ZORGELIJKE TIJDEN Vragen uit het publiek LEID5CH DAGBLAD, Zaterdag 9 September 1939 Derde Blad No. 24374 80ste Jaaraang BOEKHOUDEN, TYPEN, STENO. OPLEIDING PRAKTIIK DIPLOMA'S HOOGSTRATEN's BOEKHOUDBUREAU, Plantsoen 29. Tel. 25754, Leiden En het officieele antivoord 1 BUITENL. WEEKOVERZICHT Na een week oorlog GEMENGD NIEUWS Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Condities Boekhouden f. 5.per maand I Typen of Steno f. 20.p. geheelcn cursus, j i lettergrepen privaatles; f. 3.50 clubles, boeken gratis. Typen en Steno tezamen f.35.- p. cursus. Steno snelheden 13 0 per minuut. 4802 (Ingez, Med.) Een week is thans de oorlog in vollen gang! Althans in het Oosten. Pas vanaf Zondag ls ook het Westen ln den strijd betrokken. Onwillekeurig heeft men zich een schema van het verloop in gedachten gezet en, terwijl dit voor het Oosten on geveer klopt met de werkelijkheid, gaat dit voor het Westen ln het geheel niet op.... In het Oosten was Duitsch succes vrij wel verzekerd, althans ln den aanvang van den strijd. Polen met zijn lange ge meenschappelijke grens met het Duitsche Rijk, door de annexatie van het protecto raat en Slowakije want daarop komt het immers practisch gesproken neer! nog aanzienlijk uitgebreid, kon zich niet handhaven, dat stond te voren volkomen vast. De corridor moest direct worden afgeschreven, geheel onverdedigbaar als deze was en voor de rest moest men maar afwachten hoever de eerste stoot der on metelijke gemotoriseerde Duitsche krach ten zou doorzetten. Laat ons direct vast stellen, dat die eerste stoot met ontzet tende kracht is aangekomen en met een doorslaand succea; na een week is de Poolsche hoofdstad reeds in het bezit der zegevierend oprukkende Duitsche troepen. Onnoodlg te zeggen, dat dit voor het Derde Rijk een ontzaglijk groot effect zal sorteeren, terwijl het voor Polen aan den anderen kant een geduchte tegenvaller moet worden genoemd. De Duitsche lucht macht heeft bij den gang van zaken een beflangrijk aandeel gehad en hoewel er onder de burgerbevolking vele slacht offers zijn gevallen, kan toch niet worden gezegd, dat de aanvallen daarop ln de eerste plaats waren berekend. Doel was het treffen van militaire objecten, doch daarbij vallen nu eenmaal onschuldige slachtoffers, iedere bom valt niet precies waar men haar hebben wil. Zelfs in het Engelsche parlement ls dat erkend. Het hoofddoel van lederen oorlog, de vernietiging van het vijandelijke leger, is evenwel door de Dultschers niet bereikt. Al heeft het Poolsche leger verliezen ge leden, waarschijnlijk zelfs vrij zware, het leger is nog intact, het heeft zich terug getrokken naar beter verdedigbare linies. Waar deze precies zijn gelegen, is natuur lijk nog onbekend, doch de waarschijnlijk heid is groot, dat deze linie zal loopen van de greas van Llthauen naar de sa menvloeiing der grenzen met Hongarije en Roemenië, zoodat het niet meer mogelijk zal zijn door een omtrekkende beweging stukken af te knijpen. Het voordeel voor de Polen zal dan zijn een enorm verklein de front-lengte zonder mogelijkheid van oprollen van een der flanken uit. Of het den Polen zal gelukken, dan stand te houden, zal men moeten afwach ten. Onwillekeurig denkt men aan België in 1914, dat ook vrijwel geheel verloren ging op het kleine stukje grond aan den Yser na. doch zich daar wist te handhaven om tenslotte na afloop van den oorlog te her rijzen als een phoenix uit zijn asch. Voor Polen geldt hetzelfde in niet min dere mate. Hoe zwaar ontegenzegge lijk het verlies van zulke groote deelen van het rijk Polen ook moet vallen, het weet, dat eerst de afloop van den oorlog zal beslissen over Polen's lot. Zelfs bij een volkomen bezetting behoudt Polen nog altijd die kans. De Poolsche opperbevelhebber, maar schalk Smygli-Rydz kent het geheim van den terugtocht, die ook is toegepast ln den oorlog met de Sovjets in 1920 en men neemt aan, dat hij zal willen terugvallen op de oude Russische verdedigingslinie, toen Polen nog. voor wat thans ls over gebleven, Russisch was. Hoe het echter ook zij, evenals in 1914 is het eerste militaire succes weer onbe twist voor de Dultschers! Het Duitsche streven schijnt er sterk op gericht om ln Polen een omverwerpen van het huidige bewind te bewerkstelli gen. Vandaar ook de hulde op het graf van Polen's eersten maarschalk Pilsudskl te Krakau. Berlijn zou niets liever zien dan dat een nieuwe regeering zou optre den, die zou willen onderhandelen op een basis als het eens aanbood, al zouden de eischen wel iets verzwaard zijn. Het wil van „oorlog" nog altijd niets weten! Het is een politieke kans, waarvoor wij echter niet veel geven Loopt het ln het Oosten dus in groote lijn als verwacht de snelheid is alleen verrassend tegenovergesteld is het in het Westen. Van eenig afleldingsoffensief om het bedreigde Polen te hulp te komen, ls nog geen sprake; slechts zeer langzaam ziet men de Fransche legermacht in bewe ging komen. En hoezeer daarvoor bij eenig nadenken alleszins gegronde rede nen aanwezig zijn, het stelt de publieke opinie teleur. Doch het meest teleurstel lend wordt geoordeeld, dat de diverse luchtmachten weinig of niet in actie komen. Men had zich een denkbeeld ge vormd van groote luchteskaders, die groote steden zouden gaan plat leggen, of tenminste belangrijke Industrie-centra uit de lucht zouden gaan bestoken enbe houdens een raid op Wilhelmshaven door Britsche vliegtuigen constateert men slechts papleren-bombardementen. Reeds tot vier maal toe hebben Britsche lucht eskaders raids boven Duitsch gebied uit gevoerd om pamfletten uit te strooien, waarin wordt aangezet tot opstand tegen het Nazi-regiem. Dat is alles en dat be oordeelt de publieke opinie als een teleur stelling. terwijl men ln feite eigenlijk blij moest zijn. dat de gevreesde zinnelooze vernielingen zijn uitgebleven! Zal deze papieren-oorlog echter succes opleveren? Men zal goed doen ook daarop niet te rekenen, anders zou men zich overgeven aan een nog ongemotiveerd op timisme en dat is altijd verkeerd. Laat ons eerlijk vaststellen, dat slechts bij re volte in het Derde Rijk een korte duur van den oorlog mag worden aangenomen, terwijl men zich anders moet prepareeren op een krijg van niet te schatten tijds duur, doch het is beter met het laatste tekening te houden dan zich over te ge ven aan een hoop, die nog door niets wordt bevestigd, ook al mag men aan nemen, dat het Duitsche volk tegen zijn zin den oorlog ls Ingegaan. In zeker opzicht mag men gerust consta- teeren, dat Frankrijk en Engeland niet in de eerste plaats om Polen den oorlog zijn ingegaan, doch wel om een einde te maken aan wat beide Westersche democratieën als voortaan onduldbaar oordeelden: een gere gelde afpersing onder agressie van het Nazi- regiem. Beide landen hebben zich met de meeste beslistheid vastgelegd op het stand punt; geen vrede voor in Dultschland het Hitlerdom, zooals men momenteel het re giem aanduidt, is verdwenen! Dit laatste zou wel eens een geduchte streep kunnen halen door de Duitsche voor nemens. Zeer waarschijnlijk, om niet te zeggen zeker, is het toch, dat, als de strijd ln Polen zal zijn gestreden en daarop re kent Berlijn met beslistheid Duitschland het Westen nieuwe vredesaanbiedingen zal doen. Het Derde Rijk houdt zich in het Westen geheel defensief om zoo weinig mo gelijk aanleiding te geven voor verbittering. Maar na de zoo besliste uitspraken van Lon den en Parijs schijnt de kans daarop verke ken. Zelfs verdere besprekingen met het be stuur van Hitier zijn onmogelijk genoemd, daar het woord van den huidigen leider der Duitsche politiek niet meer wordt geloofd, om het zacht uit te drukken Het koste wat het wil. Londen en Parijs willen thans doorzetten tot het bittere einde. In dit verband blijft de houding van Ita lië van zeer veel belang. Het land van den Duce blijft merkwaardig onzijdig al is in de pers nog altijd een pro-Duitsche stemming duidelijk merkbaar. De ware bedoeling van Mussolini ligt volkomen in het duister. Toch mag men aannemen, dat hij kleur zal moe ten bekennen, waarop o. i, ook wijzen de be sprekingen met de gezanten der Westersche democratieën. Italië is voorloopig echter het groote vraagteeken. Maar keeren wij nog even terug tot de krijgsverrichtingen in het Westen. Men hebben vastgelegd, die van weerszijden on neembaar worden geoordeeld. Mag men nu verwachten, dat men als een wilde stier te gen die linies zal gaan optornen? De vraag ls het antwoord tevens. Slechts zoo men meent een zwakke plek te hebben ontdekt, is daar een aanval, doch dan deugdelijk voorbereid en wat. dat zeggen wil in deze bewapeningsomstandigheden is duidelijk! verantwoord, denkt men aan de stroomen bloeds, die zelfs dan zullen moeten vloeien. Ziedaar, waarom slechts tastend en voe lend daar de strijd wordt gestreden! Ook ter zee is het betrekkelijk rustig, al is de duikboot-oorlog weer op oude wijze in gezet. Als eerste slachtoffer is gevallen het Britsche passagiersschip Athenia. dat meer dere honderden Amerikanen aan boord had. Van Duitsche zijde ontkent men alle schuld hardnekkig, doch waar zeker is, dat een duikboot de schuldige is, trekt men ln Ame rika en daarbuiten zijn conclusies. Overigens heeft de wereld zich gedragen, zooals mocht worden verwacht. Zondert men Ierland uit, dan hebben alle dominions zich achter Engeland geschaard, ook Zuid-Afri- ka al ging dat daar gepaard met een kabi netscrisis. De premier Hertzog wilde ln groote lijn de neutraliteit handhaven, maar Smuts zette door en won het pleit. Smuts is thans premier geworden. Egypte, Irak en nog eenige kleinere landjes in het Oosten staan evenzeer achter het Britsche rijk. Verder houdt men zich neutraal, waarbij dient te worden aangeteekend, dat Turkije wacht op de houding van Italië. Zou dit land besluiten deel te nemen aan Duitsche zijde, dan staat Turkije aan Britsche zijde! Ook president Roosevelt heeft de neutrali- teitswet afgekondigd en ln verband daar- Vraag: Wordt bij distributie ook reke ning gehouden met huisdieren, b.v. een hond? Antwoord: Deze vraag zal te zijner tijd bij het treffen van maatregelen ter uitvoe ring van de distributie onder de oogen wor den gezien. mede een wapen-embargo. Het heeft veel van een zeer diplomatieke zet. want deze starre neutraliteit zal in Amerika botsen op zeer krachtig verzet; de publieke opinie wenscht in overgroote meerderheid een zij delings steunen van Engeland en Frankrijk door middel van wapen-leveranties als an derszins. zooals Mexico reeds besloot te doen. Men weet, dat het Congres Roosevelt een nederlaag bezorgde door nog niet zoo lang geleden de behandeling van de wijziging der neutraliteitswet te weigeren, hoezeer de pre sident waarschuwde voor de gevolgen. Wel nu, de president neemt nu revanche we tende aldus de kracht der vroegere oppositie volkomen te breken. Of de Vereenigde Staten bij een langen duur van den oorlog zelfs daarbuiten zullen blijven, mag ernstig worden betwijfeld. Men kent dat uit den vorigen oorlog SOLDAAT DOOR AUTO AANGEREDEN. Gisteravond omstreeks half acht is op de Koningskade nabij den Dierentuin te 's Gra- venhage een soldaat, de 33-jarlge A. van S. uit Augustinusga, door een onbekend ge bleven personenauto, bestuurd door een on bekenden man (vermoedelijk een militair) aangereden, waarbij eerstgenoemde een her senschudding bekwam. De getroffene is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. De commissaris van politie, justitieele dienst c te 's Gravenhage, verzoekt boven bedoelden autobestuurder, alsmede den genen, die van het ongeval getuige waren, zich wel tot het geven van inlichtingen te willen vervoegen aan zijn bureau Java- straat 18. SOLDAAT IN ZEE VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks 12 uur is aan het Noorderstrand te Scheveningen, bij golf breker 48. de 23-jarige militair W. T af komstig uit Brabant, bij het zwemmen in zee verdronken. Nog langen tijd heeft men getracht door middel van een zuurstof-apparaat de le vensgeesten op te wekken, doch deze ble ken reeds te zijn geweken. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET RANGEEREN. In den afgeloopen nacht is de 40-jarige rangeerder H. op het emplacement van het centraal station te Utrecht, tusschen de buffers geraakt van eenige rangeeren- de wagons. Hij was op slag dood. MILITAIRE MOTORRIJDER VERONGELUKT. Gistermiddag omstreeks drie uur ls op den grooten weg van Ootmarsum naar De nekamp de militaire motorrijder K. uit Hengelo ln de bocht nabij de Enterbrug ko men te vallen. Hij sloeg driemaal over den kop en bleef bewusteloos en hevig bloedend liggen. Per ambulance werd het slachtoffer in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis te Enschede vervoerd. KIND ONDER AUTO GERAAKT EN GEDOOD. Vanochtend is te Oudkarspel het tweeja rig zoontje van de familie Smit, dat met zijn vader op een driewielige kar reed, bij het afrijden van het erf van den wagen gevallen en onder een der wielen geraakt. Het ventje was op slag dood. Zooals we reeds berichtten werden, zooals de bedoeling was in de afgeloopen week voor het leger aanzienlijk minder slachtkoeien gekocht. Begin der week was hiermede door de kooplui natuurlijk geen rekening gehouden, integendeel, want er waren aanvoeren zooals we die op de slachtvee-afdeelingen slechts zelden zien. Er dient echter bij te worden opgemerkt, dat een zeer groot gedeelte in normale omstandigheden niet als zoodanig zou worden aangeboden en hoe wel men nu de kans kreeg voor dit soort vee een extra prijs te ontvangen, is er van opslag van de slachtveeprijzen in het algemeen eigenlijk nog geen sprake. De slager betaalde voor goede kwa liteit reeds een prijs van 70 tot 76 en voor een extra fijn slachtdier tot 80 cent per k.g. geslacht gewicht, terwijl de middelmatige soorten van 60 tot 66 cent kosten. Ondanks de groote aankoopen van goede vleeschkoeien voor het leger is er in de prijzennoteering van het vee voor de slagers winkels slechts weinig of geen verandering ge komen. Mocht er van een weinig verhooging sprake zijn, dan wordt of werd dit ruimschoots vergoed door de hoogere vetprijzen. Het stukje vleesch van den consument behoeft dus nog niet duurder te zijn. We hoorden trouwens ook nog niet van een algemeene prijsverhooging. De eindmarkten waren voor de regeerings- koeien wat minder. We schatten dat er op de Vrijdagmarkten een cent of vier per k.g. minder werd betaald. De aanvoeren waren nu niet zoo groot, zoodat er niet veel onverkocht bleef. Hier op de Leidsche markt werden 60 stuks voor de soldaten gekocht tegenover 200 stuks de vorige week. In verhouding was dat ook elders het ge val. De kalveren gingen in den loop der week iets in prijs terug. Met het wolvee ging het weer vrij goed. Vooral oude vette en fokschapen gin gen vlot en goed prijshoudend van de hand. De vette varkensmarkt was in he. noorden de geheele week duurder dan in het zuiden des lands. Men besteedt hier thans vanaf den boer voor goede zware soorten 28 tot 28'c cent. De vraagprijzen gaan in het algemeen niet hooger dan 29 cent per pond levend gewicht. Lichte soorten 26 tot 27 cent. Biggen en mestvarkens waren gisteren vast in prijs. Eerder aan den duurderen kant. Vraag: Is de aflevering van brandstoffen voor huishoudelijk gebruik nog vrij? Antwoord: De aflevering van steenkolen is nog niet aan beperkende bepalingen on derworpen. Vraag: Kan ik als handelaar blijven doorgaan, koffie en thee in pakken van 5 pond aan particulieren te verzenden? Antwoord: Neen, dit is momenteel niet mogelijk. Vraag: Verdient het aanbeveling bank papier te wisselen voor zilvergeld? Antwoord: Het heeft geen zin bankpa pier te wisselen tegen zilvergeld, zoo men daarmede beoogt dit zilvergeld op te potten. De zilveren munten toch ontleenen haar waarde niet aan haar zilver waarde, welke gering is, doch aan de waarde, welke er door de stempeling aan verleend is. Ieder die meedoet aan het oppotten van zilveren munten, werkt mede aan het belemmeren van het betalingsverkeer en handelt alzoo tegen het algemeen belang. Het publiek wordt dringend aangeraden met het oppotten van zilvergeld niet door te gaan en reeds opgepotte munten ge woon in circulatie te geven.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9