Naar het voorloopig einde van Polen In het Westen blijft het stil Botsing tusschen tram en auto Prins Bernhard op de Spoorwegtentoonstelling DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1939 No. 24384 HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het Russische legerbericht Duitsch legerbericht. Warschau blijft vastberaden De strijd in het Westen Churchill over de „Courageous" Debat in het Britsche Lagerhuis Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bjj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein - Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sljn: per 3 maanden jrr... .sr.. f.3.3S per week f.0.1S per 3 maartden -f portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.? Franco per post - f. 2:35 Het Russische legerbericht van gisteren zegt: „Vandaag hebben de troepen van het roode leger verderen druk op de Poolsche troepen uitgeoefend en aan het einde van den dag waren in het Westen van Wit- Rusland Grodno en in de Westelijke Oekraine Kogel en Lwow bezet. Van 17 tot 20 September heeft het roode leger drie Poolsche infanterie divisies, twee cavaleriebrigades en vele kleine afdeelingen ontwapend. Meer dan 60.000 officieren en man schappen zijn gevangen genomen. De versterkte gebieden van Wilna. Ba- ranowitsj, Molodechno en Sarny zijn met de gcneele bewapening, dc artillerie en de munitie in handen van het roode leger ge vallen. Tot dusverre zijn tweehonderdtach tig stukken geschut en honderdtwintig vliegtuigen, die door het leger zijn buitge maakt, ingeschreven. De registratie der tropheeën duurt voort. De gouverneur van Wilna, Bociansky, heeft een einde aan zijn leven gemaakt door van de grensbrug in Kuty te springen De sovjet-troepen hebben de bezetting van Kuty uitgesteld om den vluchtelingen de gelegenheid te geven de grens te over schrijden. Er zijn reeds commissariaten ingesteld door de sovjets in de gebieden, die zij in Polen hebben bezet. (Het opperbevel van de Duitsche weer macht) maakt bekend: Nog steeds is het resultaat van den slag in den sector van den Weichselbocht niet in vollen omvang te overzien. Tot in de middaguren van den twin tigsten September was het aantal gevangenen tot 170.000 gestegen en neemt het nog steeds toe. Een der beide aan den slag deelnemende Duitsche legers heeft tot nu toe alleen reeds 320 vuurmonden en 40 strijdwagens buit gemaakt. Van Poolsche zijde hebben, voor zoover tot nu toe kon worden geconstateerd, aan deze slag negen divisies en gedeelten van tien andere divisies en drto cavalerie-bri- gaden deelgenomen. In het Zuiden hebben zich na harden strijd bij Zamosz en Maszow sterke Pool sche strijdkrachten overgegeven aan de Duitsche troepen, daarbij bevond zich ook de opperbevelhebber van het Poolsche Zui delijke legerJSedert 10 September werden daar 60.000 gevangenen gemaakt en 108 lichte, 22 zware kanonnen buitgemaakt. Bij de gevechten om Gdingen zijn 350 officieren en 12.000 man gevangen geno men en ongeveer 40 vuurmonden buitge maakt. Er wordt thans nog slechts tegen stand geboden te Warschau en Modlin, Zuidoostelijk van Warschau bij GorjaKal- varja en op het Schiereiland Hela. In de komende dagen zal het opperbevel der weermacht een samenvattend rapportover den veldtocht in Polen uitgeven. Van Poolsche zijde wordt gemeld: Kolonel Lipinski heeft gisteren voor radio- zender Warschau 2 een redevoering uitge sproken, waarin hij o.m. zeide, dat de toe stand gelijk was aan dien van eergisteren. De druk van den vijand op Praga wordt met zware verliezen voor den aanvaller af geslagen. De verdediging is niet alleen lijde lijk, maar ook actief. „Wij verdedigen ons, maar bestoken den vijand eveneens en heb ben hem ver teruggeworpen naar zijn uit gangslinies. In den Westelijken sector is de vijand duidelijk teruggeslagen". Er is geen tijd voor het opstellen van de door allen verwachte berichten, maar alleen voor het schrijven van bevelen. Warschau Is het centrale punt der gevechten gewor den. Wij moeten het verdedigen en houden, om politieke en moreele redenen. Op het oogenbllk is het kalm. maar de hel kan leder oogenblik volgen, granaten en bom men kunnen gaan regenen. Het ergste kan komen. Tenslotte wekte kolonel Lipinski de bur gers op. te strijden tegen de vermoeienis. Voorts is een verklaring voorgelezen, be stemd voor de soldaten, die de stad verde digen. Zij luidt: Voortdurend worden leu genachtige berichten verspreid door de vijandelijke propaganda, volgens welke Warschau op het punt zou staan zich over te geven. De waarheid is, dat Warschau nog steeds wordt aangevallen, maar zich niet zal overgeven. Poolsche soldaat, vrees geen tanks, noch vliegtuigen, noch vijan delijke kanonnen. Besloten is, dat geen meter gebied van de hoofdstad zal worden afgestaan. Warschau zal voortgaan te strij den en zal overwinnen". GEWONDEN TE LEIPZIG. Het Fransche Havas-bureau meldt: De Leipziger Neueste Nachrichten meldt, dat de eerste trein met gewonden te Leipzig is Foto Van Vliet. Gelijk wij gisteren reeds vermeldden, vond op den Lammeschansweg een botsing plaats tusschen een auto uit Friesland en de tram, die uit de richting Voorschoten kwam. In de auto zaten vijf leden van een schoolbestuur uit Franeker, die naar onze stad gekomen waren in verband met een onderwijzersbenoeming. Het waren de 34-j. A. Z., de 46-j. T. S., de 41-j. A. B., de 46-j. J. H. en de 47-j. W. M., welke laatste de auto bestuurde. Zij werden allen gewond, doch niet ernstig. Hierboven een opname van de vernielde auto. aangekomen. De trein vervoerde 550 solda ten, die voor het meerendeel bij Lodz ge wond waren. In de Duitsche kranten verschijnen lang zamerhand overlijdensberichten. De Leip ziger Neueste Nachrichten meldt, dat de 29-jarige baron Wolfram von Richthof en, kapitein-vlieger, in een luchtgevecht ge sneuveld is. VLUCHTELINGEN IN ROEMENIE. De Roemeensche autoriteiten hebben een officieel communiqué gepubliceerd over de behandeling van Poolsche burgervluchtelin gen. In dit communiqué wordt uiteengezet dat den vluchtelingen zal zijn toegestaan zich over Roemeensch grondgebied naar het buitenland te begeven, op voorwaarde dat zij voorzien zullen zijn van een speciaal doorlaatbewijs, te verstrekken door plaatse lijke autoriteiten en dat zij zich verplichten rechtstreeks naar het buitenland te gaan. Iedere Poolsche vluchteling, hetzij burger, hetzij militair, is gemachtigd driehonderd zlotys tegen leis in te wisselen. Het Fransche Havas bureau seint: een tragische episode uit dezen oorlog is het avontuur van 800 Poolsche vluchtelingen: mannen, vrouwen en kinderen, die uit Krakau en Krakowitsj waren vertrokken. 400 hunner hadden na luchtbombarde menten, die ook onder hen tal van slacht offers hadden gemaakt, te Sandomiersz den Weichsel bereikt. Ze konden de rivier niet oversteken, daar de stad door de Duitschers was bezet. De andere groep van ongeveer 400 perso nen slaagde erin de rivier op een ander punt over te varen. Na 14 dagen slaagde men erin Luck te voet te bereiken. Aange zien de weg naar het Noordoosten en Zuid oosten door de Duitschers was afgesneden begaf de groep zich naar het Oosten. Eeni- gen kwamen te Taronpol, anderen te Czortkow. Zij ontmoetten toen uit het Oosten aangekomen Russische troepen. Geen hunner slaagde erin de Roemeensche grens te bereiken. De vroegere Tsjechische gezant te War schau Slaisk heeft zich met de regeering in Moskou in verbinding gesteld teneinde de vrijlating dezer vluchtelingen te verzoeken. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Activiteit van de vijandelijke artillerie op verschillende punten van het front. Fransche en Duitsche jachtvliegtuigen heb ben verscheidene gevechten geleverd. Een vijandelijk vliegtuig is in onze linies neer geschoten. Het legerbericht van hedenochtend luidt: plaatselijke activiteit van de voorposten, en bedrijvigheidd er artillerie aan beide zijden. Het Duitsche legerbericht zegt: In het Westen werden drie kabelballons en acht vijandelijke vliegtuigen omlaagge- schoten. Overigens zijn geen gebeurtenissen te vermelden. Volgens een Duitsch radiobericht is Louis Deschanel, een zoon van den vroegeren Franschen president bij de Saar gesneuveld. Hij is te Ottweiler bij Neunkirchen met militaire eer begraven. VON BRAUCHITSCH AAN HET FRONT. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De opperbevelhebber van het Duitsche leger, overste generaal, von Brauchitsch, heeft zich op 19 September naar het Westelijk front begeven. Na een bespreking bij den hoogeren staf bezocht de generaal ver scheidene troependeelen in de voorste li nies. Hij liet zich door den commandant rapport uitbrengen en stelde zich diep gaand op de hoogte omtrent den toestand. Op zijn rit door het Saargebied werd ge neraal von Brauchitsch door de bevolking en de militairen toegejuicht. BESPREKINGEN TE PARIJS. De Fransche premier Daladier heeft ge confereerd met Hore Belisha, den Engel- schen minister van Oorlog. Na dit onder houd werd in het kabinet van Daladier een conferentie gehouden, waaraan werd deel genomen door generaal Gamelin, generaal Colson. den chef van den generalen staf van het leger, generaal Tetu, den chef van den generalen staf van de luchtmacht, ad miraal Darlan, Champetier de Ribes, on derstaatssecretaris voor buitenlandsche za ken en Coulondre, directeur van het kabi net van Daladier. In het Britsche Lagerhuis heeft Churchill, de minister van marine, verklaard, dat de duikboot, welke een aanval heeft gedaan op de „Courageous", onmiddellijk is aangeval len door de escorteerende schepen en ver moedelijk verloren is gegaan. „Het verlies van dit waardevolle schip", zoo zeide Churchill verder, „is niet iets, dat ik zou'willen verkleinen. Sedert het uit Z. K. H. Prins Bernhard bij een der maquettes. Links van Z. K. H. de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. breken van den oorlog heeft de „Coura geous" waardevolle diensten bewezen in het beschermen van de koopvaardij tegen on- derzeesche aanvallen en haar optreden tegen individueele duikbooten was niet zonder succes. De afgevaardigde van de labour-oppositie, Alexander, vroeg het geheele huis zich te vereenigen met de regeering om uitdrukking te geven aan de sympathie voor de nagela ten betrekkingen van de omgekomen op varenden van de „Courageous". In antwoord op een vraag van Bellenger (oppositioneele labour) zeide Churchill, dat de „Courageous" werd vergezeld door een volledig escorte torpedojagers. Hij kon niet zeggen, hoe de duikboot erin is geslaagd, zoo dichtbij te naderen. Hij heeft evenwel geen reden om aan te nemen, dat de ver klaringen van de admiraliteit, eertijds af gelegd over dezen vorm van bedreiging, on gegrond zouden zijn. De leider van de oppositioneele labour- fractie, Greenwood, heeft na Chamberlain's verklaring (men zie het 3e Blad) verklaard, dat men aan alle zijden de toenemende openhartigheid van Chamberlain's verkla ringen toejuichte. Sprekende over den aan val van de Russen op Polen zeide Green wood: „Een andere macht heeft een daad van aanval gesteld. Er bestaat geen twijfel, dat de rechtvaardiging, welke gegeven werd, een rechtvaardiging was, welke door rede lijke menschen op het oogenblik niet kan worden aanvaard. Ik moet één ding zeggen: het is zeer droevig, dat, nadat overeen stemming met Polen was bereikt, het niet meer edelmoedig van hulp is voorzien, welke het zoo bitter noodig had", Greenwood zeide verder, dat de les, welke getrokken kan worden uit het feit, dat Polen niet meer hulp is ver leend, is, dat in de toekomst de bijstand aan de vrienden van Engeland snel, zeker en edelmoedig moet zijn. Indien dit niet het geval zou zijn, zullen zij, die misschien bondgenooten zouden willen worden, ertoe gedreven worden schoorvoetend passieve vrienden te blijven. Spreker is verheugd, dat de meerderheid van het Britsche volk vast besloten is, zich niet van zijn voornaamste taak te laten af brengen door het zoogenaamde aanbod van vrede. Het is duidelijk, dat Hitier de Engelschen in het geheel niet begrijpt. Overal waar hij zijn hakenkruis plant poogt hij juist dien geest te vernielen, welke het leven is van het Britsche en Fransche volk. Verder verzocht Greenwood een betere regeling van het verkeer, regeling van de industrieele vraagstukken en controle op de arbeidsvoorwaarden. Sinclair, de leider van de liberale oppositie heeft verklaard, dankbaar te zijn voor iedere aanduiding, dat de strijd meer heftig wordt gevoerd. Polen heeft zijn eer bewaard en heeft de levendige sympathie verworven van de Britsche bevolking en de menschheid Het feit, dat Rusland in het Zuiden is opgerukt om een positie in te nemen en honderd divisies in te zetten, moet van het standpunt van den Duitschen generalen staf gezien, tamelijk onheilspellend zijn. Het land zal de krachtigste actie, waartoe de regeering zal besluiten, steu nen en het eenige wat het land niet wil, is werkloosheid en wachten tot anderen het initiatief nemen. Sinclair stelde vervolgens voor, dat het Lagerhuis een geheime zitting zou houden,! BINNENLAND. De Pers over de millioenen-nota (2e Blad) De economische mobilisatie van Indië (2e Blad). Première van de spoorwegfilm en -revue (3e Blad). De postbegrooting ingediend Binnenland 3e Blad). Bezoek van Prins Bernhard aan de Spoor wegtentoonstelling te Amsterdam, (le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Gedrukte markt Meerendeels lagere koersen Later licht herstel Onge animeerde tendens Amerikanen zwak Beleggingen prijshoudend. BUITENLAND. Chamberlain spreekt in het Britsche La gerhuis (3e Blad). Warschau houdt nog stand, elders worden de Poolsche legers ontwapend (leBlad) België in oorlogstijd (2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Gedeeltelijk bewolkt. Plaatselijk ochtendmist. Geen regen van be- teekenis. Weinig verandering in temperatuur. Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen. waarin de leden meer openhartig zouden kunnen spreken. Sprekende over het rapport van den Ame- rikaanschen ambassadeur te Warschau, over het bombardeeren van open steden, zeide Grigg, de parlementaire secretaris van het ministerie van voorlichting, dat de in lichtingen, welke door den Britschen am bassadeur zijn ontvangen, de feiten, welke door den Amerikaanschen ambassadeur zijn beschreven bevestigen, hierbij ingesloten het bombardeei-en van het geheel niet verde digde gebouw, waarin de buitenlandsche vertegenwoordigingen in Polen waren on dergebracht.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1