BINNENLAND De belasting-verhooging LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 21 September 1939 Invoer-monopolie van visch De postbegrooting Het initiatief van Prins Bernhard Afscheid commandant Bouwe Vlas Het oorlogsrisico van de burger bevolking en de sociale verzekering Zilveren Jubileum te Sassenheim Wat moet ik doen bij Luchtaanvallen UITKEERING VAN 10 MILLIOEN AAN DE SCHATKIST. Ingediend is de postbegrooting voor 1940. Hieraan is het volgende ontleend: Als de verwachtingen in vervulling zullen gaan zal het P.T.T.-bedrijf in 1940 een uitkeering van 10 millioen gulden in 's rijks schatkist storten, d.i. anderhalf millioen meer dan in 1939 uitgekeerd wordt. De minister wijst er echter op, dat de opbrengstcijfers onzeker zijn. De volstrekt onoverzichtelijke gevolgen, die uit de hui dige internationale verhoudingen met be trekking tot post-, telegraaf- en telefoon verkeer kunnen voortvloeien, maken het onmogelijk te schatten, hoe het verloop van het verkeer zal zijn. De minister ontveinst zich niet, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij door thans nog niet geheel te voor ziene invloeden er niet in zal slagen de raming geheel te verwezenlijken. Mocht zulks in den loop van het be- grootingsjaar noodig blijken, dan zal de minister niet nalaten de wensche- lijkheid en mogelijkheid van tariefs wijzigingen te overwegen. De totalen der iasten en baten, vermeld in deze begrooting zijn f. 9,368.000 hooger dan die voor 1939. Als algemeene oorzaken van de stijging der lasten kunnen genoemd worden de toenemende verkeersomvang en de uit breiding van de noodige apparatuur, als mede de verhooging van dfi bijdrage aan de algemeene middelen van i. 8.500.000 op 1.10.000.000 De in het laatste kwartaal Van 1937 be gonnen daling van het buitenlandsehe tele- graafverkeer zette zich gedurende de eerste maanden van 1938 voort, waarna tot het einde van dat jaar een lichte toeneming van dit verkeer viel waar te nemen. Het binnenlandsch telegraafverkeer nam in 1938 toe met 19"/n (tegen 21»in 19371. De opbrengst van het binnenlandsche telegraafverkeer is geraamd op f. 600.000. waarbij rekening is gehouden met de ver wachting, dat de op 1 Februari 1937 inge voerde tariefsverlaging nog tot eenige toe neming van het verkeer zal leiden. Wat het buitenlandsch verkeer betreft is aangenomen, dat dit in 1940 niet veel groo- ter zal zijn dan in 1938. De ontwikkeling van het interlocale tele foonverkeer blijft bevredigend. Het aantal interlocale gesprekken steeg in 1938 ten opzichte van 1937 van 47.408.755 tot 55.633.023. een vooruitgang van 8.224.268 gesprekken of 17.3"Deze stijging heeft zich in den loop van dit jaar in overeen komstige mate voortgezet. Ook de ontwikkeling van het internatio nale telefoonverkeer gaf reden tot tevre denheid. De groei van het aantil telefoonaanslui tingen blijft zich eveneens in stijgende lijn ontwikkelen. De zuivere aanwas beliep in 1938 12.159 aansluitingen tegen 11.931 in 1937. In verband met een en ander kan de opbrengst van de locale en interlocale ge sprekken op f. 20.900.000 geraamd worden tegenover f. 17.065.000 voor 1939. Voor het internationaal verkeer bedraagt de raming f. 3.200.000 tegen f. 2.675.000 voor 1939. De Postchèque- en Girodienst blijft zich nog steeds in sterke mate ontwikkelen. De raming der rente, gekweekt door de beleg ging, kan gesteld worden op f. 6.200.000, dat is f. 600.000 meer dan de raming voor 1939. In totaal is geraamd voor 1940 f9.164.000 tegenover een raming voor 1939 van f. 8 514.000. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN GEMOBILISEERDEN. Naar wij vernemen, zal de Centrale Raad van Advies voor Ontspanning en Ontwikkeling van Gemobiliseerde Militai ren. welke op initiatief van Z. K. H. Prins Bernhard. onder voorzitterschap van den oud-minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeugde, zal worden in gesteld. vertegenwoordigers van verschil lende geestelijke en politieke stroomin gen onder zijn leden tellen. Zoo zullen het Vrijzinnige en het Protestantsche, het Roomsch-Katholieke en het Sociaal-Demo cratische gedeelte van ons volk in dezen Raad vertegenwoordigd zijn. Voorts zal de Raad eenige militaire en burgerlijke ambtenaren onder zijn leden tellen. De Centrale Raad. welke den opperbe velhebber van land- en zeemacht, gene raal Reijnders als college voor dit speciale gebied ter zijde zal staan, zal in de eerste plaats zorgen voor het contact met de op dit oogenblik reeds bestaande comité's en zal dus mede een coördineerende taak vervullen. De bemoeiingen van den Centralen Raad en zijn vertakkingen zullen zoowel sport en kunst als ook onderwijs bestrij ken. Bovendien is men op het oogenblik ook bezig aan het vormen van een comité van aanbeveling. (Hbld.l MET INGANG VAN MORGEN BIJ DE NED. VISSCHERIJCENTRALE. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat het in het voornemen ligt, met ingang van morgen de Nederlandsche Vis- scherijcentrale aan te wijzen als monopo lie-houdster voor den invoer van de vol gende visscherijproducten: pekel- ensteur- harlng, haring, versch, gekoeld, bevroren; zeevisch (inclusief lever, kuit en hom), versch. gekoeld, bevroren; zoetwatervisch (inclusief aal en paling), versch, gekoeld, bevroren; schaal- en schelpdieren, visch- conserven en geconserveerde visch (niets uitgezonderd). Dit houdt in, dat de invoer van deze producten slechts zal zijn toegestaan, in dien daarvoor een machtiging tot invoer is afgegeven, hetgeen geschiedt door of namens de Nederlandsche Visscherijcen trale en wel slechts nadat de betreffende importeur met die centrale of een door haar aangewezen instantie een monopolie overeenkomst voor het betreffende artikel heeft afgesloten. Slechts met een impor teur, die zich bij de Nederlandsche Vis- scherijcentrale heeft doen organiseeren, kunnen monopolie-overeenkomsten worden afgesloten. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Nederlandsche Vissche- rijcentrale in voorkomende gevallen het sluiten van een monopolie-overeenkomst kan weigeren, dan wel een reeks gesloten monopolie-overeenkomst wederom onge daan kan maken. Van de tot dusverre bestaande voor schriften voor den invoer van de genoem de producten komt docr dezen nieuwen maatregel geen enkel te vervallen. Zooveel mogelijk zal de Nederlandsche Visscherijcentrale aan de haar bekende importeurs van bovengenoemde artikelen, circulaires toezenden, waarin een en ander nader wordt uiteengezet. Deze circulaires zijn tevens op aanvraag verkrijgbaar bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Juli ana van Stolbergplein 31 te 's-Graven- hage. BIJEENKOMST IN HET CONCERT GEBOUW TE AMSTERDAM. Commandant Bouwe Vlas, die sedert de laatste elf jaren het opperbevel van het Leger des Heils in ons land heeft gevoerd en die om gezondsheidsredenen zijn func tie neerlegt, heeft gisteravond in een bij eenkomst in het concertgebouw te Amster dam afscheid genomen. Op het podium hadden commandant en mevrouw Vlas, de stafofficieren, officieren en soldaten van het Leger des Heils plaats genomen. De zaal was geheel met belang stellenden gevuld. Na openingslied, gebed en schriftlezing was het lt. kolonel H. Branwell Estill, chef secretaris, die den commandant en me vrouw Vlas toesprak. De naam van Bouwe Vlas, die jarenlang de territoriale bevelhebber van het Leger des Heils in Nederland was, zeide spr., zal nooit worden vergeten. Het leger is onder zijn leiding sterk gegroeid en is beter ge fundeerd dan ooit te voren. Onder alle klassen is de waardeering voor het leger gestegen. Spr. memoreerde o.a. de opening van de William Booth kweekschool, de viering van het vijftigjarig bestaan van het leger en de stichting van het tehuis voor ouden van dagen te Hilversum. In de herinnering zal Bouwe Vlas voortleven als een trouwe' dienstknecht des Heeren. Ook tot mevrouw Vlas richtte spr. moor den van dank en waardeering. De generaal Evangeline Booth had een uitvoerig telegram aan den scheidenden commandant gezonden, waarin zij uiting gaf aan haar dank en bewondering voor het werk van commandant Vlas. Nadat de kadetten het „Vaarwellied" ten gehoore hadden gebracht, sprak sergeant majoor G. C. Peeterman namens de plaat selijke officieren. Treffend was de hulde, die de jeugd padvinders en padvindsters, en kinderen uit de tehuizen den commandant in dicht vorm brachten. Mevrouw kommandeur van den Berg Plank bood mevrouw Vlas bloemen aan. zij sprak namens de gezinsbonden. De veld-officieren vertolkten hun gevoelens v. dankbaarheid en bewondering bij monde van adjudant P. Deurloo, waarna majoor P. Kropff namens de maatschappelijke of ficieren sprak en nog adjudant H. J. Sa lomon, persoonlijk-secretaris van den commandant het woord voerde. Na den samen zangen een afscheidsgroet van de meisjes uit het tehuis te Maarssen betrad mevrouw commandant A. J. Vlas Willemsen haar spreekgestoelte. Zij zegde allen hartelijk dank voor de vriendelijke en waardeerende woorden tot haar ge sproken, speciaal de hulde van de jeugd had haar diep getroffen. Tenslotte sprak commandant Bouwe Vlas die bij het betreden van het spreekgestoelte een hartelijke ovatie in ontvangst had te nemen. De scheidende commandant sprak over zijn jeugd, over zijn werk en strijd in het heilsleger en hij getuigde van zijn liefde voor de taak, die thans achter hem ligt en die hij met weemoed verlaat. Met een woord van dank tot zijn medewerkers besloot hij ontroerd zijn afscheidsrede. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door luitenant-kolonel Boswijk. garni zoenscommandant van Amsterdam. AFLEVERING VAN ZEEP. Dispensatie verlengd tot 5 October. De directeur van het rijksbureau voor chemische producten heeft de dispensatie van het verbod voor fabrikanten en impor teurs tot het verkoopen of afleveren van zeep verlengd tot 5 October. Voor genoemde categorieën is derhalve tot dien datum voor het verkoopen of afleveren van alle soorten zeep tot hoeveelheden, gelijk aan 1/13 van de door de betreffende onderne ming in het eerste halfjaar van 1939 ver kochte. onderscheidenlijk afgeleverde hoe veelheid zeep nog geen vergunning van den directeur verelscht. DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" THUIS. De „Johan van Oldenbarnevelt" is gis teravond om half zes van New-York te IJmuiden aangekomen en een half uur later vandaar naar Amsterdam gevaren, waar het. motorschip omstreeks negen uur ligplaats heeft, genomen aan de etablisse menten der Nederlandsche Dok Maat schappij aan de overzijde van het IJ. HOEVEEL ZIJ ONGEVEER BEDRAGEN ZAL. De in de millioenen-nota aangekondigde verhooging van de opcenten op de gemeente fondsbelasting, in afwachting van het in werking treden van de voorgenomen wijziging der wet op de Inkomstenbelasting, zal over dit dienstjaar, ver moedelijk door middel van sup- pletoire aanslagbiljetten moe ten worden ingevorderd, daar het meerendeel der aanslagbil jetten reeds is uitgereikt. De te heffen toeslag voor dit dienst jaar ad 15 pCt. van de hoofd som zal volgens „de Maasbode" bedragen Belastb. in komen voor gehuwden. zonder kind. Gemeente le kl. 2e kl. 3de kl. 750 0.15 0.45 0.75 1000 0.90 1.20 1.50 1500 2.70 3.15 3.60 2000 4.95 5.40 5.85 2500 7.20 7.65 8.10 3000 9.45 9.90 10.35 3500 11.70 12.15 12.60 4000 13.95 14.55 15.15 4500 16.95 17.55 18.15 5000 19.95 20.55 21.15 7500 35.70 36.45 37.20 10000 54.45 55.35 56.25 Voor het volgend dienstjaar wordt een extra heffing van 45 opcenten voorgesteld, zoodat bovenstaande bedragen dan met 3 moeten worden verme nigvuldigd. iWij teekenen hierbij aan dat Leiden tot de 2e klasse be hoort. Red. L.D.). EEN TAAK VOOR DEN STAAT Door de centralen van werkgevers en werknemers, tw.: het Verbond van Neder landsche Werkgevers, de Algemeene Katho lieke Werkgeversvereeniging, het Christe lijk Werkgeversverbond, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, het Christelijk Nationaal Vakverbbnd en de Nederlandsche Vakcentrale, is in een ge meenschappelijk schrijven de aandacht van de Regeering gevestigd op het feit, dat in ons land tot dusver ontbreekt eenige voorziening met betrekking tot de schade, die staatsburgers kunnen lijden door ge welddadigheden bij een gewapend conflict, waarbij Nederland al dan niet betrokken is. Adressanten meenen. dat het hier een urgent probleem betreft, dat ook voor wat ons land betreft nader moet worden be zien. Men denke b.v. akn het gevaar om door luchtbombardementen te worden ge troffen ook al is ons land zelf niet in een oorlog gewikkeld. Dit gevaar is aanmerke lijk grooter dan het vroeger ooit geweest is. Adressanten geven aan de regeering in overweging op korten termijn over te gaan tot de instelling van een kleine commissie van deskundigen, ten einde hierover zoo spoedig mogelijk de regeering van advies te dienen. De aanleiding, dat adressanten zich voor dit probleem zijn gaan interesseeren, is ge legen in het feit, dat naar hun meening zeer terecht de regeering bij monde van den toenmaligen minister van Sociale Zaken te kennen gaf, dat het wenschelijk en noodzakelijk was dit z.g. oorlogsrisico niet te doen vallen onder de gewone sociale verzekering (Ongevallenwetten en Ziekte wet, vgl. Handelingen Tweede Kamer van 15 Juni 1939, blz. 1956). Een wetsontwerp tot uitschakeling van dit öorlogsrisico uit de Ongevallenwetten ligt thans reeds bij de Eerste Kamer ter behandeling. Op zichzelf achten onderge- teekenden dit juist, wijl men hier niet te doen heeft met een onderdeel van het z.g. „risque professinnel", waartegen de gewo ne sociale verzekering een voorziening be hoeft te treffen. Komt deze op zichzelf juiste wijziging in de Ongevallenwet en straks ook in de Ziektewet tot stand, dan zal onze arbeidersbevolking ten aan zien van bovenbedoeld oorlogsrisico in de zelfde positie verkeeren als het overige deel van onze burgerbevolking voor wat betreft het oorlogsgevaar, voor zoover geen vrij willige voorzieningen (levensverzekeringen, pensioenregelingen, enz.) zijn getroffen. Dezen toestand achten adressanten voor ons volk als geheel genomen echter onbe vredigend. Het lijkt hun juist, dat het on- gewenscht is de schade te laten liggen daar waar deze schade toevallig wordt toege bracht, wijl het redelijk en wenschelijk is, dat de volksgemeenschap als geheel voor de geleden schade zal opkomen, waarbij ook te denken is aan de nabestaanden van het slachtoffer voor zoover deze kostwinner was. Men kan uiteraard trachten voor een deel van onze bevolking ter zake een be paalde voorziening te treffen, b.v. voor een deel van de arbeidersbevolking. Adressanten zijn echter van meening, dat het bovenstaande probleem als één en on deelbaar moet worden bezien, omdat het hier een gevaar betreft, waaraan onze ge- heele bevolking van welken rang of stand men ook' is, bloot staat. DE PELIKAAN VERTROKKEN. De „Pelikaan" is gistermorgen van Tjili- litan naar Europa vertrokken met medene ming van 257 kg. post, 16 kg. pakketpost er 106 kg. vracht. Twee passagiers zijn be stemd voor Nederland, terwijl negen passa giers werden geboekt voor tusschentra- jecten. ECONOMISCHE AANGELEGENHEDEN BETREFFENDE SURINAME EN CURACAO. Commissie van overleg ingcseld. De regeeringspersdienst meldt: Naast de Commissie van overleg voor eco nomische aangelegenheden betreffende Ned.-Indië in buitengewone tijdsomstandig heden, ingesteld bij beschikking van den Minister van Koloniën heeft de Minister van Koloniën thans ingesteld een Commissie van overleg voor economische aangelegen heden betreffende Suriname en Curagao in buitengewone tijdsomstandigheden. In laatstbedoelde commissie zijn be noemd a. tot lid tevens voorzitter mr. G. H. C. Hart. hoofd van de 8ste afdeeling van het Departement van Koloniën; b. tot leden: D. C. Gomperts, directeur der Cultuurmaatschappij „Ma retraite", J. van Hasselt, directeur van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij. J. C. H Heldring, direc teur van de Curaqaosche handelmaat schappij, A. Mühlenfeld, hoofd van de 7e af deeling van het Departement van Koloniën, G. J. W. Putman Cramer, voorzitter van den Ondernemersraad voor Suriname en mr. A. van Traa, hoofd-directeur van de Suri- naamsche Bank. c. tot lid, tevens secretaris: G. J. Opel, secretaris van de Nederlandsche delegaties in internationale restrictie-commissies. K.L.M. ONTSLAAT HAAR STEWARDESSEN. Omtrent de personeelsreorganisatie bij K.L.M.noodig ten gevolge van de inkrim ping van het luchtnet, vernemen wij, dat aan enkele stewardessen ontslag is aan gezegd, doch het meerendeel heeft men bij crisisdiensten en andere intsellingen we ten onderdak te brengen. In verband met de tijdsomstandigheden is men voorts van plan. de marconisten op de Indië-route tijdelijk de functie van ste ward te laten waarnemen, hetgeen in de eerste plaats een financieele besparing be teekent en in de tweede plaats meer ruimte geeft voor passagiers. Tel. WET OP RÖNTGENTOESTELLEN. Naar wij vernemen, overweegt de regee ring de wet van 9 Juli 1931, houdende rege len betreffende het hebben van Röntgen toestellen en het in voorraad houden van radio-actieve stoffen, in 1940 in werking te doen treden. VEREENIGING „DE PRINCEVLAG". Als besluit van de reünie in de residentie op Prinsjesdag is des avonds in gebouw Excelsior aldaar de jaarvergadering der ver- eeniging „De Princevlag" gehouden. Zij werd bijgewoond door deputaties van vele afdfeellngen. De algemeene voorzitter, de heer Berlott, memoreerde in zijn openingswoord, dat de vereeniging momenteel zeer gehandicapt wordt doordat tal van bestuurders en leden in militairen dienst zijn, terwijl een groot aantal leden zich de laatste weken heeft aangemeld bij burgerwachten en luchtat- weerdlensten. De vereeniging hoopt echter zich ook in deze tijden van druk krachtig te wijden aan al wat in de huidige omstan digheden kan worden gedaan tot saambin ding van ons volk rondom Oranje en re geering en ter bestrijding van de demorali- seerende invloeden van dezen tijd. Blijkens het jaarverslag van den secreta ris. den heer H. K. van Minnen, neemt de vereeniging nog voortdurend in beteekenis en omvang toe. In Nederlandsch Oost-Indië ontwikkelt de vereeniging zich gunstig. Waarschijnlijk zal spoedig ook in West-In- dië een afdeeling worden gesticht. Hier te lande ontstonden nieuwe afdeelingen in Zwartewaal. Muiden, Muiderberg en Papen- drecht, terwijl zeer spoedig zullen volgen Kampen, Weesp, Hilversum. Gouda en Zalt- bommel. In een aantal andere plaatsen wordt de oprichting eener afdeeling voorbe reid. Het aantal verspreide leden nam even eens toe. Uit het verslag van den penningmeester, den heer K. Cebol, bleek, dat de rekening sloot met een gering batig saldo. Als hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren mr. J. W. M. Aarts, Den Haag; L. S. J. M Florie, Den Bosch en W. Jansen Jr. te Zwijndrecht, terwijl in de vacature H. J. Nestelroy werd gekozen de heer J. P. de Keyzer te Rotterdam. HET VERTREK VAN DE „NIEUW-AMSTERDAM". De Holland-Amerikalijn maakt bekend, dat het vertrek van de „Nieuw Amsterdam'' is vastgesteld in den nacht van Donderdag op Vrijdag. MR. VAN SCHAIK VOORZITTER TWEEDE KAMER. Bij Koninklijk besluit van 19 September is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijd vak der tegenwoordige zitting, mr. J. R. H. van Schaik. HULDIGING VAN DEN HEER R. N. M. EÏKEL. Eenigen tijd geleden heeft zich uit ver tegenwoordigers van een vijftal nationale organisaties op het terrein van de volks gezondheid. ,„Het Groene Kruis" het „Wit- Gele Kruis," de Nederlandsche maat schappij tot bevordering der geneeskunst, de Nederlandsche maatschappij tot bevor dering der pharmacie en de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose, een comité gevormd tot hul diging van den op 1 September jj. afge treden geneeskundig en pharmaceutisch hoofdinspecteur van de volksgezondheid. Als voorzitter van het comité werd aan gewezen dl'. J. H. Tuntler te Amsterdam en als secretaris-penningmeester mr. J. de Vreeze te Utrecht. Besloten werd den heer Eijkel als huldeblijk aan te bieden een fonds, dat op zijn verzoek zal worden be stemd voor de behandeling van lichame lijk gebrekkige kinderen. Uit de wijze, waarop de oproep van het comité beantwoord werd. bleek hoe zeer het werk van den heer Eijkel in breeder, kring waardeering vond. Tot zijn spijt zag het comité zich gedwongen in verband met de huidige omstandigheden af te zien van een officieele huldigingsbijeen- komst, welke was vastgesteld op 30 Sep tember as. Er is besloten het huldeblijk thans niet-officieel door het comité aan den .heer Eijkel te doen aanbieden. VAN MEJ. J. M. RHIJNSBURGER. Mej. J. M. Rhijnsburger. Het was gisteren voor de fam. Philippo wonende in ..Huize Sunbeam" te Sassenheim een bijzondere dag. Mej. Rhijnsburger. of liever ..Jo", herdacht het bijzondere en heu gelijke feit, dat zij 25 jaar bij deze familie in dienstbetrekking is. Zulk een jubileum kan niet onopgemerkt voorbijgaan en het is voor „Jo" dan ook een feestdag geworden! Zij is volop in de bloe men gezet en ontving als stoffelijk blijk van waardeering van mevr. Philippo een enve loppe met inhoud, van de kinderen een gouden armband, terwijl nog vele andere cadeaux werden aangeboden. Zooals te be grijpen is ging een en ander gepaard met hartelijke woorden. De receptie, die 's middags in ..Sunbeam" werd gehouden, was zeer druk bezocht. Des avonds werd het feest in intiemen kring voortgezet, waartoe de familieleden van de jubilaresse uitgenoodigd waren. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE GESTAGNEERDE SUIKER-AFLEVERING BIJ DEN WINKELIER. Ongetwijfeld zullen zeer vele lezeressen van dit blad in de laatste weken ondervonden hebben, dat dc aflevering van suiker bij den winkelier nog al eens iets. - of wilt ge liever - veel te wenschen overlaat. Was men steeds gewoon een bepaalde hoe veelheid suiker te bestellen en te ontvangen, den laatsten tijd moest men zich met een veel minder kwantum tevreden stellen. Dat dit wel eens tot onaangenaamheden leid de met den betrokken winkelier, spreekt van zelf. Toch mag dit verwijt niet in de eerste plaats tot den winkelier gericht worden. Het volgende moet dienen om den consu menten te overtuigen, dat alleen de abnormale toestanden, waaronder wij thans leven, oorzaak zijn, dat de aflevering van suiker slechts zeer beperkt kan zijn. Zooals U wellicht bekend is, wordt van Overheidswege bepaald, dat aan eiken winke lier slechts mag worden afgeleverd: 3/4 ge deelte van zijn afname van de overeenkomstige week, d.d. September van het vorig jaar. Bij oppervlakkige beschouwing zou m?n spoedig geneigd zijn te meenen. dat men dan nu inplaats van bijvoorbeeld vier pond, recht had op drie pond suiker per week. De praktijk heeft echter bewezen, dat de consument dikwijls maar twee pond en in sommige gevallen in het geheel geen suiker ontving. De oorzaak moet m.i. gezocht worden in net feit, dat de omzet van het vorig jaar als uit gangspunt wordt genomen en niet de gemid delde afname fan dit jaar. Immers vele winkeliers kunnen in het afge- loopen jaar een verhoogde omzet van suiker verkregen hebben, terwijl anderen hun omzet zagen terugloopen. Vandaar dat de suiker-aanvoer van de eer sten belangrijk beneden liet 3/4 gedeelte van het benoodigd kwantum ligt, en bij de laatst genoemden het omgekeerde het geval kan zijn. Verder is het nog mogelijk, dat een win kelier. die het vorig jaar nog geen zaken deed, ook thans practisch geen suiker heeft. Al met al voelt U wel, dat de suikervoor- raden van den winkelier in verhouding tot de vraag, zeer klein zijn en dat het dikwijl» heel moeilijk is. de taak als distribuant tot aller tevredenheid te vervullen. Ik moge besluiten met het vriendelijk ver zoek: „Weest zuinig met suiker." Namens vele collega's, P. PH.—v. d. B. Wanneer U lid was van de aideeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming secretaris is de heer D. C. KOK. Rapenburg 9, Tel. 25410. b. g. g. 24807 zou U het antwoord op die vraag weten I Ieder betaalt contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars). DE NEDERLANDSCHE KOLONIE UIT GDYNIA. In aansluiting aan het bericht, dat de Nederlandsche kolonie uit Gdynia (Gdin- geni via Riga naar Nederland terugkeert., kan worden medegedeeld, dat de volgende Nederlanders van Riga via Stockholm en Kopenhagen de terugreis naar Nederland maken: Van der Zalm, Sterk. Van den Berg. Van Royen. De Rijke. Smoulters en De Jager. I 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10