STADSNIEUWS Koning Leopold spreekt tot zijn volk LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Dinsdag 5 September 1939 WEERBERICHT. 3 Octoberfeest gaat niet door BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN De plichten der onzijdigheid LUCHTVAART IMLT/CMEIM /TUKKEN y BEGIN VAN BRAND. Vermoedelijk tengevolge van het spelen met lucifers door een drie-jarig zoontje, is brand ontstaan in een schuur in den tuin van den 31-jarigen schipper P. H. v. E wonende Voorstraat 54. In het schuurtje lagen hout en stroo opgeslagen. Omwonen den hebben het vuur met een tuinslang ge- bluscht, zoodat de brandweer, die uitgerukt was, geen dienst behoefde te doen. AANBESTEDING. Hedenmorgen is door den directeur van Gemeentewerken namens B. en W. aanbe steed het uitvoeren van slootdempings-, rioleerings- en bestratingswerken voor ver lenging van de Melchior Treublaan. Er wa ren acht biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Lei den f. 10 400: A. v. Halem en I. Doornik. Lei den f. 10.250; H. Bunschoten en Co.. Sant poort f.9800; Gebrs. A. J. en A. Schouls f.9400 (onder voorwaarden); H. C. Heems kerk en W. Oudshoorn, Leiden f. 9100 (on der voorwaarden); W. Vollebregt. Oegst- geest f.8890; C. Godschalk, Leiden f.8540; P J. en H. Visser, Wassenaar f. 8500 (onder voorwaarden). De gunning werd aangehou den. LUCHTBESCHERMING. Gisteravond had in het vak Konlngs-. Willem-, Pr. Hendrik- en Pr. Fiederikstraat de eerste brandweeroefening plaats. Om halfacht arriveerde een slangenwa gen waarna inspecteur Couzy de 22 deelne mers toesprak en zijn groote waardeering uitsprak over het werk door hen onder lei ding van den heer H. Lina verricht. Ook de directeur van de Leidsche Duin watermaatschappij sprak woorden van waardeering, waarna onder leiding van een hoofdagent de oefeningen een aanvang na men. Niet alleen werd theoretisch onder wijs gegeven, maar ook practisch. Dat een en ander groote belangstelling trok. behoeft geen nader betoog. TENTOONSTELLING WIJKGEBOUW „GELOOF, HOOP. LIEFDE." Morgenmiddag en -avond en Donderdag avond wordt ln het Vrijz. Chr. Federatie- huls aan het Gerecht No. 10 wederom de jaarlijksche teekententoonstelling, uitgaan de van het Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", in de Langestraat gehouden. Gelijk ieder Jaar Is er weer een uitgebrei de collectie teekenlngen uitgestald, die een goeden indruk geven van den omvang der leerstof. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 766. Hedenmiddag 2 uur: 769. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Een gebied van hoogen luchtdruk reikt van de Noorsche zee over Zuid- en Midden-Scandinavië, de Oostzee en Centraal Europa tot aan de Zwarte Zee Het ontwikkelt zich nog verder in Zuid-Oostelijke richting. De kern is over centraal Europa gelegen. De Oceaandepressie blijft stationnair en schijnt op te vullen. Een gedeelte is IJsland ge passeerd en is naar de Poolzee getrokken. Het gisteren genoemde front ligt vanmorgen ten i Noorden van ons land. Het bracht gisteren in het Oosten nog veel regen. Twente meldde 15.1 Groaningen 13 m.m, regen. Over Italië ligt een depressiesysteem, dat in den nacht in diepte toenam en hedenmorgen ver schillende kernen vertoont. In de Po vlakte ver oorzaken deze slecht weer, waarbij plaatselijk groote hoeveelheden regen zijn gevallen (groot ste hoeveelheid in den nacht 28 m.m.). MISSCHIEN ALLEEN „HARING EN WITTEBROOD" EN KORAALMUZIEK. In zijn gisteravond gehouden vergadering heeft het bestuur der 3 Octobervereeniging beslo ten alle aangekondigde feeste lijkheden voor den aanstaanden herdenkingsdag van Leiden's ontzet in verband met den in ternationalen toestand AF TE LASTEN. Een uitzondering wordt ge maakt voor de uitdeeling van haring en wittebrood en voor de koraalmuziek, die voorloopig ge handhaafd blijven. Het zal geheel van de verdere ontwikkeling van den toestand afhangen of deze onderdeelen, welke geen van beide een fees telijk karakter dragen, al dan niet doorgang zullen vinden. DIPLOMA-ZWEMMEN IN „DE ZYL". Gisteravond vond in dc Zweminrichting „de Zyl" voor de laatste maal in dit sei zoen het diploma-zwemmen plaats. De be langstelling was ook ditmaal groot. Geslaagd zijn de jongedames: Loes Planje. Janny Crama, Greetjc Sype- steyn. Truus Sjardyn. Lida Komman, Tiny de Boer, Willy Dexel, Truus de Wolf, All Rensing, Willy Hendriks, Jo Hozee. Truus Zilverentant, Gerry Zandbergen, Nel Baan, Ria van den Burgh. Dickie Smit, Corry Gersen, Els Kukler. Trientje Stouten, Bep Halbmeyer, Gerry Lit, Annie van der Voort. Martha Eveleens en Clasien Vcgt; de jongeheeren: Kees van Kleef. Christiaan van den Born, Wim Nolles, Jan Cornells Tjabe- rings, Cor Capel, Frans de Boer. Guus Ge- lein, Jo Berendsen. Mathys Nolles. Charles Verstraeten, Ernst Hozee. Jo Zandee. An ton Bijkerk. Adriaan v. d. Broek, Dick Landman en W v. d. Hoek, Leiderdorp. De dames: Fien Lepelaar. Toos Bouter. W. Heesterman, A. v. d Broek, Lctta Greive C. M. Viele. J. v. Gils, M. E. Brouwer—Mu selaar. W. PlekkringaNijenhuls, C. F. Ver stratenMollet. K. J. P. BraggaarSti- ringa. Voorschoten en de heeren: A. de Bolster. K. de Greef, P. M. C. Mulder, A. Kooien. Waar geen woonplaats is ver meld. Is deze Leiden. MILITAIR DOODT ZIJN KIND. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft hedenmorgen vonnis gewezen in dc zaak tegen den in het huls van bewaring te 's-Hertogenbosch gedetineerden 21-jarlgen soldaat. J. G. W„ geboren te Amsterdam en dienstplichtig die op 29 Mei j.l. te Am sterdam, toen hij met een dag verlof thuis kwam, zijn zoontje Johannes, dat vijftien maanden oud was, en in een bedje lag te huilen, teneinde hem dat huilen te beletten, met mond en aangezicht zoolang tegen het kussen en beddegoed heeft ge houden, dat het kindje, tengevolge van ver stikking, om het leven ls gekomen. Conform den elsch van den auditeur militair. mr. van der Kun, heeft de krijgs raad den soldaat wegens doodslag veroor deeld tot zes jaren gevangenisstraf, met ter beschikking stelling van de regeering en met ontslag uit den dienst. ONTSPANNING LEIDSCHE MILITAIREN. Het medeleven van de Leidsche burgerij met de hier gelegen militairen uit zich o.a. in een groot aantal voorstellen en aanbie dingen, dat door den reserve-kapitein v. d. Lee nog steeds ontvangen wordt. Het is genoemden kapitein echter onmo gelijk dadelijk alles in behandeling te ne men. daarom zegt hij langs dezen weg al len, die tot medewerking bereid bleken hartelijk dank. met de verzekering dat alles geleidelijk ln behandeling genomen zal worden. Bijzonder gewaardeerd werd de toezen ding van een schaakspel, waarmede één van de vele cantines verblijd kon worden. INSTITUUT KERN. Ook gedurende het studiejaar 19391940 zullen vanwege het Instituut Kern alhier weer cursussen in levende Oostersche ta len worden georganiseerd, berekend op de praktijk en in de eerste plaats bedoeld voor allen, wier werkkring een korter of langer verblijf ln het Oosten meebrengt. Het ligt voorts in het voornemen, wan neer voldoende belangstelling mocht blij ken, ook enkele series van een beperkt aantal lezingen te doen houden, die ten doel hebben, naast de te geven taalcursus sen de kennis van het levende Oosten te bevorderen. Bij voorkeur zullen daarbij onderwerpen worden behandeld, die kun nen worden geacht, eenig actueel belang te bezitten. De volgende cursussen zullen worden ge geven: Arabisch: dr. J. P. M. Mensing, Oegstgeest en E. Gobree, Leiden. Hindi: prof. dr. J. Ph. Vogel, Oegstgeest,Siameesch Ir. L. F. van Ravenswaalj, Wassenaar. Chi- neesch: (Cantoneesch en Emelsch) J. Th. Moll. Amsterdam, Japansch: gen. maj. W. van der Poel. Den Haag en C. C. Krieger, Leiden. Maleisch: H. Rosier en J. Lameyn, beiden Den Haag. Atjehsch: H. T. Damsté, Oegstgeest. Bataksch: (Mandallingsch) H. J. Eggink, Oegstgeest. Minang Kabausch: H. T. Damsté, Oegstgeest. Javaansch: G. van der Veen en P. J. Ketting Olivier, bei den Den Haag. Soendaasch: R. A. Kern te Leiden. Makassaarsch: G. Maan, Blarlcum. Bare'e: dr. A. C. Kruyt, Den Haag. De 59-jarige heler S. K., wonende Vol dersgracht, is bij het verrichten van werk zaamheden aan de nieuwe brug aan den Lage Rijndijk, bekneld geraakt tusschen een balk en de helkar. Hij kreeg een lichte hersenschudding en schaafwonden aan de knieën Na door enkele E.H.B.O.ers te zijn verbonden is hij door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebrcaht. DR. A. DE SITTER. Benoemd tot hoofd van de sterrenwacht te Lcmbang. Naar „Hemel en Dampkring" mededeelt, is dr. A. de Sitter, de tweede zoon van wij len den Leidschen astronoom prof. W. de Sitter, dr. J. Voute opgevolgd als hoofd van de sterrenwacht te Lembang (Java). Dr. Voute is in Juni uit Lembang ver trokken; hij zal zich nog tot 1942 wijden aan het publiceeren van zijn waarnemings materiaal. Zijn opvolger thans fungeerend directeur, zal pas in 1942 den titel van di recteur ontvangen. Dr. de Sitter, die assis tent was aan de Leidsche sterrenwacht, ls in den laatsten tijd werkzaam geweest aan de sterrenwacht te Johannesburg. Onze plaatsgenoot de heer H. H. Zaalberg, leeraar Lichaamsoefeningen M.O. is heden benoemd tot tijdelijk leeraar Lichaamsoefeningen aan de Chr. H.B.S. Met ingang van heden is in het in wendig geheel verbouwde en modern inge richte perceel Breestraat 118 (voorheen „Opticus") het magazijn „Comtesse" ge opend, een zusterzaak van een onderne ming in de Spuistraat te Den Haag. Zooals de naam al eenigszlns doet ver onderstellen, betreft het hier een zaak van damesmode-artikelen, zooals tasschen, celn turen, nouveauté's. corsages, bijouterieën verzilverde artikelen, e.d. De artikelen in den winkel zijn smaak vol gearrangeerd in vitrines, die indirect verlicht worden. GEBOREN: Jan Stephanus Maria. zn. van L. W. G. v. Ulden en H. M. J. la Rivière Herman Aloysus Maria. zn.. van L. W. G. v. Ulden en H. M. J. la Rivière Maria Magdalena Ferdinanda. dr. van H. B. A. v. Ulden en E. M. Leenen Maria Agatha Irene. dr. van F. C. Th. Driessen en A. J. v. Berge Henegouwen Hans, zn. van L. J. v. d. Meide en H. Keijzer Susanna, dr. van J. Landesbergen en M. C. Bleijl Geer- truida Ingetje Elisabeth, dr. van H. P. C. de Cler en I. M. A. Wempe Sophia Dirkje, dr. van J. v. d. Haven en P. v. Roijen Frederlk Willem, zn. van T. Gressie en E. M. W. Peuler Adriaan. zn. van A. Rijnberg en M. v. d. Neut Jacob, zn. van J. Freke en J. Barn- hoorn Petrus Johannes, zn. van J. P. Neder- stlgt en C. Dorland Willemijntje, dr. van H. M. BleiJenberg en A. de Wilde. ONDERTROUWD: W Dubbeldam, jm., 27 J. en M. A. Ouds- hoorn. jd.. 25 j. J. Verstraaten, jm., 28 j. en T. v. Meurs. Jd.. 25 j. GEHUWD: P. H. Bitter, jm. en T. Guleij. Jd. P. A. Lefeber. Jm. en E. J. Jansen. Jd. P. v. Rooijen, jm. en A. J. Poptie, jd. H. A. Slpkes, jm. en J. P. C. M. Spendel. jd. D. Zaalberg, jm. en G. Leget. jd. A. P. VersluUs, jm. en A. JD. v. Houten, jd. OVERLEDEN: C. Jasperse. hsvr. van J. Bolder. 88 J. J. v. Egmond, wedn.. 56 j. A. L. v. Velzen. hsvr. van F. Sassen, 30 j. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder halfbewolkt, matig N.W. wind, temp. 18 gr. C., min. 17 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt, zwak ZZW wind. temp. 16 gr. C., min. 15 gr. C. De Bilt: halfbewolkt, zwak WNW wind. temp. 16 gr. C.. min. 14 gr. C., neerslag 1 m.m. Groningen: zwaarbewolkt, zwak W. wind. temp. 17 gr. C., min. 15 gr. C„ neerslag 13 m.m. Maastricht: betrokken, zwak NW wind, temp. 16 gr. C., min. 15 gr. C., neerslag 2 m.m. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. <59 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 19 gr. C. <65 gr. F.). "^OOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Woensdag. Voorm. te 7 u. 53 min.; nam. te 8 u. 18 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", 'sMiddags 12 uur: 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 20.12 nam. tot 5.47 voorm. MAANS OP «N O* p- ng 5 Sept.: op 22 a 33; onder 13 u. 13. Koning Leopold heeft zich gisteravond door de radio tot zijn volk gericht met een toespraak, die in den Nederlandschen tekst als volgt luidt: Mijn waarde medeburgers, Nabij ons is de oorlog uitgebroken. Een tijd van economische zedelijke, menschelljke beproevingen breekt voor België aan. Tal rijke haarden kennen voortaan de ontroe ring van het scheiden. Ouders, vrouwen, kinderen, ik kom u verzekeren, dat ik in gedachten aan uw zijde sta. De veiligheid van het land is verzekerd. Ons machtig en tuchtvol leger houdt aan onze grenzen scherp de wacht. In al onze provinciën, zoo Vlaamsche als Waalsche, staan onze soldaten tegenover eiken hoege- naamden inval paraat. Het land is voor langen tijd van voorraad voorzien, niets on der dit opzicht kan onrust wekken. Het economische leven moet in alle mate van het mogelijke worden voorgtezet. Dat iedereen aan het werk blijve en zich kwljte van zijn dagelijksche taak met nauwgezette zorg. De positie van een onzijdig land is moeilijk. Het kan niet anders of het wordt met allerlei propaganda en drijverijen be stookt. Maar het moet zelfstandig blijven, de oogen steeds gericht, op zijne eigen bestem mingen en op zijn eigen doeleinden. Geen enkele overweging mag het daarvan aflei den. Indien het recht heeft op de eerbiedi ging van zijne onzijdigheid, dan moet het zich ook de plichten opleggen, die door deze onzijdigheid worden geboden. Een plicht van goede trouw: wij hebben onze onzijdigheid bevestigd, wij moeten haar dan ook uitvoeren. België heeft nooit aan zijn woord verzaakt. Een moreele plicht: de vrijheid onder al hare vormen was voor de Belgen steeds een kostbaar goed. Maar in deze gevaarlijke oogenblikken kan een woord, een daad, een onbezonnen geschrift de belangen van het land schaden. Ik vraag aan een leder zichzelf bij de uiting van zijn meeningen de strenge tucht op te leggen, die een stipte onzijdigheid ver- eischt. De geheele natie heeft tot plicht de regeering door een waardige en overdachte houding, bij te staan in haar vast besluit het land bulten elk conflict te houden en het doorvoeren van zijn vredige werkzaamheden mogelijk te maken. Solidariteit, burgermoed, zelfbeheersching. dat zijn de deugden, die zich aan allen onder ons opdringen. Laat ons het voorbeeld van onze soldaten volgen. Zij hebben tegenover hun plicht geen aarze ling gehad. Niets bij ons mag de kracht van ons leger verminderen, noch de eendracht waarvan het leger het vaderlandsche zinne beeld is. Meer dan ooit is een eendrachtig en machtig België de onmisbare voorwaarde van onze veiligheid. Het heeft onze onaf hankelijkheid gegrondvest. Het heeft in be dreigde uren, die onafhankelijkheid gered. Het zal het behoud van den vrede ver zekeren. God zal België beschermen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Rijwieldiefstal. Toen J. V. te Lelden zijn fiets even on beheerd had laten staan op den hoek van de HaarlemmerstraatKoestraat, was daar van misbruik gemaakt door v. W. Die nam de fiets weg, toen V. zich ln een winkel bevond. Voorbijgangers waarschuwden een agent, die v. W. arresteerde. Nu stond hij wegens den diefstal terecht en bekende. Hij was een beetje dronken, zoo vertelde verdachte, en hij wist er eigenlijk zelf niets van wat gebeurd was. Het bleek dat verdachte reeds vijf maal is veroordeeld wegens landlooperijDe Officier vorderde vijf maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf. Kastekort. Een inwoner van Leiden was in Mei 1936 benoemd tot penningmeester van een Leid sche Woningbouwvereeniging. Begin 1939 kwamen geruchten over een kastekort. Aanvankelijk werd dit vastge steld op f 105,02. doch toen later een on derzoek werd ingesteld bleek het tekort veel grooter te zijn, n.l. f 1135,13. Hoewel aanvankelijk geen strafvervol ging zou worden ingesteld, is na aandrang hiertoe, toch weer overgegaan. Verdachte bekende het feit. Er was over verdachte een gunstig rap port uitgebracht, terwijl reeds aan de vcr- eeniging f 5 per week wordt terugbetaald, en in Januari 1940 nog f 500 zal volgen. De Officier wilde rekening houden met het gunstig rapport en vorderde zes maan den gevangenistraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en de voor waarde, om binnen 2\'2 Jaar het totale be drag terug te betalen. De Politierechter veroordeelde conform den eisch. Over veilingkisten. Volgens den verdachte in de volgende zaak iemand uit Rijnsburg, was de sterke prijs daling der uien oorzaak, „flat hij 175 veiling- kisten naar Duitschland verzond. Maar dat was niet toegestaan, zooals de emballage- meester M. als getuige mededeelde. De kis ten waren ter leen gegeven Uitsluitend voor aanvoer van producten ter veiling. Verdachte merkte op dat het verzenden naar Duitschland in kisten zoo vaak ge schiedt. De Officier vorderde tegen verdachte twee weken gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en voor waarde om binnen drie maanden de kisten terug te bezorgen of te vergoeden. HEDEN: Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 u.njn. Leger des Heils: Tentsamenkomst Marnix- straat. 8 uur nam. Woensdag. Gerecht 10: Tentoonstelling Wijkgebouw Geloof. Hoop. Liefde: 2Va—5 en 7—9& u. nam. Donderdag. Gerecht 10: Tentoonstelling Wijkgebouw Geloof, Hoop, Liefde. 7—9Vi uur nam. Jeruël: Bidstond voor jongeren te 8Vè uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 916—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen. 78 uur nam. 's Donderdags. Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alco holisten, 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen dlphterie. uur '8 middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Jc kunt 't toch niet meenemen". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 2—7 en 8—11 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 uur: „St. Louis Blues". Zondag v. 27 uur doorloopende voorstelling, Lido-Theater, Steenstr. 39: 2.30 en 8.15 u. nm.: „Kom Je ook achter de tralies?" Zionaag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur, Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Peter de Groote". Zondag van 17 en van 811 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De graaf van Monte Cristo". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater (Katwijk aan Zee)„De laatste hinderpaal". KANTONGERECHT LEIDEN. Te veel varkens gehouden en valsche oormerken aangebracht. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier terecht staan een bloemist uit Noordwij- kerhout, omdat hij twee varkens te veel had ge houden en bovendien bij deze varkens valsche oormerken waren aangebracht. De heer A. Kooi man, controleur bij de Crisiscentrale te Katwijk aan Zee verklaarde, dat hij bij verdachte, die een vergunning had om 5 varkens te houden, zeven varkens had aangetroffen. Deze hadden valsche oormerken, die uit blik vervaardigd waren, cn waarin de letters O. M. waren aangebracht. Ver dachte verklaarde dat de varkens niet van hem, maar van zijn zoon waren. De Kantonrechter wees verdachte er op. dat hij direct aan den heer Kooiman verklaard had, dat hij 2 varkens meer had, dan hij mocht houden, welke verklaring door den heer Kooiman bevestigd werd. Nu moest de zoon van verdachte terecht staan om dat hij 2 varkens zonder vergunning had gehou den. Verdachte verklaarde dat hij de varkens op de vergunning van zijn vader had gehouden waarop de kantonrechter opmerkte dat dit niet mogelijk was, daar zijn vader slechts vergunning had voor 5 varkens. Het O. M. wees er op. dat beide verdachten voor de vervalschte oormerken voor de Haagsche Rechtbank terecht zullen moe ten staan. Het O. M. eischte gezien de ernstige overtreding tegen iedere verdachte f25 boete of 8 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring dei- beide in beslag genomen varkens. Mr. Nord Thomson, raadsman van verdachten, wees er op dat de vader den zoon had willen helpen: bo vendien heeft de zoon in geen 8 jaar een cent verdiend en een groot gezin, waardoor hij moei lijk het hoofd boven water kan houden. Zijn vader heeft het ook slecht, beiden moeten een zwaren strijd voeren, zoodat het verbeurd ver klaren der in beslag genomen varkens een bij zonder zware straf zou zijn. PI. vroeg voor den vader vrijspraak en een lichte straf voor d<m zoon, temeer daar beide verdachten ook nog voor de vervalschte oormerken terecht moeten staan. Over 8 dagen zal de Kantonrechterschrif- teUJk vonnis wijzen. Ernstige dierenmishandeling. Een vrachtrijder uit Zoeterwoude moest te recht staan wegens ernstige dierenmishandeling. Op 30 Juni j.l. had hij een varken van circa 60 pond van grooten afstand op een schuit geslin gerd, en daarna had hij, alsof dit nog niet ge noeg was, het beest met oen smak in de ruimte van het schip gegooid. Verdachte verklaarde dat het beestper ongeluk van zijn schouder ge gleden was. Het O. M. eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f.7.50 of 3 dagen hechtenis. Niet op de drinkwaterleiding aangesloten. Een caféhouder uit Voorschoten moest terecht staan omdat hij een perceel dat aan hem toe behoorde niet aan de drinkwaterleiding te Voor schoten had aangesloten. Verdachte wist niet da' hij daartoe wettelijk verplicht was. Er woonde in dit perceel een oude man die 85 jaar is on nog nooit leidingwater gedronken had. Verdachte verklaarde dat hij geen geld had om den aanleg te bekostigen, daar de zaken zeer slecht gaan. Eisch f.4 of 3 d. h. Uitspraak f.3 boete of 3 d. li. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 2 tot en met Vrijdag 8 September a.s. waargenomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48. telf. 21060 Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8. telef. 26274. Een duur broodje. Een bakker alhier moest terecht staan we gens overtreding van art. 83 der Arbeidswet. Op 2 Juni had hij 's morgens om 9.25 versch brood afgeleverd, terwijl er nog geen 2 jaren verloopen waren, dat hij bij 4e herhaling tot f. 10 boece was veroordeeld. De kantonrechter vroeg waar om verdachte dit gedaan had. Het was een nieuwe klant die graag versch brood wilde heb ben en daar waagt men veel voor, zeide ver dachte. Het O. M. eischte f. 20 boete of 10 d. h. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Ernstige overtreding der Invaliditeitswet. Een kapper uit Noordwijkerhout moest terecht staan wegens ernstige overtreding der Invalidi teitswet. Hij had voor een kapster die f.40 per maand verdiende en een kappersbediende die f. 15 per week verdiende geen zegels geplakt.Ver dachte verklaarde dat hij de premies niet kon betalen. Het O. M. eischte 40 boetes f. 0.50 f20 en 36 maal schuldig zonder strafoplegging van straf. Ik kan dit niet betalen, verklaarde verdachte. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot 76 maal f. 0.50 f38 boete of 76 maal 1 dag hechtenis. Met „geeft u mij maar 2 dagen gevangenisstraf" verliet verdachte de rechtzaal. DE POSTVLUCHTEN. Uit Batavia vernemen wij verder: De „Nandoe" is vanmorgen van het vliegveld Tjililitan naar Nederland vertrokken met mede neming van 320 kg. post, 3 kg. pakketpost en 131 kg. vracht. Een passagier vliegt mede tot Amsterdam, terwijl voor tusschentrajecten vijf tien passagiers werden geboekt. In verband met den oorlogstoestand was de kop van het vlieg tuig rood-wit-blauw geschilderd, terwijl op de romp in duidelijke letters de aanduiding „Hol land" was aangebracht. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP Waaruit bestaat eigenlijk die hulp? Volgens de berichten in de plaatselijke bladen, meen ik te moeten concludeeren dat de Vrijwil lige Hulp (hoewel zeer goed bedoeld) toch wel wat te ver gaat. Waarom werd verzocht dat zaken en kantoren aangifte konden doen aan het bestuur van de V.V.H.? Waarom vrijwillige hulp bij de administratieve distributie -regeling Weet het bestuur van V.V.H. dan niet, dat er in deze stad nog massa's Jongelui zonder werk zijn, die al Jaren hunkerend uitzien naar een loonenden werkkring? Zeker op vele wijzen ken er door V.V.H. nuttig werk verricht worden, maar laat die hulp bin nen een zeker terrein blijven, zoodat het geen ge vaar wordt dat werkloozen nog langer werkloos blijven dan zij reeds zün. Laat een kans voor hen open, wij verlangen vurig om aan den slag te kunnen gaan, en van het stempellokaal weg te blijven. FERD. HAKKAART. Oude Singel 186. Zeer geachte Redactie. Zeker heeft het nooit in de bedoeling van V.V.H. gelegen om werk te doen, dat door werk loozen zou kunnen worden verricht. Wat betreft de hulp aan kantoren en win kels is dit uitsluitend bedoeld als raadgeven in omstandigheden, 1oor de mobilisatie ontstaan. Wij geven toe, dat het woord „kantoren" in nee bedoelde stukje niet gelukkig gekozen was.Dehuip bij de telling der distributie-kaarten echter wem ons gevraagd op zeer korten termijn en voor eenige dagen. Of dergelijk werk gesalaneer wordt of niet, is iets wat de overheid moet oordeelen en wij raden den geachten inzen^_ dan ook aan, zich met zijn klacht tot de bevoeg de instanties te wende» Met de meeste hoogachting, Het Bestuur van de Vrijwilli8e Vrouwelijke Hulp. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6