Duitschers zeggen meester te zijn van Warschau De strijd in het Westen Poolsche ontkenning EEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Zaterdag 9 September 1939 Gezondheid bovenal? Dan moet U werkelijk overgaan op CHIEF WHIP KWALITEITS- NAAIM ACHINES GEVEILDE PERCEELEN De strijd ter zee In Duitschland C. F. MEERPOEL ALLEEN: Breestraat 171. Fransch legerbericht Ten overstaan van mr. C. Punt, notaris U Noordwjjk. Te Leiden: Winkelhuis met bovenhuis Haar lemmerstraat 46 46a. in bod f. 10.000. kooper de heer J. van Iterson q.q. te Leiden voor f. 10.000; winkelhuis met bovenhuis Haarlemmerstraat 144, in bod f.5600, kooper de heer H. A. F. M, Walenkamp q.q. et Leiden voor f. 5600; win kelhuis met bovenhuis Haarlemmerstraat 146. in bod f. 8300. kooper de heer M .de Tombe q.q. te Leiden voor f.8300; pakhuis met zolder Kui- persteeg 10. in bod f. 380, kooper de heer D. 5325 (lngez. Med.) Smit q.q. te Leiden voor f580. De volgende berichten kwamen gisteren van Duitsche zijde in volgorde binnen: Duitsche pantsertroepen hebben aan den weg TomaszowWar schau den weerstand van den vijand gebroken en rukken thans snel op naar de Poolsche hoofdstad. In den voormiddag werd Marczonow (40 kilometer van War schau) bereikt. Daarop volgde: Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit het hoofdkwartier van het Duitsche leger, dat snelle troepen den Weichsel heb ben bereikt bij Sandomierz in het Zuiden van Polen en bij Gora- kalwaria ten Zuid-Oosten van Warschau. In het boschrijke gebied ten Zuid-Oosten van de Pilica hebben Duitsche troepen afdeelingen van een vernietigde Poolsche divisie gevangen genomen. Drie volledige batterijen met be spanning vielen in Duitsche handen. En tenslotte: Het Duitsche oppercommando der weermacht deelt mede: De Duitsche pantsertroepen zijn hedenmiddag om 17 uur 15 in Warschau binnengedrongen. Het is dit bericht, dat wij gisteravond hebben gebulletineerd. Van Poolsche zijde werd de val van War schau ontkend en naar het zich laat aan zien. is dit .gedeeltelijk Juist. De stad schijnt gisteravond niet geheel bezet te zijn doch slechts gedeeltelijk. Te 1.15 Gmt. werd de uitzending van den Duitschen kortegolfzender onderbroken voor het verspreiden van een speciale bood schap aan de bevolking van Warschau, die als volgt luidde: „De Duitsche troepen hebben de stad Warschau van drie zijden ingesloten. Zij zullen in den vroegen ochtend bin nentrekken. De bevolking wordt ge vraagd kalm te blijven. Winkels mogen morgen niet open zijn". Zoo schijnt de situatie juist getypeerd te zijn. De Polen zetten hun terugtocht over de gansche linie voort. Ietwat optimistisch wordt gemeld: In den tegenwoordigen strijd is nog geen enkele geregelde veldslag geleverd en men vestigt er de aandacht op. dat het kleine aantal krijgsgevangenen en kanonnen, dat in handen is gevallen van de Duitschers, een hulde vormt voor de doeltreffendheid der plannen van den Poolschen generalis simus. 5946 (lngez. Med.) Men gelooft, dat de kern van het Pool sche leger nog niet in het veld is gebracht en men heeft nog niets gehoord van de kleine Poolsche tanks waarvan het Pool sche leger, naar verluidt, verscheidene dui zenden stuks bezit. De Duitschers rukken op het oogenblik op over land. dat zoo vlak is als een biljart en vinden daarbij grooten steun in de heer- schende droogte. Men verwacht, dat het herfstweer en de verandering van het landschap een groote wijziging zal brengen in de doelmatigheid van de Duitsche gemotoriseerde troepen. Men haait een gezegde uit Poolsche krin gen aan, waarin optimistisch verklaard wordt, dat de Duitschers nog niet weten, wear zij mede te doen hebben Kolonel Lipinski van het instituut Josef Pilsudski, heeft gisteravond een radiotoe spraak gehouden, waarin hij o.a. heeft ge zegd. dat gedurende den vorigen oorlog de Belgen bijna hun geheele gebied bezet hebber gezien. Frankrijk was verplicht een cantal belangrijke centra prijs te geven en Servië werd geheel ingenomen. Toch heb ben d'ze landen ten slotte de overwinning tehaa'd. Het leger trekt terug, doch de moreele macht van Polen is niet gebroken. Polen zal overwinnen. Het vertrek van de regeering naar Lublin heeft alleen ten doel de leiders van het land in staat te stellen met betrekkelijke kalmte te werken. Warschau zal ten tweede male het kruis „Virtuti Militari" verdienen; dit kruis werd de stad in 1918 door Pilsudski verleend. Het Poolsche leger wordt gehergroepeerd, wordt voorts nog van Poolsche zijde gemeld en dit bericht gaat verder: De troepen, die zich in Posen gehand haafd hadden, hebben een terugtochtsbewe ging ingezet teneinde zich los te maken uit de omvatting van twee Duitsche gemotori seerde colonnes, die naar de hoofdstad op trekken, de eene in een over het algemeen Zuid-Noordelijke richting langs den loop van de Pilica. de andere in een richting Noordwest-Zuidwest langs de rivier Wra, ten Noorden van den Weichsel. De troepen in Posen wijken overigens langzaam, waar bij zij belangrijke vernielingen ten uitvoer leggen. Het verlaten van deze provincie is overigens veel minder moeilijk geworden door het feit, dat reeds sinds vijf jaar de voornaamste industrieën, die van belang zijn voor de landsverdediging, verplaatst waren en ln het midden des lands weer waren geïnstalleerd. De terugtocht der Poolsche troepen wordt in goede orde voortgezet, ondanks de on ophoudelijke luchtaanvallen Geïmprovi seerde bruggen zijn onmiddellijk geslagen ter vervanging van de door de Duitsche bommenwerpers getroffen bruggen. De positie der vijf rivieren rond War schau is reeds duidelijk geworden door de zegevierende verdediging van de Russische troepen in den oorlog van 1914 tegen de Duitsche legers. Hier ontmoetten elkander vijf groote stroomen. die rondom Warschau een soort ster vormen. Van het Noorden naar het Zuiden zijn het de Narew, die in de Boeg uitmondt, een zijstroom van den Weichsel, de Weichsel zelf, de Bzura, de Rawka en de Pilica aan den linkeroever van den Weichsel. De Poolsche troepen zullen er defensieve slagen kunnen leveren, in den rug gesteund op den knoop van ver keerswegen. welke door Warschau wordt gevormd. Aan den rechterhoek van den Weichsel zullen de Duitsche troepen stuiten op den driehoek, die gevormd wordt door het fort Modlin, Serock en Warschau zelf. De forten dateeren uit het Russische tijdperk, maar zijn versterkt door veldfortificaties Het voorbeeld van de forten van Verdun toont, welk een aanzienlijke steun gegeven kan worden door permanente versterkingen, zelfs wanneer zij verouderd zijn. wanneer er een oordeelkundig gebruik van wordt gemaakt tNiet geheel duidelijk is, of dit bericht voor of na de as. bezetting van WAschau is bedoeld. - Red L.D.l. Wat de bezetting van Krakau betreft wijst men er op. dat de stad geen enkel strate gisch of economisch karakter droeg. Boven dien vormde elk der gebouwen ln Krakau een artistieke schat of een historische her innering Krakau is slechts een kunststad, welker 56 kerken en kloosters getuigenis sen vormen van de zuiverste stijlen vanaf het Romaansch der negende en tiende' eeuw tot de renaissance van Italiaansche inspiratie via een zeer bijzonderen Gothi- schen stijl, den z.g. Krakauschen stijl. „Het Poolsche Brugge" bezit overigens bijna geen industrie, met uitzondering van een groote chocoladefabriek Verdediging van de stad ln de straten of in de onmid dellijke omgeving zou een onherstelbare ramp hebben veroorzaakt. PAMFLETTEN VAN DUITSCHE ZIJDE. De Berlijnsche correspondent van de ..Stampa" te Turijn deelt mede, dat de Duitsche escadrilles boven Warschau groo te hoeveelheden vlugschriften hebben laten vallen, in het Duitsch en Poolsch gesteld, waarin aan de Polen de vraag wordt ge steld. waarom zij zouden strijden en nutte loos bloed vergieten bij het volgen van lei ders. die het geestelijk erfdeel van maar schalk Pilsudski hebben verraden. Verder wordt gevraagd, waarom de Polen niet te rug zouden keeren tot de politiek van Pil sudski, die steeds een voorstander is ge weest van de vriendschap met Duitschland. TORPEDEEREN VAN SCHEPEN. Uit Stockholm wordt aan de „Nouvelle Gazette de Zurich" gemeld, dat de Britsche vloot nauwkeurig de scheepvaart aan de Atlantische kust van Noorwegen contro leert. Het Duitsche schip ,.Von Holferbuh" is voor de Noorsche kust door een Britsch oorlogsschip tot zinken ge bracht. Van verscheidene zijden wordt medege deeld, dat schepen geladen met ijzererts, die uit de Noorsche haven Narvin naar Duitschland vertrokken zijn, door Engel- sche oorlogsbodems zijn aangehouden en I opgebracht; andere spoeden zich naar Noorsche havens. Aangezien tweederde van den Noordschen uitvoer van ijzererts door Duitschland werd afgenomen, krijgt de Duitsche invoer hier door een zwaren slag. De Noorsche maat schappij Stavanger, die het grootste deel van haar productie aan Duitschland heeft verkocht, heeft reeds 1500 man ontslagen. Öp de lijst van artikelen, welke de Engel- schen als contrabande beschouwen staat ook ijzererts. Naar wij vernemen, heeft het stoom schip ..Breedijk" van de HollandAme rika lijn hedennacht de geheele be manning van het getorpedeerde Engel- sche tankstoomschip „Kennebek" op gepikt. Alles is wel aan boord. De be manning bestond uit 32 man. Door Radio Marine .Corporation is een telegram opgevangen van den Bel gischen kruiser „Jean Jadot", waarin gemeld werd, dat deze 42 man had op genomen, opvarenden van het Engel- sche vrachtschip „Regent Tiger", dat getorpedeerd is door een duikboot. De .Statendam" van de Holland Amerika Lijn heeft per radio medege deeld, dat 37 leden van de bemanning van het Britsche schip „Winkleigh" op gepikt zijn. De „Winkleigh" bevond zich op een afstand van twee dagen varen van Southampton. HET TORPEDEEREN VAN DE „ATHENIA". Het Amerikaansche staatsdepartement heeft een rapport openbaar gemaakt van de marine-attaché's van de Amerikaansche ambassade te Londen waarin wordt ver klaard, dat de „Athenia" is tot zinken ge bracht door een torpedo, die het schip aan bakboordzijde trof. Tengevolge van de explosie, werd het wa terdichte schot tusschen de stookruimte en de machinekamer verwoest, terwijl tevens de olietank werd vernield en de trappen, die naar de bovenste dekken leiden, werden ver brijzeld. Daardoor was het voor de passa giers. die in de eetzaal vertoefden, onmoge lijk zich te redden. Kennedy, de Amerikaansche gezant te Londen, heeft uit New-York een gift van 25.000 dollar ontvangen om te voorzien in de eerste behoeften van Amerikaansche passa giers die met den ondergang van de Athenia alles verloren hebben. De Amerikaansche re geering had dadelijk 1000 pond voor dit zelfde doel beschikbaar gesteld, maar dit bleek lang niet voldoende om in den eersten nood te voorzien. DE „REX" UITGEVAREN. Het mailschip „Rex" van de scheepvaart maatschappij „Italia" is gisteren van Genua uit zijn trans-atlantische reis naar New- York begonnen. Het bericht van het vertrek van de „Rex" naar Noord-Amerika heeft de laatste dagen uit verschillende landen van Europa talrijke Amerikaansche onderdanen doen toestroomen, zoodat de oceaanstoomer bijna volgeboekt in zee is gestoken. De enkele plaatsen die nog open zijn, zul len in Napels bezet worden. Met de „Rex" zijn ook talrijke Italianen, die in Noord-Amerika wonen, vertrokken, evenals de Italiaansche consuls-generaal in San-Francisco en Baltimore. tegen de normale prijzen zijn thans nog te be komen I Daarom spoedigst naar: 5964 (lngez. Med.) STRENGE STRAFFEN OP STELEN, MOORDEN, BRANDSTICHTEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Door den ministerraad voor de rijksverdediging zijn verordeningen uitgevaardigd, krachtens welke degenen, Jie onder bescherming van de verduistering, of bij luchtalarm, rooven of stelen, anderen verwonden, of naar het leven staan, met den dood of met levens lange of tijdelijke gevangenisstraf tot een maximum van vijftien Jaren gestraft wor den. Ook worden diegenen met den dood ge straft die tot schade van de Duitsche ver dediging en van de Duitsche economische sterkte, gebouwen in brand steken, het ver keer op spoorlijnen en straatwegen in ge vaar brengen of al dergelijke strafbare handelingen bedrijven, welke voor de ge meenschap gevaar opleveren. Voorts wordt degene, die ln gebiedsdee- len, welke om militaire redenen door de burgerlijke bevolkinr moesten worden ont ruimd, plundert en die ln dergelijke gebie den steelt met den dood door ophanging bestraft. De berichten uit, Londen, volgens welke een premie van vijf Mark zou zijn uitgeloofd voor liet aanbrengen van ontevredenen in Duitschland, worden van Duitsche zijde met nadruk tegengesproken. Het tiende Fransche legercommu niqué luidt; „Voortzetting van onze plaatselijke vorderingen. Óp de punten, waar de vijand terugwijkt, past hij vernietiging van constructies toe en wij ontmoeten mijnvelden. Activiteit van onze luchtverkenning Ter zee toonen onze patrouille-strijd krachten een zeer groote activiteit. Een nauwe samenwerking met de Brit sche strijdkrachten ter verdediging van de zeeverbindingen is verzekerd". Havas geeft daarop volgend commentaar: Zelfs in zijn nuchterheid geeft het com muniqué, als men het vergelijkt met de communiqué's van de voorafgaande dagen aan. dat noch de inderhaast door Duitsch land aangevoerde versterkingen, noch de overvloed van automatische vuurwapenen, waarover de verdedigingslinies en blokhui zen van gewapend beton, die in het Duit sche grensgebied zijn opgericht, den voort gang der Franschen tot voorbij de voor posten der Maginot-linie kunnen tegen houden. Deze voortgang was zelfs zoo aanzienlijk, dat de tegenstander er door gedwongen was bruggen en tunnels te vernielen en mijnenvelden, die waarschijnlijk waren aangelegd om aanvallen met vechtwapens tot stilstand te brengen, bloot te geven. Het is onmogelijk nauwkeurig de plaatsen aan te geven, waar dergelijke posities zijn veroverd. De Fransch-Duitsche grens is uiterst bochtig en volgt elke accidenteering van het terrein, dat zoowel in het bosch- gebied dat zich uitstrekt van de uit- vloeing van den Lauter in den Rijn, tot aan de Saar en de Blies een duizendtal heuvels telt, evenals in de richting van de Vogezen en in het Saargebied. Van de Fransche grens beheerscht men de fabrie ken en mijnen van het Saargebied. De eerste dagen der vijandelijkheden waren gewijd aan het verminderen van deze vooruitstekende punten en de be richten over de vernieling door Duitsche troepen van punten, die daarbij in het gedrang kwamen, schijnen er op te wij zen, dat deze voorbereidende taak met succes is verricht. Men moet niet vergeten dat de eigen lijke Siegfried-llnie, waar deze het Rijn dal bereikt, zich achter de Lauter van de grens verwijdert en over de heuvels van het Saargebied loopt, waarvan de gemid delde hoogte varieert tusschen 300 en 350 meter, t°rwijl daarachter twee steden met twee bruggen. Saarbrucken en Saarlouis, gelegen zijn voordat de Saar voor Trier in den Moezel stroomt. Op het front van den Elzas, waar slechts de Rijn de versterkte stellingen scheidt, vond geen bijzondere activiteit plaats. KOBLENZ - ;v)ÜS 1*° Bijgaande Kaart geeft den lezer een duidelijk beeld van de twee moderne verdedigings linies welke gelegen zijn aan de Fransch-Duitsche grens. De strijd is hier ontbrand en de Franschen beperken zich nog steeds tot kleine operaties, ten einde de zwakke punten in de „Sicgfried-stelling" te zoeken. Op de Kaart zijn aan Duitsche zijde twee verdedigingslinies gemaakt, waarvan de eerste de „Slcgfricdllnie" genoemd wordt, achter deze linie ligt een tweede verdedigingsgordel om den Westelijken Rijnoever te beschermen. De tweede gordel, die rondom de bruggenhoofden van Koblenz en Mainz is aangelegd, begint bU Andernach, loopt langs Selt, Berncastcl, Landsluid en sluit op de Siegfricd- linie bij Mannheim. Bruggenhoofd en Siegfriedlinic zUn onderling verbonden door een aparate verbindings stelling, welke door de Eifel voert. De „Maginotlinie" in Frankrijk volgt de grens, loopt van Mulhousen over Straatsburg, Wissenburg tot Bitche, is hier onderbroken door het „Region des ctangs" en begint weder om te St. Avoid om vervolgens te eindigen bij Longwy. De onmiddellijke Fransche steunpunten zijn de versterkte steden Metz, Nancy en Straatsburg. 2—1 1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2