Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBf AD - Eerste Blad Dinsdag 5 September 1939 YISSCHERIJ-BERICHTEN Nieuw Duitsch legerbericht De ondergang van de „Athenia" Laatste Berichten Binnenland Smuts zal regeering nationale vormen Poolsch legerbericht De nachtposttreinen gaan weer rijden MA1KÏ |K(JN/T IN IITTEREN^ Moordaanslag in de Kerkhoflaan te Den Haag f Het Dultsche opperbevel maakt bekend: „Het Duitsche leger ln het Oosten heeft op 4 September op alle fronten den vijandelijken tegenstand gebroken en rukte op niet te stuiten wijze verder. De tegenstander gaat hier en daar in wanorde en zwaar geteisterd terug. Het aantal gevangenen en de in handen ge vallen bult neemt voortdurend toe. Voor het oogenbllk zijn zij nog niet te overzien. De zevende Poolsche divisie werd in Zuid-Oostelijke richting naar Tschentochau gedreven. De staf der divisie ls gevangen genomen. In het Zuiden werd de achtervolging naar Krakau voortgezet. De Skawa werd bij WadowitsJ overschreden. Meer Noordelijk werd Jawerano genomen. Overhaast ontruimt de vijand het In dustriegebied van Oost-Opper-Silezic. Bij Sieradz werd de overgang over de Warthe na strijd genomen. In het Noorden probeert het Poolsche eorridor-leger. dat ingesloten is ln wan hopige afzonderlijke acties den Ijzeren ring te doorbreken. Sinds gisteren nemen de r.anwijzingen toe. dat men het hopelooze van den toestand begint te erkennen. De versterkingen te Graudenz werden geno men. De bij en ten Zuiden van Ktilm onder de oogen van den Filhrer en opperbevel hebber over den Weichsel gezette troepen dringen op den Oostelijken oever in snel tempo voort. Bij Mlawa hebben de Oost-Pruisische troepen In een harden strijd van man tegen man de stad en de versterkingen aldaar in bezit genomen. De verslagen vijand wijkt verder naar het Zuiden. De oorlogsmarine heeft de beveiligings maatregelen voor de Duitsche kust stelsel matig ten uitvoer gelegd. Het luohtwapen beheerscht het lucht- ruim. Veertig Poolsche vliegtuigen werden om laag geschoten, waarbij vijftien tijdens luchtgevechten. In toenemende mate wordt door de luchtaanvallen op vijandelijke marsch- en spoorwegcolonnes een stelsel matige terugtocht van den tegenstander verijdeld. Aan de Noordzeekust hebben achttien Engelsche gevechtsvliegtuigen van de mo dernste soort Wilhelmshaven en Cuxhaven zoomede de ln de riviermondingen liggende zecstrijdkrachten aangevallen. Jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie van de marine en de luchtmacht werd zoo tij dig en doeltreffend ingezet, dat de aanval op Cuxhaven heelemaal werd verijdeld, ter wijl de op Wilhelmshaven geworpen bom men geen schade hebben aangericht. Van de aanvallende vliegtuigen werden zoo als thans is gebleken meer dan de helft omlaag geschoten. burckhardt naar letland vertrokken. De vroegere Volkenbondscommissaris te Danzig, professor Burckhardt, is van Kau nas vertrokken naar Letland. duitsche stappen in scandinavië. De officieele vertegenwoordiger van de Duitsche regeering. von Hassel. heeft bij de Noorsche regeering eenzelfden stap on dernomen als die, welke bij de regeeringen van Denemarken en Zweddn gedaan ls, be treffende de handhaving der handelsbe trekkingen tusschen Noorwegen en Dultsch- land. De Noorsche minister, Koht, ver klaarde eveneens te hopen, dat de handels betrekkingen tusschen belde landen in het kader der neutraliteit zouden worden voort- sezet. aanvallen op schepen te wachten? De correspondent van de Toronto Globe and Mail te Ottawa schrijft: Windels, de consul-generaal van Dultschland, heeft mij gezegd, dat de Canadeesche schepen, die In Groot-Brlttannlë zijn geregistreerd, kunnen verwachten, wanneer zij het moch ten wagen ln volle zee te komen, te worden getorpedeerd en aangevallen door de Duit sche marine. Even later vertelde hij mij in koelen bloede, dat, wanneer ik eenlge ver klaring zou publlceeren, hij mijn verhaal als een onbeschaamde leugen en een daad van propaganda zou brandmerken. D? schrijver voegt hieraan toe. dat het Interview-in het bureau van Windels werd verleend. de italiaansche scheepvaart op amerika. De reederij van de Rex deelt mede, dat bet vertrek naar New-York is vastgesteld °P Vrijdag 8 September, des ochtends om elf uur uit Genua en om twaalf uur van Napels, Bij de plaatsbespreking zal vooral reke ning worden gehouden met de aanvrage 'an passagiers voor Noord-Amerika. De 'eederij stelt zich voor eventueel nog meer booten te laten vertrekken. Had aan amerikaansche schepen. Het Amerikaansche departement van marine en de maritieme commissie hebben draadloos aan alle Amerikaansche schepen deen weten, dat het gewenscht is geen ag-route te volgen of bij duisternis met Moolde lichten te varen. Zij raden den "-kepen integendeel aan. de Amerkaansehe "leggen duidelijk zichtbaar aan te 'rangen op de bruggen en de zijkanten van bet scMo en deze des -nachts met behulp "dn schijnwerpers zichtbaar te maken. Luchtalarm in Frankrijk. Parijs is het nachtelijk alarm op ver killende plaatsen gegeven als gevolg van een vlucht van vijandelijke verkenningstoe stellen. lederen keer, dat een vijandelijk toestel de Fransche Unies zal overschrijden, zal alarm worden geslagen. De Parljzenaars en be woners der groote steden moeten er op reke nen, dat zij dezer dagen tamelijk vaak ge wekt zullen worden. Te Rouaan was luchtalarm tusschen kwart over zes en kwart over zeven. ELF UUR IN REDDINGBOOTEN. De eerste groep overlevenden van den on dergang van de „Athenia" is te Greenock, een voorhaven van Glasgow, aangekomen. Zij boden een pathetlschen aanblik. Tal van vrouwen hadden de armen in een doek en zij waren blootshoofds. De meeste overle venden waren van slechts weinig kleeding- stukken voorzien. Een levendig verhaal over de torpedce- ring van het schip, gaf een zeeman, die zeide, dat de duikboot geen waarschu wing had gegeven en dat het eerste wat men bemerkt had de ontploffing was. Na de eerste ontploffing verscheen de duikboot aan het oppervlak op minder dan honderd meter afstand. Toevallig was een Noorsch schip in de buurt, dat te hulp kwam, doch de sloep van dit schip heeft mijn reddingboot geraakt, waarin zich 52 vrouwen bevonden. De bo dem van mijn boot werd eruit geslagen. Van deze boot zijn slechts zeven of acht opva renden overgebleven De zeeman voegde hieraan toe, dat hij drie uur lang in een zwemgordel had rond gedobberd, aleer hij door het Zweedsche jacht Southern Cross werd opgepikt. Een ander zeeman vertelde: Ik zag de duikboot op ongeveer een kwart mijl afstand, nadat zij de torpedo had afgevuurd. De „Athenia" maakte slagzij en ging tenslotte aan den achter steven onder. Eenige overlevenden waren elf uur in de reddingboot aleer zij werden opge pikt. economische aangelegenheden buitengewone tijdsomstandigheden. IN Een adviescommissie ingesteld. De regeertngspersdlenst meldt: BIJ beschikking van den minister van Koloniën ls 1. ingesteld een „Commissie van overleg voor economische aangelegenheden in bui tengewone tijdsomstandigheden", die tot taak heeft den minister van Koloniën van advies te dienen aangaande bijzondere eco nomische aangelegenheden, voortvloeiende uit den tusschen eenige mogendheden uit gebroken oorlog, voor zoover die aangelegen heden rechtstreeks betrekking hebben op Nederlandsch-.Indië, dan wel de economi sche verhouding tusschen het moederland en Nederlandsch-Indië raken; 2. zijn in die commissie benoemd: tot lid. tevens voorzitter mr. G. H. C. Hart, hoofd van de achtste afdeeling van het departement van Koloniën, tot leden: mr. D. Crena de Iongh, presi dent-directeur van de N.V. Nederlandsch» Handel Maatschappij; mr. D. A Delprat, directeur der N V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland"; A. Hombrink, directeur der N.V. Internationale Crediet- en Handels- vereeniging „Rotterdam"; Jhr. mr. W. J. de Jonge, voorzitter van de Federatie van ver- eenigingen v. Nederlandsch-Indische berg- cultuurondernemingen; mr. W. G. F. Jon- gejan, voorzitter van den Ondernemersraad voor Nederlandsch-Indie; mr. J. Luyten. voorzitter van den Bond van eigenaren van Nederlandsch-Indische Suikerondernemin gen. en tot lid tevens secretaris: G. J. Op- pel. secretaris van de Nederlandsche dele gaties ln Internationale Restrictiecommis sies. DE POSTVLUCHTEN. Het Indië-vliegtuig „Oehoe", dat op de thuisreis te Alexandrië was gebleven, ls vanmorgen om zeven uur naar Athene ver trokken. Een derde ooggetuige, een steward van de derde klas, die het diner serveerde ln den salon, toen de „Athenia" werd getorpedeerd, zeide: ik heb tien personen van mön tafel meegenomen naar de reddingbooten. Ik slaagde er in hen allen in de reddingboot tc brengen, maar één boot met zeventig passagiers viel uit de davits ongeveer tien meter omlaag in het water. De meeste in zittenden waren vrouwen en kinderen, die voor het meerendeel gewond werden. DUITSCHE VOLDOENING OVER NEUTRALITEITSVERKLARINGEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De tot nu toe door de kleinere landen uitge sproken wil een strikte neutraliteit ln acht te nemen en te garandeeren, ls te Berlijn met groote voldoening vernomen. In Berlijnsche politieke kringen heeft men tegenover de loyaliteit van de neutra len en hun vasten wil iedere schadelijke be ïnvloeding van deze neutraliteit door der den op besliste wijze tegemoet te treden het volste vertrouwen. Uit de stemming ln het Zuid-Afrikaan- sche parlement bleek, dat de volgende mi nisters Smuts steunden: Lawrence. Collins, Stuttaford. Reltz. Clarkson en Henderson, terwijl Pirow, Havenga. Fagan. Kemp en Fourie hun steun verleenden aan Hertzog. Naar vernomen wordt, zal Smuts een nationale regeering vormen, incl. leden der pro-Britsche dominion partij en de labour, alsook leden van de vereenlgde partij waar toe Hertzog en Smuts behooren. Het parle ment zal morgen bijeenkomen om een bij zondere wetgeving te bespreken. Het bericht, dat het amendement van Smuts was aanvaard en de motie van Hertzog verworpen, werd op straat met ge juich ontvangen. Het Poolsch Telegraafagentschap deelt mede: De gevechten in Zuid-Polen en Posen duren voort. Een snelle beweging onzer troepen in de richting van de Duitsche grens heeft afdeelingen Duitsche troepen gedesorganiseerd. Poolsche troepen hebben bij de achtervolging tal van Duitschers gevangen genomen. Er wordt melding gemaakt van een doel- treffenden tegenaanval op gemotoriseerde Duitsche eenheden, die zich ln Zuid-Polen in de richting van Sieradz hadden ge waagd. De vijand heeft ter plaatse een belangrijk aantal tanks en auto's achter gelaten, welker inzittenden gevangen wer den genomen. Het totaal aantal gevange nen is aanzienlijk. BESCHERMING DER HISTORISCHE GEBOUWEN TEGEN OORLOGSGEVAREN. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen maakt bekend, dat bij de regeering in overweging is een honderdtal van onze allerbelangrijkste oude gebouwen door bijzondere maatregelen zooveel moge lijk te beschermen tegen oorlogsgevaren. Tot dit doel wordt het land verdeeld in een dertigtal districten en voor ieder van deze districten hebben architecten zich welwil lend beschikbaar gesteld om de noodlge maatregelen te ontwerpen en eventueel de uitvoering daarvan te leiden. De minister richt tot gemeente- en kerk besturen en tot allen, dié hierbij mede van dienst kunnen zijn, het .dringend verzoek aan deze architecten alle medewerking te verleenen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 5 Sept. 1939. Tarbot 1.0.94—0.74; Tong f. 2.30—0.94 per kg Griet f.33—16; Zetschol f.23—19; Kletnschol f.2311; Poontjes f. 1.70. Klelnmiddel schel- vlsch f.21; Kleine schelvlsch f 19.50—10.50; Groote gul f.15 50—9 20; Wijting f. 7.10—1.20: Makreel f. 13.5011; Versche haring f. 9.70 9.50; Klelnmiddel hake f. 14; Kleine hake f. 10.50 —7.50 per 50 kg Kabeljauw f.33—28 per 125 kg.; Vleet f.0.80; Koolvlsch 0.63 per stuk. Besomming IJmuiden. Aangevoerd aan den afslag 5 September: 650 kisten versche haring, 39 kantjes steurharlng. 17.50—15.50 per kantje. 4 September aangevoerd: 2539 kisten versche haring. Trawlers: Delft IJm. 17 600 mnd. f.4030; Utrecht IJm. 73 315 mnd. f.2090; Poolzee IJm 77 280 mnd. f.2090; Maria, IJm. 95 340 mnd. f.2060; Zeeleeuw IJm 29 125 mnd. f.1370; Jenny Elsa IJm. 88 65 mnd. f.1750; Caroline IJm. 26 210 mnd. f. 1670: Gloria. IJm. 37 110 mnd. 1.990; Betje RO. 16 225 mnd f.1890. Logger KW. 76 1 800. VLAARDINGEN. 5 Sept. 1939. Maatjesharing f. 18 40—20.90; Volle haring Zuid f. 18.20—7040: Nieuwe haring f. 17.8018 per ton. VLAARDINGEN, 5 September. Binnen van de harlngvlsscherij KW. 41. C. Dubbelaar. met 20 last; KW. 149. K. Dubbelaar. met 18 last; KW. 55. A. Dijkhui zen. met 8 last; KW. 129. L. v. d. Plas, met 6 last; KW. 147, F. Kuyt. met 4 last; KW. 47. C. van Dufjn. met 9 last. In de hedenmorgen gehouden Raads vergadering van Hazerswoude zijn tot wet houders herkozen de heeren C. A. van Dam en N. P. Kaptein. Te beginnen met den nacht van 6 op 7 September zullen de nachtposttreinen weer gaan rijden. De autodienst van P.T.T. zal in den nacht van 5 op 6 Sep tember nog voor het postvervoer zor gen. Het binnenlandsch postverkeer kan dan weer vrijwel normaal worden ge acht. VREEMDE GEZANTEN IN ONS LAND. De Engelsche ambassadeur te Berlijn, sir Neville Henderson is met zijn gezelschap ln Nederland aangekomen, evenals de Duit sche gezant te Londen, dr. Kordt. AMSTERDAM, 5 September. Nu het gebruikelijke contact met het buiten land niet Zoo gemakkelijk kan functioneeren ais in normale tijden, is de Amsterdamsche effecten beurs in hoofdzaak op zichzelf aangewezen. De laatste dagen heeft zich een aanzienlijke stijging geopenbaard, en tal van aandeelen kwamen op een belangrijk hooger peil te liggen. Voor Ame rikaansche waarden in het bijzonder bestond goede kooplust, en niet onwaarschijnlijk moet dit hieraan worden toegeschreven, dat men bezit veilig wil stellen door het vast. te leggen in Ame rikaansche fondsen. Of deze handelwijze de Juiste ls, zal de toekomst moeten leeren. De ge- heele opwaartsche koersbeweging moet trouwens voor een groot gedeelte worden toegeschreven aan de geneigdheid zich zoo goed mogelijk tegen mogelijke verliezen te beschermen. Dat men overigens niet goed weet, waaraan men zich te houden heeft, is wel bewezen door de groote koersschommelingen, welke telkens werden meegemaakt. En op het oogenblik valt het moeilijk te voorspellen, op welke wijze de markt zich op den duur zal ontwikkelen. Alles hangt af van de omstandigheden, waarvan nie mand kan zeggen, in welke richting zij zullen gaan. In tegenstelling met de aandeelenmarkt stond de beleggingsmarkt onder druk. In kritieke tijden is dit een verschijnsel dat steeds valt te constateeren. Bij de beoordeeling van de koers beweging der Nederlandsche staatspapieren zal de overweging, dat de rentevoet naar boven is gegaan, waarschijnlijk een groot gewicht in de schaal hebben gelegd. Het is echter niet gemakkelijk steeds alle drijf- yeeren, welke aanleiding geven tot een of andere koersbeweging op haar Juiste kracht te taxeeren. Maar de onrust der tijden komt op overtuigende wijze op de effectenbeurs tot uitdrukking. (1.88); Lire Bankpapier 6.— laten (5 Stl. Prolongatie 4 1/4 Part. disc. 2 3/43 1/4; Daggeld 2'/*. Registermarken 23; Handels Spermar ken 3 3/4; Reismarken 46' Bankpapier 12. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. TIJDSCHRIFTEN. „Ilaagsch Maandblad". Het Septembernummer van het ..Haagsch Maandblad" bevat artikelen over „Duitsch-Pool- sche betrekkingen in de Middeleeuwen" door F. J. Los; „Modern Kannibalisme: de cirkelgang der medische wetenschap" door dr. H. C. Voor hoeve; „Het verval der heksenprocessen", door Lise Deutmann; „Anti-Joodsche gevoelens in vroeger eeuwen" door dr. B, D. E. Kraft: „Het Nederlandsche woord en hoe wij het uitspreken" door G. D. Lutkie Meyer; „Levenswil en levens kansen van het nieuwe Italië" door L. Hoyack; ,,In den grafkelder der Capucyners" door M. Bsse van Ittersum-Van Ittersum. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Naar wij vernemen heeft Prinses Juliana hedenochtend de gewone wekelijksche ver gadering van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden bijgewoond. TWEE GEWONDEN. Hedenochtend omstreeks half twaalf heeft zich op de Kerkhoflaan bij de Schevening sche boschjes te Den Haag een drama af gespeeld, waarbij twee personen zwaar zijn gewond. Om nog onbekende redenen loste de 30- jarige inwoner van Loosduinen S. T. de J. uit een revolver drie schoten op het 27- jarige meisje F. M. uit de Celebesstraat. Twee kogels troffen het slachtoffer in het hoofd. De dader richtte vervolgens het wapen op zich zelf en werd eveneens door een kogel in het hoofd getroffen. Beiden zijn in ernstigen toestand naar het diaconessenhuis Bronovo vervoerd. DE „STATENDAM" VERTROKKEN. Het s.s. „Statendam" van de Holland- Amerika-lijn, dat vannacht naar New-York zou vertrekken, heeft vanmorgen in de Rotterdamsche haven gewacht op een trein uit Parijs, waarmede nog 178 passagiers zouden aankomen. Die trein is vanmorgen om 8 uur te Rotterdam gearriveerd. De .Statendam" is daarop om tien uur van Rotterdam vertrokken. Tegen kwart voor één was het schip in zee. Men zie voor Nagekomen Berichten en Leidschc Gemeenteraad pag. 3 van het Tweede Blad. De middagbeurs. De kooplust voor aandeelen, die zich de laat ste dagen openbaarde, was heden nog geenszins bevredigd. Op de Amsterdamsche effectenbeurs openbaarde zich dan ook goede vraag en de koersen kwamen meer endeels niet onbelangrijk boven de vorige slotpriJzen te liggen. Daarbij ontwikkelde zich in diverse rubrieken een le vendige handel. De koersbeweging was echter onregelmatig. Nadat op het verhoogde niveau nogal materiaal aan de markt kwam. hetgeen voornamelijk het gevolg was van winstnemin gen. en de noteeringen daardoor achteruitgin gen. kon later op den middag echter weer een verbetering worden waargenomen. In het bij zonder werd de aandacht gterokken door de Scheepvaartaandeelen. die in een grooten open hoek werden verhandeld en ruime omzetten te zien gaven. Voor deze papieren bestond groote vraag en de koersen waren algemeen bij de ope ning niet onbelangrijk hooger. Reeds spoedig echter kwamen de verkoopers in de meerder heid en trad een vrij scherpe reactie in. doch nadien kon weer een flink herstel worden waar genomen. De grootste omzetten vonden plaats in Ned. Scheepvaartunies en de aanverwante aandeelen benevens Japanlijnen, Oude Vaarten en Koninklijke Booten. Op de Petroleumafdeeling werden Konink lijken belangrijk boven het vorige slot ingezet en ook hier viel een kleine inzinking waar te nemen. Maar later op den middag kon een verbete ring tot boven den openlngsprijs worden gecon stateerd. Van de buitenlandsche Petroleumaan- deelen gaven Shell Unions en Tidewaters vry drukke affaire te aanschouwen. Hoewel de Sui kerfondsen minder druk werden verhandeld dan de Scheepvaartaandeelen, ging ln H.V.A. nogal het noodige om. Bij de opening stelde de koers zich een goede vijftal procenten boven het vorige slot, waarna de markt een vrij station - nair verloop had. Tabakken werden op zeer bescheiden voet verhandeld. Bij de opening was de stemming ongeveer prijshoudend, doch later kon een kleine ver zwakking worden waargenomen en per saldo kwamen de Sumatra-aandeelen iets lager te liggen. Van de Rubber-aandeelen bewogen Am sterdam Rubbers zich vrijwel aanhoudend even boven de 200 r/r grens. Voor de incourante soor ten kwamen noteeringen tot stand naar ver houding van de marktpositie van ieder aandeel afzonderlijk, waarbij over het algemeen nog koerswinsten konden worden geboekt. Op de Industrie-afdeeling was het meest typische verschijnsel de zwakke stemming voor Philips-aandeelen, die vergeleken met gisteren een aanzienlijk verlies leden. Unilevers waren bij de opening ongeveer prijs houdend, doch konden zich niet handhaven en •:agen geleidelijk aan een zevental punten verlo ren gaan. Aku's hadden een gedrukt voorkomen, In de Amerikaansche fondsen ging het leven dig toe. Bij den inzet bewogen de meeste aan deelensoorten zich op ongeveer het peil van de vorige topkoersen, doch onder beurstiid werd een dalende lijn gevolgd. De belangstelling ging voornamelijk uit naar Staal- en Koperaandeelen. De beleggingsmarkt kenmerkte zich door aan bod van Nederlandsche Staatspapieren en voor zoover noteeringen tot stand kwamen, waren die lager. Fransche fondsen waren aangeboden en niet gemakkelijk verhandelbaar. Duitsche waarden konden zich handhaven en werden hier en daar zelfs iets hooger afgedaan. Voor prolongatie kwam ambtshalve een no teering van 4i/a% tot stand. WISSELKOERSEN. Londen 7.64l/2 (7.58); Berlijn 65.(65. Parijs 4.40 (4.35); Brussel 32 32Va (32.20); Zwitserland 42.40 (42.60); Kopenhagen 36.37»/» <36.35); Stockholm 44.95 (44.85); Oslo 42.85 (42.80); New York 1.88 7/16 LEIDEN, 5 Sept. Vette Varkensmarkt. Aan gevoerd 267 stuks zware varkens. Prijs 56—57 ct. per KG. levend gewicht. Handel goed. LEIDEN. 4 Sept Groen ten velling enz. Roode kool f. 1.30—5.20; Groene Kool f. 2.80—4.30; kro ten f. 1.50—2.60; uien f. 1.204.10; peen f. 1.50— 6.20; Aardappelen f. 1.80—3.40; andijvie f.2; sla f.2— 3; druiven f.1426; snijboonen f.6—21; stokboonen t. 13—22; pronkboonen f.3—7; stara- boonen f. 7—21postelein f81spinazie f 1 6; tomaten A f 4—4.40. B f.4—4.80; C f 4 CC f.4. alles per 100 KG. Andijvie f. 0.50—1.80; komkommers f. 1—4.40; bloemkool f. 1.50—16 20- meloenen f.5—18; salade f.0.50—3.10; perziken f. 0.80—11.20, alles per 100 stuks. Kroten f. 0.80— 1.80; pieterselie 30—60 ct.; radijs f.0 60—1 40* selderie 30—90 ct.; bleekselderie f.8—12; peen f. 2.50—9.10; rabarber f. 0.80—1.40, alles per 100 bos. BODEGRAVEN, 5 Sept. Aangevoerd 341 par tijen Goudsche kaas, alle met ryksmerk. totaal 15.345 stuks, wegende 138.105 KG. Prijs met R M lste soort f. 24—26.50, 2de soort f.22—23.50; zwaardee tot f.28. Handel matig. BOSKOOP. 4 Sept. Coöp. vereen. De Bosk, veiling. Rozen per bos Pechtold 10—16 ct.; Had- ley 15—26 ct.; Briarclif 14—28 ct.; Butterfly 12— 16 ct.; Rosalandia 10—15 ct.; Florex 10—16 ct.- Vierlanden 12—18 ct.; Edith Helen 12—16 ct August Noack 10—14 ct.: Else Poulsen 20—30 ct Ellen Poulsen 8—16 ct Rosa Mundi 20— 42 ct.; Orange Triumph 16—21 ct.; Queen Mary 1620 ct. Diversen per bos: Chrysanthen. gr.- bloemig. 30—70 ct.. idem tros 58 ct Physalis Francetti 4 ct Clematis Duvandi 1020 ct.; idem. Prins Hendrik 50 ct.idem Mevr le Coultre 5080 ct. -HAZERSWOUDE, 4 Sept. Aangevoerd 4877 eieren; prijs kipeieren f. 3.65—4.25; eendeireen 2.95—3 per 100. KATWIJK A. D. RIJN, 4 Sept. Eigenheimers, groot f. 3.204.40; idem Drielingen f.22.60; sla per 100 .f 1.65—1.80; bospeen f4.306.40; bloemkool I f. 11—21.40; idem II f. 10.40; kro ten 5565 ct.; peen per kist 3090 ct. LEIDSCHENDAM. 4 Sept. Engelsche kom kommers lste soort f. 2—3.40. 2de soort f. 1—1.80: 3de soort f.1; gele komkommers lste soort 2 90 —3.80. 2de soort f. 1 50—2.40; 3de soort f. 1—1 50- kropsla lste soort f. 0.70—2.80. 2de soort 50—70 ct.; peen f.44.90; bloemkool lste soort f. 4.5C —6.30; 2de soort f. 2.10—3. uitschot f 1.50—2; tomaten mldd. f. 2—2.30. groote ronde f 2 20— 2.50; 2de soort f.2—2.10; andijvie per 100 f 1 2 50, idem epr 100 Ko. f.2—2.30; spinazie per 4 Ko. 10—16 ct.: postelein f.4—4.90; Rabarber p. 100 bos f.2—2.20; snijboonen f. 9.50—13.20; spsr- cieboonen f.6 10—14.30; prei f. 2.40—2.60; sel derie 70100 ct.; appelen 5—9; peren 6—12; meloenen 616 ct.; druiven f. 8.10—10.80; prul- men 78. NIEUW-VENNEP. Velling 4 Sept. 11370 kip eleren f. 3.50—4.20, 730 kuikeneieren f. 2.40—2 60, 194 eendeieren f.3.30—3.50 per 100 st.. 36 kalkoen eieren 6 ct. per stuk. NAALDWIJK. 4 Sept. Bond Westland. Ali cante 1822 ct.; Frankenthalers 2028 ct.; Champion 55 ct.; dubb. boonen 9—15 ct.; snij boonen 312 ct.; appelen 7—9 ct.; peren 12—15 ct.; pruimen 8 ct. per KG.; andijvie f. 1.60—1,90; sla f. 1.802.00. peen f. 2.50; bloemkool f.53* komkommers f. 1.20—2.50 per 100; netmeloenen 5—6 ct.; suikermeloenen 13—18 ct.; perziken 5-8 ct. per stuk; tomaten 52 ct. per bak; roode kool f.120—1.40; savoyekool f. 1.70 per 100 KG. NAALDWIJK 4 Sept. C.C.W.S.. Bloemenvei ling. Spectrum f. 1—1.40; Salmon f. 1.10—2 70* geel f. 1.10—1.60; wit f. 1.10—1.70; puiling f.6—8; Yellows f.11—14; Japansche Lelie f. 3.10—3 90 per 100; Plumosa 9—24 ct.; Freesia 5—9 ct.; Gladiolen 3—9 ct.; Dahlia 4—6 ct.; Goldfinder 5—10 ct. per bos. PURMEREND. 5 Sept. Verhandeld 21 par tijen kaas. wegende 73.000 KG. Handel goed. Hoogste prijs f.19. Kleine boerenkaas f.719* boter aangevoerd 1788 KG., f. 1.34 per Kilo; Runderen, totaal aangevoerd 797 stuks. 350 vetté koeien, 6470 ct. per Kilo. matig; 224 gelde- koeien. f. 120—180 per stuk. matig; 95 melk koeien. f. 180—260 per stuk; 110 stieren 47—60 ct. per Kilo; 136 graskalveren en vette kalveren vette kalveren f.60—80; graskalveren f.24—52 p. ct. per Kilo;stuk; 407 nuchtere kalveren voor de slacht f.8—11 per stuk; matig; idem voor de fok f-1"*19, matig; 220 vette varkens voor de slacht 60 ct, per Kilo. vlug; 22 magere varkens f 20—35 per stuk; matig 115 biggen f. 16—22 per stuk; 181 schapen f. 15—20.50 per stuk; 28 bok ken f.319 per stuk; 449 lammeren f.49 per stuk; kipeieren f. 3.25—3.75 per 100; piepkui kens 3800 stuks, 40—45 ct. per Kilo. RIJNSBURG. 4 Sept. Groentenveiling. Aard appelen 60—75 ct.; kroten 60—70 ct,; waschpeen oO—70 ct.; bloemkool I f. 10—16; Idem II f.58; kroten 50—60 ct.; bospeen f. 3.50—4.50; rabar ber f. 1.50—2.10. RIJNSBURG. 4 Sept. Bloemenveiillng. Gladio len War 20—40 ct.; Plcardlè 20—30 ct.; Polijst 7°T^S«ct-: °ranJe Feniks 20—30 ct.; Witte lelies f-22.30; Rubia f.23.20; Asters wit 10—20 c:.; idem straal rose 2040 ct.; dwerg-asters rose -4 et-; idem wit 25; Helianthen groot 25—35 ct.; idem klein 10—15; Chrysanthen 10—20 ct. ROELOFARENDSVEEN. 4 Sept. Aardbeien 6—6 ct. per doosje; meloenen 5—13 ct. p stuk; druiven 10 cent per pond; tomaten 50—55 ct. per bak; sla f. 0.504.70 per 100 krop; snijboo nen 60—95 ct.; prinsesseboonen f. 0.80—1 05; pronkboonen 30 ct. per 10 KG. ROTTERDAM. 5 Sept. Ter veemarkt aange voerd 3952 stuks vee. waarvan 203 paarden 'd8 veulens. 690 magere runderen. 1298 vette run deren. 1298 vette runderen. 75 kalveren 313 graskalveren. 741 nuchtere kalveren. 501 scha pen en lammeren. 3 varkens. 40 bokken en gehen. Prijzen per KG.: vette koeien lste kwal. 98. 2de kwal. 64. 3de kwal. 4052 ct.: vette ossen resp. 68. 64. 4252 stieren resp. 62. 55 50; vette kalveren resp. 95. 80. 50—60; schapen resp. 48. 42, 37; lammeren resp. 52. 47. 42; graskal veren 2de kw. 48. 3de kw. 36: nuchtere kalveren resp. 45. 40. 35; slachtpaarden resp. 58. 50. 49- Prijzen per stuk: Schapen lste kwal. 22 2dé kwal. f.20. 3de kwal. f. 13; lammeren resp. 15.50. 13, 10; nuchtere slachtkalveren resp. 11. 9, 7; nuchtere fokkalveren resD. 25. 20. 15; slacht paarden. resp. 250, 190. 110; werkpaarden resp. 350, 250, 120: veulens resp. 80. 60. 40; stieren resp. 270, 220, 165; kalfkoeien resp. 250. 180 130- knoeien resp. 2ir 180. l.M varckj'ien >v-n. 195, 150, 130; graskalveren resp. 55. 35. 20; bok ken en geiten, resp. 10,. 7. 5. TER-AAR. 4 Sept. Centrale Veiling - Spinazie 24—28 ct.. andijvie 18—26 ct.. slavellen 7—11 ct. per kist. Peulen f. 1.55; sniiboonen f. 0.601.45- prinsesseb. f. 0.60—1.60; dubb. stampr. f.0 60- 1.30: witte pronkb. 30—35 ct spekboonen 60 75 ct,. alles per 10 KG. Postelein f.3—4 80; drui ven 20—24 ct. Roode kool f2 per 100 KG.Sel derie 30—50 ct. per 100 bos. Sla f. 0.60—2.30 oer 100 stuks. Bloemkool 12—16 ct,meloenen 5 - 15; komkommers f.13.70; tomaten A f 2—2.30, Augurken fiin f.2; id. fiinbasterd f.1; ld bas terd 70 ct,; idem grof f. 0.38—o.41; idem stippel 15 ct idem fiir»sHny>el f.0"?: komkorr«rrtc'-s 15 ct.. alles per 25 KO. ZOETERWOUDE. 4 Sept. Eierveiling - Aan gevoerd 2900 eieren. Prijs per 100: kipeieren f. 4.304.50; eendeieren f.3; kaas 27 ct. oer pond. Pluimvep: kippen 25—60 ct.; hanen*05 ct.; duiven 18 ct.; konijnen f.0.10—1.25.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3