Drie proclamaties van Hitier Nu de oorlog is ingetreden Jhr. De Geer IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 4 September 1939 Tot volk, leger en partij Van het front in Polen Nieuwe regeering in België De Belgische koning aanvaardt het opperbevel Radiorede van president Roosevelt Proclamatie tot de Tsjechische en Slowaaksche soldaten De Fransche operaties zijn begonnen Rusland neutraal Er wacht ons werelddeel een nog bangere crisis dan in 1911-1918. Laatste Berichten Binnenland Het Duitsche legerbericht BEURSOVERZICHT Hitler heeft gister drie proclamaties uit gevaardigd, een gericht tot het Duitsche rolk. de tweede tot het leger in het Westen en de derde tot de N.S.D.A.P. In zijn oproep tot het Duitsche volk 7egt Hitier o.m „Sedert eeuwen heeft Eneeland er naar gestreefd de Europee- jche volken weerloos te maken tegenover de Brltsche politiek om de wereld te ver- oreren. en wel door steeds den gevaar lijkst hikenden staat onder allerlei voor wendsels aan te vallen en te vernietigen Zoo heeft het eens de Spaansehe wereld macht bestreden, later de Hollandsehe, dsn de Fransche en sedert '87' bestrijdt het de Duitsche macht. Wijzelf zijn pretui- een geweest van de Engelsehe omsinge- linespolitiek tegen het Duitsehland van vóór 1914. Toen Duitsehland zich begon te herstellen van de vreeselltke gevolgen van het verdae* van Versailles, begon de B"tsche omsingeling opnieuw In den wereldoorlog hebben de Br'tsche oorlcshetzers gelo"en dat hun strijd al leen het huis Ho^enzollern of het Duit sche militarisme gold, d»t zli er n'et aan dachten Duitsehlands koloniën of ziin handelsvloot te nemen. Dat Is toch webeurd Ik heb Engeland en het Engelsehe volk talrijke malen verzoening en vriendschao aangeboden. MMn ge'neele politiek was ot> de gedachten der verzoening gebouwd Ik ben steeds afgewezen en steeds heeft men nieuwe voorwendsel* geeso«ht om de Duit sche levensruimte ln te krimpen en ons daar. waar wi| nooit Brltsche belangen bedreigden, het, leven te vermoeilHken. Hitler zeprt dan verder, dat Engeland Pelen tot een onverzoenlüke houdln" heeft gedreven. De Eritsehe regeering hepft zich eehter ln h"t. Duitsehland van 1939 ver gist. de huidige kanse'ier heet geen von Bethmann Hollweg. Sedert twee darTen strildt nu de Duitsche weermacht ln het Oosten, om de veiligheid van het rijksge bied te herstellen. De Poolsche tegenstand wordt gebroken en Engeland kan gelooven: thans zijn ln het, Duitsche Rijk negentig millloen menschep vereenlgd. 7,ii zijn be sloten zich niet door Engeland te laten wurgen. Wil weten, gaat de oproep verder, dat niet het Britsche volk in zijn geheel voor dit allee verantwoordelHk Is. Het is de Jood9ch-plutocratl.sohe en democratische heerschersgroep. die ln alle volken der we reld slechts gehoorzame slaven wil zien. De Brltsche geld- en machtspoliHci zullen ervaren wat het zeggen wil. zonder eenige |«anlelding het nat.-soe Duitsehland ln een oorlog te willen sleepen. Duitsehland zal niet meer capltuleeren. Een leven onder een tweede en nog erger dictaat van Versailles heeft geen zin. Wij willen geen slavenvolk zijn. Ten slotte zegt de oproep, dat terwijl de soldaat aan het front strijdt, niemand san den oorlog mag verdienen en dat nie mand thuis zich aan zl1n plicht mag ont trekken. Zoolang het Duitsche volk eens- sezind was, ls het nooit verslagen; wie zich schuldig maakt aan tweedracht zal als vijand der natie vernietigd worden. Als ons volk in dien zin zijn hoogsten plicht ver vult, zal, besluit de oproep, ook die God ons bijstaan, die Zltn genade nog altijd ge geven heeft aan hem, die besloten was richzelf te helpen. OPROEP AAN DE SOLDATEN. In den oproep tot de soldaten aan het Westelijk front zegt de Führer o.m Hoewel Duitsehland-in het Westen van het rijk aan geen enkelen staat eischen heeft te stellen, hoewel Duitsehland geen aanspraak heelt gemaakt op eenige terri toriale revisies ln deze gebieden en hoewel Duitsehland zelfs Engeland, evenals ook Frankrijk, zoo vaak het aanbod heeft ge daan voor een hartelijke toenadering, ja vriendschap, heeft de Britsche regeering besloten, het masker te laten vallen en onder een niet steekhoudend voorwendsel den oorlogstoestand "eoroclameerd Zli heeft sedert maanden de Poolsche aanvallen op het leven en de Veiligheid van de Duit- schers zoowel als de overweldiging van de Vriie Stad Danzig gedekt met de belofte Polen direct te helpen wanneer Duitseh land zich daar tegen te weer mocht stellen. Nadet. Polen in het gevoel van deze be scherming ook tot de meest agressieve aanvalsdade" tegen het rijksgebied is over- °epaan. heb ik besloten dezen om Duitseh land eclegden ring te doen springen. Sinds twee dagen vechten thans in antwoord op de agressieve handelingen van Polen, afdeelineen van de Duitsche weermacht in het Oosten voor het herstel van den vrede, die aan het Duitsche volk het leven en de vrijheid zal verzekeren Haar optreden heeft reeds na 48 uur overal succes eehnd. Hoewel slechts een klein deel van het Duitsche luchtwapen in het Oosten bii de ooeratles ls betrokken, beheerseht het het, gebeele Poolsche luchtruim Het Duitsche volk en uw kame raden ln het Oosten verwachten thans van u, soldaten aan het WestelUk front, dat gii onwrikbaar, geliik een muur van staal en lizer. de "rens van het rijk tegen iederen aanval zult beschermen, in een vestingwerk, dat honderdmaal sterker is dan het nog nimijier overwonnen Weste lijk front uit de oorlogsjaren Wanneer gij uw olicht doet, zal de strijd in het Oosten binnen enkele weken on siiceesrlik" wiize kunnen worden beëindigd en dan staat de kracht van den geheelen staat van 90 mil- lioen menschen achter u. Als oudsoldaat uit den wereldoor log en als uw opperbevelhebber begeef ik mij in het vertrouwen op u thans naar het leger in het Oosten. TEGEN „LANDVERRADERS". In de proclamatie tot zijn Dartij zegt Hitier oa. dat het Duitsche volk ieder of fer zal brengen in het bewustzijn, dat het den strijd niet te vreezen heeft Wie han delt in strijd met do eischen der gemeen schap of zelfs meent deze te kunnen sa- boteeren, zal dezen keer onbarmhartig worden vernietigd De soldaat aan het front moet weten, dat zijn leven voor ons altijd nog hooger staat dan dat van landverra ders. Hij moet ook weten, dat in dezen strijd voor het eerst ln de geschiedenis niet door den een wordt verdiend, terwijl de anderen moeten bloeden. Wie meent zich te kunnen verrijken, haalt zich geen fortuin, doch den dood op den hais. Alle partijfunctionarissen moeten offers bren gen; wat wij thans bezitten, zoo besluit de proclamatie, ls zonder belang. Van be- teekenis is slechts één ding. dat Duitseh land overwint. Wij hebben niets te verlie zen, maar alles te winnen. DE LUCHTBOMBARDEMENTEN. Het Poolsche telegraafagentschap geeft de volgende lijst van dorpen in de Wojwo- denschap Warschau, welke 3 September door de Duitsche luchtmacht zijn gebom bardeerd Sekaczew, bij Skierniewice, elf bommen, dooden en gewonden. Kaczka, drie bommen, twee dooden, twee ernstig gewonden Blota, op twintig kilometer van War schau, twaalf bommen. Gorka, zes bommen. Kepa, acht kilometer van Warschau, twee bommen. Trciana, drie bommen; twee personen ernstig gewond. Karwanceprz. lek en Leokadja (district Garwolln) zes dooden In de buurt van Oslek, achttien bommen, verscheidene kinderen gedood. Wolka Ostrowska. twee kinderen gedood. De wei develden bij het dorp Stawek, veertien bommen. Zawisza, drie bommen. Cegielnia, vier bommen, een doode en drie gewonden. Vernomen wordt, dat bij bet lucht bombardement van Poznan en Byd goszcz, ongeveer driehonderd perso nen werden gedood en vijfhonderd gewond. Burckhard, heeft den Reuter-correspon- dent te Kaunas medegedeeld, dat Forster en Grelser hem hebben medegedeeld, dat zijn taak in de vrije stad ten einde was en dat hij zijn bureaux binnen twee uur moest verlaten opdat de hakenkruisvlag zou kun nen worden geheschen. Burckhardt verliet Danzig in gezelschap van twee beambten van de Gestapo te half 10 in den ochtend; al zijn huisraad en zijn bibliotheek moest hij achter laten. Toen hij ln zijn auto stapte, hoorde hij kreten uit het volk; men riep: „doodt den hond", doch hem werd geen letsel gedaan. Burckhardt voegde hieraan toe, voor- looplg te Kaunas te zullen blijven. MET DEELNEMING VAN DE SOCIALISTEN. Met het oog op de ontwikkeling der in ternationale gebeurtenissen heeft minis ter-president Pierlot ln naam van den koning de Belgische werkliedenpartij deel neming aan de regeering aangeboden. In een spoedvergadering heeft het be ltuur der werkliedenpartij besloten dit lanbod te aanvaarden. In de nieuwe regeering hebben de vol lende ministers zitting; Minister-president zonder portefeuille: Pierlot; verkeer: Marck; landbouw: d'As- Premont Lijnden: economische zaken: Sap lavitallleerlng: Delfosse; koloniën: de Pleeschauwer. allen R.K.: Minister zonder Portefeuille: de Man; buitenlandsche za ken: Spaak; justitie: Soudan, arbeid en jociale zaken: Balthazar, propaganda: "auters, allen socialist; Minister zonder Mrtefeullle Janson. binnenlandsche zaken Jeveze; openbare werken en werkloos heidsbestrijding: Vanderpoorten; Volksge zindheid Jasper, allen liberaal. Technische ministersnationale verdediging: luitenant leneraal Denis; financiën Gutt; onder- lis: Duesberg. President Roosevelt heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij de neutraliteit der Vereenigde Staten heeft afgekondigd. Hij kon echter niet vragen, zoo zeirie hij, dat iedere Amerikaan in gedachten neutraal zou blijven, „want zelfs als men neutraal is. kan men niet vragen, zijn geest of geweten af te sluiten". Na te hebben gewezen op de bestaande neutrallteitswetgeving, sprak president Roosevelt de hoop uit. „dat in de komende dagen onze neutraliteit tot waarlij ke neu traliteit kan worden gemaakt", en verder zeide hij: „Zoolang het in mijn macht blijft zal ik voorkomen, dat de vrede in de Ver. Staten verstoord wordt. Wanneer niettemin ergens de vrede verbroken wordt, is de vrede van alle landen in gevaar. Hoe harts tochtelijk wij echter verschoond wenschen te blijven, zijn wij echter toch gedwongen ons ervan bewust te blijven, dat elk woord, dat door den aether komt, elk schip dat op zee vaart, en elke slag die gestreden wordt, invloed heeft op de toekomst van Amerika." Roosevelt sprak de hoop en het geloof uit, dat Amerika buiten den oorlog zou blijven. Sprekende over de rol, die Amerika reeds voor de zaak van den vrede had ge streden. zeide Roosevelt, dat. zelfs nu deze groote oorlog is uitgebroken, de Amerikaan- sche invloed dient aangewend te blijven tot het vinden van een uiteindelijken vrede voor de menschheid. waardoor het gebruik van geweld tusschen naties zooveel mogelijk zal worden voorkomen. E>en van de correspondenten van Havas heeft een bezoek gebracht aan het kinder ziekenhuis van Otwock. op twintig kilome ter ten Zuiden van de hoofdstad aan de Weichsel gelegen, welke plaats Vrijdag werd gebombardeerd. Eén bom is op twee meter afstand van de inrichting gevallen. Het gebouw werd voor driekwart verwoest. Twaalf kinderen werden onder het puin bedolven en slechts tien hunner werden teruggevonden. De meesten waren volkomen verkoold. Vijfentwintig kinderen van ver schillende leeftijden en vijf verpleegsters werden gewond. De bladen wijzen met verontwaardiging en afschuw er op, dat de „Hitleriaansche overweldiger" niet heeft geaarzeld het be roemde klooster van Jasna Gora te Czesto- chowa, het katholieke en nationale heilig dom. aan te vallen. De bommen werden ge women op het gebouw en de ka oei. waar in zich het kleed bevindt van de Heilige Maagd. De snelheid van de Poolsche gevechts vliegtuigen en de bedrevenheid van de Poolsche vliegers is gistermiddag opnieuw gedemonstreerd tijdens een aanval op Warschau. Direct nadat alarm was gegeven stegen de gevechtsvliegtuigen op en zaten spoedig vlak achter de Duitsche toestellen. Naar het schijnt, is de poging de spoorbrug over den Weichsel te bombardeeren door de Poolsche gevechtsvliegtuigen tot mislukking ge bracht. daar zij de Duitsche aanvallers dwongen in Zuid-Oostelijke richting weg te vliegen. Poolsche cavallerie heeft de steden Leszno en Rawicz (district Posen), welke de Duitschers Vrijdag hadden bezet, heroverd en zijn bij dc achtervolging op Duitsch grondgebied aangeland. De Polen hebben eveneens Orlowokazk bij Danzig heroverd. Zij zijn nog steeds in het bezit van de Westerplaite. het snelle succes van de uit Silezië opruk kende troepen. De spoorwegverbindingen van Kutno naar Warschau, Krakau naar Lemberg, Kielce naar Warsch, Thorn naar Deutsch en Eylau werden vernietigd. Er is geconstateerd, dat tal van treinen zijn ontspoord, in brand geraakt en ont ploft. Het station van Hohen Salza ligt in puin. Te Okecie, bij Warschau, werd de vllegtuigenfabrlek ernstig beschadigd. De daar door de Polen in gereedheid gebrachte reservevliegtuigen werden vernietigd. Bij een luchtgevecht boven Warschau werden zeven Poolsche vliegtuigen en een Poolsche ballon zonder verliezen aan Duitschen kant omlaaggeschoten. Ook de zeestrijdkrachten waren gisteren met succes werkzaam. Torpedojagers heb ben de in de oorlogshaven van Hela liggen de vijandelijke schepen onder een doeltref fend vuur genomen. Voor de Danziger bocht werd een Pool sche duikboot tot zinken gebracht. Lucht aanvallen op Gdynia en Hela werden her haald en hebben tot resultaat gehad, dat de Poolsche torpedojager Wlcher tot zinken werd gebracht. De mljnlegger Gryf werd ernstig beschadigd, In het Westen is tot nu toe nog geen strijd gevoerd. Een proclamatie van den opperbevelheb ber van het Poolsche leger gericht tot de Tsjechische en Slcwaalcsche soldaten luidt als volgt: .De eeuwenoude vijand der Slavische vol ken is een barbaarse he aanval begonnen op onze meest heilige rechten op vrijheid en onafhankelijkheid. Alle vreedzame ver plichtingen en overeenkomsten werden met voeten eetreden. De viiand hee t Tsjechië en Slowakije verraderlijk bezet tegen den wil van hun volken en heeft op brutale wijze dc Poolsche natie aange vallen, welke met de wapens in de hand, tot den laatsten ademtocht zal strijden voor onze vrijheid en de uwe". Het decreet van den president der republiek Polen, waarbij Tsjechische en Slowaaksche Legioenen worden in gesteld, moet een historisch document worden, dat onze inspanning van sol daten zal inleiden in den strijd voor de onafhankelijkheid. Dat het ook de basis zij voor een duurzame opbou wende samenwerking in vrede van onze zusternaties voor de toekomst. Tsjechische en Slowaaksche soldaten! Gij moogt geen enkel oogenblik aarzelen of gij de slaaf van de Duitschers moet blijven ofwel of gij ten koste van uw leven moet strijden voor de bevrijding van het hatelijke Juk. waaronder uwe naties dit oogenblik gebukt gaan. Of gij Tsjech of Slowaak zijt, ik noo- dig u namens mijn natie uit u aan te sluiten voor den strijd tegen den onder drukker. De Tsjechische en Slowaaksche legioenen onder het opperbevel van gene raal Leon Prchala (een uitgeweken Tjse- chisch generaal), een in den strijd be proefd soldaat, worden thans op het grondgebied van Polen gevormd. Om rede nen van militairen aard zullen zij voor het oogenblik een enkele formatie vor men, welke zij aan zij met de Poolsche troepen zullen strijden tot de overwin ning voor uw vrijheid en de onze. w.g. maarschalk Smigly-Rydz. Het Fransche communiqué nummer 1 van hedenmorgen meldt: De krijgsverrichtingen zijn begon nen wat betTeft het geheel der strijd krachten te land, ter zee en in de lucht. In welingelichte kringen verneemt Reuter, dat de sovjet-regeering de neu traliteit in acht neemt en dat leverin gen aan beide partijen zullen geschie den. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag is te Hengelo (O i een zeventienjarige jongen, Eckelboom gehee- ten. bij het zwemmen in het natuurbad „De Houtmaat", vroegere kleigaten van een steenfabriek, verdronken. Toegescho ten hulp poogde nog de levensgeesten weer op te wekken, doch het mocht niet baten. De Duitsche luchtmacht heeft op den middag van den derden September Pot- kowa Lesna, een bij Warschau gelegen lustoord, gebombardeerd Kort daarop heb ben Duitsche vliegtuigen twee bommen van vijftig kilo geworpen op het kerkhof van Brwinow, waar Juist een begrafenis was geweest van de slachtoffers der Duitsche luchtaanvallen van den eersten oorlogsdag Gelukkig zijn de bommen niet ontploft, al hebben zij trechters van drie meter diepte geslagen. Een bom is Juist terecht gekomen bij den muur van het kerkhof. Tezelfder tijd hebben andere Duitsche vliegtuigen gevlogen boven Pruszkow. dat niet ver van Warschau is gelegen. Zij heb ben een groot aantal „bonbons" laten val len. Er is evenwel reden te gelooven, dat deze vergiftigd zijn. De bevolking werd door de politie en via de radio gewaar schuwd. Een gedeelte der „Duitsche bon bons" werd door deskundigen onderzocht, een ander gedeelte door den geneeskundi gen dienst begraven. In de Tweede Kamer heeft minister-pre sident Jhr. De Geer hedenmiddag na een toespraak van mr. Van Schaik een rede ge houden. waarn hij wees op de buitenge wone tijdsomstandigheden. Ruim 25 jaar geleden, op Maandag 3 Aug. 1914, werd door den heer De Savornln Loh- man in deze Kamer gezegd: „Ik geloof niet, dat ooit ons Koningrijk in een zóó gevaar lijken toestand is geweest als op dit oogen blik" Het was aan het begin van den wereldoorlog en de Kamer was met een ge lijksoortig doel bijeengeroepen als op dezen middag. Ons Koninkrijk bestond toen honderd jaar. Het is wel een bittere ervaring aldus spr. dat de generatie, die dien onheils dag heeft meegemaakt, reeds na een kwart eeuw neiging moet gevoelen die sombere woorden te herhalen, dit ondanks de hoop, die een tijdlang gekoesterd werd, dat de les beleid en geduld en uithoudingsvermogen stellen dan destijds het geval was. Bfj de ernstige taak. die ten dezen aan de regeering is opgelegd, rekent zij op de een dracht van het volk en op de trouwe plichts betrachting en toewijding van allen, die, op hoogere of lagere plaats, buiten of binnen staatsrechtelijk verband, tot medewerking in eenigerlei opzicht geroepen worden. Zij is overtuigd, dat het beroep, dat zij ten de zen op héél ons volk doet. niet onbeant woord zal blijven. De ervaring, gedurende de jongste week opgedaan, zoowel ln de voorbeeldige en van een voortreffelijken geest getuigende wijze waarop zich de mobi lisatie voltrok, als in andere symptomen die te harer kennis kwamen, versterkt haar in die overtuiging. Voortgaande, zeide jhr. de Geer, dat ons land vastbesloten is zijn neutraliteit naar alle zijden te handhaven. Spreker zeide tenslotte, met het voorbeeld der vaderen voor oogen, willen wij ons even van den wereldoorlog niet tevergeefsch zou wicht bewaren; rusteloos arbeiden aan de zijn geweest en den volken de kracht zou beveiliging van wat ons toevertrouwd ls, PRINS BERNHARD OP WALCHEREN. Vanmorgen heeft Prins Bernhard, ver gezeld van zijn waarn"mend adjudant, ma- loor H. J. Phaff een bezoek gebracht aan Walcheren waar hii namens H. M de Koningin milltairr opjecten ln oogen- De Belgische koning heeft de volgende •dorder tot. het leger gericht: Ik neem vandaag het opperbevel over leger over. Ik heb de zekerheid, dat het •'er alle omstandigheden door zijn dap- *'heid en zijn zelfverloochening zich Ischouw nam. .sardlg zal weten te betoonen, het ver- wuwen. dat de geheele natie in hem stelt. Alen zie voor Nagekomen Berichten w. g. LEOPOLD. I pag. 2 van het Vierde Blad. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Van de uit Stlezlë en het Zuiden optre dende troepen zijn ten Noorden van den hoogen Tatra en ten Zuiden van het in dustriegebied sterke afdeelingen den op Krakau terugtrekkenden tegenstander ge volgd. Ten Oosten van Pless werd de overgang over den Weichsel ln bezit genomen. Ten Noorden van het Industriegebied volgen on ze troepen thans den terugtrekkenden vijand langs de lijn Koniepolkamiensk en over de Warte ten Noord--Oosten van Wie run. Bij 'n krachtige actie zijn zij thans op twintig kilometer van Sieracz genaderd. De groep strijdkrachten uit Pommeren bereikte den Weichsel bij Culm. Hiermede is het afsnijden van de in het Noordelijk deel van den corridor staande Poolsche strijd krachten een feit geworden. De Duitsche aanval op de vesting Graudenz heeft in het Noord-Oosten de fortenlinie bereikt. De uit Oost-Pruisen pptredende strijd krachten hebben Przasnysz genomen. Poolsche cavallerie welke probeerde ten Noorden van Treuburg Duitsch gebied bin nen te dringen, werd teruggeslagen. De Duitsche luchtmacht heeft op drie September haar aanvallen op militair be langrijke verkeprsposities en groote troepen transporten in grooten omvang voortgezet. Het optreden van luchtdoelgeschut en jacht vliegtuigen heeft wezenlijk bijgedragen tot geven, hun onderlinge verhouding op nieu wen en betrouwbaarder grondslag te ves tigen. Zoo de voorteekenen niet bedriegen wacht ons werelddeel en zijn beschaving in de naaste toekomst een nog bangere crisis dan in de Jaren tusschen 1914 en 1918 werd doorgemaakt. En al mogen wij hopen, dat de reehtstreeksche verschrikkingen van den oorlog aan ons land zullen worden bespaard, dan toch zullen wij ons deel hebben in de spanningen die hij oproept, in de vernieti ging van welvaart ole hij brengt, in het on zegbare leed dat in allerlei vorm over de volken komen zal. Daarbij zullen de moeilijkheden en geva ren, waarvoor de jongste wereldoorlog ons heeft geplaatst, niet alleen met nieuwe kracht zich openbaren, maar ook, naar te vreezen valt, nóg zwaarder eischen aan ons maar tegelijk rustig zijn temidden van de opgezweepte golven; elk in eigen kring doen wat ter leniging van nood en verlichting van druk mogelijk is; en bovenal een diep en innig geloof bewaren ln onzen trouwen Vader in den Hemel, die ook door nacht en stormtij de volken en personen wil leiden naar een betere toekomst. Het was ln het donkerste uur van onze geschiedenis, dat de geloofshymne geboren werd, die de eeuwen trotseerde, de hymne die ook nu nog de diepste en zuiverste gevoelens van ons volk vertolkt, en dit zal blijven doen, hoe hoog straks de nood moge stijgen: Mijn schild ende betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer. Op U. zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer. werden tamelijk groote fluctuaties meege maakt. Aan het einde van de rekening kon toch nog een koersstijging van een kleine 30-tal pro cent worden opgemerkt. De incourante soorten werden algemeen belangrijk hooger genoteerd. Voo- de Rubberfondsen bestond goede belang stelling. Amsterdam Rubbers stegen tot AMSTERDAM. 4 September. Dezelfde mentaliteit, die aan het einde van ^ht" .°^fj?rdve ^T^,™.r«"«kvrij7eTmWrSeena^f^ SLST r» Ön.wikk-e7d- ook in d 1 v er se doo rg aa n s naar boven liepen, kon ook heden op de Am sterdamsche effectenbeurs worden waargeno men. De stemming was willig en de handel droeg daarbij een levendig karakter. Voor ver scheidene aandeelen kwamen de koersen op nieuw belangrijk hooger te liggen. Onder beurs- tijd evenwel werden groote schommelingen ge maakt. Vooral de Amerikaansche fondsen ga ven een drukke affaire te zien, meer in het bijzonder de Staal- en de Koperaandeelen. Reeds in de ochtenduren waren deze papieren belangrijk boven de vorige prijzen afgedaan, maar onder beurstijd kon zelfs nog daarboven een avance worden geboekt. Dc stijging voltrok zich echter in een zóó snel tempo, dat een terugslag daarop wel moest volgen en dc hoogste koersen bleven niet gehandhaafd. Ver geleken met de prijzen van Zaterdag konden echter groote voordeelige verschillen opgeteekend. De grootste omzetten rante soorten werd vrij druk zaken gedaan, waarbij de koersen algemeen hooger kwamen te liggen. Van de Industrieelen waren de Philips aandeelen aanvankelijk iets lager, doch nadien konden zij zich goed herstellen, waarbij cie koers echter geen groote verandering onderging. Aku's waren eveneens niet veel 3randerd. Unilevers echter liepen een 6-tal punten naar boven. Do Tabaksafdeeling was stil en profiteerde van de algemeene vaste beursstemming. Ook de Scheep vaartpapieren waren goed gedisponeerd en be duidend hooger. De beleggingsmarkt gaf een ge heel tegenovergesteld beeld. Nederlandsche staatspapieren waren aangeboden zoowel voor de Oude Schuld als voor de jonge emissies. Fran sche fondsen waren eveneens aangeboden, doch moeilijk verhandelbaar, aangezien er geen koop- worden I lust was. De Duitsche waarden lagen uitgespro- vonden ken flauw in de markt. plaats in Bethlehem Steels en U. S. Steels. De vraag sproot voort uit de verwachting, dat Wallstreet zich nog verder zal verbeteren, ter wijl tevens de geneigdheid om onder de huidige crltieke omstandigheden Ln Europa belang bij Amerikaansche fondsen te hebben, bij het marktverloop een groote rol speelde. Op dc locale markt bestond overigens eveneens een zeer vaste tendenz. Koninklijke stegen een 20- tal punten boven het vorige slot. maar konden New York 1.1.. zich op het st«rk verhoogde peil niet geheel Lire Eankpaoier 5.50. handhaven. Ds Amerikaansche petroleumaan- Prolongatie 4 l/4"v Part disc 2 3/43* WISSELKOERSEN. Londen 7.58; Berlijn 65.— Parijs 4.35; Brussel 32.20: Zwitserland 42.60; Kopen hagen 36.35: Stockholm 44.85; Oslo 42.80; deelen. waarvan vooral Shell Unions een drukke affaire te zien gaven, waren procentsgewijze veel hooger. Op de Suikerafdeeling boekten H.V-A.'s een belangrijke koerswinst en daarbij Daggeld 22Vj Handels Sperrmarken 4 1/4Reismarken geen noteering; Bankpapier 10.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3