De strijd aan de fronten De Belgen „sputteren" lusteloos? AKKERÏJES LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 29 September 1939 HEUMATIEK Bestaat er nog kans op spoedigen vrede? een De val van Warschau Hoe komt de machine op gang Het Russische legerbericht In het Westen Duitschland hoopt GEMENGD NIEUWS Ontploffing in Britsche springstoffenfabriek wordt dus reeds bedreigd. Om den Fran- schen druk op eerstgenoemde stad te ver minderen trachten de Duitschers een flank- De slag om Warschau heeft naar van het operatie te ondernemen nabij Wissembourg front verluidt, gisteren tegen den middag maar alle Fransche sectoren zijn terdege zijn einde bereikt. De oorlog tegen Polen zal versterkt en de Duitschers slaagden in hun daarmede waarschijnlijk ten einde zijn. opzet niet. Pas op! Er is een R in de maand. de R van Voorts meldt het Engeische Reutcr- bureau: De macht van het geallieerde lucht- dai in den nacht van Woensdag nog op wapen begint zich scherp te doen gevoelen Omtrent de laatste gevechten verluidt, ge- vele plaatsen Duitsche artillerie dwongen was in te grijpen. De Duitsche soldaten moesten meter na meter in zware straatgevechten voor waarts dringen. Van alle kanten werd op hen ge vuurd, ook van de daken en uit kelder luiken. De Duitsche infanterie werd bijzonder gesteund door de artillerie en het lucht- wapen. Woensdagmorgen werd den troepen be kend gemaakt, dat de stedelijke comman dant de onvoorwaardelijke overgave der stad had onderteekend. Terstond werd het vuren gestaakt, doch de Polen schoten in de voorste linies tot den namiddag door. In verband met het communiqué van het opperbevel van de Duitsche weermacht schrijft de „Deutsche Dienst": De intocht der Duitsche troepen in de hoofdstad van den ineengestorten Poolschen staat is voorbereid voor Vrijdag. Twee volle dagen waren noodig. om een overeenkomst te treffen over de overgave. Van Poolsche zijde moeten alle troc- peneenheden, die in totaal nog onge- aan het Westelijk front. Gisteren heeft het Fransche communiqué voor de eerste maal melding gemaakt van de nauwe samenwer king der Britsche en Fransche luchtstrijd krachten. De Regen, vocht en onbehagen zijn voor U vaste voorboden van pijn en ongemak. De komende maanden zijn de maanden voor Uw nheumatiek. Neem ditmaal bijtijds Uw i maatregelen! Lijdt niet langer wéér willoos 1 pijnen, die ge voorkomen kunt. Neem Kru- zeker aantaï^rlfegSige^in P^en'"«'houde0!? Menschen, die regelmatig een Bovendien zullen andere Duitsche toestellen, bloedzuiverende kuur met Kruschen door wanneer men geen rekening houdt met de maken, weten niet wat rheumatiek is. De Duitsche vliegtuigen, die aan het Poolsche aansporende werking van Kruschen Salts front verloren gingen, een langdurige in- 0p lever, nieren en ingewanden, zorgt dat !K£Sf„JÏÏ?S het bloed gezuiverd en vrijgehouden wordt van overdaad aan schadelijke zuren, die meer en meer inwendig Uw lichaam veromt- voortdurend in de lucht geweest zijn In de afgeloopen drie weken. Afgezien van de bedrijvigheid in de lucht, deed zich van Duitsche zijde slechts één kleine aanval voor in de streek ten Westen van Saarorue tken. Klaarblijkelijk tracht de Duitsche bevelvoering alle sectoren succes sievelijk te sondeeren, teneinde gissingen te maken omtrent de Fransche bedoelingen. De Zwitsersche „National Zeitung" maakt melding van belangrijke Duitsche troepen- groot pak» concentraties in het Zuiden van Baden, in Hughes Ltd het bijzonder ln het Wiesenthal. Reizigers 'nebben gisteren uren noodig gehad om naar Bazel te komen, tengevolge van de militaire transporten op den strategischen spoorweg van Saecklngen en Wiesenthal naar den Rijn. Het Fransche Havas-bureau heeft Fran- vcer 120.000 man omvatten, op de schen militairen deskundigen gevraagd hoogte gebracht worden. Zij krijgen be vel, op welke punten zij de wapens moeten neerleggen. Overgavecommando's moeten worden aan gesteld en in contact worden gebracht met de Duitsche delegaties. Bovendien moeten de belangrijkste pun ten der stad in het bijzonder beveiligd worden, opdat sabotage van den aanvang af verhinderd worden zal. In een mlllloenenstad als Warschau, die drie weken lang de burgers systematisch ter verdediging heeft opgeroepen, moet ook tijdig gezorgd worden voor de ontwapening! van de geheele bevolking. naar ck verliezen welke tot dusverre aan het Westelijk front geleden zijn. Hoewel geen nauwkeurige cijfers gegeven konden worden, werd te verstaan gegeven dat deze gering zijn in vergelijking met de reeds bereikte resultaten. In dit verband werden eenige details ge geven over de tactiek welke de Fransche troepen bij hun opmarsch naar de Sieg- friedlinie hebben gevolgd. Zooals men weet stootte men reeds op de eerste meters Duitsch grondgebied op mijnenvelden, ver sperringen. valstrikken van allerlei aard, prikkeldraad, bunkers met automatische wapens etc. Alleen met de uiterste voor zichtigheid kon men voorwaarts gaan en Voorts moet de verzorging van de civiele alle vorderingen werden gemaakt met alle bevolking worden verzorgd, moet vastgesteld voorzorg, die de moderne krijgswetenschap worden, hoe de gewonden worden overge- j kan bieden. Alvorens een bepaalde streek geven en hoe zij medisch verzorgd zullen j te bezetten, werd deze eerst beschoten met worden. In de vesting Modlin zijn de problemen van zuiver militairen aard. De bezetting is sterk en heeft zich verdedigd, tot Warschau zich overgaf. Met Warschau en Modlin zijn de laatste weerstandsnesten in het hart van Polen op geheven. Het communiqué van Warschau's verde diging luidde: „Daar het vuur alle centra der levensmid delenvoorziening heeft vernield, doet zich het gebrek aan levensmiddelen op wreede wijze gevoelen. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 16.000 soldaten en 20.000 burgers, mannen vrouwen en kinderen. Het is onmogelijk op het oogenblik het juiste aantal vast te stellen van de dooden cn gewonden tengevolge van het bombar dement der ziekenhuizen, waarvan er ver scheidene volkomen zijn verwoest. Herhaaldelijk moesten gewonden van de eene naar de andere plaats worden over gebracht. In deze omstandigheden werden de hy giënische omstandigheden van dag tot dag ernstiger en epidemieën vormen een on middellijk dreigend gevaar. Ondanks dit alles blijft het moreel der be volking onaangetast. De soldaten, die de hoofdstad verdedigen, blijven op hun posten en toonen zich supe rieur aan den vijand overal, waar zij niet overweldigd worden door de technische overmacht van den vijand. Daar de commandant van de defensie het bovenmenschelijk lijden van de burgerbe volking echter niet nog meer wil vergrooten, heeft hij besloten, een wapenstilstand van vier-en-twintig uur te sluiten en onderhan delingen aan te knoopen over de voorwaar den tot de overgave van Warschau en Modlin. Deze onderhandelingen zijn op het oogen blik aan den gang en moeten op 29 Septem ber worden afgesloten. Het communiqué van den generalen staf van het roode leger van arbeiaers en boeren vermeldt over de operaties op 28 September: Op 28 September hebben de troepen van het roode leger bij de voortzetting van den opmarsch naar de demarcatielijn de linie Oraevo, Chlzhev (op twintig kilometer ten Zuidwesten van Mazovetsk), Mezhirechye, Krenpets (op twaalf kilometer ten Zuid oosten van Lublin). Shebreshin, Malodych (op 15 kilometer afstand ten Noordwesten van Luybachuv), Peremyshl, Ustrzhikld (op 40 kilometer ten Zuidwesten van Premysl) bereikt. Bij de voortzetting der operaties tot liquidatie van de overblijfselen van de Pool sche troepen in Westelijk Byelo-Rusland en de Westelijke Oekraïne, hebben de troepen van het roode leger vijf cavalerieregimenten met 15 stuks geschut ln de buurt van Kru- kenltse Bedes gevangen genomen en ont wapend en afzonderlijke groepen Poolsche militairen geliquideerd. granaten van allerlei kalibers, teneinde reinigen, oorzaak zijn van de ondragelijke pijnen en het leven maken tot een last. Daarom: wéés geen willoos slaohtoffer. Neem Kruschen en doe het bijtijds. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f 1.63 (extra Fabrikanten: E. Griffiths Manchester (Engeland). Op gericht 1756. 395 (Ingez Med alle obstakels te vernielen en de verdedi gingswerken te neutrallseeren. Op deze wijze kwamen geheele mijnenvelden tot ontploffing. Vervolgens ging dan een com pagnie vooruit, gesteund door de artillerie. Allerlei middelen werden hierbij gebruikt om eventueel niet ontplofte mijnen bulten menschelijk bereik te doen springen. Men zond bijvoorbeeld zware met zand zakken beladen vrachtauto's vooruit, zon der bestuurder en met vastgezet stuur en versnelling. De mijnen ontploften dan doorgaans zonder zelfs de vrachtauto on dersteboven te werpen. Op deze wijze ont stond er dan een soort gang door de ge vaarlijke zone. Ook gebruikten de soldaten lange stokken waarmede zij den grond afzochten en elk verdacht voorwerp aan stieten, in het bijzonder conserveblikken of helmen waarmede de Duitschers het ter rein hadden volgestopt en waarin zich ont plofbare stoffen bevonden of waardoor contact gemaakt werd met de een of an dere helsche machine. Onze Berlijnsche corr. schrijft ons: Het ligt voor de hand. dat de korte, maar krachtige rede. welke Mussolini Zondag 1.1. te Bologna hield, in heel Duitschland weer klank gevonden heeft. Met dikke letters citeert men zijn uitspraak, dat het Duit sche Rijk van 1939 niet op één lijn gesteld kan worden met dat van 1914 en men is het er roerend mee eens. dat Engeland te zeer blijft vasthouden aan den geest van Versailles. Men schijnt daarginds te over zien zoo redeneert men dat de we reld in dien tusschentljd een andere ge daante heeft aangenomen. ..Men kan zoo redeneerde de Duce den strijd ver hinderen, wanneer men er zich rekenschap van aflegt, dat het een dwaze illusie is, posities te handhaven of wat nog erger is opnieuw in het leven te roepen, welke door de geschiedenis en de natuurlijke dy namiek der volken veroordeeld zijn!" Mussolini's lijfblad, Popoio d'Italia" tracht in een hoofdartikel aan te toonen, dat de voortzetting van den oorlog voor niemand meer van practisch voordeel kan zijn. Door de samenwerking tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland bestaat Polen niet meer en wie daarna nog Duitsch land als zijn vijand beschouwt, die plaatst zich ipso facto en ipso jure ook als tegen stander tegenover Sovjet-Rusland. Om den Poolschen staat weer op te richten zoo vervolgt het blad moet men niet slechts Duitschland vernietigen, waarbij dan mll- lioenen soldaten geofierd zouden worden om de 22.000 vestingwerken van den west- wal te vernielen, men zou niet alleen moe ten oprukken naar Berlijn om er een eind te maken aan het nationaal-soclalistisch bewind, men zou bovendien een nieuwen veldtocht moeten organiseeren tegen Sov jet-Ruslanden daar zou dan een nieu wen Napoleon voor noodig zijn! Zoo acht men dan in Italië klaarblijke lijk het oogenblik gekomen, dat reeds drie weken geleden werd aangekondigd, waarop een vredesactie moet worden inge zet, of zoo dit niet mogelijk mocht blij ken waarop de ware gronden en achter gronden van dezen strijd bekend gemaakt moeten worden. De militaire gang van zaken in Polen is ongeveer zoo verloopen, als de Duitsche en Italiaansche deskundi gen dit hebben voorspeld De Duitsche troe pen trekken zich thans terug volgens een vast plan op de voorloopig overeengekomen demarcatielijn San-Weiclisel-Narew-Pisa. En nu het zoover gekomen is. hoort men ook in gematigde Duitsche kringen de vraag stellen, of er voor de westelijke mo gendheden eigenlijk nog een geldige reden Het Fransche avondcommuniqué meldt: bestaat om den strijd voort te zetten.' Een plaatselijke aanval van onze troepen in j Hitler zoo gaat men verder heeft het gebied onmiddellijk ten Oosten van de ln zUn rede Danzig zijn eischen ten op- Moezel had een voor ons gunstig verloop I zlchte van het veroverde Polen voor „be- Wij maakten gevangenen. 1 grensd" verklaard en al zal hij er stellig De militaire medewerker van de „Yorkshire 1 weinig voor voelen het land weer den vorm Post" wijdt een beschouwin" an de Fran- te geven, dien het pas door den vrede van, tchc successen op het We t ;k front en Versailles had verkregen, toch leek het ons caan onder de zeer gewijzigde omstandig- wljst er op. dat het opdringe. er Franse ,e toe. dat er bij hem geenerlei bezwaar be- heden weinig verwacht worden, vast staat, staat tegen een grondig gewljzlgden Pool-1 dat de oogen der gansche wereld thans op schen staatsvorm Ook in Italië schijnt Mussolini gevestigd zijn in de hoop, dat hl) men met een soortgelijke oplossing reke-1 met. een voorstel voor den dag zal komen, ning te houden, want men legt er den na- i hetwelk zooal niet zonder meer acceptabel, druk op, dat Polen aan de conferentietafel dan toch door alle geïnteresseerden als een eerder op hulp kan rekenen dan bij het voortzetten van den strijd in grooteren omvang. Vanuit Londen en Parijs kreeg men op al deze voorzichtige aanduidingen veelal een kort „neen" te hooren Behoudens het herstel van Polen als zelfstandigen staat en de wederoprichting van het voormalige Tsjecho-Slowakije koestert men het plan, voorgoed een einde te maken aan het hui dig regime, d w.z. aan het nationaal-socla listisch bewind en daarmede aan Hitier en zijn omgeving Men heeft te dien opzichte echter in Duitschland al heel bittere er varingen opgedaan, want een soortgelijke leuze hoorde men ook tijdens den grooten wereldbrand, toen weliswaar niet het Duit sche volk. maar het Huis HohenzoUern ver nietigd moest worden. Maar toen keizer Wilhelm II zich in exil naar Nederland begeven had en officieel als bewindvoerder had afgedankt, begon er voor het Duitsche volk een tijdperk aan te breken, dat wij persoonlijk van begin tot eind hebben mee gemaakt en wij kunnen niet beweren, dat het politiek beleid van Duitschland's toen malige vijanden de welvaart der wereld bevorderd heeft. Men kan zelfs veronder stellen, dat er thans in deze Entente-sta- ten nog wel eenigen zullen zijn, die het in hun hart betreuren, dat men een goede twintig jaar geleden „mir nichts, dir nichts" een einde heeft gemaakt met het monarchistisch bewind en dat men wel licht toch verstandiger gedaan had met Wilhelm n maar rustig op zijn troon te laten! De bittere ervaringen, welke het Duitscht volk onder den druk van Ver sailles heeft opgedaan, doen ons vermoe den. dat men niet zoo maar de verbonden heid tusschen volk en Fuehrer zal kun nen uitroeien. Met de vlucht van de Poolsche regeering naar Roemenië zoo hoorden wij betoo- gen heeft de eigenlijke casus belli geen bestaansrecht meer, die Engeland en Frankrijk ertoe overhaalde om te inter- venieeren. Niet geheel ten onrechte stelde de Duce in zijn lijfblad de vraag, waarom men nu eigenlijk tegen Duitschland den strijd wil voortzetten, terwijl men Rusland niet den oorlog verklaart, dat toch net eender als Duitschland tegen Polen ge vochten heeft? Roemenië stond voor het zelfde dilemma, maar toen Rusland offi cieel verklaarde, dat Polen niet langer be staat. aanvaardde het deze mededeeling als een prachtoplossing om zijn neutrali teit ook verder te handhaven. Schakelt men het begrip „vernietigings oorlog" even uit, dan rijst van allen kant de vraag, of thans niet het oogenblik ge komen is. om aan de groene tafel de pro blemen tot een oplossing te brengen, welke de wereld geschokt hebben en waaronder heel Europa te lijden heeft. Onwillekeurig denken we aan de eerste Jaren van den vorigen oorlog terug, toen ook telkens en telkens weer het gerucht de ronde deed. dat er van de een of andere zijde een vre desvoorstel zou worden gedaan. Thans be vinden we ons in een soortgelijke situatie. En al kan er te dien opzichte van het Vatl- Onze Brusselsche correspondent schrijft: Hét groote probleem van het oogenblik is hier nog steeds: Hoe brengen we de vastgeloopen machine weer op gang. Want die niet werkt, zal niet eten en er moeten acht millloen monden in dit kleine land gevoed worden. En zonder grondstoffen geen werk ln een industrie, die vooral transforma-dlensten aan de wereldmarkten leverde, en zonder voldoende transportmiddelen geen grond stoffen. Tusschen de twee kampen der oor logvoerende landen door. die reeds hun eischen voor den economlschen krijg heb ben kenbaar gemaakt, moet de Belgische wagen van staat manoeuvreeren. Met uitzondering van het Noorden Neder land komen alle spoorwegen uit ln de landen der oorlogvoerende landen. Aan den Westkant ligt de zee die ook al ln een slagveld wordt herschapen. De eigen koop vaardijvloot bestaat bovendien slechts uit 96 schepen met een bruto-tonnenmaat van ca. 400.000 ton Van de veertien millloen ton goederen die in 1938 via de Antwerp- sche haven werden in- en uitgevoerd (transltverkeer niet inbegrepen) werd maar 2.3 millloen ton door Belgische sche pen vervoerd. Men vraagt zich hier dan ook af, of België niet in ruil voor Industrie producten de medewerking kan bekomen van de meer bevoordeelde andere leden der Oslo-groep. Nederland b.v. beschikt over bijna 3 millloen ton scheepsruimte. De eigen scheepsruimte is niet eens toe reikend voor het vervoer der noodzakelijke levensmiddelen. Men tracht nu ook de bin- nenlandsche graanoogst op te voeren. Van de 715000 H A welland die het land bezit, zou men liefst 125.000 HA ln bouwland willen omzetten. Reeds zijn de percentages, waarmee voor het teeltjaar 1939/40 de op pervlakten, besteed aan de teelten van tarwe, rogge, suikerbleten en aardappelen, in elk bedrijf „verplichtend" worden uitge breid, in het Staatsblad gepubliceerd. Daarnaast zijn decreten verschenen die het gebruik en den verkoop van binnenland- sche tarwe reglementeeren. De verkoop door tusschenkomst van een Nationalen Dienst geschiedt slechts aan regelmatig in geschreven graanhandelaars en molenaars. Tevens zijn voor oogst 1939 maximum-prij zen vastgesteld. Ook voor andere producten treedt de Minister van Economische Zaken thans als prijzendictator op. nu de markt nog steeds gedesorganiseerd is. Later dan in Neder land is men hier met het nemen van dras tische maatregelen begonnen, maar sinds enkele dagen wordt er jacht gemaakt op tusschenhandelaren en speculanten, die ongeoorloofde voorraden hebben opgesla gen. In Qroot-Brussel schijnt de oogst groot te zijn. Professor Baudhuin, hoogleeraar ln de economie aan de Leuvensche Universiteit schreef deze week in de .Libre Belgique": „De terugkeer tot een min of meer nor malen toestand lijkt nog slechts een ver verwijderde mogelijkheid." En hij voegt er aan toe: „De moeilijkheden zijn voor een gedeelte onvermijdelijk maar zij worden vergroot door de emotionaliteit van het publiek, die hier veel grooter is dan elders. De bevolking kwam in deze crisis, waarin wij ons bevinden, met de gevoelens die aan het einde van den vorigen oorlog over- heerschten, toen wij oorlogvoerden, het land bezet was en wij uitgehongerd waren. Deze herinneringen bepalen het gedrag van onze medeburgers, terwijl wij toch vandaag neutraal, in groote mate vrij zijn in onze bewegingen en voldoende voorraden hebben." Deze geest remt natuurlijk niet alleen het zakenleven, maar zij ls ook zeer be vorderlijk voor het verspreiden van alar- meerende berichten. Zwartkijkers en pa niekzaaiers en vooral buitenlandsche pro pagandisten ontbreken niet in het aan alle zijden open België, Maar gelukkig heeft de Belg ln dezen tijd nog een veiligheidsklep die uitstekend werkt. „Un bon Beige doit rouspéter", zegt een klein kruideniertje met een leege boodschappenmand aan den arm, die zijn hart komt uitstorten bij mijn cou- rantenverkooper. een oorlogsinvalide die te midden van zijn vele „voorlichtingsbron- nen" over de gebeurtenissen van den dag philosopheert. Wanneer ik om uitleg vraag, herhaalt mijn kruidenier nog eens met veel aplomp zijn „Un bon Beige doit rouspéter." Wij noemen dat als we parle mentair willen blijven „sputteren", an ders.Ik heb eens naar een verklaring gezocht van die eigenschap. België was in den loop van zijn geschiedenis vaak on der de heerschappij van vreemde vorsten. Die vorsten zaten soms ver weg en dat maakte het niet altijd gemakkelijk het gezag ln deze gewesten uit te oefenen. En als nu de bevolking in deze landen maar flink .sputterde", kon ze nog wel eens wat gedaan krijgen van een overheid die haar maar liever te vriend hield. Ik herinner roe uit mijn geschiedenisles nog wel an dere episoden, maar enfin ik wil u deze niet onwaarschijnlijk klinkende verklaring toch niet onthouden. En zoo kan het gebeuren dat in een tijd dat toch ook iedereen hier zich bewust is van zijn ernst de huisvrouw sputtert, om dat haar leverancier geen suiker en geen lucifers meer ln voorraad heeft. Daarbij Ls er de laatste drie weken driemaal zoo veel suiker door de fabrieken afgeleverd als ln normale tijden en werken de vijf lu cifersfabrieken op volle capaciteit Zoo sputtert mijn klein kruideniertje, omdat hij ln vele gevallen de maximumprijzen die de regeering nu voor de meest noodzakelijke goederen heeft vastgesteld, naar zijn zin te laag heeft genomen en zijn klanten hem nu met een schuin oog aankijken als hij een paar centimes meer vraagt De gros sier sputtert omdat de importeur hem geen crediet wil geven en de importeur, omdat hij zelf dat crediet niet meer krijgt. En dan sputtert de bevolking van de Brusselsche aglomeratie omdat ze zoo wei nig merkt van de passieve luchtbescher ming, al zijn er dan ook kelders, waarin de musea hun kunstschatten in veiligheid brengen en zijn er ook diepe gewelven onder het parlementsgebouw Ergens on der de nog niet voltooide Noord-Zuid-ver- binding schijnen zich ook schuilplaatsen voor de bevolking te bevinden, maar nie mand weet waar ze liggen. In een buiten buurt vind ik een loopgraaf die allengs in een modderpoel wordt herschapen, overi gens behoudt Brussel zijn vredig aspect. Alleen op het licht ls men hier al aan het besparen gegaan, wat de stad vooral als dc café's gesloten zijn, een droefgeestig aspect geeft. Gelukkig heeft men al sput terende weten te bereiken dat de regee- ïlng op haar besluit is teruggekomen en ze nu tot 's avonds 10 uur openlaat. U weet dat om de verdedigers van het vaderland hun waardigheid te laten, weken lang slechts enkele uren per dag mocht geopend worden. Dat kon misschien wel een enke len dorpsburgemeester dicht bij een gar nizoen stutten in zijn verzet tegen een machtig herbergier-gemeenteraadslid, maar was in een stad als Brussel doodend voor ai diegenen die nu eenmaal van het café bedrijf moeten leven en zeer hinderlijk voor de vele Belgen die hun zaken bij voor keur ln een café bespreken, en de nog tal rijker groep, die in dezen triesten tijd die kleine opwekking niet gaarne missen Ook al wordt hun dan op velerlei wijze aan het verstand gebracht, dat de muren ooren hebben, en de neutraliteit een teer goed is, die niet alleen door het leger aan de gren zen kan verdedigd worden (Nadruk verboden). TWEE BOERDERIJEN DOOR BRAND VERNIELD. De brandweer wist uitbreiding te voorkomen. Gistermiddag om half zes is. door tot nu toe onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer G B op het gehucht Achterbroek Lierop (NB.) De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de geheele boerderij met stal en schu ren weldra in lichterlaaie stonden. Het ge zin B. telt 14 kinderen, welke in allerijl in veiligheid gebracht moesten worden, zoo dat er geen tijd overbleef om ook maar iets van den inboedel te redden. Hoewel in de nabijheid gelegerde militairen en buurt- genooten te hulp snelden, kon niet voor komen wordèn, dat de vlammen oversloe gen op de aangrenzende boerderij van den landbouwer v d. L. Intusschen was ook de brandweer uit Someren. een uur afstand van het terrein van den brand, gearriveerd en met vereende krachten kon verdere uit breiding van den brand worden voorkomen. Beide boerderijen werden geheel in de asch gelegd, terwijl ook de oogsten van dit jaar alsmede een groot deel van den land- bouwinventaris een prooi der vlammen werden. Enkele varkens en kalveren konden worden gered Het overige vee was ln de wei. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. troepen en de Fransche kanonnen den vijand reeds gedwongen hebben tot eva cuatie van rijke mijngebieden. Aan belde zijden van de stad Saarbrue- eken staan Fransche troepen. Neunklrchen STEIGER BEZWEKEN TE HUIS TER HEIDE. Bij de werkzaamheden aan een klooster te Huis ter Helde, is, toen twee arbeiders aan het werk waren, een steiger bezweken De twee werklieden vielen en werden met zware verwondingen opgenomen en naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. Een der arbeiders ls er zorge lijk aan toe. Men vreest voor zijn leven Hbld. basis voor onderhandelingen geaccepteerd zal kunnen worden. (Nadruk verboden). Berlijn 27 September. (Hoewel door den loop der omstandig heden eenigszins achterhaald meenen wij goed te doen. onze lezers dezen brief te te moeten onthouden. Red. L.D.). Moe en afgemat thuisgekomen Neem vlug een "AKKERTJE"I U ii den spoedig weer frisch en In, als door een wonder! (Ingez Med.) MELKAUTO DOOR SNELTREIN GEGREPEN. Bestuurder licht gewond, locomotief ontspoord. Gisteravond ls op den onbewaakten over weg te Warns een melkauto door den snel trein LeeuwardenStavoren gegrepen De auto werd honderd meter meegesleuerd. De locomotief liep daarna uit de rails. De be stuurder van de auto sprong uit de cabine en werd slechts licht gewond. De auto was geheel vernield. Vad. BUITENLANDSCH GEMENGD. MINSTENS VIJFTIEN DOODEN. Gistermiddag heeft zich in een van de springstoffenfabrieken in het Noorden van Engeland een ontploffing voorgedaan, ten gevolge waarvan, voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld, vijftien personen werden gedood. Er werden ook ":>r "->rso- nen gewond. De materieele schade, zoo deelt he. Brit sche ministerie van voorlichting mede, zal geen ernstige belemmering vormen voor de productie. 3—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13