haven van Tallinn, werd met graagte aangegrepen om eischen te stellen, die er op neerkomen, dat Est land nog slechts in naam onafhankelijk mag heeten. En het kleine landje moest bukken om de oorlogsmisère te ontgaan. Lithauen en Letland zullen zich geen Illu sies meer maken Rusland is heer en meester in de Rand staten. Daartegenover hebben de sovjets zich verbonden om een vredes-offensief te steu nen dat door Berlijn rechtstreeks of door bemiddeling van „bevriende mogendheden" zal worden ingezet. Het is een goedkoope prijs, te meer, waar dat vredes-offensief vrijwel bij voorbaat tot mislukking is ge doemd. Hoe zullen Engeland en Frankrijk, al beweert men dat in het Oosten de oorlog ten einde is met de bezetting van Polen die intusschen na de capitulatie van War schau. na heldhaftig verzet een feit is ge worden genoegen kunnen nemen met een tweede Muenchen in verscherpten vorm? De vraag is het antwoord tevens. Tevens heeft Moskou Duitschland de ver zekering gegeven van volledige economi sche ondersteuning, ongetwijfeld voor Duitschland een waardevolle toezegging, die echter vreemd afsteekt bij de toezegging van den sovjet-gezant te Londen, dat Mos kou gaarne bereid is om met Engeland te onderhandelen over een handelsverdrag De eind-conclusie kan slechts luiden, dat Moskou op eigen voordeel is bedacht en zich. dank zij Berlijn, geheel in Europa voelt teruggevoerd, na vrijwel uit de Euro- peesche politiek te zijn teruggedrongen. In de Oostzee herkrijgt het een voorname po sitie, dank zij Estland's capitulatie, met Hongarije krijgt het een gemeenschappe lijke grens, dat zich gehaast heeft om de betrekkingen te herstellen, op den Balkan doet zich de eerste uiting van een Pan- Siavisme kennen. Belgrado, tot dusver af zijdig, knoopt de betrekkingen weer aan. Sofia sluit een handelsverdrag, Roemenië houdt vaster dan ooit. vast aan onzijdig heid. de Turksche minister van buitenland- sche zaken vertoeft nog te Moskou, zwaar valt de schaduw van den Russischen mo loch over den Balkan! Zoo is het Duitschland, dat het gevaar van het bolsjewisme, dat uit ons wereld deel scheen gebannen, opnieuw acuut heeft gemaakt. Ook zonder gevaar voor zich zelf wij zouden niet gaarne een bevestigend antwoord geven op deze vraag, vooral niet. wanneer de overeenstemming nog verder zou gaan en Russische troepen Duitschland zouden betreden, gelet op de bolsjewisee- ring van de in Polen bezette streken. Het nationaal-soclalLsme speelt het va- banque-spel onder het motto: na ons de zondvloed Europa moet opnieuw op zijn hoede zijn voor het gevaar van het bolsjewisme. Door Duitschland binnengehaald, roept Frankrijk het echter een beslissend halt toe. De communistische partij daar te Wij *ele« en bieden ui, dt vele PHIL'pS en ELEFUNKEN Vr.M O (Van onzen financieelen medewerker). De beurs heeft haar onbeheerschtheid (voorloopig?) afgeworpen en heeft, door de ervaringen geleerd, een aanzienlijk rustiger houding aangenomen, in afwachting van het verloop der politieke gebeurtenissen en van de behandeling der herziening van de Neutraliteitswet in de Vereenigde Staten Al blijft de afschuwelijke waarheid zich in feiten openbaren, dat bij het zekerder wor den van een langen oorlog een aandeelen hausse intreedt, geruchten omtrent vredes pogingen daarentegen aanleiding zijn tot koersinzinking, men is toch eindelijk ietwat 35 verschillende bekende merken. Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER-CENTRALE HAGEMAN HOOIGRACHT 51 TELEFOON 25955 7195 Clngez. Med.) lande is ontbonden, alle neven-geledingen eveneens en vermoedelijk zullen de parle mentsleden van hun functie ontheven worden verklaard. Hetzelfde Frankrijk, waarvoor men vreesde, dat het was ge ïnfecteerd! Een eigenaardige wisselwerking heeft zich voltrokkenEn het Fransche volk staat geheel achter dezen maatregel, zelfs de socialisten, die toch zoo nauw verbon den waren met de broeders van Moskou „Umwertung aller Dingen", ook hier toont zich dit opnieuw! Na hetgeen wij gisteren in ons overzicht schreven, zullen wij niet verder ingaan op de houding der andere staten. Op verras singen blijve men voorbereid! 393 (Ingez. Med.) voorzichtiger in zijn oordeel geworden. De verhooging der bedrijvigheid in de Ameri- kaansche staalindustrie tot ca. 84 pet. (men herinnert zich wellicht nog wel het laagte record van 19 pet. dat nog niet zoo lang ge leden werd behaaldl, de belangrijke stijging der Amerikaansche wagonverladingen. de zeer hooge scheepsvrachten. de alom stij gende goederenprijzen enz., enz. enz., zij missen op het oogenblik hun invloed op de beurs en op de speculanten, omdat men eindelijk begint in te zien. dat tallooze fac toren er voor zullen zorg dragen, dat de gestegen bedrijvigheid niet in een langdu rige periode van gestegen rentabiliteit en hooge winsten en dividenden tot uitdruk king zal komen. Om slechts een voorbeeld te noemen: vóór den oorlog zou elk beurs man toch met aplomb hebben beweerd, dat Fokker het Nederlandsch oorlogspapier bij uitnemendheid zou blijken te zijn. Het aan deel is echter sinds Augustus van ver over de 300 pet. tot onder de 200 pet. gedaald, omdat men al spoedig inzag, dat het Ne derlandsch uitvoerverbod van vliegmachi nes en de groote moeilijkheden, aan den invoer van metalen en motoren verbonden, de bedrijvigheid der Fokker-fabrieken sterk zouden moeten drukken. De door de Engelsche regeering aange kondigde belastingmaatregelen moeten den voorzichtig denkenden beoordeelaar ook wel duidelijk maken, dat er ditmaal van een werkelijken oorlogsboom geen sprake zal kunnen zijn. De belastingdruk, die op het Engelsche volk zal worden gelegd, is waar lijk ontstellend. De gewone inkomstenbelas ting, die met 5 sh. 6 d, per reeds een der hoogste ter wereld was, wordt verder tot 7 sh 6 d. verhoogd, hetgeen dus wil zeggen, dat gemiddeld elke Engelschman meer dan een derde van zijn inkomen aan den staat zal moeten afstaan. De hoogere inkomens boven de 2.000 vallen echter onder een verzwaarde extra-belasting, die zoo zwaar is. dat in sommige gevallen slechts 15 pet. ervan voor eigen gebruik overblijft. Daar naast worden de successierechten verdub beld en worden verschillende accijnsen sterk verhoogd, terwijl tenslotte een 60 pet. I belasting op alle sinds Maart j.l. behaalde „oorlogswinsten" zal worden geheven. Bo vendien zal de regeering eerlang met een reeks van leeningen op de markt verschij nen, daarbij reeds thans aankondigend, dat het bedrijfsleven de kapitaalmarkt zal moe ten mijden. Hier heeft dus een volkomen financieele mobilisatie plaats, die onver mijdelijk den levensstandaard van het En gelsche volk ernstig zal moeten drukken. Met dit Engelsche voorbeeld voor oogen moeten wij ook de toekomstige ontwikke ling in andere landen gadeslaan. Natuurlijk zal de druk in de neutrale landen, vooral in de Vereenigde Staten, minder hevig zijn, doch aan een sterk verhoogde absorptie van de zijde van den staat zal niet te ontkomen zijn. Daarom kan niet genoeg en niet met nadruk genoeg worden herhaald, dat ook de Nederlandsche burger zich bij voorbaat reeds op een zwaarder wordenden druk zal moeten instellen en wel door zonder morren geleidelijk van zijn zoo bijzonder hoogen levensstandaard af te dalen Ook de ver hooging der inkomstenbelasting, waaraan Den Haag thans werkt, zal waarlijk niet malsch zijn, terwijl de voorgenomen winst belasting op vennootschappen en dergelijke zeker minstens 20 pet. der netto-winst (on der strikte regeeringscontróle van afschrij vingen en reserveeringen i zal moeten be dragen. Willen onze burgers en ons be drijfsleven dit behoorlijk kunnen opbren gen, dan zullen zij elders zich tot het uiter ste moeten beperken, teneinde een behoor lijke staatsfinanciering mogelijk te maken. Ook de leeningsmogelijkheid der regee ring dient te worden verbeterd. Er is op het oogenblik in de geldmarkt een lichte ont spanning merkbaar, terwijl de daling in de obligatiemarkt voorloopig tot staan is ge komen. Dit laatste is echter waarschijnlijk meer toe te schrijven aan het tot een einde komen van de omwisseling van obligaties in aandeelen dan aan een gunstiger beoor deeling van het Nederlandsche staatscre- diet. Van niet te overschatten belang is in dit verband de houding van het Beleggers front. Dit front, samengesteld uit ruim 1500 instellingen, die gezamenlijk een ver mogen van meer dan 5 milliard beheeren, geeft den indruk, a la baisse te speculeeren. Er is op het oogenblik immers niet de min ste aanwijzing, dat de leden van dit front tot een eenigszins belangrijk bedrag in de markt zijn als koopers van Nederlandsche staats- en andere obligaties op het huidige zoo sterk verlaagde koerspeil, ondanks het feit, dat het gemiddeld rendement de 4 pet. reeds heeft overschreden. Deze „staking met gekruiste armen" van de zijde van deze zoo oppermachtige combinatie komt mij weinig sympathiek voor in een tijd, waarin de regeering het juiste oogenblik afwacht, om tot consolidatie van schuld en uitgifte van nieuwe leeningen over te gaan. Weinig sympathiek ook in een tijd, waar in de kleine belegger toch reeds met groote moeilijkheden in den vorm van stijgende prijzen enz. heeft te kampen en waarin de ze zich nolens volens aan de min of meer willekeurige en in elk geval egocentrische politiek der in het Beleggersfront gecombi neerde groote beleggers voelt overgeleverd. Het Beleggersfront is destijds samengesteld met het doel, een afglijden der rente tot een abnormaal laag peil tegen te gaan. Dit doel is. mede door omstandigheden van buiten, bereikt. Thans echter schijnt het Front zijn doelstelling verder uit te breiden en wel in de richting van het forceeren eener steeds hoogere rente. Dit is niet in het belang van den staat en van zijn bur gers. die op het oogenblik gediend zijn met een beperking van de rentestijging en hoo gere koersen van rente dragende fondsen. Indien het Beleggersfront weigert, de min stens 200 millioen, die het jaarlijks te be leggen heeft, op de huidige koersen in pri ma Nederlandsche fondsen te investeeren, in de verwachting dat de koersen nog wel zullen dalen, dan is zulk een houding niet goed te keuren, omdat zij met de groote be langen van den staat geen rekening houdt. Wij moeten oppassen, dat onze obligatie- markt niet gemonopoliseerd wordt. Minister Steenberghe heeft ten aanzien van het „prijsopdrijvingsvraagstuk" thans als grondregel neergelegd, dat elke verhoo ging boven het Augustus-peil als verboden prijsopdrijving zal worden beschouwd, ten zij deze verhooging door aantoonbare ver hooging van den kostprijs gemotiveerd is. De hoogst ernstige bezwaren tegen dit standpunt, dat tot volkomen onnoodige kapitaal-intering zal leiden, zijn te dezer plaatse reeds eerder uiteengezet. Met kracht moet worden herhaald, dat in zulk een re geling, die geen rekening houdt met de over het algemeen thans onafwendbare duurdere indekking van voorraden, een grove onbil lijkheid schuilt, speciaal voor den midden stand. De regeering tracht hiermede de evenzeer onafwendbare prijsverhooging le temperen ten koste van een kapitaalhef fing van den middenstand. Deze methode is sociaal en economisch niet te rechtvaar digen. (Nadruk verboden). De oorlog in Spanje en Polen heeft de droeve noodzakelijkheid van lucht afweergeschut overduidelijk aange toond Zendt daarvoor Uw bijdrage aan den penningmeester der Luchtafweer-Com- missie p/a Noordhollandsch Landbouw* crediet giro nr. 2915.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9