LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 29 September 1939 Het laatste oorlogsnieuws Het Fransche legerbericht Het Duitsche legerbericht Een Engelsche meening Een Fransche beschouwing Binnenland Bezoek van de Koningin aan het depot der cavalerie Fabrieksbrand te Alphen Stadsnieuivs Bericht aan gemobiliseerden BEURSOVERZICHT Onze telefoonnummers Directie eii Administratie 25041 Redactie No. 21507 WA1KT fiiBitmiN Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Aan het geheele front is het een kalme nacht geweest. Onze verken ningstroepen waren actief, met name ten Westen van Saarbrueken. NOORSCHE LADING PETROLEUM VOOR HAMBURG TE TRIEST. De Italiaansche bladen melden, dat het Noorsche tankschip Strickland met een lading van 13.000 ton voor Hamburg De- stemde petroleum tijdens de reis van Ame rika naar Europa door de vijandelijkheden werd verrast en in plaats van terug te kee- ren de Middellandsche Zee heeft bereikt en daar in de haven van Triest ls aangekomen. De lading brandstof is gelost. Zij zal voor Italiaansche industrieën worden gebruikt. MAALTIJD TE MOSKOU. Het Engelsche Reutcr-bureau meldt: „Vooraanstaande bolsjewiki, zooals Stalin, Molotof, Worosjilof, Kaganowitsj. Mlkojan, Potemkin en Lozovsky, hebben hun vroe gere nazivijanden tijdens een banket op het Kreml geëerd. Geen vertegenwoordiger van een westelijke mogendheid is zoo te Moskou gefeteerd. Tot de dischgenooten van von Rlbbentrop behoorden twee Joden, Lazar Kaganowitsj en Abraham Lozovsky. Het was waarschijnlijk voor het eerst, dat von Rlbbentrop met Joden aan tafel zat. Vol gens mededeeling uit Duitsche bron werd het banket gekenmerkt door een zeer har telijke atmosfeer. In de wederzljdsche toe spraken gaf men uiting aan den wil tot verdere samenwerking en goede buurbe- trekkingen." VON RIBBENTROP ONTVANGT ITALIAANSCHEN AMBASSADEUR. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat rijksminister van bultenlandsche zaken, von Ribbentrop, vanochtend om tien uur den Itallaanschen ambassadeur te Moskou, Rosso, heeft ontvangen. VON RIBBENTROP'S BEZOEK. Bij zijn vertrek om halféén per vliegtuig „Grenzmark" Ls Von Ribbentrop zeer plech tig uitgeleide gedaan. DUITSCHE BOMBARDEMENTSVLIEG- TUIGEN VERJAAGD. Een escadrille Duitsche bombardements vliegtuigen heeft gisteren geprobeerd Schotland te bereiken, doch hun poging is mislukt, daar verscheidene Engelsche jacht vliegtuigen, die hun tegemoet waren ge zonden, de vijandelijke hebben genoopt de vlucht te nemen. DE TOT ZINKEN BRENGING VAN DE COURAGEOUS. In vlootkringen te Londen wordt ln ver band met de tot zinken brenging van de Courageous en de Duitsche radio-uitzen ding vam 28 September, waarbij, naar be weerd wordt, de commandant van de Duit sche duikboot, welke de Courageous heeft tot zinken gebracht, heeft gesproken, dat Duitsche duikbooten dikwijls in paren op treden. Met het oog op de verklaring van de admiraliteit, bevestigd door overlevenden van de Courageous, dat een duikboot was tot zinken gebracht, is het duidelijk, dat bij deze gelegenheid twee duikbooten hebben samengewerkt. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het beloop der stelselmatige beweging over de demarcatielijn werd op 28 Septem ber Przemysl-Zuid door den Dtjitschen commandant op plechtige wijze aan de Russische troepen overgegeven. Het afmarcheeren der ontwapende be zetting van Warschau begint vanavond en zal twee tot drie dagen duren. Het binnenrukken van de Duitsche troe pen ls daarom pas vastgesteld tegen den 2den October. Er zijn hulpmaatregelen in geleid voor de verpleging en de sanitaire verzorging der burgerbevolking. De vesting Modlln heeft onder den indruk Ier Duitsche aanvallen, alsmede tengevolge van de vermurwing door het artillerievuur en de uitgeworpen bommen, onvoorwaarde lijk gecapituleerd. De bijzonderheden inzake de overgave zullen volgens aanwijzing van legergroep Noord door het corpscommando van de bij Modlin gelegerde troepen worden vastge steld. In de vesting bevinden zich ongeveer twaalfhonderd officieren en dertigduizend minderen ein in het geheel vierduizend ge wonden. IN' HET WESTEN. In het Westen gevechtshandelingen der grondstrijdkrachten zooals tot nu toe. Bij luchtgevechten werd bij Wissembourg een Fransch, bij Osnabrueck een Britsch vlieg tuig omlaaggeschoten. Hoewel geen officieele reactie op het Duitsch-Russische pact ln de ochtenduren vernomen was, wordt, volgens den diploma- tieken correspondent van het Engelsche Reuterburcau in welingelichte kringen uit eengezet 1. Chamberlain heeft in zijn jongste ver klaring gezegd, dat de Russische actie niet van Invloed zou zijn op de vastberadenheid van Groot-Britanmië en Frankrijk den oor log voort te zetten, totdat hun bedoelingen zullen zijn verwezenlijkt. 2. Hoewel het overleg voorstelt met vriend schappelijk gezinde mogendheden voor een regeling van den staat van oorlog tusschen Engeland. Frankrijk eji Duitschland. sluit het Russisch-Duitsche pact iedere inmen ging uit in de te Moskou bereikte regeling inzake Polen. 3. Hoewel het pact de voortzetting van den oorlog onder oogen ziet, voorziet het alleen in overleg tusschen Duitschland en Rusland, m. a. w. Duitschland zou moeten betalen met verdere concessies voor een eventueele militaire hulp van Rusland. 4 Hoewel het duidelijk is, wien de Russen en de Duitschers op het oog hebben bij hun uitdrukking „vriendschappelijk gezinde mogendheden" zal het niet makkelijk zijn vele neutralen te krijgen om het voorge stelde initiatief te nemen, daar dit zou neerkomen op het onderschrijven, althans vergoelijken van de verkrachting van Polen, aldus de diplomatieke medewerker van Reuter, die besluit met te verklaren, dat het onnoodlg ls te zeggen, dat de Britsche regeering onmiddellijk overleg zal plegen met de Fransche regeering over de hou ding, welke zij zullen aannemen ten aan zien van de Russisch-Duitsche transactie. CANADEESCH EXPEDITIECORPS. Volgens een verklaring van het Canadee- sche ministerie van defensie zullen alle ge deelten van Canada vertegenwoordigd zijn in een divisie van Canadeesche strijdkrach ten, die over zee zullen optreden. LUCHTALARM TE PARIJS. Om half twaalf vanochtend werd te Parijs luchtalarm gemaakt. Om twaalf uur was alles weer veilig. Overal werden alle voor geschreven veiligheidsmaatregelen in de grootst mogelijke kalmte in acht genomen. De Duitsch-Russische nota, welke van ochtend is gepubliceerd, wordt in welinge lichte kringen te Parijs aldus gecommen tarieerd, dat Duitschland, na met zooveel heftigheid te hebben geprotesteerd tegen het „Diktat" van Versailles en tegen de be weerde schendingen van het volkenrecht, de vernietiging van de Poolsche natie thans als basis beschouwt voor een duurzamen vrede. Hoe kan men staande houden, dat deze vernietiging van Polen alle oorzaken voor een conflict in het Oosten kan doen verdwij nen? Welke toekomst staat zij aan de an dere naties toe? Welingelichte kringen te Parijs doen op merken, dat de verdeeling van Polen slechts een der problemen is, welke door het tegen woordige conflict worden opgeroepen dat als fundamenteele reden heeft den marsch van Duitschland naar de overheersching van Europa. Na de annexatie van Oostenrijk en Tsje- scho-Slowakije, waartegen Rusland zoo hef tig protesteerde, komt de verdeeling van Polen tusschen Rusland en Duitschland. Hoe zouden dergelijke schendingen niet nieuwe tegen andere naties doen vreezen? Frankrijk en Engeland zijn den oorlog ingegaan om de verwezenlijking van de hegemonie van Duitschland te verhinderen. Zij strijden voor hun veiligheid en voor de veiligheid van alle beschaafde staten, welke de min of meer korte termiin van Duitsch- lands wil, te overheerschen, bedreigt. De zelfde kringen wijzen op het feit. dat het Duitsch-Russische verbond het tegen woordige conflict van ieder ideologisch ka rakter heeft ontdaan. De politiek van Frankrijk wordt niet bepaald door solidari teit van regeeringsstelsels of van overwegin gen van binnenlandsch polltieken aard: zij beoogt niet alleen zijn eigen vitale belangen te verdedigen, doch de veiligheid en onaf hankelijkheid van alle naties, waarop de beschaving van Europa ls gegrondvest. INBRAAK TE ROTTERDAM. Tijdens afwezigheid van de bewoonster, de weduwe S., is gisteravond in een pand aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam ingebroken, Het eerst is een bezoek ge bracht aan de bovenwoning, waar een muurkast werd opengebroken en andere kasten grondig werden doorzocht. Daarna is men naar de in de benedenverdieping gevestlgden kapsalon gegaan, waar onder andere de kassa het mo"~t ens-piaen. In totaal wordt een bedrag van f. 850 vermist. DE PRINSES BEZOEKT HET ROODE KRUIS. Prinses Juliana heeft heden deelgenomen aan de gewone wekelijksche vergadering van het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis. IN EEN KOLK GEKAAKT EN VERDRONKEN. Te Blankenham (O.) is mejuffr. H van der Linde gisteravond in een kolk bij haar woning te water geraakt en ver dronken. UITVOER DEXTRINE EN GLUCOSE. De minister van ecnomlsche zaken heeft met ingang van 1 October a.s. als mono- pollehoudster in den zin van artikel 12 der landbouw-crisiswet 1933, voor zoover betreft den uitvoer van de producten dextrine en glucose, aangewezen de stichting Neder- landsche aardappelmeelcentrale te 's Gra- venhage, onder welke centrale deze produc ten tot dusverre zoowel voor zoover betreft den invoer als den uitvoer ressorteerden. Het invoermonopolie voor dextrine en glucose blijft echter bij de Nederlandsche meelcentrale. Met Ingang van genoemden datum zal men zich voor het verkrijgen van uitvoer- machtigingen dus dienen te wenden tot de aardappelmeelcentrale te Veendam. H.M. de Koningin heeft hedenochtend een bezoek gebracht aan de verschillende afdeelingen van het depót der cavalerie te Den Haag. Zij was gekleed in een kastanjebruinen mantel en droeg een donkerblauwen hoed met roode voile. Om vijf minuten over elf reed de Koninklijke auto voor. de nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemade- laan. Voor den gedenknaald stonden de officieren van het depót opgesteld. Het •.varen de commandanten van de eerste, tweede, derde, vierde en vijfde af deeling en de commandant van het paardendepót, onderscheidenlijk majoor N. Roodenburg, majoor jhr. W. A. van den Bosch, majoor V. F. W. Overbeck, tevens waarnemend commandant van het depót, majoor jhr. W G. van Weede, majoor jhr. W G. Ge- vaerts van Nuland en ritmeester J. Everts. Nadat overste Knel als commandant van het depót deze officieren aan de Koningin had voorgesteld, heeft Hare Ma jesteit in de buitenmanege een demonstra tie aanschouwd van een klasse jonge paar den van het paardendepót, die onder den man werden gereden. Daarna volgde een demonstratie van een klas recruten te paard op gevorderde paarden, die eveneens onder den man werden gereden. Over beide demonstraties voerde ritmeester Everts het bevel. Tenslotte heeft de Koningin een oefening gezien in het exerceeren van een klasse recruten te voet en per rijwiel, welke oefening ritmeester Moes commandeerde. Na dit bezoek, dat ruim vijf en dertig minuten duurde, heeft de Koningin zich per auto naar een school in de Hooge Prins Willemstraat begeven, om de legering van een escadron van de derde afdeeling van het depót der cavalerie te zien. Vandaar is gereden naar het Westbroek- park. waar Hare Majesteit met groote be langstelling eenige oefeningen met ge weer, een gymnastiekles en een partijtje voetbal volgde. Nadat de Koningin in het café Trianon aan het Gevers Deynootplein de legering van een escadron bezichtigd had, begaf Zij zich te voet naar het station van den electrischen trein. Terwijl Hare Majesteit Haar bezoek aan café Trianon bracht. vreed toevallig Prins Bernhard in een veldgroen gespoten Ford over het Gevers Deynootplein. De Prins, die zelf achter het stuur zat, stopte even en reed toen verder. Aan weerszijden van den rijweg bij het station stonden huzaren-motorrijders met hun motoren in gelid opgesteld en voor de Kurhausgarage, welke door de Koningin werd geïnspecteerd, stond een pantserwa gen. Na Haar bezoek aan de Kurhausga rage begaf Hare Mejesteit zich naar een Fordgarage, eveneens ter bezichtiging van militaire legering. Tot slot van de inspectie van het cava- lerie-depót heeft de Koningin zich per auto naar den Cremerweg. begeven, waar de militairen, behoorende tot het cavalerie- depót, die nog niet door de Koningin ge- inspecteerd waren, stoiiden opgesteld. Op den hoek van den CremëPv/eg en de Nieuwe Parklaan stapte de Koningin uit, om te voet de troepen te schouwen, die tot den Wagenaarweg waren opgesteld. Op den hoek van den Wagenaarweg nam Zij daarna afscheid van den commandant van het depót en de hen^ vergezellende of ficieren. Het geheele bezóek duurde ander half uur. MILITAIR VAN VRACHTAUTO GESLINGERD. In ernstigen toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Hedenochtend omstreeks kwart voor tien reed op de Carel v. Bijlandtlaan te 's-Gra- venhage een militaire vrachtauto. Op de platte laadbak was gezeten de 25-jarige militair Ch. V. Bij het nemen van een bocht werd deze militair van de auto ge slingerd, waardoor hij met het hoofd tegen den trottoirband sloeg. Het slachtoffer werd met een vermoede lijke schedelbasisfractuur door den genees kundigen dienst in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. De Regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van twee vreemde vlieg tuigen in het Noord-Oosten des lands zijn gisterochtend om 11 uur vliegpatrouilles uitgezonden. De vreemde vliegtuigen bleken inmid dels ons rechtsgebied te hebben verlaten. TWEE INBREKERS GEARRESTEERD. De vorige en deze week is op niet minder dan vier plaatsen in Groningen en omge ving ingebroken. Het is de recherche in samenwerking met de marechaussee, na een uitgebreid onder zoek gelukt, thans twee daders te arres teeren. Het zijn de 18-jarige ongehuwde J. van der W. en de 19-jarige gehuwde W. L„ beiden wonende te Groningen. Laatstge noemde, die een oude bekende van de poli tie is, heeft een volledige bekentenis afge legd. De ander ontkent nog. Beide inbrekers zijn ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. HET JUBILEUM DER SPOORWEGEN. De directie ontvangt de versierings commissies. Naar wij vernemen werden gistermiddag in het hoofdbureau der Spoorwegen te Utrecht door de directie vertegenwoordigers ontvangen van de ter gelegenheid van het eeuwfeest der spoorwegen gevormde com missies voor de versiering van die stations en gebouwen, welke door de directie niet bezichtigd konden worden. Het gezelschap dat uit ongeveer 160 per sonen bestond, werd door den president prof. dr. ir. Goudriaan hartelijk toege sproken. Daarbij heeft de heer Goudriaan na mens dc geheele bedrijfsleiding zijn groote appreciatie betuigd voor de spontane wijze, waarop de voor de versiering benoodigde. door het personeel geheel uit eigen midde len bijgedragen, gelden bijeen zijn gebracht Hij zag daarin terecht een treffend be- wijs van de groote aanhankelijkheid en ge- hechtheid van het personeel aan zijn on derneming. IN ASPHALTINRICHTING. In den afgeloopen nacht omstreeks half drie ontdekte een voorbijganger dat brand was uitgebroken in de as- phaiteerinrichting van de firma de Vos en van Leeuwen aan de Steekterweg te Alphen aan den Rijn. Hij waarschuwde onmiddellijk de brand weer, maar toen deze ter plaatse verscheen, waren de vlammen reeds naar buiten ge slagen en bleek, dat aan biusschen niet meer te denken viel. Een tweetal aangren zende perceelen, namelijk een boerenwo ning en een café met stalling, liepen ern stig gevaar door het vuur te worden aan getast. Dank zij het energiek ingrijpen van de brandweer konden deze panden echter be houden blijven. Het vuur in de betrekkelijk kleine fabriek was echter niet te stuiten. De oude houten gebouwen, waarin de zaak was ondergebracht, waren weldra een vuurzee en daar de vlammen ook in diver se materialen als jute. cokos en mastiek gretig voedsel vonden, moest men mach teloos toezien hoe alles door het vuur werd verteerd. De voor de asphaltb'ereiding be noodigde machines gingen eveneens verlo ren. Na ongeveer twee uur was de brandweer het vuur meester. Naar wij vernemen wa ren selchts de gebouwen verzekerd, zoodat deze brand voor de firmanten een ernstige schadepost beteekent. De fabriek, welke vrij veel orders had, heeft bovendien het nadeel, dat de benoo digde materialen voor de asphaltbereiding op het oogenblik niet te betrekken zijn, waardoor het bedrijf volkomen is stilge legd. Omtrent de oorzaak is niets met zeker heid bekend. •AANVOER VAN KAPOK UIT INDIË. In verband met verschillende klachten, welke zijn ontvangen over abnormale prijs- verhooging van kapok, wordt vernomen, dat van regeeringswege maatregelen zijn genomen om binnen enkele dagen een be langrijke hoeveelheid kapok van Neder- landsch-Indië naar Nederland te versche pen. Deze kapok zal tegen de in Augustus geldende prijzen op de markt worden ge bracht. De kantcarnements-commandant Ben- nebroek brengt onder de aandacht van het publiek, dat van heden af het duinterrein ten Westen van De Zilk (Vogelenveld) tot aan zee toe, tijdens de dagelijksche schiet oefeningen verboden ls te betreden. Het verboden terrein wordt tijdens het schieten met roode vlaggen afgezet. Bij K B van 22 September 1939 is aan den heer Phs. van Ommeren Jr. te Wasse naar verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken van groot-offi cier in de Orde van Leopold II van België. ACADEMISCHE EXAMENS. weslaagd voor het Candidaatsexamen Indisch Recht: mej. E. C. v. d. Lee (Sche- veningen); Taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heeren M. Quast, J A. Harde man en H. W. Poldermans (allen Den Haag) artsexamen le deel: mej. M. H, Bordewyk (Den Haagl; mej. J. S. v. d. Horst (Rotter dam); de heeren G. N. Muilwijk (Rotter dam i en W. Putters (Dordrecht). Bevor derd tot arts: de heeren P. Brouwer (Maas sluis) en G. de Wit (Wassenaar). Aangezien voor toezending van cou ranten aan gemobiliseerden naar hun militair adres geen porto verschuldigd is, kunnen wij van gemo biliseerden postabonnementen aan nemen, tegen den prijs van f. 0.18 per week, f. 0.80 per maand of t. 2.35 per kwartaal. Desgewenscht wordt over het abonne mentsgeld aan hun particulier adres per week, per maand of kwartaal be schikt. Zij, die een dergelijk speciaal abon nement wenschen, gelieven ons hun volledig militair adres op te geven, opdat ons Blad steeds zoo spoedig mogelijk in hun bezit komt. DE DIRECTIE AMSTERDAM. 29 September. De besprekingen in Moskou zijn uitgeloopen op een nauwe politieke en economische samen werking tusschen Duitschland en Rusland. Uiteraard vormde dit bericht het onderwerp van gesprek ter beurze en vroeg men zich af wat hiervan de gevolgen zullen zijn ln de naaste toekomst; vooral wat de ontwikkeling der vijandelijkheden betreft, nu genoemde landen voorstellen den oorlog te beëindigen, doch tevens Frankrijk en Engeland verant woordelijk stellen indien deze het voorstel afwijzen. De beurs nam het betreffende be richt zeer rustig op: het kwam immers riet rechtstreeks als een verrassing. Men had reeds verwacht, dat vredesbemoeiingen zouden wor den ondernomen en in het verloop dezer week hebben meer dan eens vredesgeruchten gecir culeerd. Van eenige nervositeit viel dan ook niets te bespeuren. Bij opening der officieele markt heerschte een aarzelende en eenigs- zins verdeelde stemming. Oorlogsfondsen waren in voortzetting van de tendens op de ochtendbeurs eenigszins gedrukt, terwijl anderzijds bepaalde Industriefondsen, die onder de recente oorlcgshaussc gedrukt geweest zijn. een herstel vertoonden. Nadat de aarzeling was overwonnen, viel een gematigd opgaande beweging te constateeren. die zich over vrijwel de geheele linie voortzette, doch evenwel nergens bepaald groote afmetingen aannam. Gezien de voorzichtige houding welke bieef overheerschen, was de affaire van zeer beperkten omvang, lioewel later met het koersherstel ook de activiteit iets groeide. In den Rubberhoek opende Amsterdam Rub ber onveranderd op 191, om daarna 27c op te loopen. Incourante rubbers waren gedrukt, doch zonder belangstelling. Tabakken waren ongeanimeerd en op yorig peil. Industrieelen waren, zooals gezegd, reeds bf) opening vast. Unilever herstelde zich van het verlies van gisteren en kwam daar zelfs nog bovenuit. Philips werd 10 hooger gewaar deerd. ook Aku was vast. De Suikermarkt had een kalm aanzien, H.V.A. herstelde zich tot het vorige koerspeil, na een weifelende opening. De specifieke suikersoorten waren kalm en weinig veranderd. Meer animo bestond er voor Scheep- vaartaandeelen. De courante soorten waren ge middeld een vijftal punten lager. Het later op komende lichte herstel was échter niet zoo ken merkend als in de andere afdeelingen. Kon. Olie kwam na zwakkere opening in het verdere verloop nog boven het vorige niveau op 2S&- Amerikaansche waarden lagen algemeen zwakker in het bijzonder voor Staalfondsen. die beneden New Yorksche pariteit noteerden. De beleggingsmarkt had een onregelmatig aanzien; de Nederlandsche staatsfondsen waren verdeeld bfj matige affaire. De integralen lagen zwak op 62. de staffelleening was een fractie beter. Eenige belangstelling bestond er ook voor Duitsche fondsen, die algemeen vast gedispo neerd waren. Fransche leeningen waren luste loos en practisch onveranderd. WISSELKOERSEN. Londen 7.53V* (7.55); Berlijn 75.00 (75.00) Parijs 4.27V2 (4.28'/2); Brussel 31.63 (31.72Vi); Zwitserland 42.50 (42.52Kopenhagen 36.41 '36.35); Stockholm 44.85 (44.80): Oslo 42.70 (42.65); New York 1.38 (1.87 3/4). Lire Bankpapier 7.75 (7.75); Prolongatie 3«/>; Part. disc. 2V*: Daggeld 13/4. Reglstermarken 17 5/8; Handelssperrmar- ken 3 3/4; Reismarken 44; Bankpapier 23 3/4—24 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. (2 lijnen) LEIDEN. 29 Sept. 1939. Veemarkt. Aangevoerd 31 stieren 200270. 5862 ct. per kg. (schoon gewicht», handel mat; 110 kalf- en melkkoeien 150260, mat; 219 varekoeien e.a. 120225. iets vlugger; 155 vette koeien 170290. 5680 ct.; t. vl.; 1^ graskalveren 2040. z. stroef13 vet te kalveren 65—90. 6080 ct., z. stroef: 119 nuchtere slachtkalveren 512. t. vL; 30 vette schapen 1927, 3848 ct.. t. vl.; 687 weidescha- pen 1219. t. vl.; 500 vette lammreen 1019, 50 —55 ct.. t. vl.; 22 zeugen 60—80; 401 mestvar- kens 2040. iets vlugger; 432 biggen 1217; 7 paarden 200400, t. vl.; 7 veulens 110160. t. vl.; 6 bokken en geiten 3—8, stroef. Kaasmarkt. Goudsche kaas le srt.... f. 3638, 2e srt. f.3235, 69 Jartijen; Leidsche kaas le srt. f.30—31. 2e srt. f. 27.50—29. 17 partij ei. To taal 86 partijen. Handel matig. AARLANDERVEEN, 28 Sept, - Eierveiling Kuikeneieren f.4.00 per 100; kipeieren f. 4.80— 6.00 per 100; Leidsche kaas 30 ct. per pond. BODEGRAVEN. 28 Sept. Eierveiling B.P.K.V. - Aanvoer 5436 stuks kipeieren, prijs wit f. 5.10 —5 40. bruin f. 5.405.80; kuikeneieren f. 4 4.40; eendeieren f. 4.40. BOSKOOP. 28 Sept. - Coöp. ver. ..De Bosk. Veiling". Rozen per bos; Ingar Olsson 3670 ct.; Rosa Mundi 4074 ct.; Gloria Mundi 50 65 ct.; Gemengde rozen 1016 ct.; Florex 55 70 ct.; Vierlanden 5065 ct.; Briarclif 5581 ct.; Butterfly 51—64 ct.; Else Poulsen 2434 ct.; RoSalandia 26—42 ct.: August Noack 25 48 ct.; Pechtold 3851 ct.; Haöley 7294 ct.; Wendland 37—64 ct.; Mevr. v. Straatep v. Nes 20 ct. Diversen per bos: Chrysanthen. gr .bloe mig. 6080 ct,; idem. tros. 812 ct.; Physalis Francetti 9—14 ct,: Sneeuwbessen 1218 ct.; Clematis Durandi 1126 ct.; idem Prins Hen drik 6Q—100 ct.; idem, mevr. Le Coultre 69 ct. KATWIJK AAN DEN RIJN. 28 Sept. Groen- tenveiling. Eigenheimers groote f. 34.40 per 100 K.G. Bospeen f. 2.20—2.80; Kroten f.0.40— 0.60 per 100 st.; Peen p. kist f. 0.300.50. LEEUWARDEN, 29 Sept. De F.N.Z. notee ring voor Friesche kaassoorten is heden te Leeu warden als volgt vastgesteld «in centen per kg.): Goudsche 20 pl. 3739; idem 40 pl. 57—58: idem volvet 6769; Edammer 20 pl. 37—38: idem 40 pl. 57—58; Broodkaas 40 pl. 5758; Leidsche 20 pl. 38—40. Stemming goed. LEEUWARDEN. 29 Sept. Sleutelkaas 19— 20; Nagelkaas 9—35; Goudakaas 2148; Edam merkaas 2058. Aanvoer 2638 kg. Veilingboter 121 kg. Aanvoer 2 3. 4/6, 0 12 vaten. Commissie 80. Aangevoerd 12.500 kg. kipeieren. Prijs 3.85— 5.15 ct. p. st. Handelsprijs 72.50—77.50 p. kg. Eendeneieren aangevoerd 100 kg. Prijs 3 1/4 3M: ct. p. st. Handelsprfjs 4047.50 per k.g. Vereen, van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 pl. 20.5021.50; Edammer 40 pl. 28.50—29.50; Goudsche 20 pl 20.50—21.50; Goudsche 40 pl. 28.50—29.50; Volvette 40 nL 33—33.50; Broodkaas 40 pl. 28.50—29.50: Leidsche 20 pl. 20.50—21.50 per 100 kg. LEIDSCHENDAM, 28 Sept. Vi*je Veiling - Aangevoerd 4812 kipeieren, prijs f. 5.30—6.05; heneieren f. 3.253.70 per 100 stuks; kippen 20—55 ct.; hanen 25—75 ct.; duiven 8—17 ct. per stuk. LEIDSCHENDAM. 28 Sept. Het blesse Paart]. Kipeieren f. 4.90—5.60; heneieren f. 3.90 per 100 stuks. NIEUWKOOP, 28 Sept. Eierveiling. Aange voerd 3300 eieren. Prijs f. 4.90—5.70 per 100 stuks. NOORDWIJKERMOUT, 28 Sept. Veiling ..De Eendracht". Pronkbooncn 35—38 ct.; enkele heerenb. z. dr. f. 1.501.60; enkele heerenb. m. dr. f. 1.15—1.75: rentegevers f. 1.10—1.15: stok- heerenb. f. 1.551.65; snjjboonen f.0.95—1.70; dubb. boonen f. 1.00—1.65; alles per zak van 10 KG. VOORHOUT. 28 September. - Slachtkonijnen 65—95 ct.; jongere konijnen 35—50 ct,: oude kippen 4055 ct: hanen 1 jaar en ouder tot 55 ct.; duiven tot 12 ct.; alles per stuk. WOUBRUGGE. 28 Sept Eierveiling. Prijs kipeieren f 5.255.75 per 100 stuks. ZEVENHOVEN. 28 Sept. Eierveiling. Aange voerd 1176 stuks. Prijs k'peir=ren f. 5.05—5.50 p. 100; druiven 20—25 ct. per kilo; meloenen 530 ct. per stuk. ZOETERMEER. 28 Sept. Eierveiling: Klp- eicren f.5—5.50; kleine kipeieren f.3—4.25; eendeieren f. 3.80 per 100.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3