STADSNIEUWS De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Zaterdag 9 September 1939 WEERBERICHT. De eerste Luchfbeschermings-Wijkoefening AGENDA Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 771. Hedenmiddag 2 uur: 768. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Over Scandinavië is een depressie tot ont wikkeling gekomen, welke nog snel in diepte toeneemt. Vooral om de Bothnische Golf daalt de luchtdruk snel. Aan haar achterzijde drin gen over de Noorsche Zee koude luchtmassa's naar het Zuiden door. In de Poolzee en langs de Noorsche kust daalde de temperatuur ver geleken bi) gistermorgen vrij veel. Ook op IJs land werd het kouder. Daar is de luchtdruk stijgende, doordat het hoogedrukgebied over Groenland zich in Oostelijke richting uitbreidt. Onder invloed van de genoemde depressie zijn langs de Noorsche kust zware regens gevallen. Het gebied van hoogen luchtdruk in Zuid- Oost en Oost-Europa nam iets in beteekenis af. Over Zuid-Itallë blijkt de luchtdruk relatief laag cn viel nog vrij veel regen. In de omgeving van de Azoren zijn de baro meters regelmatig gestegen. Hoogste barometer stand 1026.5 mbar te Horta (Azoren); laagste barometerstand 994.4 mbar te Myken (Noorsche kust op den Poolcirkel). WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voonn.1 Den Helder: Heiig en onbewolkt, zwakke W. wind. temp. 20 gr. C.. min. 16 gr. C. Missingen: Nevel. temp. 20 gr. C., min. 19 gr. C. De Bilt: Mist. zwakke W.Z.W. wind. temp. 16 gr. C.. min. 14 gr. C. Groningen: Lichtbewolkt. zwakke W.Z.W. wind, temp. 16 gr. C.. min. 15 gr .C. Maastricht: Heiig en onbewolkt zwakke Z. wind. temp. 17 gr. O., min. 15 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.! 16 gr. C. (61 gr. P.). 12 uur 'smldd.: 21 gr. C. (70 gr. P.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zondag Voorm.: te 12 uur 15 minuten. Voor Maandag. Voorm. te 1 u. 25 min.; nam. te 1 u. 55 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De Zjjl". 's Middags 12 uur: 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 8.02 nam. tot 5.54 voorm. Zondag: 8 uur nam. tot 5.56 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. 9 Sept.: op 1 u. 07; onder 16 u. 51. 10 Sept.: op 2 u. 21; onder: 17 u. 29. GESLAAGDE DEMONSTRATIE VAN E.H.B.O. EN BRANDWEER. Het Hoofd van den Luchtbeschermings dienst had gisteravond in samenwerking met de plaatselijke afdeeling der Ned. Ver. voor Luchtbescherming de eerste lucht beschermingswij koefening georganiseerd, waarbij de eer der première ten beurt viel aan wijk 7. te weten de omgeving van den Hooge Rijndijk. Er was aan deze demonstratie alleen in de wijk zelve van te voren ruchtbaarheid ge geven. maar niettemin bestond er bevredi gende publieke belangstelling voor: ver scheidene honderden toeschouwers hadden zich in een breeden kring opgesteld rondom het pleintje op de samenkomst van Fruin- laan en Burggravenlaan, waar het Hoofd van den dienst, de heer R J. Meijer, aller eerst een toelichtende verklaring gaf, welke met behulp van een luidspreker tot in wij den omtrek verstaanbaar werd gemaakt De heer Meijer wees erop, hoe zich in deze wijk reeds een flink aantal vrijwilligers voor de verschillende diensten heeft opgegeven, maar er zijn er, mede in verband met de uitgebreidheid van de wijk, nog lang niet voldoende. Spr. hoopte, dat van deze demonstratie groote propagandistische kracht zal uitgaan en dat velen zich door het voorbeeld van hun buurtgenooten geïnspireerd zullen ge voelen ook hun krachten in dienst te stel len van het algemeen belang. Men kan zich daarvoor te allen tijde opgeven bij het aangewezen Wijkhoofd den heer Leo Zitman, Utrechtsche Jaagpad 36 of bij een van zijn zeven assistenten, die spr. met name noemde. Het is misschien mogelijk, dat de demon stratie niet precies verloopt, zooals eigenlijk zou moeten; in dat geval roept spr. de cle mentie van het publiek in; men is hier om te leeren en men doet zijn best en daarvoor behoort ieder Leidsch burger dankbaar te zijn. Na nog in het kort het verloop der demon straties te hebben aangegeven, werd aan de in het schoolgebouw in de Kernstraat gele gerde E.H.B.O. bericht gegeven om in ver band met een plaats gehad hebbenden luchtaanval uit te rukken. Verondersteld werd daarbij, dat geen gebruik was gemaakt van gas-, doch uitsluitend van brisantbom men, waardoor een vijftal personen werd verwond. De E.H.B.O. verscheen spoedig met bran cards en verbandmateriaal ten tooneele; de reddingsploegen bleken zeer goed te zijn ge oefend, zoodat de patiënten vlug en goed werden geholpen en voor het transport naar het wijkziekenhuis in de school Kern straat gereed waren gemaakt. Deze school wordt in tijd van gevaar inderdaad als Eer ste Hulppost ingericht. Daarna was de beurt aan de wijk- en blokbrandweer die in tijd van nood de be schikking heeft over een babyspuit en een aantal slangenwagentjes, dat afhankelijk is van het aantal blokken, waarin de wijk is verdeeld. Teneinde de wenselijkheid zooveel moge lijk te suggereeren, was midden op het pleintje een brandstapel opgericht, die in vlam werd gestoken. Na het brandalarm, dat door een padvin der per fiets naar de blokpost werd overge bracht, kwamen al spoedig burgers, gekleed ip een motorjekker, aansnellen, een slan genwagentje met zich voerende. De slangen werden gekoppeld aan een brandkraan en binnen de vijf minuten werd het eerste wa ter gegeven. Er werden nog eenige slangen aangekop peld. ook de babyspuit kwam in actie en zoo duurde het niet lang of het vuurtje gaf on der den stortvloed van vijf dikke waterstra len den geest, veel te vroeg naar den zin der rijkelijk vertegenwoordigde jeugd, die uit den aard der zaak de droeve noodzakelijk heid van een dergelijke oefening niet inzag en het een prachtig spel vond. De groote belangstelling, welke gister avond voor deze oefening werd getoond, wettigt goede verwachtingen voor de verdere I ontwikkeling van de luchtbeschermingsor- i ganisatie in deze wijk. j Mogen velen hier, zoowel als in andere i gedeelten van de stad. waar deze demon straties binnenkort zullen worden gehouden, hun burgerplicht duidelijk voor oogen staan. Wij herhalen voor de zooveelste maal: Luchtbescherming is Zelfbescherming! VIERING H.B.S.-FEEST UITGESTELD. De viering van het 75-jarig bestaan der Gem. H.B.S. te dezer stede, welke zou plaats vinden op 21 October a.s., is uitgesteld. VRIJZ. CHRISTELIJK MILITAIR TEHUIS. (Gerecht 10). Naar wij vernemen zal in verband met den nood der tijden, nu duizenden militai ren in Leiden zijn gemobiliseerd en aan den huiselijken kring zijn ontrukt, binnen enkele dagen (vermoedelijk a.s. Donderdag avond 7 uur) bovengenoemd Tehuis voor Officieren, Onderofficieren, Korporaals en Manschappen in het Federatiehuis (Ge recht 10) worden geopend. Het voorloopige bestuur, bestaande uit prof. dr. L. J. van Holk, voorzitter; Mej. A. J. van Nienes, directrice van het Federatie huis, (Tel. 23007i en F. A. Wempe, secreta ris-penningmeester, verzoekt aan personen en instellingen in onze gemeente om ten behoeve van bovengenoemd Tehuis goede leesboeken, tijdschriften ed. en in goeden staat verkeerende schaak-, dam- en andere spelen in bruikleen te mogen ontvangen. VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP. A.s. Dinsdag zal de heer D. C. Kok op ver zoek van het bestuur van V.V.H. de voor dracht herhalen over Luchtbescherming, welke JJ. Maandag werd gehouden. Belang stellenden worden uiterlijk 8 uur verwacht in het V.V.H.-huis, Gravesteen. Gerecht. VAKAVONDSCHOOL DER AMBACHTS SCHOOL. Men schrijft ons: Er blijkt nog altijd een gebrek te zijn aan goed geschoolde vaklieden, die naast prak tische vaardigheid eenige meer uitgebreide theoretische ontwikkeling hebben. De lessen aan de Vakavondschöol stellen een ieder in de gelegenheid gedurende enkele avonden per week zoowel theoretisch als praktisch vak onderwijs voor verschillende vakken te ver krijgen. Velen kunnen een deel van hun vrije avonden nuttig besteden door op deze avondschool praktisch te gaan werken of wel zich de kennis in vakteekenen en de daarbij behoorende theoretische vakken bij te brengen of uit te breiden. Wij raden een ieder, die zich voor deze opleiding interesseert, aan, zich met den directeur der Ambachtsschool om inlichtin gen in verbinding te stellen. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Bij K.B. zijn met ingang van 7 October a.s. benoemd tot hoogheemraad van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Ch. M. Reinders Folmer te Heemstede en P. J. Heemskerk te Rijpwetering (Alkemade). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. De Leidsche Boekenbeurs, Breestraat 156, Leiden. Boekhandel. Opheffing filiaal: Hoofdstraat 80, Noord- wijk aan Zee, met ingang van 7 Sept. 1939. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden Donderdag als werkzoekenden ingeschreven: Aardewerk, enz.: Steenfabr.arbeiders 24. Boekdrukkerij, enz.: Boekdrukkers 4, fotogra fen 3, hulp-vakarbeiders 2. letterzetters 13, steendrukkers 2. - Totaal 24. Bouwbedrijven, enz.: Behangers 17. bagger- lieden 2, betonvlechters 20, betonwerkers 12, glazenwasschers 4 .granietwerkers 1. grondwer kers 30. helers 1. metselaars 67. opperlieden 34, schilders 76. sloopers 5. steenhouwers 7. steen- bikkers 1 straatmakers 3 .hulp-straatmakers 4. stucadoors, witters 27. timmerlieden 74. uit voerders 4, voegers 14. ong. bouwavkarb. 2. - Totaal 405. Chem. Nijverheid: Lab.bcdicnden 2. vuur werkmakers 1. zeepfabr.arb. 2. - Totaal 5. Houtbewerkers: Houtbewerkers 15, kistenma kers 3, lijstenmakers 3. mandenmakers 1. meu belstoffeerders 9. meubelmakers 14. politoerders 2, ong. fabr.arb. 5. - Totaal 52. Kleeding, enz.: Beddenmakers 2, b'.sekers 6. kleermakers 75, kappers 2. - Totaal 85. Leder, enz.: Schoenmakers 9, vellenblooters 2. - Totaal 11. Metaalnijverheid: Bankwerkers 30, blikbe- werkers 6, burgersmeden 6, electriciens 11. gas fitters 4. instrumentmakers 1. kettingsmeden 7, klinkers 3. koperslagers 3. loodgieters 7, machi nisten 3, metaalboordcrs 4. metaaldraaiers 1, metaalslijpers 1. mctaalzagers 1, monteurs 13, planostemmers 1, polijsters 1, ponsers 2. rij wielherstellers 6. scheepstimmerlieden 2, sto kers 8. tegenhouders 3. voorslaanders 5, voor- warmers 1, vuurwerkers 2. wagenmakers 3, ijzerwerkers 17. zandvormers 3. zilversmeden 1, ong. arbeiders 18. - Totaal 174. Papier, enz.: Boekbinders 17. Textielnijverheid: Hekelaars 3, katoendruk kers 11. kluwers e.a. 3. luikers 2, plaatsnijders 4, spinners 13, staaldraaddraaiers 4, strijkers 1. wevers 38. wolbewerkers 17, ong. textielarb. 20. - Totaal 116. Voedlngs-genotmidd.: Bakkers 36. sigarenma kers 7. sigarenstrippers 2. slagers 18, suikerbe werkers 7. wijnkoopersknechten 2. zuivelberei- ders 2. ong. fabr.arbeidrs 12. - Totaal 86. Landbouwbedrijven: Bloemisten 9. landarbei ders 8. tuinlieden 11, warmoeziers 6. ong. land- arb. 2. - Totaal 36. Handel: Etaleurs 3. lompensorteerders 9. ma gazijnknechten 34, reizigers, colp. 28. winkelbe dienden 21. - Totaal 95. Verkeerswezen: Emballeursl. chauffeurs 22. exp.knechten 9. koetsiers 5. kellners 28. koks 2. loopknechten 16. schippers 25. spoor- en tram personeel 17. transportarbeiders 22. - Totaal 147 Verz.- en bankwezen: Incasseerders 15. Vrije beroepen: Bedrijfsleiders 6. kantoorper soneel 54. musici 6, teekenaars 2. werkmeesters 7. - Totaal 75. Ongeschoolde handarb.: Losse arbeiders 172. Huiselijke diensten: Huispersoneel 9. verple gers 2. - Totaal 11. Pers. (geen handarb.) zonder voorkeur van beroep 22. A.V.O.: Totaal 6. Vrouwen: Analysten 2. biologen 1. kapsters 2, naaisters 8. winkeljuffrouwen 11. serveersters 1. kantoorbedienden 55, verpleegsters 2 .bedrijfs leidsters 2, tandartsass. 1. onderwijzeressen 2, ass. en huishoudsters 16, kinderjuffrouwen 1. dagmeisjes 8. dienstboden 4. werksters 25. fa brieksarbeidsters 4. A.V.O. 1. - Totaal 146. Algemeen totaal 1724 8 September 1938 3859 9 September 1937 4127 Ben. 14 ged. werkloozen en 1417 in werkver schaffing. HEDEN. Leger des Hells (tent): Samenkomst te 8 uur nam. Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 64 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6 urn- nam. Leger des Hells (tent)Samenkomsten te 10 uur voorm. en 34 en 8 uur nam. Dinsdag. Morschwcg 59: Stadsevangelisatie 8 uur nam. Woensdag. Brecstr. 27: Openbare verg .O. L. en B. .Reu- vens". 44 uur nam. Katwfjk-aan-Zec zaal-Gesink)Geref Bond. Spr. ds. Barendrecht. 8 uur nam. KatwiJk-aan-Zec (Casa Cara): Spr. de heer Schoonderbeek. 74 uur nam. DAGELIJKS. Oegstgeest (Geversstr. 13): Gem. Gods. 3 en 8 uur nam. (tot 13 Sept.). DIVERSENt 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 94—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen. 78 uur nam. 's Donderdags. wykgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alco holisten, 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr„ 22). Jnentlng tegen dlphterie. 34 uur 'a middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „Ik ben geen misdadiger". Eiken dag benalve Viydags ook om 2 u.. Zon dag 27 en 811 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur: „Hono lulu". Zondag v. 2—7 uur doorloopende voorstelling, Lido-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam.; „Champagne". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorL voorstelling van 27 en ».li> uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „30 dagen corvee". Zondag van 17 en van 811 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „Carefree". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwfjk-aan-Zee)„De strijd om de oliebron". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apoheken te Lelden wordt van Zaterdag 9 Sept. t'm. Vrijdag 15 Sept. ajs. waargenomen door de apotheken J. E. M. ten Dijk. Haven 18. tel. 20085 en apoth. Boekwyt, Breestraat 74, tel. 20552. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche apotheek. Wil- helminapark 8. tël. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bei-tel, De Graaff. De Jager en Renaud. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Varekamp, tel. 21916. Met ingang van heden is de speciaal zaak in Wellnerproducten van den heer Pauls aan de Botermarkt no. 8 overgegaan in handen van den heer B. van Baaren, die er tevens een handel in horloges (tevens reparatie-inrichting) en goud- en zilverwer ken aan verbond. Het interieur onderging slechts weinig verandering. Luxor-theater Een beroemd bokser viert het behalen van den titel van wereld kampioen met een wild festijn, waarop de champagne rijkelijk vloeit en de hoofdper sonen tenslotte zoo aangeschoten raken dat zij geen van allen precies meer weten wat zij doen. Op dat moment krijgt de bokser. Johnnie, ruzie met een journalist, die dreigt minder prettige dingen over hem te zullen publiceeren. Hij slaat den persman neer, maar als deze weer opstaat om de kamer te verlaten neemt Johnnie's manager een flesch, waarmede hij den Journalist doode- lijk treft. De dader slaat op de vlucht, doch treft zoodanige schikkingen dat de door den drank bewustelooze bokser voor den moor denaar zal worden aangezien, hetgeen hem Inderdaad gelukt. Daartoe aangespoord door iemand, die het op zijn banksaldo voorzien heeft, vertrekt Johnnie dan met de Noorder zon, meenende dat er geen redden meer aan is en hij zwerft door half Amerika, voordat hij aankomt op de hoeve, waar tal van jon gens zijn ondergebracht in de hoop dat zij door het rustige buitenleven op het goede pad zullen terugkeeren en waar hij weldra een belangrijke rol zal vervulen. Onder een anderen naam geeft hij leiding aan de boef jes. die hier werkzaam zijn en die zich spoedig met sterke banden aan hem hechten, evenals trouwens de dochter des huizes, die op hem verliefd wordt. Van het boksen meent hij voor altijd afgezien te hebben, maar ais de bewoners der boerderij in geld verlegenheid komen en hij de kans krijgt met een bokswedstrijd het noodige te ver dienen. waagt hij zijn kans. Natuurlijk is het toeval hem noodlottig, zoodat de politie hem op het spoor komt, maar deze detective is een man met een hart, die zelf te veel geleden heeft om het anderen toe te wen- schen en hem uiteindelijk zonder nader onderzoek naar de hoeve terugstuurt, aan zijn superieuren elders rapporteerende dat hij zich vergist heeft. Warner Brothers heeft van deze geschie denis een film gemaakt, die het aanzien stellig waard is. John Garfield speelt de hoofdpersoon met veel overtuiging, terwijl de andere rollen weinig minder juist worden vertolkt. Hoe goed vooral zijn de jongens typen, die als klitten aan Johnnie hangen wier humeur afhankelijk is van zijn nuk ken en die op den wedstrijdavond een hei- densch kabaal maken dat hooren en zien vergaat! Een uiterst verdienstelijk blijspel is „De dag na de scheiding", een grappig filmpje met Johannes Riemann, Hilde Hildebrandt, Hans Söhnker en Kathe Haack als voor naamste personen, Riemann is de pas ge scheiden man, die op het oogenblik der be slissing tot de ontdekking komt dat hij van zijn vrouw houdt en ontzettend jaloersch is als zij zich in gezelschap van een ander vertoont. Hij bemoeit zich met haar doen en laten, al gaat het hem eigenlijk niets meer aan, wordt steeds nijdiger als het hem niet naar wensch gaat en zet overal de boel op stelten, waar hij zich ook laat zien, maar smaakt niettemin de voldoening dat hij per saldo zijn vrouw terug wint. Het voorprogramma brengt o.m. vele op namen van de mobillsatledrukte, terwijl de operateur tevens zeer gelukkige momenten had bij het filmen van de Koninklijke fa milie, toen zij onlangs onder geweldige be langstelling arriveerde bij het Paleis aan het Noordeinde te Den Haag. Rex-theater Dat de filmtechniek met groote sprongen vooruit is gegaan weet iedereen, maar het is daarom toch bijzonder interessant in een programma twee films te zien, die een heel tijdperk van vooruitgang verschillen Voor de pauze gaan we terug naar den tijd van de stomme film en het kost eenigszins moeite weer te wennen aan de geluidlooze beelden, voortdurend afgewis seld met tekst. Het is echter ter nagedach tenis van den gestorven, doch nimmer uit de herinnering verdwijnenden acteur Rudolph Valentino, dat men dit oude beestje nog eens van stal heeft gehaald. Velen die Rudolph Valentino in zijn glanstijd gekend hebben, zullen van deze gelegenheid, den toentertijd zoo geliefden acteur, nog eens te zien spelen, dankbaar gebruik maken. Dubbel waardeert men de moderne film. als men na de pauze een werk van den laat- sten tijd ziet Het zijn Fred Astaire en Gin ger Rogers, die onze aandacht opeischen voor hun film „Carefree". Zooals altijd in een film van dit danspaar, neemt de dans de grootste plaats in. Prachtige dans-scènes en heerlijke muziek vormen te zamen oen lust voor oog en oor. Een der modernste Ameri- kaansche dansen de „Yam" wordt hier ge demonstreerd en men verbaast zich telkens weer over de lenigheid en gratie van dit unieke danspaar. Ginger wordt in deze film verschillende malen gehypnotiseerd en zij loopt zelfs éénmaal wanneer zij in „trance" ls de straat op, waarbij zij alles doet wat haar in den zin komt en hiermede het mis noegen van velen oploopt, terwijl de toe schouwer gelegenheid krijgt eens hartelijk te lachen. Zij wordt zelfs zoo vaak gehyp notiseerd dat zij op het punt staat met den verkeerden man te trouwen, doch dr. Flagg (Fred Astaire) weet haar nog net bijtijds tot de werkelijkheid terug te brengen en de plaats van den aanstaanden bruidegom in te nemen. Een gezellige film. die door de vlotte han deling en prettige muziek een ieder boeien zal. Lido-theater Nauwelijks is in het Lido- theater na de pauze de hoofdfilm „Cham pagne" begonnen of met groote letters ver schijnt op het witte doek het woord „einde". Het is een heel aardig grapje van den regis seur Julien Duvivier, den maker van „Het balboekje", die zijn film laat aanvangen in een bioscoop, waar juist de laatste beelden op het doek worden geprojecteerd. Het pu bliek verlaat de zaal en onder hen bevinden zich twee vrienden, beiden sinds jaar en dag werkloos en beiden verlangend om weer aan den slag te gaan. Frankrijk biedt hun daar toe niet de kans en dus besluit het tweetal naar Canada te trekken en daar een nieuw leven op te bouwen. Zij brengen den laat- sten nacht op Franschen bodem, in Le Havre in feestelijke stemming door en be vinden zich al op weg naar de Nieuwe Wereld, wanneer de machine van het schip defect raakt en de stoomer rechts omkeert moet maken. Deze gedwongen terugkeer be- teekent voor geen van beiden evenwel een teleurstelling, want beiden hebben in een havenkroegje kennis gemaakt met een aller aardigst meisje, waardoor bij beiden de lust om naar Amerika te tijgen aanmerkelijk is bekoeld. Edoch, waar twee mannen strijden om één vrouw, daar moet er één het veld ruimen. Vooral Bastien. de luchthartigste van de twee, voelt er hoe langer hoe minder voor om te gaan zuchten onder de contrac- tueele verplichtingen, die hij op zich heeft genomen en des daags voor de tweede af vaart staat zijn besluit vast: hij zal niet naar Canada gaan, maar te zamen met de lieftallige Thérèse trachten elders een ander bestaan te scheppen. En aldus eindigt de vriendschap van de twee gezworen kamera den. é.'aarvan de een aan boord van een grooten Oceaanstoomer een onbekende toe komst tegemoet vaart en cie ander een nieuw leven gaat beg' uien Albert Préjean en Main Glory ziin de meest rr den voorgrond tredende artlsten in I deze film. Voor de pauze draait een uitermate span nende geschiedenis „Spionnage in Constan- tinopel". spelende in de oorlogsjaren 1915 1916. De film is uitstekend opgezet en biedt tal van enerveerende momenten, waarin we huiverend toekijken of de ons sympathieke spion den dans zal ontspringen dan wel of hij zal worden achterhaald door den man, die niet anders doet dan zijn eigen land be schermen, maar die door zijn bruut optreden en ongunstig uiterlijk, ons op het eerste ge zicht al in de hoogste mate antipathiek is. Om begrijpelijke redenen zullen wij den verderen inhoud hier onbesproken laten; voor hen, die nu eenmaal gewend zijn eerst de laatste bladzijde van een boek te lezen, verklappen wij alleen, dat er een „happy end" is! Trianon-Tlieater Dubbelrollen zijn tegenwoordig buitengewoon geliefd! Krijgt men daarvan in de spannende film „Pa niek in Hollywood" reeds een aardig voor beeld, in „Honolulu" is het Robert Young, die als de beroemde filmster Brooks Mason en als de rustige plantagebezitter George Smith een dubbele creatie levert, die tot de meest verrassende verwarringen aanleiding geeft. Brooks Mason heeft er genoeg van aan gebeden te worden door het publiek, dat hem geen moment met rust laat. Wan neer hij dan George Smith, die zijn spre kend evenbeeld is, ontmoet, gaat de eer ste rust zoeken in de vredige natuur van Hawaï en de tweede reist naar New York, waar hij al spoedig ervaart dat duizenden vrouwelijke film-enthousiasten hem met haar aanhankelijkheid al gauw in het ziekenhuis brengen. Intusschen is Brooks Mason in Honolulu gearriveerd, maar ook hem zal niet veel rust gegund worden. Want daarvoor zijn de omstandigheden te gecompliceerd. Hij is op de schitterende bootreis reeds ver liefd geworden op de danseres Dorothy March, wier rol op eminente wijze vertolkt wordt door Eleanor Powell. Op de plantage van George Smith blijkt dat deze niet- officieel verloofd is met een meisje, wier teederheid groot is. doch wier vader in verband met een financieele kwestie het in het geheel niet op George Smith voorzien heeft. De complicatie's zijn dus veie, maar alles komt op zijn pootjes te recht, zij het op het allerlaatste moment: Brooks Mason trouwt zijn tap-danscrcs. die waarlijk ongelooflijke staaltjes in de danskunst ten beste geeft en George Smith weet uit het ziekenhuis te New York te ontsnappen en kan nog nét bijtijds inplaats van Brook Mason zijn eigen meisje naar het altaar voeren. Het spreekt vanzelf, dat de Honolulu- omgeving aanleiding geeft tot tal van ro mantische scènes in sprookjesachtige sfeer, tot verschillende Hawaian-dansen en .songs", maar er ls ln deze film voor genoegzaam afleiding gezorgd, zoodat hu mor en romantiek elkaar goed afwisselen. Robert Young ln zijn uitstekende dubbel rol amuseert een ieder, evenals de opge wonden vriendin van de danseres, die op alle mogelijke en onmogelijke oogenblikken met haar gilstemmetje opduikt. Deze film, te zamen met de spannende gebeurtenissen in „Paniek in Hollywood" vormen in deze dreigende tijden voor de genen die daaraan behoefte gevoelen een avond van prettige ontspanning. Casino-theater Welk een gelukkige greep is het van de directie van het Casino theater geweest, om in dezen tijd. nu bijna iedereen aan de militairen denkt, de reprise te geven van de militaire klucht „30 dagen Corvee" met in de hoofdrol den beroemden filmkomiek Fernandel als de soldaat Ingnac. Het verhaal begint bij de keuring. Men ziet dat Ingnac gekeurd en ingelijfd wordt. Ver volgens tijdens een inspectie, waarbij hij zich zoo onbehoorlijk gedraagt, dat hij ge straft wordt met 30 dagen corveedienst bij den kolonel thuis. Men maakt dan de dolste situaties mee. Wanneer de generaal op in spectie komt en de kolonel afwezig is geeft Ingnac zich voor den laatste uit. Hoe hi) dit doet ls werkelijk te vermakelijk om hier weer te geven. Hoe bont hij het overigens ook maakt, toch zorgt hij dat de kolonel in aanmerking komt voor promotie en dat het nichtje van den kolonel haar geliefde krijgt. De kolonel vergeet hem echter ook niet, want hij straft hem met levenslang hulsarrest, evenwel niet alleen, maar met het kamermeisje van mevrouw Als tweede hoofdfilm draalt voor de pauze het prachtige aangrijpende filmspel „Sla venschip" met in de hoofdrollen Warner Baxter (als kapitein van een slavenschip), Wallace Beery (als stuurman) en Micky Rooney (als Swlfty, de kajuitsjongen). De kapitein, die na lange laren slavenhandelaar te zijn geweest, eindelijk op het rechte pad wil komen, wordt daarin tegengewerkt door de geheele bemanning. Met een lading zwarte slaven aan boord weet hij zich ech ter meester te maken van de vuurwapens aan boord. Met de revolver in de vuist weet hij tenslotte al den slaven hun vrijheid terug te geven. Voordat het echter zoover is zijn er heel wat opwindende vechtpartijen geleverd. Men kan daarvan wel verteilen, doch het is veel beter ze te zien. Aan span ning geen gebrek. 2—?

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6