De Leidsche Bioscoop-Programma's LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 30 September 1939 (IIN/T CM LITTCECt WEERBERICHT. AGENDA Bericht aan gemobiliseerden NIEUWE UITGAVEN*. Verschenen bij: Van Holkema en Warendorf. Amsterdam: De Eerste Brigade, door Karei CapeJc. ver taald door W. A. Fick—Lugten. H. P. Leopold's Uitg.-Mij.. Den Haag: Jonna. door Jörgen Vaerlöse. uit het Deensch vertaald door Claudine Bienfait. Walters. Groningen: ..De Kunst van Lezen", door dr. K. Fokkema en dr. J. van Ham. Tjeenk Willink. Zwolle: In de Editie Schuurman en Jordens: Wet Autovervoer Personen, door mr. dr. E. van Bolhuis. Distributiewet 1939. Prjjsopdrijvings- en Ham- sterwet 1939. door mr. dr. E. van Bolhuis. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 766. Hedenmiddag 2 uur: 763. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De depressie, welke gisteren over Midden- Scandinavië lag, verplaatste zich naar de Both- nische Golf. ZÖ nam daarbij nog in diepte toe. Aan de achterzijde van dit minimum worden thans weer koude luchtmassa's uit de Noorde lijke IJszee aangevoerd, die langs de Noorsche kust buien en krachtigen Noordelijken wind veroorzaken. Over Lapland is in de laatste da gen reeds vrij veel sneeuw gevallen en heden morgen was daar de temperatuur tot 7 graden gedaald. De depressie over Noord-Spanje bleef vrijwel st-ationnair en vulde vooral aan den Westkant op. Haar storingsfront trok naar de Adriatische Zee. daarbij zware regens over Italië brengend. Ons land bevindt zich op een rug van be trekkelijk hoogen luchtdruk, die zich in West- Oostelijke richting uitstrekt. In het Noorden van ons land is de bewolking toegenomen: in het Zuiden bleef het nog helder en kwam ten gevolge van de nachtelijke uitstraling mist voor. Hoogste barometerstand 1027.7 mbar te Mygg- bukta. Laagste barometerstand 994.9 mbar te Ma- riehemn (Bothnische Golf). WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorin.) Den Helder: Zwaarbewolkt, zwakke Z. wind. temp. 10 gr. C.. min. 10 gr. C. Vlissingen: Zwaarbewolkt, zwakke O.N.O. wind, temp. 8 gr. C., min. 7 gr. C. De Bilt: Zwaarbewolkt, zwak N.O. wind, temp. min. 10 gr. C. Groningen: Zwaarbewolkt, W.Z.W. wind. temp. 10 gr. C.. min. 10 gr. C. Maastricht: Mist, zwakke N. wind, temp. 2 gr. C., min. 1 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 9 gr. C. <49 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 11 gr. C. (52 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 4 uur 58 min.; nam. te 5 uur 14 min. Voor Maandag. Voorm. te 5 uur 32 min.; nam. te 5 uur 47 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 7.13 nam. tot 6.28 voorm. Zondag: 7.10 nam. tot 6.30 voorm MAANS OP- EN ONDERGANG. 30 September: op 19 u. 20; onder 8 uur 53. 1 October: op 19 uur 49; onder 10 uur. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Henricus Maria, Z. van H. J. Klein en E. H. M. Bakker Gerard us Wilhelmus Maria. Z. van J. M. van der Geest en H. J. Uljee Cornells. Z. van D. Vreeken en C. E. Bosch. Ondertrouwd: Gerardus Simon Beelen jm. 37 j. en Cornelia Alida Lucia van Rhoon Jd. 24 j. j Gehuwd: Johannes Petrus Pouw jm. 28 j. en Maria van den Haak jd. 28 J. Jacobus Jo hannes Cornells Hogenboom jm. 30 j. en Maria I Johanna Straathof jd. 29 j. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Theresia Maria. D. van H. van den Dool en Th. E. M. Agenet; Cornells. Z. van N. Oosterom en C. H. van Veen Guus Z. van J. Verheul en B. Verboom Greta, D. van B. van der Lee en M. van der Spek Aart.. Z. van A. Bakker en C. G. de Jong. Ondertrouwd: Adrianus van Gils 29 j, en Barbara Gerarda van Hemert 31 j. van Velsen. Gehuwd: Elias Gerardus van der Werff 23 j. en Maria Cornelia Odijk 25 j. Dirk Wouter van Wijngaarden 34 j. van Nieuwkoop en Teuntje Arina de Jong 32 j. Pieter Breveld 57 j. en Maria Eikelenboom 61 j. van Voor schoten Willem Johannus Bergshoeff 28 j. en Petronella Johanna van Arkel 26 J. Lub- bertus van der Zanden 28 j. en Margje Maria Plante 22 j. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Ewaldina. d. van Dirk Martinus Cornells Koster en Dana Hoogendoorn. Ondertrouwd: Hendrik Willem van Eijk, 22 j. en Adriana Catharina Verlaan. 19 j. Teu- nis Jakob van Rijn, 29 j. en Krijna Jacobs Schouten, 25 J. Getrouwd: Gijsbert de Ruiter. 29 j. en Lena Pieternella Boer. 28 j. Feestelijke intocht van pastoor Cornet. Gisteravond om half acht is door een comité, dat daarvoor was samengesteld vanaf de Bulksche brug de nieuw benoem de pastoor, de heer Cornet, komende van Vijfhuizen (gem. Haarlemmermeer) feeste lijk ingehaald. In een 5-tal auto's met de Harmonie St. Caecilia voorop trok men langs den Weyer- koopsche weg naar de kerk, waar de pas toor werd ontvangen en verwelkomd door kapelaan van Drunen. Hierna had er in een stampvolle kerk een plechtig lof plaats, waarna pastoor Cornet voor zijn nieuwe ge meente het welkomstwoord sprak. Heta aantal werklooze arbeiders in deze gemeente bedraagt thans 237. waarvan 97 steuntrekkend zijn. In de werkverschaffing zijn 29 personen werkzaam. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. HET GOUDEN JUBILEUM DER GER. JONGELINGSVEREENIGING. Een eenvoudige herdenking. De Geref. Jongel. Vereeniging „Vraagt naar den Heere". herdacht op zeer eenvou dige wijze haar 50-jarig bestaan. Het goed bezette gebouw had met palmen en vlaggedoek een feestelijk aanzien gekre gen, hetgeen de stemming verhoogde. Uit verschillende plaatsen waren oud-leden op gekomen. Na psalmgezang en gebed sprak de Eere Voorz. de heer N. P. Slagtenhorst een openingswoord. Als feestredenaar trad op de heer Joh. C. Francken van Zeist, sprekende over „50 Jarenen nu de vrucht"! Het tijdperk van een halve eeuw ln zijn worsteling en strijd der geesten op elk terrein werd geschetst. Met volle aan- dahct werd de spreker gevolgd; hij wekte met geestdrift de ouderen op getrouw te zijn in het belijden en beleven. Nadat hem dank gebracht was voor zijn geestdriftig betoog werd het programma voortgezet met het zingen van bondsliederen. De heer W. van Veen gaf een overzicht van de 50 Jaren waarin tal van bijzonder heden uit het interne leven der Ver. de re vue passeerden. Afgevaardigden van de Zuid Hollandsche afd. van den Bond en den Ring „Koudekerk en Omstreken" spraken een hartelijk woord ter felicitatie. Onder een hartelijke toespraak speldde de voorzit ter, de heer J. D. de Wit. den Eere Voor zitter een gouden Bondsinsigne op de borst. Deze onderscheiding werd met grooten dank aanvaard. HAARLEMMERMEER. Vermeerdering der hoeveelheid bieten; Verbetering van gehalte; Interessante proefnemingen. Onder leiding van ir. P. A. den Engelse uit Heemstede, directeur van de Rijks- landbouwwinterschool te Hoofddorp zijn in den Haarlemmermeerpolder interes sante proeven genomen, teneinde de kwaliteit der suikerbieten waaraan thans groote behoefte is te verbeteren Deze proeven werden genomen op een perceel aan den Bennebroekerweg te Hoofd dorp waar zware zavel de grondsoort is en waar karwij de voorvrucht was. De suikerbieten werden gezaaid in 15 veldjes van 12'/s bij 8 meter. Gezaaid werd op 1 April een week later had de bemes ting plaats op de volgende wijze: Vijf geheel verspreid liggende veldjes ontvingen naar 800 kg. A.S.F.-korrels 12 1018 per H.A. Vijf andere veldjes, even eens verspreid ontvingen naar 640 kg. kalk- ammonsalpeter, 400 kg. superfosfaat 20 en 350 kg. kali 40. De andere vijf veldjes hier Ds. Haspers sprak namens den Geref. Kerkeraad een hartelijk slotwoord; hij wees op den ernst der tijden en wekte allen op den Heer te zoeken. Na gezongen te hebben ,,'k Zal U. o God, mijn dank betalen" ging ds. Haspers voor in dankgebed. De landarbeider K. werkende bij den landbouwer Heemskerk had het ongeluk in het land uit te glijden en daarbij zijn pols te breken. NIEUWKOOP. Jongen door motorrijwiel gegrepen. De 6-jarige M. van Dalen, stak nabij de Kerkstraat zonder op het verkeer te letten de Dorpsstraat over en liep tegen een juist passeerenden motorrijder op. De jongen, die op de straat gesmakt werd, liep verwondingen op aan hoofd en beenen, die van zoodanlgen aard waren, dat doktershulp nog noodlg bleek. De motor rijder. die onbekend is gebleven, heeft door krachtig remmen nog alle moeite gedaan, om een aanrijding te voorkomen. Hem treft geen schuld. Geslaagde Blindendemonslratie. De afd. Lelden van den R.K. BUndenbond gaf in Hotel Het Vliegende Paard een blin- den-demonstratle. De voorzitter, de heer Meijer uit Lisse zette in den breede het doel en streven van den Bond uiteen en vroeg niet het medelij den. doch het medeleven voor de blinden. In de film „Het licht Inwendig", werd op suggestieve wijze aangetoond, wat een blinde leeren kan en hoe ook deze. ondanks de misdeeldheid, een menschwaardig be staan kan hebben. De secretaresse, die evenals de voorzitter blind ls. gaf een demonstratie ln het lezen van braille-schrlft en ln het machine- schrijven. Het was in alle opzichten een leerzame en geslaagde avond, waarbij de nummertjes muziek het eveneens goed deden. Met blijdschap maakte de voorzitter er gewag van. dat een dame zich belangeloos beschikbaar heeft gesteld om de lidmaat- schapgelden en donatiën op te halen. TER AAR. Beroepen. De Ned. Herv. Gem. alhier heeft een beroep uitgebracht op den heer W. L. Tuk ker, candldaat te Hoek van Holland. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik, z. v. A. stormbroek en H. van den Bor. Ondertrouwd: W. van Helden en O. Mar- chand. Getrouwd: Th. Koolstra en A. P. Marchand. Tot tijdelijk ambtenaar ter Secretarie ls benoemd de heer W. Klein, volontair ter Secretarie te 's-Gravendeel. Tot tijdelijk ambtenaar bij de afdee- ling distributie is benoemd Mej. W. Smiths alhier. tusschen ln ontvingen alleen 640 kg. kalk- ammonsalpeter. Bovendien had het perceel een groen- bemesting ontvangen van een flink gewas wikken. Door guur weer was de opkomst onregel matig. Gedurende de groeiperiode trad eenlge vergeeling op over het geheele veld. Geen verschil bij de drie soorten. Aanvankelijk was de stand zoodanig, dat men het proefveld meende te moeten op geven. Later bleek de stand te verbeteren. Opbrengst: De eerste veldjes brachten een netto opbrengst van gemiddeld 511,35 kg., de tweede gaf gemiddeld 509.38 en de laat ste groep 524.41. Een der veldjes was sterk afwijkend bij de eerste groep n.l. 463.3. Ter wijl het gemiddelde gehalte der suikerble ten van de vier veldjes 15,1 was, liep het gehalte van dat eene veld uiteen, 13.4. Van het vijfde veldje is dus een mindere opbrengst van 60 kg. en een kleiner gehalte van 1.7. De gemiddelde opbrengst van groep B is 509,38. het gem. gehalte slechts 14,2 en de gemldd. suikeropbrengst 70.44 kg., bij groep C ls de opbrengst 524,17, gehalte 14,2 en de suikeropbrengst 74.58. Conclusie: Het verschil tusschen de B- en C-serle, aldus ir. G. J. Llenesch. rljks- landbouwconsulent te Schagen, bedraagt 2,14 kg. suiker per are. d.w.z. dat de veldjes zonder super en kali meer opbrachten. De fosforzuur- en kallbemestlng had in dat jaar en op dat veld met voordeel kun nen worden weggelaten. Het verschil tusschen de A en B serie (het 5e veldje uitgeschakeldI is 6,5 kg. suiker per are voldoende aanwijzing, dat de A.S.F.-korrels meer hebben opgebracht dan de enkelvoudige meststoffen Zeer sprekend ls de gunstige Invloed van de A.S.F. korrels op het suikergehalte. Zoo wel ln de B- als in de C-serle ls het suiker gehalte gemiddeld 14,2, in de A-serie 15.1. Rekent men de suiker f. 7.— per 100 kg. dan hebben de A.SF.-korrels per H.A. be rekend f. 45,50 meer suiker opgebracht dan de enkelvoudige meststoffen, terwijl de meerdere bemestingskosten f. 34,11 bedroe gen. Het verschil tusschen A en C serie is 4.4 kg. suiker. Dit verschil is niet voldoende om de meerdere bemestingskosten van de A.S.F.-korrels, die f. 57 bedroegen, te beta len. De C serie, enkel 640 kg. kalkammonsal- peter per H.A., is tenslotte het voordeeligst geweest. VOORHOUT. Luchtbescherming. Alhier vond met goed succes een eerste oefening plaats van den luchtbescher mingsdienst. Alle voor deze luchtbescherming ten dienste staande personen (ook dames E.H.- B.O.I hebben hieraan deelgenomen. Dergelijke oefeningen zullen nog meer dere malen plaats vinden. VOORSCHOTEN. De Zondagsdienst voor doctoren wordt morgen waargenomen door dr. H. J. Keeg- stra, telef. 120 en dr. C. J. Kerkhof, telef. 93. ZEVENHOVEN. Loop der bevolking. Vertrokken: J. Turk n. Ter Aar C. 132 J. Kloek n. Alphen a. d. Ryn. Gevestigd: B. Vork no. 203 C. de Jong, no. 2 C. Langeslag, no. 260 Kromme-Mij- drechtschedyk D. van Harten no. 235 A. RUneker, no. 6. Het dochtertje van B. had het ongeluk bij het visschen de vischhaak in haar hand te slaan. Deze drong zoo diep in het vleesch, dat dr. Lucardie hulp moest verleenen. ZOETERWOUDE. Comité voor Bloedtransfusie. Alhier ls opgericht een comité, onderaf- deeling van de Centrale Bloedstransfusie- commlssle van het Nederlandsche Roode Kruis. Het comité ls als volgt samengesteld.' voorzitter de heer H. J. J. A. Smeets, burge meester, secretaris-penningmeester de heer J. van de Ruit, leden de heeren C. H. de Boer. S. J. Rulzeveld en P. J. van Rijn. De bedoeling van dit comité is zooveel mogelijk personen (zoowel mannelijke als vrouwe lijke) van 1860 jaren bijeen te brengen, die hun bloed beschikbaar willen stellen voor ernstig gewonde militairen en burgers en voorts om medewerking te verleenen, dat deze personen op de plaatsen komen, waar hun hulp het dringendst noodig is. Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6»2 uur nam. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 5 en 8 uur nam. Dinsdag. Schouwburg: „Boefje". 81/4 uur nam. Woensdag. Amicitia: Spiritlsch Genootschap. 8.15 u. run. Nomateg (1ste Blnncnvestgr. 21): Bijbellezing M. Heymans. 8 1/4 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Vergadering Bellamy, 8.15 uur nam. Pieterskerk: Wfjdingsuur. Ex Animo. Spr. dr. Riemens. 8.15 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e (Zaal Prot. Bel.): Ver, „Calvin". Spr. prof. Wisse. 7% uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9%11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 7—8 uur nam. 's Donderdags, Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 'sDonderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3tt uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „3 gewiekste schatjes worden groot". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 27 en 8—11 uur. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „De 3 musketiers". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 en 8.15 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. „Midnight". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ,,'t Zit in de lucht". Zondag te 2, 4% en 8 uur, Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater. Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: IJsco-toeristen. Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwljk-aan-Zee)„Helden moed van 't Noorden". De avond-, nacht- en Zondag dienst der apotheken wordt van Zaterdag 30 Sept. t/m. Dinsdag 3 Oct. 8 uur voorm. waargenomen door de apotheken: Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. P. B. de Metz. Lammenschansweg 4, tel. 23553. Van Dinsdag 3 Oct. 8 uur nam. t/m. Vrijdag 6 Oct. a.s. neemt waar: apotheek Duyster. N. Rijn 18. tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Wilhelminapark 8. tel. 26274. Apotheek, N.B. - Dinsdag 3 Oct. zijn alle apotheken den geheelen dag geopend. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Alphen, van Driesum en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Leemhuis, tel. 22030. Aangezien voor toezending van cou ranten aan gemobiliseerden naar hun militair adres geen porto verschuldigd Is. kunnen wij van gemo biliseerden postabonnementen aan nemen, tegen den prijs van f. 0.18 per week, t. 0.80 per maand of f. 2.35 per kwartaal. Desgewenscht wordt over het abonne mentsgeld aan hun particulier adres per week, per maand of kwartaal be schikt. Zij, die een dergelijk speciaal abon nement wenschen, gelleven ons hun volledig militair adres op te geven, opdat ons Blad steeds zoo spoedig mogelijk in hun bezit komt. DE DIRECTIE Casino-Theater. Aan de algemeen ge voelde behoefte aan gezonde ontspanning in deze moeilijke tijden ls ongetwijfeld het daverende succes te danken van de film „Het zit in de lucht", die reeds in verschei dene plaatsen van ons land ware triomfen heeft gevierd. In een vrijwel geheel bezet Casino genoot het publiek de première van dit filmwerk, dat naast vele andere goede kwaliteiten de eigenschap bezit buitenge woon actueel te zijn: de geschiedenis ver plaatst ons namelijk naar de Britsche strijdmacht in de lucht. Dit nu is een in teressante kennismaking, ook voor den leek maar als van dezen leek wordt verlangd, dat hij voor de vuist weg als actief Air Force-man zijn aandeel neemt in de werk zaamheden. dan wordt de zaak op zijn minst bedenkelijk! George Formby, de leelijke, onhandige, maar volijverige Brit, hunkert er naar in uniform aan de verdediging van zijn vader land te kunnen meewerken. Maar overal weert men den onnoozelen hals. zelfs bij den luchtbeschermingsdienst, tot hij op een kwaad oogenblik de kans schoon ziet en zich in de uniform van hoofdkwartier-or donnans steekt. Dan zit hij ln het militaire schuitje en moet tegen wil en dank mee varen. Het Casino-Theater daverde van het ge lach, vooral de in grooten getale aanwezige militairen konden dezen humoristlschen kijk op hun huidige leven waardeeren. De goeie lobbes George Formby krijgt van alles te verduren, zijn stuntelig optreden brengt hem van kwaad tot erger, hij komt in de onmogelijkste posities. Eens wordt hij klan- destien ingekwartierd bij den sergeant majoor in diens appartementen, zóó dat de twee elkaar 's ochtends eerst ln bed ont dekken. Hij raakt met een vliegtuig in de lucht, zonder ook maar over de geringste kennis van de besturing te bezitten. Ge volg: een vlucht, waarbij den toeschouwers de haren ten berge rijzen, hij werpt een bom, hij opent machinegeweervuur bij de landing... Het ls onmogelijk in finesses te treden over deze onbedaarlijke klucht, waarin Formby meesterlijk de ukulele be speelt en liedjes ten beste geeft. Men zal van een bezoek aan deze film uitbundig plezier beleven! Voor de pauze draalt actueel nieuws en een spannende film, waarin een myste rieus oud huis, een overleden piraat, ver borgen schatten, een „spook" en een on dernemende jongeman de hoofdrollen spe len: „Het huis van mysterie." Luxor-Theater. De naam van Deanne Durbin prijkt deze week op het program ma en dat is een attractie, welke weinir filmliefhebbers zich zullen laten ontgaan' Deanne is snel groot geworden en men zegt dat men voor een bereids op stapel ge zette filmproductie op het laatste moment nog een plaatsvervangster voor haar heeft moeten zoeken omdat men tot de conclusie gekomen was dat zij aan de haar toebe deelde rol reeds was ontgroeid. De film, welke den titel draagt van ..Drie gewiekste schatjes worden groot", schijnt echter bij uitstek voor haar te zijn geschreven, zoo dat dit bekwame filmsterretje zich ten volle kan uitleven. Hierin immers is zij één van „de drie schatjes", die zoo ongeveer den leeftijd hebben gekregen om door Amor's pijlen getroffen te worden en aldus hun Jeugdige leventje lichtelijk ln de war zien gestuurd. Deanne is de jongste en voor haar koestert het „mannelijk gevolg" der halve nog weinig interesse, maar haar kin derzieltje wordt toch op niet geringe wijze verontrust door het feit dat haar belde zusjes verliefd worden op denzelfden Jon geman. Waarbij de zaak voor Deanne nog verergerd wordt door de overtuiging dat de jongen juist diegene uitkiest, wier liefde verreweg het zwakste ls. Huilpartijen zijn aldus aan de orde van den dag en den nacht en Deanne, vastberaden als altijd, besluit kordaat aan deze situatie een einde te maken! Een poging om ook voor haar andere zuster een verloofde te vinden, mis lukt in zooverre, dat de nieuweling even eens verliefd wordt op de zuster, die bin nen afzienbaren tijd in het huwelijk zal treden, maar als Deanne ontdekt dat de sympathie wederkeertg ls. begrijpt zij dat er een kans is een radicale wijziging in de situatie aan te brengen en dié jongelieden tot elkaar te voeren, die ook werkelijk bij elkaar passen en van elkander houden Men weet het: als deze jongedame Iets op touw zet, dan moet zij het tot een gun stig slot brengen ook. en dat leidt weer tot vele belangwekkende scènes, die door der oeschouwer met de grootste aandacht wor- len gevolgd. Deanne Durbin geeft, als al tijd. haar beste spel. Zij acteert voortreffe lijk en haar parelende stem verleent aan de film bovendien weer het noodlge cachet! De andere meisjesrollen van dit luchtige verhaal met zijn vlotten dialoog, zijn bij Nan Grey en Helen Parrish in uitstekende handen, terwijl de bijzonder geestige ver tolking van de rol van den vader niet on vermeld blijven mag. Luxor's tweede hoofdfilm brengt Joe Brown ln actie als dorpsdetective. Behoeft men daarbij nog commentaar? Is het niet duidelijk dat deze dwaas heel het dorp op stelten zet door zijn avonturen en natuur lijk een wonderbaarlijke methode uitvindt om een groote mlsdadlgersbende achter slot en grendel te brengen? Er wordt veel ge lachen bij deze klucht en er ls werkelijk ook alle reden voor.... Rex-Theater De grappenmakers Stan Laurel en Oliver Hardy hebben in de film IJsco-toeristen" een Zwitsersch pakje aan getrokken en het dient erkend, dat het hun niet slecht staat. Vooral die dikke Olly ziet er in zijn kort broekje grappig uit. Verder bewijzen deze komieken, dat ze in hun hu mor bijkans onuitputtelijk zijn. Meesterlijk is b.v. Stan Laurel in de prachtige scène met den St. Bernard's hond, grandioos zijn zij beiden ln het transport met de piano, wan neer deze over een ravijn gesjouwd moet worden. En ook de inzet van de film is kos telijk: stelt u voor, ze reizen in Zwitserland en verdienen de kost door met muizenvallen te venten. Die muizenvallen zijn ze gauw- genoeg kwijt, maar later blijkt, dat ze met waardelooze francs betaald zijn. Het zijn namelijk francs, die alleen in Bovaniè wet tig betaalmiddel zijn. Waar ligt Bovanië dan? vraagt het tweetal. Dat land bestaat vandaag niet meer. krijgen ze ten antwoord En dan komen ze door die francs in moei lijkheden; dergelijke moeilijkheden hebben zich in elke film van het tweetal voorgedaan en toch amuseert ge u volop met deze heer lijke dwaasheid, waarbij ge u niet afvraagt. of het wel origineel is Het geeft een uur ontspanning, en dat ls per saldo de hoofd zaak. De film vooraf, „De branie in Oxford" is een gezellige sportieve rolprent, waarin het „vrouwelijk" Ideaal, Robert Taylor en de charmante Maureen o' Sullivan een boei ende vertolking geven. Het ls het verhaal van een student, die uit Amerika naar Oxford oversteekt, om er zijn studie te voltooien. Deze sportieve jon geman presteert ook op athletiek-gebied het een en ander. En natuurlijk wordt, vooral door zijn toedoen, de boot-race Oxford Cambridge door de eerstgenoemde universi teit gewonnen. Jack Conway regisseerde deze vlotte film: hij deed het subliem. Want er zit vaart, afwisseling en spel in deze „Branie in Oxford", een film, welke we met genoe gen gadeslagen hebben en zelfs nog prefe- reeren boven de Laurel- en Hardyfilm. Het Lido-Theater brengt deze week als hoofdfilm: Don Ameche en de Ritz brothers in hun opvatting van „De Drie Musketiers". De verfilming van Dumas' bekenden roman wekt bij de trouwe bioscoopbezoekers groote interesse. Naast het avontuurlijke element is er thans ook een uitbundige humor in verwerkt zoodal het voor hen, die deze film in andere versie reeds eerder zagen, weer iets geheel nieuws is. De hoofdvertolkers verdienen lof voor hun uitstekend spel. Vooral de Ritz-brothers toonen zich ware kunstenaars. Een film die ongetwijfeld weer vele bezoekers zal trekken. Voor de pauze wordt vertoond, na het journaal de film „Inspecteur Vlmscherp" naar het bekende radio-hoorspel. De vraag ls: wie ls de moor denaar? Een probleem, dat zeker niet ge makkelijk op te lossen is en dat van de aanwezigen dan ook alle aandacht vraagt. Tenslotte komen velen dan nog tot de ont dekking dat zij den verkeerde op het oog gehad hebben Inspecteur VUfmscherp weet door zijn scherpzinnigheid en vooral door zijn ondervragen, den waren moordenaar te ontdekken. Ook dat Is een film, waarvan veel te genieten valtl 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6