De Pers over de Millioenen-nota LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 21 September 1939 YISSCHERIJ-BERICHTEN Officieele Crisispublicatie GEMENGD NIEUWS SPORT schaken. RECHTZAKEN Dagbladreclame is niet te vervangen Uit de Omstreken benthuizen. ^KIN/T IS IETÏEKEN haarlemmermeer. hillegom. katwijk aan den run. noordwijkerhout. runsburg! Aan de Pers ontleenen wij het volgende wij hebben een dergelijk Kabinet niet noo- over de millioenennota. dig, gelukkig mede omdat ons volk op de „De „Nieuwe Rotterdamsche loyale medewerking van de groepen welke Courant" (Lib.i constateert, dat jhr. De niet in het Kabinet vertegenwoordigd zijn Geer zijn reputatie voor voorzichtig finan- rekenen kan cier is getrouw gebleven. Een andere politiek dan hij op het oogenblik. voorstaat, zou een n„ Tiiri" ipvi i. oogenbllkkelijke ruïne van onze financiën Millioenennota een goeden indruk'eeeft van uitlokken Het hlnri is verheiied rint nok rie M" ïpenennoia een goeden indruk geeft van uitlokken. Het blad is verheugd, dat ook de Katholieken en Soc. Dem minister dit in zien, doch kan toch het vijfde kabinet-Colijn niet vergeten. De conclusie luidt als volgt: Het perspectief Is buitengewoon duister, dit heeft deze Millioenennota juist door haar soberheid voldoende duidelijk gemaakt. Alle krachten zullen moeten worden ingespan nen om aan de verrassingen van een on gewisse toekomst het hoofd te bieden. Wan neer de politiek der regeering doortrekker blijft van den geest, welke uit deze nota spreekt, dan zal zij zich verzekerd kunnen weten van den steun van het overgroote deel des volks, ook al zullen In ons vrije land meeningsverschillen over onderdeelen van het beleid blijven voorkomen. Doch men mag verwachten, dat de critiek van opbou- wenden aard zal zijn en daarom der re geering slechts welkom zal zijn bij de ver vulling van haar welhaast bovenmensche- lijke taak. Het .Algemeen Handelsblad" (Lib.) spreekt van de millioenennota als van een onvergulde pil, waarin de harde werkelijkheid niet wordt verbloemd. Het blad besluit volgenderwijs: Er kon in de begrooting-1940 niet veel eigens te voorschijn komen van den nieuwen minister van Financiën, die pas op 9 Augus tus in functie trad en sedert dien hebben de internationale gebeurtenissen een vol komen abnormalen toestand in het leven geroepen. De eischen, welke thans gesteld worden door de omstandigheden, maken dat de regeering-De Geer in menig opzicht de voetsporen zal moeten volgen van de regee- rtng-Colijn. De oorlog heeft die Ironie van het lot op zijn geweten. Het is nu, naast uiterste krachtsinspanning, al versobering en bezulnlng wat de klok slaat en slaan moet. Zoo wordt nu ook het fameuze ontwerp- Romme inzake de jeugdwerkloosheid inge trokken, dat het conflict met minister De Wilde tot uitbarsting hielp brengen. De aangekondigde werkloosheidsbestrijding training en herscholing van werkloozen, be vordering van hun terugvoering naar het normale bedrijfsleven, productieve openbare werken verschillen In wezen evenmin veel de klaarheid, waarmee de regeering onze financieele politiek en van het realisme, waarmee ze de moeilijkheden tegemoet treedt. De nota is op zichzelf een bijzonder helder stuk, dat niet met cijfers goochelt en niets camoufleert, maar in zijn nuchteren een voud ook voor den gewonen belastingbetaler doorzichtig is. Deze zal dat waardeeren, ook se loeitomsv nel nooiu i* uieuen. wan- annr7irht nip) «.iimltttoh <r» de politiek der regeering doortrokken kleurd optimistisch ge- Een blijk van heldere en reëele opvattin gen achten wij het met name ook, dat de „nationale" belastingplannen van minister De Wilde door de Regeering niet zijn over genomen. Deze uiterst ingewikkelde plannen brachten ons steeds verder af van de nood zakelijke vereenvoudiging, die ook wij dik wijls hebben bepleit Dat men den druk van de belastingen minder zwaar maakt door hem in tal van telkens weer anders aan- gekleede stukjes te deelen, is een psycholo gische methode, maar tenslotte een psycho logische misvatting. Een maximale eenvoud heeft niet alleen het voordeel, dat de be lastingbetaler weet, wat er van hem geheven wordt, maar vermijdt bovendien de kost bare inningsmethoden, die de gruwel van den contribuabele zijn inzooverre zijn geld tenslotte niet eens den staat ten goede komt. maar aan den strijkstok blijft hangen. Wij gaan waarschijnlijk ook financieel een zwaren tijd tegemoet. Werkelijkheids zin zal daarin de beste steun zijn. Wij heb ben het vertrouwen, dat de Regeering daar in het volk voor zal gaan en het „verhoogde krachtsbetoon" zal weten te geven en te wekken. De ..Maasbode" (R.K.) schrijft o.m.: Het wezenlijk verschil met de vorige begroo tingen is: principieele uitschakeling van de buitengewone defensie-uitgaven uit den normalen dienst en boeking van werkver schaffing op buitengewoon. Ongetwijfeld heeft dit zijn bezwaren uit orthodox-finan cieel oogpunt, maar de orthodoxie op finan cieel terrein is ons niet geopenbaard en hier zal de leer zich nu eenmaal te voegen heb ben naar het leven. Het is geen aangenaam vooruitzicht dat het berekende reëele tekort van hetgeen de vorige regeering wilde De van 55.6 millioen over 1940 tot 116 millioen extra-druk van den oorlog heeft dit alles in 1941 zal stijgen. BOTSING TUSSCHEN TWEE VRACHTAUTO'S. Eén persoon ernstig, twee licht gewond. Gisteravond is op den rijksweg Moerdijk Breda onder Zevenbergschen Hoek een Belgische verhuisauto van de gebroeders Walon te Brussel, doordat de wagen niet voldoende rechts hield, in botsing gekomen met een met fruit geladen vrachtauto uit Bergen op Zoom. De Belgische auto, welke een snelheid van naar schatting 70 k.m. had, geraakte van den weg en botste aan den voet van den berm tegen een boom, welke hierdoor afknapte. In den wagen waren met den chauffeur nog drie personen gezeten, van wie één een ernstige hersenschudding opliep en aan een der beenen werd gewond, terwijl de twee andere inzittenden lichtere kwetsuren kregen De drie slachtoffers werden naar het Sint Ignatiusziekenhuis te Breda ver voerd. De chauffeur van de auto bleef evenals de bestuurder en de inzittenden van den anderen wagen, welke slechts licht bescha digd werd, ongedeerd. INTERNATIONALE COCAÏNESMOKKE LAAR GEARRESTEERD. zoo bepaald en wij willen er niet over na kaarten, al bevestigt het onze overtuiging, dat de nooden welke thans bestreden moe ten worden een verbreeding van dc regee- ringsbasls en een benutting van sommige uiterst ervaren krachten die nu daarbuiten blijven, alleszins zouden rechtvaardigen. Volk en regeering staan voor een uitzon derlijke zware opgave. De natie zette zich schrap. De voorloopige algemeene Indruk van de .Standaard" iA.R.l is. dat het blad, wanneer de werkelijkheid blijkt te beant woorden aan de beschouwingen in de mil- Moenennota gegeven, met de financieele politiek der regeering zijn instemming kan betuigen. Uit den aard der zaak moet nader worden overwogen of met het aangekondigde beleid op alle belangrijke punten zal kunnen wor den medegegaan. Dit zal eerst mogelijk zijn. nadat van de hoofdstukken der Rijksbegroo- ting is kennis genomen en de cijfers daar van en de toelichtingen daarop met de reeds bekende gegevens zijn vergeleken. Dan pas kan blijken, of de in de Nota verdedigde gedragslijn ook inderdaad zal worden ge volgd. Voorshands is ons de hoogte van de gewone uitgaven voor 1940 niet duidelijk, wanneer wij rekening houden met de mede- deellngen, welke de Regeering heeft gedaan tijdens de behandeling van de interpellatie- Wijnkoop over het aftreden van mr. De Wilde als Minister van Financien en in het debat over de Regeeringsverklaring, welke is afgelegd nadat het vijfde Kabinet-Colijn was opgetreden. Ook geven de thans gepu bliceerde gegevens niet voldoende inzicht in de verdeeling van de werkloosheidsuitgaven over den gewonen en den buitengewonen dienst. Het schijnt niet uitgesloten, dat. louter ter inperking van het tekort op den Van „torenhooge schuld" speekt de Nota en volgens Nederlandsche begrippen is dat woord niet geheel juist. Een schuldaanwas als Duitschland zich veroorloofde van 16 milliard mark op 1 April 1937 tot 32 milliard mark in Mei 1939 is hier niet vertoond en een deel van de openbare werken is zeker economisch productief, terwijl tegenover de vlottende verplichtingen van 846 millioen ruim 623 millioen vorderingen staan. Een vreeselijke crisis als ons in de afgeloopen periode teisterde, gevolgd door den ook ons tot hooge uitgaven verplichtenden oorlogs waanzin, komt geen volk zonder verzwak king van het financieele werstandsvermogen door Maar met de Nota zeggen wij: „Reden om den moed te laten zakken Is dit stellig niet". „Het Volk" (S.D.A.P.) is van meening dat niemand de juistheid van het beeld dat minister De Geer thans oproept, zal kunnen betwisten. „Wij gaan een tijdperk tegemoet, geduren de hetwelk internationaal een oorlogsecono mie zal worden gevoerd, die, naar het zich laat aanzien, vaak met veel geijkte begrip pen den spot zal drijven, omdat de barre noodzaak gebiedt, in uitzonderlijke tijden, uitzonderlijk te handelen, ten einde van dag tot dag te redden wat er te redden valt. In den gemeenschappelen nood zullen de lasten gemeenschappelijk moeten worden gedra gen. Dat wil zeggen: de kapitaalkrachtige elementen in den staat zullen zich moeten voorbereid houden op bijzondere offers, opdat ons volk zal kunnen leven. Het is begrijpelijk, dat, bij een openings tekort van f 55.6 millioen, met bovendien nog veel onzekerheden voor den boeg, minis ter De Geer behoefte heeft gevoeld aan het geven van een ernstige vermaning tot het betrachten van een zoo groot mogelijke gewonen dienst, een grooter deel van die soberheid Toch mogen wij niet verhelen, uitgaven ten laste van den kapitaaldienst dat het „voorshands" achterwege laten van is gebracht. Indien dit het geval is, hebben jjf wij hier te doen met een nieuwe verschui ving van lasten naar de toekomst, welke op het heden behooren te drukken Moge de sprake, welke van de feiten en de cijfers uitgaat, almeer worden verstaan, ook in de kringen van hen, die aanvankelijk wel in meerdere of mindere mate ontnuch terd zullen zijn door het geluid dat in de Millioenennota doorklinkt. Indien er iets in staat is, het vertrouwen, waarmede wij dit kabinet zijn tegemoet ge treden, te rechtvaardigen, dan is het deze millioenennota, aldus de „N e d e r 1 a n d e r" (C H Dit bondige, glashelder gestelde staats stuk verraadt een vaste hand en wekt des wege vertrouwen. De financieele toestarid wordt volkomen reëel uiteengezet. De din gen worden niet mooier voorgesteld dan zo zijn en desondanks is er niets van de „kort sluiting". die de financieele beschouwingen in het verleden wel eens heeft gekenmerkt. De millioenennota maakt het duidelijk, dat wij ons in allerlei opzichten beperkingen zullen moeten opleggen, maar opent ander zijds het perspectief, dat de behartiging van de meest, vitale volksbelangen de defensie en de werkloosheid verzekerd is Intusschen is ons na lezing van deze mil lioenennota nog raadselachtiger geworden, waarom de crisis in het vierde Kabinet- Colijn moest ontstaan. Het is ons niet dui delijk waarom dit Kabinet niet dezelfde politiek heeft kunnen volgen als thans door het Kabinet De Geer Is aanvaard. Ons volk ware dan veel narigheid bespaard gebleven. Nu dit evenwel niet zoo heeft kunnen zijn. is het in ieder geval maar goed. dat deze moeilijkheden den weg hebben geopend voor een juister beleid, terwijl daardoor boven dien het voordeel is verkregen een factor waarvan de beteekenls in de huidige oor logsomstandigheden niet mag worden on derschat dat een Kabinet is opgetreden, dat reeds krachtens zijn samenstelling het vertrouwen van breede groepen van het volk kan hebben. Kan men in andere landen van het optreden van oorlogskabinetten hooren, alle nieuwe uitgaven op den gewonen dienst, ook die. waarvan de urgentie zich in de laatste jaren in toenemende mate heeft op gedrongen, bij velen ongetwijfeld een zeker gevoel van teleurstelling zal hebben gewekt. Wij denken hierbij met name aan de leer- lingenschaal, een onderwerp, dat geheel ons volk ten zeerste aan het hart gaat. En te recht. Want, ook in deze ernstige en on zekere tijden, blijft de zorg voor het op groeiend geslacht een primair belang, zooals ook onderscheidene andere sociale verplich tingen der gemeenschap. Het is ons niet ontgaan, dat minister De Geer zijn teleur stellende verklaring heeft verzacht door de invoeging van het woord „voorshands", zoo dat het hier kennelijk slechts gaat om een uitstel, dat nog geen afstel behoeft te be- teekenen Op het belang, dat deze zinsnede inderdaad aldus zal moeten worden ver staan, leggen wij gaarne den nadruk. Tot voldoening stemt het, dat van het streven naar verder gaande besnoeiing op de uitgaven voor de bestaande diensten, nadrukkelijk zoowel de werkloosheid als de defensie zullen worden uitgezonderd. Het gaat hier inderdaad om twee evenwaardige primaire belangen en wij vertrouwen, dat de regeering dit ook aldus zal Inzien". Te Rotterdam in dc val geloopen. Te Rotterdam is aangehouden een Franschman, die zich bezig hield met den handel ip verdoovende middelen. Een hoeveelheid cocaine, ter waarde van twee duizend gulden, is door de politie in be slag genomen. De Franschman, die zich graaf de Breton noemt, maakt naar alle waarschijnlijkheid deel uit van een uitge breid internationaal complot van hande laren In verdoovende middelen. Hij is in het Huls van Bewaring opgesloten. Eenlgen tijd geleden, nog voordat de Europeesche oorlog was uitgebroken, in den tijd dus dat er nog gemakkelijk in ternationaal gereisd kon worden, werd bij den portier van een hotel te Rotterdam door een onbekenden man een pakket af gegeven, geadresseerd aan bovengenoem- den Franschman. Verzocht werd dit pak ket, dat zorgvuldig was ingepakt en voor zien was van zegels, te bewaren totdat de geadresseerde zich zou melden. Deze zou, aldus de brenger van het pakket, wel eenige dagen in het hotel op zijn doorreis door Nederland komen vertoeven. Er gingen een paar weken voorbij zon der dat de Franschman zich liet zie t Wel werd er af en toe naar het hotel dcor een onbekende getelefoneerd, welke vroeg of het pakket reeds was afgehaald. Deze in formaties kwamen meestal uit plaatsen in het Zuiden van het land. De directeur van het, hotel verbaasde zich er over, dat de onbekende maar niet wilde zeggen wie de afzender van het pakket was. Hij begon de zaak dan ook verdacht te vinden, en hij besloot tenslotte het geheimzinnige pakket, dat hij inmiddels in zijn brand kast had geborgen, te inspecteeren. Bij de opening ontdekte hij, dat er een wit poe der in zat, waarop de eigenaar van het hotel de politie van het hoofdbureau heeft gewaarschuwd, welke vaststelde, dat men met cocaïne had te maken en de partij in beslag nam. (Vad.) NIET OP HET VERKEER GELET. Te Wychen is de 79-jarige mej. J. S.-M., toen zij onoplettend den weg opliep, tegen een auto geloopen, bestuurd door den heer D„ uit Venray. Ernstig gewond werd de vrouw overgebracht naar het St. Canisius ziekenhuis te Nijmegen, waar zij aan de gevolgen is overleden. VERDRONKEN. In den afgeloopen nacht is het vijftien jarige schippersknechtje J. Versteeg, af komstig uit Ouderkerk a d. IJssel. bij werk zaamheden aan het motorschip „Risico" schipper J. Verhagen, onder Capelle a. d IJssel in de rivier gevallen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. LEIDSCHE SCHAAKBOND. Zaterdag 30 Sept. zal in In den Vergulden Turk een algemeenie vergadering van den Leidschen Schaakbond worden gehouden. Van de agenda vermelden we de volgende punten: Verkiezing van een bestuurslid (vacature L. Ph. Schreinemachersi. het reglement op de competitiewedstrijden, de indeeling voor de competitie 1939— 40. een te houden massakamp op Woensdag 11 Oct. a.s. en het al of niet- meedoen aan de Bondencompetitie. Daar thans óók een groot aantal schaakspe lers gemobiliseerd zijn, heeft het bestuur van den Leidschen Schaakbond besloten alle mede werking te verleenen voor ontspanning aan militairen. Zij poogt dit doel te bereiken door het geven van cursussen voor beginners en eenigszins gevorderden, door het openstellen van clubavonden voor militairen.- waartoe de meeste aangesloten clubs zich gaarne bereid verklaard hebben, door het geven van een simultaanséances en het laten spelen van wed strijden tusschen militaire ploegen en burgers. Voor verdere inlichtingen kan men zich mon deling of schriftelijk wenden tot den secretaris van den Bond. den heer G. Bosscha, Hooge Rijndijk 175, alhier. SIMULTAANSEANCE VOOR MILITAIREN TE NOORDWIJK. Op uitnoodiging van het bestuur der Noord- wjjksche Schaakvereeniging „Daniël Noteboom" zal hedenavond door den heer G. Bosscha een simultaanséance gegeven worden voor gemobi- liseerden. Mocht blijken, dat het aantal spe lers vrij groot is. dan zal één der sterkste Noordwijksche spelers ook simultaan spelen. De séance begint reeds om 7 uur en wordt gehou den in café Flora te Noordwijk Binnen. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB. De uitslag van den bordenwedstrijd van de Alphensche Schaakclub luidt: lste tiental: D BruntC. Goudberg 10; C. BruntD. Vroom 10; HooierW. Roest 14: A, PosLJ. Verhorst 10. 2de tiental: J. Blij levenJ. H. Zweers 10; J. v. Kempen—v. d. Kuip 10; BalkA. Kroon 01; H. de RuiterJ. Steehouwer 10. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 21 September 1939. Tarbot f. 1.65—1.60; Tong f. 2—0.78 per kg.; Zetschol f.26—25; Kleinschol f.2312.50; Bot f. 12; Schar f, 114.50 per 50 kg. Besommingen Nederlandsche kotters: IJm. 209 f.158; IJm. 214 f.239; IJm. 210 f.245; IJm. 203 f.349; KW. 72 f.144; KW. 77 f.120. HAAGSCH GERECHTSHOF. Niet afgedragen. Een inwoner van Leiden was veroordeeld •tot drie weken gevangenisstraf, met welk vonnis, bij verstek gewezen, hij niet accoord ging. In hooger beroep bij het Gerechtshof bleek, dat verdachte geld, dat hij voor goe deren had ontvangen, niet aan de betref fende firma had afgedragen. Verdachte gaf de feiten toe; door armoede had hij gehandeld. De president merkte echter op, dat door dergelijke methoden de moeilijkheden toch nog grooter worden. De Proc. Generaal zag geen termen om wijziging in de opgelegde straf te brengen. De verdediger pleitte clementie. De geslagen knaap. „Het was niet zoo heel erg", zoo moest een 13-jarige knaap uit Leiden getuigen, toen de president hem vroeg of de klap, welke verdachte hem gegeven had, nu wel pijn had gedaan. Al was de pijn niet erg geweest, er was toch mishandeling ten laste gelegd, voor welk feit een geldboete van f. 10.suhs. 5 dagen hechtenis was op gelegd. Van dat vonnis kwam verdachte in hoo ger beroep, want 'hij vond zichzelf beslist onschuldig. Zijn zoontje werd door den 13-jarige getuige geslagen en toen had hij den knaap een tik gegeven. De Proc. Gene raal vond dat toch in ieder geval een een voudige mishandeling was gepleegd en vor derde bevestiging van het vonnis. DOODELIJKE AANRIJDING TE BODEGRAVEN. De officier van justitie bij de Haagsche rechtbank heeft een maand gevangenis straf geëischt tegen den 26-jarigen los werkman J. van der K. uit Wadddinxveen, die op 23 Mei van dit jaar met zijn vracht wagen tusschen Bodegraven en Gouda, bij het passeeren van een andere auto. een wandelaar, die in tegenovergestelde rich ting liep, heeft aangereden met het gevolg dat deze doodelijk werd gewond. De rechtbank veroordeelde Van der K. tot een gevangenisstraf van veertien dagen. HAZERSWOUDSCHE SCHAAKCLUB. De Hazerswoudsche Schaakclub hield ln hotel ..Het oude Raadhuis" haar jaarvergadering. Bij afwezigheid van den heer Joh. v. Veen. die wegens de mobilisatie zijn plichten als militair moet vervullen, werd de vergadering geleid door den secretaris, den heer G. Ruys. In zijn openingswoord memoreerde deze aller eerst de afwezigheid der verschillende leden, die eveneens wegens militairen dienst niet hun lidmaatschapsplichten konden uitoefenen, mede hierdoor was de club eenige sterke spe lers kwijt, terwijl tevens de iinanciën hierdoor ongunstig beïnvloed zouden worden. Het bestuur deed een beroep op de leden om ieder persoonlijk mede te werken de club in stand te houden. Vanaf haar oprichting, een achttal jaren geleden, is „H.S.C." lid ge weest van den Leidschen Schaakbond. Het zou zeer te betreuren zijn indien om financieele redenen het lidmaatschap van genoemden bond opgezegd moest worden. Her al of niet lid van den Bond zijn is beslissend voor het voortbestaan van H.S.C.Zonder lidmaat schap zouden de wedstrijden met de azngeelo ten clubs komen te vervallen. Alles moet er op gezet worden om het lid maatschap van den bond bestendig te doen zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Jac. Cok. kwam naar voren, dat de com petitie-wedstrijden in den vorigen winter een heel gunstig verloop hebben gehad voor .H.S.C.'. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer M. Ravensberg. gaf een batig saldo over het afgeloopen Jaar. De contributie-verhooging. als door het be stuur voorgesteld, werd aangenomen. In het aanstaande seizoen zal door ..H.S.C.' in de competitie van den Leidschen Schaak bond gespeeld worden in de 3de klas A. De onderlinge competitie-wedstriiden zullen gespeeld worden in twee groepen met dubbele ronden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G Ruys gekozen als voorzitter, terwijl tot pen ningmeester gekozen werd de heer N. Cok en het bestuur tijdelijk aangevuld werd met den heer A. C. Hoogendoorn. OVERNEMING PEULVRUCHTEN EN FIJNE ZADEN. De Minister van Economische Zaken deelt in aansluiting op het reeds eenlgen tijd ge leden gepubliceerde bericht omtrent de ge legenheid tot het aanbieden van granen door de telers aan de Regeering en de daar voor vastgestelde prijzen mede, dat hij thans heeft besloten, dat ook den telers van fijne zaden en peulvruchten gelegenheid zal wor den gegeven hun producten ter overneming aan te bieden. De prijzen per 100 K.G. welke den telers zullen worden betaald voor gemiddelde kwaliteit geleverd op door den provincialen voedselcommissaris aan te wijzen leverings plaatsen zijn de volgende: Koolzaad I. 15. Karwijzaad 28.— Geel en bruin mosterdzaad15.1 Kanariezaad 10. Wit- en blauwbloemlijnzaad10. Blauwmaanzaad25, Capucijners: a. blauwpeulen 12. b. Wijker erwten (kleine capu cijners i 13. c. Mansholt of Hala (grove capu cijners) 15 Veldboonen 9.26 Bruine boonen 14. Walchersche witte boonen 17. Groene erwten (w.o. kroon- erwten) 9.85 Schokkererwten „11.85 De prijzen van groene en schokkererwten worden met ingang van 1 October 1939 tot en met 1 Juni 1940 maandelijks met f. 0.10 per 100 K.G. verhoogd. Voor de overige hier genoemde producten geldt een dergelijke verhooging niet. De in het voorgaande genoemde prijzen houden geen enkele aanwijzing in omtrent de prijzen, die eventueel voor den oogst 1940 zullen worden vastgesteld. 12 Rijwielpad gereed. Tot groote voldoening der wielrijders zij vermeld, dat het rijwieljaad vanaf den ver lengden Gemeeneweg langs den Hoogeveen- scheweg tot de gemeente Boskoop, thans voltooid is. TERAARDEBESTELLING VAN CORNELIS DOPPER. Zeer groote belangstelling. Gistermiddag is op de begraafplaats Zorg vliet te Amsterdam de bekende componist en oud-tweede dirigent van het Concert gebouworkest, Cornells Dopper, ter ruste gelegd. Nadat de stoet het sterfhuis had verla ten, reed deze naar de Van Baerlestraat, waar zich voor den hoofdingang van het Concertgebouw de leden van het Concert gebouworkest met aan het hoofd de tweede dirigent, mr. Johannes den Hertogh. en eenige bestuursleden hadden opgesteld. Een groote schare belangstellenden had zich bij het gebouw verzameld. Dr. H. P. Heineken en dr. Rudolf Mengel berg, resp. voorzitter en secretaris van het Concertgebouwbestuur, hechten een grooten krans van witte lelies aan de baar. Hierop rustten reeds bloemstukken van de leden van het orkest en van prof. dr. Willem Mengelberg. „Aan mijn onvergetelljken collega" waren de woorden, waarmede prof. Mengelberg zijn bloemenhulde deed vergezeld gaan. In de aula van de begraafplaats, die ge heel volgestroomd was met belangstellen den. sprak dr. H. P. Heineken. die het vele belangrijke en zegenrijke werk van den overleden kunstenaar naar voren bracht. Spr. gaf uiting aan de groote dankbaarheid van allen, die Cornells Dopper als leeraar. als orkestleider of als componist hebben mogen kennen. Namens de leden van het orkest werd het woord gevoerd door den heer H. Stips. waarna de heer H. J. den Hertog, oud-directeur van de Ver. tot Ver betering van den Volkszang te Amsterdam herinnerde aan de vele mooie composities, die de overledene voor koorzang heeft ge schapen. Aan de groeve heeft een zwager van den overledene woorden van dank voor de be langstelling gesproken. Onder leiding van dr. Sehreuder uit Nieuw-Vennep. zal. uitgaande van den ge meentelijken luchtbeschermingsdienst al daar. een cursus van tien lessen worden ge houden voor opleiding geneeskundige dienst. De cursus wordt gegeven door Zuster Lamerus. Een R.-K. Militair Tehuis. Het R -K Militair Tehuis is onder de aanwezigheid van pastoor Kosters, kape laan Bottelier, burgemeester van Nispen tot Pannerden, mr. F. J. Gerritsen, den kantonnementscommandant en vlootaal- moezenier in het R.V. Volksbondgebouw geopend. Pastoor Kosters heette de militairen har telijk welkom en zeide, dat ook namens pastoor Van Leeuwen getracht is, den mi litairen een lokaal te geven waar de vrije uren kunnen worden doorgebracht. Dit is gelukt, dank zij de medewerking van den R.-K, Volksbond. Een comité is gevormd bestaande uit de heeren Van Gennip, Th. Stevens, R, J. J. Heiman, P. C. v. d. Hulst en C. Seijsener, welk comité den directeur der op te richten R.-K. Mllitairenvereeni- ging zal bijstaan. Pastoor Kosters twijfelt niet aan de goede samenwerking tusschen comité en militairen. Als directeur werd geïnstalleerd kapelaan Bottelier. Pastoor Küsters deed een beroep op aller mede werking, om den directeur zooveel moge lijk te steunen. De kantonnementscommandant wenschte pastoor Kosters geluk met de keuze van directeur en dankte het bestuur van den Volksbond. De burgemeester zeide, dat ook andere gezindten dan katholieken in het gebouw welkom zijn en bracht hulde aan de acti viteit van pastoor Kosters en dankte het bestuur van den Volksbond. De Vlootaalmoezenier hoopte, dat de gastvrijheid nimmer beloond zal worden met ondank. Kapelaan Bottelier dankte voor het gestelde vertrouwen en sprak sym pathieke woorden tot den concierge en het bestuur van den Volksbond voor hun medewerking. Nadat de voorzitter van den R.-K. Volks bond gesproken had, dankte pastoor Kos ters speciaal den concierge en diens ge zin. Na het ronddienen van ververschin- gen werd een mooie film vertoond en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, De Militaire Tehuizen. De collecten in de Ned. Herv. en G^ref. Kerk ten bate van het Chr. Militaire Te huis hebben opgebracht f. 158. Een woord van hartelijken dank voor de milde gevers en geefsters is hier zeker op zijn plaats. De officieele opening van het Militair Tehuis zal hedenavond plaats hebben. Als loco-burgemeester is benoemd de heer J. v. d. Berg, die onlangs tot wet houder benoemd werd. Het R.-K. Wit-gele Kruis, afd. Noord- wijkerhout, organiseerde in De Zilk een moedercursus met daaraan verbonden een cursus voor „Ziekenzorg aan huis." Bij afwezigheid of ontstentenis van den burgemeester, zullen als loco-burgemeester optreden, resp. wethouder C. D. v. d. Vijver en wethouder T. Kralt. In tegenstelling met andere jaren staan thans slechts 7 werkloozen ingeschreven. 50 arbeiders zijn werkzaam gesteld op het vliegveld te Valkenburg In Augustus werd In de Geref. Kerken voor de Kerk f. 460 gecollecteerd. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7