Vragen uit het publiek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 30 September 1939 KERK- EN SCHOOLHIEUWS YISSCHERIJ-BERICHTEN Fabrieksbrand te Alphen En het officieele antwoord Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. VARKENSPRIJZEN STERK STIJGENDE. De varkenshandel reageert wel het meest op den huldigen internationalen toestand en de prijzen zjjn dan ook in de laatste maand met 8 cent per pond gestegen. Spek en vet, op de nationale markt in de maand Augus tus nog een verlaten artikel, loopt thans met den dag in prijs op en wc zien dan ook bij dezen voortgang van zaken, voor deze nood zakelijke levensmiddelen een distributie te gemoet en dan zullen natuurlijk ook de prij zen door de regeering worden vastgesteld. Zooals het bij een dergelijke snelle prijsstij ging gaat. houdt men de producten nog wat *tist ook en zoo gebeurt het momenteel met de Vtfttc varkens. De boeren willen moeilijk verkoopen en het is voor den handel een toer om den vraag prijs los to krijgen. De markt Is op het oogenblik 3233 cent per pond levend gewicht en de geslachte prijzen varieeren van 73 tot 78 ct. per K G. terwijl de geslachte markt deze week flauw af liep. hetgeen er op wijst dat de consumptie door de verhoogde prijzen terugliep.We bemerkten zulks ook aan het terugloopende aantal slachtingen. Desondanks was de Leeuwarder markt gister vlug en duurder en zoover we gisteren hier op de Leidsche markt konden vernemen werd er door de boeren aan geboden voor levering a s. week. minstens 35 ct. per pond levend gewicht. De mestvarkens en biggen zijn in verhouding nog meer ln prijs gestegen en vooral biggen zijn zeer duur. f. 16—20 en hooger. Magere varkens van 100 tot 160 pond levend gewicht maakten deze week van f.2845 per stuk. Op de rundveemarkten liep het echter niet zoo vlot. In gebruiksvee over de geheele linie weer bijzonder lui en moeilijk of niet geheel prijs houdend. terwijl op de slachtveeafdeelingen het aanbod zeer overwegend was op de vraag en de prijzen ook even gedrukt waren. Voor het leger werden gisteren hier op de Leidsche markt ongeveer 100 stuks gekocht, tegen gemiddeld 60 cent per KG geslacht ge wicht. De wolveemarkt was eveneens goed bezet, doch cr was een goede vraag zoowel voor het binnen land als voor export naar België. WIJ noteerden voor oude vette schapen van f. 23—31 en voor lammeren van f13—20 p. stuk. IN ASPHALTINRICHTING. In den Vrijdagnacht omstreeks half drie ontdekte een voorbijganger dat brand was uitgebroken in de as- phalteerinrichting van de firma de Vos en van Leeuwen aan de Steekterweg te Alphen aan den Rijn. HIJ waarschuwde onmiddellijk de brand weer, maar toen deze ter plaatse verscheen, waren de vlammen reeds naar bulten ge slagen en bleek, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Een tweetal aangren zende perceelen, namelijk een boerenwo ning en een café met stalling, liepen ern stig gevaar door het vuur te worden aan getast. Dank zij het energiek Ingrijpen van de brandweer konden deze panden echter be houden blijven. Het vuur ln de betrekkelijk kleine fabriek was echter niet te ctulten. De oude houten gebouwen, waarin de zaak was ondergebracht, waren weldra een vuurzee en daar de vlammen ook in diver se materialen als jute, cokos en mastiek gretig voedsel vonden, moest men mach teloos toezien hoe alles door het vuur werd verteerd. De voor de asphaltberelding be- noodigde machines gingen eveneens verlo ren. Na ongeveer twee uur was de brandweer het vuur meester. Naar wij vernemen wa ren selohts de gebouwen verzekerd, zoodat deze brand voor de firmanten een ernstige schadepost beteekent. De fabriek, welke vrij veel orders had, heeft bovendien het nadeel, dat de benoo- digde materialen voor de osphaltbereiding op het oogenblik niet te betrekken zijn, waardoor het bedrijf volkomen ls stilge legd. Omtrent de oorzaak ls niets met zeker heid bekend. (Reeds ln een gedeelte van onze vorige oplaag geplaatst). PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 1 OCTOBER. Leiden Chr. Geref. Gem. (Steenschuur 9): Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Joh. Jansen. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10% uur, ds. Ten Cate. Eglise Wallonne: dlx heures et demle, M. Chs. Ie Cornu, pasteur k Amsterdam. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Mak- kink; nam. half zes. ds. Bieger. Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium): Nam. 5 uur. ds. Kroon. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10% uur, ds. Mis pelblom Beyer. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuls) Voorm. halfelf. dr. Boersema. Geref. Kerk (Hooigracht): Voorm. 10 uur. dr. Westerink (Voorb. H. Avondmaal); nam. 5 uur, ds. Harder. Geref. Kerk (Heerengracht): Voorm. 10 uur. ds. Weggemaas (Voorb. H. Avondmaal); nam. 5 uur. dr. Westerink. Geref. Kerk (Oude Vest): Voorm. 10 uur, ds. Wlersinga (Voorb. H. Avondmaal); nam. 5 uur. ds. Weggemans. (Doopsbedlening). Geref. Kerk (Morschweg. Evangelisatlegeb.) Voorm. 9.30 uur, ds. Harder (Voorb. H. Avond maal); nam. 5 uur. dr. Wiersinga. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Voorm. halfelf. Gez. Mis. Rozekruisers Genootschap: Gebouw Zoeter - woudsche Singel 106: Voorm. halfelf. de heer H. Schuurman. Aarlandervcen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, ds. Van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht. ds. Moolhulzen. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. H. v. d. Linde; nam. 6 uur, ds. Alkema. Aalsmeer-Oost: Voorm. 10 uur. ds. Alkema; nam. 6 uur. ds. H. v. d. Linde. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. J. P. Geels van Drachten. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. 10 uur, ds. Scheers; nam. halfzeven, ds. Stehouwer. Hulpkerk Gouwsluts: Nam. 6.45 uur, de heer Lekkerkerker van Bennebroek. Kinderkerk „Bethel": Geen dienst. Ned. Herv. Kerk Oudshoornscheweg)Vm. halfelf, dr. Cannegieter. Evangelisatie Hooftstraaf)Voorm. 10 urn en nam. halfzeven, ds. Fokkema van Delft. Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur. ds. Bosch; nam. 6 uur. ds. Mulder. Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Voorm. 10 u.. ds. Mulder; nam. 6 uur. ds. Bosch. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds Hendriks van Zeist. Lokaal van MandersloostraatVoorm. haïf- tien en nam. 6 uur. leesdienst. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur. ds. Meijer. Haarlemmermeer Ned. Herv. Gemeente Hoofddorp 10 uur. ds. Jc. Salverda; nam. 6.30 dezelfde (voorbev. H.A.) LOSSF 1VUMMERS VAN ONS BLAD zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49. Fa. A. H. I. WIJTENBURG, Haarl.straat 2. W. G. J. VERBURG, Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMERWIL Atn.. Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT, Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND, Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN. Janvossensteeg 19. VERVOOREN, Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. Lijnden: Voorm. 10 uur. dhr. P. v. d. Berg Aalsmeerderweg: 10 u. de heer H. M. Haveman van de Stichting Meer en ^Bosch te Heemstede. Badhoevedorp in de Ger. Kerk: 10.45 uur ds. J. P. v. Bruggen H.D.; 6.30 uur (in lokaal Spier dijk) ds. M. E. Ouwehand. Evangelisatiegebouw „Rehoboth": 10 uur dhr Grim v. Amsterdam. Vijfhuizen: Voorm. 10 uur dhr. A. C. Brö- rens. Nieuw-Ven nep: 10 uur ds. A. W. Lazonder; 7 uur dezelfde. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. E. Warmolts Geref. Kerk: Voorm. halftien. candldaat Dorst te Zoutkamp; nam. 5 uur. ds. Meyering. RJC. Kerk: Voorm. 8.50 uur. stille Mis. uit sluitend voor de militairen, pastoor J. Houtman Katwyk-aan-Zee Geref. Gem. (Remise straat) Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. lees dienst. Gereformeerde Kerk: Voormiddag 10 uur, ds. Visser van Noordwijk-Binnen; nam. 6 uur. ds. Veltkamp. Geref. Gem, (Remiseslraat)Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. leesdienst. Leimuidcn Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf (H. Avondmaal), ds. Joh. Treffers, van Woerden. Geref. Kerk Voorm. halfelf en nam. half- vler. ds. Aalders Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Th. van Veenc. Geref. Kerk: Voorm. halftien. ds. Wristers. veldprediker; nam. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdienst. Oud-Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrle, leesdienst. Noordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. W. W. Slddré; nam. 7 uur. ds. Gre gory van Amsterdam «Jeugddienst). Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur, ds. H. B. Visser. Prot.-Bond Lindenplein)Voorm. halfelf, ds. Junod van Wassenaar. Noordwijk-aan-Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur en nam. 5 uur, ds. N. J. Cupédo. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. B. Bouma. Ger. Kerk (H.V.): Voorm. 10 uur, ds. K. H. Kroon. Oudc-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds Gcerling. Geref. Kerk: Voorm. halfelf. bediening II. Avondmaal en nam. 5 uur, Dankzegging, ds. v. d. Bos. Rem. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Heyn. Oegstgeest Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H. A.) en nam. 5% uur. ds. Eringa. Rijnzaterwoudc Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, candldaat Holkert uit Harderwijk. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. zeven uur. leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur. ds. Van Niftrik; nam. 5 uur, ds. J. de Vries van Beverwijk. Kerkzaal: Voorm. 9.30 uur. dr. J. Koopmans van Leiderdorp; nam. 5 uur, de heer D. C. van Wijngaarden van Rotterdam. Ger. Kerk (Rapenburg): Voorm. halftien. ds. Post; nam. 6 uur. ds. Van der Loo. Ger. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. halftien, ds. Van der Loo; nam. 6 uur. ds. Post. Chr. Ger. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, leesdienst. Gem. Gods (Geversslr. 13): Voorm. 10 en nam. 8 uur, de heer J. Perkins. Ter-Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Van Harten van Zevenhoven; nam. half acht geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht. ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6% uur. ds. Veldkamp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. vijf uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. vijf uur. ds. J. C. Houtzagers. Ver. der Vrijz. Herv. („Ons Eigen Huis". Leidscheweg)Nam. zeven uur, ds. G. Moll van Charante van 's-Hertogenbosch. Wassenaar Geref. Kerk (Hulpkerk Prince- haven) Voorm. 10 uur. ds. Feringa (Voorb. H. Avondmaal); nam. 5 uur. cand. O. Verspuy van Schevenlngen. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Voorm. 10 u.. cand. C. Verspuy; nam. 5 uur. ds. Feringa. Zoeterwoude' Ned. Herv. Kerk (verbeterde opgave): Voorm. 10 uur, de heer P. de Bruyn, cand. te Ommen. NIEUWS UIT IJMUIDEN. Weekoverzicht. Er zijn deze week heel wat schepen aan de markt geweest; het waren er wel 95; maar traw lers waren er niet bij. Die liggen nog veilig en wel in de Visschershaven. Het zal velen verwonderen, dat terwijl de Belgische trawlers doen alsof er niets aan het handje is. de IJmuidcnaren maar steeds binnen blijven. Zijn onze zeelui dan te bang om zich buiten te wagen? Niets is minder waar dan dat. Onze zeevis- schers van 1939 zijn van hetzelfde stoere ras, van hetzelfde hout gesneden, als die van 1914, maar de omstandigheden zijn anders. In de eerste plaats is het thans gelukkig niet meer zóó, dat de honger hen naar zee drijft. En dan heeft het vraagstuk: „varen of niet varen" een psycbologischen kant, waarvan wij alleen maar zeggen willen, dat deze verband houdt met de. wij zouden haast zeggen ethische, ver houding. tusschen werkgever en werknemer in het reederijbedrijf. En dan is er natuurlijk de kwestie van de „oortjes". De visschers hebben te dien opzichte hun gevoelens kenbaar gemaakt. Velen zullen ongetwijfeld willen varen, maarniet op de voorwaarden van het contract, dat door de buitengewone omstandigheden thans niet lan ger gestand kan worden gehouden. Er zijn eenige reederljen die hun best doen een enkelen trawler naar zee te krijgen en het is niet onwaarschijn lijk. dat zfj succes hebben. Als eerste worden ge noemd de Viking Bank en de Adelante. Enfin, we zullen maar afwachten. Voor het economisch welzijn van IJmuiden ls het te ho pen, dat er verandering in den toestand kwam. Honderden snakken naar werk. Maar visschen in dezen tijd blijft uiterst gevaarlijk en daarom mag er van geen enkele zijde pressie uitgeoefend worden. De organisaties laten de menschen ook heelemaal vrij. maar hun advies schijnt te zijn: „Als men wil varen, dan niet tegen de contract- loonen." Vijf en negentig schepen kwamen er aan den afslag, schreven wil hierboven. Maar dat waren allemaal kotters en botters, waarvan er slechts een enkele zich ver in dje Noordzee heeft ge waagd. Dat was de snurrêvaadkotter IJM 23 die begin vorige week naar zee vertrok en gisteren met een aardig schip vlsch binnen was en niet minder dan f. 1400 besomde. Dat ls, naar wij meenen, de hoogste besomming van dezen nog nieuwen kotter. Een mooie reis. al duurde ze ook een paar dagen te lang. Ook de Texelsche en Nieuwedieper kotters en botters hadden mooie reizen Deze scheepjes ko men zoo ongeveer twee- of driemaal per week binnen Hun besommingen variëeren van 300 tot 800 voor de geheele week. In de marktbe richten vinden we nog altyd slechts enkele soor ten genoteerd, dat zijn tarbot, tong, schol en een enkele maal poontjes en wijting. Alles even duur natuurlijk. Verder is de handel aangewezen op den invoer, meest van Denemarken. DE VISSCHERIJ. NED. HERV. KERK. Drietal te Hilversum: G. H. J. Marsman te Bruinisse. A. A. v. Ruler te Cubaard en H. J. Langman te Jutrljp-Hommerts. Beroepen: Te Nieuw-Leusen (als hulppred.) L. J. Prins. cand. te Groningen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Kommerzijl (als hulppred.) W. P. J. Zwerver, cand. te Meeden (Gron.). Vraag: Indien een gehuwd persoon, door de mobilisatie werkloos geworden, onder steuning ontvangt van Maatschappelijk Hulpbetoon, kunnen dan de ouders door Maatschappelijk Hulpbetoon verplicht wor den naar hun draagkracht ln die onder steuning bij te dragen? Antwoord: Een dergelijke bijdrage kan eeer zeker van de ouders gevraagd worden. Vraag: Wat moeten Nederlanders doen, die reeds Jaren in Dultschland hebben ge woond en gewerkt, en nu noodgedwongen (b.v. door het niet meer verlengd worden van hun arbeidsvergunning aldaar), naar Nederland terug moeten keeren? Zijn zij vrij zich in een willkeurige ge meente te vestigen en kunnen zij dan di rect. of wanneer het noodzakelijk wordt door deze buitengewone omstandigheden, voor steunuitkeering in aanmerking ko men? Zoo neen, tot welke andere instantie- kunnen zij zich dan wenden? Antwoord: Betrokkenen kunnen zich tot het gemeentebestuur wenden van de ge meente, waar zij zich in Nederland vesti gen, welk gemeentebestuur dan kan na gaan. voor welke vorm van hulpverleening •betrokkenen in aanmerking kunnen ko men. Vragen, met betrekking tot deze rubriek, richte men niet aan onze redactie, maar uitsluitend aan de Radio-Controle-Comminie, Mau- ritskade 17, Den Haag. vergoeden? (zoowel voor Iemand ln loon dienst als met een eigen zaaki. Antwoord: Bij de Eerste Kamer is een wetsontwerp tot wijziging van de Ongeval lenwet aanhangig, hetwelk beoogt ook hen, die werkzaamheden, verbonden aan de luchtbescherming, uitgaande van den ge meentelijken luchtbeschermingsdienst ver richten, onder de werkingssfeer van die wet te brengen. Vraag: Heeft iemand, die zich bij den luchtbeschermingsdienst heeft opgegeven, daarbij in geval tan nood bij de werkindee- ling van de 18 uur 6 uur dienst moet doen, eenig recht op uitkeering van gemeente of rijk? Antwoord: Een recht op uitkeering als hier bedoeld bestaat in het algemeen niet. Vrager zou inmiddels, ingeval blijkt, dat hij tengevolge van de te verrichten diensten ernstige derving van inkomsten onder vindt, aan den burgemeester het verzoek kunnen richten, hem zoodanig in te dee- len. dat de ondervonden schade tot een minimum wordt beperkt Vraag: In verband met de mobilisatie zijn vele gemcenteraaadsleden opgeroepen in wcrkelijken dienst, waardoor het hen Vraag: Wanneer men b.v. bij den dienst een ongeluk krijgt, of wel ziek wordt iets wat niet denkbeeldig ls op een kerk toren in het komende najaar of winter hoe staat het dan met vergoeding van loon. dokter, enz? niet mogelijk is aan de raadsvergaderingen j gevestigd Prinsesscgracht 23 te 's-Graven Wie of welke instantie zal dit eventueel 'deel te nemen. jhage. Is het thans niet mogelijk, of juist nood zakelijk om hun lij stopvolgers benoembaar in hun plaats te verklaren, opdat de be sturende taak van den gemeenteraad vol ledig voortgang vindt. Eventueel zoolang, totdat de milicien- gemeenteraadslid uit den dienst komt. Antwoord: Deze mogelijkheid bestaat niet, tenzij de betrokken raadsleden ont slag als zoodanig nemen. Het oordeel om trent de vraag, in hoeverre de plicht om het algemeen belang te dienen, hen tot het nemen van ontslag noopt, worde aan de betrokkenen overgelaten. Vraag: Mijn aanstaande echtgenoot is onder de wapenen. Gaat de kostwinners vergoeding, welke terzake van hem wordt uitbetaald na een eventueele demobilisatie over in steun, óók indien mijn verloofde, voor. hij in dienst moest, zonder werk was? Antwoord: Als betrokkene na zijn dienst tijd werkloos mocht worden, zal hij, zoo hij aan alle daartoe gestelde vereischten vol doet. voor steun ingevolge de rijkssteun regeling in aanmerking kunnen komen. Of hij voor gehuwden-steun in aanmer king komt, zal ervan afhangen, of hij huwt. terwijl hij werk heeft. Indien hij werkloos was, toen hij in dienst ging, wordt hij ge acht tijdens werkloosheid getrouwd te zijn, zoo hij in zijn militairen diensttijd huwt. Vraag: Het regeeringscommissariaat voor den vrijwilligen burgerlijken dienst heeft in de dagbladen een mededeeling gepubli ceerd inzake de. vervanging van gemobili seerde ingenieurs en architecten door krachten, die zich daarvoor vrijwillig be schikbaar stellen. Indien men zich daar voor aanmeldt, tot hoever verbindt men zich dan en krijgt men eenvoudig een plaats of een bureau toegewezen? Zal een vergoeding worden toegekend? Antwoord: Een algemeen antwoord is op deze vragen niet te geven. Geval voor geval zal moeten worden voorzien U. leunt u tot het verkrijgen van volledige inlichtingen wenden tot het „bureau 1939", hetwelk is Er wordt wel over varen gesproken, doch hier blijft het voorloopig nog bij. Het aanspoe len van mijnen deed aan de algemeene stem ming geen goed. Tc Vlaardingen schijnen twee haringschepen een complete bemanning te heb ben. Er wordt thans nog onderhandeld met de Reedersvereeniging en de regeering over dc condities, waarop gevaren zal worden. Het eerste Nederlandsche visschersschip, de snurrevaadkotter IJM. 23, dat zich na het uitbreken van den oorlog weer op dc Doggersbank gewaagd heeft, is Vrijdag aan dc markt gekomen. Het schip had voor een weckreis een mooie lading visch, die goed geld opbracht. Het is van groot belang, dat dit schip op zijn reis in het geheel geen mjjnen gezien heeft. Denemarken en België behooren op het oogenblik tot onze beste leveranciers voor versche visch. Vanuit Ostende vertrekken steeds meer schepen ter visscherij; het meeste animo bestaat voor de haringtreilvisscherij op de Fla- den en Doggersbankvischgronden. De vangsten zijn ruim en de prijzen zeer goed. meest om de tien gulden per kist. Sinds korten tijd eischt de Belgische Regeering uitvoervergunningen, die door het Ministerie van Zeewezen worden afgegeven. Deze maatregel is genomen ter be scherming van de binnenlandsche vischvoor- ziening en ter voorkoming van abnormale prij zen in de veiling. Zouden de aanvoeren op een bepaald oogenblik te gering zijn voor de bin nenlandsche consumptie, dan ts te verwachten, dat de uitvoer tijdelijk stopgezet zou worden. Voor onze vischvoorziening is dit geen pret tig vooruitzicht. De contlngenteeringsma at regelen betreffende den invoer van versche visch zijn tijdelijk bul ten werking gesteld; de invoer is echter niet vrij. De Nederlandsche Visscherij centrale is aangewezen als monopoliehoudster van den ge- heelen invoer. De Minister van Economische Zaken heeft in zijn nota aan de Kamers verklaard, dat de werkzaamheden ten opzichte van de Vis scherij er in de eerste plaats op gericht zijn, het weder-uit varen van de vis- schersvloot, welke thans nog grootendcels is stilgelegd, te bevorderen. Tevens werd er de aandacht op gevestigd, dat het verbod van uitvoer en overdracht van schepen eveneens van toepassing ls op zee- en kust- visschersvaartuigen. De verkoop van sche pen naar het buitenland is dus verboden. Van den ouden voorraad haring van de Ree dersvereeniging, welke haring de afgeloopen week gekeurd en nagezien is. zal het grootste gedeelte naar Dultschland geëxporteerd wor den. Of er ook nog een gedeelte voor uitvoer naar andere landen beschikbaar gesteld zal worden, is nog niet bekend. Wel is een klein gedeelte gereserveerd voor de binnenlandsche markt. schappij" 9.59 Berichten 10.00 Gram.» muziek 10.40 Declamatie en Gram.muzlek 11.00 VARA-Kinderkoor „De Merels" en gra- mofoonmuziek 11.30 VARA-Harmonle-orkest 12.00 „De oorlog en de moderne berichtge ving 12.20 AVRO-Amusements-orkest en solist 'Om 12.45 Evcntuee. berichten ANP) -- 1.15 Gram.muziek -- 1.30 Causerie „Wat er ia Indië gebeurt" 1.50 Gram.muziek 2.00 Boekbespreking 2.30 Pianovoordracht 3.00 AVRO-Musette-ensemble (opn.) 3.30 Gram. muzlek 4.15 AVRO-Dansorkest 4.45 Even tueel Sportnieuws ANP.. Gram.muziek 5.00 Gesprekken met luisteraars 5.30 Voor de kinderen 6.00 Sportpraatje 6.25 Sport nieuws ANP 6.30 Gram.muziek 6.45 Vrij- zinnig-Protestantsche Kerkdienst 8.00 Be richten ANP., mededeelingen. Eventueel: Vraag en antwoord 8.25 Omroeporkest en solisten 9.30 Radiotooneel met muziek 10.00 Or gelspel 10.15 Het Renova-septet 110 00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Dansmuziek (gr.pl.). Engeland, 391 cn 449 M. - Geen opgave ont vangen. Radio-Paris. 1648 M. - Geen opgave ont vangen. Keulen. 456 M. 6.20 Havenconcert 8.20 Gevarieerd programma 9.35 Gram.muziek 1120 Koorconcert 12.20 Omroepkoor en -or kest cn solist 2.35 Populair concert 4.20 Omrocpkleinorkest 6.00 Kamermuziek 6.20 Concerten. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 9.20 Gram. muziek 10.20 Jan Steurs' Musette-ensemble en solist 11.35, 12.20, 1.30—2.20 en 2.50 Gra- mofoonmuziek 3.35 Gemengd Omroepkoor 6.20. 7.20 cn 7.45 Gram.muziek 8.20 Ont spanningsprogramma voor soldaten 8.50 Ge varieerde programma 10.3012.20 Gram. muziek. 484 M.: 9 20 Gramjnuziek 10.20 Koninkl. koorvereeniglng „Amitié" en soliste 11.20 Koninkl. koorvereeniglng „Amitié" 11.35 Gra- mofoonmuziek 12 05 Pianovoordracht 12.35 Jean Duchesne en zijn orkest 1.55—2.15 en 2.50 Gram.muziek 3.05 Omroepsymphonie- orkest (opn.) 3.50 Marceau Burton's Musette- ensemble 4.20 Radiotooneel 4.50 Jeugd koorconcert 5.20 en 6.00 Omroepdansorkest 7.15 en 7.35 Gram.muziek 8.20 Uitzend mg voor soldaten 8.50 Gevarieerd concert 11.20 —12.20 Gram.muziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.40 Ber^Jnsch Philharmonisch orkest 9.40 Declamatie 9 50 Gram.muziek 10.20 Berichten 10.40 Otto Dobrindt's orkest 12.20 Berichten. Hier na tot 1.20 Nachtconcert. VOOR MAANDAG 2 OCTOBER. Hilversum I. 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitzen- ding 8 uO Eventueel berichten ANP.. Schrift lezing. meditatie 8.15 Gram.platen 3.309.45 Gelukwens hen) 10.30 Morgendienst 11.00 Chr Iy.cluur 11.30 Gram.platen (12.00— 12.15 Berichten) 12.30 Amsterdamsch Salon orkest en Gram.platen «Om 12.45 eventueel be richten ANP) 2.00 Schooluitzending 2.35 Gram.platen 3.00 Causerie „Wat de pot schaft" 3.30—3.55 Gram.platen 4.00 Bij bellezing 5.00 Gram.platen 5.15 Kinderuur 6.15 Gram.platen 6.30 Vragenuur 7.00 Be richten 7.15 Gram.platen 8.00 Berichten ANP., herhaling S.O.S.-berichten 8.15 Piano voordracht en gram.platen 8.45 Causerie: ..Force Majeure door oorlogsomstandigheden" 9 15 Het Christel, radiokoor en gram.platen 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur 10.30 Orgelconcert 11.15 Gram.platen circa 11.50 —12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO 8.00 Eventueel be richten ANP. Hierna: Gram.platen 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewijde muziek (gr.- pl.) 10.30 Voor de vrouw 10.35 Lyra-trio 11.20 Orgelspel en hobo-voordracht 12.10 Ensemble* Jetty Cantor «Eventueele 12.45 be richten ANP12.55 Gram.muziek 1.15 En semble Jetty Cantor 1.45 Orgelspel «opn.) 2.00 Nina Dolce en haar Puszta-orkest (opn.) 2.30 Omroeporkest en -solist (3.303.50 Voor dracht» 4.30 Disco-causerie 5.30 AVRO- Aeolianorkest 6.15 De Vagebonden 7.00 Pianovoordracht 7.35 Causerie „Van Gallleï tot Einstein. I Galileï 8.00 Berichten ANP Eventueel Vraag cn Antwoord 8.30 Het Concertgebouworkest en soliste 9.30 Radio tooneel 9.55 Gram.platen 10.15 AVRO- Amusementsorkest 11.00 Berichten ANP. - AVRO-Dansorkest 11.40—12.00 Orgelspel. Engeland. 391 en 449 M. - Geen opgave ont vangen. Radio-Paris. 1648 M. - Geen opgave ont vangen. Keulen, 456 M. 6.20 Herman Hagestedt's orkest 8.50 Gevarieerd concert 10.05 Gra- mofoonplaten 11.00 Piano voordracht 11.20 Concert 12.20 Omroeporkest 2.35 Popu lair concert 4.35 Omroepkleinorkest 6.00 Zang 6.20 Concerten. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 C-*a- mofoonnlaten 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.50—2.20, 5.20. 6.50 en 7.20 Gram.platen 8.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten 8.50 Omroeporkest en soliste 10.3011.20 Gram.platen. 484 M.: 12.35 Gram.platen 12.50 en 1.30 Het Strijkorkest van den Koninklijken Munt schouwburg 1.502.20 en 5.20 Gram.platen 6.35 Pianovoordracht 7.05 Gram.platen 8.20 Uitzending voor soldaten 8.50 „Le Tableau T>arlant". opera 10.10 Gram.platen 10.30—11.20 Dansmuziek «gr.pl.). Deulsehlandsender. 1571 M 8.40 Omroep orkest 9.50 Pianovoordracht 10.20 Berich ten 10.40 Otto Dobrindt's orkest 12.20 Be richten. Hierna tot 1.20 Nachteoncert. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. VOOR ZONDAG 1 OCTOBER. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.15 KRO 3.30 Morgenwijding 9.30 Gram.muziek 10.30 Hoogmis 11.45 Gram.muziek 12.15 Cau serie ..Organisatiewezen van boeren en tuin ders in Nederland" 12.35 Gram.muziek 12.45 Berichten ANP., gram.muziek 1.00 Cau serie „Het Katholieke boek voor het Katho lieke kind" 1.20 KRO-orkest 2 00 Vragen- beantwoording 2.45 Gram.muziek 3.00 Viool, piano en Gram.muziek 4.00 Zieken- lof 4.55 Gram.muziek 5.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Berichten 7.50 Gram.muziek 8.00 Be richten ANP., mededeelingen 8.15 Vroolyk programma 9.15 KRO-orkest en solisten (In de pauzez Gram.muziek) 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog 11.0011.15 Esperanto- nieuws. Hilversum II, 301. 5 M 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. G.30 VPRO. 3.00 —12.00 AVRO 8.55 Gram.muziek 9.00 Be richten 9.05 Tuinbouwhalfuur 9.35 Gram. muziek 9.45 Causerie „Van Staat en Maat Zondag 1 October, le Programma: lederen dag van 824 uur Avro. Vara enz. 2c Programma: lederen dag van 8—24 uur Kro. Ncrv enz. 3de Programma: 8.30 Diversen 9.20 Brussel Fr. 10.20 Keulen 10.50 Brussel. Fr. 12.20 Brussel VI. (1.20 Berichten) 2.20 Keulen (Be richten) 2.50 Brussel VI. 4.50 Keulen (5.20 Berichten) 5.30 Brussel Fr. 6.20 Brussel VI. 7.05 Diversen 7.20 Brussel VI. 7.05 Diversen 7.20 Brussel VI. 7.35 Brus sel Fr. 7.50 Motala of div. 8.20 Brussel VI. 4de Programma: 8.30 Brussel VI. (8.45 Ber.) 11.20 Engeland 1.05 Parijs Radio (Berich ten) 2.20 Engeland 2.50 Brussel Fr. 4.20 R. Danmark of div. 5.20 Engeland of div. 7.50 Parijs Radio «Berichten) 8.20 Keulen (Berichten) 8.35 R. Danmark of div. 9.20 Engeland (Berichten) 9.35 Brussel Fr. 10.20 Keulen (Berichten) 10.30 Beromün- ster 10.40 R. Danmark of div. Maandag 2 October, le Programma: IedereD dag van 824 uur Avro, Vara enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur Kro. Ncrv enz. 3de Programma: 8 00 Keulen (10.20 Ber.) - 10.50 Diversen 11.00 Keulen 12.20 Brussel VI. (1.20 Ber.) 2.20 Keulen «Berichten) 2.50 Diversen 3.00 R. Danmark of div. - 4.50 Keu len 5.20 Brussel VI. 6.10 R. Danmark 6.35 Brussel Fr. 7.20 Brussel VI. 7.50 Bcromünster of div. 8.20 Brussel Fr. 9.50 Brussel VI. (10.20 Ber.) 11.20 Boedapest of diversen. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 En geland «Ber.) 8.30 Brussel. VI. (8.45 Ber.) 9.20 Engeland 12.20 Brussel Fr. 1.05 Parijs Radio «Ber.) 1.20 Engeland 5.20 Brussel Fr. 6.20 Engeland (Ber.) 6.35 Motala of div. 7.05 Engfland 7.30 Parijs Radio «Ber.) - 8.2C T~~-*T~ri «Ber.) 8.25 Boromünster of div ^ngalgnd «Ber.» 9.35 Motaio of div 10 2" Keulen (Ber 10.30 Brussel Fr. 11.30 R. Danmark of div. Wijzigingen voorbehouden. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7