Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 9 September 1939 In Engeland Proclamatie 'an President Roosevelt Verspreide berichten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK Het Frsnsche Oorlogsbericht. „News Chronicle" over poteniieele vredesvoorwaarden. Buitengewone zitting van Zweedsche Rijksdag. Uit Mexico. De taak van Italië. Belgisch prolesl Ie Londen wegens grensschending door Britsche vliegers BEURSOVERZICHT Duitsch legerbericht. Vliegtuigen boven Duitschland Laatste Berichten Binnenland MARKT fe. HlltUTIN^P; DISTRIBUTIE VAN MEEL. Om verspilling of misbruik van meel te voorkomen, heeft de rijksminister van de voedselvoorziening bepaald, dat rogge- en tarwemeel van gisteren af eveneens nog slechts op kaarten aan den verbruiker wor den afgeleverd. Door deze verordening zal het meelverbruik, zoo:11? dit tot dusverre was, niet benadeeld worden. De verordening stelt uitdrukkelijk nog maals vast, dat de verzorging van het Duit- sche volk toet brood en meel, dank zij de groote voorraden graan en de goede graan oogst van dit Jaar, die een verdere vergroo ting van de nationale reserve mogelijk heeft gemaakt, voor lange jaren veilig is gesteld. voedselvoorziening verzekerd. De minister voor de voedselvoorziening, Morrison, heeft, zoo meldt Reuter uit Lon den, in een uiteenzetting omtrent de voed selsituatie ln Engeland verklaard, dat er geen reden was voor de geringste bezorgd heid, hoe lang de oorlog ook mocht duren. In de eerste stadia van de rantsoeneering zou kunnen blijken, dat bacon en boter niet de normale hoeveelheid halen tenge volge van een mogelijke onderbreking In de leveringen uit Noordelijk Europa en door reorganisatie der hulshoudingen in de landen van dat gebied. Mocht een dergelijk onverwacht tekort Intreden, dan kan men er zeker van zijn, dat alleh in het werk gesteld zal worden om hierin te voorzien door middel van leverin gen uit het Britsche rijk. Ten aanzien van de voedselrantsoenee- ring legde Morrison er den nadruk op, dat de gedachte die achter het systeem zit, geen enkele voedselschaarschte Insloot, maar dat. aangezien de regeering verant woordelijk moest zijn onder de huidige kunstmatige toestanden, controle moest worden uitgeoefend op het goheele leve- ringsproces van boerderij tot aan verbrui ker De voedselrantsoeneerlng zal worden georganiseerd op den grondslag van het nationale register. Er wordt geen rant- soeneerlngsschema verwacht voor over drie ol vier weken. De voedselrantsoeneerlng vormde eenvoudig een deel van de defen sieve Inspanning der natie, waarvan het serste stadium is geweest het vaststellen van een maximum voor de voorlooplge prlj- zen van vele artikelen, met het doel de prijzen constant te houden, voor zoover het mogelijk is op het huidige niveau. weer vermakelijkheden. Het ministerie voor de voorlichting deelt bede, dat de regeering becloten heeft, toe stemming te verleenen tot weer open stel ling van schouwburgen, bioscopen, voetbal- terreinen en andere vermakelijkheden ln s.g neutrale en evacuatie-gebieden tot 12 Uur 's nachts en met ingang van heden. De vermaaksgelegenheden zullen geslo ten blijven in de gebieden, waaruit de be volking ls geëvacueerd. In speciale gevallen mag de hoogste po litic-ambtenaar het open-stellen verbieden vanneer de bezoekers bijzonder gevaar vonden loopen in geval van een luchtaan- val. steun van indische vorsten. De maharadja van Travancore heeft aan- feboden een bedrag van 45.000 pond steil. Ier beschikking te stellen van de Brltsche vtgeling als bijdrage in de kosten van den torlog. Hij heeft eveneens de diensten van lijn leger aangeboden en zich bereid ver- Haard, desgewenscht een korps arbcids- lienstplichtlgen te vormen. De maharadja van Bikaneer, die eveneens reeds verleden teek zijn leger en zijn eenigen zoon ter («schikking van den koning wilde stellen, indien een conflict uitbrak, heeft aange- xxlen een bedrag van 50.000 roepijen uit dgen middelen. De maharadja van Kasjmier heeft de Svltsch-Indlsche regeering aangeboden 'vee batalllons Infanterie en een batterij tergartlllerie voor zijn rekening uit te rus ten. Als het noodig zou zijn wil de Radja d nog wel een bataillon Infanterie aan bevoegen. engelsche omroep ook op korte golf. De Engclsche omroepprogramma's en nieuwsberichten, worden, zooals wij de vo- tige week Zaterdag reeds gemeld hebben, to? slechts over twee zenders (North en Scottish Regional) uitgezonden. Hetzelfde programma wordt nu ook ult- Kzonden over een nieuwen zender op een Wflengte van 40 meter, die dus in geval fn veel luchtstoringen op de langere gol- *n. goed te pas kan komen. het aandeel van canada in den oorlog. Mackenzie King, de Canadeesche premier, heeft ln de Kamer verklaard, dat de ge opende medewerking van Canada met Ingeland en Frankrijk op het oogenblik be dekking zou hebben op de verdediging van 'e Atlantische Kust en New Foundland. De ledewerking zou verder bestaan in levering ïn voorraden en financleelen bijstand Er "in zekere maatregelen van samenwerking t economisch, vloot- en luchtgebied, welker todzakelljkheld ln het oog valt en die [Jnder verwijl genomen kunnen worden, wekenzie King zeide verder er niet aan te lijlelen dat het Huls de regeering zal steu- 'fn bij de hulpverleening aan Engeland ln Jn oorlog tegen Dultschland. Evenals de Were dominions pleegt Canada overleg de Britsche regeering over de wijze, 'orop het de beste diensten zou kunnen '"richten. Wij hebben, aldus King, het *»te vertrouwen, dat de Canadeesche man- en vrouwen bereid zijn alles te doen. In hun macht is. om de vrije lnstellin- j-.n te bewaren en te verdedigen en ln het «onder om weerstand te bieden aan de ■invallen van een tyrannlek regiem, dat het *1 heeft de wereld door geweld te over- -erschen. Ten aanzien van andere oorlogs lieden dan Canada en New Foundland zal medewerking van Canada bepaald wor- "n in overleg met de geallieerden. |en proclamatie van president Roosevelt den natlonalen uitzonderingstoestand dt als volgt: „Het staat vast, dat de staat oorlog in Europa den Vereenigden Sta- zekere plichten oplegt ten aanzien van het in acht nemen, beveiligen en versterken van de neutraliteit der Vereenlgde Staten en ten aanzien van de versterking der nationale defensie binnen de grenzen, vast gesteld in tijd van vrede. De noodige maatregelen elschen op het oogenblik de uitoefening van een beperkt aantal volmachten, welke ingesteld zijn, voor het geval van een buitengewonen na tlonalen toestand van „national emergency". Weshalve Ik, Franklin Roosevelt, president der Vereenigde Staten, proclameer, dat de nationale uitzonderingstoestand bestaat ten aanzien van de inachtneming, beveiliging en toepassing van de neutraliteit der Ver eenigde Staten, evenals de versterking der nationale defensie binnen de grenzen vast gesteld voor vredestild". Volgens Havas is de meerderheid van het Amenkaansche publiek voor een wijziging van de neutraliteitswet in den geest van president Roosevelt, die nog geen beslissing schijnt te hebben genomen inzake de bijeen roeping van het Congres. Volgens met het staatsdepartement verwante kringen is de regeering verzekerd van een meerderheid in de beide Huizen van het Congres, voldoende om een wijziging in de embargo-clausule te krijgen. Maar Roosevelt wil tot eiken prijs uitvoerige debatten vermijden, waardoor de oude oneenigheld van Juni J.l. zou kunnen opleven en de nationale eenheid, die sedert zijn rede van Zondag heerscht, ln gevaar gebracht zou kunnen worden. Besprekingen met de leiders van de meerderheid en van de oppositie zouden nog niet voldoende zeker heid hebben gegeven, dat er gestemd zal worden zonder langdurige en levendige dis cussies. De president zou er de voorkeur aan geven te wachten, tot de publieke opinie zich verder heeft gevormd en het Congres het ongemak inziet van de thans bestaande wet geving. Geen enkele datum voor het Congres kon worden vastgesteld, tenzij de publieke opinie een onweerstaanbaren druk uit oefent op de leden van het Congres, die on- wilig zijn gebleven. DE pan-amerikaansche conferentie. Volgens welingelichte kringen zal de agenda der Pan-Amerikaansche conferen tie, welke te Panema zal bijeenkomen, drie punten bevatten: neutraliteit, handhaving van den .vrede op het Amerikaansche halfrond en oeco- nomische samenwerking. Er zal worden voorgesteld de middelen tot behoud van den vrede op het Ameri kaansche vasteland te bestudeeren en maatregelen te nemen ter bescherming van het financleele en oeconomlsche even wicht der republieken, die den invloed on dergaan van den oorlog in Europa en de bestaande oeconomische banden tusschen de republieken nauwer aan te halen. Sumner Welles zal de Ver. Staten ver tegenwoordigen. NEDERLANDSCHE KOLONIE TE WARSCHAU IN GOEDEN WELSTAND. OOSTENRIJKSCHE DESERTEURS NAAR JOEGO-SLAVIE. Sedert een tiental dagen valt aan de Duitsch-Joegoslavische grens, vooral ln het gebied van Marlbor, een doortocht van Oos- tenrijksche deserteurs naar Joego-S'avlë waar te nemen. Uit Karinthlè komende reizigers verhalen, dat de bevolking zeer gedemoraliseerd is en dat soms het vertrek van gemoblliseerden zich afspeelt ln een atmosfeer van latente revolte van de zijde der burgerbevolking en vooral van de zijde der vrouwen. RUSLAND ROEPT RESERVISTEN OP. Een zeker aantal reservisten is door de Sovjets onder de wapens geroepen. Veel beteekenis schijnt men er vooralsnog niet aan te moeten toekennen. RUSLAND BEPERKT ZIJN UITVOER. De raad van volkscommissarissen heeft het commissariaat voor den buitenland- schen handel gemachtigd, den uitvoer van goederen te beperken of te verbieden, indien de goederen bestemd zijn voor landen, waar een ongunstige toestand voor den buiten- landschen handel der sovjet-unie zal worden geschapen door wetgeving, regecringsbeslui- ten, rechtspraak of valutabeperkingen. Het commissariaat voor den buitenland- schen handel is verder gemachtigd te ver bieden. dat goederen, die nog niet door de koopers betaald zijn, naar het buitenland worden verzonden. KOLONEL SPEAR VRIJGELATEN. Naar Domei meldt, is de Britsche mili taire attaché, kolonel Spcar, ln vrijheid gesteld. De tegen hem uitgebrachte be schuldiging van spionnage heeft men laten vallen. GEBOREN: Helena Jacoba. D. van G. Donker en M. M. v. d. Linden Catharina Thercsia, D. van J. Nievaart en M. E. v. Rijn Willem Frederik, Z. van P. v. Bostelen en M. J. Zuurdeeg Wll- nelmus Hendrikus. Z. van H. M. Parlevliet en M Ruijgrok - Picter Arend. Z. van P. v. d. Plas en J. de Haas Pleter, Z. van L. de Mooi) en C. Zwaan Jacobus Johannes, Z. van J. J. Romijn en J. Spaanderman Jan, Z. van W. Passchier en A. Schaap. ONDERTROUWD: H. v. Weerên Jm. 29 j. en M. C. Stouten jd. 27 1 M. J. A. Lorie Jm. 25 J. en W. J. A. PleiJ Jd. 24 J. OVERLEDEN: J. A. RIJsdam. D. 3 J. W. J. B. Ziegelaar. Wedn. 92 j. G. M. M. te L. U dient zich te wenden tot het bureau „Militaire Zaken". Stille Rijn, alhier. H. G. H. IC te L. De gevraagde adressen zijnN.V. Handel Maatscbapp R. S. Stokvis en Zn. Westzeedijk 507, Rotterdam; N.V. Philips- fabrieken. Eindhoven; Ned. Gist- en Spiritus fabrieken, Waterlngscheweg 1. Delft; N.V. Hol- landsche Draad- en Kabelfabrieken, Hamerstraat 10, Amsterdam; Gemeentel. Telefoondienst. Marnixstraat 18, Den Haag. Het vanochtend uitgegeven Fransche communiqué vermeldt: In den afgeloopen nacht hebben de voorste posten onzer grondstrijdkrachten activiteit ontplooid. Het groote bosch van Warndt, ten Westen van Forbach, ls groo- tendeels in onze handen. Er waren veel vernielingen en valkuilen van allerlei soort. De activiteit onzer vliegers ls In over eenstemming met de acties der grond strijdkrachten. De „News Chronicle" schrijft in een hoofdartikel „Engeland en Frankrijk, die I gedwongen waren een oorlog ln te gaan. zijn gebonden door hun eed van trouw. Lij zijn onherroepelijk besloten geen einde jte maken aan de vijandelijkheden voor de definitieve verplettering van het Hitler- isme". Het blad ziet de vredesvoorwaarden als volgt: 1. Instelling van een fatsoenlijke Duttsche regeering. 2. Herstel der ona.Tiankelijkheid van Ts jecho- Slowakije. 3. Het afzien door Duitschland van alle agressieve bedoelingen. 4. Ontwapening, De Parijsche correspondent van het blad schrijft, dat er niet de minste kans ls, dat de kinderlijke vredesvoorspiegeling door de nationaal-socialisten eenig effect sorteert. Frankrijk gaat niet voor niets een oorlog in. Wanneer eenmaal het besluit genomen is, de strijdkrachten naar het front te zen den, zal Frankrijk marcheeren tot de ver plettering van het regiem van Hitier en de wegneming van de Dultsche bedreiging tegen Europa". DE „DAILY TELEGRAPH" OVER DEN TOESTAND. In Groot-Brittannië en Frankrijk ver langt iedereen vurig naar het ocgenblik, waarop de actie der beide Westerscl-e de mocratieën den druk op Polen, wp'ke dit land 7 o dapper li: doorstaan, zrl "er- lichten, aldus de „Daily Telegraph" Het gisteren uitgegeven Fransche legerbertrht waarin werd gesproken over de aankomst van nieuwe strijdkrachten uit het binnen land, van Dultschland, werd hier begroet. Van nlet-offlcleele zijde wordt gemeld, dat zes divisies troepen der eerste linie met spoed zijn gedirigeerd naar de sectie Rijn- Moezel der Siegfried-verdedigingslinies. TROONREDE VAN KONING GUSTAAF Koning Gustaaf heeft ln de buitengewone zitting van den Zweetschen Rijksdag in zijn troonrede met betrekking tot den In ternationalen toestand met name gezegd: Er is zoo Juist een oorlog uitgebarsten, over welks omvang en gevolgen men zich geen beeld kan vormen. Het ongeluk, dat 3e ln den oorlog meegesleepte volken treft, is ontzettend en men kan ook voor de an deren verwoestende gevolgen verwachten. Dat de strijdkrachten van den oorlog het wonnen van die van den vrede was een nederlaag voor de menschheld. Ook Zweden heeft ten dienste van den vrede gewerkt. Uit mijn naam en namens andere staatshoofden, die samenwerken, heeft de koning der Belgen zijn beroep ge daan besprekingen te beginnen, toen het nog mogelijk was een dreigende catastrophe te vermijden. Na den aanvang van den oorlog heb lk, door verklaringen Inzake de volkomen af zijdigheid van Zweden, de houding, welke de geheele Zweedsche natie vastbesloten is aan te nemen, bekend gemaakt. Ik zal voortgaan met mijn pogingen de vrijheid en onafhankelijkheid van Zweden te doen eerbiedigen en zijn wensch al zijn hartelijke betrekkingen met de aan den oorlog deel nemende naties te handhaven, te manl- lesteeren. Er zijn op groote schaal maatregelen ge nomen om de neutraliteit van Zweden te verdedigen en de voorzieningen in de be hoefte van het Zweedsche volk te verzeke ren. De gekozen vertegenwoordigers van de Zweedsche natie zijn bijeengeroepen in een buitengewone zitting, in een periode vol zorgen, met het doel deze maatregelen te completeeren en hun steun te geven aan de regeering. Er zal voor het loopende finan- cieele Jaar een aanvullende begrooting wor den ingediend, zoomede voorstellen voor wetten en maatregelen, welke door den toestand zijn geboden. De in Mexlcaansche havens gevluchte Dultsche schepen hebben geweigerd de radio-Installaties voor gebruik ongeschikt te laten maken. Er werd betoogd, dat het gecombineerde ontvangst- en zendlnstal- latles zijn en dat de internationale wetten ontvangst toestaan De Duitsche gezag voerders hebben zich echter verplicht niet te zullen uitzenden. De afdeellngen politie, die belast zijn met bescherming van de Duitsche legatie en het Duitsche consulaat, zijn versterkt we gens de tallooze vijandige betoogincen van arbeiders en communisten, die dreigden de ruiten der gebouwen ln te gooien. De Messagero schrijft, dat het con signe voor de Italianen thans is inten sief te produceeren en er geestelijk en materieel op voorbereid te zijn den oproep van Mussolini te beantwoorden tot vervulling van de taken, die door de ontwikkeling van de gebeurtenissen, welke Europa onderstboven werpen worden ongelegd. De bladen zijn vanochtend cp grond van de nieuwe bepalingen met vier pagina's verschenen. De minister voor volkscultuur heeft voorts bepaald, dat het aantal blad zijden van periodieken en geïllustreerde Blijkens bij het departement van buiten- landsche zaken ingekomen ambtsbericht zijn de leden van de Nederlandsche kolonie bladen moet worden verminderd, eenige I te Warschau in de Nederlandsche legatie periodieke uitgaven moeten worden ge- j samengekomen en bevinden zij zich in goe- staakt. GEEN DUITSCHE DAG OP DE TENTOONSTELLING TE SAN FRANCISCO. De Duitsche dag welke op 1 October op de internatlolnale wereldtentoonstelling te San Francisco zou worden gehouden, gaat niet door. LUCHTALARM TE BERLIJN? Volgens den Berlljnschen correspondent van „Berlingske Tidende" was er vannacht tusschen kwart voor drie een half vier luchtalarm to Berlijn. De waarschuwing was volgns den cor respondent gegeven, nadat boven Kassei vliegtuigen waren gehoord, die ln de rich ting van Berlijn vlogen. Het Belgische departement van Landsverdediging deelt mede: Vannacht hebben buitenlandsche vliegtuigen boven Belgisch grondgebied gevlogen. Drie dezer werden door een heden onzer luchtstrijdkrachten ach ternagejaagd. waarbij een Britsche bommenwerper tot daling werd ge dwongen. Een ander bommenvliegtuig werd door twee van onze jachtvliegtuigen in gesloten en door reglementaire seinen den welstand. hoogleeraarsbenoeming. Bij K.B. van 8 September Ls benoemd tot buitengewoon hoogleeraar ln de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks- Universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de paedagoglek dr. M. J. Lange- veld, privaat-docent aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en leeraar aan aan het Baarnsche Lyceum te Baarn. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 4 van het Tweede Blad. AMSTERDAM. 9 Sept. Wallstreet legde gisteren opnieuw een vaste houding aan den dag, maar sloot onder het hoogste punt in verband met winstnemingen. Niettemin was de bedrijvigheid, gezien den op zet van 3.5 millioen aandeelen. weer groot en boekten de soorten, die men thans met oor logsfondsen pleegt te betitelen, opnieuw een aanzienlijke winst. Aan het Damrak scheen, na de zeer vaste beurzen in het verloop van deze week, en in het bijzonder van gisteren, eenige stabiliteit be reikt te zijn. Althans bij opening viel niet een herhaling der koersstijging over de geheele linie te bespeuren. Het koersverloop, dat aan vankelijk min of meer aarzelend genoemd kon worden, gaf eerst later aan de markt een meer omschreven karakter en toonde aan. dat. hoe wel de bedrijvigheid onverminderd groot was, (vuurpijlen en lichtkogels) gesommeerd de stemming min of meer verdeeld was en het te dalen. Een Belgisch jachtvliegtuig, waarop het achtervolgde vliegtuig het vuur had geopend, werd vernield. De beide in zittenden van het toestel, die zich met hun parachutes hebben gered, zijn ge wond. Deze schending onzer neutraliteit geeft aanleiding tot een krachtig pro test van de Belgische regeering bij de Britsche regeering. De beide gewonde Belgische vliegers zijn niet ernstig gekwetst. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Ook gisteren heeft de terugtocht van het verslagen Poolsehe leger op bijna alle fronten voortgang gemaakt. De vijandelijke achterhoeden op veie plaat sen doorstootend. hebben mobiele Duit sche troepen met hun voorste afdeelin- gen tusschen Sandomierz en Warschau op verscheidene plaatsen den Weichsel bereikt. Zij drongen des middags van het Zuidwesten uit de Poolsehe hoofd stad binnen. In Zuid-Polen werd bij gevechten over de Wisloka naar het Oosten terrein gewonnen. Reszow werd met gemotoriseerde formaties bereikt. Bjj Sandoir erz ls het gelukt ook ten Oosten van den Weichsel vasten voet te krij gen. In de marschrichting Lublin werden ten Westen van den Weichsel Zwolen en Radom genomen. Meer noordelijk bij Gora- Kalwarja drong men tot den Weichsel door. Lodz zal vandaai door achterwaarts ge- echelonneerde afdeelingen worden bezet, terwijl de hoofdmacht der daar vechtende troepen de stad voorbijtrekkend ten Zuiden van Ozura den vechtend terugwijkenden vUand achtervolgt. De provincie Posen wordt zonder vijande lijken tegenstand verder bezet. Ten Noordoosten van Warschau is de vij and achter den Bug bij Wyszkow en ln meer oostelijke richting geworpen. Het luchtwapen heeft den geheelen dag vooral de terugtochtswegen van den tegen stander ten Westen en ten Oosten van den Weichsel aangevallen. Afgezien van eenige jachtvliegtuigen bo ven de bruggen over den Weichsel tusschen Sandomierz en Warschau ls het Poolsehe vllegerscorps nog slechts weinig opgetreden. In het Westen werden boven Duitsch ge bied twee Fransche vliegtuigen omlaag ge schoten. Vannacht werd in Noordwest Duitsch land gemeld, dat vijandelijke vliegtuigen uit Noordwestelijke richting naderden. In het kustgebied heeft de Dultsche lucht- doelartilerie door haar vuren den vijand afgeweerd. De vijandelijke vliegtuigen maakten een zwenking ln Zuidwestelijke rlohtlng en aanvaardden de terugvlucht over Nederland (Dit blijft voor rekening van het Duitsche Nieuwsbureau!). Er werden geen bommen uitgeworpen. Aan de Ned. grens werden ter afwering van de vijandelijke vliegtuigen Duitsche jachtvliegtuigen in den strijd gebracht Eén Engelsch gevechtsvliegtuig ls omlaag gestort De uit vijf koppen bestaande bemanning redde zich met valschermen en werd ge vangen genomen. DE RAMP VAN DE „WILLEM VAN EWIJCK". Bezoeken van rouwbeklag. De minister van defensie heeft naar aan leiding van de ramp, welke H.M. mijnen veger ..Willem van Ewijck" heeft getroffen, verschillende bezoeken van rouwbeklag ontvangen, o.a. van den Belgischen mili tairen attaché, luitenant-kolonel P. J. Die- penrykx, en van den oud-minister van de fensie, mr. dr. L. N. Deckers. Ook vele telegrammen van rouwbeklag zijn ingekomen. verloop dientengevolge betrekkelijk onregel matig. Een uitgesproken vaste stemming heerschte evenwel voor Rubberaandeelen, en aanvankelijk vrijwel uitsluitend voor de incourante soorten, die op aanzienlijk hooger peil kwamen en groote bedrijvigheid vertoonden. Later voegden zich ook Amsterdam Rubbers hierbij met een koerswinst van bijna 8 Deze stijging hield uiteraard verband met de verzachting van de rubberrestrictie en de vooruitzichten, dat voor den verhoogden toelaatbaren export in de hui dige omstandigheden een gereed afzetgebied ge vonden zal worden. Ook Scheepvaartpapieren schenen aanvanke lijk de vaste stemming van gisteren te blijven volgen, maar in het verdere verloop trad hier in een vrij gevoelige reactie in. Koninklijke Petroleum onderging eveneens eenige reactie, welke zich echter terstond bij opening openbaarde. Het hoofdfonds bleef zich bewegen tusschen 338% en 340%. nadat gisteren een niveau van 343 bereikt was. Wat de ove rige afdeelingen betreft, schenen de Industrie- papieren te weinig steun te ondervinden om het vorige koerspeil te handhaven. In het bijzonder was dit het geval voor Philips, die goed prijs houdend openden op 176%, daarna evenwel een scherpe reactie vertoonden en terugliepen tot 169%. In mindere mate was dit het geval met Unilever, die zich evenmin konden handhaven. Aku was prijshoudend. In aanmerking moet wellicht genomen worden, dat in Augustus de Nederlandsche export van radio-artikelen ge daald is. En dat hetzelfde zich voordoet bij den export van Kunstzijde. In den Tabakshoek heerschte een algemeen vaste, doch meerendeels rustige stemming. Op de Suikermarkt kon men geen groote veran deringen bespeuren. H.V.A. handhaafde het vo rige niveau, alleen Java Cultuur en de Cul- tuurbanken lagen hooger. Op de Amerikaansche markt heerschte. zoo als gezegr. een willige stemming voor de Staal- fondsen. Bethlehem Steel en U. S. Steel waren opnieuw zeer vast en werden levendig verhan deld. Koperwaarden daarentegen, met name Anaconda, waren iets zwakker. De beleggingsmarkt was meerendeels goed prijshoudend en kalm gedisponeerd. LEIDEN. 8 Sept. Groentenveiling enz. Roode kool f. 1.604.20; groene kool f. 2.40—3.80; prei f.120—2.40; kroten f. 1—2.70; uien f. 0.80—3.10: peen f. 1.50—5.20; aardappelen f. 1.40—3.10; sla f.2—4; druiven f. 12—22; snijboonen f.6—19; stokboonen f.1122; pronkboonen f. 3-5; stam- boonen f.718; postelein f.18: spinazie f.1— 7: tomaten A f.4—4.40. B f.44.80. C f 4 4.20. CC f. 4, alles per 100 KG. Andijvie f. 0.50— 1.20; komkommers f.16.40; bloemkool f. 1.50 16.30; meloenen f.520; salade f0.503.20 perziken f. 0.809.60; knolsedlerie f.2. alles per 100 stuks. Kroten f.060—1.70: pieterselie 30—70 radijs f. 0.30—1.20; selderie f. 0.30—0.80; peen f.15.60; rabarber f. 0.801.40. alles per 100 bos. LEIDEN. 9 Sept Aan de Botermarkt wa ren heden aangevoerd 785 KG. boter. Fabrleks- boter prima f. 1.35: boerenboter prima f. 1.20 1.37*4 per KG. Handel kalm. LEIDEN. 9 Sept. Aan de turfmarkt was deze week geen nieuwe aanvoer. Prijs per 1000 stuks lange turf f. 67. ROELOFARENDSVEEN, 6 Sept. - Aardbeien 79 ct. per doosje; meloenen 511 ct. p. stuk; druiven 16—18 ct. per KG.; tomaten 50—60 ct. per bak; sla f. 0.50—3.90 per 100 krop; snijboo nen f 0.681.15; prinsessebooncn f.0.701.06; dubb. stamboonen f. 0.65—1.05; pronkboonen 30 ct.; peulen 70 ct. per 10 KG TER-AAR, 8 Sept. Centrale Veiling. Spinazie 23—25 ct,; andijvie 6—15 ct: slavellen 710 ct, per kist. Peulen f. 1.10; snijboonen f. 0.60—1.50: prinsesseboonen f. 0.60—1.35; dubb. stampr. 60— 1.30; witte pronkb. 30—34 ct spekboonen 65 ct., alles per 10 KG Postelein f. 12.60; druiven 22 ct. Waschpecn f. 1.50—1.80; uien f. 2.90; roode kool f. 1.90—2.20 per 100 KG Kroten 1 1.30— 1.60; rabarber f. 1.70; selderie 60 ct. per 100 bos; sla f. 0.60—2.70 per 100 stuks Bloemkool 1 12. meloenen f.5—13; komkommers f.14. To maten A f.22.40. Augurken fijn f.2, idem fijn- basterd f.1, idem basterd f. 0.63; idem grof 38 42 ct.. idem stippel 15 ct.. idem fijnstippel 38 ct.. komkommers 17 ct. per 25 KG. UTRECHT. 9 Sept. Veemarkt Totaal aange voerd 2290 stuks vee. 675 runderen. Stieren 24— 28 ct, per pond; handel redelijk, vrijwel gelijke prijzen. Slachtkoeien 2de soort 31—35. Idem 3de soort 2530 ct, per pond; handel redelijk, iets hoogere prijzen. Vaarzen f. 140—210 per stuk; melkkoeien f. 140250 per stuk; kalfkoeien f 150 260 per stuk; varekoeien f. 100—210 per stuk; handel matig, onveranderde prijzen 200 ma gere kalveren f. 30—60 per stuk; handel voor den dood vlug; prijzen oploopend; handel voor het leven stug; onveranderde prijzen. 500 nuch tere kalveren, f.5—9 per stuk; handel redelijk; iets lagere prijzen. 350 varkens, prijs f. 26—40 en schrammen f 19—26 per stuk; 290 bigge.n f. 13 19 per stuk; handel redelijk iets hoogere prij zen. 95 magere schapen f. 16- 25 per stuk: Lammeren 180 stuks: prijzen f.12-15; har del vlug. hoogere prijken Kleinhandel- Boter ?"0 KG. f. 1.50 per KG Kaas 150 KG 50-70 ct r>. KG.; eieren 28000 stuks, f.3 40—4 50 per 100. ZEVENHOVEN, Eieren veiling enz. van 6 Sept. Aantal eieren: 1430 stuks. Prijs kippeneieren: f 3.504.00 per 100 stuks: bananen f. 0.25 per pond; druiven f.0.18 per pond.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3