De oorlog ter zee De beurzen in oorlogstijd LEiDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 9 September 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Een Fransche uiteenzetting Een misplaatste hausse STOFZUIGERS 51 Het industrie-gebied van Opper-Silezië Havas meldt uit Parijs: Ten aanzien van den oorlogstoestand ter zee is medegedeeld „Op alle zeeën zijn de Fransche en Engelsche vloten actief". Deze eenvoudige en korte zin van het eenige communiqué, dat gepubliceerd is over de operaties ter zee, is toch vol doende, om de enorme taak voor oogen te roepen, welke ten deel valt aan de ge allieerde vloten en welke zij sedert bijna een week zonder ophef maar zeer doel treffend ten uitvoer leggen. Het gaat er in de eerste plaats voor de ■beide vloten, die tezamen een enorme marinemacht vormen, welke nog versterkt zal worden in de komende maanden t zoo als men weet behelsde alleen al het En gelsche vlootprogram tot eind 1940 het in dienst stellen van één nieuwe eenheid per weeki om de vrijheid op de zeeën te ver zekeren tegen de kaapvaart, die door de Duitsche oppervlakte-schepen of duik booten wordt gevoerd. Door de vrijheid ter zee te verzekeren zullen de geallieerde vloten het mogelijk maken, dat de industrieele grondstoffen en voedingsproducten uit de geheele we reld toevloeien naar de Fransche en En gelsche havens. Zij zullen de veiligheid verzekeren van de Engelsche troepen, die ontscheept worden op het vaste land en de overtocht der koloniale troepen, die uit alle deelen der beide onmetelijke Fran sche en Britsche wereldrijken komen. Bij deze taak van essentieel belang komt dan nog de taak Duitschland te berooven van diezelfde industrieele en voedings grondstoffen door de Duitsche havens streng te blokkeeren. Deze dubbele taak der beide vloten wordt, aldus Havas. groo- teüjks vergemakkelijkt door de zeer on gunstige aardrijkskundige ligging van Duitschland en door de neutraliteit van Italië en Japan, die op zijn minst moreel de zware hypotheek opheft op de verbin dingen in de Middellandsche Zee en die ten minste gedeeltelijk de eskaders in het Verre Oosten vrij kan maken. Zooals men weet zijn de geallieerde es kaders, die de snelste schepen omvatten ide Fransche torpedobootjagers houden het wereldsnelheidsrecord voor oorlogs schepen! en de linieschepen met de grootste tonnage en met het zwaarste ge schut. bovendien nog vóór de crisis ver sterkt door de vorming van z.g. reserve- eskaders. Reeds in de eerste uren der vijandelijk heden is de blokkade ter zee van Duitsch land doeltreffend geweest. Duitschland heeft slechts één enkele uitgang naar de open zee, de Duitsche Bocht, een soort venster van slechts 190 K.M. breedte, tus- schen het eiland Borkum aan de grens der Nederlandsche territoriale wateren en het eiland Sylt. Dicht bij dit venster opent, zich op een soort nauw plein, de Noord zee, welker schaarsche uitgangen als het ware afgegrendeld worden dcor dc enorme Engelsche vloolstrijdkrathten. Daar is in de eerste p'aats in het Zuid- Westen het Nauw van Calais, dat slechts 60 K.M. breed is. In den oorlog van 1914— 1916 hebben de geallieerden dezen door gang nauwlettend en doeltreffend be waakt en zelfs dwars daaroverheen een ononderbroken keten gespannen van net ten en mijnen Geen enkel Duitsch schip, zelfs geen duikboot kan hopen door het Nauw van Calais heen te komen. In het Noorden van het groote Britsche eiland ligt vervolgens de Penthland Firth, een nauwe doorgang, bezaaid met rots achtige eilanden tusschen Kaap Dun- cansby in Schotland en de eilandengroep der Orkaden Een tweede doorgang. 100 K.M. breed, ligt Noordelijker tusschen de Orkaden en de Shetland-eilanden. Beide doorgangen worden gemakkelijk bewaakt ar,or patrouilleschepen en lichte eenhe den. Een ruimere poort staat nog Noordelijker open tusschen Unst, het laatste eiland van de Shetlandgroep en de Noorsche kust langs een lijn, die uitkomt eenigszins ten Noorden van de groote Noorsche haven Bergen. Deze poort echter is op het Noor den geopend en de schepen, die er door heen zouden varen, zouden afdrijven naar de kusten van IJsland, die in alle seizoe nen gevaarlijk zijn tengevolge van mist banken en drijvend ijs. Toch was dit de weg, die eenige Duit sche kapers gedurende den laatsten oorlog namen Onmiddellijk daarop is de Brit sche bewaking daar krachtig Ingezet. Daarom ook is sedert het begin van de week de Noordzee, welke de „industrieele zee" genoemd is, een doode zee geworden. De diepten, die zelden grooter zijn dan 100 M.. zijn van beide kanten met mijnen belegd. Over de golven vliegen alleen ver kenningsvliegtuigen en bombardements eskaders, terwijl duikbooten door de diepe doorgangen glippen. Geen enkel Duitsch schip vaart de Duit sche bocht uit binnen den blokkadecirkel en daarbuiten hebben de talrijke vracht booten en mailschepen van Duitschland. die verrast zijn door den oorlog, de hoop volledig opgegeven ooit nog weer de thuis havens te kunnen bereiken. In de geheele wereld nemen zij de wijk naar neutrale havens. De schejpen, die nog geen neutrale haven hebben kunnen bereiken worden het een na het ander door Britsche kruisers opge spoord Sommige, zooals de ..Inn" geven er de voorkeur aan de watergangen te openen. De meeste schepen echter geven onmiddellijk gevolg aan het waarschu wingsschot en zijn van meening, dat „voor hen de oorlog geëindigd is" en leveren hun schip uit. In dit geval worden de schepen of wel naar een Engelsche haven gecon- royeerd of wel tot zinken gebracht, nadat de opvarenden zijn overgenomen aan boord van het praaiende schip Eenige Duitsche eenheden, die op der. Atlantischen Oceaan zijn gesignaleerd, stellen nog pogingen in het werk om zich te onttrekken aan de opsporing der kruisers Dat is o.m het geval met het groote transatlantische mailschip, de „Bremen" dat eerst aan het eind van de vorige week uit New York is vertrekken. Met alle vuren gedoofd, zwij gende draadlooze Installaties, moet het schip op den Atlantischen Oceaan rond dwalen, trachtend zoo lang mogelijk aan het fatale praaien te ontkomen. Het is echter ook mogelijk, dat op voorbeeld van den Duitschen kruiser, die in 1914 de wijk nam in een verlaten en moerassige delta aan de Afrikaansche kust, waar hij zich maandenlang verborg, de ..Bremen" een schuilplaats heeft gezocht in een onbe woonde fjord op IJsland of Groenland. Geen „formrele" Britsche blokkade Het Engelsche departement van infor matie deelt mede, dat Duitschland op het oogenblik den onbeperkten duikbootoorlog voert tegen de Engelsche koopvaardij, even hevig als in 1917. De schepen worden getorpedeerd zonder eenige waarschuwing ir. strijd met de regels die door Duitsch land voor onbepaalden tijd in 1935 zijn aanvaard. De Duitsche duikbooten moeten op hun post geweest zijn op de scheep vaartwegen over den Oceaan, verscheidene dagen vóór de oorlog uitbrak. De Engelsche regeering zal harerzijds alles doen wat in haar vermogen is om den bona fide neutralen handel te vergemakke lijken en zij heeft de neutrale regeeringen reeds er van in kennis gesteld, dat zij te allen tijde voorstellen van neutrale zijde in overweging zal nemen. Hoewel de naam blokakde vaak gebruikt wordt als een ge makkelijke wijze op de economische oor logvoering gebaseerd, om de uitoefening van de belligerentenrechten ter zee aan te duiden, is geen blokakde In den for- meelen zin van het woord verklaard. Maar natuurlijk, aldus het parlement, zul len schepen geen contrabande kunnen vervoeren, welke direct of uiteindelijk be stemd is voor den vijand. Alles zal wor den gedaan om het onderzoek op de bases, waar de controle plaats vindt, zoo spoe dig mogelijk te doen plaats vinden in het bijzonder wat betreft de schepen die zich vrijwillig voor het onderzoek ter beschik king stellen. De Britsche regeering heeft contra bande-controlebases gevestigd in Kirkwall, Weymouth en de Downs in Engeland, be nevens in Gibraltar en Haifa. Schepen met bestemming naar vijandelijk gebied of havens in neutrale landen, waaruit ge makkelijk goederen naar vijandelijk gebied kunnen worden verzonden, wordt drin gend de raad gegeven, vrijwillig binnen te loopen in een van de controlebases en voorzoover het Engeland betreft, bij voor keur in Weymouth. Wanneer de schepen hieraan gevolg geven en vastgesteld wordt, dat zij geen contrabande aan boord heb ben; kunnen hun passen worden uitge reikt ter vergemakkelijking van hun reis. Schepen, die niet vrijwillig een bezoek brengen aan genoemde bases, zullen er aan bloot staan naar een dergelijke basis geleid te worden in gevallen waarin een behoorlijk onderzoek ter zee niet uitvoer baar is. Er wordt een speciale contrabande commissie gevormd onder voorzitterschap van lord Finlay. 35 verschillende bekende merken. Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER-CENTRALE HAGEMAN HOOIGRACHT 7195 TELEFOON 25955 (Ingez. Med.) Het industriegebied van Oost-Oppersilezië is bezet door de Duitsche troepen. Deze verovering beteekent: een belangrijke uit breiding van de grondstoffenpositie van Duitschland. Het bezette gebied is rijk aan steenkolen, ijzerertsen, zink en lood. Het bezit bovendien groote ijzer-, staal- en zink- bedrijven. Na het plebisciet van 20 Maart 1921 moest Duitschland aan Polen een steenkolengebied van 22.000 KM.2 afstaan Daarmede gingen toen zoowat 3/4 van de kolenproductie van Oppersilezlë en 17 pet. van die van het gansche Rijk Ivergeleken met de productie van 1913) voor Duitschland verloren. Polen kreeg 53 van de 67 kolenmijnen, 10 van de 15 lood- en zinkmijnen, 22 van de 37 hoog ovens, 7 van de 10 staalpletterijen, alsook nog het eenige loodwalswerk van het gewest. Oost-Oppersilezië is buitengewoon rijk aan steenkolen. Volgens de „Frankfurter Zeitung" zouden de voorraden hier niet min den dan 57 milliard ton bedragen, waarvan tot nu toe 47 milliard ton op Poolsch gebied waren gelegen. De kolenvoorziening van Polen werd hier voor 70 a 90 pet. uit gedekt. Na Engeland, Duitschland en Frankrijk bekleedde Polen de vierde plaats op de lijst der Europeesche kolenproductie. Polen had in de laatste jaren een kolenproductie van ongeveer 4 millioen ton, d.i. ongeveer 20 pet. van de Duitsche productie De gansche zink- productie van Polen, welke ln 1938 108.000 ton bedroeg, werd in Oppersilezlë gewonnen. Polen bekleedde de derde plaats op de lijst der Europeesche zinkproducenten na België en Duitschland De Poolsche loodproductie is weliswaar heel wat geringer geweest dan de Duitsche, maar ook hier was Polen num mer 3 ln Europa, met een productie, welke nog grooter was dan die van Frankrijk en Engeland samen. Ongeveer 65 pet van de Poolsche productie van ruw ijzer en van ruw staal, welke in 1938 resp. 880.000 en 1.438.000 ton bedroeg, was afkomstig uit Oppersilezië. De jaarlijksche productie van ruw staal van het veroverde gebied was iets grooter dan de maandelljksche productie van Frankrijk en iets geringer dan de maande- lijksche productie van Engeland en volgens het genoemde Duitsche blad bewijst deze verhouding duidelijk, dat Polen niet alleen niets heeft gedaan voor de ontwikkeling van dit gebied, maar het zelfs heeft verwaarloosd. Duitschland, meent het. zal daar heel wat i anders van terecht brengen, vooral omdat in dit gebied goed geschoolde arbeiders van I Duitschen bloede leven. (Van onzen financieelen medewerker). Europa heeft den sprong in den afgrond gewaagd en evenals op politiek gebied zijn thans ook op economisch en financieel ter rein gebeurtenissen, die men tot voor kort nog voor onmogelijk had gehouden, werke lijkheid geworden. De voor Nederland be langrijkste feiten op financleel-economisch gebied zijn, dat de geld-overvloed en hyper liquiditeit vrijwel plotseling een einde heb ben genomen, dat een zeer intensieve vlucht uit vaste rente dragende fondsen en braak liggend kapitaal in aandeelen plaats vindt en dat een uitzonderlijke hausse zich in de goederenmarkt heeft baan gebroken. Het is ondoenlijk, in dit opzicht dezen volslagen ommekeer in alle détails en van dag tot dag te volgen en te recapttuleeren. Doch wel is het van belang, de groote lijnen in het oog te houden en daarbij hier en daar vergelij kingen te trekken met Augustus 1914. Terwijl in Augustus 1914 lange queus zich voor de banken en spaarbanken verzamel den, is hiervan ditmaal geen sprake geweest. Gedeeltelijk is zulks toe te schrijven aan het feit. dat men wist, dat de banken in staat waren, aan alle directe opvragen te voldoen. Niettemin zijn er natuurlijk toch gelden, als voorzorgsmaatregel, weggetrokken en de weekstaat der Nederlandsche Bank weer spiegelt deze ontwikkeling duidelijk in een scherpe stijging der circulatie tegenover een belangrijke daling der rentelooze bankiers- saldi, terwijl aan de andere zijde der balans de beleediglngen en de wisselportefeullle sterk in omvang zijn gestegen en de zilver- voorraad is afgenomen. Er is alle aanleiding, om een voortzetting dezer ontwikkeling te verwachten, terwijl daarnaast de eischen van den Staat haast met den dag grooter zullen worden. Reeds heeft de Staat zijn maximum-voorschot bij de Bank opgenomen en tevens schatkistpapier zoowel bij de Bank als over de toonbank geplaatst. Wij zullen derhalve een belangrijke verdere aanzwel ling der vlottende schuld te zien krijgen. Doch daarmede zijn wij er nog geenszins. De fondsen, welke de Staat voor onze mili taire en economische landsverdediging noo- dig heeft, zijn van zulk een omvang, dat de financiering slechts zeer korten tijd in de geldmarkt kan geschieden. De staat zal eerlang een beroep op de kapitaalmarkt moeten doen ten bedrage van ettelijke honderden milüoenen en het komt mij voor, dat hier het parool moet gelden: hoe eerder hoe beter. Het is immers te verwachten, dat hoe lan ger men het beroep uitstelt, hoe grooter gevaar de Staat loopt, tegen zeer ongunstige voorwaarden te moeten leenen óf als alter natief met een gedwongen leening voor den dag te moeten komen. Ik heb de overtui ging, dat indien de Staat reeds de volgende week met een 4 leening voor een bedrag van om en nabij de f. 300 millioen a pari voor de markt zou verschijnen, deze er zoo wel om redenen van zuiver financieelen als van patriottischen aard gemakkelijk zou ingaan. Het is daarom te hopen, dat de Staat niet zal dralen om te doen wat voor zijn financiering noodig is. De rentestandaard vertoont duidelijk tee kenen van aantrekken. Wij zien dit in de discontoverhooglng tot 3 pCt., in het markt- disconto. dat zich even boven het officieel disconto beweegt, in de prolongatierente, die tot over de 4 pCt. is gestegen. Wij zien zulks vooral ook in de bijzonder sterke daling in de markt van vaste rente dragende fondsen. Deze daling heeft Inderdaad bijzondere af metingen aangenomen, getuige b.v. den koers van ca. 85 pCt. voor onze even onder pari uitgegeven 3—3'/, pCt. leening. Zij is eener- zijds te verklaren, anderzijds echter houdt zij een ernstige waarschuwing in. Te verkla ren is zij, omdat het onheil dat zich over Europa heeft uitgestort en waaraan ook de neutrale landen moreel, economisch en financieel zeer zeker niet zullen ontkomen, in de allereerste plaats tot uitdrukking zal komen in een ontzaglijke stijging van alle staatsschulden, een evenredige verarming der bevolking en een voortdurend verder af glijden der valuta's. Deze drie financieel- economische gebeurtenissen zijn even on vermijdelijk als dat er dooden in den oorlog zullen vallen Het is dus logisch, dat de waardevermindering van Europa's staats- crediet zich weerspiegelt in een liquidatie van staatsobligaties en een sterke depre ciatie van het koerspell. Aan den anderen kant evenwel zij hier een waarschuwing ge richt (die ik iets verderop nog eens in an deren vorm moet herhalentegen die Neder landers, die zonder zeer dringende noodzaak hun Nederlandsche obligaties op de markt hebben gegooid of nog zullen gooien. Zij ver richten hiermede een verre van vaderlands lievende daad. Ja, zijn in mijn oogen de be schouwen als défaltisten (om nog een zacht woord te gebruiken), wier handelwijze niet scherp genoeg kan worden gelaakt. In deze tijden moeten wij toch in do allereerste plaats denken aan het belang van onze kleine volksgemeenschap en dit belang ver- elscht een zoo stevig mogelijke handhaving van ons staatscredlet. Zij die door hun ver- koopen het koerspeil onzer staatsleeningen hebben gedrukt, moeten er zich wel bewust van worden, dat zij zich tevens daardoor zelf in de vingers snijden, omdat zij door hun houding de mogelijkheid eener gedwongen staatsleening tegen voor hen zeer ongunstige voorwaarden en een sterke belastingverhoo- ging naderbij brengen. Terwijl in Augustus 1914 onze Effecten- i beurs haar deuren moest sluiten, een steun- syndicaat onder leiding der Nederlandsche Bank moest worden gevormd, een morato rium moest worden ingesteld en na opening der beurs de leidende aandeelen zeer scherpe koersverliezen vertoonden, is ditmaal juist het tegendeel het geval. De beurs bleef open, van een mora torium of een steunsyndicaat behoeft niet te worden gerept, de beurscontrole op afbraakprijzen in de aandeelenmarkt bleef werkloos toekijken.omdat in plaats van een hevige daling een haast ongekende hausse is ingetreden. Het waren ook hier weer de verkoopers van vaste rente dragende fondsen, de be zitters van braak liggend kapitaal en de groote categorie van speculanten, die zich plotseling als wilden op de aandeelenmarkt hebben geworpen. Men heeft dit trachten goed te praten, door te verkondigen, dat het hier een zuivere veiligstelling van kapitaal gold, dat in oorlogs- en goederenfondsea zijn toevlucht zocht. Wanneer men den hqp- del ter beurze van nabij heeft gevolgd, moet men deze opvatting met kracht bestrijden. Naast een redelijke omschakeling uit veilig, heidsoogmerken heeft men een activiteit van den speculatieven daghandel zich zien ont plooien, die in deze droeve tijden met geen ander woord dan walgelijk kan worden be stempeld. Men wierp zich speciaal op die fondsen, met name Amerikaansche, van welke men groote oorlogswinsten verwachtte en een duidelijk bewijs voor dezen verfoei lijken speculatieven Inslag was wel. dat toen de Ver. Staten hun embargo op oorlogs materiaal bekend maakten, dit bericht onder de saamgegroepte speculanten met een Jammerkreet werd begroet. Doch laat ons thans eens in het kort na gaan, of deze hausse gerechtvaardigd is. Er zijn ongetwijfeld vele categorieën van onder nemingen, die den eersten tijd groote bruto winsten zullen kunnen binnensleepen. Hier onder behooren zeer zeker allereerst staal-, koper- en olieproducenten, de vliegtuig- en munitiefabrieken, de producenten van voe dingsmiddelen, van belangrijke grondstof fen, de scheepvaart. Doch weet iemand, waartoe deze tweede Europeesche oorlog zal leiden? Weet iemand, of niet de scheepvaart en daarmede de toevoer van materiaal, grondstoffen en levensmiddelen practlsch zullen moeten worden stopgezet? Weet iemand of niet daardoor de sterk gestegen grondstofprljzen weer in elkaar zullen stor ten, of niet de ontzaglijke verzekeringspre mies een groot deel der winsten zullen op slokken? Weet iemand, welk percentage der plotseling uit dezen oorlogstoestand ge stampte winsten door de diverse re geeringen zal worden gekonfiskeerd? En tenslotte, weet iemand welk een reusachtige kapitaalvernieting de strijd der Europeesche volkeren met zich zal meebrengen? Mijn overtuiging is, dat, al mogen, om ons nu eens tot ons eigen land te bepalen, onze rubber-, suiker- en petroleumproducenten uit de sterke verhooging der respectieve goederen- prijzen, onze scheepvaart uit de stijging der vrachttarieven, onze vliegtuig-, munitie- en oorlogsmateriaalindustrieën uit de groote toeneming van orders directe aanzienlijke voordeelen genieten, deze op den duur (en die duur zal m.l. zeker niet lang zijn) om de boven opgesomde redenen niet meer ln het koerspeil tot uitdrukking zullen komen. De hausse van deze week kan derhalve niet stand houden en zal voor een gevoelige reactie moeten plaats maken Ook hierin ligt een zeer ernstige waarschuwing voor de tal- looze vluchtelingen in aandeelen: uit dit Armageddon zal voor niemand voordeel vloeien Er zijn nog zooveel punten, die feitelijk in dit overzicht zouden moeten worden bespro ken: de vrij rustige houding der valutamarkt (na de hevige daling van het pond), de hausse ln de goud- en goederenmarkten, de instelling van een strenge Britsche wissel controle. de heropening der Londensche beurs, de opheffing der Engelsche contin- genteerlng, de honderd en een economische maatregelen, die Minister Steenberghe over ons land heeft uitgestort en nog zal moeten uitstorten. Er zal gelegenheid te over zijn, om de meer gedetailleerde aspecten der nieuwe oorlogseconomie in mijn volgende overzichten te behandelen. Slechts twee punten mogen hier kort nog worden aange stipt. De fusie tusschen Rotterdamsche Bankvereeniging en Amsterdamsche Bank, noodig geoordeeld uit hoofde der over- liquiditeit, lijkt mij thans geheel overbodig toeen een faillissement van Mendels sohn en Co. lijkt vanwege de sterke inzin king en practische onverkoopbaarheid der Fransche obligaties onvermijdelijk. (Nadruk verboden). PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 10 SEPTEMBER. Leiden Doopsgez. Gem. Voorm. 10Uur, ds. ten Cate. Eglise Wallonne: dix heures et demie. M. R. Ie Gras. pasteur a Nimèque. Evang. Luth. Gem.: Voorm. 10% uur, proi. dr. G. J. Thierry. Geref. Kerk In H. V. (Patrimonium)Nam. 5 uur. ds. Kroon. Rem. Geref. Gem Voorm. 10% uur. ds. P. Eldering van Oegstgeest. Rozekruisersgenootschap (Z.W. Singel 10G): Voorm. 10% uur. de heer M. A. Verhoog. Ver. van Vrijz. Hervormden Volkshuls)V.m. 10% uur. ds. J. P. C. Polderwaart van Naarden. Vryz. Kinderkerk (Gerecht 10): Nam. half- één, de heer A. B Bekins. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19)Voorm. 10% uur, Gez. Mis. Geref. Kerk (Hooigracht): Voorm. 10 uur, ds. Westerink; nam. 5 uur. ds. A. Hordijk van Loenen a. d. Vecht. Geref. Kerk (Heerengracht): Voorm. 10 uur, ds. Weggemans; nam. 5 uur, ds. R. C. Harder. Geref. Kerk (Oude Vest): \^>orm, 10 urn-, ds. A. Hordijk; nam. 5 uur, dr. Westerink (Doops- bedlening). Geref. Kerk Morschweg. (Evangelisatiegeb.) Voorm. 10 uur. ds. R C. Harder; nam. 5 uur. ds. Weggemans. Hooglandsche Kerk: Voorm. 10% uur, ds. M. J. Punselie (Jeugddienst). Aarlandervcen Ned Herv. Kerk: Voorin, half elf (H. A.), ds. G. Th. v. Beusekom; nam. geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, ds. H. Moolhuizen. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. 10 uur, ds. Stehouwer; nam. halfzeven, dr. Scheers. Hulpkerk Gouwsluis: Nam. halfzeven, de heer Struis van Vlaai-dingen. Kniderkerk „Bethel": Voorm. 10 uurr, de heer N. van Vliet. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg)V.m. halfelf. dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie Hoof t-st raat)Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, de heer Dekker. Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. halfzeven <H. A. en Dankz.), ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 u.. ds. Mulder: nam. 5% uur. ds. Bosch. Geref. Kerk (De Ruyterstr.): Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 5% uur, ds. Mulder. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Voorm. 10 en nam. 6 uur, leesdienst Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half- tien en nam. 6 uur, de heer Zwoferink van Ederveen. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Meyer. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Dorp. 10 uur, ds. Y. Alkema en 6 uur. ds. H. v. d. Linde. Ned. Herv. Kerk. Oost: 10 uur. ds. H. v. d. Linde en nam. 6 uur. ds. Y Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. preeklezen. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. J. G. Frerichs van Haarlem. Katwijk a. d. Rijn «Verbeterde opgave): Geref. Kerk: Voorm. halftlen. cand. W. C. Veltkamp van Katwijk aan Zee; nam. 5 uur, prof. dr. K. Schilder van Kampen. Katwijk-aan-Zee Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Metering, van Katwijk a. d. Rijn: nam. 6 uur. ds. Veltkamp. Koudekerk: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 nam 6% uur, ds. Van Blnsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur (H.A. en Dankz.), ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. J. Koopmans; nam .6% uur. ds Stree- der. Kinderkerk: Voorm. 10% uur. de heer C. Corts. Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam. 6% uur. ds. Dijk. Leimuldcn Ned. Herv. Kerk: Nam. 3 uur (Bed. H. D.). ds. De Vree van Rijnzaterwoude Geref. Kerk: Voorm 10% uur. leesdienst; nam. 3% uur. ds. Aalders. Lisse Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Eerhardt van Hillegom. bevestiging ds J. Th v. Veene; nam. 2.30 uur, ds. J. Th. van Veene intrede. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. 4 uur. dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftlen en nam. 4 uur, leesdienst. Oud-Geref. Gem.: Voorm. halftlen en nam. halfdrie. leesdienst. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer Siderius uit Katwijk. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur. candidaat H .de Wijs uit Utrecht. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Aalders uit Leimuiden en nam. halfacht, leesdienst. Noordwijk-Binncn Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur ds. v. d, Staaij, veldprediker. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes. ds. H. B. Visser. Noordwijk-aan-Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur. ds. Spliethoff, veldprediker. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. B. Bouma. Geref. Kerk In H V. (Egb. de Grootstr.): Voorm. 10 uur. ds. Kroon. Oegstgeest Geref. Kerk: Voorm. 10 en nm. 5% uur, ds. Eringa. Gem. Gods (Geversstr. 13): Dienst te 10 uur voorm. en 3 en 8 uur nam. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur. ds. Geerllng. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 5 uur, ds. v. d. Bos. Rem. Kerk: Voorm. 10% uur. ds. Heyn. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. De Vree. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10% en nam. 7 uur, leesdienst. RUnsburg Ncd Herv. Kerk: Voorm. half tlen. ds. Van Niftrik; nam. 5 uur. de heer De Hoop. Kerkzaal: Voorm. halftlen, de heer De Hoop; nam. 5 uur. ds. Van Niftrik. Ger. Kerk (Rapenburg): Voorm. halftlen en nam. 6 uur. ds. Van der Loo <H. A.). Ger. Kerk Voorhouterweg)Voorm. halftlen en nam. 6 uur, ds. Poot (H. A.). Chr. Ger. Kerk: Voorm. halftlen en nam. 5 uur. ds. Prins van Nijmegen. Ter-Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, preeklezen: nam. halfeacht, ds. Van Beusekom. van Aarlanderveen. Geref. Kerk: Voorm .halfelf en nam. half acht, ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Veldkamp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. J. C. Houtzagers. Wassenaar Geref. Kerk (Hulpkerk Prince- haven) Voorm. 10 uur, cand. J. G. Marseille, van Den Haag: nam. 5 uur. ds. Feringa. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Voorm 10 u., ds. Feringa; nam. 5 uur, cand. J. G. Marseille. Woubruggc Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Dronkert. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder): Voorm. 10% en nam. 7% uur, leesdienst. NED. HERV. KERK. Beroepen te Deil en Enspijk: W. B. A. Smits te Zutphen; te Schaarsbergen: J. H. Wessel te Burum. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Harderwijk M. Baan te Bussum ert H. Visser te Dordrecht. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen te Bussum O. T. Hylkema te Almelo. GEREF. KERKEN. Beropen te Heemse (Ov.), als hulppred., J. J. van Wagenlngen tc Den Haag: te Kockengen: W. Verwoerd. cand. en hulppred. te Ommen. My. Nederland CHR. HUYGENS. 7 Sept. van Colombo -*■ POELAU TELLO, ultr., 7 Sept. te Belawan TABINTA, thulsr8 Sept. te Belawan MARNIX VAN ST. ALDEGON- DE, thulsr.. 8 Sept. v. Singapore ORANJE ultr., 8 Sept. 's avonds ter hoogte van de Canarische Eilanden. Rolt. Lloyd BANTAM, 8 Sept, van R'dam te Batavia KOTA INTEN, 8 Sept. van Ba tavia naar R'dam. HollandAmerika Lijn BILDERDIJK, thulsr., pass. 8 Sept. Scilly. My. Oceaan POLYPHEMUS. Java n. Amst., 6 Sept. te Belawan. Kon. Ncd. Stoomboot My. STELLA. 8 Sept. van Amsterdam vla Rotterdam naar Alexan dre. HollandAmerika Lyn BEEMSTERDIJK. 7 Sept. van Baltimore te Norfolk DAM- STERDIJK, ultr., was 6 Sept. 200 mylen W. van Lizard. Diverse Stooravaartberichten PRINS FRE- DERIK HENDRIK, naar R'dam. pass. 7 Sept. Belle Isle HENRICA. m.s.. Faro n. Ant werpen. 6 Sept. te Oporto ETHAN ALLEN, 31 Aug. van New-Orleans naar R'dam PATRICK HENRY. 1 Sept. v. Corpus Christi naar R'dam SYROS, 1 Sept. van Corpus Christi naar R'dam EXPRESS. m.s.. Sept. van Londen te R'dam TRITO. 8 Sept. van Londen te R'da m— TRITO. 8 Sept. te R'dam BLACK TERN. R'dam n. New-York 8 Sept. uit den N. Waterweg OISE. 8 Sept. van Amst. n. Mlddelharnis DENE», m.s.. 8 Sept. van Amst. naar Mlddelharnis FLYING WELSMAN, m.s.. 7 Sept. van Antwerpen naar R'dam (gaat binnendoor) IRIS, m.s., 8 Sept. van Londen te Vlissin^n ALKO. m.s., 8 Sept. te Antwerpen ®k.yT BANT, m.s.. 8 Sept, van Shoreham te ORANJE, m.s.. 8 Sept. van Goole te Am sterdam NEERLANDIA, m.s. .8 Sept. te Amsterdam. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10