LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Zaterdag 30 September 1939 Laatste oorlogsnieuws VIJJCHERIJ-BERKHTEN In Italië Stadsnieuivs 25 jaar bij het vakonderwijs Binnenland In Amérika In Duitschland Bezoek van H.M. de Koningin aan Amsterdam Het Fransche legerbericht Het Duitsche legerbericht BEURSOVERZICHT Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 MARKT land grondstoffen zal verschaffen tegen be taling op langen termijn en tot een omvang gelijk aan den maximalen uitvoer van Rus land naar Dultschland in het verleden be reikt, ten volle, dat de voornaamste voor Duitschland op te lossen kwestie die der voorzieningen is, welke door de blokkade reeds uitgeput geraakt. Te Parijs Is men van meening, dat dit het voornaamste punt is van de overeenkomst van Moskou en het meestbeteekenend voor de werkelijke positie van Duitschland. Het derde deel van de Duitsch-Russische verklaring, met betrekking tot de verdeeling van Polen, brengt geen nieuwe elementen. Het „Petit Journal" schrijft: zeer concreet en zeer brutaal beteekenen de voorstellen een kwestie van leven of dood v#or alle vrije volken. Het ls een beslissende strijd tusschen beschaving en barbarij. D'Ormesson schrijft in de „Figaro" dat geen enkele vrede mogelijk is met mannen, die op diplomatiek zoowel als op ideologisch terrein alles verraden hebben. „Ordre" (Pertlnaxt gelooft, dat Duitsch land meer belang bij een onmiddellijken vrede heeft dan Rusland. Wij merken op, aldus Pertlnax, dat het in strijd zou zijn met het Russische belang, indien ln de naaste toekomst vrede zou komen, Duitschland zou dan in staat zijn zich naar het Oosten te keeren. De „Relazionl Internazlonall" schrijft dat Mussolini vele pogingen In het werk heeft gesteld om een herziening der onrecht vaardigheden van Versailles te verkrijgen en den vrede te behouden. Nu het conflict in Polen is geëindigd, aldus het blad, is het tijd een verschrikkelijke botsing in het Westen te voorkomen. Het is een illusie, reeds opgegeven posities te willen handha ven of herstellen. Het standpunt van Italië tegenover den nutteloozen oorlog ln het Westen is in overeenstemming met de na tionale belangen van Italië, zijn politieke verbintenissen en verdragen en met den wensch van alle volken, ook het Duitsche. Het ingrijpen van Rusland tot het herkrij gen van gebied, dat het voor den wereld oorlog bezat, wordt geheel natuurlijk ver klaard, door de beslissingen, die de Weste lijke mogendheden voor en na Versailles ten nadeele van Rusland hebben getroffen Na de zware offers, die Rusland gebracht had om de Westelijke mogendheden te hel pen, had het een uitgestrekt gebied en be langrijke uitvalspunten naar het Westen verloren. Het is volkomen logiSch, dat Rus land deelneemt aan een herziening, die een herstel der betrekkingen met Midden- Europa mogelijk maakt. Duitschland, zoo vervolgt het Italiaansche blad, kan thans de reusachtige massa zijner divisies aan het Westelijk front in het vuur brengen. De weermacht van Duitschland is superieur aan die van Engeland en Frankrijk, spe ciaal op het gebied van het luchtwapen. Engeland leeft voor tweederden van leve ranties overzee. De resultaten van den duikbootoorlog hebben reeds aangetoond, dat de blokkade een tweesnijdend zwaard is. JUBILEUM VAN DEN HEER G. E. E. KUIJNTJES. Welingelichte kringen te Washington be schouwen de Russlsch-Duitsche overeen komst, waarin belde landen overeenkomen elkander te raadplegen over „noodige maatregelen" wanneer de geallieerden mochten weigeren de vijandelijkheden te staken, als Ideaal opgesteld om te voldoen aan de klaarblijkelijke bedoeling van Duitschland om de geallieerden zoodanig te verschrikken, dat zij een wapenstilstand sluiten. Tevens wordt twijfel uitgesproken over de vraag, of de sovjet zich verbonden heeft tot veel meer dan beleefde gedach- tenwissellng met Duitschland, wanneer de geallieerden weigeren den oorlog stop te zetten. Men acht het niet waarschijnlijk, dat Stalin aan Duitschland's zijde den oor log zou intrekken, waaruit hij reeds zoo veel voordeel getrokken heeft door neu traal te blijven. De vrees voor enorme oorlogsleveringen, welke Duitschland zouden binnenstroomen uit de Sovjet-Unie, wordt eveneens be schouwd als een ongegrond spookbeeld. De algemeene meening, gesteund door tele grammen uit Parijs en Londen, is, dat de geallieerden het lokaas van Hitier niet zul len aanvaarden maar den oorlog zullen voortzetten. Het verdrag tusschen Estland en de sovjet-unie heeft geen verbazing gewekt te Washington. Men is van meening, dat iede re tegenstand van de Baltlsche landen te gen een agressie van Moskou ln de huidige omstandigheden nutteloos is. Het verdrag, dat de imperialistische bedoelingen van de Russen tot uiting doet komen, heeft on gerustheid gewekt ln de Amerikaansche openbare meening en maakt deze steeds gunstiger gestemd tot het verleenen van materieele hulp aan de democratieën. Sommige waarnemers zijn evenwel van meening, dat de toenadering tusschen Ber lijn en Moskou meer de actie van Duitsch land in Europa zal beperken dan verster ken. Het bondgenootschap draagt ook bij om de Amerikaansche meening opnieuw te groepeeren, deze voelt zich meer direct be dreigd door een mogelijke overheersching van de totalitaire ideologie ln Europa. In sommige kringen hoort men reeds, dat men liever wil helpen de Fransche Maglnot-llnle te verdedigen, dan een Maginotllnie te moeten bouwen ter bescherming van de Vereenigde Staten tegen de overheersching van Zuid-Amerika en Canada door een to talitair Europa. De Berliner Boersenzeitung schrijft: Wij kunnen de beantwoording van de vraag: „oorlog of vrede?" die wij tot Lon- de en Parijs hebben gericht, met gelaten heid tegemoet zien. Het risico ligt bij Enge land en Frankrijk. De Voelkischer Beobachter verklaart, dat er geen derde volk in Europa is, dat aan he' nieuwe feit achteloos zou kunnen voor bijgaan en ook de wereld buiten Europa zal er rekening mede moeten houden. Dat de Fuehrer en Stalin deze groote politieke daad zooals de imperialisten van het Westen ongetwijfeld zouden hebben gedaan niet uitbuiten tot. een afpersing op hun tegenstanders, doch de hand tot vrede bie den, getuigt van een verantwoordelijkheids- bewustzijn, dat ver uitgaat boven de gren zen van hun eigen nationale taken. Nog maals wordt aan de Westelijke wereld de vraag voorgelegd of zij zich goedschiks wil De heer G. E. E. Kuijntjes Onder vele blijken van belangstelling her dacht vandaag de heer G. E. E. Kuijntjes, directeur van de Ambachtsschool alhier, zijn zilveren jubileum bij het vakonderwijs. De heer Kuijntjes, die van 1 October 1914 tot 1 October 1917 leeraar aan de avondtee- kenschool te Hengelo (O.) en van 1 October 1917 tot 1925 directeur van de Ambachtssch. te Emmen was, werd in laatstgenoemd jaar ln zijn tegenwoordige functie benoemd Hij neemt in de kringen van het nijver heidsonderwijs een belangrijke plaats in, hetgeen o.m, tot uiting komt in zijn be stuurslidmaatschap van den Bond van Di recteuren en zijn zitting hebben ln tal van commissies, zoowel op het gebied van het vakonderwijs als op dat van het leerling wezen. Hedenmorgen kwamen in het gebouw van de Ambachtsschool, waar de vlag was uit gestoken, de leden van het bestuur en van het onderwijzend personeel der Ambachts school en de avondcursussen bijeen om den algemeen hoogelijk gewaardeerden directeur temidden van zijn familie een eenvoudige, doch uitermate hartelijke huldiging te be reiden. Het eerst werd gesproken door den voor zitter, den heer ir. J. J. G. van Hoek, die in het kort de groote verdiensten van den heer Kuijntjes voor de school en het vakonder wijs schetste en gewaagde van de zeer groote waardeering. welke het bestuur koestert voor het vele en belangrijke werk, dat hij heeft tot stand gebracht. Als aandenken aan dezen dag bood spr. hem een bureaulamp aan, terwijl hij mevr. Kuijntjes bloemen offreerde. Vervolgens sprak de onder-directeur de heer C. Brilman, die zeide dat de jubilaris niet alleen in onze stad, maar door geheel Nederland gerespecteerd wordt om zijn on vermoeide werkkracht. Daarvan getuigt het lidmaatschap van ontelbare commissies. Ook hier in dit gebouw hebt ge, aldus spr., voortreffelijk werk verricht. Gij hebt de school tot grooteren bloei gebracht en de thans in uitvoering zijnde uitbreiding is mede voor een groot deel aan u te danken. Nadat de heer Brilman ook mevrouw Kuijntjes in de hulde had betrokken, als zijnde een groote stuwende kracht, besloot hij met te zeggen, dat het personeel zijn directeur hoogelijk waardeert om zijn hu mane eigenschappen. Als tastbaar bewijs van aller vriendschap bood hij tenslotte een geschenk aan. Men bleef hierna nog geruimen tijd ge- noegelijk bijeen. H.M. de Koningin heeft vandaag het aan gekondigde bezoek gebracht aan de hoofd stad. In den voormiddag arriveerde Zij per open auto op het Frcderiksplein, waar een bezoek werd gebracht aan de spoorwegten toonstelling, waar Hare Majesteit werd rondgeleid en voorgelicht door prof. Goudrlaan. terwijl verschillende ingenieurs nadere verklaringen gaven. Een aardig moment vormde het bezoek aan het stationnetje. „Eenhonderd roe", waarvoor de trein uit het jaar 1839 stond opgesteld. Achter de hekken stonden hon derden tentoonstellingsbezoekers, waaronder vijftienhonderd schoolkinderen, die de vorstin langdurig en hartelijk toejuichten. Het personeel van den ouden trein in zijn j typisch negentiende eeuwsche kleedij. sa lueerde stram. Het locomotiefje floot en langzaam stelde de eerste Nederlandsche trein zich in beweging. Nadat Hare Majesteit ook het zeer mo derne materieel van de spoorwegen en de Ato laadkist had bezichtigd, was de tijd van vertrek gekomen. Hierna begaf de Koningin zich naar het in de nabijheid gelegen Tweede Wetering plantsoen ter bezichtiging van een aldaar verrezen bovengrondsche openbare schuil plaats. Van deze schuilplaatsen, welke naar men weet dienen ter bescherming te gen bomscherven, zijn er ln alle deelen van de stad momenteel 150 in uitvoering, ter wijl er In totaal ongeveer 300 zijn- geprojec teerd. De stadsingenieur, jhr. ir. J. E. v. Heems- kerck van Beest, diende de hooge bezoek ster. die vergezeld was van den burge meester, van voorlichting. Na tien minuten vertrok de Koningin naar het hoofdkwartier van het hoofdste delijk korps van vrouwelijke vrijwilligers. Te halftwaalf precies arriveerde H M de Koningin aldaar. Bij den ingang werd H.M. ontvangen door de presidente der veree- niging K V. V„ dr Jane de Iongh, die in dc bestuurskamer een uiteenzetting gaf van de interne organisatie van de K. V. V. De presidente bood hierna de Koningin het korpsinsigne, dat door alle korpsleden op de uniform wordt gedragen, in een fraai etui aan De hooge bezoekster, die met groote belangstelling had geluisterd, zeide echter, dat Zij, indien men het Haar toe stond. het Insigne gaarne op haar mantel zou dragen en het den geheclen dag zou willen blijven dragen. Natuurlijk werd toen het insigne uit het etui gehaald en op den mantel gespeld. Daarop werd een rondgang door het huis gemaakt. H.M. nam met groote interesse kennis van alles. Om circa kwart voor één keerde HM. terug ln het Paleis op den Dam. MOTORRIJDER BIJ BOTSING MET AUTO GEDOOD. Op den rijksweg RoermondMaastricht is vanmorgen een doodelijk ongeluk gebeurd Tegen kwart over acht reed de ongeveer 25-jarige motorrijder A. van der Z. uit Roer mond onder de gemeente Maasbracht tegen een hem tegemoet komende personenauto uit Maastricht. De botsing, vermoedelijk veroorzaakt door den zwaren mist welke het zicht belemmer de. was zoo hevig, dat het stuur van het motorrijwiel den ongelukkige in het lichaam drong Met zijn hoofd sloeg hij tegen de auto te pletter. Van der Z, was vrijwel op slag dood. MILITAIR MUZIEKCORPS OPGERICHT. Vanmorgen eerste openbaar optreden. Leiden heeft wederom een militair mu ziekcorps. Acht dagen geleden werd het opgericht uit de dienstplichtigen van het 10e en 22e regiment infanterie en onder leiding van den sergeant-majoor Beek is er dusdanig gerepeteerd, dat het korps hedenmorgen ter gelegenheid van de plechtige uitreiking van een onderscheiding aan een drietal onderofficieren voor het eerst in het open baar kon optreden. En dat debuut was lang niet slecht; van zelfsprekend was het nog niet de staf- muzlek van het vroegere Vierde, maar er werd toch zeer goed geblazen en bij meer dere studie zal het korps zich zonder twij fel tot een alleszins behoorlijk peil op werken. Achtereenvolgens werd de zilveren me daille wegens 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan de sergeants 1ste klasse A. P. Mabelis van 22 R.I. en P. Ringnalda van 15 R.I. en aan den fourier P. D Huybreg- sen, eveneens van 15 R.I. De eerste medaille werd uitgereikt door kapitein H Mulder, commandant van het 22ste depotbataljon, de beide andere door den reserve-majoor Weenen. De garnizoenscommandant overste Stad houder en majoor Alofs waren hierbij mede aanwezig Na afloop defileerde de troep voor de jubilarissen. DE KOSTWINNERSVERGOEDING. De regeeringspersdienst meldt: Bij de vaststelling van kostwinnersver goeding wordt in het algemeen rekening gehouden met de inkomsten, waarover het gezin nog kan beschikken gedurende den tijd, dat de dienstplichtige zich in werke- lijken dienst bevindt. Het ligt ln het voor nemen daarin binnenkort eenige verande ring te brengen. Ten eerste zullen de geldelijke verdiensten van de achterblijvende gezinsleden in het algemeen voor ten hoogste het tweederde gedeelte worden medegerekend. Verder bestaat het plan om met zooda nige verdiensten in het geheel geen reke ning te houden, indien deze verdiensten voortkomen uit werkzaamheden, die slechts voor korten tijd gedurende een bepaald ge deelte van het jaar kunnen worden ver richt (bijv. in verband met de bietencam pagne i. Gezinsleden van gemobiliseerden hebben dus belang bij het verrichten van loonge- venden arbeid. ADRES AAN DEN MINISTER. Het Fransche communiqué van hedenoch tend luidt: Een nacht zonder incident. Activiteit van patrouilles in het geheelc gebied ten Oosten van de Saar. DE DUITSCH-RUSSISCHE OVEREENKOMSTEN. Berenger, de voorzitter van de Fransche Senaatscommissie van buitenlandsche za ken heeft ,3ensationeele" documenten met betrekking tot het Duitsch-Russisch pact aan deze commissie doen toekomen. Er zijn geen bijzondehdeden over de documenten medegedeeld. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Oosten hebben zich na de capi tulatie van Modlin ook de zich in het brug- gehoofd van Modlin ten Zuiden van den Weichsel bevindende 269 officieren en on geveer 5000 man overgegeven. 58 vuurmonden, 183 machinegeweren en tal van ander oorlogstuig werd buit ge maakt. In het Westen op verscheiden plaatsen eenigszins levendiger activiteit der artillerie TER ZEE. In het Skagerak en het Kattegat werden in de laatste paar dagen 45 stoomschepen door Duitsche torpedobooten en torpedo- bootjagers op contrabande doorzocht. Ben deel hiervan is opgebracht. IN DE LUCHT. Twee groepen van in het geheel twaalf Britsche gevechtsvliegtuigen hebben gepro beerd het Duitsche souvereine gebied aan de kust van de Noordzee binnen te vliegen. Een groep heeft in den Duitschen pocht zonder eenlg resultaat torpedobootjagers aangevallen. De Britsche vliegtuigen wer den door het vuur der luchtafweerartille- ric verdreven. De bommen hebben geen doel getroffen. De andere groep werd door Duitsche jachtvliegers ln de buurt van de Oost-Frie- sche eilanden Wangeroog en Langeoog te gengehouden. Bij luchtgevechten werden vijf van de zes Britsche vliegtuigen omlaag geschoten. De bemanningen van twee Duitsche jachtvliegtuigen, die op zee moesten dalen, werden door Duitsche oorlogsschepen gered. Zij waren ongedeerd. DALADIER CONFEREERT. De Fransche premier Daladier heeft van ochtend geconfereerd met de generaals Gamelin, Georges en Vuillemin en met ad miral d'Arlan. AMSTERDAM, 30 September. Nu de eerste uitwerking van de Dunsch-Rus- sische overeenkomsten over' de effectenmarkt is gegaan, draagt de beurs meer dan ooit het ken merk van onzekerheid ten aanzien van de naaste ontwikkeling der situatie. Men over weegt, dat zich tot dusverre in heo politieke spel der Europeesche landen, reeds zoovele ver rassende wendingen hebben voorgedaan, dat niemand, ook de beurs niet, zich een eenigszins nauwkeurig beeld kan vormen, van wat er ver der gaat gebeuren. De eerste reacties der En- ^elscne bladen op het Duitsch-Russische „vre- aes-offensief" zijn, dat de democratieën zich niet zullen laten weerhouden het doel te be reiken, dat zij zich bij het begin van den o%/rlog gesteld hadden. In Wallstreet waren „war'oa- bles" gisteren flauw. Doch dat was hier ook net geval, zoodat dit verloop van New-York vol komen in de lijn lag. Vandaag heerschte hier een onbestemde tendenz. waarin het nauw keurige begrip van oor logs- en vredesfondsen niet zoo scherp als anders was afgeleekend. Het beursverloop was dientengevolge vrij sterk ver deeld en na de openingskoersen vielen hier en daar schommelingen te bespeuren, hoewel de richting later meerendeels opwaarts was. Dat bijvoorbeeld Koninklijke Olie vandaag flauw gedisponeerd was, kwam in deze omstan digheden min of meer verrassend, waaruit blijkt, dat het hoofdfonds beurtelings tot een oorlogs- en tot een vredesfonds gerekend wordt. De opening was een zestal punten lager, waarna een licht herstel volgde, zonder evenwel het vorig peil te bereiken. Men schreef de flauwe tendenz toe aan buitenlandsche verkoopen, hoewel de affaire uiterst beperkt was. Ameri kaansche petroleumfondsen waren goed prijs houdend. Wat de overige locale afdeelingen be treft. de Rubbermarkt liep na een aarzelende opening een kleinigheid omhoog. De handel was echter van beperkten omvang. Tabakken bleven zich op den achtergrond bewegen, mer, een onveranderd koerspeil. De Industriefondsen moesten den gisteren behaalden koerswinst he den weer volkomen prijsgeven. Unilever opende op 90. dus 6% lager, waarna eenig herstel volg de. Aandeelen Philips werden een vijftal pun ten lager gewaardeerd. Ook Aku was aan den luien kant. De Suikermarkt was eveneens aan druk onderhevig. H.V.A. bewoog zich tusschen 365 en 370%. De specifieke soorten wisten zich meerendeels te handhaven. Ook op de Scheep vaartmarkt deden zich geen wijzigingen van beteekenis voor. De stemming was rustig en de koersafwijkingen van geen beteekenis. Amerikaansche fondsen en in het bijzonder de ..warlDabies" waren weer vast gedisponeerd, hoewel de gisteren geleden verliezen niet vol komen werden ingehaald. Ook Amerikaansche sporen bewogen zich in opgaande richting. De omvang der affaire bleef echter beperkt. Op de beleggingsmarkt was de stemming kalm. Ned. Staatsfondsen waren Iets beter ge disponeerd, Duitsche leeningen prijshoudend. DE OMZET OP DEN RIJKSVISCHAFSLAG TE IJMUIDEN. De omzet op den Rijksvischafslag te IJmul- den bedroeg ln September 1939 f. 231.249 40 tegen f. 644.418.84 in September 1938 Dc omzet Januari September 1939 bedroeg f. 4.747.962,57 tegen f. 4.898.557,19 ln de overeenkomstige pe riode van 1938. IJMUIDEN, 30 September. VISCHPR1JZEN. Tarbot f. 1.70—1.50 per KG.; Tong f. 1.80—0.70 per KG.; Zetschol f.24 per 50 KG Klelnscho! f.23—11 Idem; Schar f. 6.30—3.60 idem; Wijting f.9—7.50 idem. Besommingen: IJM. 203. f.951; KW. 133 f 68 KW. 77 f. 81. neerleggen bij de schepping van een na tuurlijke ordening in Midden- en Oost- Europa of niet. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Jarenlang hebben Engeland en Frank rijk te Genève geprobeerd Europa een wil van een kunstig uitgerekende meerderheid op te dwingen. Thans staan zij voor een echte meerderheid tegen de voortzetting van den oorlog. Want bij den grootsten neu trale. Rusland, en bij de andere groote neutrale mogendheid Italië komt ook de verklaarde vredeswil en het overeenkomsti ge vertrouwen in het gehecle gebied van het Zuid-Oosten. Verzoek tot steunverhooging. Het hoofdbestuur van den neutralen bond van personeel in de voedingsbedrijven heeft tot den minister van sociale zaken een adres gericht, waarin verzocht wordt tot een steunverhooging van vijftig pro cent te besluiten, daar de prijzen der levensmiddelen door de thans heerschende omstandigheden met circa vijftig proeent zijn gestegen. De minder-bedeeïden (n.l. werkloozen en steuntrekkenden) moeten zich dientengevolge van veel verstoken zien. Hun kinderen ondervinden in de eer ste plaats daarvan de funeste gevolgen. (2 lijnen) AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 25-jarige militair Ch. V., die gisteren op de Carel van Bylandtlaan te Den Haag. van een vrachtauto is geslingerd en met schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis aan den Zuidwal is vervoerd, is hedennacht aan zijn verwondingen ^verleden. MIJNEN LANGS DE KUST. Een ln IJmuiden binnengekomen Finsche houtboot rapporteert langs de kust zeven tien mijnen te hebben waargenomen. VERLOFREGELING VOOR MILITAIREN DIE NOG GEEN VIJF MAANDEN IN WERKELIJKEN DIENST ZIJN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, wordt aan de dienstplichtigen en tot het reservepersoneel behoorende personen, die nog geen vijf maanden in werkelijken dienst zijn, na de eerste maand in elke kalendermaand tweemaal verlof verleend, op Zondag en Maandag, met eerste reis gelegenheid op Dinsdag. Aan dit verlof is vervoer voor 's Rijks rekening verbonden. De personen, die onder deze regeling val len, mogen niet met verlof vertrekken vóór Zaterdagmiddag 16 uur, behalve wanneer zij hun woonplaats anders niet meer kun nen bereiken INVOERPRIJSVERSCHIL ROGGE EN ROGGEMEEL. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijsverschil op rogge en roggemeel, voor het tijdvak van 1 tot en met 7 October 1939 behoudens tusschentijdsche wijziging, is vastgesteld op f 4,85 per 100 kg. LEIDEN, Turfmarkt van 25 tot en met 30 Sept. Lange turf geen aanvoer 6—8 per 1000 stuks. LEIDEN, Botermarkt 30 Sept. Aanvoer 375 K G. Fabrieksboter prima 1.48. boerenboter prima 1.451.50 per K.G. Handel goed. LEIDEN, 29 Sept. Witte kool 1.20—2.40. Roode kool 1.403.40. Savoye kool 1.403.10, Groene kool 1.60—3.80, Prei 1.50—3.20. Kroten 0.80—2.20, Kroten gekookt 3—6. Uien 0.60—3.70. Peen 1.50— 4.20, Spruiten 3—12, Druiven 10—16. Snyboonen 6—27. Stokboonen 10—24. Pronkboonen 3—6, Stambooner. 9—19. Postelein 2—9 Spinazie 3—12, Tomaten A 4—5.60. B 4—5.20. C 44.80. CC 4 4.40 per 100 K.G. Andijvie 0.40—0.90. Komkom mers 14.90. Bloemkool 1.50—18.90. Meloenen 2—14. Salade 0.30—1. Perziken 2.20—14.50. Knol- selderie 24.10 per 100 stuks. Kroten 0.50—1.40, Pieterselie 0.30—0.70, Radijs 0.40—1.20. Selderie 0.30—0.90. Bleekselderie 4.50—12. Peen 1—4 10, Rabarber 0.50—1.20 per 100 bos. HOOFDDORP, 28 Sept. Rogge 8.00, Chevalier gerst 8.40. Wintergerst 8.00, Haver 7 00. Duive- boonen 9.25. Paardeboonen 9.25, Bruine boonen 14.00, Groene erwten 9.85. Wijker vale erwten 13.00. Manshalt 15.00. Gele mosterd 15.00. Ka nariezaad 10.00. Karwijzaad 28.00, Blauwmaan- zaad 25.00, Koolzaad 15.00. LEIDERDORP. 30 Sept. Kipeieren 5.10—5.40 per 100 stuks. Boter 0.68—0.70. kaas 0.21—0.32 per pond. Kippen 0.40—0.65. hanen 0.20—0.65. konij nen 0.60—1.30, eenden 0.40. duiven 0.10—0.13 per stuk. LEIDSCHENDAM. 29 Sept. Engelsche kom kommers le soort 2.804.10, idem 2e soort 1.50— 2.40. idem 3e soort 11.20. Gele komkommers le soort 3.104.90. idem 2e soort 2.30—3. idem 3e soort 1.402.10. Kropsla le soort 0.500.90. Peen 2.10—2.80. Bloemkool le soort 7—7.80. idem 2e soort 3.10—4.60, idem uitschot 1.50—2.30. Toma ten. midd. 2.102.60. groote ronde 2 403.20. 2e soort 2—2.30. 3e soort 2.00. Andijvie per 100 0.30—0.80. Spinazie per 4 K.G. 0.49—0.63. Poste lein 77.90. Rabarber per 100 bos 22.10. Snij- boonen 1723. Spercieboonen 1019. Prei 2.40 3.10. Seldery 0.30—0.50. Appelen 5.10—8.30. Peren 8.209.70, Meloenen 3—10, Druiven 7.608.90, NAALDWIJK. 29 Sept. Bond Westland. Ali cante 1315 et.; Frankenthalers 1624 et.; Champion 18—23 ct.; Muscaat 18—25 ct.: snij- boonen 14—21 ct-: dubb. boonen 10—12 ct.; id. met draad 68 ct. per KG.; uien 5060 ct. per kist: sla 4050 ct.; andijvie 5090 ct.; prei f. 2.20; bloemkool f.810 per 100; meloenen 2 26 ct.; perziken 7—14 ct. per stuk; tomaten 5666 ct. per bak. NAALDWIJK. 29 Sept. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling. Spectrum f. 1.803.20. ge mengd f. 2.60—5 80: Margaretha f. 4.204.40: Peter Fischer f. 2.202.70; Gerbera f. 4.405.20; Amaryllis f.9—10; Pulling f. 11—14; Page f 11 —16: Blanche du Poitou f. 4.606.90: Woolman f.1214; Cranfordia f. 4.805.70 per 100; Plu- mosa 728 ct.; Freesia 817 ct.: idem geel 2037 ct.; Dahlia 512 ct.; Troschrysanthen 822 ct. per bos. NIEUWVEEN. 28 Sept. Kipeieren aanvoer 670 stuks. 5.255.90 per 100 stuks. Ganzeneieren aanvoer 7 stuks. 6 cent per stuk. RIJNSBURG. 29 Sept. Goentenveiling. Aard appelen 0.500.65, Kroten 0.500.60. Waschpeen 0.300.60. Uien 0.500.60, Bloemkool I 813. idem II 47. Bospeen 2.504. Kroten 0.500.60, Groene kool 3.504.30, Roode kool 2.803 20. Gele kool 2.403. RIJNSBURG. 29 Sept. Bloemenveiling. Gladio len War 50—1.10. Witte lelies 3.80—4 40. Groote Chrysanthen Speet 11—13. Puiling 810. blanche partout 46; Troschrysanthen Engelsch bruin 1421, Phenix 1012. Goudvlinder 12—14, Sep tember wit 1822. Asters gemengd 2540. wit 4080. rood 35—50. Elta 2.80—4.20. Helianthen 40—60. UTRECHT 30 Sept. Veemarkt. Totaal aange voerd 3460 stuks vee. Stieren 26—31 ct. p. pond: handel redelijk, iets hoogere prijzen. Slacht koeien 2de soort 32—37 ct.. idem 3de soort 27 31 ct. p. pond; handel redelijk, oploopende prij zen. 370 magere kalveren, f30—65 per stuk: handel voor de slacht redelijk, onveranderde prijzen: voor het leven kalm. gelijke prijzen. 420 nuchtere kalveren, f. 7—12 per stuk: handel vlug. priizen f. 1 hooger. 500 magere varkens eu schrammen: magere varkens f.25—45, schram men f. 19—25 per stuk; 930 biggen, f. 14—15 p<*r stuk; handel gedrukt terugloopende nrijzen '80 magere schapen, f. 15- 24 per stuk; handel re delijk. onveranderd? p: i?en. 380 weidelamm*; i f-1217 per stuk; handel vlug. iets hoogere prjj- zen. - Kleinhandel: boter 200 f. 1.60 per K.G.; kaas 150 60—80 ct. per KG.; eieren 18.000. f.4— 6 per 100 stuks. 3—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3