De vreemde vliegtuigen boven ons land Het zinken van de Athenia LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 5 September 193) Overzicht Engelsche gezant was zeer onaangenaam verrast Uit Engeland Bommen op een Deensche stad Neutraiifeits-verklaringen Beide partijen houden lezing staande Spanje neutraal De houding van Zuid-Afrika De Duitschers in de koloniën Engelsche, Fransche en Duitsche ambassadeurs vertrokken Hertog en hertogin van Windsor spoedig naar Engeland terug! Crediet voor de Belgische landsverdediging Amerika en de neutraliteitswet Algemeene dienstplicht in Rusland FAILLISSEMENTEN de beginselen van de volkshuishouding in oorlogstijd. Bezuinigingen op de kosten voor het loon. welke een gevolg zijn van de maatregelen op loongebied, moeten tot uitdrukking komen in de prijzen, d.w.z. de prijzen moeten op overeenkomstig peil ver laagd worden. AANMELDING VOOR VRIJWILLIGEN DIENST. Naar het oppercommando van de Duit- sche weermacht mededeelt, hebben de aan meldingen voor vrijwillige dienstneming bij de weermacht een zoodanigen omvang aan genomen, dat een tijdige afhandeling niet mogelijk was en de betrokken bureaux tij delijk geen aanmeldingen meer kunnen aannemen. In de gisteren gehouden zitting van het Britsche Lagerhuis heeft Anderson, de mi nister van binnenlandsche zaken, medege deeld. dat de burgers van het vroegere Tsjeeho-Slowaklje, niet behandeld zullen worden voor de werkelijke Dultsche en er ook speciale consideratie zal gebruikt worden voor dewerkelijke Duitsche en Oostenrljksche vluchtelingen. In antwoord op een vraag van Green wood dienaangaande, zeide Anderson, die bij zijn eerste optreden als minister van binnenlandsche zaken luid werd toege juicht. dat de plannen welke gemaakt zijn voor de behandeling van de vreemdelingen in tijd van oorlog, gebaseerd zijn op het beginsel, dat doeltreffende stappen geno men diepen te worden om alle vreemde lingen onschadelijk te maken, die dit land vijandig gezind kunnen zijn. Echter mag er geen onnoodige bemoeienis ontstaan met de andere vreemdelingen, waarvan velen Engeland wenschen te helpen. Reeds zijn zekere veiligheidsmaatregelen getrof- fen en zijn eenige vreemdelingen, wier optreden gecontroleerd ls, onder bewaking gesteld. Anderson voegde hieraan toe. gaarne te zien dat gebruik gemaakt wordt van de diensten van vriendschappelijk ge zinde vreemdelingen op elke wijze, welke aan Engeland voordeel biedt. Als ministers, die geen zitting nemen in het oorlogskabmet zijn benoemd: Morrison, die kanselier van het hertog dom Lancaster blijft en tevens minister voor de voedselvoorziening wordt, en de beide leiders van de nieuw ingestelde mi nisteries Lord MacNillan. minister voor de voorlichting en Ronald Hibbert Cross, mi nister voor de oorlogseconomi. In een koninklijk besluit is een lange lijst van artixelen opgenomen, die voortaan als oorlogscontrabande zullen worden be schouwd. Deze lijst bevat o.a. wapens, munitie, ontploffingsmiddelen, chemische produc ten, brandbare oliën, transportmiddelen, werktuigen, kaarten, foto's, baar geld, deviezen, enz. Levensmiddelen en kleedingstukken zul len als voorwaardelijke contrabande be handeld worden. Havas meldt, dat een vliegtuig: twee bommen heeft geworpen op de Deen sche stad Esbjerg. Een huis werd aan zienlijk beschadigd, terwijl er twee dooden en drie gewonden vielen. Vol gens de aftonbladet heeft men giste ren zeven Duitsche bombardements vliegtuigen waargenomen, die boven de Oeresund in Noordelijke richting vlogen. Een Duitsche verklaring Het D.N.B. meldt: ..Munch, de Deensche minister van buitenlandsche zaken, heeft eis teren den Duitschen gezant ontvangen 'en hem medegedeeld, dat tegen 17 uur een vliegtuig twee bommen op de Deensche stad Esbjerg heeft laten vallen, waardoor een huis verwoest werd. De nationaliteit van het vliegtuig kon niet worden vastge steld. De bomscherven zullen onderzocht worden. De Duitsche gezant heeft onmiddellijk duidelijk verklaard, dat hier in geen geval sprake was van een Duitsch vliegtuig, om dat het Duitsche luchtwapen van den Führer order heeft gekregen tot eiken prijs het gebied der neutrale staten te eerbie digen. Intusschen is geconstateerd. dat geen enkel Duitsch vliegtuig over Jutland heeft gevlogen. Dit feit is onmiddellijk ter kennis van de Deensche regeering gebracht. Het werpen van dezen bom moet ongetwijfeld be schouwd worden als een uitdagingspoging van Engeland en door het publiek gelaakt worden". Fransche vliegtuigen in België tot dalen gedwongen. Twee kleine Fransche Jachttoeslellen. die bij Quievrain over de Belgische grens wa ren gekomen, zijn gedwongen bij de grens posten te dalen. De bemanning werd ge ïnterneerd Zij verklaarden, dat zij tegen hun wil over de grens waren gekomen. Neutraliteitsverklaringen zijn nog afge legd door Zuid-Slavië, Bulgarije en Iran (Psrzië). In een verklaring zegt Belgrado: De ernstige gebeurtenissen, die zich thans in de wereld afspelen, leggen aan de regee ring den plicht op voort te gaan met ge trouw te blijven aan de politiek, welke Zuid-Slavië in den loop der laatste vijf jaren onder het regentschap vastberaden heeft gevolgd en welke beoogde nauwgezet de vriendschappelijke betrekkingen met alle groote mogendheden tot ontwikkeling te brengen, de goede betrekkingen met alle buren te ontwikkelen en neutraal te blij ven in het conflict, dat zijn onafhankelijk heid noch zijn integriteit raakt. De regeering is er innig van overtuigd op deze wijze niet alleen op de beste manier de vitale belangen van het volk en den staat te dienen, doch aanmerkelijk bij te dra gen door een dergelijke houding tot den terugkeer van een vrede tusschen de vol ken. Bij de toepassing van deze politiek rekent de regeering in deze ernstige uren Aan het West-front blijft het nog altijd merkwaardig stil. De Engelsche luchtraid naar Wilhelmshaven is het eenige. wat hier op oorlog wijst. In het Oosten blijven de Duitschers op rukken. doch hun vorderingen nemen nog niet den omvang van een Poolsche cata strophe aan. hoezeer overigens Polen wordt belaagd. De luchtbombardementen duren iederen dag voort. Het Westen voert den oorlog nog in hoofd zaak op papier en met het woord. Nader is uit Londen gemeld, dat ruim 6 millioen exemplaren van de waarschuwing aan het Duitsche volk,.waarvan gisteren is melding gemaakt, over Duitschland zijn uitgewor pen. En zoo duidelijk als Chamberlain zich voor de radio in het Duitsch tot het Duit sche volk richtte tegen het regiem, heeft hij zich nooit tevoren geuit. Wil men trach ten het Duitsche volk in opstand te bren gen tegen zijn regeerders Hetzelfde streven ziet men ook in een manifest der Duitsche soc. dem partij, ge- teekend door de oud-voorzitters Otto Wels en Hans Vogel en in een oproep van het Amerikaansche genootschap voor Duitsch- Amerikaansche cultuur. De Duitsche pers begint in het geweer te komen tegen deze ..ophitsing" en wijst er op. hoezeer de werkelijkheid anders is dan de woorden. Te Sjanghai zouden de Engel- schen het gebouw der Duitsche tennisclub hebben verwoest en de Engelsche banken hebben alle rekeningen van haar Duitsche cliënten geblokkeerd en alle uitbetalingen geweigerd. Deze maatregelen, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, welke ln krasse tegenspraak zijn met de den dag tevoren gegeven hui chelachtige verzekering der Engelsche regeering. dat de oorlog van Engeland zich niet zal richten tegen het Duitsche volk. hebben in de Duitsche gemeenschap een sterke verbittering teweeg gebracht. Italië betreurt, dat de vrede niet is gered. De ..Popoio d'Italia" schrijft, dat Mus solini zich er niet toe beperkt had de bepa lingen van het verdrag van Versailles te brandmerken als de oorzaken van de onrust in Europa, doch ook den weg had aange toond om uit den onduldbaren en gevaar lijken toestand te geraken. Indien Cham berlain. Daladier en Hitier en de andere verantwoordelijke staatslieden zich veree- nigd hadden met den duce, zou een billijke, eervolle en stabiele regeling stellig gevon den zijn. Thans wachten de volkeren op de oorlogsbulletins. De „Lavoro Fascista" zegt: ..Het Britsche rijk heeft geleidelijk zijn krachten hersteld om den opmarsch van Duitschland tegen te houden. Men heeft te doen met een terugkeer tot de klassieke Britsche politiek, waarbij Frankrijk zich uit instinct van zelfbehoud heeft aangesloten. Het duel is gigantisch en zal vermoedelijk van zeer langen duur zijn. Niemand zal echter kunnen meenen. dat het op de oude wijze tusschen slechts twee hoofdpersonen zal worden uitgespeeld. Er zijn in het mo derne Europa andere protagonisten, onder welke Italië den eersten rang inneemt. Ook Italië heeft problemen op te lossen en dien tengevolge heeft het ook op het juiste oogenblik een woord in het midden te' brengen. Wat beteekent dit laatste De torpedeering der Athenia wordt in de Britsche pers benut voor felle anti ^Duit sche propaganda in bekenden geest. Belde partijen houden haar lezing onveranderd overeind. Ontkenning staat tegenover be schuldiging. zonder voorbehoud op den steun van het geheele volk. De Roemeensehe minister Gafencu zeide: Wij zijn vastbesloten onze vreedzame hou ding en goede verstandhouding met al onze buren te handhaven. In dezen geest is de regeering bereid haar voorstellen tot niet-aanvalspacten te vernieuwen. Tezelf dertijd waakt de regeering voor de veilig heid der nationale belangen en heeft zij de noodige maatregelen genomen om het hoofd te bieden aan de behoeften van de landsverdediging. De Bulgaarsche radio heeft verklaard, dat het land de gebeurtenissen, welke Europa doen bloeden, zonder hartstocht noch haat volgt, doch met een onbuigza- men wil tot vrede, een rechtvaardigen vrede, en met een stalen vastbeslotenheid om koel bloedig aan alle gebeurtenissen het hoofd te bieden. Franco heeft een decreet geteekend, waarbij de strikte neutraliteit van Spanje wordt afgekondigd. De tekst van den oproep, welke door Franco is gericht tot de landen, die ln staat van oorlog verkeeren, luidt als volgt „Met de autoriteit, welke ik ontleen aan het lijden onder den last van een oorlog van drie jaar voor de bevrijding van ons vaderland, richt lk mij tot de landen, die verantwoordelijk zijn voor het ontketenen van de catastrophe, welke zonder precedent is in de geschiedenis, opdat de volken ge spaard blijven voor het droeve treurspel, dat de Spanjaarden heeft getroffen, die zich niet vrijwillig wilden beperken in het gebruik van de verschrikkelijke middelen van vernieling, welke in een nieuwen oorlog nog verhonderdvoudigd zullen worden. Het is een groote verantwoordelijkheid een con flict uit te breiden over zeeën en landen, welke verwijderd liggen van den huldigen oorlogshaard, zonder dringende redenen. De uitbreiding hiervon zonder nut voor de oor logvoerenden zal in de wereld een groote, een onmetelijke wanorde brengen ln de wereldeconomie en een onberekenbaar ver lies aan rijkdommen veroorzaken, boven- j dien zal de handel worden lamgelegd, het geen grooten terugslag zal hebben op de lagere klassen der bevolking. Hoe meer de oorlog zich uitbreidt, des te meer ontstaan kiemen voor nieuwe oorlogen. Ik doe der halve een beroep op het gevoel van verant - woordelijkheid van de regeeringen, opdat alle pogingen worden gedaan om het hui dige conflict te localiseeren" De Zuid-Afrikaansche minister-president Hertzog heeft gisteren in het parlement de volgende verklaring afgelegd over de te volgen politiek: ..De bestaande betrekkingen tusschen de Unie van Zuid-Afrika en de verschillende oorlogvoerende landen zuilen ongewijzigd blijven en voortduren alsof geen oorlog werd gevoerd, met dien verstande echter, dat de bestaande betrekkingen en verplich tingen tusschen de Unie en Groot-Brit- tannië of eenig ander lid van het Britsche Gemeenebest van naties in zooverre der gelijke verplichtingen of betrekkingen voortvloeien uit contractueele verbintenis sen betreffende de vlootbasis te Simons- town of uit het lidmaatschap van den Vol kenbond, of zooverre dergelijke betrekkin gen en verplichtingen impliciet voortvloeien uit de vrije verbinding der Unie met andere leden van het Britsche Gemeenebest van naties onverzwakt zullen voortduren en gehandhaafd worden door de Unie en dat het niemand veroorloofd zal worden gebruik te maken van gebied der Unie om iets te doen, dat oo eenigerlei wijze die betrekkin gen of verplichtingen zou kunnen benadee- len". Te Hongkong, in Canada en in Tanganyika zijn de Duitschers geïnterneerd. Tientallen Duitsch-Joodsche vluchtelin gen te Sjanghai hebben zich gisteren ver drongen voor de Britsche en Fransche con sulaten om zich aan te melden voor den dienst te velde tegen Duitschland. De auto riteiten hebben slechts hun namen geno teerd. Intusschen hebben honderden Engelschen vrijwillig hun diensten aangeboden voor on middellijke dienstneming. Duitschers, die in de Fransche concessie wonen, wordt toege staan daar te blijven zonder te worden ge ïnterneerd. Zij zijr echter gewaarschuwd, dat zij ordelijk en rustig moeten zijn. Duit sche passagiers aan boord van Britsche sche pen ln wateren van het Verre Oosten krij gen geen van allen verlof tot ontscheping, behalve in Britsche havens waar zij worden geïnterneerd, ,,De door het nationaal-socialistische Duitschland aan Groot-Brittannië opge drongen oorlog vormt ook onze strijd" zoo wordt gezegd in een te Jeruzalem uitgege ven verklaring van het Joodsche agentschap voor Palestina. De verklaring zegt o.m. nog: „Allen bij stand, die wij aan het Britsche leger en het Britsche volk kunnen geven, zullen wij be reidwillig verleenen." VIA NEDERLAND. De ambassadeurs van Groot-Brittannië en Frankrijk zijn gisteren uit Berlijn vertrok ken naar Nederland. Vla Oldenzaal zijn zij doorgereisd. Op het laatste oogenblik hebben de Duit sche autoriteiten niet toegestaan, dat de ambassadeurs naar België zouden gaan. Ook de Duitsche gezant te Parijs is via Oldsnzaal naar Berlijn gegaan. De hertog en de hertogin van Windsor hebben den wensch te kennen gegeven naar Engeland terug te keeren, ten einde zich ter beschikking te stellen van Groot-Brittannië. Zij wachten op antwoord van Londen. MEXICO'S ARBEIDERS TEGEN HITLER. De voorzitter van den bond van Mexi- caansche arbeiders, die tevens president van den bond van Latijnsch-Amerikaansche ar beiders ls, welke meer dan tien millioen leden heeft, heeft verklaard: „In#dezen oor log kan er geen neutraliteit van Mexico zijn. Mexico zal tegen het nationaal-socialisme den strijd aanbinden. Het zou dwaas zijn te denken, dat Mexico Duitschland onmiddel lijk den oorlog zal verklaren, maar ik twijfel er geen oogenblik aan, dat het dit zal doen". Hij voegde hieraan toe: „De verantwoor delijkheid voor den oorlog rust op het Nazi- regiem. Het is de plicht van alle arbeiders ter wereld materieel en moreel te helpen bij de vernietiging van het nationaal-socialisme als regeeringssysteem". Hij heeft het Ameri kaansche comité van industrieele organisa ties verzocht in dezelfde richting te werken. Het bestuur van het Mexicaansche vakver bond heeft een reeks maatregelen genomen om de ravitailleering van Duitschland te bemoeilijken en zich te beveiligen tegen sabotage van nationaal-socialistische agen ten in Mexico. President Cardenas heeft echter de neutraliteit van Mexico afgekondigd. In antwoord op een in het Lagerhuis ge stelde vraag betreffende het incident met het passagiersschip Athenia, verklaarde Churchill, die bij zijn eerste optreden als eerste Lord van de admiraliteit gisteravond door het Huis luide en langdurig werd toe gejuicht, dat de kapitein van de Athenia Zondagnacht om 1 uur meldde, dat het schip snel zonk. Eenigen van de veertien honderd passagiers, onder wie driehonderd burgers der Vereenigde Staten, bevonden zich toen nog aan boord. Het schip, zoo voegde Churchill hieraan toe, werd zonder de minste waarschuwing getorpedeerd. Het schip was in geen enkel opzicht een hulp- kruiser. In antwoord op een aanvullende vraag, zeide Churchill nog. dat het zeker was dat de Athenia zonder de minste waar schuwing getorpedeerd werd onder omstan digheden. welke alle landen der wereld, in clusief Duitschland zelf, aan het einde van het vorige jaar als onmenschelijk hebben gekenmerkt In het Hoogerhuis heeft Lord Stanhope gezegd, dat het oorlogskabinet de omstan digheden van het torpedeeren van de Athe nia prompt en nauwkeurig zou onderzoe ken. Wanneer als vastgesteld mag worden aangenomen, dat een Duitsche torpedo de I ramp veroorzaakt had. dan moest spr. er op wijzen, dat Hitler bij de opzegging van het Duitsch-Engelsche vlootverdrag de bepalin gen voor het gebruik van duikbooten in oor logstijd had laten voortbestaan, zoodat hij thans opnieuw een plechtige belofte zou hebben geschonden. Lord Maugham, de vorige Lord-kanselier, zeide dat onder juristen de algemeene opi nie heerscht, dat het torpedeeren van koop vaardijschepen zonder waarschuwing en zonder de veiligheid van passagiers en be manning te zorgen gelijk staat met een daad van zeeroof Het Engelsche ministerie van voorlichting verklaart in verband met het Duitsche be richt, dat de Athenia waarschijnlijk op een mijn is geloopen, dat de admiraliteit mede deelt, dat geen Britsche mijnen in dat ge bied gelegd zijn. Het ministerie van voorlichting deelt ver der mede. dat ongeveer 430 overlevenden van de Athenia zich aan boord bevinden van den Noorschen stoomer Knut Nelson, die op weg is naar Galway in den Ierschen Vrij staat, welks regeering voorbereidingen treft om hen te ontvangen Volgens een officieus bericht uit Berlijn wordt van goed ingelichte zijde medege deeld, dat de staatssecretaris van buiten landsche zaken von Weizsacker den Ameri- kaanschen zaakgelastigde heeft ontvangen, wlen hij mededeelde, dat Duitsche zee strijdkrachten bij den aanslag op het s.s. „Athenia" niet betrokken kunnen zijn. Ver der wees de staatssecretaris er op, dat de Duitsche zeestrijdkrachten strenge instruc tie hebben zich aan de regelen van het prijsrecht te houden. Uit Glasgow werd nog vernomen dat zich 34 personen van Duitsche nationaliteit aan boord van de „Athenia" bevonden. Tevens wérd gemeld dat 75°/o van de 1400 passa giers vrouwen en kinderen waren. Kardinaal Verdier heeft verklaard, dat het torpedeeren van de „Athenia" alle men- schen ter wereld treft, wier leven thans niet meer veilig ls. Het toont eens te meer, dat de huidige strijd werkelijk de bescha ving tot inzet heeft. De Amerikaansche marinecommissie deelt mede, dat zij bericht heeft ontvangen, dat acht overlevenden van de „Athenia" door het Amerikaansche vrachtschip „City of Flint" aan boord zijn genomen. Allen zijn ernstig gewond. Op de vraag of de Vereenigde Staten een protest zouden indienen ln verband met het tot zinken brengen van de Athenia. is in het staatsdepartement verklaard, dat de ontwikkelingen nauwkeurig worden gade geslagen, maar dat het eenigen tijd zal duren, alvorens alle inlichtingen zouden zijn ontvangen. Bij hun terugkeer zullen de geredden worden ondervraagd, waarna een beslissing zal worden genomen. Na een kabinetszitting, die twee uur duurde, heeft de Amerikaansche staatsse cretaris van Marine, Edison, aan de pers verklaard, dat hij de middelen bestudeerde, waardoor schepen, die Amerikaansche vluchtelingen uit Europa huiswaarts bren gen, beschermd kunnen worden. Hij wilde de mogelijkheid onder het oog zien, Ameri kaansche oorlogsschepen langs de scheep vaartroute over den Atlantischen Oceaan te stationneeren om Amerikaansche sche pen of andere schepen, die Amerikanen vervoeren, te beschermen. Heden zal waarschijnlijk een beslissing worden geno men. In een onderhoud met diverse persver tegenwoordigers is hedenmorgen te Den Haag aan den Engelsche gezant, sir Nevile Bland, gevraagd hoe hij dacht over het vliegen van Engelsche vliegtuigen boven ons land. In zijn antwoord op deze vraag zeide hij. dat het bericht, dat dit gebeurd zou zijn, zulks was hem telefonisch medegedeeld door den heer Snouck Hurgronje van het departement van buitenlandsche zaken hem niet onaangenamer verrast had dan de Nederlandsche Journalisten. „Ik kon het eerst niet gelooven, omdat onze militaire vliegers de strengste instructies hebben ge kregen om de Nederlandsche neutraliteit te eerbiedigen" De Nederlandsche regeering liet echter niet na met bewijzen te komen en heeft haar gezant te Londen opdracht gegeven de vereischte stappen bij de Brit sche regeering te ondernemen Verder merkte sir Nevile Bland op, dat het zicht voor vliegers ln den nacht van Zondag op Maandag practisch nul was geweest, zoodat een vergissing, mocht deze zich hebben voorgedaan, daardoor wel te verklaren kon zijn. Generaal Smuts drong echter aan op verbreking der betrekkingen met Duitschland en zijn motie daartoe is aangenomen met 8067 stemmen. Een door Hertzog ingediende motie, be helzende, dat de betrekkingen van Zuid- Afrika met de oorlogvoerende mogend heden onveranderd zouden blijven en zou den voortgezet alsof er geen oorlog ware, werd met 8066 stemmen verworpen. Hij voegde hieraan toe: „Mexico is bereid i zich te wijden aan de vestiging van den vrede, de beperking der vijandelijkheden en de vermindering der barbaarsche vernielin gen. De Belgische kabinetsraad heeft besloten den Kamers te verzoeken een buitengewoon crediet van twee milliard franc te vragen, alsmede te verzoeken den koning volmach ten te verleenen om alles te doen, wat noo- dig is, om in .tijd van oorlog te regeeren. Verzocht zal worden de spoed procedure toe te passen. Het Witte Huis te Washington heeft aan gekondigd dat binnen de eerstvolgende 24 uur een proclamatie zal worden uitgegeven, waarin een beroep zal worden gedaan op de neutraliteitswet. Stephen Early, de secretaris van Roose velt, heeft verklaard, dat de proclamatie en de toepassing van de neutraliteitswet gelijk tijdig zullen worden afgekondigd. Early legde den nadruk op het feit. dat zoolang geen ernstig onderzoek omtrent de gevolgen van de toepassing der neutrali teitswet zal zijn gedaan, er geen kwestie zal zijn van het bijeenroepen van het congres 'n buitengewone zitting. De Russische bladen publiceeren een dag order van maarschalk Worosjilof. volkscom missaris voor de defensie, waarbij tot actie ven dienst in het roode leger, de oorlogs marine, de troepen van de grenswacht en van de binnenlandsche wacht, worden opge roepen alle burgers .geboren in 1919 en in de tweede helft van 1918, de burgers, ge boren in 1920 en 1921, die dit jaar van de middelbare scholen gekomen zijn, alsmede de leerlingen dezer scholen die den leeftijd van twintig jaar bereikt hebben. Overeen komstig denzelfden dagorder wordt het af zwaaien der militairen ln de districten Leningrad, Kief, Bielo-Rusland, Moskou en Charkow, een maand uitgesteld. Nadat de gezant, die ln een andere kamer aan de telefoon was geroepen, in de kamer, waar hij de journalisten ontving, was terug gekeerd, deelde hij mede zoojuist door het Foreign Office te zijn opgebeld. Twee pun ten zeide hij vooral duidelijk te willen ma ken over de kwestie van het vliegen van Engelsche piloten boven ons grondgebied (over deze kwestie was het telefoongesprek gevoerd). In de eerste plaats, wanneer voor de Brit sche regeering bewezen ls, dat eenigen van haar vliegers inderdaad boven Nederland hebben gevlogen dan zal de regeering van Zijne Majesteit niet nalaten haar ernstige verontschuldiging aan de Nederlandsche regeering te betuigen. In de tweede plaats hebben de Nederlandsche militaire autori teiten vastgesteld, dat deze vluchten zijn Uitgevoerd telkens door drie machines te zamen. Wanneer dit zoo zou zijn achtte de gezant het uitgesloten, dat Britsche vliegers dit zouden hebben gedaan aangezien de Brit sche vliegers geen opdracht hadden in groepsverband te vliegen maar uitsluitend en alleen opdracht hadden allen afzonder lijk te vliegen. Wanneer dus zou komen vast te staan, dat in den nacht van Zondag op Maandag alleen overtredingen tegen onze onzijdigheid zouden zijn begaan door groe pen van drie vliegtuigen dan zou niet de Britsche maar de andere partij daaraan schuldig moeten zijn. De kwestie is echter nog in onderzoek en een definitieve con clusie is bijgevolg op het oogenblik nog niet te trekken. Op een andere vraag antwoordde de ge zant. dat het hem bekend was dat 6 mil lioen strooibiljetten door Britsche vliegers zijn uitgeworpen. Hij kon niet zeggen of de biljetten, die hier te lande zijn gevonden, dezelfde waren als die door de Britsche vliegers zijn verspreid, aangezien hij geen voorbeeld van een hier gevonden biljet ge zien had. Aan het afleggen van uitdrukkelijke ver klaring, dat Groot-Brittannië onze onzijdig heid zal eerbiedigen, heeft de Britsche re geering nimmer behoefte gehad. „Er is immers niemand uwer, die gelooft, dat mijn land de onzijdigheid van uw land niet in beginsel zou wenschen te eerbiedigen", aldus sir Nevile Bland. In de week van 28 Augustus t/m. 2 Septem ber werden in Nederland 22 faillissementen uit gesproken. Statistiek over Augustus. Noord-Holland <excl. Amsterdam) 23; Am sterdam 22: Zuid-Holland <excl, den Haag en Rotterdam) 15: den Haag 12; Rotterdam Utrecht 13; Gelderland 16; Noord-Brabant 12: Limburg 10: Zeeland 6; Friesland 3: Groningen 3; Drente 1; Overysel 15. Totaal 158 faillisse menten. Totaal vanaf 1 Januari 1939: 1488 faillisse menten. Totaal zelfde tijdvak vorig Jaar: l"00 faillissementen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2