BINNENLAND Zoodra mogelijk zaken- en studieverlof IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad KERK- EN SCHOOLNIEUWS De maatregelen tegen prijsopdrijving Het Westland betaalt zijn tol De bescherming van de openbare orde Aanbestedingen tijdens oorlogsgevaar Voorbereidingen worden getroffen De passagiers van de Johan de Wilt in ons land Generale Synode der Gereformeerde kerken AUGUSTUSPRIJZEN MOGEN, ALS REGEL. NIET WORDEN VERHOOGD. De minister van economische zaken deelt met betrekking tot de prijspolitiek het vol- gende mede: Als regel zal blijven gelden tenzij in bijzondere gevallen anders in bepaald dat iedere verhooging van prijzen boven het peil, dat voor de artikelen gold in de maand Augustus j.l., als prijsopdrijving zal worden beschouwd en derhalve verboden is, tenzij deze verhoo ging door aantoonbare verhooging van den kostprijs gemotiveerd is. De bezwaren, welke aan dezen regel ongetwijfeld zijn verbonden, wegen niet op tegen de gevaren, welke ontstaan bij een ongecontroleerde prijsbeweging. Sommige der bezwaren worden grooter naarmate de huidige omstandigheden langer duren. Met inachtneming van het bovenstaande beginsel is de minister bereid zooveel mogelijk aan deze bezwa ren tegemoet te komen. Om te voorkomen, dat schade geleden wordt o.a. tengevolge van verkoop van hetzelfde artikel tegen verschillende prijzen, zal de minister verzoeken om deze bezwaren te ondervangen, onder zoeken en voor de daarvoor in aanmer king komende artikelen of groepen van artikelen een billijke regeling treffen. WAAR MOET HET MET ZIJN DRUIVEN HEEN? HET VOORLOOPIG VERSLAG OVER DE VOORGESTELDE NADERE VOORZIENINGEN. Vrijwel algemeen was men aldus het voorlooplg verslag der Tweede Kamre met de regeering van oordeel, dat zoowel de persexcessen als de inderdaad ontoelaatbare mondelinge uitlatingen, waarvan in de me morie van toelichting inzake de wet tot be scherming der openbare orde sprake is, een ernstig euvel vormen. Dit euvel be hoort krachtig te worden bestreden. Vele leden wilden er intusschen reeds dadelijk den nadruk op leggen, dat het te gengaan van deze excessen ten gevolge kan hebben, dat de vrijheid van meeningsuiting en de vrijheid van drukpers zelf worden aangetast. Deze belangrijke democratische rechten behooren in ieder geval behouden te blijven. Blijkens de memorie van toelichting ziet de regeering het belang hiervan in en heeft zij er naar gestreefd haar voorstellen zóó te formuleeren. dat aan deze rechten niet getornd wordt. De leden, hier aan het woord waren, met alle waardeering voor de goede bedoelingen der regeering. van oordeel, dat zij in haar streven niet geslaagd is. Huns inziens zal de vrijheid van meeningsuiting in het algemeen en de vrijheid van druk pers in het bijzonder wel degelijk door de ontworpen bepalingen, indien onveranderd wet geworden, in ernstige mate in het ge drang geraken. In de memorie van toelich ting zegt de regeering, dat de vrijheid van meeningsuiting, mits goed gebruikt, ook voor de richtige functionneering van onze staatsinstellingen van groot belang kan ztjn. Daarmee drukt zij zich echter veel te zwak uit. Zonder overdrijving mag de vrije meeningsuiting een der grondpijlers van ons democratisch staatsbestel genoemd worden. Bij voorstellen als die van dit ontwerp be hoort men zich dan ook ernstig af te vra gen of het nadeel, dat de persvrijheid en in het algemeen de vrijheid van meenings uiting in het gedrang komt, niet grooter is dan het voordeel, dat men bepaalde exces sen kan onderdrukken. Naar het oordeel de zer leden is het nadeel hier inderdaad groo ter dan het voordeel. Deze overweging zou op zich zelve reeds voldoende zijn om hen zeer sceptisch tegenover het wetsontwerp te doen staan. Daar komt echter nog bij, dat het huns inziens zeer twijfelachtig is. of de voorgestelde bepalingen wel doeltreffend zullen zijn ter bestrijding van het kwaad, waartegen de regeering zich wil richten, en dat er klemmende argumenten zijn aan te voeren voor de stelling, dat de leemten, welke zij meent waar te nemen, althans ten deele niet zoozeer worden veroorzaakt door een tekort aan strafbepalingen als wel door een niet voldoende toepassing der bestaan de bepalingen. Andere leden meenden met de regeering. dat wezenlijke aantasting van de vrijheid van meeningsuiting door de voorgestelde bepalingen niet gevreesd behoeft te wor den. De strekking van het wetsontwerp is slechts te voorkomen, dat deze vrijheid ont aardt in bandeloosheid. Tenslotte verklaarden verscheidene leden het te betreuren, dat de regeering vóór de indiening van dit wetsontwerp den Neder- landschen journalistenkring niet heeft ge hoord. Zij verzochten den minister alsnog met het bestuur van dezen kring overleg te openen. Ook overleg met de vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers zou men op prijs stellen. BOND VAN EXPLOITANTEN VAN RADIO-CENTRALES. De bond van exploitanten van radio-cen trales (berci, waarin vrijwel alle particuliere radiocentrales in den lande vereenigd zijn, hield zijn jaarvergadering in „Bellevue" te Amsterdam, aan welke vergadering, zooals gewoonlijk, een materialenbeurs verbonden was. Een motie werd aangenomen, welke ter kennis zal worden gebracht van den minister van binnenlandsche zaken, waarin de ex ploitanten van radio-centrales zich ernstig beklagen over het uitblijven van maatrege len tegen de hooge precarioheffingen in sommige gemeenten en van invoering van den draadomroep. Men schrijft ons: Een lange kleurige vloot vaart iederen dag door de Westlandsche vaarten, het is de donkere weelde uit de kassen, die ter vei lingen wordt aangevoerd. Het is de keur en de roem van het West- land. welke geoogst wordt, en eigenlijk een feest beteekenen moet in de rij van cul tures. die elk jaar deze vruchtbare streek aflevert. Druiven op het water, druiven op den weg, druiven in het veilinggebouw; het is het praeludium van hetgeen den steden wacht. Maar voor de kweekers is er helaas geen feesttoon in de veilinghal; daarvoor draaien de wijzers van de veilingklok te langzaam. De druiven zijn het zorgenkind van den goeden Westlandschen kweeker. Die zorgen worden slecht beloond. De kweeker betaalt zijn tol aan de ge sloten grenzen Bij millioenen kilo's komen de Franken- thalers. Alicante en andere drulvensoorten uit de kassen; zij moeten een weg vinden ergens. Vroeger stonden de treinen klaar om het product zoo snel mogelijk over onze gren zen te brengen; de boot te Hoek van Hol land of Rotterdam bracht de Westlandsche druiven naar de overzeesche afnemers. Maai- Engeland heeft er zijn grenzen voor gesloten; België heeft vrijwel geen behoefte aan ons product. Het valt alleen nog mee, dat Duitschland toch nog interesse blijft behouden voor onze druiven, al is het aantal kilo's dat verzonden kan worden, heel wat geringer dan in normale jaren. En dus moet ons eigen land voor de af name zorgen van den drulvenvloed. Zie maar naar den straatkoopman, die de druif aanprijst voor nog geen dubbeltje per pond „Wat zal de tuinder krijgen," zal men in de steden zich afvragen. De noteeringen wijzen het aan; een 14 of 21 cent voor een kilo frankenthalers. Het gebeurt niet te vaak dat boven de twintig cent per kilo wordt betaald. En Dinsdag kwam men zelfs in Naaldwijk tot 14 cent. Men behoeft geen vakman te zijn om te kunnen bepalen, dat de druiventeelt het er slecht afbrengt. En als men vergelijkt bij het vorig jaar, is halveering van den prijs te constateeren. En ten spijt van dien lagen prijs, durven de handelaren toch nog den opslag in de koelhuizen niet aan. Waar anders flinke hoeveelheden worden opgeslagen om in de komende maanden geleidelijk verhandeld te worden, moet nu vrijwel de volle aanvoer iederen dag worden verwerkt in ons land. Het Westland treft het dit jaar met zijn beste product niet bijzonder! POLITIE TRAD OP TEGEN HAMSTERAARS. De politie in verschillende plaatsen op de Veluwe heeft bij talrijke personen huiszoe king gedaan in verband met hun opgave voor inventariseering. Hiervan is komen vast te staan, dat vele groote voorraden niet waren aangegeven. Verder bleek, dat som mige lieden producten vervoerden, waarvan het transport verboden is. In Kootwijk werd bij een zekeren G. v. d. B een hoeveelheid van 16.000 K G. graan aangetroffen, welke niet was aangegeven. De geheele voorraad is in beslag genomen. In Barneveld vervoerde zekere T. een kwantum veevoerder, dat niet gedekt was door de vereischte documenten Ook deze voorraad is in beslag genomen. Een winke lier in die gemeente. H.. bleek in het bezit van een groote partij suiker, welke evenmin was aangegeven. Ook deze partij werd op- geëischt. In andere plaatsen oefent de politie in samenwerking met ambtenaren van het de partement van economische zaken even eens een nauwgezette controfe uit. RISICOREGELING VOOR WERKEN VOOR RIJKSREKENING. De regeering heeft na overleg met den Nederlandschen aannemersbond en pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Ne derland en de confessioneele werkgevers organisatie in het bouwbedrijf, een regeling vastgesteld, welke zal gelden voor de aan besteding van werken voor rijksrekening gedurende den tijd, dat er oorlogsgevaar is in den zin van het tiende hoofdstuk van de grondwet, of gedurende het tijdvak dat er oorlog in Europa is, waar Nederland niet bij betrokken is. Deze regeling was noodig omdat het ge heele aanbestedingssysteem practisch stil is komen te staan, aangezien het bepalen der inschrijvingsommen onmogelijk is gewor den wegens de onzekerheid in de prijzen der materialen en vanwege de onzekerheid van den loonsfactor in de toekomst. De aannemers kunnen derhalve het risico van een bouwwerk niet meer overzien, waardoor de te houden aanbestedingen voorloopig uitgesteld moesten worden. Door de nieuwe regeling zijn de moeilijkheden voor een be langrijk deel weggenomen. Bepaald is dat de kosten, ten gevolge van prijsstijging van bouwmaterialen, hout, ijzer, enz. en van brandstoffen, alsmede wegens stijging der loonen voor 85 pet. door de aanbesteder zullen worden gedra gen. en voor 15 pet. door den aannemer. Hiertegenover staat, dat de eventueele voordeelen van een latere daling voor 85 pet. aan den aanbesteder ten goede zullen komen, en voor 15 pet. aan den aannemer. Het gaat daarbij om het prijsverschil tus- schen het oogenblik der aanbesteding en het tijdstip waarop de materialen gekocht worden. Het spreekt vanzelf dat geen mogelijkhe den tot willekeur zullen worden geschapen. Zoo wordt geen vergoeding verleend, indien de aannemer verzuimd heeft het risico der verhooging zooveel mogelijk te voorkomen. Verder is bepaald, dat niet altijd schade zal worden vergoed; dit geschiedt slechts in dien de materialenpost ten minste 10 pet. gestegen is of indien de totale aannemings som ten minste 5 pet. is overschreden. Dit beteekent, dat de aannemer toch nog een belangrijk deel van de verhoogingen voor zijn rekening krijgt. De vergoeding zal niet afhangen van de toevallige prijzen waarvoor een aannemer zich heeft kunnen dekken. De minister van Waterstaat heeft n.l. het systeem van stan daardprijzen en standaardloonen ingesteld, dat op regelmatige tijden door een door hem te benoemen commissie zal worden vastgesteld. Het kan ook nog zijn, dat een aannemer het slachtoffer dreigt te worden van andere eventualiteiten, zooals de onmogelijkheid om materialen aangevoerd te krijgen of doordat zijn vervoermiddelen in beslag zijn genomen, enz. Daardoor kan een belang rijke vertraging in het werk ontstaan. Aanspraken op vergoeding van dit soort schade blijven door de regeling onverlet. Het is de bedoeling der werkgeversbonden deze regeling ook ingevoerd te krijgen bij provincies en gemeenten. Voor de particu liere werken is door een zg. bindend besluit reeds zooveel mogelijk een voorloopige voor ziening getroffen. Hbld. HAMSTER GEEN BENZINE. Moeilijkheden bij lang bewaren. Men schrijft ons: De benzines, welke men tegenwoordig in het algemeen voor gebruik in motoren be zigt, kan men niet lang bewaren, omdat ze op den duur gaan ontleden en ten eenen male onbruikbaar worden. Er vormen zich kleverige producten, welke men er niet door filtreeren uit kan halen. Gaat men een dergelijke benzine, welke, zooals de technische term luidt, door gum bedorven is, in een motor gebruiken, dan zal men weldra ervaren, dat de motor op dit product heel slecht gaat loopen. Kleppen blijven hangen, de motor trekt niet, de naald van den carburateur blijft in haar zitting kleven, zoodat men plotseling voor groote moeilijkheden komt te staan. Hoe lang men al dan niet gehamsterde benzine kan bewaren, hangt van verschil lende omstandigheden af. De oorspronkelijke samenstelling van de benzine, de aard van het materiaal, dat voor opslag wordt gebruikt, alsmede de in vloed van warmte spelen hierbij een be langrijke rol. Men kan een moderne benzine een half De regeeringspersdienst meldt: In opdracht van den minister van Defen sie worden voorbereidingen getroffen voor een regeling van zakenverloven en voor het verleenen van uitstel van eerste oefening in verband met studiebelangen. Zoodra de internationaal-politieke omstandigheden dit, rekening houdende met de noodzakelijke paraatheid van de weermacht, gedoogen, ligt het in het voornemen in de meest dringende ge vallen tot het verleenen op beperkte schaal van zoogenaamd zakenverloven over te gaan. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer en op welke wijze aanvragen voor deze verloven kunnen worden in gediend. Ten aanzien van het verleenen van uitstel van eerste oefening voor studie- belangen, wordt het volgende bepaald. In het algemeen zal alleen uitstel van eerste oefening worden verleend of uit stel van het nog te vervullen gedeelte van deze oefening. Dit geldt derhalve voor personen, die nog niet zijn ingelijfd of althans voor het meerendeel de eer ste oefening nog niet hebben volbracht. Voor dit uitstel zullen in aanmerking kunnen komen personen, die het eind diploma H.B.S. of Gymnasium of een dergelijk diploma nog moeten behalen. Verder is het de bedoeling uitstel voor een zekeren duur te verleenen aan hen, die hun studie aan een universiteit of overeenkomstige instelling binnen een jaar zullen beëindigen. Het hierbedoeld uitstel voor studiebelan gen kan terstond en bij ongezegeld verzoek worden aangevraagd bij den minister van defensie. Wie in militairen dienst is, moet het verzoek indienen door tusschenkomst van zijn compagnies- of overeenkomstigen commandant. Deze commandant voorziet het verzoek van een korte aanteekening, houdende de bijzonderheden, welke voor vermelding in aanmerking komen, en zendt het verzoek vervolgens rechtstreeks aan den minister van Defensie. Bij elke aanvraag betreffende studiebe langen moet een verklaring worden gevoegd, v/aaruit blijkt, in welk stadium de opleiding of de studie verkeert. Zulk een verklaring behoort te zijn afgegeven door het hoofd van de onderwijsinrichting. jaar bewaren, zonder dat deze bederft, doch het kan óók zijn, dat men benzine heeft ge kocht, welke reeds geruimen tijd elders op geslagen was en dientengevolge spoedig zal bederven. Een leek is niet in staat bederf van ben zine, tengevolge van te langdurigen opslag, te constateeren. Voor ingewijden geeft soms de reuk een aanwijzing, dat bederf reeds ingetreden of spoedig te verwachten is. In verband met bovenstaande is dus ham steren van benzine ten sterkste af te raden en is het zelfs zaak de benzine-reservoirs, carburators, filters en leidingen van auto mobielen, bootmotoren, industrieele moto ren en landbouwtractoren af te tappen, wanneer deze voor langeren tijd buiten be drijf worden gesteld en de vrijkomende ben zine zoo spoedig mogelijk te verbruiken. De pasagiers van de Johan de Witt, die 16 Augustus uit Batavia zijn vertrokken, zijn gistermiddag met de Oranje Nassau van de Mij. Zeeland uit Engeland te Vlis- singen aangekomen en per extra trein uit Zeeland vertrokken. In totaal hadden 263 passagiers de reis met de Johan de Witt ge maakt. Het schip zelf blijft voorloopig in Londen, waar het, zooals gemeld, in op dracht van de Engelsche marine ter onder zoek van de lading heen is gevaren. De Jo han de Witt, die onder commando staat van kapitein K. van der Laan uit Warmond, is onderweg drie maal aangehouden. Het schip heeft eenige dagen te Gibraltar gele gen. en vervolgens acht dagen te Lissabon, waar de voor Duitschland bestemde lading is gelost. De derde maal werd het schip in de Downs opgehouden, waar het opdracht kreeg naar Londen te varen. Onder de passagiers bevonden zich zes tien deelnemers aan den clubtocht der K- N.A.C. naar Indië. Zoowel te Vlissingen als in Den Haag werden de leden der K.N.A.C. door vertegenwoordigers van de club be groet. De reizigers waren verheugd einde lijk van den juisten toestand in het vader land op de hoogte te zijn, want tijdens de reis hadden de wildste geruchten de ronde gedaan. De in Indië gearresteerde hofmeester, verdacht van den geruchtmakenden moord op zijn vrouw te Amsterdam, is met de Jo han de Witt vervoerd. Hij is echter niet met de Oranje Nassau naar Vlissingen overge bracht. MOTORRIJTUIGENBELASTING BETAALBAAR PER MAAND? A.N.W.B. en K.N.A.C. dringen op dezen maatregel aan. Dagelijks worden automobilisten en mo torrijders door de regeering en de verkeers- bonden opgewekt tot weinig en zuinig rij den in verband met de dreigende benzine distributie. Het gevolg van deze dreiging is, dat velen zich afvragen of de benzinedistributie hen binnenkort niet zal noodzaken hun auto of motor buiten bedrijf te stellen en of het in verband daarmede wel gewenscht is op nieuw motorrijtuigenbelasting (wegenbe lasting) te betalen, wanneer hun kaart is verloopen. Daar eenerzijds de belasting over een termijn van tenminste drie maanden vooruit moet worden betaald en anderzijds de minister van Financiën niet bereid is ge bleken de wegenbelasting bij inlevering van een nog niet verloopen kaart terug te be talen, is deze vraag alleszins begrijpelijk. De A.N.WB. en de K.N.A.C. hebben zich daarom thans met een adres tot den Mi nister van Financiën gewend, waarin de verkeersbonden betoogen, dat huns Inziens van den belastingbetaler niet verlangd kan worden, dat hij zijn belasting wederom voor drie maanden vooruit zal betalen met de groote kans, dat deze betaling vrijwel nut teloos zal blijken, Indien binnenkort het ge bruik van het motorrijtuig beperkt of ge heel onmogelijk gemaakt zal worden ten gevolge van wettelijke bepalingen of van een beroep op de automobilisten en motor rijders in het algemeen belang. A.N.W.B. en KNAC. hebben den Minister daarom met aandrang verzocht uit billijk heids-overwegingen te willen bevorderen, dat de bestaande wettelijke bepalingen ge wijzigd worden in dien zin, dat zonder be rekening van bijzondere toeslagen, betaling der motorrijtuigenbelasting voortaan per m a a n d zal kunnen geschieden. DE TOEPASSING DER INVOER BEPERKINGEN. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over een groot aantal contingenteeringswetsontwerpen wijst de Minister van Economische Zaken ero p, dat de Invoernoodwet 1939 en de Cri- sisinvoerwet geheel verschillende doelein den nastreven. De eerstgenoemde wet heeft, zooals bekend, ten doel der regeering de noodige middelen in handen te geven om in de huidige omstandigheden daar, waar zulks noodig mocht blijken, toezicht op den invoer uit te oefenen. De crislsinvoerwet beoogt daarentegen in de eerste plaats be scherming van het Nederlandsche bedrijfs leven tegen overmatlgen Invoer en daar naast het scheppen van een handelspoli tiek instrument, met name voor de bevor dering van den uitvoer. Uiteraard is ook bij den Minister de vraag opgekomen, in hoeverre deze bescherming van het be drijfsleven en de aanwezigheid van een der gelijk handelspolitiek instrument onder de huidige, sterk gewijzigde omstandigheden nog noodzakelijk is te achten. Zooals de Minister onlangs bij de behan deling van enkele contingenteeringsontwer- pen in de Eerste Kamer reeds heeft mede gedeeld, heeft hij der commissie van advies voor de Crisisinvoerwet verzocht hem op korten termijn haar meening kenbaar te willen maken omtrent de wenschelijkheld tot handhaving of opheffing der verschil lende contingenteeringen. Na ontvangst van dit advies zal de Minister zich ten aan zien van eiken contingenteeringsmaatregel afzonderlijk beraden in hoeverre voortzet ting in de tegenwoordige omstandigheden gemotiveerd is. Inmiddels worden de in voerbeperkingen, waar noodig. reeds thans met groote soepelheid toegepast. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Vrijdag a.s. niet plaats hebben. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 28 SEPTEMBER. Lelden Geref. Gem. (N. Rijn): Nam. 8 uur, ds. P. Honkoop van Den Haag. Alphen-aan-den-Rijn Chr. Geref. Kerk Nam. 7 1/4 uur, ds. Smite van Slledrecht. Zoetermeer Geref. Gem.: Nam. 7 3/4 uur, ds. Hofman van Moercapelle. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Oldenzaal (toez.), E. Pot te Helno; naar Ysbrechtum, J. E. Wagenaar, cand. te Bloemendaal: naar Schaarsbergen, J. H. Wessel te Burum. Bedankt: Voor Hattem (2de pred.pl.) J. P. Honnef te Engwierum. Beroepen: Te Vlissingen (als hulppred.) G. Colenbrander, cand. te Winterswijk. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Arnhem (als hulppred.), L. Ziel- huis. cand. te Hattem; te Slootdorp, H. J. Banga. cand. en hulppred. te Zeist; te Amster dam-Noord (als hulppred.) F. W. Tjadens. can- didaat te Watergraafsmeer. Drietal te Westbroek: H. J. Banga, cand. en hulppred. te Zeist, A. I. KrUtenburg. cand. te Sneek en J. C. Seegers, cand. en hulppred. te Almelo. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Werkendam: N. Brandsma te Wildervank en W. Heerma te Zeist. In de gisteren te Sneek gehouden 15e zit ting van de Generale Synode der Geref. Kerken was burgemeester A. Warnaar van Hazerswoude voor het eerst aanwezig als primus-afgevaardigde van Zuid-Holland- Noord. Door op te staan van zijn zitplaats betuigde hij instemming met de belijdenis schriften. Hierna werd een rapport over de Theolo gische School te Kampen in behandeling genomen. De volgende conclusies werden aanvaard: I. dank te brengen aan Deputaten voor al hun arbeid en hun verslag daarvan, hun handelingen goed te keuren en hen, wat hun financieel beheer betreft, te déchar- geeren II. met dankbaarheid te memoreeren den trouwen en toegewijden arbeid als penning meester der school van wijlen ds. A. M. Don- ner en dien van den afgetreden hoofdredac teur van de Bazuin, prof. dr. A. G. Honig en van den ex-curator prof. dr. K. Dijk; bij zondere waardeering uit te spreken voor de activiteit van den nieuw opgetreden pen ningmeester, den heer G. Ph. Wlelenga; groote erkentelijkheid te betuigen aan mevr. de wed. prof. HoekstraLindeboom voor de belangrijke schenking door haar, volgens de wensch van wijlen prof. Hoekstra, aan de bibliotheek der school gedaan; III. inzake het financieel beheer aan nieuw te benoemen Deputaten opdracht te geven tot het doen opstellen van accoun tantsrapporten welke aan de volgende Sy node zullen worden overgelegd; IV. inzake de woonplaats van hooglee raren te bepalen, dat voortaan als woon plaats der hoogleeraren Kampen wordt vastgesteld, behalve van den Zendingshoog- leeraar; V. inzake den naam der Theologische School dezen thans definitief te veranderen in „De Theologische Hooge School van „De Gereformeerde Kerken in Nederland" en aan het curatorium op te dragen van deze wijziging in naam kennis te geven aan de Gereformeerde Kerken in Nederland, aan den Minister van Onderwijs enz., aan den Minister van Justitie, aan het college van Burgemeester en Wethouders der gemeente Kampen, aan de notarissen in Nederland alsmede aan den Hypotheekbewaarder te Zwolle; en voorts in het Reglement van de Theologische opleiding aan de Theologische School als ook in haar Regelen, Reglemen ten en Instructies overal waar gesproken wordt van de Theologische School een wij ziging in bovengenoemden zin aan te bren gen; VI. inzake den zesden hoogleeraar thans niet over te gaan tot het benoemen van een zesden hoogleeraar; VII. inzake het lectoraat: het lectoraat in de Latijnsche en Grieksche talen van jaar tot jaar te contlnueeren; VIII. Inzake de collegegelden: de college gelden met ingang van den nieuwen cursus 1939—1940 te brengen op f. 150 per jaar. hoogstens gedurende vier jaren te betalen, met dien verstande, dat voor degenen, die vóór 1 Juli 1939 reeds als student Inge schreven stonden, de oude regeling van f,100 per jaar blijft gelden; IX. Inzake art. 11 van het Reglement: in artikel 11 van het Reglement van de Theo logische Opleiding aan de Theologische School van de Gereformeerde Kerken in Nederland de woorden: en tot het ver leenen van den graad van candidaat tot het praeparatoir examen"te vervangen door de woorden: en tot het verleenen van den graad van candidaat in de heilige godgeleerdheid." DS. L. VAN DUK. t In den ouderdom van 61 jaar is te Gro ningen overleden ds. L. van Dijk, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Uitwlerda. De overledene werd geboren in 1877 en werd in 1904 candidaat in Zuid-Holland, om 21 Mei 1905 het predikambt te aan vaarden te Niezljl. In 1908 vertrok hij naar KloosterTer Apel, om in 1910 te Nuis zijn intrede te doen. Deze standplaats verwis selde hij 4 Sept. 1932 met zijn laatste ge meente. STEUN AAN TELERS VAN AARDBEIEN. De minister van eocnomische zaken heeft bepaald, dat uit het landbouw-crisisfonds aan telers van aardbeien, die bij de stichting Nederlandsche groenten- en fruitcentrale als georganiseerde zijn aangesloten en inge deeld in de groep a en op den dag der uit- keering geacht kunnen worden hun tuin bouwbedrijf alsnog uit te oefenen, steun zal worden verleend tot een totaal-bedrag van ten hoogste f. 800.000. 23

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10