Maatregelen in mobilisatietijd LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 4 September 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS /CHEEP/ AA,, TJUNCENr1 Staat van Oorlog Geneesmiddel IK Ui Dl TEGEN HUIDAANDOENINGEN WEERBERICHT. Buitengewoon crediet Wijziging van de Beurswet Steenkoolvoorziening gewaarborgd De Indische dienstplichtigen Bewijzen van vrijen doortochl voor burgerautomobielen Regeling zaaigranen Vervoer en aflevering van zaden en voedingsmiddelen Wegenbelasting wordt terugbetaald Personeeie belasting van gevorderde motorrijtuigen Vet voorziening baart AGENDA geen zorg Voorziening van veevoeder Weest zuinig met benzine LUCHTVAART VRAGENRUBRIEK Rolt. Lloyd BANTAM, uitr., pass. 1 Sept. Point de Galle KOTA INTEN. 2 Sept. v. Batavia n. R'dam. Java—New York Lyn PALEMBANG, 2 Sept. van Batavia n. New York. RotterdamZ. Amerika Ltfn ALUDRA. thuisr.. pass. 1 Sept. Finisterre. HollandO. Ailë Lijn GROOTEKERK. thuisr.. 1 Sept. van Colombo. ZUIDER- KERK, thuisr.. 1 Sept. v. Casablanca. Holland—Australië Ltfn ABBEKERK. ultr.. 1 Sept. v. Colombo. Kon. Ned. Stoomb. MU. CALYPSO. 1 Sept. v. New York n. W. Indlë MEROPE. 2 Sept. v. Amst. n. Kopenhagen HEBE. 2 Sept, van Amst. n. Kopenhagen NOTOS, 2 van Amst. n. W. Indlë. Kon. Holl. Lloyd AMSTELLAND. 2 Sept. v. Hamburg te Amst. WESTLAND, 1 Sept. van B. Aires n. Montevideo. MU. Nederland POELAÜ ROEBIAH, 2 Sept. van Amst. n. Java. HollandAmerika LUn NOORDAM. 2 Sept. van R'dam n. New York PENNLAND. 2 Sept. van New York n. Antwerpen WES- TERNLAND. 2 Sept. v. Antwerpen naar New York. Diverse Stoomvaartberichten MARK. 2 Sept. v. Oulu n. R'dam AMSTEL, n. Dordrecht, pass. 1 Sept. Kopenhagen HUDSON, sleep boot. Algiers n. Beira. 1 Sept. van P. Said ROODE ZEE. sleepboot, was 30 Aug. op 19 gr. 13 min. N.B. en 39 gr. 13 min. O.L. TOWA, 1 Sept. van B. Aires n. Rosario TUVA, 1 Sept. v. B. Aires n. Montevideo ST. ANN ALAND. 31 Aug. op de Tyne SCHOKLAND. 2 Sept. te Harlingen WICKENBURGH. 2 Sept. te Antwerpen ARY. 27 Aug. v. Marseille te Lissabon EMMAPLEIN, pass. 30 Aug. Las Palmas; gaat naar St. Vincent v.o. Er Is thans een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend volgens hetwelk de bij Kon Besluit van 1 September verklaarde staat van oorlog voor het geheele grondge bied zal voortduren. D DP. li een heldere vet stof. die diep in de porién doordringt en de ziekte kiemen doodt. Flacon» 75 ct.. i ISO en i. 2.50. 2831 (Ingez. Med.) Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 768. Hedenmiddag 2 uur: 766. BUITENLAND SCH WEEKOVERZICHT. Het zomersche warme weer heeft in onze omgeving voorloopig een einde genomen. Koele maritieme luchtmassa's bereikten hedenmorgen cns land. Na de warmte-on weers van gisteren lag hedenmorgen een front over ons land. dat in den vroegen ocht-end Vlissingen zonder regen passeerde, doch die De Bilt lichten regen gaf en ruimen van den wind. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gedu rende de laatste dagen over de Noorsche zee is gelegen, neemt een weinig in beteekenls af. Het wordt aan de Zuidzijde door de oceaandepressie aangetast. Een tweede maximum ligt over de Oostzee, de Randstaten en Polen. Hier is de luchtdruk nog 6tijgende. Over Italië en het Oostelijke Middellandsahe- Zee-gebied ligt een vlakke depressie, welke in de Povlakte eenigen regen veroorzaakt. In Spanje is de luchtdruk flink gestegen. hier loopt een rug van hoogen luchtdruk oter Frankrijk naar Centraal-Europa, welke een scheiding vormt tusschen de Oceaandepressie en die over Italië. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: zwaarbewolkt, zwakke W.Z.W. wind. temp. 18 gr. C., min. 16 gr. C., neer slag 11 m.M. Missingen: Zwaarbewolkt, matige W.Z.W. wind. temp. 17 gr. C.. min. 16 gr. C. De Bilt: Regen, zwakke Z.Z.W. wind. temp. 16 gr. C., min. 13 gr. C.. neerslag 18 m.M. Groningen: Motregen, zwakke Z.O. wind, temp. 17 gr. C.. min. 17 gr. C.f neerslag 8 m.M. Maastricht: Regen, zwakke N.W. wind, temp. 16 wind. temp. 18 gr. C., min. 16 gr. C., neer slag 30 mM. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 17H gr. C. (64 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a, ZEE. Voor Dinsdag. Voorm. te 7 u. 09 min.; nam. te 7 u. 30 min. W ATERTEMPER ATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting ,.De Zül". *sMiddags 12 uur: 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a Maandag: 8.15 nam. tot 5.45 voorm. MAANS OP EN OM.cKt.AN'G 4 Sept.: op 21 u. 45; onder 12 u. 08. Ingediend is verder een suppletoire be grooting van economische zaken voor 1939. waarbij een buitengewoon crediet wordt aangevraagd van 60 millioen gulden. In September 1938 is door wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk b van de rijksbegrooting voor dat jaar een buitengewoon crediet van f. 20.000.000 ge voteerd ter voorbereiding van de maatrege len, welke in geval van oorlog of oorlogs gevaar noodig zouden zijn. Uit dit crediet is tot heden voor onge veer f. 10.000.000 geput voor diverse aankoo- pen en personeele en materieele uitgaven. Nu de inderMJd bedoelde maatregelen van het stadium van voorbereiding in dat van uitvoering zijn gekomen, wil het juister voorkomen, het restant van het crediet ad f. 20.000.000 ongebruikt te laten. Dit res tant ware thans te brengen op hoofdstuk 10 der rijksbegrooting 1939 ter bestrijding van de kosten van diverse aankoopen, enz. Daarenboven is voorshands een crediet van f50.000.000 noodig ter financiering van de maatregelen, die thans geboden zijn. In totaal wordt derhalve een bedrag van f. 60.000.000 aangevraagd, met dien ver stande, dat van het in September 1938 aan gevraagde crediet ad f. 20.000.000 een be drag van f. 10.000.000 ongebruikt zal blijven. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Beurswet 1914. De toelichting hiertoe luidt als volgt Bij de Beurswet 1914, sedert aangevuld bij de wet van 31 December 1614, werden aan de regeering bevoegdheden verleend tot ingrijpen in het beurswezen, dat bij het uitbreken van den wereldoorlog 19141918 ontwricht was. Deze wet heeft bevredigend gewerkt, zoodat de beurszaken, welke door de gebeurtenissen, welke tegen het einde der maand Juli 1914 plaats vonden, waren gestremd, successievelijk konden worden afgewikkeld. Ten einde, indien zulks noodig mocht blijken, ook voor de toekomst over gelijke bevoegdheden te kunnen beschikken, is het gewenscht enkele wijzigingen aan te bren gen. Deze wijzigingen kunnen beperkt blij ven tot het vervangen van den datum 29 Juli 1914, voorkomend in de art. 2 en 4, door een andere tijdsaanduiding en wel door aan den minister van financiën de bevoegdheid te verleenen dezen dag te bepalen, waarbij uiteraard het intreden van buitengewone omstandigheden als criterium zal gelden. Daardoor worden de aan de regeering toe te kennen bevoegdheden bepaaldelijk tot zeer uitzonderlijke gevallen beperkt, zoo dat voor een te ruim gebruik er van geen vrees behoeft te bestaan. Het spreekt van zelf, dat ingevolge art. 8 de daar bedoelde commissie bij het nemen van deze beslis sing wordt gehoord. Tevens wordt van deze gelegenheid ge bruik gemaakt door bij de voorgestelde wij - ziging van art. 8 de voorlichting, welke de regeering bij de uitvoering der Beurswet 1914 behoeft, nader te regelen. Het komt den minister gewenscht voor in de samen stelling der in gemeld wetsartikel genoemde commissie van deskundigen wijziging te brengen en den naam dezer commissie te veranderen in „commissie van advies in beurszaken". Het ligt in het voornemen deze commis sie te doen bestaan, behalve uit den voor zitter van de vereeniging voor den effecten handel, die daarvan ambtshalve lid zal zijn, en nog een ander bestuurslid dier vereeni ging, uit een niet te groot aantal leden, welke, uit de onderscheidene groepen van belanghebbenden bij den geld- en fondsen handel gekozen, als deskundigen op dit gebied kunnen worden aangemerkt. Ten aanzien van het vervoer van steenkolen kan worden medegedeeld, dat het wagenpark van de spoorwegen geheel ten dienste is gebleven van de Nederlandsehe Spoorwegen, daar dit wagentype niet geschikt is voor mili taire doeleinden. Daar de productie van onze mijnen vrijwel gelijk is met 't binnenlandsch verbruik geeft dit den waarborg voor den komenden winter, dat alle dan voorhanden voorraden brandstoffen door het geheele land per spoor kun nen worden aangevoerd. Personen, die in Nederlandsch-Indlë dienst- of reserveplichtig zijn en in Europa verblijf houden, behoeven tot het vervul len van hun dienst- of reserveplicht bij mobilisatie in Nederlandsch-Indië voorloo pig niet daarheen terug te keeren. Wel moeten zij alsnog gevolg geven aan het be paalde in hun zakboekje ten aanzien van aanmelding bij den burgemeseter hunner woonplaats dan wel bij de Nederlandsehe consulaire ambtenaren in het buitenland. Van bevoegde zijde meldt men ons: Door het algemeen hoofdkwartier wor den bewijzen van vrijen doortocht volgens vastgesteld model afgegeven ten behoeve van burger-automobielen, waarvan in op dracht der betrokken regeeringslnstantie gebruik wordt gemaakt ten dienste der landsverdediging of de volkshuishouding. Deze bewijzen worden uitgereikt met de bedoeling, dat de daarmede voorziene wa gens hun bestemming kunnen bereiken en niet door militaire posten worden tegen gehouden. Eenlg recht van voorrang kan de betrok ken automobilist aan zulk een bewijs niet ontleenen. terwijl hij tevens gehouden blijft zich te gedragen naar de algemeen geldende verkeersvoorschriften van over heidswege. Wel blijft tenslotte aan het oordeel van ter plaatse commandeerende officieren overgelaten om den automobielen voorzien van een bewijs van vrijen doortocht, niet temin den doortocht te weigeren, indien naar het inzicht van den betrokken offi cier die doortocht ten eenenmale niet ver- eenigbaar is met de belangen van 's lands verdediging, en de mogelijkheid bestaat dat de automobiel langs anderen weg haar be stemming kan bereiken. Van bevoegde zijde vernemen wy, dat in verband met het geldende vervoerver- bod voor granen, een regeling is getroffen om het vervoer van wintertarwe, winter rogge en wintergerst, bestemd voor den uitzaai, zooveel mogeiyk doorgang te doen vinden. Het vervoer van deze zaaigranen naar schooningslnrichtingen en opslagplaatsen en het vervoer dezer granen van die in richtingen en opslagplaatsen naar de boerderij terug, kan geschieden op door de controleurs der gewestelijke keuringsdien sten van den Nederlandschen algemeenen keuringsdienst te Wageningen af te geven vervoerbewijzen. Tot de afgifte dier bewij zen hebben de provinciale voedselcommis- sarissen aan de bedoelde controleurs mach tiging verleend. Van deze regeling is slechts uitgezonderd de niet te velde goed gekeurde zaairogge. De teler, die zaaigranen wenscht te be trekken, dient zich by den plaatseiyken bureauhouder van het district, waarin hy woonachtig is, te voorzien van een bestel bon. De door hem aangevraagde hoeveel heid zaaigranen moet in overeenstemming zyn met de grootte en den aard van zyn bedrijf. De teler geeft den bestelbon af aan dengene, van wien hy de zaaigranen be trekt die op zyn beurt tegen afgifte van dien bon een vervoerbewljs bij den plaatseiyken bureauhouder van zyn district kan ver- krygen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de teler of kweeker alleen zaaigranen zal mogen betrekken van een anderen teler of kweeker van goedgekeurde zaden en al leen van een handelaar of coöperatie, in dien deze met de Nederlandsehe akker- bouwcentrale te 's-Gravenhage een over eenkomst heeft aangegaan. De handelaren of coöperaties worden onderscheiden in diegenen, die uitsluitend de van een plombe voorziene zaaigranen zullen mogen koopen en diegenen, die, be halve de evenbedoelde, ook ongeschoonde zaaigranen zullen mogen betrekken, waar van de bewerking dan zal moeten plaats vinden onder toezicht van den Nederland schen algemeenen keuringsdienst. Beide groepen zullen echter alleen geplombeerde granen mogen afleveren. Behalve de reeds bestaande plombe van den N.A.K. zal dan ook voor de niet te velde goedgekeurde zaaigranen een speci ale plombe, een zoogenaamde V.V.O.-plom- be, worden ingesteld, welke eveneens door de controleurs van den Nederlandschen al gemeenen keuringsdienst zal worden aan gebracht. De handelaren of coöperaties zullen zich voor de aanschaffing van zaaigranen die nen te voorzien van aankoopmachtigingen welke worden verstrekt door of namens de provinciale voedselcommissarissen. Voorts ligt het in de bedoeling, het ver voer van monsterzendingen, tot een hoe veelheid van ten hoogste 3 kg., aan de ge- westeiyke keuringsdiensten van den Ne derlandschen algemeenen keuringsdienst, het rijks-proefstation voor zaadcontrole te Wageningen. den plantenziektenkundigen- dienst te Wageningen en het secretariaat van den Nederlandschen algemeenen keu ringsdienst te Wageningen, vry te laten. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat de importeur zich voor ingevoerde partyen moet wenden tot den voedselcommlssaris zyner provincie, teneinde een vervoerbe- wys te verkrijgen. Van bevoegde zyde wordt vernomen, dat het vervoer en de aflevering van suiker bietenzaad, voederbieten, mangel- en wor telzaad, radyszaad, spinaziezaad, graszaad, klaverzaad, lucerne, spurrie, knolzaad, wor telzaad (incl. zaad van tuinbouwwortelen) met ingang van 1 Sept. geheel vry zyn, Afelevering en vervoer v. partijen maizena bak- en puddingpoeders, custard en der- gehjke, sago (korrels), ongedenatureerde glucose (blanke stroop! keukenstroop, zwarte stroop en rietsuikerstroop, massee, dextrine, dextrose, plantaardige lym, boek weit-grutten, zoomede griesmeel van rijst (gekleurd en ongekleurd), bestemd voor wederverkoopers zyn, eveneens met ingang van 1 September, van het afleverings- en vervoerverbod vrygesteld, mits het nor male hoeveelheden betreft, bestemd voor gebruikeUjke afnemers Behoudens de bepalingen krachtens de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939, hou dende onder meer het verbod om zich in een week meer te verschaffen, dan men m week pleegt te verbruiken, zyn in het algemeen aflevering aan en vervoer naar den uiteindeUJken verbruiker van z.g. con sumptiegoederen van het afleverings- en vervoersverbod vrygesteld. Een uitzonde ring hierop vormen vnl. de volgende arti kelen. waarvoor geldt, dat aflevering aan en vervoer naar den uiteindehjken ver bruiker slechts is toegestaan voor hoeveel heden. welke het by elk product of elke groep producten vermelde kwantum niet te boven gaan. Deze artikelen zyn: tarwegriesmeel, bak- en puddingpoeders custard, alsmede gerstebloem, tezamen, tot een hoeveelheid van 1 kg.; griesmeel van rijst (gekl. en ongekl.) 1 kg.; styfsel en styfselpoeder, tezamen 1 kg.; gemengde koekjes, brokjes, meel, opfok- voeders, ochtendvoer en kippenvoer, te zamen tot een hoeveelheid van 5 kg.; ondermelk- en melkpoeder, tezamen tot een hoeveelheid van 25 kg.; kippen-, honden- en kattenbrood, te zamen tot een hoeveelheid van 5 kg.; stroopen en byproducten der tulkerberel- ding tezamen tot een hoeveelheid van 2 kg. honing en kunsthoning 2 kg.; aardappelmeel 1 kg.; sago (korrels) 1 kg.; boekweitgrutten 1 kg.. De in deze opsomming vermelde hoeveel heden gelden niet, voor zoover vervoer en aflevering van daarin vermelde producten plaats vindt met betrekking tot meer dan een adres en deze producten verpakt zyn op een wyze, welke het aannemelijk maakt dat elke aflevering de voor elk der laatst bedoelde producten vastgestelde hoeveel heden niet te boven gaat Voor de goede orde wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor ongerepeld, geroot en gezwingeld vlas (vlaslint) alsmede voor gezwingelde lokken en snuit geen be- en verwerkingsverbod geldt en hiervoor even min een verbod van aflevering en vervoer is afgekondigd. Eenige dagen geleden hebben wy gemeld, dat door den ANWB. en den KN AC., naar aanleiding van tal van vragen, een adres is gericht tot den minister van fi nanciën. met het verzoek spoedig te be slissen of de eigenaars van motorrijtuigen die ten gevolge van de buitengewone om standigheden niet gebruikt kunnen worden de vooruit betaalde wegenbelasting over den termijn gedurende welke zij hun mo- torrytüig niet kunnen benutten, al dan niet terugbetaald zullen krijgen. Op dit adres is thans door den mi nister beslist, dat „aan houders van motorrijtuigen, die door het departe ment van delensie in Augustus 1939 zyn gerequireerd. restitutie van de door hen betaalde motorrijtuigen-be lasting kan worden verleend van 1 September 1939 af". De belasting wordt terugbetaald op het kantoor waar de belastingkaart is afgegeven. Indien zy, die op bovengenoemde wyze restitutie van vooruit betaalde wegenbe lasting hebben verkregen, in den loop van een der maanden van het belastingjaar 19391940 opnieuw een motorrytuig gaan gebruiken, zijn zy van den eersten van die maand af opnieuw motorrijtuigenbe lasting verschuldigd. De K.N.A.C. en de A.N.W.B. deelen mede, dat ingevolge de wet op de personeele be lasting zy die zyn of zullen worden aan geslagen in de personeele belasting voor motorrijtuigen, vaartuigen of paarden, welke thans door het rijk zyn gevorderd, ontheffing dier belasting kunnen verkrij- gen over de volle maanden van het jaar, die sinds die vordering nog niet waren in getreden. Deze ontheffing wordt slechts verleend voorzoover in den loop van h et jaar geen andere motorrytuigen, vaartui gen of paarden worden aangeschaft. Van den verkoop aan het rijk dient binnen zes weken aangifte te worden ge daan by den inspecteur der directe belas tingen, in wiens inspectie de aanslag is vastgesteld. Men dient intusschen ook na indiening van het verzoek om ontheffing, wel de nog resteerende termynen van den belastingaanslag te voldoen. De beslissing van den inspecteur volgt namelyk na 31 December. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 u.n.m. Leger des Heils: Tentsamenkomst Marnix- straat. 8 uur nam. Donderdag. Jeruël: Bidst-ond voor Jongeren te 814 uur nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling leerlin- genwerk „Ars Aemula Naturae". 10—17 uur (tot 4 September). DIVERSEN! 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 914—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol waardiger 7—8 uur nam. 's Donderdags. Wykgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alco holisten, 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—8 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Je kunt 't toch niet meenemen". Eiken dag behalve Vry bags ook om 2 u., Zon dag 27 en 811 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Eiken dag behalve Vrydags ook om 2 uur: „St. Louis Blues". Zondag v. 27 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 2.30 en 8.15 u. nm.: „Kom je ook achter de tralies?" bondag doorL voorstelling van 27 en 8.15 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Peter de Groote". Zondag van 17 en van 811 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De graaf van Monte Cristo\ Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 2 tot en met Vrijdag 8 September a.s. waargenomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, telf. 21060 Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, telef. 26274. Het bureau van den Ned. slagers- bond wijst het publiek erop, dat het zelf medehelpt, de prijzen van het rundvet te verhoogen door extra-voor raden in te slaan. Er is niet de minste reden om zich over de vetvoorziening zorg te maken. De bond adviseert dan ook aan de sla gers, niet meer vet te verkoopen dan voor normaal gebruik noodig is. Veelal kunnen de slagers ook niet meer afleveren, want hetversche rundvet Is in den groothandel uit den aard der zaak niet onbeperkt voorradig. De groothandelsprijzen zijn in de groote steden opgeloopen mede daar de beperkte aanvoer op de markten het slachtvee duurder heeft gemaakt. Wanneer men gesmolten reuzel in plaats van versch rundvet zou gebrui ken, zou de schaarschte van het oogen- blik verminderen. Ongesmolten rundvet en reuzel vallen niet onder het bak -eri braadvetdistri- butiebesluit. Naar wy van bevoegde zyde vernemen, telt de regeering zich by de uitvoering van diverse maaregelen op het gebied van de veevoedervoorziening op het standpunt, dat de bestaande handelskanalen zooveel mogeiyk ingeschakeld dienen te blyven. De veehouders zyn dus volkomen vry in hun keus van den handelaar of coöpera tieve vereeniging, van wien of waarvan zy hun veevoeder wenschen te betrekken. Voor het behoud van een goeden gang van zaken in de tegenwoordige omstandigheden vestigt het ministerie van economische zaken de aandacht op het volgende: Op het oogenblik wordt de laatste hand gelegd aan een regeling, welke een redelijke voorziening van de verschillende behoeften aan benzine in de naaste toekomst kan ver zekeren. De houders van motorrijtuigen kunnen er intusschen op belangrijke wijze aan medewerken om Ingrijpende maatrege len te voorkomen. Deze medewerking kun nen zij verleenen door het betrachten van groote zuinigheid. Op deze categorie van benzineverbrui kers wordt daarom het beroep gedaan, om elk niet noodzakelijk gebruik, onge acht voor zaken of voor privé-doelein- den, van hun auto of motorrijwiel ach terwege te laten. Ook moeten geen on- noodige eischen worden gesteld aan 1 anderen, b.v. aan leveranciers, waardoor gebruik van het motorrijtuig moet wor den gemaakt. 1 Indien binnen eenige dagen zou blij- 1 ken, dat deze oproep niet het ge- wenschte resultaat heeft, zal op korten termijn tot het nemen van ingrijpende maatregelen moeten worden overge gaan. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Apeldoorn (als hulppred.) E. J. Oomkes. cand. te Groningen. Aangenomen: Naar Velsen, F. E. Hoekstra te Zwartebroek. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Makkum-Witmarsum- Pingju m.A. H. v. Droote Jr.. prop. te Deventer, die bedankte voor Imsum—Popplngawier. Ter- naard en Workum. EEN OVERGANG. Naar wij vernemen zal ds. J .Heidinga, pre dikant by de Ev. Luth. Gem. van Harlingen, binnenkort, zijn ambt neerleggen wegens over gang tot de Ned. Herv. Kerk. Ds. Heidinga werd in 1910 geboren en in 1935 proponent by d Ev. Luth. Kerk. om 1 Dec. van dat jaar te Harlingen, zijn eerste en eenige gemeente, zijn ambt te aanvaarden. DE POSTVLUCHTEN. Dc positie der postvliegtuigen was gisteren: Uitreis: ..Buizerd" te Rangoon. Thuisreis: „Uil" te Rangoon; ..Emoe" f5 Medan; „Oehoe" te Alexandrië «blijft daar in verband met den internationalen toestand). N. te L. Ja. Een tyd van pl.m. 289 d«* gen. 22

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6