De uitreiking der Rijksdistributiekaarten Het vraagstuk der Leidsche Luch tbescherming LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 4 September 1939 W at ter zake door de gemeente is gedaan secretariaat der N.V.L. Vermoedelijk aanstaande Vrijdag Er worden nog helpers gevraagd. breede kringen der burgerij belangstelling Owtihho rtnrroii tirtrkr lial bestond voor het veelomvattende vraagstuk JSI llnrtf ItUgfll IUUI llfl ,jer luchtbescherming en daarvan getuigde Wij hebben gemeend ons in deze dagen eens op de hoogte te moeten stellen van hetgeen hier ter stede door de gemeente met betrekking tot de bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van luchtaan vallen reeds is tot stand gebracht. Daarbij is ons gebleken, dat geleidelijk aan de organisatie van de 1 uchtbescher- ming haar beslag krijgt. Een kort overzicht van de maatregelen, welke reeds genomen zijn of staan te wor den genomen, laten wij. ter informatie van onze lezers, hieronder volgen. Waarschuwing en alarmeering. In den loop van deze week zullen op acht punten in de stad sirenen, waarmede de be volking tegen luchtaanvallen kan worden gewaarschuwd, worden aangebracht. De thans nog ontbrekende tien zullen onmid dellijk na ontvangst worden opgesteld. Brandweer. Naast de algemeene brandweer bezit de gemeente thans 6 babyspulten, welk aantal zeer spoedig met 5 zal worden uitgebreid. Deze babyspuiten zullen worden gestation- neerd ln de 11 wijken, waarin de gemeente met het oog op de luchtbescherming Is ver deeld. Een aantal slangenwagens, dienende voor eerste hulp in een of meer huizenblokken, is aangeschaft. Een vrijwillige brandweer-hulpdienst is grootendeels opgeleid. Geneeskundige Dienst. Een aantal geneeskundige posten is ge reed. Medisch en verplegend personeel is beschikbaar; het materieel, bestaande o.a. uit brancards, verbandmiddelen, medicij nen en middelen voor gaszieken is voor handen. Het personeel voor de hulpposten is groo tendeels opgeleid. Gasverkenningsdienst. Reeds eenige maanden is personeel van de polltiebrandweer voor dezen dienst in opleiding. In een achttal apotheken, ver spreid over de gemeente, zullen laboratoria worden ingericht voor onderzoek van strijd gassen. Met de opleiding van personeel voor die laboratoria is bereids aangevangen. Ontsmettingsdienst. Voor de zes te vormen ploegen voor ont smetting van door gas besmet onroerend goed is het materieel aanwezig of in bestel ling; voor eerste behoefte is chloorkalk in geslagen. Een kern van de ploegen is aan wezig. die met vrijwilligers zal worden aan gevuld. (Op last der Regeering is nog geen beschermende kleeding aangeschaft, zoo lang geen betrouwbaar materiaal voorra dig is). Opruimings- en herstellingsdienst. Gevormd zijn kernen van 11 opruimings- ploegen. benevens van 3 wegen- en 1 brug- genherstellingsploeg. Evenzoo kernen van 11 gecombineerde ploegen voor herstel van water-, gas- en electrische leidingen. Openbare schuilplaatsen. In gereedheid worden gebracht: een gedeelte van den kelder van het nieuwe Stadhuis; een gedeelte van den kelder van het voorm. Acad. Ziekenhuis aan de Steenstr.; een gedeelte van den kelder van de Ambachtsschool een gedeelte van den kelder van het Geologisch laboratorium aan de Garen- markt: de kelder van de Havenbrug. Het onderzoek naar meer geschikte kel ders wordt voortgezet. Besteld zijn 100 m. betonnen schuilloop- graaf voor 500700 personen. Bovendien is hout in voorraad voor meer dere schuilloopgraven. indien niet voldoen de geschikte kelderruimte beschikbaar zal blijken te zijn. De schuilkelders en loopgraven zijn be stemd voor zich op straat bevindend pu bliek. dat niet tijdig een onderdak kan vin den. Verduistering. Pl.m. 300 richtlampen zijn besteld en worden geleidelijk afgeleverd. Het is de be doeling ze te plaatsen langs hoofdverkeers wegen, waar stoepranden zijn gewit; dit witten kan zoo noodig in een volgend sta dium worden uitgebreid, ook van boomen langs de singels. Centrale Post. Tenslotte wordt de kelder van het perceel Zonneveldstraat 15. waarin de centrale post van den luchtbeschermingsdienst zal worden ondergebracht, bom-, scherf- en gaSvrij gemaakt. De afgeloopen dagen van voortdurende oorlogsdreiging en acuut oorlogsgevaar zijn, zooals zich laat begrijpen, voor het secreta riaat der Ned. Ver. voor Luchtbescherming in onze stad bijzonder druk geweest. Weliswaar heeft dit secretariaat blijkens schier dagelijks herhaalde mededeelingen in ons Blad zich reeds gedurende langer dan een jaar beschikbaar gesteld voor het ver strekken van alle mogelijke gewenschte in lichtingen op het gebied der luchtbescher ming, doch de ervaring heeft helaas in dat jaar ook geleerd, dat van deze geboden ge legenheid vooral dan gebruik werd gemaakt, wanneer de internationale toestand zich dermate toespitste, dat oorlogsgevaar nabij scheen en men het tegenover zichzelf en zijn naaste omgeving niet langer verantwoord achtte beveiligingsmaatregelen achterwege te laten. Dit geldt natuurlijk lang niet voor allen: het drukke bezoek aan de Luchtbescher mingstentoonstelling ,.Als het om men- schenlevens gaatin de Stadsgehoor zaal heeft overduidelijk bewezen, dat er in eveneens het vrij groote aantal Leidsche mannen en vrouwen, dat gehoor schonk aan de herhaalde oproepen van het bestuur om zich beschikbaar te stellen voor het vervul len van vrijwilligersdiensten en bereid was daarvoor een opleiding te volgen, hetzij voor de brandweer of de Eerste Hulp bij Ongeluk ken. hetzij voor andere nuttige en nood zakelijke functies. Maar in verhouding tot het groote belang van een goedwerkenden Luchtbeschermings dienst en het inwonertal onzer stad, bleef hun aantal beneden het gewenschte mini mum. De oorlogsdreiging van September 1938 en Paschen 1939 deed velen ertoe besluiten als vrijwilliger toe te treden of in de eigen omgeving beschermende maatregelen te nemen, waarbij in vele gevallen dankbaar gebruik werd gemaakt van de voorlichting van het secretariaat. Maar zoodra was niet de toestand weer wat rustiger geworden of het aantal aanmeldingen en verzoeken om advies liep hard terug. De jongste internationale verwikkelingen hebben hier dezelfde uitwerking, maar in nog verhoogde mate. gehad. Toen de voormobilisatie werd afgekondigd, beschouwde het bestuur van de N.V.L. het als zijn eerste plicht de bevolking nogmaals zoo uitgebreid mogelijk op de hoogte te stel len van de gevaren, welke haar ingeval van een oorlog uit de lucht kunnen bedreigen, zoomede van de maatregelen, welke zij in de naaste omgeving ter bescherming van het eigen gezin kan nemen. Het beeft daaraan uitvoering gege ven in den vorm van een circulaire, welke Zaterdag j.l. in een oplage van 20.000 exemplaren huis aan huis is be zorgd en waarin tal van practische aan wijzingen werden gegeven op welke wijze men zich op de meest doeltreffen de en minst kostbare manier kan be veiligen. Wij geven dringend in overweging deze circulaire goed te bewaren. Een tweede taak, waarvoor het bestuur zich gesteld zag was om in den kortst moge lijken tijd voldoende instructeurs te vinden, die bereid en in staat waren zich te belas ten met de opleiding van de vrijwillgers, die zich na de oproepen in de bladen, ten getale van eenige honderden aanmelden. Te dien einde werden tal van spoedcur sussen georganiseerd voor de vorming van kaderploegen. Een 150-tal onderwijzers stelde zich hier voor spontaan beschikbaar. Een derde moeilijkheid vormde het tekort aan hulpkrachten voor de uitvoering van vele veiligheidsmaatregelen, welk mede ontstond als gevolg van het feit, dat vele burgers onder de wapenen waren ge roepen. In dit opzicht hebben de Leidsche padvin ders voortreffelijk werk verricht. Büna driehonderd padvinders zijn dagen achtereen van den vroegen mor gen tot den laten avond druk in de weer geweest met het vullen van zandzakken ter bescherming van musea, laboratoria, ziekenhuizen, de universiteit en diverse gemeentegebouwen, zoomede bij de rondbezorging van de distributiekaarten, waarbij ook vele onderwijzers daad werkelijke hulp hebben geboden. Daarnaast werd het secretariaat over stelpt met schriftelijke en telefonische aan vragen om onmiddellijke voorlichting, waar bij men liefst a la minute geholpen wensch- te te worden. Dagelijks kwamen liefst 300 telefoontjes binnen, zoodat het bureau permanent met vier man moest worden bezet, niet alleen tot het beantwoorden der draadgesprekken maar ook voor het verstrekken van inlich tingen betreffende het maken van schuil loopgraven, van schuilkelders, aanvragen van gasmaskers er werden er in de afge loopen dagen ongeveer 400 aangevraagd! en over de organisatie van wijk- en buurt diensten. Het spreekt vanzelf, dat de secretaris en zijn staf er ook in ettelijke gevallen op uit trokken om ter plaatse, waar zulks gevraagd werd, van advies te dienen. Zaterdagmiddag heeft de adjunct-direc teur van gemeentewerken, ir. D. Bóogerd in de groote collegezaal van het Kamerlingh- Onnes-laboratorium voor een vrij groot aan tal architecten, aannemers en andere bouw kundigen een met lantaarnplaatjes verdui delijkte uiteenzetting gegeven over de tech nische inrichting van schuilkelders en -loop graven. Vanzelfsprekend is dit geheele complex van maatregelen ten uitvoer gebracht in overleg en innige samenwerking met het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. Uit den aard der zaak staat dit alles ge heel los van hetgeen met betrekking tot de luchtbesehermingsvraagstuk momenteel van gemeentewege wordt gedaan en voorbereid, zooals het inrichten van openbare schuil plaatsen. het verzamelen van gegevens over de beschikbare kelderruimte bij particulie ren, het maken van schuilloopgraven e.d. Wij meenden evenwel goed te doen door deze opsomming de burgerij een overzicht te geven van hetgeen ter zake in de laatste dagen is gedaan. Moge zij tevens voor velen een aan sporing zijn om zijn krachten mede be schikbaar te stellen voor het algemeen belang. De secretaris, de heer D. C. Kok, Ra penburg 9, kan nog vele medewerkers gebruiken. Foto Van Vlie^ zijn In de Stedelijke Werkinrichting in de opgenomen week opgenomen: Maandag 28 Augustus 43. Dinsdag 29 Augustus 42. Woensdag 30 Augustus 43, Donderdag 31 Augustus 42, Vrijdag 1 Sep tember 42. Zaterdag 2 September 41 vol- tekort wassen personen. Totaal 253 personen. De Leidsche padvinders hebben zich dezer dagen bijzonder verdienstelijk gemaakt door op verschillend gebied hulpdiensten te verrichten. Hierboven ziet men padvinders en zeeverkenners op het terrein der Gem. Hulpwerf bezig met het vullen van zand zakken ten behoeve van de bescherming der gemeentegebouwen. BLOEMISTEN VEREENIG1NG „DOOR EENDRACHT VERBONDEN" Uitslag van den kweekwedstrijd. Zaterdagmiddag hield de Leidsche Tui niers- en Bloemisten-vereeniging „Door Eendracht Verbonden" haar jaarlijksche tentoonstelling van de door haar leden gekweekte stekplantn De inzending en de kwaliteit waren dit jaar boven alle verwachting. De jury. bestaande uit de heeren Joh. Jonker en Jan Kriest Jz. ken den de volgende prijzen toe: Vaklieden met glas: M. Galjaard le prijs met wisselplaquette, J. v. d. Berg 3e prijs. Vaklieden zonder glas: A. Zwart le prijs Tulnkweekers pariculieren met glas: W. Dool, le prijs met lof der jury tevens den wisselbeker: T Ouwerkerk 3e prijs. Tuinkweekers particulieren: Th. G. Buis le prijs, J. de Keuning 2e prijs, A. Klink hamer en J. de Jager 3e prijs. Vensterkweekers particulieren: A de Bruin, le prijs, C. Lens 3e prijs en H. S. d. Heyden 4e prijs. De tentoonstelling werd gehouden in den tuin van „Oud-Hortuszicht". HERVATTING VAN DEN TREINENLOOP. Nadat twee dagen het station voor het reizigersverkeer gesloten was geweest, werd gistermorgen het station heropend en liepen de treinen weer volgens de be perkte dienstregeling „Op hoog bevel". De treinen, vooral die in de richting Utrecht, waren zeer druk bezet, zoodat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. De beperkte dienstregeling tusschen Den Haag-Leiden-Amsterdam werd door auto busdiensten aangevuld. Op uitnoodiging van den directeur van het Distributie-bureau, dr. J. J. van Eek, kwam hedenmorgen een hon derdtal dames en heeren in de kleine Stadsgehoorzaal bijeen, teneinde te worden ingelicht over de aanstaande uitreiking van Rijks-distributiekaar ten, waarop men, wanneer de distribu tie-regeling eenmaal in werking treedt, de onderscheidene kaarten voor de verschillende levensbehoeften in ont vangst zal kunnen nemen. Uitvoerig zette spr. het doel der bijeen komst uiteen. In den loop van deze week, waarschijnlijk op Vrijdag (misschien ook Donderdag» moeten de Rijksdistributie kaarten onder de bevolking van Leiden worden uitgedeeld en wel gezinsgewijze. Aangezien er ongeveer 18000 grootere en kleinere gezinnen te Leiden wonen, zullen ongeveer evenveel personen het hun toe komende in ontvangst moeten nemen. Dit lijkt zeer eenvoudig, maar in werke lijkheid is het niet zoo simpel. Rekent men voor elke afgifte een minuut, dan zijn er dus 18000 minuten of 360 uren of onge veer 40 werkdagen van 8 uur mee gemoeid. Groote decentralisatie is hier het eenige middel om naar behooren in één dag klaar te komen, ongeveer op de wijze als bij de stemmingen voor de Tweede Kamer e.d. Nu doen zich daarbij eenige moeilijkhe den voor: 1. Localiteiten. Het zou voor de hand liggen om als dis tributie-posten dezelfde plaatsen te kiezen als voor de gewone stem bureaux. Dit gaat echter niet, omdat vele scholen door militairen zijn bezet en die, welke nog niet bezet zijn, dit ieder oogenblik kunnen wor den. zcodat scholen geen voldoende be drijfszekerheid geven. Andere openbare ge bouwen zijn te gering in aantal en/of lig gen op onderling te geringen afstand. Spr. heeft daarom een beroep gedaan op de medewerking van de Leidsche winke liers om hun winkel, voor een deel, gedu rende één dag ter beschikking te stellen en het verheugt hem te kunnen zeggen, dat talrijke winkeliers aan dit verzoek hebben voldaan. Daaruit moest een keuze worden gedaan en spr. beschikt thans over meer dan 40 plaatsen, de een meer. de ander minder geschikt, waai* een distributie- post kan worden .gevestigd. 2. De tweede moeilijkheid was het vin den van een voldoende aantal geschikte personen, die bij deze distributie zouden willen helpen. Het is zeer gemakkelijk in dezen tijd hulpkrachten te krijgen, maar geschikte hulpkrachten kan men niet één, twee, drie bijeen krijgen, omdat voor het te verrichten werk verantwoordelijkheids gevoel en een zekere intelligentie noodig zijn. Nu beschikte de secretaris van de afd. Leiden van de Ned. Vereen, van Luchtbe scherming over een aantal adressen van onderwijzers en onderwijzeressen, die zich bereid hadden verklaard aan de vereeni- ging hun daadwerkelijke medewerking op verschillend gebied te verleenen. Met groo te bereidwilligheid stelde de heer Kok deze adressen ter beschikking en het gevolg is geweest, dat zij allen een oproep hebben ontvangen om hier aanwezig te zijn. Aan de medewerking van den heer Rosenburg dankt spr. een tweede groep vrijwilligers, nJ. die van het pas opgerichte bureauvoor vrijwillige hulpverleening. Spr. zet daarna uiteen wat van de aan wezigen wordt verlangd. Er worden in Lei den dus ongeveer 40 distributieposten ge vestigd, die elk moeten worden bezet door twee personen. Hiervoor zijn dus 80 per sonen noodig. Verder moet worden ge zorgd voor een aflossing op koffietijd, waarvoor wederom 40 personen worden vereischt. Eindelijk moet er nog een re serve zijn van 10 a 20 personen, om te voorzien in onverwacht uitvallende perso nen, zoodat in het geheel een kleine 150 personen worden noodig geacht. Spr. deel de mede, dat op ieder tafeltje briefkaar ten gereed lagen, waarop men zich voor de hulpverleening kon opgeven. De taak welke door iedere post moet worden vervuld, is de volgende: 1. Ieder zorgt te 8 uur 's morgens aan wezig te zijn op de hem of haar aange wezen distributie-post en installeert zich aldaar aan een gereed staand tafeltje. 2. Te ongeveer 8.15 uur brengt een pad vinder aan de post een aantal gewone distributiekaarten en een kleiner aantal van dezelfde kaarten, gemerkt „hoofd". Deze kaarten zijn door de goede zorgen der Vrijw. Vrouwelijke Hulpverleening ver pakt in bundels van honderd. De pad vinder krijgt voor de aflevering een ont vangstbewijs. 3. Te 8.30 uur wordt de post geopend. 4. Een ieder, die zich aanmeldt moet een vooraf onderteekend ontvangbewijs over leggen. Hij geeft dit aan een der kaart- uitdeelers, die zich overtuigt, dat de hand- teekening aanwezig is en dat het cijfer, dat onder aan de kaart geschreven staat, niet is veranderd. Als alles in orde is, leest hij dit getal hardop voor. geeft het ont vangbewijs aan zijn collega, telt één hoofdkaart en het goede aantal andere kaarten van de bundels af, tezamen dus het aantal dat op het ontvangbewijs staat aangegeven), geeft dit bundeltje ook aan zijn collega, die het aantal controleert, in een enveloppe stopt en het aan den be zoeker overhandigt. Het ontvangbewijs wordt ingehouden. Kaarten zonder handteekening zijn niet geldig. Deze personen moeten wor den teruggewezen. Is de aanbieder hij of zij, op wiens naam het ontvangbe wijs staat, dan kan, als de tijd het toe laat, ter plaatse geteekend worden. Anders in geen geval. Kaarten, waarop het aangegeven aantal is veranderd, ook zelfs wanneer het is verminderd, worden onherroepelijk ingehouden en afzonderlijk bewaard. Eén persoon mag meerdere ontvangbewijzen inleve ren en daarop kaarten ontvangen met een maximum van drie. Reclames en afwijkende gevallen moeten worden verwezen naar Stille Rijn 3, eerste ver dieping. In geen geval kan daaraan op de posten aandacht worden geschon ken. Onder alle omstandigheden moet het aantal kaarten worden verstrekt, dat op het ontvangbewijs staat aangegeven. Alle posten worden om vijf uur ge sloten. Het is niet geoorloofd na dit tijd stip nog kaarten af te geven. Spr. gaf hierna een opsomming van ver schillende zaken, welke uitsluitend van belang waren voor degenen, die de distri butieposten bezetten. Dr. Van Eek deed daarbij een ernstig beroep op de burgerij om zich niet gelijk tijdig 's morgens om 9 uur aan de posten te vervoegen en zich zooveel mogelijk des middags voor 4 uur van kaarten te voor zien. Er wordt nog een aantal medewer kers gevraagd. Wie er voor voelt een distributiepost te bezetten, gelieve zich onverwijld schriftelijk te melden aan het adres Oude-Rijn hoek Pelikaan straat. CHR. NAT. VAKVERBOND. Kadervergadering van de Chr. Vakbeweging. In het gebouw voor Chr. Soc. Belangen werd Zaterdagmiddag een z.g.n. kaderver gadering van de Chr. Vakbeweging ge houden. Een groot aantal bestuursleden uit Lei den en omliggende gemeenten bezocht deze bijeenkomst, welke geleid werd door den heer L. Vermeulen, lid van het H. B. van het Chr. Nat. Vakverbond. De heer Elsinga, voorzitter van den Chr. Bond van Voedings- en Genotmid delen besprak uitvoerig de taak van de christelijke besturenbonden, welke de Cen trales zijn van de plaatselijke afdeelings- besturen. De chr. vakbeweging moet be kendheid in de plaatsen onzer inwoning hebben. Er moet met de chr. vereenigin- gen een voortdurend contact zijn, dit is, aldus spr., een levensbelang. Vanzelfsprekend moet er tusschen de resp, afdeelingen en de chr. besturenbon den regelmatig contact zijn. Het practische en het speciale werk moet gemeenschapswerk zijn. Daarvoor is sociale scholing noodig. De studieclubs zijn voor deze scholing aanbevolen, evenals het leven van het orgaan van het C. N. V. Groote en kleine vraagstukkken vragen de aandacht van onze vertegenwoordigers. Onder leiding van de Chr. Besturenbon den, gesteund door het C.N.V., moeten deze vraagstukken tot oplossing gebracht wor den. De propaganda voor de Chr. Vakbewe ging moet met kracht worden aangevat. Dit moet niet alleen in de November- maand geschieden, doch regelmatig en met overleg. Na de pauze werd er gelegenheid voor bespreking gegeven, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. DE WERKLOOSHEID. By den gemeentelijken dienst voor sociale "aken stonden ingeschreven: Aardewerk enz.: steenfabr.arb. 16. Totaal 16. Boekdrukkerij, enz.: boekdrukkers 4. fotogra fen 3. hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 15, steendrukkers 2. Totaal 27, Bouwbedrijven, enz.: behangers 16, bagger- lieden 2. betonvlechters 18, betonwerkers 11, glazenwasschers 2, granietwerkers 3. grondwer kers 22. metselaars 62. opperlieden 29. schilders 62, sloopers 7. steenhouwers 6, straatmakers 3, hulp-straatmakers 4. stucadoors. witters 28, timmerlieden 69, uitvoerders 3, voegers 13, ong. bouwvakarb. 1. Totaal 361. Chem. Nijverheid: lab. bedienden 1, vuur werkmakers 1, zeepfabr. arb. 2. Totaal 4. Houtbewerkers: Houtbewerkers 15, kistenma kers 2. lijstenmakers 2, mandenmakers 1, meu belstoffeerders 10. meubelmakers 11. politoer- ders 2, ong. fabr.arb. 7. Totaal 50. Kleeding enz. beddenmakers 2, bleekers 7, kleermakers 75. Totaal 84. Leder, enz.: schoenmakers 9, vellenblooters 2. Totaal 11. Metaalnijverheid: bankwerkers 32. blikbewer- kers 6. burgersmeden 6. electriciens 14. gasfit ters 3. instrumentmakers 1, kettingsmeden 6. klinkers 3. koperslagers 2. loodgieters 4. ma chinisten 3. metaalboorders 3, metaaldraaiers 1, metaalslijpers 2. metaalzagers 1, monteurs 11, pianostemmers 1, polijsters 1. ponsers 2, rijwiel herstellers 6, scheepstimmerlieden 2, stokers 4, tegenhouders 3. voorslaanders 5, voorwarmers 1. vuurwerkers 2. wagenmakers 3. ijzerwerkers 14. zand vormers 3, zilversmeden 1. ong. arbeiders 16. Totaal 162. Papier, enz.: boekbinders 16. Totaal 16. Textielnijverheid: hekelaars 2, katoendrukkers 9, kluwers e.a. 2, luikers 2, plaatsnijders 4, spin ners 11, staaldraaddraaiers 4, strijkers 1, wevers 37. wolbewerkers 16. ong. textielarb. 25. Totaal 113. Voedings-genotmiddelen: bakkers 35. siga renmakers 8, sig.strippers 2. slagers 19. suiker werkers 9, wijnkoopersknechten 4, zuivelberei- ders 2. ong. fabr. arb. 13. Totaal 92. Landbouwbedrijven: bloemisten 9. landarbei ders 6, tuinlieden 11. warmoeziers 6, ong. land arbeiders 1. Totaal 33. Handel: etaleurs 4, lompensorteerders 8. raa- gazijnknechten 30. reizigers, colp. 29. winkelbe dienden 19. Totaal 90. Verkeerswezen: emballeurs 1. chauffeurs 29, exp. knechten 6. koetsiers 6. kellners 21. koks 1. loopknechten 17, schippers 18, spoor- en tram- pers. 17, transportarbeiders 16. Totaal 132. Verz. en bankwezen: incasseerders 13. Tot. 13. Vrije beroepen: bedrijfsleiders 5, kantoorper soneel 48, musici 3, teekenaars 6, werkmeesters 5. Totaal 67, Ongeschoolden handarb.: losse arbeiders 170. Totaal 170. Huiselijke diensten: huispersoneel 8, verple gers 2, Totaal 10. Pers. (geen handarb.) zonder voorkeur v. be roep 19. Totaal 19. A.V.O. 6. Totaal 6. Vrouwen: analysten 2. biologen 1, naaisters 8, winkeljuffrouwen 9. kantoorbedienden 42. ver pleegsters 2, bedrijfsleidsters 2. tandartsass. onderwijzeressen 3, ass. en huishoudsters IJ- kinderjuffrouwen 1. dagmeisjes 3, dienstboden j. werksters 35, fabr. arbeidsters 4. A.V.O. Tot? al 129. Alg. totaal 1605 1 Sept. 1938 3777 2 Sept. 1937 4065 Ben. 14 ged. werkloozen en 1539 in werkver schaffing. '4—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8