STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 21 September 1939 Overzicht Prins Bernhard op de Spoorwegtentoonstelling te Amsterdam Revolutionnaire beweging in Bohemen en Moravië! Amerika en de neutraliteitswet De houding van Japan Voor de ontspanning der militairen Een langdurig bezoek Het onafhankelijke lid Vernon Bartlett reide tenslotte nog. dat Engeland niet vecht voor het behoud van grooten voorspoed in het Britsche keizerrijk, noch uit haat. noch om Duitschland te vernietigen, noch om eenige klasse ot sociaal systeem te bewaren. Het strijdt, omdat het geen anderen weg ziet om de vernietiging van die vrijheden, welke door de voorvaderen zijn gegeven, te voorkomen. De massa van de bevolking in het buiten land moet worden overtuigd, dat Engeland voor hen strijd. De eenige mogelijkheid tegenover het Hitlerisme is de internationale wet. Van dezen oorlog moet een kruistocht worden gemaakt. Des te sneller zal een einde worden gemaakt aan de leer, dat macht recht is. In gezaghebbende kringen wordt verno men, aldus een mededeellng van het Brit sche ministerie voor de voorlichting, dat op 17 September een revolutionnaire bewe ging is begonnen in Bohemen en Moravië. Deze beweging was eenige dagen vroeger voorafgegaan door arbeidersbetoogingen in Praag, welke tegen Zaterdag zich ontwik keld hadden tot ernstige botsingen tusschen de bevolking en de Duitsche autoriteiten, hoofdzakelijk S S. Aan beide kanten werd gebruik gemaakt van vuurwapens en ge zegd wordt, dat een aanzienlijk aantal doo- den en gewonden is gevallen. Tusschen 17 September en 19 September hebben zich relletjes voorgedaan in een aantal plaatsen in Bohemen en Moravië. o.a. in Pardubice, Pribin. Pilsen, Tabor. Pisek en Brno. In Emo maakte een deed van de Duitsche be volking gemeene zaak met de Tsjechen. Op 19 September verspreidde de beweging zich naar West-Slowakije. De Slowaaksche gar nizoenen te Ruzomberok, Zilina en Trencin revolteerden en ongeveer 1500 man troepen werden ontwapend. Toen de Duitsche auto riteiten er zich van bewust werden, dat zij niet stonden tegenover sporadische uitbar stingen. maar tegenover een georganiseerde beweging, werden onmiddellijk meedoogen- looze maatregelen genomen. De lijst der arrestaties loopt in de duizenden en hon derden werden terechtgesteld. De onder drukkingsmaatregelen schijnen niet het beoogde effect te hebben gehad. De strijd tegen de sterkere strijdkrachten en de on- meedoogende tyrannic wordt met moed en vastberadenheid voortgezet. Dat het hier niet gaat om een storm in een glas water, wordt bewezen door de eensgezindheid van doel, de hardnekkigheid en de discipline van de betrokkenen. Wie geen vuurwapens bezat, greep ieder voor de hand liggend wapen. Arbeidersvrouwen in Praaig stelden zich tevreden met bespijkerde planken, waarmede zij op den vijand insloegen. Zoo lang de strijd duurde was er geen mede- doogen. er werd grimmig gevochten en aan geen van beide zijden werd kwartier ge geven. Tijdens den opstand werd aanzien lijke materieele schade aangericht. Brug gen op belangrijke spoorlijnen en wegen werden afgebroken, brandweerposten wer den buiten bedrijf gesteld, rollend materiaal der spoorwegen en ander spoorwegmate riaal werd beschadigd, werkplaatsen van belangrijke fabrieken gebombardeerd en machines vernield. Vluchtelingen uit Bohemen en Moravië vertellen, dat gebrek aan levensmiddelen, o.m. vleesch. zich doet gevoelen. Suiker, koffie en melk zijn bijna van de markt ver dwenen. Iedere critiek op de organisatie der ravitailleering stelt bloot aan de maat regelen van de Gestapo, voegt het Fransche Havasbureau daar nog aan toe. President Roosevelt heeft gisteren op Witte Huis geconfereerd met den leider van democraten en republikeinen over de wijziging der neutraliteitswet. In een ver klaring aan de pers wordt gezegd: „De conferentie heeft, eensgezind van opvatting, het vooropstaande doel. de neu traliteit en de vredespositie der Vereenigde Staten te handhaven, besproken. Men was het er volkomen over eens, dat het con gres en de uitvoerende macht het geheele onderwerp met zijn vele vertakkingen moeten behandelen in een absoluut onpar- tijdigen geest. De nadruk is erop gelegd, dat het belangrijkste punt de herroeping van het embargo en den terugkeer tot de procedures van het internationale recht zijn. Tenslotte heeft de conferentie de methode van behandeling van zes punten, die in verband staan met het reizen van Amerikanen op schepen van oorlogvoeren de mogendheden,, de cash and carry-clau- sule enz. besproken. Men was het erover eens, dat de senaatscommissie voor bui- tenlandsche aangelegenheden zich zoo spoedig mogelijk na het bijeenkomen van het congres met de wetsontwerpen moet bezighouden". Roosevelt zou te kennen hebben gegeven dat hij de voorkeur zou geven aan een volledige vervanging van -de neutraliteits wet door een gewijzigde wet. Naar ver luidt, hebben echter verscheidene con gresleden, die de conferentie bijwoonden, den president ^medegedeeld, dat er weinig kans op was. dat het congres accoord zou gaan met een volledige herroeping der bestaande bepalingen. Roosevelt gaf uitdrukking aan het ge loof, dat de toestand ernstiger is dan ooit tevoren en nog wordt gecompliceerd door den inval der Russen in Polen. Voorts wordt gezegd, dat de president heeft opgemerkt, dat de oorlog van langen duur zal kunnen zijn en dat. indien dat zoo zou zijn. hij zich ongetwijfeld aanzien lijk zou uitbreiden, dat er dus een groot aantal oorlogvoerenden zou komen, het geen het voor de Vereenigde Staten weer moeilijker zou maken de neutraliteit te handhaven. Hitler heeft den Japanschen generaal Taoetsji en de hem begeleidende officie ren ontvangen in het bijzijn van den mi nister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop, en den Japanschen ambassadeur Chamberlain heeft gisteren zijn weke- lijksch overzicht gehouden en gesproken in den geest, die verwacht mocht worden. Natuurlijk werd het Russische optreden tegen Polen veroordeeld, maar Engeland wil eerst zich volledig oriënteeren voor en aleer beslissingen te nemen. Ongetwijfeld zit daar uiteindelijk achter, dat Londen eerst eens wil afwachten, hoe de Russen er Duitschers het met elkaar zullen klaren. Duitsche officieren zijn thans te Moskou gearriveerd om daar de demarcatie-lijn te bespreken en alles wat daarmede verband houdt. Daaromtrent loopende geruchten berusten alle nog op vermoedens en gis singen. waaraan wij niet zullen meedoen. Laat ons rustig afwachten. Hetzelfde geldt voor de randstaten, speciaal Lithauen, dat zijn aanspraken op Wilna schijnt te willen opbergen tot na afloop van den oorlog. Verder heeft Chamberlain Hitler's be schuldigingen afgewezen en nog eens na drukkelijk vastgesteld, dat Engeland's doel onveranderd blijft. Chamberlain sprak in dit opzicht mede namens Frankrijk, waar trouwens de ministerraad onder voorzitter schap van president Lebrun alle maatrege len. die werden voorgesteld om den oor log tot de definitieve overwinning te voe ren eenstemmig werden goedgekeurd. En de oppositie, die betreurde, dat niet meer daadwerkelijk wordt opgetreden, staat geheel achter de regeering in dit op zicht. De labourafgevaardigde Greenwood heeft een radiotoespraak tot het Britsche rijk gehouden, waarin hij zeide: .Met hart en ziel wijdt Labour zich aan den strijd om den geest ter tyrannie met al zijn bar- baarschheden voor goed te vernietigen. Labour haat den oorlog, doch ook de on derdrukking. Haar geest wordt niet ver troebeld door slechte gedachten jegens het Duitsche volk, zij hoopt dat volk van de onderdrukking te bevrijden. Wat ook moge gebeuren, wij zullen niet wankelen." Doorzetten blijft het parool in de Wes- tersche democratieën. Zelfs in Italië, waar men altijd nog gaar ne zou willen bemiddelen, ziet men dit meer en meer in. Overigens richt Italië zich thans zicht baar naar den Balkan. Met Griekenland is reeds toenadering gezocht en gevonden. Een tastbaar bewijs van deze gevoelens is geleverd door het besluit, dat door de Iialiaansche regeering is genomen, om zijn militaire strijdkrachten terug te trek ken van de Grieksch-Albaneesche grens, evenals door soortgelijke maatregelen, die de Helleensche regeering van haar kant bezig is te nemen. Zelfs verluidt, dat Italië zich aan het hoofd zou willen stellen van een neutraal Balkanblok. Roemenië wordt daarbij ech ter niet met name genoemd De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, vertrekt heden naar Moskou, op uitnoodiging van de Russische regeering. Hij zal met een speciaal stoom schip naar Odessa gaan. vergezeld van den sovjet-ambassadeur Terentieff. Sommige kringen verklaren, dat Sarad jogloe ook een nieuw pact zal onderteeke nen met de sovjets op grondslagen, waar over reeds onderlinge overeenstemming is verkregen. Politieke kringen hechten belang aan de plotselinge aankomst in Ankara van den Roemeenschen ambassadeur, Tanrieuver. Tegelijkertijd meldt een officieel com muniqué, dat bevredigende vorderingen ge maakt worden met de besprekingen over de afsluiting van een defintief pact tot wederzijdschen bijstand en over economi sche overeenkomsten met Groot-Brittannië en Frankrijk. De Turksche openbare meening lijkt thans meer optimistisch ten aanzien van eer. handhaving van den status quo in den Balkan, de Zwarte Zee en de Middelland- sche Zee. FINANCIEELE MEDEWERKING DER BURGERIJ GEVRAAGD. Men verzocht ons opname van het vol gende ..Zooals men wel bemerkt heeft, wordt er in Leiden veel gedaan voor de ontspanning der hier gelegerde militairen. Men tracht op allerlei manieren de soldaten in hun vrijen tijd van de straat te krijgen en hun daar voor in de plaats passende ontspanning te verschaffen De kosten, die hieraan noodzakelijk ver bonden zijn. moeten worden bestreden uit particuliere giften, die tot nu toe hoofd zakelijk uit Rotterdam kwamen. (Er zijn hier vele Rotterdamsche militairen) Waar in deze vanzelfsprekend Leiden ook niet achter mag en wil blijven, is er uit onze burgerij en comtié gevormd, dat zich zal belasten met het inzamelen van geld, ten einde de militaire ontspanning voor Lei den en omgeving ook in de toekomst te kunnen verzekeren. Dit comité is als volgt samengesteld: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen. burge meester, eere-voorzitter; W. van der Laan, voorzitter 3 Oct, Ver., voorzitter; prof. dr J. A. J. Barge, lid der 1ste Kamer: jhr. P. R. Beelaerts v. Blokland, praeses L.S.C.: mej. M. N. Ekker, presidente V.V.SL.: mr. dr. N. G. Geelkerken, voorz. Chr. Oranjever.; N. C. F. van Ginkel, voorzitter „Vreemdelingen verkeer"; res. kapitein J. v. d. Lee, ontspan ningsofficier voor Leiden en omstreken; ir. P. C. Lindenbergh, voorz. „Koninginnedag"; P. G. v. Looy, directeur A. W. Sijthoff's Uit geversmij.: prof. dr. F. Muller, rector mag nificus; J. A. W. Aalbersberg, directeur Noord-Hollandsch Landbouwcrediet, Kort Rapenburg 20, penningmeester. Giften worden gaarne ingewacht bij den penningmeester van het comité, gironummer 2915. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld: „Theo retische economie" de heer P. C. van Traa, geboren te Rotterdam en wonende te Lei den. Geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht: de heeren R. Nolen (Haar lem). P. R. dArnaud Gerkens (Den Haag) en J. L. Kruithof (Schiedam); voor het doctoraal examen Rechten: J. Zwanen burg (Leiden). Qsjima. De Japansche officieren en de am bassadeur hebben het operatiegebied aan het voormalige Oostelijk front bezichtigd. De Japansche ambassade te Washington deelt mede: De Japansche regeering heeft de politiek te vermijden, te worden meegesleept in het Europeesche conflict en haar inspanningen zijn geconcentreerd op de regeling der Chineesche kwestie. De overeenkomst tot de stopzetting der vijandelijkheden en de onderhandelingen voor de afbakening der grenzen tusschen Mongolië en Mandsjoekwo wordt alleen door deze fundamenteele politiek der Ja pansche regeering geïnspireerd Het zou verkeerd zijn, een diepere beteekenis aan deze overeenkomst toe te kennen. Er is geen enkele reden om haar als voorloopster te beschouwen van een niet-aanvaispact of van andere maatregelen, welke zouden beoogen toenadering tot sovjet-Rusland tot stand te brengen. Het gerucht, dat deze laatste overeen komst tot stand zou zijn gekomen door de goede diensten van de Duitsche regeering, is zonder eendgen grond. Het Japansche Telegraafagentschap Domei meldt, dat binnenkort een minister van buitenlandsche zaken zal worden benoemd, teneinde de buitenlandsche poiitiek van Japan, in het bijzonder tegenover Amerika, een actiever vorm te geven. Minister-president Abe heeft voor deze functie het oog laten vallen op admiraal Nomura. LUCHTBESCHERMING. Gisteravond vergaderden in huize Wijn stok de bewoners van het huizenblok be grensd door de Johan de Wittstraat. van Oldenbarneveltstraat, Fagelstraat en van Ledenberchstraat ter bespreking van moge lijkheden tot bescherming tegen luchtge- vaar. De vergadering was bijeengeroepen door den heer H. Kleibrink. Op uitnoodiging hield de heer D. C. Kok, Secretaris van de afd. Leiden der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, een inleiding over het luchtgevaar en de bescherming daar tegen. Uit de vergadering, welke in het alge meen met groote instemming kennis nam van voorloopige plannen tot het gezamen lijk bouwen van schuilhutten ln de door het blok omsloten tuinen, werd terstond een bestuur gekozen ter nadere uitwerking van de plannen. Dit bestuur komt reeds heden avond samen om deze dringende zaak zoo veel mogelijk te bespoedigen. NED. CONGRES VOOR OPENBARE GEZONDHEIDSZORG. De j aarlij ksche algemeene vergadering van het Nederlandsch congres voor open bare gezondheidszorg, die volgens het aan vankelijk voornemen van het bestuur op 29 dezer zou worden gehouden, zal zoo mo gelijk in de tweede helft van October al hier plaats hebben, vermoedelijk op 20 Oc tober. In het wetenschappelijk gedeelte van de vergadering zullen mededeelingen worden gedaan over het onderzoek naar de hygiëni sche gesteldheid van het zeewater in de nabijheid van badplaatsen aan de Holland- sche kust, welk onderzoek met steun der vereeniging werd uitgevoerd. Voorstellen tot wijziging en aanvulling der statuten en huishoudelijk reglement staan op agenda. Óok komt o.a. aan de orde het benoemen van den voorzitter wegens het om gezond heidsredenen bedanken van dr. N. M. Jo- sephus Jitta. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Inauguratie der eerstejaarsstudenten. In het groot-auditoirum der Universiteit heeft hedenmiddag een bijeenkomst plaats gehad van de nieuw in te schrijven eerste jaars studenten voor het studiejaar 1939 1940, waarbij de rector-magnificus, prof. F. Muller het woord heeft gevoerd. Het initia tief voor deze plechtigheid ging uit van de faculteitsbesturen. Het bestuur van den Academlschen Senaat, hoogleeraren, ver tegenwoordigers van de besturen der ver schillende studentenvereenigingen waren aanwezig; ook de president-curator deed persoonlijk van zijn belangstelling blijken. Na orgelspel van den heer Mens. kreeg de rector-magnificus, ingeleid door den praeses der Literaire Falculteit, den heer Modderman, het woord. Uit zijn rede moge het volgende vermeld zijn: „Wij leven ln een tijd, oud van zorgen en daardoor jong van moed". De groote rijkdom aan tradities van Velerlei soort in het Leidsch Universiteitsleven schilderend, wees spr. er op, dat daaraan door deze bij eenkomst een moedige en voortreffelijke traditie wordt toegevoegd, die bestendigd moge blijven. Want hierdoor is ln het leven van den jongen student datgene tot uit drukking gebracht, wat de wetenschap noemt een „rite de passage", ln dit geval speciaal een inwijdingsritus. Uitvoerig sehet ste spreker, hoezeer reeds in normale tijden ce „overgang" van het Voorbereidend Hoo- ger Onderwijs naar de Universiteit een groei_ van het individu tot inhoud heeft, die zich ook in groentijd of novitiaatstijd als „rite" de passage", als „overgangsceremonie'' over al, ook hier, blijft handhaven en die zijn natuurlijke beteekenis heeft. Dit jaar echter is het verschil tusschen wat aan de zomet'- vacantie voorafging en wat daarop volgde wel verbijsterend groot. Stilstaande bij de overstelpende problemen van dezen tijd trachtte spreker na te gaan, hoe het bij dit alles de Jonge aankomende generatie wel te moede zal zijn. Door een vergelijking met het universitaire en het studentenleven, zoo als het was omtrent het begin van deze eeuw- maakte hij duidelijk, hoe geweldig en ge- weldadig ook voor de oudere generatie het geheele aspect van den tijd gewijzigd is. Wij hebben het noodig ons van dit belang rijke verschil rekenschap te geven, juist in dien wij ons bewust willen worden van onzen tijd. Uitvoerig stond spreker er bij stil, dat ook voor de studenten van heden juist door de werkeloosheid de zegen van het werken, van den arbeid in gemeenschap en voor de ge meenschap een van de ontdekkingen van de laatste jaren vormt. Het opnieuw ont luiken van dezen gemeenschapszins zal ech ter ook voor studentenmaatschap en later voor de maatschappij eerst volop vrucht baar kunnen zijn, indien de nood van deze jaren ons oog scherpziend maakt, zoodat het menschelijke gemeenschap als onbe staanbaar gaat erkennen, indien niet een bovenmenschelijke gemeenschap als bron en oorsprong van aardsche samenleving wordt ontdekt en in het oog behouden. Noch de angstigen. noch anderzijds de onver schilligen zullen in de wellicht zwaar be proevende tijden, die komen zullen het vei ligst zijn, doch zij, aan wie het gegeven is een andere „traditie" toe te passen dan de in den aanvang besprokene, zij die hun werk en leven kunnen adelen als een „over gave" aan hooger levensleiding. Met een herinnering aan de juist in dit opzicht zoo rijke figuur van den stichter van de Leidsche Universiteit, Willem den Zwijger en met een tweetal strophen uit het Wilhelmus, de laatste door alle aan wezigen onder orgelbegeleiding gezongen, besloot de rector magnificus deze inaugu ratie der nieuw aangekomen Leidsche stu denten. BEGIN VAN BRAND. In den afgeioopen nacht omstreeks 2 uur is een rookkast van den paardenslager A. A. den O. in de Salomonssteeg openge sprongen, waardoor een hoeveelheid worst en spek, die daarin te drogen hing, is ver brand De brandweer, die met een motor spuit ter plaatse verscheen, bluschte het vuur met eén slang op de waterleiding. Bij de Algemeene Landsdrukkerij is het jaarverslag van het Rijksmuseum van Oudheden alhier over het Jaar 1938, sa mengesteld door den toenmaligen direc teur, dr. J. H. Holwerda in druk verschenen Zonder dat daaraan bij het publiek be kendheid was gegeven heeft Prins Bern hard hedenmorgen een bezoek gebracht aan de jubileumtentoonstelling der spoor wegen te Amsterdam. De Prins arriveerde te 10 uur, vergezeld van zijn secretaris jhr. Dedel en den hem tijdelijk toegevoegden adjudant majoor Phaff. Hij werd verwelkomd door den bur gemeester, die hem de andere heeren voor stelde, waarna onmiddellijk werd begonnen met een rondgang door de groote tentoon stellingshal. Het werd een bezoek, dat een weinig of ficieel, maar daardoor des te prettiger ka rakter kreeg, doordat de Prins zich leven dig voor het tentoongestelde interesseer de en zich met zijn gezelschap bewoog tusschen het publiek, dat weinig aandacht aan den hooger bezoeker wijdde, hoewel het voor het overgroote deel uit school jeugd bestond. Niet dat deze geen belang stelling voor Prins Bernhard had, maar het tentoongesteld materiaal, de overal rij dende treinen van speelgoedafmetingen, de aan- en uitflakkerende seinlichten, boeiden op den duur de belangstelling nog meer. De prins onderhield zich herhaaldelijk met de bij hun werkstukken staande Jeug dige werkloozen, die de vaak zeer gecom pliceerde modellen der technische instal laties hebben vervaardigd en deze tijdens den tontoonstellingsduur aan het publiek demonstreeren. Bijna een uur bracht het gezelschap in de tentoonstellingshal door. Nadat de koffie was gebruikt begaf men zich naar het tentoftnstelllngsgedeelte op het tererin. Een der hoogtepunten, ook voor het pu bliek, was de rit in den trein van honderd jaar geleden. Zeker duizend, toevallig op het terrein aanwezige schoolkinderen ston den bij het stationnetje „een honderd roe" opgesteld, toen het gezelschap naderde. Had men tot nog toe het bezoek vrijwel onopgemerkt laten voorbijgaan, nu steeg een luid gejuich uit duizend kindermon den op, en vroolijk wuivend namen de Prins en zijn gezelschap plaats in het middelste rijtuig van het klassieke treintje, de geel geschilderde char-a-bancs De overige twee rijtuigjes waren als altijd voor het publiek bestemd, dat ditmaal geheel uit kinderen bestond, die zich uitverkoren voelden nu zij den rit mochten meemaken ln een ..Koninklijken" trein, en er bovendien nog het voordeel van hadden, dat het treintje voor deze gelegenheid niet de gebruikelijke twee, maar drie ronden om het terrein aflegde, en dat nog wel met een grootere snelheid dan gewoonlijk De Prins bezocht voorts nog de auto- laad-lnrichtlng, het seinhuis, de stuurstand van de groote jumbo en verschillende par ticuliere stands, waar hij zich met de standhouders onderhield. Het was 12 uur toen hij afscheid van de gastheeren nam. Zondagmiddag wordt op de tentoonstel ling de honderdduizendste bezoeker ver wacht. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. In de feestelijk versierde groote Stads gehoorzaal is gisteravond de derde van de reeks ontspanningsavonden gegeven, welke onder leiding van den reserve-kapitein J. van der Lee ten behoeve van de alhier gele gerde militairen worden georganiseerd. Ook ditmaal was de belangstelling weder om groot, zoodat de waarnemend-comman dant van het hier verzamelde troependeel, de kapitein J. P. G. Quack een stampvolle zaal kon welkom heeten. In het bijzonder begroette hij den staf van het Westfront Holland, o.w. de reserve kolonel dr. J. G. de Groot; de heer G. P E. Weijer als vertegenwoordiger van den bur gemeester en den heer W. van der Laan, voorzitter der 3-Octobervereeniglng, welke laatste zich bereid heeft verklaard zitting te nemen in een commissie, welke uit de burgerij zal worden gevormd voor de recre atie van de militairen. Spreker wees er verder op, dat het ver loop der mobilisatie heeft bewezen, dat de Hollandsche soldaat weet hoe zich te ge dragen en hij besloot met het uitspreken van het vertrouwen, dat de Koningin en het Vaderland onder alle omstandigheden op het Nederlandsche leger zullen kunnen re kenen. „Werkmans Wilskracht", dat evenals de eerste maal aan dezen avond haar zeer ge waardeerde medewerking verleende, zette daarop het Wilhelmus in, waarvan twee coupletten staande werden aangehoord. Het kfanlge corps vervolgde zijn programma met een pittig geblazen marsch en de ouverture „Tancred", welke laatste een uit stekende vertolking genoot en waarvoor directeur Dik en zijn mannen een daverend applaus in ontvangst hadden te nemen. Toto en Johny vertoonden vervolgens halsbrekende equilibristische toeren op den rollenden kogel, de belde Cavelll's wonnen stormenderhand hun auditorium door hun virtuoos accordeonspel en Dan Sayton en Ruth deden die bewondering overgaan ln verwondering hoe een menschelijk wezen op dergelijke vreemdsoortige fietsen het evenwicht niet alleen kan bewaren, maar er zelfs de meest onmogelijke toeren op kan uithalen. „Werkmans Wilskracht" Het zich ook meermalen hooren en door al deze afwis seling was het programma beëindigd voor men er goed en wel erg in had. Het hartelijk applaus na elk nummer be wees, dat het gebodene ook nu weer op hoo- gen prijs werd gesteld. INSTRUMENTMAKERS- EN GLAS BLAZERSEXAMENS. De uitslagen der practische instrument makers- en glasblazersexamens, afgenomen aan de Leidsche Instrumentmakersschool luiden als volgt: Geslaagd als leerling-instrumentmaker: Ch. G. van den Bosch, Ouderkerk aan den Amstel; J. Eibers, Wageningen; F. Oltmans, Amsterdam; H. Bohle, Amsterdam; A H. M. Bakker, Roelof arendsveen; F. P. C. Corne- lisse. Leiden; P. A. Droge, Leiden; H. J. van Langeveld, Haarlem; R. Stam. Utrecht; W. Twenhaar, Deventer; M. Vogt, Schiedam; B. E. Zondervan, Lelden; K. Westmljze, Purme- rend; A. Dumas, Diepenveen; J. R. de Hoog, Warmond; G. L. J. Krayenbrink, Lelden; H. J. Kruithof, Den Haag; J. Slmmermans, Rotterdam; E. K. Wobben, Leiden. Geslaagd als leerling-glasblazer: H. J. Bolmeyer, Heemstede; B. van Driel, Delft; D. Daniels, Amsterdam; J. H. Wou terloot. Oegstgeest. Geslaagd als gezel-glasblazer: J. Ruyten- beek, Amsterdam en G. Sproet, Amsterdam. KON. NED, MLI. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Eerste winterbijeenkomst der afd. Leiden. De afd Leiden hield gisteravond haar eerste bijeenkomst in het café-reetaurant „In den Vergulden Turk," onder voorzit terschap van den heer Joh. Jonker De voorzitter riep allen een hartelijk welkom toe en sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst. Spr. memoreerde de moeilijke tijden, waaronder de tuinbouw thans gebukt gaat, doch gejden de eendrachtige samen werking, twijfelt spr. ook nu niet, of deze zal in de naaste toekomst veel steun geven. pe heer W. F. v. Spronsen werd geluk gewenscht met zijn benoeming als plant- soenchef te Voorschoten. Na voorlezing der notulen, die ongewij zigd werden gearresteerd, vond behande ling der ingekomen stukken plaats. Vervolgens kwam het rapport van de Onderwijscommissie ter sprake, waaruit bleek dat een cursus-rooster tot 1945 was samengesteld. Deze winter begint naast den Alg. Tuinbouwwintercurus een speciaal cursus ln materialenkennis en een speciaal cursus in fruitteelt. Het rapport werd nauwkeurig behan deld en eenige, door de leden ter tafel gebrachte op- of aanmerkingen zullen door bestuur der afd. en de comm. v. toe zicht op het Tuinbouwonderwljs nader worden uitgewerkt. Na de pauze werden de door de leerlingen van den afgeioopen Tulnbouwwintercursus behaalde getuig schriften met een hartelijk woord door den voorzitter uitgereikt. Het getuigschrift met zeer veel vrucht kon worden toegekend aan de heeren B. Bon, te Noordwijkerhout, A. Gravekamp te Valkenburg en D. Kor- pershoek te Leiden; met veel vrucht aan T. F. Vlieland F.zn., alhier, C. J. Lagas te Oegstgeest en W. de 'Jong, te Katwijk aan Zee en met vrucht aan J. van 't Wout, te Noordwijk, P. Star, te Rijnsburg, G. Bies- broek, J. H. Aalbersberg, R. Cramer, W de Ru, J. A v. d. Weyden en R. Wiggers, allen te Lelden. Als leden van het hoofdbestuur, ln de plaats van de aftredende heeren D. Eve- leensMaar.sc en D. T. Ruys werden can- didaat gesteld de heeren A. Sluis en mr. T. J. T Noyon. Een vaas met prachtige bloemen van de decoratieve Dahlia Prinses Beatrix, inge zonden door de firma J. G. Ballego en Zoon, werd door de Jury met 10 punten bekroond. Met woorden van dank aan de Onder wijscommissie voor het veel omvattend werk door deze commissie verricht, sloot de voorzitter deze eerste, goed bezochte bijeenkomst. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2