BINNENLAND Ernstige stemming te Berlijn LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 September 1939 Derde Biad No. 24370 80ste Jaargang Dagorder van den opperbevelhebber van land- en zeemacht Alle soldaten in kaartsysteem Geneeskundige hulp voor de burgerbevolking Postvluchten op Indië hervat Buitenlandsche gezanten aan de Nederlandsche grens De „Oranje" vertrokken De distributie Uit Ned. West-Indië Uit Ned. Oost'Indië Een Glenn-Martin neergestort Hedenmorgen is voor den troep de vol gende dagorder van den opperbevelhebber van land- en zeemacht voorgelezen: „Het is mij een behoefte mijn groote waardeering uit te spreken voor het geen door de onder mijne bevelen staande, tot land- en zeemacht behoo- rende officieren, onderofficieren, kor poraals en manschappen en het bij dc onderdeden van land- en zeemacht dienstdoende burgerpersoneel in de achter ons liggende dagen is verricht. Zoowel uit eigen aanschouwing als uit rapporten van uwe commandanten is mij gebleken, dat groote inspanning van u is gevorderd en dat gij met op gewektheid en kalme vastberadenheid aan de gestelde eischen hebt voldaan. In het bijzonder wil ik mijn erkente lijkheid uitspreken jegens het personeel van de grens- en kustbeveiliging en van de luchtverdediging, welk personeel reeds sedert gcruimen tijd onder veelal moeilijke omstandigheden zijn taak op uitnemende wijze heeft vervuld. Ik ben door dit alles gesterkt in mijn overtuiging, dat ons volk, wat betreft uwe energie en toewijding, met het vol ste vertrouwen de toekomst kan tege moet zien, wetende dat, mochten on verhoopt de grootste offers van u wor den gevraagd, gij bereid zult zijn deze te brengen uit liefde voor uw land en in trouwe aanhankelijkheid aan onze geëerbiedigde Vorstin. Leve de Koningin." Centraal Registratiebureau in Den Haag. ONDER LEIDING VAN KAPITEIN P. H. STEENHAUER. In verband met de omstandigheid, dat Koninklijke Landmacht op voet van oorlog is gebracht, is bij de 2e afdeeling b. van het Departement van Defensie opge richt het Centraal Registratiebureau. Dit bureau is gevestigd in een der schoolge bouwen. Het doel van dit Centraal Regis tratie-bureau is in nauwe samenwerking met het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis met alle ten dienste staande middelen te bevorderen, dat alle gewenschte inlichtingen, zoowel uit een militair oogpunt als in het belang van den betrokkene, ten aanzien van alle gemobiliseerden kunnen worden verstrekt. Daartoe was reeds in tijd van vrede voor ieder, die voor de gemobiliseerde land macht was bestemd, een kaart aangelegd, welke kaarten thans op het Centraal Re gistratiebureau zijn ondergebracht. Bii elk depot van de Koninklijke Landmacht is thans een klein registratie-bureau aan wezig. Het centraal bureau verstrekt eenerzij ds aan de registratiebureaux van de depots de noodige aanwijzigingen betreffende de re gistratie van het personeel, terwijl ander zijds door het indienen van opgaven bij het centraal bureau een individueel over zicht van het geheele personeel aanwezig zal zijn en regelmatig zal worden bijge houden. Het Centraal Registratiebureau staat on fier leiding van het hoofd van dat bureau, kapitein der infanterie P. H. Steenhauer uit Leiden), aan wien als adjunct-hoofd is toegevoegd de commies van het depar tement van Defensie J. H. Krispijn. Als groepsleiders treden bij het bureau op de heeren J. W. D. de Goede en E. G. H. Va- lentijn. Het spreekt vanzelf, dat er tijdens deze eerste dagen van de mobilisatie een enorm administratief werk op het bureau ver richt moet worden. De eerste moeilijkheid was al om bij alle onderdeelen van het leger, zooals deze in het kaartsysteem •oorkomen, geschikte registrators te vin hen. Men heeft een oplossing gevonden hoor aan het bureau aan te stellen een onderofficier, die bij een bepaald regiment k ingedeeld. Op deze wijze vindt men ten bureele evenveel onderofficieren als er regimenten en kleinere onderdeelen in ons leger zijn. Deze registrators kennen hun regiment, zijn vaak vertrouwd met de ver schillende voorkomende namen en daar- hoor wordt een snelle afwerking van za ken gewaarborgd. Hoeveel werk er te verrichten is. blijkt wel hieruit, dat thans reeds honderddui zenden kaarten in het bureau aanwezig zijn. Iedere sergeant heeft ongeveer 10.000 kaarten te bewerken. Deze kaarten zijn uniform, er worden op ingevuld naam en voorletters van den dienstplichtige, zijn r?ng, en lichting, de gemeente van inlij- v'ing, geboortedatum, lotingnummer en de naam van het onderdeel. In tijd van oor- wordt hieraan toegevoegd zijn indee- B bij opkomst en verdere aanteekenin- ?cn als opneming in ziekeninrichting, jjijgsgrvangenschap of overlijden. moeilijkheid is niet zoozeer deze kaar Jfn voor het gebruik gereed te maken, joch de aanteckeningen volledig bij te benden. Dn gcsc. door n m..andelijk sche opgaven. *<clke bij het ceniiaal bu [eau via de bureaux bij de legeronderdee- len binnenkomen. Het belang hiervan valt °P- want wanneer het# systeem sluitend wfrkt, clan kan men in tijd van oorlog niet alleen oogenblikkelijk nagaan waar et'u bepaalde vechtende soldaat zich op ten moment bevindt, doch tevens of hij ^sneuveld is, In krijgsgevangenschap is Bekomen, of gewond in een ziekenhuis is °Pgenomen. VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Aan het afdelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende re gelen met betrekking tot de geneeskundige voorziening onder de burgerbevolking in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden (wet ge neeskundige voorziening 1939) is het vol gende ontleend: Met de strekking van dit wetsontwerp verklaarde men zich algemeen te kunnen vereenigen. Er werd de aandacht op gevestigd, dat de artsen, die onder de wapenen zijn geroe pen. niet allen met geneeskundige werk zaamheden belast zijn. Er zijn er zelfs, die als gewoon soldaat dienen. Nu er een ern stig gebrek aan geneeskundigen ten be hoeve van de burgerbevolking bestaat, zou het aanbeveling verdienen aan die artsen, die voor de geneeskundige verzorging van de weermacht niet noodig zijn, zoo spoedig mogelijk vrijstelling van dienstplicht te verleenen. Men verzocht den» minister te dien einde zijn invloed te willen aanwen den bij zijn ambtgenoot van defensie. Ook verzocht men den minister te willen bevorderen, dat gemobiliseerde artsen zoo veel mogelijk zullen worden geplaatst in de onmiddellijke nabijheid van hun woon plaats. Daar velen van hen, die onder de wapenen zijn geroepen, in vredestijd geen volle dagtaak in hun militaire functie heb ben, zouden zij dan althans een gedeelte van hun eigen praktijk kunnen uitoefenen. In het bijzonder ten aanzien van de chi rurgen werd nog opgemerkt, dat dezen zoo veel mogelijk de gelegenheid moeten be houden "in hun eigen ziekenhuizen werk zaam te zijn. ROUTE OVER FRANKRIJK EN ITALIË. Hedenmorgen om halfzeven is de „To renvalk", gezagvoerder Kooper, van Schiphol naar Batavia vertrokken. De route over Frankrijk en Italië. Het ligt in het voornemen de luohtverbinding AmsterdamBatavia op regelmatige wijze te herstellen, dus zal Donderdag a,s. het volgende vliegtuig en Zaterdag het daarop volgende vertrekken. Ook verwacht de directie der K.L.M., dat de „Oehoe" die sedert Zaterdag in Alexandrie wacht op nadere orders, morgen binnenkomt. Gisteravond om 11.35 uur arriveerde in een specialen Duitschen trein op het station te Oldenzaai, de Fransche ambassadeur te Berlijn, Coulondre. Met de diverse employé's der legatie be stond het Fransche gezelschap uit ongeveer twintig personen, terwijl de trein van Duit- sche zijde begeleid werd door een tiental beambten van de spoorwegpolitie. De trein bestond uit zeven wagons, waaronder twee slaapwagens. Het station stond onder bewaking van de brigade van de Koninklijke marechaussee te Oldenzaai. met als brigade-commandant, opperwachtmeester Den Hamer. Op het station waren tevens aanwezig de waar nemend Engelsche consul de heer F. J. Dik kers, uit Hengelo en een vertegenwoordiger van den Franschen consul te 's Gravenhage. Nadat diverse grens- en douaneformali teiten waren vervuld en de trein voor het tweede perron werd gereden, werd deze on der militaire bewaking gesteld. Het wachten was nu op den Franschen trein met den Duitschen ambassadeur uit Parijs, die even eens naar zijn land terugkeerde. Toen deze trein hedenmorgen om 5.50 uur op het sta tion Oldenzaai arriveerde, ging de Fransche ambassadeur uit Berlijn met dezen trein naar Parijs. Ook de bagage werd in dien trein geladen. De bagage van den Duitschen ambassadeur werd overgeladen in den trein waarmede de Fransche ambassadeur was gearriveerd. Met dien trein reisde de Dult- sche ambassadeur naar Berlijn. De Engelsche ambassadeur te Berlijn, Henderson, bevond zich vannacht om twee uur op het station Rheine en zou vandaar vermoedelijk niet eerder vertrekken dan wanneer het schip, waarmede de Duitsche zaakgelastigde dr. Kordt uit Londen is ver trokken zich in de Nederlandsche territo riale wateren bevond. Het nieuwe in.s. „Oranje" van de stoom vaartmaatschappij „Nederland", is zijn eer ste reis naar Nederlandsch-Indië begonnen. Nadat het trotsche schip gisteravond laat van Amsterdam was vertrokken en gedu rende den verderen nacht in IJmuiden was blijven liggen, is het vanochtend kwart voor zes de Noordzee op gevaren, waarbij aan den gezagvoerder, kapitein B. A. Pot- jer. is overgelaten, welke route het schip zal volgen. Of de „Oranje" den kortsten weg door het Engelsche Kanaal zal volgen, dan wel in verband met mijnengevaar of anders te verwachten moeilijkheden rond Schotland zal varen, was bij het vertrek uit IJmuiden nog niet bekend. Wanneer het schip zich op den Atlantischen Oceaan ter hoogte van Gibraltar zal bevinden, wordt definitief beslist over de vraag, of de ver dere route zal gaan door de Mlddellandsche zee dan wel via Kaap de Goede Hoop. EEN HAVEN TE MAASTRICHT. K.L.M.-VLIEGER GEARRESTEERD. Omdat hij Duitscher was. Naar het „Hbld". verneemt, is een van de leden van de bemanning van het K.L.M.- vliegtuig ..Buizerd", dat onder commando van gezagvoerder Tepas op 31 Augustus van Amsterdam naar Batavia was vertrokken, te Calcutta gearresteerd. Het was de heer H. Klein, een van de buitenlandsche vliegers van de maatschappij, die zich als tweede bestuurder aan boord van de „Buizerd" be vond. De heer Klein, die van nationaliteit Duitscher is. werd Zondag na de landing te Calcutta aangehouden door de vliegveld autoriteiten. Vermoed wordt, dat de vlieger in Britsch-Indië zal worden geïnterneerd. Gezagvoerder Tepas is zonder tweeden be stuurder doorgevlogen en kwam Zondag avond te Rangoon aan. Regecring draagt in de aanlegkosten bij. De burgemeester van Maastricht, Jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, heeft in de raadsvergadering van gisteravond medege deeld. van den minister van Waterstaat een brief te hebben ontvangen, waarin de Re geering zich bereid verklaart voor 40 pet. in de kosten eener normale uitvoering van een havenplan te Maastricht bij te dragen. Het project van den havenaanleg geeft ais plaats voor deze haven aan een terrein nabij den ingang van het Julianakanaal, ten Noorden van Limmel. COMMANDANT DER LUCHTVAART- BRIGADE. Bij Koninklijk Besluit is overgeplaatst by het wapen der militaire luchtvaart de luite nant-kolonel F. A. van Heijst, van het wapen der infanterie, thans belast met de waar neming van de functie van commandant van de luchtvaartbrigade, tevens inspecteur der militaire luchtvaart. Bij hetzelfde besluit is de heer Van Heijst benoemd en aangesteld bij het wapen der militaire luchtvaart, tot kolonel, commandant van de luchtvaart- brigade, tevens inspecteur der militaire luchtvaart. DR. COLIJN IN DE EERSTE KAMER. Naar „de Standaard" verneemt, heeft dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, gisteren zijn ontslag als lid van de Eerste Kamer genomen. Dr. de Vlugt heeft dr. I Colijn bij zijn aftreden als minister, zijn i zetel aangeboden. Nu de oorlogsomstandigheden dr. Colijn van zijn reis naar Japan en Ned.-Indië heb ben doen afzien, heeft hij het aanbod van dr De Vlugt aanvaard. Burgemeester De Vlugt is te gereeder hiertoe overgegaan omdat onder de huidige omstandigheden zijn tegenwoordigheid in de hoofdstad noodzakelijk is. Sedert 26 Juli 1922 maakte hij deel van den Senaat uit. In het bijzonder ging zijn belangstelling uit naar vraagstukken van Binnenlandsch bestuur en Waterstaat. Onze Berlijnsche correspondent meldt dato Zondag: Duitschland is kennelijk bezig met in stilte een vrijwel algemeene mobilisatie door te voeren. Dag en nacht worden weer bare mannen van alle leeftijden uit hun huis of hun werkplaats weggehaald om reeds eenige uren later met onbekende stemming op transport gesteld te worden. Natuurlijk drijft dit de onrust ten top. Niemand weet meer, wanneer hijzelf of zijn naaste verwanten aan de beurt zullen zijn. Dit ononderbroken inlijven van reservisten doet ook meer en meer de vage hoop teniet, dat misschien toch alles goed af zal loopen. Een blik op de kaart is voldoende om te constateeren, dat Berlijn nauwelijks 200 K.M. achter het front ligt. Desniettemin merkt men zoo goed als niets van den oor log en de foto's, die onze vaderlandsche bladen van de mobilisatie brengen, geven Nederland een veel krijgshaftiger aanzien dan de Duitsche hoofdstad op het oogen- blik heeft. De berichten van het slagveld zijn uiterst schaarsch en zoo kort, dat men er niet veel wijzer uit wordt. Begrijpelijker wijze wordt er alleen gewag gemaakt van Duitsche successen en Poolsche fiasco's. Alles by elkaar heeft de strijd, die met alle moderne wapenen gevoerd wordt en waar- by het dus vermoedeiyk zeer warm toegaat, iets gemeen met het conflict In het Verre Oosten. Dat de Duitschers en de Polen eik- kaar op allerlei wyzen wederkeerig trach ten te vernietigen, ïykt tot nu toe even on- wezeniyk en ver weg als de oorlog van Japan tegen China. Het spreekt vanzelf, dat het gewone leven geheel ontwricht is. Bij gebrek aan benzine en ook tengevolge van de voortdu rende requireeringen rijden er vrijwel geen particuliere auto's meer. Beriyn heeft alle maatregelen genomen om zich tegen het gevaar uit de lucht te beschermen en de stad ligt dus 's avonds in duisternis gehuld, terwyl het interessante krygertje-spelen tusschen zoeklichten en vliegtuigen, het welk vroeger dergeiyke verduisteringsoefe ningen nog eenigszins aantrekkehjk maak ten, thans heeft opgehouden. De kranten maken eenigen ophef, omdat de distributiemaatregelen verzacht zün. Dit is inderdaad het geval, maar van zeer in grijpenden aard zyn deze verzachtingen niet. Zoo zullen wij in den vervolge onze schoenen mogen laten repareeren zonder eerst te bevoegder plaatse een bon te heb ben gehaald, welke alleen maar afgegeven mocht worden, wanneer de zolen „door" waren. Verder kunnen arbeiders in den uit- gebreldsten zin van het woord voorlooplg werkkleeding aanschaffen zonder daartoe eerst een bon aangevraagd te hebben. Maar verder blijft alles bij het oude. Zoo zullen we dus voortaan geen klee- dingstukken kunnen koopen, tenzy op ver toon van een bon, die alleen maar afge geven wordt, wanneer men minder bezit dan twee costumes of jurken, één winterjas of -mantel, één regenjas of -mantel, drie overhemden of twee onderjurken, drie stel ondergoed, zes paar sokken of kousen en zes zakdoeken. Wat de levensmiddelen betreft, zijn de beschikbare hoeveelheden al even precies voorgeschreven. Brood, aardappelen, meel, cacao en eieren vallen buiten de distributie en kunnen in onbeperkte hoeveelheden be trokken worden, met uitzondering dan weer van de eieren, die men vrijwel niet meer te zien krijgt. Lettcriyk alle levensmiddelen vallen onder het distributiestelsel en zelfs wanneer de vastgestelde hoeveelheden re gelmatig ook werkeiyk te krügen zullen zyn zal het Duitsche volk zich toch groote be perkingen moeten opleggen. Koffie wordt practisch niet meer onvermengd verkocht. De 63 gram, welke men van dit artikel per week ontvangt, bestaan voor ruim de helft uit gebrande gerst. Het grootste luxe arti kel is voortaan de in Duitschland overigens weinig in zwang zijnde thee. waarvan men om de vyf maanden één heel ons toebe deeld krügt! Voorloopig is de winkelier nog even weinig aan het distributiestelsel ge wend als zyn klanten. Men moet in de win kels eindeloos lang wachten, niet zoozeer, omdat er zooveel menschen zouden zyn, want en queu staan komt heel weinig voor, dan wel omdat de winkelier telkens weer met zyn klanten moet beraadslagen, op hoeveel zij recht hebben, waarna hy dan de betreffende vierkantjes van de distri butiekaarten moet afknippen om vervol gens in een boek aan te teekenen wat hy verkocht heeft en aan wien. De vrouw begint den man al meer en meer in het dageiyksch leven te verdrin gen. Soms is dit wei aardig. Zoo kochten we vanavond een paar postzegels en de vrouweiyke postbeambte, die kennelijk van haar beroep winkeljuffrouw geweest was. verwelkomde haar clientèle niet alleen met een vriendelijken groet, maar maakte ook nog het gebruikelijke praatje terwyl zy met eenige woorden van weigemeenden dank het geld incasseerde! De jonge meisjes ver der, die zich hebben opgegeven voor het Roode Kruis en die nu, in afwachting van haar verpleegsterspakjes, met een band van het Roode Kruis om haar linkerarm op straat mogen loopen, worden zeer gevierd en blyven het antwoord niet schuldig op de complimenten, die haar van alle kanten gemaakt worden. De stations liggen nog altyd even leeg en verlaten. Er is vrywel geen verkeer en de treinen zijn verschrikkelijk overvol. De reis BeriynAmsterdam, die men met. den ge wonen D-trein in 11 en met den F.D.-trein zelfs in ruim 8 uur kon maken, duurt mo menteel in het gunstigste geval precies een etmaal. Onafgebroken schettert de radio van 's morgens vroeg tot diep in den nacht niet anders dan militaire marschen. Nadruk verboden. J. K. TV. F. VAN BOMMEL. In den ouderdom van 72 jaar is te 's Gra- vanhage overleden de heer J. K. W. F. van Bommel, president-commissaris van de 's Gravenhaagsche Middenstandsbank. voor zitter van de 's Gravenhaagsche Winkeliers- vereeniging en oud-lid van den Haagschen gemeenteraad. KORPS MOTORDIENST VAN DEN VRIJWILLIGEN LANDSTORM. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende het onder de wapenen blyven van dienst plichtigen, werd de vraag gesteld, op wel ken grond leden van 't korps motordienst van den vrywilligen landstorm, wien steeds is voorgehouden, dat zy alleen dienst zou den behoeven te doen by binnenlandsche onlusten, thans worden opgeroepen en in dienst gehouden. Met het wetsontwerp stemde men overi gens algemeen in. RIJKSBUREAU VOOR BOUW MATERIALEN. De minister van economische zaken is overgegaan tot het instellen van een rijks- bureau voor bouwmaterialen. By ministerieele beschikking is vastge steld dat het, behoudens van het rijksbu reau verkregen vergunning, is verboden ce ment of kalk te verkoopen, te bewerken, te verwerken, af te leveren of te vervoeren. De aandacht zy er echter op gevestigd, dat van dit verbod tot nadere aankondiging een algemeene dispensatie geldt. Voorts heeft het bureau tot taak de positie ten aanzien van de voorziening met bouwma terialen in het algemeen metalen en hout uitgezonderd, te onderzoeken door het in ventariseeren der voorraden. Het rijksbureau is gevestigd te Amster dam. Keizersgracht 11/13. Tot directeur is benoemd de heer W G. Tesser. TARWE VOOR EIGEN GEBRUIK VAN TELERS. By Kon Besluit is aan de door of van wege den minister van Economische Zaken aan te wyzen georganiseerden der stichting Nederlandsche Meelcentrale, als bedoeld in artikel 16, onder a, van het Crisis-Tarwe- besluit 1936 II. die een daartoe strekkend verzoek hebben gericht, ontheffing ver leend van het bepaalde in artikel 3 van het Crisis-Tarwebesluit 1936 I. in zooverre, dat aan de bedoelde georganiseerden toestem ming wordt verleend tot het Voorhanden of in voorraad hebben van niet-gedenatu- reerde tarwe, welke toebehoort aan tarwe- telers, in den zin van artikel 1 van laatst genoemd besluit en welke bestemd is over eenkomstig het bepaalde in artikel 7, onder a. van het Crisis-Tarwebesluit 1936 II te worden verwerkt voor rekening van en tot eigen gebruik door die tarwetelers, mits de betreffende georganiseerden: a. de betreffende tarwe slechts in bewa ring nemen van tarwetelers. die deze tarwe zelf hebben verbouwd en die in het bezit zyn van een machtiging, als bedoeld in ar tikel 7, onder a, van het Crisis-Tarwebesluit 1936 II. in welke de bedoelde georganiseer den zyn aangewezen als bakker; b. van één tarweteler niet meer tarwe van een zeker oogstjaar in bewaring nemen dan de in de machtiging, bedoeld onder a. vermelde hoeveelheid, berekend over het nog niet verstreken gedeelte van het be treffende oogstjaar; c. de betreffende tarwe slechts afleveren aan die georganiseerden, als bedoeld in ar tikel 10, lid 1, onder a, van het Crisis- Tarwebesluit 1936 n, die als molenaar zija aangewezen in de machtiging, bedoeld onder a; d. van dag tot dag bijhouden een register, vermeldende de ontvangen en afgeleverde hoeveelheden tarwe, de data van ontvangst en van aflevering, de namen van de tarwe telers, van wie de tarwe afokmstig is en van de georganiseerden, bedoeld onder c. aan wie de tarwe te vermaling afgeleverd is; een en ander onverminderd het bepaalde in» de artikelen 7. onder a, 10, lid 1 en 16, onder a. van 't Crisis-Tarwebesluit 1936 II. Dit besluit treedt in werking met ingang van heden. GEEN SIRENE-GELOEI MEER OP FABRIEKEN. Hoewel dit nog niet wettelijk verboden is, verzoekt het hoofd van den luchtbescher mingsdienst te 's Gravenhage, den directies van fabrieken en werkplaatsen dringend, reeds thans het aanvangen en beëindigen van den werktijd niet meer door het loeien van een sirene aan te geven, aangezien dit in verband met een eventueel luchtalarm misleidend zou kunnen werken. RIJKSBUREAU ZEESCHEEPVAART INGESTELD. De minister van economische zaken heeft voor de uitvoering van de zeesehepenvorde- ringswet 1939 en de wet Behoud Scheeps- ruimte 1939 laatstgenoemde wet voo zoo ver betreft de zeescheepvaart een rijks bureau zeescheepvaart ingesteld, dat geves tigd is te 's Gravenhage, Rijnstraat 24. De dagelijksche leiding berust by een directeur, die te dezen optreedt namens den minister van economische zaken. Als direc teur wordt aangewezen dr. T. P. van der Kooy. UITVOER VAN BENZINE IN AUTOTANKS De A.N.W.B. brengt onder de aandacht van automobilisten, die naar het buiten land gaan, dat zij ingevolge een gisteren ingegaan verbod, in hun tank niet meer dan 10 liter benzine mee over de grens mo gen nemen. DISTRIBUTIEREGELING VOOR KOOLTEER. Als onderdeel van de verschillende voor zorgsmaatregelen die door de tegenwoor dige omstandigheden geboden worden heeft de minister van economische zaken, ge bruik makende van de bevoegdheid, welke hem by de z.g. Distributiewet 1939 Is ver leend .besloten een nieuwe sectie in te stel len van het rijksbureau voor chemische producten, te weten een voor koolteer. Tot directeur van deze sectie wordt be noemd de heer P Hijdelaar, aan wien de uitvoering der distributieregeling is opge dragen. Het kantoor der sectie koolteer van het ryksbureau voor chemische producten, is gevestigd te 's-Gravenhage, Parkweg 17- De economische voorlichtingsdienst. Rijn straat, 's-Gravenhage, alsmede de Kamers van Koophandel en Fabrieken zyn geheel op de hoogte. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in de betreffende beschikking een bepaling H opgenomen waarbij dispensatie wordt ver* leend ten aanzien van diverse verbod»" bepalingen voor een termijn van veertien dagen, voor zoover het betreft het he- en verwerken of het doen be- en verwerken van normale hoeveelheden, benevens het koopen, verkoopen en afleveren van nor male hoeveelheden door en aan geregelde afnemers. De directeur is bevoegd den dispensatie- termijn te verkorten. DE HANDELSAFDEELING AAN HET GEZANTSCHAP TE BERLIJN. De heer H. A. Hooft, administrateur aan het departement van buitenlandsche zaken is gedetacheerd aan Hr. Ms. gezantschap te Beriyn ten einde aldaar op te treden als waarnemend hoofd der handelsafdeeling. In zyn plaats is mr. C. J. M. Schaepman, refe rendaris aan het departement van buiten landsche zaken, belast met de leiding van de afdeeling consulaire- en handelszaken van dat departement. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal morgen niet plaats hebben. OPENING K. L. M.-DIENST CURACAO-PARAMARIBO. WILLEMSTAD (Curacao), 4 Sept. (Aneta- A.N.P.i Vandaag is op feestelyke wyze de KL.M.-vliegdienst Curacao-Paramaribo ge opend. Onder de aanwezigen was o.a. de gouverneur. DUITSCHE SCHEPEN IN DE WEST. WILLEMSTAD (Curacao), 4 Sept. (Aneta- A.N.P.) Op Curacao zijn twaalf Duitsche schepen opgelegd, terwyl dit op Aruba met vyf Duitsche schepen het geval is. SERGEANT-VLIEGER GEDOOD. Aneta verneemt van den commandant der militaire luchtvaart te Batavia, dat gisteravond by nachtvliegen een Glenn- Martin in de nabyheld van het vliegveld Kalidjati is neergestort. De sergeant-kort verband-vlieger S. Tak is hlerby omgeko men. Sergeant Tak was op 1 October 1914 te Sintang geboren en sedert Augustus 1936 in dienst by de militaire luchtvaart. In 1938 behaalde hy zyn groot brevet. Zyn overlyden beteekent een groot verlies, daar liy een goed vlieger was. Voorts werd een inheemsche helper niet levensgevaariyk, doch wel ernstig gewond.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9