BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 30 September 1939 De Recensie Engeland haalde brievenpost van Nederlandsche schepen weg rjjqjv TRIKOHLEEREN (droogstoomen) Bemanning van eenige haring- visscherijschepen bereid ui! te varen VERVEN PERSEN De hoogere Varkensprijzen Reparatie Stoppage GEMENGD NIEUWS Een stoutmoedige Rijntocht Geheimzinnige brand te Baarn Hoogewoerd 32 Telefoon 21981 onze regeering protesteert. Naar wij vernemen heeft Hr. Ms. gezant te Londen dezer dagen opdracht ontvangen, aan de Britsche regeering de bezwaren der Nederlandsche regeering kenbaar te maken, welke bij haar gerezen zijn tegen het weg halen van de brievenpost aan boord van het stoomschip ..Nieuw-Amsterdam" en van andere Nederlandsche schepen door Brlt- sche marine-autoriteiten. 452 vette lappen en de reuzel niet tot dezelfde prijzen kunnen verkoopen als van midden Augustus. De prijsverhooging, die de slager noodge dwongen moet invoeren, mag dan ook niet als prijsopdrijving worden aangemerkt. De Regeering heeft geprobeerd in de behoefte aan reuzel en spek te voorzien door bevro ren reuzel en bevroren varkens beschikbaar te stellen. De voorraad bevroren reuzel der Ned. Veehouderijcentrale, zijnde 165.000 K.G is inmiddels reeds geruimd. Bevroren varkens zijn er nog genoeg, doch het be- vrorden varkensvleesch laat zich voor win- keiverkoop niet gemakkelijk verwerken. De afname door de slagers is dan ook niet groot, maar zal ongetwijfeld grooter wor den. Te hopen is echter, dat er meer aan voer op de varkensmarkt komt, opdat het volksvoedsel spek en reuzel niet nog duur der wordt. Het hoofdbestuur van den Ned. Slagers- bond heeft de huidige situatie onder de aandacht van den Minister van Economi- de gelegenheid wordt opengesteld, zich voor den verderen duur van het aktejaar 1939/ 1940 te doen vervangen door een door hen aan te wijzen persoon. Zij, die daarvan gebruik wenschen te maken, moeten zich met een desbetreffend verzoek richten tot het noofd van de plaat selijke politie in hun woonplaats. De bovenbedoelde mogelijkheid geldt slechts voor de houders eener groote vlsch- akte a of b van het akbejaar 19391940, voor zoover dit formulier vóór 1 September j.l. werd uitgereikt. (Insez. Med besprekingen in den haag. Gisteren is te Den Haag overleg gepleegd tusschen een commissie uit het hoofdbe stuur van de reedersvereeniging voor de Ne derlandsche haringvisscherij en de bestu ren van den Centralen Bond van Tran sportarbeiders, den Nederlandschen Chris- telijken Bond van Fabrieks- en Transport arbeiders, den Nederlandschen R.-K. Bond van Transportarbeiders. „St. Bonifacius", in verband met het feit. dat eenige beman ningen van haringvisscherijschepen zich bereid hebben verklaard onder bepaalde voorwaarden, ter visscherij uit te varen. De besturen der vakorganisaties hebben in deze bespreking naar voren gebracht, wat ter bescherming van de veiligheid en ten bate van de zeelieden en hun gezinnen bij oorlogsongevallen dient te worden ge daan. Ten aanzien van deze verlangens be stenden bij de reeders geen principieele be zwaren. Voorts is den reeders ter kennis gebracht wat de betrokken bemanningen ten aanzien van de loonvoorwaarden verlangen. Voorop is gesteld, dat eventueel uitvaren geheel vrijwillig dient te geschieden. Men was het er over eens, dat over de gestelde voorwaarden tot uitvaren overleg met de regeering noodzakelijk is, voordat een beslissing mogelijk zal zijn. Besloten is dan ook het overleg voort te zetten en ern stig te pogen tot een zoo spoedig mogelijke beslissing te komen. de suikervoorraden. De minister van economische zaken deelt het volgende mede: Teneinde een beter inzicht te verkrijgen in de positie van suiker in ons land, zullen alle ondernemingen of zelfstandige onder nemers, die suiker verwerken, zoomede alle handelaren en grossiers in suiker, een en quête-formulier moeten invullen. Voor zoo ver zij dit niet reeds hebben ontvangen, dienen zij dat formulier ten spoedigste bij de Ned. Meelcentrale aan te vragen. De aanvraag behoeft niet te geschieden door detaillisten, die rechtstreeks aan het publiek verkoopen, noch ook door café's, hotels, restaurants, gestichten, ziekenhui zen, cantines en dergelijke. verspreide berichten. In de gistermiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Ermelo nederlandsche uitgeversbond. De Nederlandsche Uitgeversbond kwam gisteren in hotel Wittebrug te Den Haag in aïgemeene vergadering bijeen onder leiding van zijn voorzitter, dr. A. M. H. Schepman. De voorzitter hield een openingsrede, waarin hij o.m. zeide: op de vraag „wat is de taak van den uitgever in deze crisis" zou ik willen antwoorden „niet bij de pakken gaan neerzitten, doch in overeenstemming met den wensch van Koningin en regee ring, trachten alles zoo normaal mogelijk door te laten gaan." Spr. deed hierbij een krachtig beroep op het publiek, om tusschen alle zeker zeer noodige zorgen voor het stoffelijk wel zijn, die voor het geestelijke niet te ver zuimen. Tot bestuurslid werd vervolgens verkozen, in de vacature-M. A. Reinalda, de heer A. M. E. van Dishoeck, tot lid van de com missie in zake betalingsmoeilijkheden, in de vacature A. M. E. van Dishoeck, de heer H. J. W. Becht. Vastgesteld werd tenslotte een reglement behelzende een regeling voor prijsvragen. (Ingez. Med.) sche Zaken gebracht, in het navolgende schrijven: „Het hoofdbestuur van den Ned. Slagers- bond. in vergadering bijeen, besprekende den huidigen toestand in het bedrijf, con- stateerende de stijging in den prijs van varkens op de markt en van spek en blad reuzel in den groothandel, een stijging, welke zich deze week nog weer heeft voort gezet, oordeelt de situatie voor het slagers- bedrijf onhoudbaar als den slager belet wordt de verkoopprijzen van de producten van het varken, voornamelijk van spek en rauwe reuzel, te verhoogen. Het hoofdbestuur verzoekt Uwe Excellen tie dan ook de prijsverhooging, die de sla ger uit zelfbehoud moet invoeren, niet als prijsopdrijving aan te merken, wijl het ook geen prijsopdrijving is. Verder dringt het hoofdbestuur van den Nederl. Slagershond er bij Uwe Excellentie op aan de heffing op gesmolten reuzel van f. 0.36 per K.G. af te schaffen, opdat het publiek bij de huidige schaarschte aan vet meer tot aankoop van gesmolten reuzel over zal gaan. Deze vraag klemt te meer, omdat de Nederlandsche Veehouderijcen trale geen bevroren bladreuzel meer kan leveren en de baconzouters ook weinig be schikbaar hebben." kostwinnersvergoeding voor gemobiliseerden. Op de vragen van den heer Posthuma betreffende de berekening van het bedrag der kostwinnersvergoeding voor gemobili- seerden. die in de werkverschaffing wa ren geplaatst, heeft de minister van defen sie geantwoord: Voor hen. die in de werkverschaffing wa ren geplaatst, wordt het daar verdiende loon als grondslag voor het vaststellen van het bedrag der kostwinnersvergoeding ge nomen. Voor degenen, die wisselvallige in komsten genoten onder welke categorie mede worden begrepen zij, die nu eens in de werkverschaffing waren geplaatst en dan weer steun ontvingen wordt bedoel de grondslag zooveel mogelijk gevormd door het gemiddelde hunner inkomsten. Dit gemiddelde zal liggen beneden het loon en boven den steun. De minister is van oordeel, dat de be staande regeling, wat het rekening houden met de werkverschaffingsloonen betreft, geen wijziging behoeft. MET DUURDER SPEK EN VET. Het bureau van den Nederlandschen Sla gershond schrijft ons: De positie van de slachtveemarkt is al dus, dat de rundveeprijzen vrij stabiel zijn, zoodat de slagers de rundvleeschprijzen momenteel niet behoeven te verhoogen. Anders ligt de verhouding bij de var- kensprilzen Hoewel de aanvoeren ter markt niet bepaald kort zijn, blijkt er toch zoo veel vraag, dat de prijzen de laatste weken HET VERLOF VAN DE „RECRUTEN." Naar ons ter oore komt, zullen de voor eerste oefening opgekomen dienstplichti gen na 1 October per veertien dagen een Zondag en Maandag verlof krijgen. (Vad.) GEMOBILISEERDE HOUDERS EENER GROOTE VISCHAKTE. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat voor gemobiliseerde houders eener groote vischakte a of b, die dit wenschen, (Ingez. Med.) is besloten tot de opheffing van den tol ln den verbindingsweg NunspeetApeldoorn. Reeds in Januari van dit jaar had de gemeenteraad er principieel in toegestemd den tol op te heffen. De voorwaarde was echter gesteld, dat zoowel door Rijk als provincie een bedrag van f. 25.000 ineens zou worden betaald. Dit is inmiddels ge schied, zoodat niets de opheffing van den tol meer in den weg staat. Uiterlijk voor 31 December a.s. zal de tol verdwenen zijn. evenals vele andere, ook hun Rijnschepen geladen in de tegenover Straatsburg gele gen Duitsche Rijnhaven Kehl. Om voor deze schepen een veiligen uit tocht te verkrijgen, moest zoowel van Fran- sche als Duitsche zijde hiertoe eene bewilli ging verleend worden. De onderhandelingen hierover door ons departement van Buitenlandsche Zaken gevoerd vlotten niet erg. Duitschland stond het vertrek wel toe, doch van Fransche zij de bleef de toezegging uit, dat het transport ongehinderd over het gedeelte Rijn, dat aan Frankrijk grenst, kon geschieden. Zoolang deze toezegging uitbleef, zou het natuurlijk uitermate riskant zijn, om met schepen dit gedeelte van den Rijn te beva ren. Men stelde zich immers gedurende het geheele traject bloot aan beschieting van af de oevers. Door dit gevaar lieten de drie Rotterdam mers zich niet weerhouden. Zij trokken ge zamenlijk naar Kehl en troffen daar hun schepen, gelost en zonder bemanning aan boord, in de haven aan. Toen zij van de Duitsche regeering toestemming hadden gekregen om geheel voor eigen risico het hachelijk avontuur te wagen, begonnen zij eerst hun schepen op zeer duidelijke wijze te voorzien van de kenteekenen, dat het Nederlandsche Rijnschepen waren. De Ne derlandsche vlag ging in top om van verre reeds de nationaliteit kenbaar te maken. Dit was evenwel niet de eenige moeilijk heid, welke overwonnen moest worden. Want zij stonden eveneens voor het pro bleem, hoe deze sleepschepen, welke door sleepbooten moeten worden getrokken, nu Rijnafwaarts te krijgen zonder assistentie van sleepbooten. Zij vormden van de drie Rijnschepen een drijvend geheel. De grootste der drie sche pen werd achterste voren tusschen de twee andere bevestigd. Zoodoende kreeg men een soort van drijvend vlot, met van voren een, en van achteren twee roeren. DRIE SLEEPBOOTEN DREVEN MET DE NEDERLANDSCHE VLAG IN TOP tusschen de vijandelijke linies door. De wijze, waarop een drietal Rotterdam- sche eigenaren van Rijnschepen er ln ge slaagd is hun bezit veilig uit de oorlogs zone te halen, mag zeker gelden als een kenmerkend staaltje van Hollandsche stoutmoedigheid. Bij het uitbreken van de vijandelijkheden tusschen Duitschland en Frankrijk lagen, Voor het verzorgen vcm al Uw Kleeding (Ingez. Med.) Elk der drie plaatste zich nu aan een der roeren en zoo ging het vreemsoortig transport stroomafwaarts. Woensdagmorgen werd van Kehl vertrok ken en Vrijdag kwam men aan in Mann heim, alwaar men weer in een uitsluitend Duitsche haven was en de vreemde reis kon worden beëindigd. Tijdens het tweedaagsch transport had men geregeld Fransche of Duitsche vlieg tuigen boven zich, die zich gelukkig van een aanval onthielden. Ook op het dek was trouwens een groote Hollandsche vlag uitgespreid. Bovendien trok men steeds van de eene naar de andere haven, om zoo telkens telefonisch de boodschap door te geven, dat men op komst was. Deze waar schuwingen hebben schijnbaar wel ge holpen. De drie die op deze even stoutmoedige als origineele wijze hun Rijnschepen ln vei ligheid hebben gebracht zijn de heeren H. Wouters (schip ..Henrl"), Zijlmans (schip „Exlto") en K. Adrlaansen ischlp ,,ZeIo"). Eenmaal in veiligheid hebben zij de ge legenheid aangegrepen om aanstonds weer vracht voor hun schepen aan te nemen, nadat de bemanning telefonisch uit Holland waren ontboden om weer aan boord te komen. Misschien dat voor de overige 17 Rijn schepen, welke daar nog liggen, de weg nu ls aangewezen! Msb. VILLA NA ONTPLOFFING AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht, omstreeks 2 uur, hoorde de dienstdoende stationschef van het station Baarn een hevigen knal en kort daarop zag hij dat de villa staande aan de Spoorweglaan 110. 8 brandde. De knal was zoo hevig, dat deze tot ver in den omtrek hoorbaar was. Onmiddellijk rukte de brand weer uit om het vuur te blusschen, doch zij kon niet verhinderen, dat de villa, welke eigendom ls van mevr Meindersma uit Den Haag. geheel afbrandde. Sinds korten tijd was de villa in gebruik bij een familie, die een gedeelte daarvan als showroom had in gericht. Men kon niet te weten komen wie deze familie was, daar het soms gebeurde dat er dagen lang niemand ln de villa aan wezig was. Ook de naaste buren wisten niet wie de eigenlijke bewoners waren. Volgens de brandweer-autoriteiten moet de brand aan gasontploffing te wijten zijn. Evenwel gelooft men, om dat de knal zoo hevig was, dat men ook met een dynamletontploffing te doen kan hebben. Ruiten en vensters werden tot op verren afstand weggeslingerd. Bij het biusschingswerk verleenden militai ren, die ln een nabij gelegen villa ge- blvakeerd lagen, assistentie. WIELRIJDSTER HAD NADERENDE AUTO NIET GEZIEN. Doodelijke aanrijding te Overschie. Om ongeveer vijf uur gistermiddag is een zeer ernstig ongeluk gebeurd op den Klei weg te Overschie. Mevrouw J. K.B„ uit Vlaardlnger-Aimbacht reed, met haar zoontje op den bagagedrager, per flets van HilHegersberg naar Oversohie. Zij werd ge passeerd door een auto uit Hillegersberg, welke echter kort daarna moest stoppen om t.o. Casino (Insez. Med.) een tegenligger te laten passeeren. Deze tegenligger, een vrachtauto, bestuurd door J. N., uit Overschie. werd door mevrouw K niet opgemerkt. Zij reed aan de linkerzijde langs de personenauto, welke haar juist was gepasseerd. De bestuurder van de naderende vrachtauto kon, ondanks hevig remmen, een botsing niet meer voorkomen. Mevrouw K. werd gegrepen en over den weg geslingerd. Zij werd naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam overge bracht, waar zij kort daarna ls overleden. Haar zoontje, dat geen letsel kreeg, werd voorloopig bU bewoners van den Kleiweg ondergebracht. door J. P. BALJE. maar onder de Nederlandsche boe ken, die dit jaar verschenen zijn, is dit toch een boek, dat een vooraanstaande plaats inneemt. Het valt op door soberheid van woordkeuze, ongekunsteldheid van stijl en zuivere compositie". Met een zucht legde Bouwman, de criti cus, zijn pen neer en een beetje wrevelig schoof hij de papieren opzij. Toen wierp hij een blik op de klok. Al bij tienen, hij kon zijn oogen nauwelijks nog open houden Dit was nu al zijn vierde recensie, die hij vanavond geschreven had en hij had er schoon zijn bekomst van. Rrrrrlng De bel. En zijn hospita was van avond op bezoek bij haar getrouwde doch ter. Laten bellen maar, hij verwachtte nie mand zoo laat. RrrrrringrrrrrringEen hard nekkige Rrrrrrrrrrrring Een beetje schichtig keek hij naar zijn be zoeker. Hij had zijn boek een maand ge leden besproken in één van de groote dag bladen en in de „Boekenrevue". Er was niet zoo erg veel van heel gebleven. Drom mels, de man keek zoo zonderling en ze waren alleen hier in huis. Louis van Campen haalde een blad te voorschijn. „Ik heb hier uw recensie," zei hij, „tenminste, lk mag toch aannemen, dat u dit geschreven hebt?" En hij las: een boek, dat zwak ls van con ceptie, ruw van taal. bizar, eigenaardig. Telkens weer wekt het sterk den indruk, geschreven te zijn door een onevenwichtige, door iemand met pathologischen aanleg. Er komen passages in voor, die beslist weerzinwekkend aandoen Bouwman was nu heelemaal wakker. De slaap, die een paar minuten geleden zijn oogleden dik had gemaakt, was volkomen geweken. Hij wreef zich over het voor hoofd, dat een beetje klam was. De man, die voor hem zat, lachte. Hetzelfde satan! zuchtte. Dan maar even opentrekken. Zoo'n stijfkoppige idioot, dacht hij onlogisch, merkte hij dan niet, dat er niemand thuis was? „Is daar?" riep hij het donkere trap gat in. „Meneer Bouwman thuis?" klonk de weervraag. Dus toch voor hem. „Ja, met wie heb ik het genoegen?" Maar er volgde geen antwoord. Hij hoorde zware voetstappen op de trap, en hij kon niet nalaten even aan een boeken titel te denken. Een oogenblik later stond een man voor hem op het halfduistere por taaltje. „Kan ik U spreken?" vroeg de gedaante. Bouwman ging hem voor naar zijn ka mertje. Zwijgend namen zij plaats. „Mag ik misschien weten....?" vroeg Bouwman opnieuw. „Louis van Campen ls mijn naam", zei de ander. Bouwman zocht ln zijn geheugen, waar Bouwman sche lachle van zooeven Maakte hij zich bij voortduring oploopen en ruim 10 cent per K.G. zijn gestegen. Ook gisteren was de varkensmarkt te Leeuwarden weer hoo- had hij dien naam eerder gehoord? ger in prijs. De behoefte toont zich vooral in spek, reuzel en vette snippers, de laatste voor de vleeschwarenindustrie. In den groothandel zijn dc prijzen voor niet van hield, er was iets spottend*, vet. spek en doorregen spek (buiken) dan satanisch ln ook belangrijk gestegen en het is een uit- j „ja", bedacht hij zich nu, „ja, nu herin gemaakte zaak dat de slagers het spek, |ner lk mij „Luxevrouwtjes",, o Juist....' ..Louis van Campen", herhaalde zijn be zoeker. „De schrijver van .Luxevrouwtjes", misschien herinnert U zich nu?" De man grijnsde. Het was een lach, waar Bouwman iets vroolijk om Bouwman's kennelijke angst? Of was de man niet heelemaal normaal? Onmogelijk was dat niet. Bouwman herin nerde zich nu heel duidelijk het boek, dat een uiterst luguberen Indruk op hein ge maakt had. en hij was er bijna van over tuigd, dat de schrijver een beetje malende was. De man zat hier nu vlak voor hem, hij was een hoofd grooter en bovendien bezitten waanzinnigen in den regel enorme kracht. „En dan dit," ging Louis van Campen verder, „ik zie hier nog:"bovendien komen er bladzijden in voor, die wij niet gaarne onvolwassenen onder oogen zouden laten komen, er zijn beschrijvingen in, die de grenzen van de moraal verre overschrij den en die mij, volwassene, onder het lezen onaangenaam troffen Dergelijke boeken zijn door en door verderfelijk en wij vra gen ons met verwondering af, hoe de schrijver er een uitgever voor heeft kun nen vinden. Wij moeten onzen lezers dan ook met klem ontraden, dit boek aan te schaffen." Weer daverde Louis van Campen's lach door het kleine kamertje en weer wischte de criticus zich het klamme zweet van het voorhoofd. Het was duidelijk, de man was gek of hij zon op wraak. „Tja," verklaarde Bouwman en hij lachte witjes," „ziet u.... ik.,., eh.... Ik heb mij misschien wat sterk uitgedrukt ik. Maar een hernieuwde, schallende lach on derbrak hem. De lichte, zonderlinge oogen van zijn bezoeker keken recht ln de zijne en Bouwman kon een huivering niet ver bergen. Hij keek naar de plompe, oersterke handen van den man. die zich nu als klau wen om de krant geklemd hadden en ln gedachten voelde hij die reeds om zijn hals. Het leven van een criticus is zwaar en hier hing het aan een zijden draadje. „U begrijpt natuurlijk niet, waarom lk hier gekomen ben," zei de schrijver met nadruk. Zijn lichte oogen lieten Bouwman geen seconde los. „Eh....", hakkelde de criticus, „nee...., dat wil zeggen.ja.Maar u moet toch bedenken. mijn werk gebiedt eerlijk heid U zult moeten toegeven „U begrijpt absoluut niet, waarom ik ge komen ben," herhaalde Louis van Campen hardnekkig en naar het Bouwman voor kwam. een beetje ongeduldig. Het was ge vaarlijk, een gek tegen te spreken .Nee," haastte hij zich, „nee, lk begrijp niet „Hahahaha," bulderde toen weer de lach, „maar man, het ls toch zoo logisch, zoo duidelijk!" Bouwman zag met angst, dat de hand van zijn bezoeker ln diens zak gleed. Hij haalde een beetje ruimer adem. toen een pakje te voorsohljn kwam. Louis van Cam pen legde dit op tafel. „Een aardigheidje voor jou," zei hl) grijnzend, „je hebt het verdiend, ouwe jongen!" Bouwman glimlaohte aarzelend. Hoe moest je handelen met krankzinnigen in zoo'n geval? Meelachen leek het beste. Het klonk een beetje benepen, maar het lukte. „Ja," ging de schrijver verder, „ik vond het niet meer dan billijk. Je had best een klein souvernlrtje aan me verdiend. Want vóór jouw critlek verscheen, werd er vrij wel geen exemplaar van „Luxevrouwtjes" verkocht. En de laatste paar weken vliegen ze weg! Vanmorgen vertelde mijn uitgever me, dat er een tweede en derde druk ter perse waren. Dat ls me nog bij geen enkel ander boek overkomen! En toen dacht ik aan Jou. Ik zei: Ik ga dat ongelukkige stukje criticus een lekker kistje sigaren brengen. En hier zijn ze, rook ze met smaak!" HIJ stond op en groette joviaal. Bij de deur keerde hij zich om. „O ja, vergeet in de volgende recensies vooral niet te zeggen, dat het boek.eh niet voor iedereen geschikt ls. Ik wil Je natuurlijk niet om- RIJWIELDIEVEN TE GEVAT. GRONINGEN Nadat de Groningsche recherche ln het begin''van deze maand een paar rijwleldle- ven, die zich tientallen rijwielen wisten toe te eigenen, had opgespoord, kwam er eenige stilte In de „zwijntjesjacht". Half Septem ber begonnen de aangiften van gestolen rijwielen opnieuw te loopen. Het hoogtepunt werd in den nacht van Donderdag op Vrij dag bereikt, toen bleek, dat vele fietsen ge lijk waren ontvreemd. De recherche, die niet stil had gezeten, volgde een spoor naar een pakhuis ln de Raamsteeg en hier trof zij meer dan twintig rijwielen Intact aan, alsmede een groot aan tal onderdeelcn van uit elkaar gehaalde fietsen. De meeste karretjes werden door hun eigenaars herkend. De recherche had! daarna voldoende reden om over te gaan tot de arrestatie van twee Groningers, t.w. den 23-Jarigen W. S„ een oude bekende van de politie, en den 19-jarigen H. B., die het pakhuis had gehuurd. B. legde bereids een bekentenis af. Beiden zullen ter beschik king van den officier van justitie worden gesteld. SAMEN UIT, ALLEEN THUIS Sergeant had haast Een sergeant was met enkele soldaten aan het werk geweest „ergens" tusschen Nleuw- veen en Amsterdam. Na afloop van dit werk keerden de manschappen per vrachtauto terug naar Amsterdam, waarbij de sergeant in de cabine zat bij den chauffeur, terwijl drie soldaten op den achterklap van den vrachtauto waren gezeten. Ondanks den nogal slechten weg werd er een flink vaartje Ingezet, doch toen de ser geant, ln Amstelveen aangekomen, eens keek of zijn manschappen nog op den klap zaten, bleken ze alle drie verdwenen te zijn. De wagen keerde snel op zijn v;eg terug en ln Uithoorn vernam men, dat een soldaat met zware hersenschudding naar het zie kenhuis te Utrecht was gebracht, terwijl de twee anderen met diepe snijwonden en ont vellingen onder behandeling waren van dr. Martini. Vermoedelijk was tijdens den snellen rit de achterklap van haar kettingen gebroken, met als gevolg dat de drie soldaten van den wagen vielen. Zonder manschappen moest de sergeant naar zijn kwartier terugkeeren. („Tel.") BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND AAN BOORD VAN DE „CALEDONIA". Groote schade. Gisteren is brand uitgebroken aan boord van het Brltsche stoomschip „Caledonia", dat als opleidingsschip dienst doet. Het ls de vroegere „Majestic" (de vroegere „Bis marck") welke in 1913 door de Duitschers koopéiT," maar"je zai"m*è*erleen,lgróot pie-"a!Tb.urB werd gebouwd De brandweer zier mee doen en een kistje sigaren is me Wft' hpt v""r "Pn dat altijd wel waard Bonsour, ouwe Jongen!" (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden). heeft het vuur in den namiddag gebluscht. De schade is aanzienlijk. Officieel wordt verklaard, dat de brand niet het gevolg ls van een daad van vijan delijke sabotage. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10