r Autorijden op Zondag verboden Hoe de distributie wordt geregeld IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 29 September 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Verbod weldra tot den Zaterdag uitgebreid? Distributie-stamkaart als binnenlandsch paspoort Uiteenzetting van minister Steenberghe Een zware slag voor vele bedrijven De minister van Economische Zaken heeft aan de beide Kamers der Staten-Oeneraal een nota doen toekomen betreffende de tot medio September genomen buitengewone maatregelen op economisch gebied. Wij ontleenen daaraan het volgende: Op het tijdstip, dat de Internationale ver houdingen zoo dreigend waren geworden, dat tot algemeene mobilisatie van 's lands weermacht moest worden besloten, waren door de regeering reeds op uitgebreide schaal regelingen voorbereid, die het mo gelijk maakten op korten termijn te komen tot een doeltreffende organisatie van de economische verdediging der Nederlandsche volkshuishouding. Negen wetten verschaffen aan de regee ring de voornaamste wettelijke bevoegdhe den. Zij vormen de basis van de economi sche verdedigingsmaatregelen, welke thans zijn en worden getroffen. Door reeds in vredestijd de nood-distrl- butiekaarten en de daarbij behoorende in structies gereed te leggen werd de mogelijk heid geschapen zoo noodlg op zeer korten termijn over te gaan tot rantsoeneering van het verbruik van bepaalde artikelen. Tevens werd een volledige distributierege ling voorbereid. Ten einde de werkzaamheden aan het departement van Economische Zaken te coördinceren werden de leiders van de be trokken instanties vereenigd in den, in Sep tember 1938 opgerichten Economlschen De fensieraad. Dank zij de aldus verrichte voorbereiden de werkzaamheden konden onverwijld ver schillende maatregelen worden getroffen. ACHTERSTAND TEN DEPARTEMENTE. De buitengewone omstandigheden maak ten ook een interne reorganisatie van het departement noodig. Zoo werden van de ongeveer 90 ambtenaren, waarover de af- deeling Nijverheid ln normale tijden be schikt, 25 door de mobilisatie aan de werk zaamheden onttrokken. Inmiddels werd een 35-tal nieuwe krachten, voor het grootste deel gerequireerd uit andere deelen van den rijksdienst, tijdelijk op genoemde afdeellng tewerkgesteld. Een overeenkomstige verster king van dc bezetting was noodlg bij an dere afdeelingen, die met een onderdeel der nieuwe werkzaamheden zijn belast. Een en ander heeft geleld tot overbelas ting in het ambtelijk apparaat. Dientenge volge is in de afdoening van sommige za ken eenige onvermijdelijke achterstand ont staan. Het streven van den minister is er echter op gericht een normaal function- neeren van den dienst te verzekeren. In dit verband kan met waardeering de groote mate van medewerking worden ge constateerd, die van alle lager, der bevol king werd ondervonden bij het invoeren van maatregelen, die de vrijheid van het economisch leven allerwegen beperken. De minister is er zich ten volle van be wust, dat vrijwel alle bedrijfstakken voor groote moeilijkheden zijn geplaatst. Zijn streven is er vanzelfsprekend op gericht om zooveel mogelijk de moeilijkheden te ver lichten. doch men zal begrijpen, dat het niet mogelijk is om terstond op alle indivi- dueele wenschen, verzoeken enz. in te gaan. VOEDSELVOORZIENING. Aanstonds is aangevangen met inventa risatie van landbouwproducten, veestapel en veevoeder, waarom gedurende de eerste dagen een algeheel verbod van aflevering en vervoer noodzakelijk was. Een andere belangrijke maatregel heeft betrekking op den aankoop ln het buiten land resp. den aanvoer naar Nederland van voedingsgrondstoffen voor mensch en dier. In overleg met de betrokken groepen belanghebbenden is als onderdeel van de Nederlandsche Akkerbouw-Centrale een centraal inkoopbureau (officieele naam: Oraan-Inkoop-oureau) opgericht, hetwelk alle belangrijke te importeeren voedings grondstoffen omvat en waaraan voor elk product of voor elke productengroep des kundigen uit de kringen van den particu lieren handel en de coöperaties zijn ver bonden. BODEMPRODUCTIE EN VISSCHERIJ. De tijdsomstandigheden, welke beper king en zelfs afsnijding van den invoer van bodemproducten mede kunnen bren gen. maken het noodlg de voedselproductie voor mensch en dier in bepaalde banen te lelden. In de eerste plaats zal het streven er op gericht moeten zijn de teelt van die gewassen te stimuleeren, welke niet in voldoende mate worden voort gebracht om de binnenlandsche con sumptie te dekken, b.v. tarwe. De mogelijkheid zal worden geopend teeltgeboden- en -Verboden uit te vaar digen en scheuring van grasland te ge lasten. De veeteelt zal voorshands be- hecrscht blijven door de bestaande wettelijke regelingen. De werkzaamheden ten opzichte van de visscherij zijn in de eerste plaats er op gericht, het weder uitvaren van de visschersvloot, welke thans nog groo- tendeels is stilgelegd, te bevorderen. Inmiddels zijn maatregelen getroffen om een zoo ruim mogelijke voorlichting In zake het mijnengevaar te geven. De mogelijkheid van verzekering inge volge de Zee- en Luchtvaartverzekerings wet 1939 is in het algemeen ook voor de zeevisschersvaartulgen opgesteld. Het ver bod tot uitvoer en overdracht van schepen ingevolge de wet Behoud Scheepsruimte 1939. is eveneens op zee- en kustvisschers- vaartuiger. van toepassing. Gedurende den tijd, dat de Nederland sche vloot niet in de behoefte voorziet, is de lnvoermogelljkheld verruimd. INDUSTRIE. Terstond na het intreden van de mobili satie werd een aanvang gemaakt met de algeheele reorganisatie van de afdeellng nijverheid, ten einde haar ln staat te stel len, evenals ln vredestijd, coördineerend op te treden ten aanzien van de regeerings- bemoelïngen met de industrie. Tevens werd een nieuwe externe orga nisatie geschapen in den vorm van een groot aantal Rljksbureaux, leder belast met de zorg voor een bepaalden industrie tak. SPOEDIG DISTRIBUTIE-KAARTEN. Bij den opzet van de distributie Is aller eerst uitgegaan van het standpunt, dat de handel zooveel mogelijk over de gewone kanalen moet blijven loopen. In de tweede plaats is uitgegaan van de gedachte, dat distributie niet slechts zal geschieden, wanneer er schaarschte is. Gedistribueerd zullen worden ook die artikelen, waarvan de productie vol doende is voor den afzet in Nederland, maar waarbij gevaar bestaat, dat de voorraden zullen worden weggekocht. De distributie zal zoo noodig worden aangevuld met een systeem van maxi mumprijzen. Het hotel-, café- en restaurantbedrijf zal zooveel mogelijk intact worden ge laten. De uitreiking der voorloopige dis tributie-kaarten had een vlot verloop. Uitreiking van definitieve bonboeken volgt later. Aan de hand van het bevolkingsre gister ontvangen Nederlanders en vreemdelingen een distributie-stam kaart, welke hun recht geeft op de ver krijging gedurende den dlstributiettjd van bonboeken voor brood en bonboe ken voor andere levensmiddelen en be- noodjgdheden. De uitreiking van deze kaarten wordt thans voorbereid en zal over eenige weken plaaats vinden. Deze distributie-stamkaart dient als identiteitsbewijs; zij vormt dus tevens een soort binnenlandsch paspoort, dat van bcteekenis kan zijn voor de politie, de justitie en dc militaire autoriteiten. Wanneer iedereen in het bezit is van een distributie-stamkaart zullen op ver toon van deze kaart de bonboeken wor den uitgereikt. De bons dragen slechts nummers; de bedoeling is, dat te voren bekend wordt gemaakt, dat op een bepaald nummer een bepaald arti kel te verkrijgen is. Voor brood zullen bij eventueele distributie afzonderlijke bonboeken worden verstrekt, omdat deze bons eiken dag gebruikt moeten worden. De winkeliers ontvangen de bons van het publiek. Zij moeten deze opplakken en Inleveren bij de gemeente die ze opzendt naar het Centraal Distributiekantoor (CD K.). Deze gegevens worden op de boekhoud machines verwerkt waarna de winkeliers bestelblljetten krijgen. De reeds Ingeleverde enquête-formulieren worden thans verwerkt en alle winkeliers worden Ingeschreven. Wanneer deze gege vens verwerkt zijn, kan zoo noodig met de eigenlijke distributie een aanvang worden gemaakt. Het resultaat van de hamsterbepalingen is zeer bevredigend geweest, zoodat het controle-systeem met z.g. „bons" onlangs kon worden opgeheven. Mocht zulks even wel noodig blijken, dan kunnen deze con trolemaatregelen onmiddellijk weder wor den ingesteld. Inzake de prijsopdrijving wordt, gelijk Juist dezer dagen is medegedeeld, als richt snoer aangenomen, dat iedere verhooging van prijzen boven het peil, dat gold in de maand Augustus 1939, prijsopdrijving is, tenzij deze verhooging door aantoonbare verhooging van den kostprijs gemotiveerd is Verder is het mogelijk, om, gebruik ma kende van artikel 3 van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939, maximumprijzen vast te stellen. ZEESCHEEPVAART. Aangezien voorshands geen aanleiding bestaat, een tekort aan prompte scheeps ruimte te verwachten, werd voorloopig als richtsnoer aangenomen, dat niet op groote schaal tot vordering van zeeschepen zal worden overgegaan. Deze gedragslijn zal echter onmiddellijk worden herzien, zoodra de loop der vrachtprijzen daartoe aanleiding gaat geven Zooals reeds bij het ontwerp oorlogszee- en luchtvaartverzekeringswet 1938 uitvoerig werd uiteengezet, ls het voor Nederland noodzakelijk het vervoer per schip zooveel mogelijk in stand te houden Ten einde nu te voorkomen, dat het seeverkeer wordt be lemmerd door de onmogelijkheid om vol- doende dekking te_ verkrijgen geeft de" zekeringswet 1939 de heid onder bepaalde het molestrisico te y-. en luchtvaattyer- ;r de bevöegd- rooKwaarden herver-. zekerings- en verzekeringsovereenkomsten aan te gaan tegen het gevaar van molest, zoomede tegen de gewone transportgevallen. Ter uitvoering van deze wet werd een aantal algemeene richtlijnen vastgesteld. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 1 OCTOBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm.. half tien en nam. 6 uur (o.t.), ds. Bieshaar. Geref. Gem;: Voorm. halftlen en nam. 0 uur (o. t.) ds. Stuijvenberg. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half 10 (Doopsbediening) en nam. 6 uur ds. J. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, ds. Kleisen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Zuur deeg. Geref. Gem.: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, leesdlenst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6% uur, ds. Klllsener. Geref. Kerk: Voorm. 10 en 6% uur, ds. Dam. Ev. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Gronloh, n.m. 7 uur, ds. C. Riemers van den Haag, Jeugd dienst. Geref. Gemeente: Voorm. 10 en 6% uur de heer van den Woestijne van Rotterdam. Evangelisatiekring Bodegraven, Noordstr. 54: Nam. 7 uur de heer L. J. Pasman van Hilver sum. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. KiehL Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur, ds. van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uür (Jeugddienst) ,ds. v. d. Windt. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 urn en nam. 6% uur, ds. van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed, H.D.), ds. Streeder; nam. 6% uur, ds. K. de Bel van Schiedam. Kinderkerk (Kerklaan): Voorm. 10% uur, de heer Reyerse. Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam. 6% uur, ds. Dyk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, geen opgave. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7.30 uur, ds. A. J. van Wijngaarden. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. Geref; Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Zwaan uit Zwammerdam en nam. 7.30 uur, leesdlenst. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer A. v. Sdherpenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Lazonder. Oeref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3% uur. ds. J. H. v. d. Bom. cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 4 uur, leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. half drie. ds. J. de Vree van RUnzaterwoude. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3 uur (H.A. en D&nkz.), 'ds. de Ruig. Noordwykerhout Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrie. afscheid van ds. van Noort. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur: J. Streefland. Ver. van Vrijz. Hervormden <W. de Zwijger- kerk): Voorm. 10% uur, d6. E. L. Nauta van Wassenaar. De minister van economische zaken heeft de volgende beschikking uitge vaardigd Het is verboden op Zondagen en algemeen erkende christelijke feest dagen na des voormiddags vijf uur benzine of benzol te verbruiken tot het doen rijden van motorrijtuigen. Deze beschikking verstaat onder algemeen erkende christelijke feest dagen: den Nieuwjaarsdag, den twee den Paaschdag, den Hemelvaartsdag» den tweeden Pinksterdag, alsmede den Eersten en Tweeden Kerstdag. De volgende uitzonderingen zijn vastge steld a. militaire motorrijtuigen; b. motorrijtuigen, ln gebruik bij open bare diensten en bedrijven; c. motorrijtuigen, in gebruik bij leden van het corps diplomatique, van het corps consulaire en van het permanente hof van van internationale Justitie; d. motorrijtuigen, ln gebruik bij genees- heeren, verloskundigen en verplegers, ten behoeve van de uitoefening van hun be roep; e. motorrijtuigen, dienende en ingericht voor zieken vervoer; f. motorrijtuigen, in gebruik bij geeste lijken, ten behoeve van de uitoefening van hun ambt; g. motorrijtuigen, dienende tot het ver voer ter zake van begrafenissen; h. motorrijtuigen, als bedoeld ln artikel 1, onder f. van het „Reglement Autover voer Personen"; i. motorrijtuigen, als bedoeld in artikel 1, onder h. en 1„ van het „Reglement Auto vervoer Personen"; j. motorrijtuigen, niet dienende en niet ingericht voor het vervoer van personen; k. motorrijtuigen, voorzien van een door of namens den chef van den generalen staf afgegeven bewijs van vrijen doortocht. Ter toelichting van vorenstaand be richt, dat gisteren nog ln een deel van onze vorige oplage werd vermeld, deelt men ons nog mede dat onder de pun ten h. en i, bedoeld worden; Autobussen in geregelde diensten, taxi's, touringcars en huurauto's (mét chauffeur) in normaal bedrijf. Deie regeling zal reeds aanstaanden Zondag gelden. ER DREIGT OOK VOOR DEN ZATERDAG EEN VERBOD. De „Tel." verneemt van welingelichte zijde dat het verbod als een voorloo pige proefmaatregel moet worden op gevat. Het Is de bedoeling nauwkeurig na te gaan of deze beperking inder daad een afdoende daling van het ben zineverbruik zal veroorzaken. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou de regee ring in overweging nemen ook voor den Zaterdag een rijverbod uit te vaardi gen. GELDT HET R.A.P. NOG WEL? Het „Utr. Dagblad" schrijft: Het merkwaardige feit doet zich nu voor, dat de vraag rijst: geldt het Reglement Autovervoer Personen nog wel? Is dit R.A. P. niet vervangen door een .„Wet Autover voer Personen", met eerr daarbij behoorend „Besluit Autovervoer Personen?" En wan neer dit Inderdaad zoo ls. blijven de auto bussen en de taxi's ên dergelijke dan uit gezonderd van het verbod om op Zonda gen en algemeen erkende Christelijke feest dagen benzine te gebruiken of vallen zij nu onder de algemeene bepaling, dat zij geen benzine mogen gebruiken, nu er verwezen wordt naar een reglement, dat niet be staat? Zekerheid dienaangaande konden wij, althans na nauwkeurige informatie bij bevoegde Instanties, niet verkrijgen. Hope lijk worde spoedig klaarheid ln deze mate rie verschaft. DIT VERBOD ZEER ONGEWENSCHT ALDUS DE K. N. A. C. Het bestuur van de K.N.A.C. verklaarde aan de „Tel." het benzineverbod geenszins de gelukkigste oplossing te achten, welke men had kunnen vinden voor het vraag stuk van noodzakelijke Inperking van het benzineverbruik. Het voornaamste bezwaar van de Auto mobielclub ls wel, dat uit den regeerlngs- maatregel blijkt, dat men een auto nog steeds als een luxe voorwerp beschouwt. Het komt ln den togenwoordlgen tijd vrij wel niet voor, dat men een auto houdt uit sluitend om er tochtjes in te maken op Zon- en feestdagen. Hieruit volgt reeds, dat men door een rijverbod op Zondag noodzakelijkerwijze ook andere belangen moet treffen. In de eente plaats zullen tal van plattelandsbewoners, die door de ge ïsoleerde ligging van hun woonplaats min of meer zijn aangewezen op hun wagen, ernstig worden gedupeerd. Ook rerhuurlnriehtlngen, die niet vallen onder de bij het regeerlngsbesluit ver melde uitzonderingen, zullen gedwon gen zijn hun bedrijf te sluiten. Dit zijn de inrichtingen, die auto's verhuren zonder chauffeur. Deze bedrijven zijn juist volkomen aangewezen op de feest dagen. Voor hotels en restaurant* bul ten de groote steden beteekent dit be sluit evenzeer een ernstigen slag. Als blijvende maatregel aldus het standpunt van de K.NA.C. ls dit rijver bod zeer ongewenscht. Of het effect groot zal zijn, zal bovendien moeten worden af gewacht. Niets belet immers een automo bilist om op weekdagen naar hartelust met benzine te morsen! Voor motorrijtuigen, die voorzien zijn van een z.g. bewijs van vrijen doortocht van den chef van den gen. staf, geldt de maatregel niet. Het ls de vraag of alle houders van doortochtbewljzen Inderdaad recht kunnen doen gelden op vrijstelling van het verbod, meent de K.N.A.C. Een matige benzinedistributie in plaats van deze drastische verbodsbepaling zou nam de meening van het K.N.A.C.-bestuur, meer op haar plaats zijn geweest onder de gegeven omstandigheden Het bestuur van de Automoblelclub zal dan ook niet nala ten zijn meening ln deze aan de regeering kenbaar te maken. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 1# en nam. 5 uur. ds. Krljkamp. Geref. Kerk: Voorm. 954 en nam. 5 uur. ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Bruljne. Ned. Prot. Bond: Voorm. 1054 uur, ds. P. v. d. Veer van Amsterdam. Gemeente Gods: Nam. 7 uur, paster Shappel. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. van Dijken van Gouda (bed. H.D.): nam. half zeven (Voorb. H.A.), cand. van der End van Gouda. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, cand. Lonkhuizen van Amersfoort. Oud-Geref. Gemeente: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur. leesdlenst. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. de Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem.: Gebouw v. Chr. Belangen (Schoolstraat) Voorm. 10.05 uur, ds. J. H. Mulder van Charlois: nam. 5.30 uur, ds ten Kate. KievietkerkVoorm. 10.05 uur.ds ten Kate. Ned. Prot. Bond: Voorm. 1 Ou. 35, dr. K. F. Sparnaay. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. zeven uur, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. zeven uur, ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: Nam. halfacht, ds. Oldeman van Delft. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. geen dienst: nam. 754 uur, ds. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. 1054 uur. leesdlenst; nam. 754 uur. ds. de Ruig. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dr. J. J. Woldendorp (H. Doopi; nam. 6'u uur. dezelfde. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 654 uur, ds. H. Versluys. Geref. Gemeente: Voorm. 10 en nam. 7 uur, Leesdlenst. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 10 en nam. 7.16 uur de heer Smit te Rotterdam. Vereen, van Vrllz. Hervormden: Nam. 654 uur, dr. Cannegleter van Oudshoom. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Eykman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bediening H. Doop) en nam. 7 uur, ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, leesdlenst en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gemeente: Voorm. 10.15 uur, ds. Nienhuls, van Oouda. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Bunschoten, W. L. Tukker, cand. te Hoek van Holland; te Sneek (als hulppred.), K. M. Vogel, cand. te Maartensdijk. Aangenomen naar Muiderberg, W. Olashouwer, cand. en hulppred. te Zwaagwestelnde. Bedankt voor Leppersum, J, Dlkboom te Drachten. OEREF. KERKEN. Aangenomen naar Amersfoort (als hulppred.) J. v. Buuren, cand. te Baam. CBR. OEREF. KERK. Beroepen te Mlddelharnls, J. O. van Minnet! te Hulzen (N.H.). VER. V. VRUZ. HERVORMDEN. Beroepen te Den Haag (2e pred.pl.) J. Zuur deeg te Hilversum. GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN. Gistermorgen heeft de Generale Synode der Geref. Kerken te Sneek haar zestiende zitting gehouden. Na opening der vergadering bracht dr. J. Thys rapport uit over de conclusies die in de den vorlgen avond ln comité-generaal gehouden zitting genomen zijn ten aanzien van de zaken van de Jodenzendlng. De synode heeft de deputaten ad hoe gedechar geerd en besloten opnieuw 5 deputaten te benoemen met 3 secundi en hen opgedragen de contraeten met de Oeref. kerken van Den Haag-Oost, Amsterdam en Rotterdam te contlnueeren, de reeds genomen maatre gelen af te werken, zoodat ook de miss. pre dikanten voor de Jodenzendlng worden op genomen ln de landelijke samenwerking naar art. 13 K.O., het werk van de bestaan de zendingscommissies, die van den kerke- raad uitgaan te steunen en de oprichting van nieuwe te bevorderen, het belang en de zaken van de Jodenzendlng te bepleiten inzonderheid ln het Zendingsblad. de kwes tie van de decentralisatie van het werk in overleg met de miss. predikanten en de zendende kerken nader te overwegen om dan e.v. de volgende Gen. Synode terzake voorstellen te doen en de kerken te verzoe ken om eenmaal per jaar voor den arbeid der Jodenzendlng een collecte te houden die met het oog op de terugloopende financiën krachtig aan te bevelen. Hierna kwam aan de orde de kwestie van het jus promovendi aan de Theol. Hooge- school te Kampen, waarover bij de Gen. Synode voorstellen inkwamen van de Part. Synode van Drenthe, het studentencorps der school, een aantal predikanten en theol. candldaten die aan haar hun oplei ding ontvingen en allen vroegen het pro- motlerecht te willen Invoeren. De Synode had besloten deze zaak afzonderlijk te be handelen en niet tegelijk met de andere zaken der School. Rapporteur was dr. H. Kaajan van Utrecht, die mededeelde dat de commissie een meerderheldsvoorstel en een mlnderheldsvoorstel had. Het eerste was van de kleinst mogelijke meerderheid en sprak uit dat waar geconstateerd moet wor den dat de gewenschte genoegzame eenpa righeid nog steeds ontbreekt ln overeen stemming met de uitspraak van de synode van Arnhem-1930 op de voorstellen niet behoord te worden ingegaan. Het voorstel van de grootst mogelijke minderheid sprak uit dat waar bij een groep predikanten en studeerenden de blijvende begeerte leeft om aan de Theol. Hoogeschool hun opleiding te kunnen voltooien en het niet billijk is aan een zeer groot deel der Geref. kerken de ver vulling van de begeerte naar het promotie- recht nog langer te onthouden aan curato ren en professoren moet worden opgedra gen om de volgende synode voorbereidingen en regelen en verordeningen aan te bieden om den weg te openen voor voortgaande stu die en promotie tot doktor ln de godgeleerd heid. Na langdurige discussie werd de zitting verdaagd. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11