De opperste oorlogsraad in Engeland bijeen Spoorwegdirectie bezoekt Leiden Nog is het Poolsch verzet niet geheel gebroken ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 No. 24386 De Bilt HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindspïein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque* en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 Het Fransche legerbericht De strijd in het Oosten Treinenloop wordt weer uitgebreid Het Russische legerbericht De demarcatie-lijn Hei Haardenhuis Jan de Nie Zonen Mr. (rena de longh treedt at als president van de Nederlandsche Handel Maatschappij Generaal von Fritsch gesneuveld verwacht Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D etsper regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.3$ per week li'.f f. 0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -fr portokosten.' (voor binnenland (.0.30 per 3 mndU Gisteren is een bijeenkomst van den Op persten Oorlogsraad ln een stad van het graafschap Sussex in Engeland gehouden. De vergadering werd bij gewoond door Da- ladier, Dautry, Gamelin en admiraal Dar- lan voor Frankrijk, die per vliegtuig arri veerden, en Chamberlain, Halifax en Chat- field voor Engeland. Er werden twee vergaderingen gehouden, één des morgens en één des middags De ontwikkelingen sedert de bijeenkomst op 14 September werden bestudeerd en er werd van gedachten gewisseld over haar gevolgen voor den toekomstigen loop der gebeurtenissen. Er bestond volledige overeenstemming over den te volgen koers, zoowel om het hoofd te bieden aan deze ontwikkelingen, als om de geallieerde plannen uit te voeren. De raad bestudeerde de kwestie der mu nitie en ravitailleering en er werd over eenstemming bereikt over de werkwijze om te komen tot een coördinatie en vervol making van de door beide regeeringen te treffen regelingen. Het Fransche legerberloht van gister avond luidt als volgt: Een kalme dag aan het geheele front. De zeestrijdki-achten zetten op doeltref fende wijze de bescherming van convooien voort en blijven de vijandelijke duiköooten aohterrolgen. Voor het eerst hebben de Engelschen melding gemaakt van optreden der Brlt- sohe luchtmacht in Frankrijk. Een Duitsch gevechtsvliegtuig werd 20 dezer neerge schoten. De hertog van Gloucester heeft zich naar zijn post begeven bij het Brltsche expedi tie-leger ln Frankrijk. De eerste Dultsche krijgsgevangenen zijn gisteren in een niet nader genoemde ha ven aan de Engelsche Zuidkust aan land gebracht. Toen de mannen ln rij en gelid werden geplaatst liep een deel der haven- bevolking samen en een vrouw riep „Hard luck", waarop een der soldaten ln goed Engelsch antwoordde „Niet zoo erg hard". De soldaten zijn zonder de geringste de monstratie der bevolking naar een vooraf gereed gemaakt kamp vervoerd. HET POOLSCHE VERZET. Het Fransche Havas-bureau meldt: In Polen bestaan nog drie haarden van tegenstand van het Poolsche leger, niet tegenstaande het feit, dat de Dultsche en Russische legers elkaar zijn genaderd. De aanval van de Russen heeft evenwel een hereeniging van de Poolsche legers onmo gelijk gemaakt. Twéé Poolsche legers staan onder com mando van de generaals Sosnokowski en Sikorski. Het eerste strijdt bij Grudno en het tweede in het Zuiden. Het gebied van het laatstgenoemde leger is vrij vaag, het is een vierhoek, welke steunt tegen de Karpathen en de Poolsch-Hongaarsche grens en zich uitstrekt tot Lwow en Lu blin. Toch bevinden zich binnen dit ge bied Duitsche en Russische gemotoriseerde af.Veelingen, zoodat in dit gebied een men gelmoes van troepen bestaat. De Poolsche tegenstand in het Noorden, onder leiding van generaal Sosnokowski, wordt geboden door de troepen, die oor spronkelijk den rechtervleugel van het Poolsche leger vormden, versterkt door de troepen, die na den aanval van de Duit- schers bij de Narew werden teruggesla gen. Hierbij bevindt zich veel cavalerie. Het gebied, waar generaal Sosnokowski, die geldt voor één der beste leerlingen van Pilsoedski, strijdt, is gunstig voor de Po len. Het Is een bosch- en waterrijk land. Het derde centrum van tegenstand is Warschau en Modlin. De strijd om Warschau kan men eerder een veldslag dan een beleg noemen. Hier en daar wordt in de huizen van voorste den gevochten, doch op andere punten ligt het gevechtsterrein nog ongeveer vijf tig kilometer van de stad verwijderd. Dit is bijv. het geval aan den linkeroever van de rivier, waar het grootste deel van Warschau is gelegen. Op den rechteroever zouden de verbindingen met Modlin nog intact zijn gebleven. Doordat de vesting werken aldaar weerstand bieden, wordt de volledige insluiting van de hoofdstad van het Noorden uit bemoeilijkt. Op de spoor lijn WarschauSiedlce wordt heftig ge vochten, daar de Polen de Duitsche tanks met gepantserde treinen aanvallen. De Dultsche druk blijft vooral tegen Praga en het dorp Otwock gericht. Intusschen heb ben Sovjet-Russische troepen zich van Pinsk meester kunnen maken. De burgemeester van Warschau, Star- zynski, heeft in een radiorede hulde ge bracht aan den heldenmoed van de be woners van Warschau in hun strijd te gen den aanvaller. Gisteravond zijn 70 bommen op de stad gevallen; 700 perso nen werden gedood. Daarentegen meldt het Duitsche nieuws bureau: Hitier heeft zich gisteren naar het operatiegebied van het Noordelijke leger begeven, dat opgerukt was over Boeg en Narew cn een aanval had gedaan op de spoorlijn tusschen MinskWarschau. Van een bijzonder gunstig gelegen punt had Hitler de gelegenheid om de geheel door Duitsche troepen omsingelde stad Warschau te overzien, welke stad haar be staan alleen nog te danken heeft aan de menschelijkheid en omzichtige oorlogsvoe ring, die het Duitsche leger ondanks alle schending de oorlogsregels door de Polen, toegepast. Laai. in den middag keerde Hitier naar het hoofdkwartier terug. De bijzondere correspondent van de Italiaansche „Popoio di Roma" aan het Poolsche front bericht, dat in Warschau een chaos heerscht. De burgerlijke macht wordt uitgeoefend door een commissie tot algemeen welzijn dat evenwel onderwor pen is aan den nieuwen militairen com mandant, generaal Rummel. Met ingang van a.s. Maandag zal door de Nederlandschc Spoorwegen weer een eenigs- zins uitgebreider dienstregeling worden ingevoerd. De in bewerking zijnde dienst regeling voor 15 October bevat 90 a 93 pCt. van de treinen van de dienstregeling van 15 Mei U. Vijf Amrikanen, die na een moeilijken tocht uit Warschau te. Brest Litowsk zijn aangekomen, hebben medegdeeld, dat het gepeupel te Warschau de Britsche ambas sade heeft aangevallen en in brand gesto ken. In het Russische legerbericht van giste ren wordt gezegd: „in het Westen van Wit- Rusland hebben de roode troepen de stad Bialystok en de vesting Brest Litovsk be zet en zijn zij begonnen met het zuiveren der bosschen ten Noordwesten van Grodno van de overblijfselen der Poolsche troepen. In de Westelijke Oekraine heeft het roode leger, dat zich bezighoudt met de liquidatie der resten van het Poolsche leger, de streek van Sarny van groepen officieren gezuiverd. Vandaag hebben zich 6 Pool sche infanteriedivisies en 2 onafhankelijke regimenten onder bevel van generaal Lan ger overgegeven aan de roode troepen, die den weerstand der Poolsche afdeelingen bij Lwow breken Volgens onvolledige ge gevens zijn van 17 tot 21 September 120.000 soldaten en officieren van het Poolsche le ger gevangen genomen en 380 stukken ge schut en 1400 machinegeweren buitge maakt. GEEN HONGAREN IN POLEN. Dat Hongaren de Poolsche grens zouden hebben overschreden, wordt beslist door Boedapest ontkend. Meer dan 25000 Pool sche vluchtelingen zijn op Hongaarsch ge bied aangekomen, w.o. vele militairen, die geïnterneerd zijn. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt gemeld De kwestie der gepubliceerde Duitsch- sovj et-Russische grensafbakeningslijn is principieel reeds vóór het begin van de Duitsche militaire tegenmaatregelen tegen Polen, voor het geval dat deze noodzake lijk mochten worden, vastgesteld. Daarbij is men, naar van semi-officieele zijde verder wordt vernomen, van Duit- schen kant uitgegaan van de vooronder stelling. dat het niet de taak is geweest van het Duitsche leger om zoo veel moge lijk Poolsch gebied te bezetten, veeleer ging het er om het Poolsche leger in zoo kort mogelijken tijd te vernietigen. Dat doel is bereikt. De Duitsch-Russischf demarcatielijn geeft, zooals gemeld, aan Rusland ongeveer de helft van het Polen van Versailles maar laat het gebied ten W. van de Weich- sel, dat vóór den Wereldoorlog Russisch was, in Duitsche handen. Als compensatie hiervoor krijgt Rusland evenwel het groot ste deel van Galicië, dat tot 1918 Oosten- rijksch was. De lijn is slechts een grens tusschen de twee legers en zal waarschijnlijk niet de definitieve Duitsch-Russisehe grens vor men waarover thans nog te Moskou door een Duitsche en een Russische delegatie wordt onderhandeld. Men gelooft echter dat het onwaarschijn- Hebt u een Haard, Haardkachel of andere verwarming noodig Gaat dan naar LEIDEN'S SPECIAALZAAK VOOR VERWARMING. U slaagt zeker naar genoegen en voordeelig K. Rapenburg 10, Tel. 20025 Heerengracht 112, Tel. 20999 CIngez Med.) |Midza-bons 198 Naar wij vernemen, heeft mr. D. Crena de ïongh den wensch te kennen gegeven zijn functie van president der Nederland sche Handel Maatschappij N. V. neer te leggen. Verder vernemen wij, dat dr. E. Heldring zich op verzoek van het bestuur der Ne derlandsche Handel Maatschappij bereid heeft verklaard een eventueele benoeming tot president te aanvaarden. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer meldt het Duitsche Nieuwsbureau: Generaal-overste von Fritsch is op 22 September in den strijd voor Warschau gevallen. De Fuehrer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft in een dagorder aan het leger hulde gebracht aan den gene raal-overste. De Fuehrer heeft besloten, dat de ge sneuvelde op staatskosten zal worden be graven. lijk is dat met het terugtrekken van de Duitschers in de richting van de Weichsel de nieuwe politieke grens van Rusland ver Oostelijk van deze lijn zal worden ge trokken. In welingelichte Duitsche kringen gelooft men aan de mogelijkheid dat Duitschland en Rusland in het thans bezette gebied een of meer kleine buffer-protectoraten zullen vestigen. Het Fransche Havas-bureau meldt nog: Aan de sovjet-russische troepen wordt het Poolsche gebied tot aan de voorsteden van Warschau gelaten. In dit gebied lig gen de belangrijke steden Bialystok, Lomza, Lwow en Lublin, het geheele Galicische pe- troleumgebied. Dit brengt de Sovjet Unie in contact met Slowakije. Misschien is dit echter niet de definitieve verdeeling van Polen. Men is van meening, dat de Sovjet Unie zich'in een zeer gunstige positie bevond om met Duitschland te onderhandelen, doch niemand dacht, dat Duitschland zulke groote concessies zou doen. De sovjet unie grenst thans aan Oost-Pruisen, Hongarije en Slowakije en Duitschland grenst niet aan Roemenië, zoo is de sovjet meester van de Balkan en behoeft niet te vreezen. dat Duitschland de Zwarte Zee zal naderen. De sovjet-unie is thans vast genesteld in Midden-Europa, iedere poging van Duitsch land naar het Oosten en de Zwarte Zee voort te dringen is ingeperkt en Duitsch land is op het Westen aangewezen. (Men zie voor het vervolg pag 2 van het 1ste Blad) Wijlen generaal von Fritsch. Werner Freiherr von Fritsch werd 4 Aug. 1880 te Beurath geboren Hij stamt uit een echte soldaten-familie. Ook hij volgde de militaire loopbaan en bereikte in 1934 den hoogsten post, n.l. chef van den generalen staf, In 1936 ging hij, naar het heette om gezondheidsredenen, met \erlof en in 1938 werd hij deswege ontsla gen. Geheel opgehelderd is deze geschie denis nimmer. Men zal zich herinneren, dat allerlei geruchten hebben geloopen. die nooit geheel tot klaarheid zijn ge bracht. Een paar maanden later werd hij echter weer in de weermacht opgenomen, zij het in andere functie, bij persoonlijk schrijven van den Fuehrer. Zwaar tot halfbewolkt. Enkele plaatselijke regenbuien. Geleide lijk iets kouder. Zwakke tot ma tige wind uit Noordelijke richtin gen. BINNENLAND. Twintig millioen meer voor economische zaken (3de Blad). Dc begrooting voor Economische Zaken (3de Blad). Onvoorzichtigheid met vuurwapens; één doode en één gewonde (Gemengd, 3de Blad). Cor Kint verbetert het wereldrecord 100 RL rugslag (Sport, 4de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Gedrukte stemming. - Ongeanimeerde markt. - Afwachtende houding. - Ame rikanen zwak. - Beleggingen vast. Gistermiddag bracht de directie van de jubiieerende Ned. Spoorwegen een bezoek aan het station Leiden ten einde de aldaar aan gebrachte versiering in oogenschouw te nemen. In het midden der voorste rij v.l.n.r. de heeren ir. Hupkes, prof. Goudriaan. ir. van Rijckevorssel en de stationschef, de heer Slebos. BUITENLAND. De Turksche minister van buitenlandsche zaken naar Moskou (1ste Blad). Geruchten over Italië (1ste Bladi. Warschau houdt nog stand. Generaal Von Fritsch gesneuveld (1ste Blad). Vele leden der IJzeren Garden in Roemenie gedood (1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1