LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 27 September 1939 Overzicht De strijd ter zee Het Britsche Lagerhuis De Fransche Communistische partij ontbonden Groote diplomatieke actie in Oost-Europa Tien geboden voor den Duitschen soldaat Telegram van Grandi aan Halifax Uit Amerika Verspreide berichten DAGBLADRECLAME RECHTZAKEN Laatste Berichten Binnenland Een ondernemende loopjongen LUCHTBESCHERMING Buitenland •JOODSCHE BURGEMEESTERS IN POLEN? Het Fransche Havasbureau meldt: Vol gens berichten van de Russische grens zouden de Russische autoriteiten onlangs in verscheidene steden in Polen Joodsche burgemeesters benoemd hebben, zoo te Lwow, Kolomija en Tarnopol. Volgens betrouwbare berichten hebben de Russische militaire autoriteiten alle mannen in de grensdorpen gemobiliseerd voor werken van strategisch belang ter plaatse. Slechts vrouwen, kinderen en ouden van dagen blijven in de dorpen. ZWEEDSCH PROTEST. De Zweedsche gezant te Berlijn heeft de Duitsche regeering een protest tegen het torpcdeeren van het Zweedsche s.s. Gertrud Bratt overhandigd. In dit protest behoudt de Zweedsche regeering zich het recht tot het eischen van schadevergoeding voor. zoo wel voor haarzelf als voor de eigenaars. Eenzelfde stap is gedaan in verband met het tot zinken brengen van het Zweedsche stoomschip Silesia. Duitsche verdediging. De Duitsche Dienst verdedigt het tot zin ken brengen der Finsche en Zweedsche schepen aldus le. Nadat Engeland onder miskenning van het volkenrecht, onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog een contrabande- lijst publiceerde, welke de met het volken recht in overeenstemming zijnde bepalin gen der Duitsche regeling van het prijsrecht verre overtrof, is Duitschland gerechtigd ge weest tot overeenkomstige verdedigings maatregelen over te gaan, door de wet tot wijziging der regeling van het prijsrecht van 12 September Reischgesetzblatt 1939. blad zijde 17711. 2e. De in de wet van 12 September voor ziende contrabande-lijst is aan alle neu trale mogendheden door middel van de Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers, ter kennis gebracht. 3e. Volgens art. 1, sub 1 en sub 12 van deze wet wordt materiaal, dat voor de ver vaardiging van kruit en springstof dienen kan. onvoorwaardelijk als contrabande be schouwd. 4e. Cellulose is een artikel, dat in zeer grooten omvang voor de vervaardiging van explosieve stoffen gebruikt wordt. 5e. Uit de berichten in eenige buiten- landsche bladen, dat men van meening was, dat cellulose geen contrabande was. kan slechts blijken, dat den geïnteresseerden blijkbaar de vereischte chemisch-technische kennis ontbrak. Voor iederen vakman moet het echter bij kennisneming van de aan de neutrale landen medegedeelde contrabande- lijsten volkomen duidelijk zijn, dat cellulose onmiskenbaar de eigenschap van contra bande bezit. Overigens volgt ook hier Duitschland slechts het voorbeeld van En geland, waar reeds 15 September officieel verklaard werd, dat een neutraal schip met een lading voor Duitschland bestemde pa pierpap was opgebracht. 6e. De Duitsche duikbootcommandanten hebben dus slechts hun plicht gedaan, wan neer zij het vervoer van ladingen cellulose naar Engeland verhinderden. Want de cel lulose zou uit Engeland zijn teruggekeerd in den vorm van springstof welke tegen de Duitsche frontsoldaten zou zijn gebruikt. In overeenstemming met de bepalingen van den zee-oorlog en met de traditie van rid derlijkheid der Duitsche oorlogsmarine is men tegen de bemanningen der schepen, die alle gered zijn, met de grootste voorko mendheid opgetreden. 7e. Ook hout moet dan onvoorwaardelijk als contrabande worden beschouwd, wan neer het materiaal, geldt dat voor de ver vaardiging van in art. 1, sub 1 tot 10 der wet van 3 September genoemde contraban de geschikt is. Als voorbeeld zij slechts ge noemd mijnhout, dat voor de winning van de in art. 1, sub 10 als contrabande ge noemde brandstoffen gebruikt wordt. 8e. Voor iedere neutrale mogendheid, waaraan schade is toegebracht door de Duitsche zeestrijdkrachten bij de uitoefe ning van het prijsrecht, staat de mogelijk heid open zich te wenden tot het Duitsche prijzenhof te Hamburg, welks onafhanke lijke rechters alle klachten objectief zullen onderzoeken en beoordeelen. GEEN ZEEGEVECHT. Ook de Noorsche admiraliteit heeft thans medegedeeld, dat geen zeeslag is gevoerd voor de Noorsche kust bij Bergen. De ge ruchten zijn vermoedelijk ontstaan doordat men dynamiet-ontploffingen voor geschut vuur gehouden heeft. In antwoord op gestelde vragen heeft Hore Belisha in het Britsche Lagerhuis medegedeeld, dat het niet de bedoeling is een reeds in dienst zijnd man-over zee te zenden, voor hij den leeftijd van negentien jaar heeft bereikt. Het is evenmin de be doeling om volgens de wet op den dienst plicht manschappen op te roepen om over zee dienst te doen beneden den leeftijd van twintig jaar. Voorts deelde de minister mede, dat wanneer het Britsche expeditie- leger in actie zal zijn gekomen, commu- niqué's zullen worden uitgegeven, gelijk aan de Fransche. Attlee bracht als leider van de Labour- oppositie hulde aan den moed van de zee lieden, ook die der neutrale landen en sprak bewondering uit over den weerstand van Warschau. Voorts sprak hij de vrees uit, dat het belang van den economischen kant van de oorlogvoering niet voldoende erkend is in de samenstelling van het oorlogskabinet, hetgeen spr. een ernstige zwakheid noemde. Ook achtte spr. het wenschelijk, dat iemand van het oorlogskabinet speciaal be last zou worden met de overweging van het effect van alle maatregelen op het moreel van het volk. De Fransche ministerraad heeft be sloten bij decreet de Fransche com munistische partij te ontbinden. Volgens dit decreet worden alle groepen, die verbonden zijn met de communistische partij, eveneens ontbonden en wordt ver boden alle geschriften van de partij en de verbonden groepen te publiceeren, te ver spreiden of te propageeren. Hetzelfde geldt Meer dan de oorlog te velde of ter zee blijft de diplomatieke actie de aandacht opeischen Er schijnt weer iets op til te zijn, al is nog niet te voorspellen wat. In de eerete plaats: De Duitsche rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop. heeft zich vanochtend met het Condor-vlieg tuig Grenzmark van het vliegveld Tem pelhof met den ambassadeur der sovjet unie te Berlijn, Schwarzev. en legatie secretaris Parolaw. op uitnoodiging der sovjet-Russische regeering naar Moskou begeven. De rijksminister van buitenlandsche za ken wordt vergezeld door onderstaatssecre taris Gauss, de legatieraden Schnurre. Henke en Kordt. de plaatsvervangend chef van het protocol von Halem en leden van zijn persoonlijken staf. Bij het vertrek waren aanwezig de sovjet- Russische luchtvaart-attaché, brigade-gene raal Beljakoff met leden der sovjet-Russi sche ambassade. Voor zijn vertrek had von Ribbentrop nog een onderhoud met Hitler, die gisteren te Berlijn is teruggekeerd. Volgens Moskou zou het zijn om te spre ken over de vraagstukken, die zich voor doen door de ontwikkeling in Polen. Maar is dat niet ietwat te simplistisch Aan de Times wordt in verband hiermede gemeld, dat „Duitschland een slechten koop heeft gesloten met betrekking tot de demar catielijn in Pelen". Naar het schijnt, be schouwt Duitschland de demarcatielijn nog steeds als tijdelijk, doch indien Moskou dit ook doet, dan is dat niet met de bedoeling in Oostelijke richting terug te trekken. Dat Moskou de bezetting der sovjets op zijn minst als duurzaam beschouwt, wordt weer- voor de geschriften van de Derde Interna tionale De Fransche ochtendbladen wenschen den leider der regeering geluk met diens besluit de communistische partij te ont binden. Zij constateeren, dat de commu nisten door de wet beschermd werden, ter wijl ze de belangen van Frankrijk veron achtzaamden. Ondanks den tijd, welke hun werd gelaten om een andere houding aan te nemen, na te denken en te beslissen, hebben zij geen enkel doeltreffend gebaar gemaakt. Men vroeg hun niet zichzelf te verloochenen, doch zichzelf getrouw te blijven in huil houding tegenover het Hit- lerisme. De minïtser-president heeft dit probleem opgelost zooals dat moest. In het binnenland van Frankrijk zijn de vijanden verstikt dank zij de ontbinding der communistische partij. Reeds hebben vanochtend tal van com missarissen van politie bezoeken gebracht aan de zetels der communistische organi saties, teneinde de noodige maatregelen te nemen. Er is een oorlogskruis ingesteld. De Duitsche pers publiceert de „tien ge boden" voor de oorlogvoering, welke ieder Duitsch soldaat in zijn zakboekje heeft staan. Deze luiden: 1. De Duitsche soldaat strijdt ridderlijk voor de overwinning van zijn volk; wreed heid en nuttelooze vernieling zijn zijner on waardig. 2. De strijder moet in uniform gekleed zijn of een van verre zichtbaar kenteeken dragen. In burgerkleeding strijden is verbo- derb 3. Een tegenstander, die zich overgeeft, mag niet worden gedood, ook niet de franc- tireur of spion; dezen zullen hun rechtvaar dige straf van de rechtbank krijgen. 4. Krijgsgevangenen mogen niet worden mishandeld of beleedigd; wapens, plannen en aanteekeningen moeten worden afgeno men. van hun bezit mag overigens niets worden weggenomen. 5. Dum-dum kogels zijn verboden; kogels mogen niet tot dum-dum kogels worden ge maakt. 6. Het Roode Kruis is onschendbaar, ge kwetste tegenstanders moeten menschelijk worden behandeld, geneeskundig personeel en geestelijken mogen in hun geneeskundige taak en zielzorg niet worden gehinderd. 7. De burgerbevolking is onschendbaar, de soldaat mag niet plunderen of iets moed willig vernielen. Historische monumenten en gebouwen, welke zijn gewijd aan gods dienst, kunst, wetenschap of weldadigheid, moeten speciaal worden ontzien; van de burgerbevolking kan alleen op bevel van superieuren en tegen schadeloosstelling het verrichten van diensten worden geëischt. 8. Neutraal gebied mag noch door betre den, noch door overvliegen, noch door be schieten bij de oorlogshandelingen worden betrokken. 9. Wanneer een Duitsch soldaat in ge vangenschap raakt, moet hij desgevraagd naam en rang opgeven; in geen geval mag hij spreken over zijn troepenafdeeling en over militaire, politieke of economische toe standen op Duitsch gebied; hij mag zich daartoe noch door beloften, noch door drei gementen laten overhalen. 10. Overtreding van deze voorschriften is strafbaar. Wanneer de vijand handelt tegen de punten 1 tot en met 8. moet dit worden gemeld, vergeldingsmaatregelen mogen slechts worden toegepast op bevel der hoo- gere legerleiding. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Halifax, heeft een telegram ontvan gen van den vroegeren Italiaanschen am bassadeur in Londen, graaf Grandi. waar in deze hem er van in kennis stelt, dat met het oog op huidige uitzonderlijke omstan digheden hij niet in staat is, terug te kee- ren naar Londen, om officieel afscheid te spiegeld door de gepubliceerde verklaringen en de algemeene en grondige invoering van het sovjetstelsel. De koop met Hitier heeft den sovjet-invloed, welke reeds overal tus- schen Oostzee en Zwarte Zee wordt gevoeld, overal enorm doen toenemen, terwijl de tegeninvloed van Duitschland. welke tot nu toe heeft bestaan, vrijwel is verdwenen, daar Duitschland getoond heeft niet in staat te zlin weerstand te bieden aan den eisch van Stalin met betrekking tot de ver- deelingslijn in Polen. Men gelooft, dat Duitschland thans al wat sovjet-Rusland in Oost-Pruisen en zelfs op den Balkan zou vragen, zal moeten in willigen. tenzij het in staat is in het Westen een bliksemoverwinning te behalen en aldus zijn handen vrij te maken om met den nieuwen vriend, dien het op zijn drempel heeft toegelaten, af te rekenen. En te Moskou is nog de Turksche minister Saradjogloe. die reeds door Molotof en Ka linin is ontvangen. De Turksche minister wordt danig gefêteerd Voorts blijft de kwestie van de verhouding tusschen Moskou en Estland. Van Russische zijde is het volgende communiqué gepubli ceerd „In verband met het feit, dat de uitleg der Estlandsche regeering over de omstan digheden. waarin een te Tallinn geïnter neerde Poolsche duikboot in onbekende richting is verdwenen, onbevredigend was gebleven, zijn tusschen Estland en de sovjet unie onderhandelingen gëopend over maat regelen tot beveiliging van de sovjetwate ren tegen manoeuvres van vreemde duik- booten. die zich in de Baltische wateren schuil houden. Volgens de verklaringen der Estlandsche regeering was een Poolsche duikboot de Estlandsche wateren binnenge lopen „met een machine-defect, dat haar manoeuvreering belette". Het is echter on begrijpelijk. hoe onder deze omstandig heden de beschadigde duikboot aan haar bewaking kon ontsnappen en uit de haven der Estlandsche hoofdstad kon vluchten. Men acht het hoogst waarschijnlijk, dat te Tallinn de duikboot gerepareerd is en waar schijnlijk van brandstof voorzien en zoo kon ontsnappen. Indien men rekening houdt met het feit. dat volgens een rapport nemen van de Britsche souvereinen, vóór zijn opvolger in Londen zal zijn aange komen. Grandi verzoekt Halifax, om aan H. H.- M. M. de uitdrukking te willen overbrengen van de „gevoelens van dankbaarheid, die mijn vrouw en ik ondervinden voor de minzame welwillendheid, de uitgelezen hof felijkheid, waarmede H. H. M. M. ons ver eerd hebben gedurende mijn verblijf van zeven jaar in Engeland als Italiaansch am bassadeur bij het hof van St. James". Voorts heeft Grandi Halifax verzekerin gen gegeven van zijn oprechte vriendschap. Het Britsche ministerie voor de voorlich ting deelt mede, dat graaf en gravin Grandi steeds in vriendelijke herinnering zullen worden gehouden door een zeer uit- gebreiden kring van vrienden, dien zij ver worven hebben tijdehs'hun verblijf van ze ven jaren in Groot-Brittannië en niet het minst door den premier en den minister van buitenlandsche zaken en de overige le den der regeering. Men gevoelt werkelijk spijt over het ver trek van graaf en gravin Grandi doch geeft uitdrukking aan voldoening over het vooruitzicht, dat zij in de naaste toekomst een particulier bezoek zullen brengen aan Londen. Intusschen wordt de aankomst van den nieuwen ambassadeur Bastianini met ge voelens van hartelijkheid afgewacht. 101 EENHEDEN DER VLOOT MET ONBEKENDE BESTEMMING VERTROKKEN. 101 eenheden van de Amerikaansche vloot zijn van de vlootbasis van San Pedro (Californiei uitgevaren voor geheime ma noeuvres, die vier dagen zullen duren. Bij deze eenheden bevinden zich tien pantser schepen, drie vliegkampschepen, tien zware kruisers, elf lichte kruisers, 43 torpedoja gers, elf duikbooten. drie hulpschepen en mijnenleggers. DE AMERIKAANSCHE VOORRADEN. Roosevelt heeft den Amerikanen aange raden geen goederen naar het buitenland te verkoopen. die de Vereenigde Staten voor hun eigen verdediging noodig hebben. In een persconferentie deelde de president mede, dat de eerste stappen voor den aan koop van dergelijke goederen zijn gedaan. De regeering. aldus zeide hij, wenscht na tuurlijk niet. dat zij worden uitgevoerd, wanneer getracht wordt reservevoorraden voor geval van nood te vormen. De presi dent noemde onder andere rubber, man gaan, mangaanijzer. tin en chroommetalen. PAMFLETTEN BOVEN WITTE HUIS. Een door een vrouw bestuurd vliegtuig heeft boven het Witte Huis te Washington een proclamatie met pacifistlschen inhoud uitgeworpen. Deze proclamatie was afkomstig van een organisatie van vrouwelijke pacifisten. DE PAN-AMERIKA AN SCHE CONFERENTIE. Miguel Campa, de leider der Cubaansche delegatie ter Pan-Amerikaansche conferen tie heeft een voorstel ingediend, waarbij iedere actie, welke beoogt den Europeeschen oorlog over te brengen naar de Amerikaan sche wateren verklaard wordt tot een daad tegen de Amerikaansche veiligheid. Voorts wordt de „zone der Amerikaansche veilig heid" er in uitgebreid tot een gebied tus schen denkbeeldige lijnen in den Atlanti- schen en den Stillen Oceaan. De Noord-Amerikaansche voorstellen be treffen: 1. de Amerikaansche neutraliteit; 2. een middel om deze neutraliteit, d.w.z. de bescherming der Amerikaansche belan gen, te doen eerbiedigen; 3. economische samenwerking, omvatten de een financieele samenwerking en de handhaving van het ruilverkeer tusschen de Amerikaansche republieken; uit Leningrad op twee plaatsen in de Loe- gabaai periscopen van onbekende duik booten zQn gezien, kan men tot de conclusie komen, dat eenige onbekende duikbooten ergens bij de Estlandsche kust een geheime basis hebben In verband met deze omstan digheden krijgt het vraagstuk van de bevei liging der sovjetwateren tegen de manoeu vres van zich schuil houdende duikbooten groote beteekenis". Is het wonder, dat in aansluiting hierop wordt gemeld, dat een nieuw Russisch-Estlandsch handelsverdrag, in houdende zekere faciliteiten voor den Sovjethandel EN DE SOVJETVLOOT IN ESTLANDSCHE HAVENS, mogelijk vandaag zal worden onderteekend Naar Reuter verder meldt, wordt de Est landsche minister Selter binnen een week in Moskou terug verwacht. De sovjets zouden dus Estland feitelijk al vrijwel in hun invloedssfeer hebben ge trokken Te verbazen is het niet, dat Roemenië zich onbehaaglijk gevoelt, ook al vernqemt men, dat de Russische verzekering, volgens welke de Roemeensche neutraliteit ontzien zou worden, in de laatste 24 uur herhaald is. Zoowel in officleele als in andere krin gen gaf men te Boekarest uiting aan zijn verwondering over een bericht betreffende een mogelijken Russischen aanslag op Bessarabië. Het is een feit. dat de Russen langs de Dnjiestr versterkte liniën hebben aangelegd en de troepen in deze streek on langs hebben versterkt Roemenië heeft eenige weken geleden bij wijze van voor zorgsmaatregel meer troepen naar Bessara bië gezonden en inderhaast een verdedi gingslinie langs de Dnjiestr opgeworpen Nadat deze week in vele kringen een zeker pessimisme ten aanzien van de Russische bedoelingen viel waar te nemen, uitte men zich thans in meer hoopvolle bewoordingen. De geruchten over militaire incidenten en sluiting van de grens worden fantastisch genoemd. De oude grens is normaal open voor het verkeer en de betrekkingen ver- loopen normaal op grondslag van neutra liteit. Maar toch 4. humaniseering-van den oorlog. Deze voorstellen zijn geïnspireerd op de voorbeelden uit den oorlog in Spanje, om den toegang tot havens te verbieden, op straffe van interneering, aan duikbooten der oorlogvoerenden en op het voorbeeld van het vliegen boven het grondgebied van België, Denemarken en Nederland in dezen oorlog om eraan te herinneren, dat de rech ten der neutralen niet boven hun grondge bied vliegtuigen willen zien vliegen anders dan in gevallen, waarin vaststaat, dat zij in ongereede zijn geraakt. De voorstellen bevelen voorts aan de vor ming van marinepatrouilles om de handels wegen in de Amerikaansche wateren te be schermen, waarbij een zone van onbepaal de breedte zal worden ingesteld. PROJECTIELEN OP BELGISCH GEBIED ONTPLOFT. Uit Verviers wordt gemeld aan de Libre Belgique", dat gisterochtend de Duitsche luchtdoelartillerie in het gebied van Beialf en Mosthaus het vuur heeft geopend op een of meer vliegtuigen, welke van Belgisch ge bied niet gezien konden worden. Ongeveer vijftien schoten werden gelost en vier pro jectielen zijn op Belgisch gebied, ongeveer 2Vi K.M. van de grens, ontploft. De ont ploffingen veroorzaakten trechters met een middellijn van 2 meter en een diepte van 1.50 meter. De projectielen kwamen terecht bij Igelmondermule. AGENTEN VAN DE GESTAPO VEROORDEELD. De rechtbank te Bazel heeft een Zwitser, die in dienst was van de Gestapo en in Frankrijk en Zwitserland berichten, welke ongunstig waren voor Frankrijk, heeft ver zameld. veroordeeld tot vijf maanden ge vangenisstraf. De Duitsche chauffeur van een inspecteur van de Gestapo is tot zes we ken veroordeeld. •De ruggegraat van elk goed reclame-plan HET FAILLISSEMENT VAN DE NOORD- NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. Vandaag wees het gerechtshof te Leeuwar den arrest in het verzet tegen het door de Groninger rechtbank uitgesproken faillisse ment van de N V. Noord-Nederlandsche Hypotheekbank te Groningen, welk faillis sement was aangevraagd door de Nuts- spaarbank aldaar. Het hof is in zijn arrest tot de conclusie gekomen, dat het faillissement dient te worden gehandhaafd en heeft daarbij o.m. overwogen, dat de door appelante aange voerde argumenten, krachtens welke de hypotheekbank over voldoende contanten zou beschikken, als niet terzake dienende bulten beschouwing kunnen blijven Vast staat, dat de Nutsspaarbank, welke faillisse ment aanvroeg, predltrice is en dat de hy potheekbank haar betaling heeft geweigerd van verschenen rente. Daarbij is bij exploit door den deurwaarder vastgelegd, dat de bank niet meer aan haar verplichtingen vol deed. Het hof overwoog voorts, dat ten aanzien van de vorderingen van de Nutsspaarbank van eenig geschil tusschen haar en de hy potheekbank niets is gebleken, zoodat de vorderingen niet discutabel geacht kunnen worden. De door de Nutsspaarbank aange voerde verklaring, dat de hypotheekbank weigerachtig bleef ook van andere zijde ter betaling aangeboden coupons te voldoen, .s door de laatste onbetwist gelaten Met verbetering van gronden bekrachtig de het hof het uitgesproken faillissement. DIEFACHTIGE JONGEN HAD EEN HEEL WINKELBEDRIJFJE OPGEZET. Bij een groote zaak in kruidenierswaren in Den Haag worden de loopjongens van tijd tot tijd gecontroleerd. Bij een 14-jari- gen loopjongen werden bij een dergelijke controle gisteren door den winkelchef een blikje sardines, een paar rollen pepermunt en enkele ontbijtkoeken gevonden. Dit was voor de winkelleiding reden om den jongen op staanden voet te ontslaan en naar huis te zenden. Thuis vertelde de jongen hui lende dat hij een ongelukje met zijn fiets had gehad en dat dat de reden van zijn ontslag was. De groote broer begaf zich onmiddellijk naar den chef om te vragen of het nu wel noodig was zijn broertje voor een dergelijke futiliteit te ontslaan. Doch toen hli de ware toedracht vernam, was hij in het geheel niet verwonderd. De jongen had thuis een geheel kruideniersbedrijfje. HU kon Immers de goederen tegen inkoops prijs verkrijgen? De groote broer moest toen echter trooren, dat dit in het geheel niet het geval was en door den chef werd de politie er in gekend. Deze is in het woon huis van den jongen in de Van Bassenstraat eens een kijkje gaan nemen en vond daar op zolder een zich gestadig uitbreidende kruidenierswinkel. De ondernemende knaap had zelf een winkelopstand en een bureautje getimmerd en ook weegschalen en corres pondentie ontbraken niet. Door den jeug digen zakenman werd nJ. geregeld offerte gevraagd aan verschillende groote zaken. Het was allemaal prachtig in orde, doch helaas waren de waren, die in zijn „winkel" verkocht werden, alle afkomstig uit de zaak. waar hij in dienst was geweest. Hij dreef hierin handel met familie en kennissen. De gevonden voorwerpen zijn in beslag genomen en tegen den Jongen zakenman is proces-verbaal opgemaakt wegens dief stal. is een belangrijke zaak voor iedereen, maar voor U en Uwe huisgenooten is zij van het allergrootste gewicht- Inlichtingen verstrekt de secretaris van de aideeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. KOE. Rapenburg 9. Tel. 25410, b. g. g. 24807, waar men zich tevens kan opgeven als lid. MR. L. J. A. TRIP IS HERSTELD. Naar wij vernemen, zal de president van de Nederiandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, die een geneeskundige behandeling heeft ondergaan, over eenigen tijd het Bronovo- ziekenhuis te 's-Gravenhage, waar hij ver pleegd wordt, geheel hersteld verlaten. Hij hoopt spoedig daarna zijn werk zaamheden te kunnen hervatten. DE INDIË-LUCHTLIJN. Aneta meldt uit Batavia: Met ingang van 28 September is de reis- duur op het traject BataviaNapels vast gesteld op 6 dagen en op het traject Na pelsBatavia op 5'/t dag. De vertrekdagen blijven Maandag en Donderdag. DE SPOORWEGTENTOONSTELLING VERLENGD. De spoorwegtentoonstelling te Amster dam wordt een week verlengd. Hedenmor gen werd de 150.000ste bezoeker gehuldigd. Het was de sergeant B. H. Ockeloen, uit Geldermalsen, die als geschenk een elec- trisch scheerapparaat ontving. MIJN TE NOORDWIJK ZEE GEDEMONTEERD. De gistermiddag te Noordwijk Zee aan gespoelde mijn was een HoUandsche mijn, die vanmorgen reeds is gedemonteerd door Marinepersoneel en vervolgens per auto vervoerd is naar Nieuwediep. DOLLE WOLF BRENGT VERSCHRIKKING Een dolle wolf heeft bij Bagdad 35 per sonen aangevallen en wonden toegebracht Totnutoe zijn vijf personen aan de wonden bezweken. De wolf werd na een klopjacht van 2 dagen ten Zuiden van Basra neer gelegd. „Zeg brandweerman, wilt U Uw voeten eerst even vegen?" 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2