TRIUMPH VOOR SLECHTS I CENT 'n TRIUMPH VAN SMAAK DE BESTE lc SIGARET LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 30 September 1939 1007. GENOT EN Overzicht KWALITEITS- NAAIM ACHINES Beschouwingen over de Duitsch- Russische overeenkomst C. F. MEERPOEL W ALLEEN: Breestraat 171. /UJEEP/ TJLINGINj In Engeland In Frankrijk LEIDSCH STUDENTEN CORPS. Inauguratie van nieuwe leden. Gistermiddag heeft in het Groot-Audito rium van het Academiegebouw de inaugu ratie plaats gehad van de ongeveer honderd nieuwe leden van het Leidsche Studenten Corps. De praeses collegii, de heer P. R. Bee- laerts van Blokland heeft hierbij een rede uitgesproken, waaraan het volgende is ont leend: Minder gebruikelijk, ja van zeer uitzon derlijken aard. zijn de omstandigheden, waarin de wereld en daarmee ons Corps op dit oogenblik verkeeren. Want hoezeer ge- isoleerd de positie van het Corps is, wat thans geschiedt, heeft niet nagelaten diep in te grijpen in ons aller leven. Nog zoo kort nadat het Nederlandsche Volk zich ver blijdde in de geboorte van Prinses Irene en een straal van geluk en vrede in de reeds donker wordende wereld scheen, heeft zich een oorlog, zooals ons slechts bij geruchte bekend is. in ons werelddeel ontketend. En op dit oogenblik. dat wij een der hoogtijda gen van het j aarlijksch Corpsgebeuren be leven. staan. talloQzen die wij zoo graag in ons midden zagen, aan de grenzen ter ver dediging van ons Vaderland. Ging de vorige inauguratie gebukt onder den druk van een mogelijk conflict, pakten zich ook in April bij het eerste optreden van het Collegium op deze plaats donkere wolken boven Europa 457 (Ingez. Meü samen, thans heeft de onzekerheid plaats gemaakt voor een werkelijkheid, waarvan wij de gevolgen slechts ten deele kunnen overzien. Naast deernis met het leed. dat talloozen in deze omstandigheden te lijden hebben en de vurige hoop, dat het lot spoe dig een gunstige wending zal nemen, voelen wij vreugde en dankbaarheid, dat zoovele Corpsleden thans met energie en toewijding de taak. die Hare Majesteit hen op de schou ders heeft gelegd, kunnen vervullen. Velen zijn weggeroepen op een oogenblik dat een hoogtepunt in hun Leidsche bestaan of een critiek stadium van hun studie was aange broken. Maar allen hebben zij zich korter of langer lid van het Corps kunnen noemen. En het zij hun gegeven daaruit de krachten te putten tot het brengen van dit offer met een opgeruimd gemoed. Zij zullen zich ge sterkt weten door de vriendschap van hun achtergebleven studiegenooten, zij zullen weten hiermede een der schoonste tradities van den Leidschen student voort te zetten. Toen in 1672 Lodewijk XIV ons land binnen trok nam een studentencompagnie aan de bewaking van de stad Leiden deel en hielp bij het bedwingen van het oproer bij de ver heffing van Willem III tot Stadhouder. In 1815 en in 1830 werd een Compagnie Leid sche Vrijwillige Jagers gevormd: welke laat ste aan den Tiendaagschen Veldtocht deel nam. In 1848 stonden een tweehonderd stu denten gereed, waar noodig hulp te bieden en tenslotte werd ook in 1814 een Vrijwilli gers Korps opgericht. Thans maakt een veel grooter percentage van het Corps deel uit van het Nederlandsche Leger en is daardoor direct bij de verdediging van ons grondge bied betrokken. Maar met de overgebleve nen is het thans anders gesteld. De moderne organisatie van de weermacht maakt het onmogelijk studenten-weerkorpsen zooals in vroeger jaren te vormen, die een deel van hun vrijheid behielden voor hun studie. Want zelfs in dezen tijd, ja juist in dezen tijd wordt er van ons verw-acht. dat w'ij de beoefening van onze studie krachtig ter hand zullen nemen. Allerwegen heeft men gebrek aan gestudeerden en wij zullen ons deugdelijk hebben voor te bereiden op het uiterst moeilijke werk, dat ons wacht. Daar bij zullen wij te allen tijde gereed staan in acute noodgevallen de helpende hand te bie den. Gij hebt U daartoe kunnen opgeven voor de Vrijwillige Burgerlijke Hulpverlee ning. die te zijner tijd een beroep op U zal doen. Een schoone taak is voorzeker voor U weggelegd, indien Ge mee wilt werken aan de ontwikkeling en ontspanning der mili tairen. Verschillende plannen zijn reeds bin nengekomen en ik spreek den wensch uit. dat ieder der leden die een uitvoerbaar idee hieromtrent heeft, dit tijdig aan het Colle gium ter bespreking wil voorleggen. In af wachting van de dingen die komen zullen, en zoolang de huidige toestand onveranderd blijft raad ik U aan Uw gewone leven een zoo normaal mogelijk verloop te doen heb ben. Gij zult zelf voelen, dat het thans geen tijd is voor groote feestelijkheden, maar er is zooveel in het Corps, dat toch nog voort gang kan vinden. Zeker, het Sociëteitsleven zal belangrijk beperkt moeten worden, voor verschillende sub-vereenigingen zal een tij delijke inzinking onvermijdelijk zijn en niet alle gezelschappen zullen in den komenden tijd den bloei, die de laatste jaren ken merkte. kunnen bestendigen. Maar al deze instellingen zullen moeten zoeken naar een nieuwen aan de omstandigheden aangepas- ten vorm, waarin niettemin haar eigen ka rakter zooveel mogelijk bewaard is geble ven. Een ondoordacht afschaffen van ge bruiken en gewoonten, die ons vroeger heilig waren, zal het gansche Corps onbereken bare schade berokkenen. Na de bespreking van interne Corpsaangelegenheden gaat de rede verder: Het Manifest aan H. M. de Ko ningin heeft veler tongen, pennen en han den in beweging gebracht. In verschillende richtingen heeft men hieraan inhoud trach ten te geven; plannen, welke op de Sociëteit en in de Virtus druk werden besproken. Ieder voor zich zou daaruit datgene gekozen hebben, dat hem voor zich persoonlijk het beste leek. Het Corps als zoodanig achtte het in de eerste plaats <Dp zijn weg liggen te streven naar een intensiveering van de A.ca- demische studie. Het Academieboekje, dat samengesteld door een uit Corpsleden be staande redactie, voor alle studenten ver krijgbaar werd gesteld, en een bijeenkomst van alle eerste-j aars-studenten in net Groot Auditorium bij den aanvang van net jaar mogen een stap in deze richting zijn. Men zij echter op zijn hoede om in zijn ijver verschillende groepen in studenten- en bui tenwereld tot elkaar te brengen, niet de specifieke eigenschappen van ieder te verva gen Door zoo persoonlijk mogelijk te zijn, h-lpt"ieder individu zijn gemeenschap het bestheeft men gezegd. En zoo zal ook het Corps vóór alles zijn eigen aard hebben te bewaren. Spreker wees vervolgens op de beteekenis van het lidmaatschap van het L.S.C. voor de nieuw-aangekomenen. Ge bedenke voorts goed aldus vervolgde spr., dat van U ais eerste-j aars meer gevraagd zal worden dan in vroeger tijd. Het aantal ouderen is be langrijk verminderd, dat der jongeren gelijk gebleven. Vanzelfsprekend zult Ge dus eerder ge roepen worden om reeds leiding te nemen. Schenk dus terstond Uw volle aandacht aan het Corpsleven in al zyh geledingen en be sef dat Gij nu reeds verantwoordelijkheid draagt voor hetgeen hier gebeurt. Meer dan ooit eischt thans echter ook de buitenwereld onze aandacht. Militair of civiel zult ook Gij eens moeten helpen aan de verdediging des lands. Maar begrijp goed. dat Gij in dezen ontwrichten tijd waarin zoovelen hun stuur kwijt zijn, de samenleving het beste dient door een weloverwogen en harmonische ont wikkeling. Die zult Gij niet krijgen door in recordtijd de vereischte studieboeken uit het hoofd te leeren. noch door Uw ganschen tijd aan Corps en Sociëteit te besteden. Tracht een juiste verhouding tusschen deze beide te vinden. Dat zal al Uw inspanning vergen en geen tijd laten voor doelloos nietsdoen. Daarom wil ik U toeroepen, met een variant op het lied. dat U weldra met trots het Uwe zult mogen noemen: ..Ge bruikt Uw tijd, terwijl Gij zijt in Uwe Leid sche jaren." Tenslotte sprak spr. de gebruikelijke inau guratie-formule uit. O. L. SCHOOL MEDUSASTRAAT A (HOOFD A. W. J. KORSWAGEN). Doordat deze school gerulmen tijd geslo ten was en thans is ondergebracht in de school aan den Maresingel 54, kon de keu ring der door de kinderen gekweekte plant jes eerst gisteren geschieden. Jammer, (Inge». Med.) want meerdere planten hadden den besten tijd gehad. Met de keuring belastten zich de bij uit stek deskundige heeren: E. H. J. Cunaeus, J. Kriest en J. Mater. Voor de 6e klasse waren prijswinnaars: Annie Vijlbrief, le pr.; Jaantje Lancel, 2e pr.. beiden met tradescantia; 3e pr. H. Le pelaar met coleus, H. Llgtvoet met fuchsia. Troostprijzen verkregen I. Baart en Nelly Zweistra. Voor de 5de klasse: le pr. Annie West dorp. tradescantia en P. Schaft, coleus. 2e Prijs: C. Zandvliet met campanula, W. de Bruyn met tradescantia, 3de prijs P. Janse- met knolbegonia. Troostprijzen S. Holsuilder, geranium, Suze Bey, begonia en Corry van Leeuwen, met tradescantia. Voor de 4de klasse: le prijs J. de Bruyn, ster, 2e prijs Corry Stikkelorum, knolbe gonia. 3de prijs Lenie Baart, ster. Troost prijzen Frans Bonte, begonia en Willy Vijl brief, coleus. Voor de 3de klasse: le prijs T. Holwerda. balsamien, 2e prijs P. v. d. Waals, fuchsia, 3de prijs Willizee. coleus. Troostprijzen: K. Willemse, fuchsia. Riek v. d. Wijngaard, begonia. s Avonds konden de ouders de tentoon stelling van alle ingekomen planten bezoe ken, waarvoor veel belangstelling bestond. LUCHTBESCHERMING S AVOND VAN WIJK III. Gisteravond heeft de luchtbeschermings commissie van wijk III omvattende de Haarlemmertrekvaart. Mare en Zijstraten in het St. Anthonius Clubhuls aan de Mare, een bijeenkomst gehouden, ter bespreking van collectieve maatregelen bij luchtgevaar. Om even half negen opende de heer van Houten de bijeenkomst en wees er op dat bij oorlog het grootste gevaar de vliegtui gen zijn, die bommen uitwerpen. Na de uit werking der verschillende bommen te heb ben besproken, gaf spr. eenige aanwijzigin- gen hoe iedere bewoner verplicht is, in zijn eigen huis een schuilplaats in te richten. De 18 schuilplaatsen, welke de gemeente voor ongeveer 3500 burgers heeft laten in richten. zijn uitsluitend bestemd voor per sonen die zich op straat bevinden; voorts bieden de vele poorten en garages goede schuilplaatsen. Het voornemen is om bij voldoenden steun een collectieve schuilplaats aan de Haar lemmertrekvaart te maken. Nadat spr. verschillende vragen beant woord had, sloot de heer van Houten om 10 uur de bijeenkomst. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma J. van Wijk. Levendaal 158. Leiden. Machinefabriek. Eigenaar: H. D. Mieremet, Leiden. Wijziging: Algemeene Verzekering Mij. „De Rijn streek" N.V. Hooftstraat 73, Alphen a. d. Rijn. De statuten zijn gewijzigd. D. van Dien is afgetreden als dir. en benoemd tot ged. commissaris. Ph. N. van Dien, is afge treden als commissaris en benoemd tot di recteur. N. van Dien, is afgetreden als com missaris en benoemd tot directeur. Nieuwe Commissaris: J. van der Heide, Utrecht. EXCURSIE VAN DE AMBACHTSSCHOOL. Gisteren maakten de leerlingen van de Ambachtsschool, een excursie naar Amster dam onder gelelde van directeur en een 20-tal leeraren. Zoowel voor de heen- als de terugreis werd gebruik gemaakt van een extra-trein. Om 9 uur werd de reis aangevangen en na aankomst te Amsterdam, aldaar een flinke wandeling gemaakt, waarbij de jongens op veel merkwaardigs kon worden gewezen. Aan het eind der wandeling werd de groep verdeeld Het eene gedeelte ging naar het Veiligheidsmuseum terwijl het andere haar schrede richtte naar het ter rein van de Spoorwegtentoonstelllng 1839- 1939. Aan de koffietafel op de tentoonstelling werd de heele groep vereend en daarna werden de rollen omgekeerd. Zeer voldaan werd om ongeveer 6 uur de terugreis aanvaard. Een leerzame en prettige dag spoedde teneinde. De georganiseerde melkhandel heeft den prijs van de melk in verband met den verhoogden inkoopsprijs met ingang van morgen met 1 cent per liter verhoogd en gebracht op 14 cent. AC.ADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot apotheker de heer H. van den Dool. (Schiedam). Geslaagd voor het canöidaatsexamen rechten de dames J. E. Mollen (Den Haagi, E. C. Schoute (Overveen) en J. de Poorter (Wassenaar) en de heeren B. E. Quaries van Ufford iDen Haagi, N. van Veen (Den Haag) en W. J. Crol (Rotterdam); taalkun dig candidaatsexamen indologie de heer A, J. Hijmans (Rotterdam'candidaatsexamen Ned. letteren mej. G. Y. Albarda (Delft). DE WERKLOOSHEID. By den gemeentelijken dienst voor sociale zaken. afd. Arbeidsbemiddeling, stonden Don derdag als werkzoekenden ingeschreven: Aardewerk, enz.: Steenfabriek arbeiders 41. Totaal 41. Boekdrukkerij, enz: Boekdrukkers 15; fotogra fen 4; hulpvakarbeiders 1; letterzetters 27; steendrukkers 2. Totaal 49. Bouwbedrijven, enz.: Behangers 18; bagger - lieden 1; betonvlechters 1; betonwerkers 16; gla zenmakers 1; glazenwasschers 4; granietwerkers 5; grondwerkers 32; heiers 1; metselaars 59; op perlieden 38: schilders 105; sloopers 5; steen houwers 4; steenbikkers 1: hulp-straatmakers 1; stucadoors 37; timmerlieden 51; uitvoerders 7; voegers 11: ong. bouwvakarbeiders 4. Totaal 402. Ohem. nijverheid: Lab. bedienden 2; vuur werkmakers 1: zeepfabr. arb 4. Totaal 7. Houtbewerkers: houtbewerkers 20; kistenma kers 4; kuipers 1; lijstenmakers 2; mandenma kers 1; meubelstoffeerders 2: meubelmakers 16; politoerders 1; ong. fabr. arb. 8. Totaal 55. Kleeding. enz.: beddenmakers 1: bleekers 4; kleermakers 59. Totaal 64. Leder. enz. schoenmakers 7: velleblooters 1. Totaal 8. Metaalnijverheid: bankwerkers 30; blikbewer- kers 9; burgersmeden 8: electriciens 12; gasfit ters 4; instrumentmakers 2; kettingsmeden 7; klinkers 5; koperslagers 2; lasschers 7; loodgie ters 9; machinisten 4; metaalboorders 4; metaal- slijpers 1; metaalzagers 1; monteurs 9; polijsters 1: ponsers 2; rijtuigschilders 1; rijwielherstellers 5: scheepstimmerlieden 3; stokers 6: tegenhou- ders 4; voorslaanders 5; voorwarmers 1; vuur werkers 2: wagenmakers 4; ijzerwerkers 17; zandvormers 3; ong. arbeiders 20. Totaal 188. Na kennis te hebben genomen van het verdrag, tusschen Duitschland en de sov jet-unie gesloten, heeft de Fransche mi nister-president Daladier generaal Game- lin, Champetier de Ribes, Coulondre en Léger op zijn departement ontboden, om met hen over het verdrag en de daardoor ontstaaie situatie te beraadslagen. Na af loop stelde hij zich telefonisch met Londen in verbinding. In de Fransche zoowel als in de Britsche hoofdstad is de indruk algemeen, dat een vredesultimatum of zelfs een vredesvoor stel. gebaseerd op het voldongen feit in Polen, onaanvaardbaar is. Verwacht wordt, dat de Engelsche mi nister-president Chamberlain Maandag as. in het Lagerhuis over de jongste Duitsch- Russische verdragen en plannen een ver klaring zal afleggen. Churchill, de eerste lord der Britsche admiraliteit, zal morgenavond om 21 uur 35 Amsterd. tijd voor de radio spreken. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt van gezaghebbende sovjet- Russische zijde te Londen, dat de ambas sadeur van de sovjet-Unie te Londen, Maisky, Woensdag toen hij een bezoek bracht aan den minister van buitenland- sche zaken, lord Halifax dus juist voor het verdrag met Duitschland dezen heeft medegedeeld, dat de sovjet-Unie voorne mens was, haar neutraliteit te handhaven in den oorlog tusschen Duitschland, Enge land en Frankrijk en dat de sovjet-unie bereid was, de Britsche voorstellen in ont vangst te nemen tot het openen van de handelsbesprekingen, welke voorzien zlJnbU het bezoek van den Britsclien minister van overzeeschen handel, Hudson, aan Moskou. Von Ribbentrop is gistermiddag laat per vliegtuig uit Moskou te Berlijn aangeko men. Hfj begaf zich onmiddellijk naar Hit- Ier, wien hij rapport uitbracht. Voor zijn vertrek uit Moskou heeft hij nog aan de pers de volgende verklaring af gelegd: (Ingez. Med.) Papier, enz.: boekbinders 22. Totaal 22. Textielnijverheid: hekelaars 20; katoendruk kers 13; kluwers 2; luikers 10: plaatsnijders 4; spinners 26; spoelers 4; staaldraaddraaiers 8; sterkers 1: strijkers 1: wevers 21: wolbewerkers 20; ong. textielarb. 34. Totaal 164. Voedings-genotmiddelen: bakkers 39; sigaren makers 8; sig. strippers 2; slagers 20; suikerwer kers 10; wijnkoopersknechten 4; zuivelbereiders 2; ong. fabr. arb. 16. Totaal 101. Landbouwbedrijven: bloemisten 15: landarbei ders 10: tuinlieden 14; warmoeziers 7; ong. landarb. 3. Totaal 49. Handel: etaleurs 2; lompensorteerders 11; ma gazijnknechten 33: reizigers, colp. 27; winkélbë- dienden 22. Totaal 95. Verkeerswezen: emballeurs 1; chauffeurs 19; exp. knechten 5: koetsiers 5; kellners 25; koks li loopknechten 19: schippers 25: spoor- en tram personeel 17: transportarbeiders 23. Totaal 140. Verz. en bankwezen; Incasseerders 14. Tot. 14. Vrije beroepen: bedriffslciders 5; kantoorper soneel 55: musici 6; overhfltfspersoneel 3; teeke naars 4; werkmeester .8. Totaal 81. Ongeschoolde handarb.: losse arbeiders 178. Totaal 178. Huiselijke diensten: huispersoneel 11; ver plegers 3. Totaal 14. Personeel (geen handarb. zonder voorkeur van beroepen) 17. Totaal 17. A.V.O. 7. Totaal 7. Vrouwen: Anelysten 3; kapsters 3; naaisters 5; winkeljuffrouwen 12; serveersters 1: kantoor bedienden 62: verpleegsters 4: bedrijfsleidsters 2; tandartsass. 1: onderwijzeressen 1; ass. en huis houdsters 15: kinderjuffrouwen 3; dagmeisjes 8: dienstboden 6: werksters 36; fabr. arbeidsters 4; A V O. 2. Totaal 168. Alg. totaal1864 29 September 1938 3933 30 September 1937 4221 Ben. 16 ged. werkloozen en 1280 in werkver schaffing. tegen de normale prijzen zijn thans nog te be komen Daarom spoedigst naar: 493 (Ingez. Med.) Het niet-doorgaan van de feestelijk heden op 3 October beteekent voor velen een groote teleurstelling, in het bijzonder voor de jeugd, die de motieven, welke tot dat besluit hebben geleld, uit den aard der zaak nog niet begrijpt. Mevrouw Tobi—Lot is daarom op de aar dige gedachte gekomen om te zamen met mej. Lilly Doree Zaterdagmiddag a.s. in de Gehoorzaal een tweetal poppenkostvoorstel- lingen te geven, waarbij de kinderen op verschillende wijzen zelf in het gebeuren worden ingeschakeld. Al is het dan ook r.iet op 3 October, daarom kan er toch wel feest zijn! Gisteravond is de 19-jarige M. P. H. met zijn hand door een ruit van een dans- lokaal aan de Hooglandsche Kerkgracht ge slagen, waardoor hij vrij ernstig aan de pols werd verwond en zich in het Acade misch Ziekenhuis moest laten behandelen. Woensdag a.s. hoopt onze stadge noot. de heer W. Kokkedee, den dag te her denken waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de fa. Tieleman en Dros, Conser- venfabrieken. Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistent zijn geslaagd mej. C. A. Gasman (Den Haag), mej C. M. J. Winnubst (Wassenaar) en de heer L. L. Kuitert (Voorburg). (Ingez. Med.) Java—New-York Lijn TROILUS, 29 Sept. van New-York naar Java. HollandAmerika Lijn NIEUW AMSTER DAM. 29 Sept. nam. van R'dam te New-York. Kolt. Lloyd DEMPO. uitr., 30 Sept. voorm. 7 uur te Kaapstad verwacht. „Mijn verblijf te Moskou ijs wederom kort geweest, helaas te kort. Den volgenden keer hoop ik langer te blijven. Toch hebben wij deze twee dagen goed gebruikt. De volgen de punten werden opgehelderd: Ten eerste: de Duitsch-sov jet-Russische vriendschap is thans definitief. Ten tweede: In de Oost-Europeesel# vraagstukken zullen beide staten geen in menging meer toelaten. Ten derde: Beide staten wenschen, dat den vrede hersteld wordt en dat Engeland en Frankrijk den volkomen zinneloozen strijd tegen Duitschland, die geen kans op succes heeft, opgeven. Ten vierde: Zouden de oorlogshitsers in deze landen toch de overhand behouden, dan zullen Duitschland en sovjet-Rusland weten, hoe daaraan het hoofd te bieden. De minister sprak vervolgens over de groote economische plannen, waarover overeenstemming is bereikt, welke beide landen voordeel zullen brengen. De Turksche minister van buitenlandsche zaken Saradjogloe heeft gisteren geen ver dere besprekingen gehad met de Russische staatslieden. De Turksche delegatie zal on getwijfeld ook vandaag te Moskou verblij ven. De Estlandsche minister van buiten landsche zaken Selter is eveneens nog in Moskou. Men veronderstelt dat nog eenige bijkomstige vraagstukken van het Sovjet- Estlandsch verdrag van wederzijdsche bij stand moeten worden behandeld. Aan Selter is gisteren een diner aange boden. Volgens hardnekkige geruchten die in diplomatieke kringen te Ankara de ronde doen. is thans overeenstemming bereikt over de teksten der overeen komsten van wedcrzijdschen bijstand en der handelsovereenkomsten tusschen Turkije eenerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds. Men zegt, dat de overeenkomsten onmiddellijk na den terugkeer van Saradjogloe uit Moskou geteekend zullen worden. In verantwoordelijke kringen te Ankara slaat men de snelle ontwikkeling der ge beurtenissen na de laatste Duitsch-Russi- sche overeenkomsten aandachtig gade. Men verklaart echter, dat het nieuwe ver drag, waarover thans met de sovjet-unie wordt onderhandeld, geen inbreuk zal ma ken op de Turksche toezeggingen aan En geland en Frankrijk. Men legt er verder den nadruk op. dat de overeenkomsten met Engeland en Frankrijk evenals het komen de pact met de sovjet-unie de handhaving van den status quo op den Balkan en in de Zwarte Zee en de verzekering der veiligheid in de Middellandsche Zee beoogen. (Ingez. Med.) In drie opzichten is de laatste bedrijvig held in Moskou zeer belangrijk, aangezien daaruit blijkt, dat de samenwerking tus schen nazi's en sovjets niet zóó van gan- scher harte en volledig is als op het eerste gezicht zou lijken, aldus de diplomatieke correspondent van het Engelsche Reuter- bureau. Ten eerste voorziet de Russisch-Duitsche overeenkomst niet in automatlschen bij stand aan Duitschland in geval van een voortzetting van den oorlog, doch spreekt zij alleen van beraadslaging over de noodige maatregelen. Ten tweede gaat juist op het oogenblik van de onderteekening van de Russisch- Duitsche overeenkomst de U.S.S.R. een soort van militair bondgenootschap met Estland aan. dat uitsluitend tegen Duitschland ge richt kan zijn. Ten derde heeft de U.S.S.R. afgezien van een groot deel van den buit, die het door Duitschland was aangeboden bij de eerste preliminaire deeling van Polen, naar het schijnt hoofdzakelijk, omdat dat deel door Polen wordt bewoond. Door deze daad, zoo vervolgt de diploma tieke correspondent van Reuter, geeft de U.S.S.R. een bevolking van drie millioen Po len op ten einde de ethische grens van wit- Rusland en de Oekraine te houden. Het ge baar is veelbeteekenend, omdat het een be langrijk onderscheid maakt tusschen de houding der U.S.S.R. en die van Duitsch land. Door de bewoordingen van de overeen komst stellen de Duitschers zich verant woordelijk voor de politieke regeling ten Westen van de grensafbakeningslijn. terwijl de sovjets een gelijke verantwoordelijkheid op zich nemen voor de gebieden ten Oosten van de lijn. De diplomatieke correspondent voegt hieraan toe: het feit, dat geen annexa tie is geproclameerd, in het bijzonder door Duitschland, doet, naar in welin gelichte kringen geloofd wordt, het denkbeeld aan de hand, dat Duitsch land wellicht zijn vredesaanbod aanlok kelijk zal maken met een voorstel be treffende een onafhankelijken Pool- schen staat onder den een of anderen vorm van Duitsche hegemonie. Het is onnoodig er op te wijzen, dat zij de ge allieerde psychologie volkomen verkeerd zullen hebben begrepen, wanneer zij zich inbeelden, dat een dergelijk voor stel eenige kans op succes heeft. De Times noemt de Duitsch-Russische overeenkomst een „onbeschaamdheid". Het lang beloofde „vredesoffensief" aldus het blad. is nooit anders dan als manoeuvre be doeld en als manoeuvre is het nog niet eens vernuftig. Het antwoord daarop kan gemakkelijk gegeven worden, doch het is alleen moeilijk, het in de normale diploma tieke bewoordingen te doen. Hitler en zijn regime beoogen den vrede niet. Een woord beteekent voor hen niets, behalve als in strument voor een onbeperkte uitbreiding der Duitsche overheersching. Er kan met het Hitlerisme geen vrede zijn. De Times zegt verder, dat de betrekkingen met Sta lin beslist zullen worden door de gebeur tenissen, wanneer deze zijn bedoelingen, welke nog verre van duidelijk zijn, ont hullen. Engeland heeft geen twist met de Sovjet-Unie gezocht en het blijft te bezien, of Rusland twist met Engeland wil. De Daily Telegraph zegt, dat de Duitsche hoop om Rusland te gebruiken tot het dlc- teeren van een vrede, tot mislukking ge doemd is. Indien Rusland met vijandelijk heden zou dreigen, zou het antwoord der geallieerden precies hetzelfde zijn, doch het is hoogst onwaarschijnlijk, dat Stalin tot dat uiterste zal overgaan. De Daily Mali zegt: „Wij verwerpen de vredesvoorwaarden van Hitier. Het aanbod van Hitler en Stalin is verachtelijk". Twee misdadigers, wier handen druipen van het bloed, vragen de gerechtigheid hun mis daad door de vingers te zien en hen in vrede te laten gaan. Welk een onbe schaamdheid, welk een dwaasheid. Enge land en Frankrijk hebben plechtig ver klaard Polen te zullen herstellen en geen vrede te sluiten met het Hitlerisme. Aan deze verklaring houden wij vast". Het blad besluit met de woorden: „wij hebben den tijd, die een der grootste vijan den van Hitler is, aan onze zijde. Wij heb ben slechts vol te houden om te overwin nen". Het Fransche Havas-bureau meldt: In Fransche diplomatieke kringen hebben de Duitsch-Russische overeenkomsten geen enkele verrassing gewekt. Reeds Donder dag gaf men er te verstaan, dat Hitler door von Ribbentrop voor den tweeden keer naar Moskou te zenden, tot, iederen prijs den sovjetsteun wilde verkrijgen, in de eerste plaats om aan het vredesultimatum, dat hij voorbereidt, het karakter van sensatio- neele intimidatie te geven en in de tweede plaats om zich van de knelling van de Fransch-Britsche blokkade te ontdoen. De overeenkomsten van Moskou beant woorden geheel aan deze beide voorspellin gen. Sovjet-Rusland sluit zich aan bij het vredes-ultimatum, waartoe overigens ook andere mogendheden worden ultgenoodigd. Dit blijkt de gemeenschappelijk Duitsch- Russische verklaring. Deze verklaring voor ziet in een gemeenschappelijk politiek ini tiatief. Zij preciseert niet, dat er een mili tair bondgenootschap bestaat tusschen Mos kou en Berlijn. In geval van een mislukken van dit gemeenschappelijk initiatief zouden de beide regeeringen „elkander raadplegen over de noodzakelijke maatregelen." Deze formule is vaag. De politieke over eenstemming wordt voorgesteld als een mi litair verbond teneinde een maximaal psy chologisch effect te bereiken, doch de ver klaring van gisteren preciseert niet of deze entente inderdaad bestaat. Deze onnauw keurigheid is het wezenlijke van de intimi datie-manoeuvre. In de tweede plaats bevestigt de Duitsch- Russische oeconomlsche overeenkomst, welke stipuleert dat sovjet-Rusland Duitseh- 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2