LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 22 September 1939 Het laatste oorlogsnieuws Goebbels ontvangt de buitenlandsche pers Teraardebestelling stoffelijk overschot prof. dr. A. J. Wensinck VRAGENRUBRIEK De ontploffing te Berlijn Demarkatielijn vastgesteld Uit de Omstreken Tegenspraak van geruchten hebben aangelegd MARKT BEURSOVERZICHT GROOTE BELANGSTELLING AAN DE GROEVE. Onder zeer groote belangstelling is heden middag op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. dr. A J. Wensinck, in leven hoogleeraar in het He- breeuwsch. Arabisch, Syrisch en den Islam aan de Leidsche Universiteit, die dezer da gen na een langdurige ongesteldheid op 57-jarigen leeftijd overleed. Onder de zeer talrijke aanwezigen op den doodenakker merkten wij o.m. op: mr. A van de Sande Bakhuyzen, president-curator en mr. P. E. Briët, curator der Leidsche Uni versiteit, mr. B. Ph. Libourel, gecomitteerde van het Leidsch Universiteitsfonds, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-minister van bui tenlandsche zaken en oud-G.G. van Nederl - Indië, prof. P. Scholten uit Amsterdam na mens de Kon. Akademie voor Wetenschap pen, prof. mr. F. Muller, rector-magnificus en prof. dr. A. W. Bijvanck, secretaris van den Academischen Senaat, prof. dr. J. L. Palache uit Amsterdam, prof. mr. F. de Vries uit Rotterdam, prof. mr. J. van Kan. oud voorzitter van den Raad van Ned.-Indië, dr. H. Roskam, directeur van de Stichting „Ne derland en Nederland overzee", prof. dr. N. J. Krom, voorzitter van de faculteit der let teren en wijsbegeerte, prof. dr. Ph. S. van Ronkel, voorzitter van het Oostersch Ge nootschap in Nederland, den heer A. van der Endt, oud-zendeling namens de Ned. Zen dingsschool te Oegstgeest, dr. P. Tesch, di recteur van den Geologischen Dienst, een zeer groot aantal hoogleeraren en oud-hoog leeraren, vertegenwoordigers van studenten faculteiten en -vereenigingen, w.o. het Col legium van het L.S.C., de V.V.S.L., dr. W. H. Rassers, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, dr. W. D. van Wijngaar den, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden, prof. dr. W. Martin, directeur van het Rijksprentenkabinet, drs. E. Pelinck, directeur van de Lakenhal, den heer H. E. Stenfert Kroese, uitgever, den heer F. C. Wieder Jr. als vertegenwoordiger van de firma Brill en nog zeer vele anderen. In den stoet kwamen verder nog mede prof. dr. J. van der Hoeve, voorzitter van het Leidsch Universiteitsfonds, waarvan prof. Wensinck de volijverige secretaris was, de hoogleeraren dr. W. A. Kuenen, dr. J. Huizinga, J. N. Bakhuizen van den Brink, dr. W. B. Kristensen en jhr. mr. W. J. M. van Eysinga. Naldat de met een enkel bloemstuk gedekte kist met het stoffelijk overschot in den grafkelder was neergelaten, trad ds. T. J. Jansen Schoonhoven, Ned. Herv. predikant te Oegstgeest naar voren en zeide, dat het de uitdrukkelijke wensch van den overle dene was geweest, dat bij zijn uitvaart al leen plaats zou zijn voor het woord uit de Heilige Schrift en gebed. Aan dien wensch gevolg gevende las ds. Jansen Schoonhoven eenige verzen uit het elfde hoofdstuk van Mattheus, uit 2 Corin- the 5 en uit 1 Corinthe 15, om vervolgens voor te gaan in gebed. Een zoon dankte tenslotte1 voor de laatste eer aan zijn vader bewezen, zoomede voor de vriendschap en hartelijkheid, waarmede velen hem omringd hadden. De J. te L. - Het Centraal Bureau voor aanneming van personeel voor de marine is gevestigd: Jan Pietersz. Coenstraat 49. 's-Gra- venhage. Ook voor de opleiding tot torpedo maker zal men U daar alle inlichtingen kun nen verschaffen. UIT HET PROTECTORAAT. De diplomatieke correspondent van Reuter, volhoudend dat er in het protec toraat onrust is, zegt, dat de Tsjechische kringen te Londen gesterkt zijn door de berichten over een zeer verbreide opstan dige beweging in Bohemen, Moravië en Slowakije. Twee punten, aldus deze redac teur, zijn zeer teekenend, ten eerste, dat alle steden, waar zich onlusten hebben voorgedaan, industriecentra zijn. waar de arbeiders worden gedwongen te werken in een onmogelijk tempo en tegen onmogelijke voorwaarden; ten tweede, dat, naar ge meld wordt, de vrouwen een groote rol spelen bij de wanordelijkheden. De berich ten zijn fragmentair, doch er moet, aldus de redacteur van Reuter, meer achter de beweging steken dan op het eerste gezicht lijkt. Het zou verrassend zijn. indien de beweging zich niet zou uitbreiden tot het mijngebied ten Noorden van Praag. DERTIG PERSONEN GEARRESTEERD? Reuter meldt uit Kopenhagen: Volgens uit Berlijn ontvangen berichten zijn eenige arrestaties verricht in verband met de ontploffing, welke Zaterdag schade heeft aangericht aan het Duitsche minis terie van luchtvaart. Thans wordt onthuld, dat ongeveer te- zelf der tijd nog twee ontploffingen zijn voorgekomen en wel bij het hoofdbureau van poli^ en een gasfabriek. Gemeld wordt, dat ongeveer dertig personen zijn gearresteerd. Het verluidt, dat zij in betrekking heb ben gestaan met volgelingen van Otto Strasser, den leider van het zwarte front, de organisatie van anti-natio naal socialistische vluchtelingen. HONGAARSCHE TROEPEN IN POLEN? Uit Jasina (Subkarpatisch Hongarije) wordt aan de Italiaanschc Popola di Roma gemeld, dat tengevolge van ge weldpleging te Sianki Hongaarsche troepen de Poolsche grens zijn overge trokken en deze plaats hebben bereikt met het doel er de orde te handhaven en verder bloedvergieten te voorkomen. De bezetting van Sianki en omstreken DUITSCHLAND EN HONGARIJE STELLEN GRENS VAST. Te Boedapest wordt medegedeeld, dat Duitschland en Hongarije vandaag een ge zamenlijke controle instellen aan de Hon- gaarsch-Poolsche grens te Volovec (Roe- thenië). De Duitsche regeering en de regeering der sovjet-unie hebben de demarkatielijh vastgesteld tusschen het Duitsche en het roode leger. De demarkatielijn loopt langs de rivieren Pisis, Narew. Weichsel en San. DNJEFR-RIVIERFLOTTIELJE IN POLEN. De sovjet-pers heeft vandaag voor den eersten keer gemeld, dat het flottielje voor de rivier Dnjepr Maandagavond in de Poolsche wateren is aangekomen en van de Poolsche schepen geen tegenstand on dervond. GEDEELTELIJKE HERVATTING VAN DUITSCH VLIEGVERKEER. Het D. N. B. meldt: de Duitsche benzine voorziening veroorlooft de' hervatting van het passagiersverkeer ip$t Duitsche vlieg tuigen voorzoover dat mogelijk is op grond van den Europeesclien oorlogstoestand. Nadat als eerste Duitsch-binnenlandsche lijn de luchtlijn Berliin-Dantrie-Konings- bergen is hervat, kan verwacht worden, dat het vliegverkeer ook op andere trajecten binnenkort zal worden hervat. Ook lijnen naar het buitenland zullen weer in bedrijf worden genomen, aangezien een aantal landen van Duitschland uit on gehinderd kan worden bereikt. RADIO-UITZENDINGEN UIT MEXICO. De autoriteiten in Mexico zoeken actief naar een geheimzinnigen radiopost, welke sinds het begin van den oorlog cijfertele grammen naar Europa zendt. Men gelooft, dat de uitzendingen geschie den door een agent van den Duitschen spionnagedienst. Tot nu toe is het nog niet mogelijk ge weest de juiste plaats van den zender te bepalen, daar het waarschijnlijk een ver plaatsbaar station betreft. Toch meent men. NOORDWIJK. Loop der bevolking. Gevestigd: G. Ike—Borg, Pr. Hendrikstr. 2 P. Schaap en gez.. Boerenburgerweg 82 H. van Rossum, Wasenaarschestr. 4 A. E. Ermel. Gooweg 16 G. Wfjnands—Broekhof, Boeren burgerweg 22 c. Vertrokken: C. A. Rijkelijkhuizen, n. Noord- wijkerhout. Heerenweg 39 N. Plug. n. Hllle- gersberg. Kleiweg 388 J. C. M. van Kessel. n. Gennep. Sanatorium Zonlicht-Heide J. A. S. Dollee en gez., n. Den Haag. Glorianstr. 39 B. v. d. Heuvel, n. Leiden. Roodborststr. M. waar de koersen toch reeds sinds het uitbreken der vijandelijkheden zoo scherp omhoog zijn gegaan. Inmiddels wordt een afwachtende houding aangenomen en was de omvang van de affaire gisteren op de New-Yorksche markt minder dan men de laatste dagen gewend was. tw. een omzet van 1.730.000 aandeelen. Uiteraard kijkt men ook aan de Amsterdamsche beurs met de grootste belangstelling naar het verloop van de huidige Congreszitting uit. De middagbeurs. De stemming ter beurze was heden min of S. W de Vreede. n. Den Haag, Dr Kuyperstr 4 mecr teleurstellend De ochtend'beurs had goede S. P. Janson, n. Groningen. Grunostr 17 a A A B. van Geelen, n. 's Bosch, Opnovius- laan 130 G. Wulkan en gez.. n. Wassenaar, Gr. Hoefijzerlaan 51 Maria A. Kwakkenbos, n. Kamerik. A. 127 Th. M. Vandevenne, n. Venray, Gr. straat 9. Burgerlijke Stand. Geboren: Geertruida. d. van F. v. Mastrigt en A. v. d. Niet. Ondertrouwd: F. J. v. Dorp en M. J. J. Koe mans G. C. v. d. Niet en E. Smit. Overleden: Wilhelmina Muller. 61 j. Jaco bus Schelvis. 75 j. geh. met A. Schilder Johanna Aanhane. 65 j. geh. met G. v. Stijn. Wegwijzers naar het rijwielpad. B. en W. hebben aan den Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. te Den Haag, vergun ning verleend tot het plaatsen en ónder- houden van rijwielpadwijzers, z.g. padden stoelen. in de gemeente, zulks ten behoeve van het nieuwe rijwielpad door de duinen naar de Noord-Hollandsche grens. De heer mr. Joh. Knape, werkzaam ter gemeente-secretarie alhier, is benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter gemeente-secreta ire, afd. financiën en onderwijs, te Bever wijk. De burgemeester heeft den heer L. J. Droogh. commies ter gemeente-secretarie, alhier, belast met de dagelijksche leiding van den distributiedienst in deze gemeente. door de Hongaren, welke noodig is gewor- dat de uitzendingen nog steeds geschieden den door dringende redenen van mensche- 1414J-'4: lijke solidariteit, heeft nochtans een tijde lijk karakter. in de buurt van Chapultepec, een deftige voorstad van Mexico. Voorloopig zijn alle uitzendingen door amateurs verboden. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Gerarda Adrlana, d. van P. J. Grimbergen en J. B. W. van der Erf Cor nelia Johanna, d. van W. B. van Duuren en J. C. De na ij ere Klaas. z. van A, Willemen en Z. M. Spaargaren Teunis Pieter, z. van D. van den Oever en A. van den Berg Maria, d. van P. Arensman en D. van den Assem Lam- bertus Jacobus, z. van L. J. Vaneman en M. C. C. Schrama Petrus Cornells Maria, z. van P. H. van Heilsbergen en C. P. I. Zwetsloot Christiaan Adrianus Daniël, z. van P. D. Dijk huis en M. A. Biesheuvel Martina Catharina, d. van A. H. Holkers en M. C Enzerink Franciscus Johannes, z. van F G. Hendriks en M. Gorter Marius Cornelis.z. van G. van Gammeren en J. P. A. van Vuuren Annetta ,„.Wj Sonja. d. v. SJ. Dijkstra en B. Vink Johanna Dirk Froger, Schipholweg 419 Johannis Levenl. dochter van J. M. Smit en N. A. van Iperen. Ondertrouwd: Willem van der Vlugt. 26 j. en Maria Cornelia Honcoop. 26 j. Willem Chris- toffer Mensenkamp. 26 j. en Geertruida Maria Cornelia Groeneveld, 25 j, Johan Versteegh, 28 j. en Jannigje Pieters. 24 j. Marius Mole naar. 28 j. en Neeltje Johanna den Dunnen. 31 j. Jan Frans Nap. 25 j. en Maartje Voogt. 23 j. Egbert Hendrik Oskamp, 25 j. en Adriana Jansen. 21 j. Getrouwd: Hermanns Johannes Gerritsen. 36 j. en Johanna Alida Betist. 31 j. Adriaan Abraham Haartsen, 36 j. en Johanna van Leeu wen, 33 j. Overleden: Gerrit Vlug. 58 j echtg. van A. Kranstauber Willem Hendrik Wijnhout, 62 j.. echtg. van J. M. Weenink Klaas Rebel. 63. j.. echtg. van P. Dijksman Johannes Claus, 85 j.. weduwn. van W. H. Benedictus Petrus Gerardus van Alphen, 78 jweduwn. van K. v. Keulen. Loop der Bevolking. Gevestigd: Karei E. Meisner, Ibisstraat 5 SASSENHEIM. Burgerlijke aland. Geboren: Willy, D. van A. van Nieuwkoop en H. van der Meij Alida, D. van G. H. Kuijlenburg en A. G. Bouwmeester Johan nes Jacobus. Z. van M. Herruer en M. C. Steen voorden. Loop der bevolking. Gevestigd: H. P. Zwetsloot en gezin. Hoofd straat 347 W. F. Schapendonk. Hoofdstraat 167 C. J. Siecker, Rijksstraatweg 76 R. Eisenga, Platanenlaan 15 H. Basten. Hoofd straat 82 C. van Benten, Warmonderweg 31 C. van den Berg en gezin. Berkenlaan 30. Vertrokken: A. P. M. Roozen naar Garzen- weiler (Did.) W. H. van den Beid. n. Hoog land. Leo's Oord CM. van der Horst. n. Hillegom, Leidsche Straatweg M. van den Berg. n. Anna Paulowna. Nieuwe Weg 30 C. Vervaet. n. 's-Gravenhage. Laan v Nieuw O.-Indië 427 J A van Benten. n. Warmond K. Kruithof, n. Echt <L.>, Stationsstraat 4. verwachtingen gewekt door algemeen op hoo- ger peil te openen, doch vanmiddag was hier van niets meer te bespeuren De koersen der locale fondsen weken nauwelijks van die van gisteren af en er overheerschte een aarzelende stemming, waardooor het koerspeil hier en daar een gedrukt voorkomen kreeg. Daarbij kwam dat de handel niet van grooten omvang was. zoodat de markt bepaald ongeanimeerd ge stemd was. De beurs verkeert in afwachting van het* verdere verloop der gebeurtenissen, welke op het oogenblik geen nieuwe gezichts punten 'bieden. De belangstelling richt zich naar de wisselmarkt waar het pond sterling sterk is aangetrokken en het onderscheid tus schen een binnenlandschen en een buitenland- schen koers is verdwenen, en voorts naar de zitting van het Congres, waarvan een opheffing van het wapenembargo verwacht wordt. Amerikaansche fondsen vormden een uitzon dering op de algemeene beursstemming en leg den een vaste houding aan den dag. Bethlehem Steel en U.S. Steel waren eenige punten hooger en boven New Yorksche pariteit. Groote be langstelling heerschte ook weer voor Republic Sieel. Koperwaarden eveneens vaster bij goede affaire. De locale markt viel echter tegen. Op de Rub- bermarkt waren de incourante soorten iets be ter, doch Amsterdam Rubber kon zich slechts met moeite handhaven. Tabakken waren onge animeerd en verdeeld. Industrieelen bewogen zich op het vorige niveau. Unilever was een kleinigheid gedrukt Philips bleef nagenoeg on veranderd. In den Suikerhoek waren de speci fieke Suikeraandeelen Iets beter met name Vor stenlanden doch moest H.V.A. een zevental punten prijsgeven. De gedrukte stemming voor H.V.A. zette zich in het verdere \erloop nog voort, waarbij het fonds zelfs een oeil van 388. dus 10'beneden gisteren, bereikte. Scheepvaart-papieren leden geen verliezen en behielden een goeden onder toon onder invloed van de verwachte groote voordeelen voor de Scheepvaart. Koninklijke Olie was aan fluctuaties onderhevig en na een hooger peil bereikt te hebben op 308. zakte het hoofdfonds in tot 302. Shell en Tidewater wa ren vast gedisponeerd. Op de beleggingsmarkt waren Nederlandsche Staatsfondsen meerendeels goed prijshoudend, in het bijzonder de gestaffelde leening. die op 84% kwam. Petronella. d. van F. Kors en P. Beijk Gusta Johanna, d. van G. Emens en J. Post Jakob Hans. z. van H. Kluijt en K. J. Hoekman Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Göbbels, de Duitsche minister van propa ganda. heeft gisteren te Berlijn voor de ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers krachtig stelling genomen tegen berichten in de buitenlandsche pers, dat de Duitsche regeering, of wel het opperbevel van de Duitsche weermacht, het voornemen zou hebben de neutraliteit van België en Neder den Amerikaanschen journalist Knicker bocker. dat de nationaal-soeialistische lei- 1 ders in het buitenland geheime conti zouden Vervolgens zeide hij: ,Jn de buitenland sche pers doen steeds meer berichten de ronde, dat gerekend moet worden op zeer ernstige moeilijkheden in het Protectoraat of dat deze moeilijkheden reeds nu te zien zouden zijn. Ook in dit geval kan ik deze berichten met klem tegenspreken. De toe stand in het Protectoraat is absoluut kalm en bevredigend voor onze behoeften. Het derde dementi behoef ik eigenlijk te- land te schenden. De United Press had uit 8en u niet uit te spreken. Ik heb met groot Parijs gemeld, dat de Britsch-Fransche ge nerale staf Woensdag besloten heeft een sterke verdedigingslinie in te richten langs de Belgische grens, teneinde mogelijke Duit sche invallen door België tegen te kunnen houden. Minister Göbbels heeft hierop geant woord: ,,Ik ben in staat deze berichten catego risch tegen te spreken. De Duitsche regee ring heeft nooit het voornemen gehad, heeft ook thans niet dit voornemen en zal het ook in de toekomst nooit hebben, de neutrali teit van Nederland of Belgie te schenden." (In dit verband zij vermeld: Het parket van Brussel heeft een vervolging ingesteld tegen een Brusselsch middagblad. dat een artikel heeft gepubliceerc* over de concen tratie van buitenlandsche gespecialiseerde troepen aan de Belgische grens, welk arti- kei tendentieus werd geacht Verder verklaarde di Göbbels zich bereid over dit punt, alsmede over andere vraag stukken opheldering te verstrekken. De ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers stelden hierna vragen, welke door den mi nister als volgt werden beantwoord: Ook Luxemburg kan natuurlijk in deze verklaring worden inbegrepen. De Britsche berichten, dat het Rijnland van Aken tot Saarbrücken zou zijn ontruimd, omdat men hier een Franschen aanval verwacht, zijn niet overeenkomstig de waarheid. Noch de stad Aken. noch andere steden aan den Neder-Rijn zijn ontiuimd. Na het beantwoorden van de vragen sprak dr. Göbbels nog uit zichzelf een aantal on juiste berichten tegen, o.a. een bericht van genoegen in de buitenlandsche pers gelezen, dat ik reeds dood ben of dat ik ben afgetre den. of dat ik mij niet kan vereenigen met het oorlogsdoel van den Führer of ae rijks- regeering. Dit zijn zulke belachelijke, domme er naieve praatjes, dat ik er niets op be hoef te antwoorden. Ik maak hier alleei. uit op. dat de Britsche leugenpropaganda onge veer dezelfde wegen bewandelt als in de jaren 1914 tot 1918. De Britsche leugenpro paganda zou ook gelijk hebben, wanneer on- dertusschen in Duitschland niet een afweer zou zijn ingesteld. U kunt begrijpen, dat ik met een zeker v/elbehagen deze pogingen van de Britsche regeering gade sla. nu plot seling een propaganda-ministerie in te stel len, dat ministerie van voorlichting wordt genoemd, om de wereld met een vloed van leugens over Duitschland te overstelpen. Deze kinderlijke pogingen kunnen natuur lijk geen invloed uitoefenen op onze rust en onze souvereine zekerheid. Ik zie derhalve ook geen aanleiding om geruchten, alarmee- rende en valsche berichten over mijn per soon recht te zetten. Het antwoord, dat ik geef, is de Duitsche informatie, wanneer u wilt de Duitsche propaganda en ik geloof, dat wij het op dit gebied, naast de groote successen, welke onze weermacht in Polen heeft bereikt, ook met succes tegen Enge land hebben opgenomen in de afgeloopen weken, zoodat ik geen aanleiding heb zake lijke dementi's over mijn persoon naar vo ren te brengen. Mijn persoon behoef ik niet meer te legitimeeren. want ik geloo dat zij u ook in den arbeid van de laatste drie we ken op eenigerleid wijze onder de oogen is gekomen." Onder de Linden, Kruisweg 1873 Petrus Mors Aalsmeerderweg 836 Wed. J. A. Kas. Roer dompstraat. 49 Marinus de Rijk. Hiügsloter- d(jk 74 Jacobus de Koning. H. M. Dijklaan 31 Thomas J. Cornwall. Ibisstraat 21 Maas G. Fiks. Meidoornweg 29 Abraham Krijgs man. Akerdjjk 177 Arie Maarse. Aalsmeerder- VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Antoinetta Jacoba, D. van N. W. Turnhout en M. J Koelewijn Alida Maria. D. van H. C. van Wielingen en C. M. van dei- Lans Petrus Jacobus Theooorus. Z. van P. van deli Berg en E. A. van Schooten. Overleden: Martinus van den Nouland 80 j.. weduwnaar van Maria Werkhozen Ondertrouwd: Adrianus van der Zwaan 24 j. van Hazerswoude en Hendrika Margaretha Ja coba Vink 26 j. Theodorus Petrus Ange- vaare, en Clasina Wilhelmina van Wouw 26 j. Johannes Jacobus Impeta,*25 j. van Kam pen en Jantje de Boer 24 j. Nicolaas Hen- drikus Adrianus Spierings 26 j. en Hendrika Elisabeth van der Hulst 25 j. Gerardus Adrianus van Amsterdam 24 j. van Hazers woude en Hendrica Petronella van Doorn 23 j. Wilhelmus Albertus Broekhof 28 j. van Noord wij kerhout en Anne Maria Kubitza 27 j. Gehuwd: Martinus Petrus Weijrs 27 j. v?_n Warmond en Hendrika Maria Ruiter 30 j. In café „De Bonte Koe", vergaderde de hengelclub „Sport en Vriendschap". In hoofdzaak werd besproken de op a.s. Zon dag te houden wedstrijd in de Zilk. in combinatie met een drietal andere veree nigingen. Van elke vereeniging zullen 12 d(jk 429 Hendrik Wagens. Aalsmeerderdyk leden-visschers hieraan deelnemen. Diverse 618 Reinier Sierag. Nieuwemeerdijk 146 fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld. Ook Gerardus J. Schrage. Plesmanlaan 5 Wil- een te houden onderlingen wedstrijd werd lem C. Cornelisse. Sperwerstraat 6 Petrus besproken, deze vindt plaats op 1 October W T. van flam Slofprwpc» 07 .Tan Hnno-lanH i W. L. van Dam. Sloterweg 27 Jan Hoogland, Nieuwemeerdijk 371 Antonius A. Snijders, Sloterweg 56 Johannes A. Stalenberg. Sloter weg 158. Vertrokken: Hendrikus van Klaveren, n. A'dam, Koningstr. 29 1 hg. Gerardus W. M. Jurgens. Castricum, Prins Bernhardstr. 13 Hendrikus G. KUijten. n. Adam. Hoofdweg 485 2 hg. Jacobus I. de Mufjnck. n. Hoorn. Schou tenstraat 51 Johannes Haxkaart, n. Alkmaar Ger. Doustr. 22 Johannes M. Beek. n. Zoelen, Achterstr. 49. HILLEGOM. De collecte ten bate van Simavi heeft hier f.115 64 opgebracht. Dit bedrag is ruim f. 20 hooger dan verleden jaar. Een prachtig resultaat. De Hillegomsche beurs werd door 137 personen bezocht. Er was practisch geen handel. LISSE. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. Slnke. Heereweg 228 W. Verdel. Loosterweg 10 A. Griffioen en gezin. Vreewijk 32 W. F. van Winsen. 3e Poellaan 65 C. J v. d. Vlugt. Stationsweg 25 C. C. de Klerk, Willemskade 4 G. H. V. Theunis- sen, v. Bönninghausenlaan 21 F. van Dril, Heereweg 275 F. S. P. van Buchem. Heere weg 277 L. Th. van Dijk, Julianastr. 48 H. W. Heeregrave, v. d. Veldstr. 31 G. M. Sie- belt, le Poellaan 40 M. F. Weijers, Hobaho- straat 6 H. Eigenbrood, Narcissenstr. 12. Vertrokken: M. van Waveren. n. den Haag G. J. van der Zon, n. Noordwijk C. van Leeu wen n. Haarlemmermeer M. G. van den Berg n. Haarlem G. H. Wassenaar, n. Rot terdam C. J. A. Stoelinga, n. Amstelveen H. Groenewegen n. Alkemade M. J. van Kesteren n. Noord wij kerhout P. J. van Riek n. Leidschendam W. P. Slootbeek n. Alkmaar A. E. Hageman, n. den Haag A. Hobo n. Zuilichem J. v. Tol n. Alkcmade C. P. Dubbis n. Heemstede. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Elisabeth Maria. d. van H. W. van der Hulst en H. M. Pouw Elisabeth Wilhelmina Antoinette, d. van S. Bijvoet en P. C. M. v. Grieken Katharina Jacoba Sophia Lidwina, d. van J. Langelaan en M. M, in de Zandsloot. VOORSCHOTEN. liet kwellen van dieren. De politie heeft bekeurd, ter zake het op noodeloos kwellende wijze vervoeren van dieren, H. v. d. H. te Oegstgeest. Op een brik met een oppervlakte van 90 bü 150 c.M. vervoerde hij 5 kalveren. Toen er twee kalveren van den wagen waren gehaald, konden de overige drié juist op den wagen liggen. Een onzer ingezetenen heeft de voor hem bestemde inkwartieringsgelden aan den burgemeester afgedragen, voor een door den burgemeester te bestemmen doel. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Paulus Petrus. Z. van B. H. van der Hijden en J. G. Valk Josephina Marga retha Anna. D. van J J. Zoetemelk en M. P. Parlevliet Johanna Lamberta Maria. D van C. P. L. Hoogkamer en J G. M. Devilee Petronella Maria. D. van L J. Westgeest cn B. M. Martinu Gerardus Antonius Marinus. Z. van W. A, van Leeuwen en C. E. Looijestein Alie Hendrika, D. van H. Groeneveld en J E. Bennenk. OverledenHelena Hendrika Jonker 30 j echtgenoote van J M. E. M. A. Zonnen- berg Barend Hendrik Zöllner 38 jaren, echtgenoot van G K. van Wijk Henriet te Bosma 33 j., echtgenoote van T. F. Walma van der Molen. Getrouwd: H. A. Burgerhout en M. Jochems J. W. van der Hulst en M. Matheij A. van Scherpenzeel en T. Pool. WISSELKOERSEN. Londen 7.49 (7.35Vi). Berlijn 75.37'/'- (75.25) Parijs 4 25 '4.17':). Brussel 31.75 (31.70). Zwitserland 42.54 (42.50'. Kopenhagen 36.25 136.25Stockholm 44.75 44.80'. Oslo 42.59 (42 60). New-York 1.87 3/4 (1.87 3/8). Lire Bankpapier 7.75 '7.62 Prolongatie 3 3/4. Part. disc. 2 3'4—3. Dangeld 13/4. Registermarken 19. Han- deissperrmarken 31/8. Reismarken 44'/:. Bankpapier 21'/:. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM. 22 September Op de effectenmarkt te New-York ontwik- Stjjn kelde zich gisteren reeds een vaster stemming, Willemina Jacomijntje, d. van A. Griffioen onder invloed van berichten, dat de opheffing en J. van Dam Willibrordus Johannes, z. van van het wapenembargo door het Congres ver- Q. A. Versteegen en M. J. A. Lelvvcld Grego- wacht wordt. Uiteraard zal dienen te worden rius Franciscus Leonardus. z. van J. W. van der afgewacht, in hoeverre indien de neutrali- Zyden en J. M. Th. Hoekstra. Ondertrouwd: G. van de Werken en J. Schriel-, Gehuwd: P. Bos en M. Beider. teitswet inderdaad gewijzigd wordt, zoodat dc Amerikaansche industrieën haar productie kun nen opvoeren door uitgebreide oorlogsleverin- j eieren f. 2 804.90 gen dit van invloed zal zyn op Wallstreet, 100. stuks. LEIDEN. 21 Sept. Veemarkt. Aangevoerd 26 stieren, prijs per stuk f. 240280. per KG. schoongewicht 5762 ct., mat.; 135 kalf- en melkkoeien, f. 180—270, iet-s vl.305 varekoeien e.a.. f. 120—225. iets vl.; 146 vette koeien, f.180— 290. per KG. schoongewicht 5480 ct.. iets vl.: 63 graskalveren, f,2040; 27 vette kalveren, f 10 —110. per KG schoongewicht 70—85 ct.. z. m.; 150 nuchtere kalveren, f.512. m.; 300 vette schapen, f. 18—27, per KG. schoongewicht 38— 48. iets vl.; 794 weldeschapen. f.1218, iets vl.; 400 vette en zuiglammeren. f. 1015. iets vl.; 31 zeugen, f.6080. iets vl.; 307 mestvarkens, f.20—36. iets vl.; 409 biggen, f. 12—16, iets vl.; 16 paarden f. 200—300, t. vl.; 14 veulens, f.75 120. t. vl.: 22 bokken en geiten, f.2—6. stroef. Aan de Kaasmarkt heden aangevoerd 76 partijen, waarvan 55 Goudsch en 21 Leidsche. Goudsche kaas 1ste soort f. 3235. 2de soort f.2831; Leidsche kaas 1ste soort f.2739. 2de soort f.25—26. Handel vlug. BODEGRAVEN. 21 Sept. Eierveiling B.P.K.V. Aanvoer 6722 stuks kipeieren, prijs wit f. 5.10 5.40; gemengd f. 5.40—5.60: kuikeneieren f. 3.60 4; eendeieren f. 3.804.00. BOSKOOP, 21 Sept. Coöp. ver. „De Bosk. Veiling". Rozen per bos: Pechtold 1724 ct.; Duisburg 2230 ct.: Hadley 4062 ct.; Brlar- clif 2755 ct.; Butterfly 2035 ct.; Rosalandia 1631 ct.; Florex 2541 ct.: Vierlanden 3052 ct.; Edith Helen 20—33 ct.; August Noack 15— 28 te.: Else Poulsen 20—34 ct,; Gloria Mundi 30—50 ct,; Ellen Poulsen 20—38 ct.; Rosa Mun di 20—32 ct.; Mevr. van Straften van Nes 12 20 ct.; Queen Mary 25 ct. Diversen per bos: Chrysanthen, gr. bloemig, 40—80 ct,. idem tros 511 ct.; Zinnia's 5 ct; Acerblad 20 ct.; Phy- salis Francetti 59 ct.; Clematis Durandi 15 25 ct.; idem Prins Hendrik 5080 ct.; idem Mevr. le Coultre 100 ct. HOOFDDORP. 21 Sept. - Regeeringsprijzen: rogge f. 8.00; Chevalier gerst f.8 40; wintergerst f.8; haver f. 7; alles per 100 KG. KATWIJK A. D. RIJN. 21 Sept. Eigenhei mers. groote f. 2.40—3.40 per 100 KG Bospeen f. 2.505.60 per 100 stuks. Kroten 4060 ct.; peen per kist 3065 ct.; uien 6080 ct. LEEUWARDEN. 22 Sept. De F.N.Z.-notee- ring voor Frieschc kaassoorten is heden te Leeuwarden als volgt vastgesteld (in centen per KG>: Goudscht 20 plus 2°30, idem 40 plus 4849; idem volvet 5753: Edammer 20 plus 2930. idem 40 plus 4849. Broodkaas 40 plsu 4849; Leidsche 20 plus 3031. Stemming vlug. LEEUW ARDEN. 22 Sept. Zuivel" Sleutel kaas 1819; nagelkaas 5—25; Gouda ka as 20 40; Edammer kaas 1324. Aanvoer 4270. Boter: commissie 70. Eierhandel: Kipeieren aange voerd 12.000 stuks. Prijs f. 3.85 per 100. Han- üelsprijs 7075 per KG. Eeneieren, aangevoerd 150 KG Prijs f. 3.25—3.50; handelsprijs 40— 47 50 per K G. Ver. van Zuivelmaatschappijen: - Edammer kaas 20 plus f. 16—16.50; idem 40 olus f.23 23.50; Goudsche 20 plus f.1616.50. idem 40 plus f.23—23 50: volvette 40 plus f.27—27.50; broodkaas 40 plus f. 23—23.50 Leidsche 20 plus f. 1616.50. alles per 100 KG. Stemming goed. NIEUWKOOP. 21 Sept. - Aangevoerd 3500 eieren. Prijs f. 4.30—5 per 100 stuks. VOORHOUT. 21 Sept. Slachtkoniinen 65—95 ct.; jonge konijnen 20—35 ct.: slachtkippen tot 65 ct.; hanen 45 ct.; duiven 11 ct. Alles p. stuk. WOUBRUGGE 21 Sept Eierveiling Prijs kipeieren f. 4.404.30: heneieren f.3: kalkoen- bieren f: 5.00 per 100 stuks. ZEVENHOVEN. 21 Sept - Aangevoerd 1349 stuks. Prijs kipeieren 4 2 4.95 per 100 stuks. ZOETERMEER 21 Sept - Aangevoerd 8000 ieeren. Prijs kipeieren f.5—5.70: kleinp Kip- eendeieren f. 3.85—4.10 per

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3