iWaar de Vrouw belang in stelt de Groef Bontvellen Bontkragen Wie breit er mee? Ceinturen mswêbë-wêi VEEL LAGERE PRIJZEN LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 September 1939 Derde Blad No. 24391 miiiiiHimm IëIIIIIl Onze collectie 80sfe Jaargang Vrouwen namen afscheid Vrouwen en cijfers Goedkoop en toch smakelijk Tooverkunsten der liefde Deze week een vlot ceintuurtje Weer naar school Kleine wenken voor de huisvrouw EN KREGEN KRACHT NAAR KRUIS. Het is juist hondervijftig Jaar geleden, dal de revolutie te Parijs en over heel Frankrijk zijn slachtoffers eischte. Veel vrouwen wa ren hieronder en menige zwakke vrouw toonde zich. toen het afscheidsuur gekomen was, een heldin in moed, geloofskracht en liefde voor anderen. Een treffend bewijs hiervan leveren ons enkele brieven, die voor het nageslacht be waard bleven. B.v. de afscheidsbrief van Madame Roland, aan Madame Godefroid, de verzorgster van haar elfjarig dochtertje. De moed om gemakkelijk al de kwellingen te verduren die voor mij zijn weggelegd, ont breekt mij niet. Maar een moederhart is moeilijk gerust te stellen omtrent het lot van haar kind, dat haar wordt ontrukt. Indien het noodlot iets heiligs is, dat het dan mijn lieve Eudora moge beschermen voor gevaren, die in mijn oogen nog erger zijn dan het lijden, dat ik moet doormaken! Dat zij haar onschuld moge bewaren en dat zij nog eens, in vrede en stilte, de schoone taak van echtgenoote en moeder moge vervullen. Zij moet hiertoe worden voorbereid door een werkzaam, geordend leven. Ik weet, dat dit bij u mogelijk zal zijn. Ontvang mijn heilwensch en mijn dank baarheid. De moeder van Eudora. En deze brief van Marie-Jeanne Micault de la Guyomarais. die op 19 Juni 1973, te gelijkertijd met haar man werd geguilloti neerd: Lieve zuster en dochters, uw nobele deugdzame vader, uw liefhebbende moeder en vriendin zijn veroordeeld om in den ko mende nacht te sterven voor een complot, waarvan zij niet het minste afwisten. Een vonnis, gedicteerd door L., brengt onze on schuldige hoofden op het schavot. Ik weet, mijn lieve kinderen, dat de goddelijke Rech ter. die ons wacht, ons in Zijn Vader-armen zal ontvangen en zal maken, dat onze rech ters bitter berouw zullen hebben over deze veroordeeling. Wat mijzelf betreft en ik geloof dat ook uw vader er zoo over denkt, wij vergeven hen van harte dat zij ons een zoo zekere gelegenheid schenken om af te reizen naar den hemel, ons geliefd vaderland. Zonder deze gebeurtenis, die omstraald is met de glorie van het martelaarschap, zouden mijn geringe geloofsijver en mijn gehechtheid aan de dingen dezer wereld mij misschien den toegang hebben afgesloten. O, hoe gelukkig zal ik binnen enkele uren zijn! Ik heb nog slechts één verdriet en dat ls. dat ik u en uw broers in de ellende moet achterlaten. Maar troost u door berusting. De souvereine Beschikker van goed en kwaad zal uw leed verzachten. De trouwe zorgen van mijn broer zullen u steunen en uw onderwerping aan de eeuwige wetten, te zamen met een rein, opbouwend leven in dienst van God en den naaste, zullen u hoop geven, ons eens terug te zien. Ik eindig, lieve kinderen Mijn hart en mijn hand zijn ijskoud. Vergeef me deze zwakheid. Ik heb op dit oogenblik slechts één geluk: ik mag sterven tegelijk met mijn nobelen echtgenoot. Zijn berusting verheugt mij en houdt mij staande. Ik omhels u voor het laatst en zal den oppersten Rechter bidden, uw beschermer en toevlucht te zijn. Uw ongelukkige moeder en zuster Micault de la Guyomarais. En tenslotte de brief, waarmee Charlotte Corday, na den moord op Marat, waarvoor zij vier dagen later op het schavot stierf, afscheid nam van haar vader. Vergeef me, lieve vader, dat ik mijn leven in eigen handen heb genomen zonder uw toestemming. Ik heb vele onschuldige slachtoffers gewroken, ik heb allerlei ram pen voorkomen: het volk zal eens dankbaar zijn dat het van dezen tiran ls verlost. Ik hoop, dat u geen verdriet hebt om mij en dat u goede verdedigers hebt gevonden te Caen. Ik heb Guestave Doulcet als ver dediger genomen: het is voor den vorm, een dergelijke aanslag kan niet worden ver ontschuldigd. Vaarwel, lieve vader, ik vraag u, me te vergeten of liever gezegd u over mijn lot te verheugen: de zaak is groot. Ik omhels mijn zuster en al mijn familieleden. Vergeet niet dezen versregel van Cor- nellle: „De misdaad maakt de schande en niet het schavot". Morgen om 8 uur, zal men mij vonnissen. 16 Juli. Charlotte Corday. votA pektfeöfe gahdehoóe wuzAe- uftf Ook In Frankrijk treden 57 vrouwen op de 100 in het huwelijk, 1 op de 30 laat zich scheiden, 37 op de 100 werken, 1 op de 250 bezit een auto. De Franpaises koopen ge middeld 3 japonnen, 1 mantel, 3 hoeden, 2 paar schoenen per jaar en geven f. 10.uit aan schoonheidsmiddelen. In Engeland: treden 52 vrouwen op de 100 ln het huwelijk, 1 op de 80 laat zich schei den, 30 op de 100 werken, 1 op de 220 bezit een auto De Engelschen koopen gemiddeld per jaar 2 japonnen, 1 mantel, 2 hoeden, 2 paar schoenen en geven f. 3.75 uit aan schoonheidsmiddelen. In Duitschland treden 55 op de 100 vrou wen in het huwelijk. 1 op de 200 laat zich scheiden, 35 op de 100 werken, 1 op de 1000 bezit een auto. Zij koopen per jaar gemid deld 1 japon, 1 hoed. 1 paar schoenen en geven ln een jaar f. 1.25 uit aan schoon heidsmiddelen. In Amerika treden 61 vrouwen op de 100 in het huwelijk, 1 op de 8 laat zich scheiden, 22 op de 100 werken, 1 op de 80 bezit een auto. De Amerikaansche vrouwen koopen gemiddeld per jaar 4 japonnen, 2 mantels, 4 hoeden. 4 paar schoenen en geven f. 75 uit aan schoonheidsmiddelen. In Japan treden 62 op de 100 vrouwen in het huwelijk 1 op de 1300 laat zich scheiden, 35 op de 100 werken, 1 op de '0.000 bezit een auto. De Japansche koopt gemiddeld 1 japon en 1 paar schoenen per jaar. Geen mantels en geen hoeden. Zij besteedt f. 3.— aan schoonheidsmiddelen. en DONKERSTEEG 1 - TELEF. 20706 354 (Ingez. Med.) Een praatje over het verwerken van restjes Met het oog op dezen tijd, waarin een tekort dreigt van verschillende voorname levensmiddelen. Is het noodig zoo veel mo gelijk profijt te trekken van wat men ln de huishouding heeft. Er blijft in ieder gezin dagelijks wat over. Precies ..aankoken" ls onmogelijk, maar de resten, te verwerken tot een smakelijk schoteltje of voorgerecht, ls niet onmoge lijk. Hiervan eenige voorbeelden. 1. Overgebleven aardappelen worden ln plakjes gesneden en ln boter of vet in de koekepan bruin gebakken. Zijn ze mooi van kleur dan schudt men er In blokjes gesne den kaas door heen, en dient alles warm aan de koffietafel. 2. In de koekepan bakt men een gesnip perd uitje in boter of vet lichtbruin, schept het er uit en bakt in het vet nu de aardap pelen. De aardappelen doet men op een schaal, verdeelt het gebakken uitje er over, en strooit wat gehakte peterselie en fijn zout over het geheel. 3. Van L. melk, 5 gladafgestreken lepels bloem, 2lepel boter, 1 ons geraspte kaas, wat zout en peper maakt men een saus. Aardappelen snijdt men in plakken en vermengt deze voorzichtig met de saus Men kan alles in een vuurvasten schotel doen en goed warm laten worden ln den oven. 4. Overgebleven groente b.v. andijvie, snijboonen, spercleboonen, postelein wor den met een rest aardappelen vermengd tot een goed' samenhangende massa, met wat zout, maggie, peper en noot maakt men alles smakelijk, vormt er kleine ronde balletjes van, die men plat slaat (1 c.M. dik) haalt deze door wat bloem en bakt ze in boter of vet ln de koekepan mooi bruin. 5. Door aardappelpuree roert men een flinke hoeveelheid geraspte kaas, of ge fruite ui, of klein gesneden ham, en naar smaak peper, zout noot. Hiermee vult men schelpen of een vuurvasten schotel, strooit er wat paneermeel over en laat alles ln den oven goed heet worden. 6. Overgebleven boontjes, worteltjes, bloemkool kunnen koud gegeten worden als men ze voorzichtig aanmengt met olie, azijn, peper en zout. In plakjes gesneden tomaten of komkommer worden er dan om heen gelegd. 7. Eenvoudige vleeschkoekjes maakt men op de volgende manier: Een rest soep- vleesch of koud rundvleesch wordt gemalen en vermengd met een flinke hoeveelheid gefruit ui, ei, peper, zout, noot en wat jus of aroma. Zooveel aardappelen of beschuit wordt toegevoegd, dat men een mengsel heeft, waarvan goed balletjes gemaakt kunnen worden, die weer platgeslagen wor den. Deze worden door paneermeel of bloem gewenteld, en ln boter of vet ln de koeke pan vlug bruin gebakken. Wonderlijke sprookjes op het gebied der liefde deden in de Middeleeuwen de ronde. Men geloofde o.a. dat vrouwen een man ln letterlijken zin het hart uit de borst konden stelen en dit dan opaten om hem aan zich te binden. Ze tooverden er dan stroo voor in de plaats. Zoo klaagt Her- bart von Fritzlar (pl.m. 1200): Ik heb niets in mijn lichaam Op de plaats van mijn hart Dan een lichte stof Een stroobos of een schoof. De monnik Berthold von Regensburg (ge storven in 1272) ging hevig ln zijn predika ties te keer over dit volksgeloof. „Foei", riep hij uit, „gelooven jullie meis jes, dat je een man het hart uit het lijf kunt stelen en stroo ervoor in de plaats doen? Velen van jullie gaan met booze too verkunsten om, omdat ze denken, een boe renzoon of een knecht te kunnen vangen. Foei, wat een dwaasheid! Betoover dan lie ver een graaf of een koning. Dan kun je misschien nog eens koningin worden". Toen de heksenvervolgingen steeds meer om zich heen grepen, kwam menige mooie vrouw, menig onschuldig meisje, op den brandstapel, omdat zij zg. mannen het hart uit het lichaam getooverd en opgegeten had. Zeer oud is het bijgeloof, dat heksen het hart van de menschen kunnen stelen en het door een bos stroo vervangen. Een ander soort „liefdestoovenarijbe staat hierin, dat men in het voedsel van den beminden persoon een tooverspreuk, een gebed of een naam mengt, om dezen op die manier tot liefde te bewegen. In (verwijderd) verband met dit geloof staat de traditie dat jarenlang In Darm stadt. in een bepaalde banketbakkerij .Moorkoppen" gegeten werden, waarin de naam van een toentertijd verafgoden hel dentenor was gebakken. Sportief maar ook elegant is dit zeer ori- gineele gebreide ceintuurtje. Een prettig handwerkje bovendien voor een verloren uurtje; het is vlug klaar en het vergt wei nig aandacht. Als materiaal kunnen wij kiezen koord- wol, breikatoen of vlsschersgaren, waarvan 30 gram voldoende is. Wellicht hebben we nog een restje, dat Juist bij het toiletje past, waarbij we de ceintuur willen maken. Op twee aluminium naalden no. 2'/t wordt gebreid in een steek, welke doet denken aan de gewone gerstekorrel. Echter breien we thans twee naalden 1 recht 1 averecht, vóór wij voor de volgende twee naalden 1 steek verspringen. Voor een taillewijdte van ongeveer 75 cM. worden 177 st. opgezet; voor een groo- tere wijdte nemen we per centimeter 2 st. meer. Het verdient aanbeveling de cein tuur eerder iets ruimer te nemen, dan haar aan den zuinigen kant te houden, dit om de goede coupe te bewaren. Wanneer we bij naald 6 gekomen zijn, kanten we de 7de tot en met de 10de steek af voor de horizontale knoopsgaatjes. Bij de 7de naald slaan we op diezelfde plaats eenvoudig 4 keer den draad gedraaid om de naald en we kunnen deze lusjes in de 8ste naald weer gewoon als steken breien. Hetzelfde herhaalt zich bij de 12e en de 18de naald. Bij de 24ste naald breien wij, steeds wer kend in de beschreven steek, de eerste twee steken te zamen, daarna volgen 44 st. als gewoonlijk, terwijl de daaropvolgende 85 st. afgekant worden. Hebben wij meer dan 177 st. opgezet, dan wordt dit extra aantal ook meteen afgekant. De 24ste naald wordt verder uitgebreid op 2 st. na, welke te za men worden gebreid. Door het afkanten in het midden moeten we nu verder werken met twee draden. Bij de eerstvolgende naald kanten we nu (dus niet samenbreien!) aan weerszijden van het afgekante middenstuk één steek af. Bij de 26ste nld. evenzoo, doch thans ook aan het begin en eind der naald. De 27ste en 29ste nld. als 25ste en de 28ste en de 30ste nld. als de 26ste nld. verder breiend, kan ten wij daarna bij de komende naalden steeds aan beide zijden één steek af, zoodat er tenslotte geen steken meer op de naald staan en de puntjes van de ceintuur ge vormd zijn. Voor de twee zakklepjes, zakjes bevinden er zich niet onder, zetten wij 24 steken op, die eerst 8 nld. hoog gebreid worden, terwijl we daarna bij Iedere naald aan het begin de eerste steek over de tweede heenhalen, dus afkanten, terwijl we aan het eind de laatste 2 steken samenbreien. Willen wij ook knoopsgaten in de zakklepjes hebben, dan nemen wij na de 8ste naald twee dra den in het werk inplaats van één, welke we ieder in de komende 4 naalden voor de helft der steken gebruiken, waardoor van zelf een verticaal gleufje ontstaat. Bij de 13de naald breien we dan weer gewoon met één draad verder. Alle stukjes haken we daarna om met gewone vasten, naaien dan de klepjes op de ceintuur en zetten de kleine 4-gaats parel moeren knoopjes aan, welke, vijf in totaal, ongeveer een middellijn hebben van 13 m.m. NORA HANA. Onze berekende maaltijden worden hoe langer hoe goedkooper! ZONDAGKalfslappen, andijvie, aardap pelen, gebraden appelen. MAANDAG: Gehakt, bloemkool, aardap pelen, havermoutpap. DINSDAG: Hutspot met klapstuk be schuiten met bessensap. WOENSDAG: Bloemkoolsoep met kaas, pannekoeken met appelen. DONDERDAG: Stamppot van appelen en aardappelen met spek, rijst, boter en suiker. VRIJDAG: Bruine boonen, aardappelen, botersaus, tomatensla. ZATERDAG: Bruine boonensoep, wentel teefjes. Berekende maaltijd voor 4 personen, be staande uit: Stamppot van appelen en aardappelen met spek en rijst met boter en suiker. Benoodigdheden 2 KG. aardappelenf. 0.12 2 KG. appelen 0.16 2 ons spek 0.16 Zout, peper 0.01 2'/s ons rijst 0.06 '/i ons suiker 0.02'.' 40 gr. margarine 0.04 f. 0.57'. Bereiding: De aardappelen schillen, wa. ..hen en onder ln de pan doen. met zoo veel water en zout. dat ze voor 1/4 onder staan. Hierop het gewasschen en in dob belsteentjes gesneden spek leggen. De ap pelen (2/3 zoete, 1/3 zure) schillen, in vie ren snijden, wasschen en op de aardappe len leggen. Alles samen laten koken tot de appelen gaar zijn. pl. minus 3/4 uur. Nu en dan omschudden, en opletten of het water niet verkookt, om aanbranden te voorkomen. Alles doorstampen en op smaak afmaken met peper. Bruine boonensoep en wentelteefjes als volledigen maaltijd voor 4 personen. Benoodigdheden. 8 ons bruine boonen f. 0.24 2 uien „0.02 3/4 ons margarine 0.08 Peper, zout 0.01 4 bouillonblokjes 0.05 400 gr. brood0 08 1/4 L. melk0.03 Suiker, kaneel 0.02 ons margarine0.06 f. 0.50 Bereiding: De boonen wasschen, weeken en gaar koken in 2 1/4 L. water. De boonen fijn wrijven of zeven. De gesnipperde ui in de margarine bakken, de boonenpuree, het kookwater, de blokjes en wat zout toevoe gen en de soep laten koken tot ze gebon den is. Met peper afmaken. is buitengewoon uitgebreid U vindt bij ONS het nieuw ste, voor de bekende Haarl.str. HOEK Donkerstee# 2-4-6 356 (Ingez. Med.) Als de vacantie voorbij is moei moeder dubbel waakzaam zijn.' In de meeste plaatsen van ons land zijn gaandeweg de scholen weer door de mili taire macht ontruimd en onze kinderen kunnen gelukkig, zucht een ieder! naar school gaan. De vacantie heeft dit maal extra lang geduurd, véél te lang ln de oogen van de moeders, die eigenlijk ten slotte niet goed meer wisten, wat met de omhangende jongens en meisjes aan te vangen, enja, als je het ze op den man af vraagt: ook te lang in de oogen van de schooljeugd. De boog kan niet altijd gespannen zijn, maar zeker ook niet langen tijd achter el kaar slap hangen. Er treedt dan een toe stand in. die sommige kinderen in de laat ste vacantiedagen allesbehalve aantrekke lijk voor hun omgeving maakt, anderen worden zeurig en narrig en geven zelfs de vindingrijkste moeders handel vol werk. Een groot geluk is het nog, dat het weer al dien tijd zoo stralend ls geweest. Zwem mend en zonnend, fietsend en roeiend, in nauw contact met de natuur, vervelen kin deren zich nog het minst. En nu is dan wel bijna overal de blijde morgen aangebroken, dat de schooltasschen weer werden omgegespt. En moeder was, na het geroezemoes van de toebereidselen en het luidruchtig afscheid, opeens ln de stilte. Even heeft ze gezucht, van verlichting. En toen nogeens even vanja, van pure eenzaamheid! Want een moeder is nu een maal een moeder en dat beteekent. dat haar verstand en haar hart het nooit heelemaal met elkaar eens worden. Het eerste zegt: ziezoo, dat lucht op. Gelukkig hoor, orde moet er zijn! Het tweede klaagt een klein beetje. Maar daar wordt minder op gelet, want het verstand heeft bij onze verstandige Hollandsche moeders toch altijd de over hand. Nietwaar? Wat een overgang dien eersten dag! Vreemd gevoel voor moeder, die nu al haar werkzaamheden weer zoo geregeld kan in- deelen; voor het meisje, dat niet meer twintig keer op een ochtend gestoord wordt. Maar ook een vreemd gevoel voor de kin deren zelf. Het valt niet mee, zoo opeens van de volle vrijheid in de klauwen van den „vriend met ijzeren hand" te vallen. De eerste dag is meestal erg prettig. Na tuurlijk het is allemaal weer zoo nieuw en ieder gezond, flink schoolkind houdt van een regelmatig leven en van tucht. Daar gedijen ze het beste bij! Toch moet moeder ln de eerste weken van het nieuwe schooljaar, ja eigenlijk de eer ste twee maanden, extra opletten, dat de overgang niet schadelijk werkt. Heel vaak komt het voor, dat kinderen er in Septem ber en October, als het huiswerk in al zijn omvang weer komt opzetten, bleek en ma ger gaan uitzien, dat ze hoofdpijn krijgen of slecht kunnen slapen. Daarom moet ook in het schoolleven nog iets van de vacantie-sfeer blijven bestaan: de Woensdag- en Zaterdagmiddagen moe ten stellig buiten worden doorgebracht en ook op de voeding moet terdege worden gelet. Stel om te beginnen één flinke appel per dag als strikte eisch, en laat ze verder maar eens van de fruitschaal snoepen! We gaan zoo tegen den winter, de boog weer heelemaal strak spannen. Onze kinderen hebben dan alleen door dien geleidelij ke September-October-overgang een flinke dosis zomer- en zonnekracht opge daan om het harde werken van November tot April met succes te kunnen volhouden. En het werk behoeft er heusch niet onder te lijden. Het is maar een kwestie van op merkzaamheid. MAMMY. Waar citroensap al niet goed voor is. Citroensap kan voor heel wat huishoude lijke doeleinden worden gebruikt. Men maakt er aluminium pannen mee schoon en de toetsen van piano of orgel. Verder is het prachtig geschikt om vlekken van zil veren voorwerpen te verwijderen en, met toevoeging van wat zout, oude vlekken van het koper. Jodiumvlekken op linnen en katoen gaan erdoor weg en niet te verge ten is een halve citroen, die steeds bij het fonteintje moet liggen, een irachtmiddel om blanke handen te houden De huisvrouw laat eenvn 'dig. eiken krda "mar ha - den wascht. een paar druppels citroensap op het stuk zeep vallen of wrijft er na het wasschen en afdrogen de handen mee in. Verzorging van bloemen. Bloemen, vooral die met lange stelen, gaan soms zoo lastig en leelijk over den rand ren de vaas hangen. Een stukje van de stelen afsnijden? Dit helpt soms wel, soms niet. Een middeltje dat bijna altijd helpt, is... het werpen van een cent in het water, de bloemen herleven dan binnen korten tijd. Als ze erg ver heen zijn, geef ze dan een halven stuiver. De meeste bloemen zullen er frisscher gaan uitzien als U een aspirine-tabletje in het water oplost. Seringen en in het alge meen bloemen met houtachtige stengels, blijven veel langer goed. als U het onderste eindje van de stelen (ongeveer 10 c.M.met "■en hamer nis' - -f dat alle stengels frisch moeten worden bij gesneden voor men de bloemen in water zet en dat het water eiken dag moet wor- den ververscht.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9