De eerste oorlogsdag in Duitschland Het Duitsche volk en het conflict met Polen. LEiDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 4 September 1939 Veler opinie is, dat Danzig en de Corridor geen oorlog waard zijn Met een beklemd hart hoorde men de rede van Hitier aan Het Poolsche „Lourdes" in brand De opvatting over het pact met Sovjet-Rusland. Een nachtelijke tocht door het Ruhrgebied. ^iecleh£cuicl M&y! &87177 (Van een bijzonderen medewerker). Vrijdagmorgen 1 September In een groote Duitsche stad. De Fuehrer spreekt. Voor station, waar een luidspreker ls opge- ld, verdringen zich de menschen. Op dit vroege uur zitten de café's reeds vol. Allen luisteren met ernstige gezichten naar de stem uit den luidspreker, de stem van man, die over het lot van millioenen menschen beschikt. Voortdurend klinkt applaus ln den Rijksdag, maar de luis teraars laten schijnbaar onbewogen, alles zich heen gaan. Men spreekt niet, luistert slechts, de zenuwen tot het alleruiterste gespannen. Men voelt het, wacht op de besluiten, welke over lot van het Duitsche volk zullen be schikken, met een angstig hart en velen een haast toegeknepen keel Als dan eindelijk het „Deutschland Sieg heeft geklonken, wacht men op de tëactie. Maar uiterlijk ls die niet merk- baar. Al zijn velen onder den Indruk ge komen van de woorden van Hitler, toch Kinken er onder de luisteraars geen bij valsbetuigingen. De radio-uitzending van Rijksdagzitting gaat verder, het be- tot opname van Danzlg bij Groot- DuiUchland wordt genomen en dan wordt Rijksdagzitting besloten met het Deutschlandlied en „Die Fahnen hoch." WIJ hadden de stellige overtuiging, dat het spelen van de volksliederen de menschen zich van hun zitplaats zouden verheffen en enthousiast zouden meezln- Maar niemand staat op en slechts persoon, een vrouw van ongeveer 50 neuriet de melodieën zachtjes mee... Als de klanken uit den aether zijn ver dorven, gaat er een stemmengemompel door het lokaal. En alle gesprekken cul- mineeren ln dat ééne punt: Wat zal En teland doen? l'olen vreest men niet, men weet, dat deze Oost-Europeesche staat spoedig door de geweldige legers van Duitsch land onder den voet zal worden geloo- uen. Maar een strijd op een breeder front zal ontzettende offers van Kuropa vragen cn niet in het minst van Duitschland, waar de herinnerin gen aan den wereldoorlog nog lang niet zijn vervaagd. Men schrikt terug van het opnieuw brengen van deze offers. Het Duitsche volk heeft den oorlog niet gewild! Geen oorlog!" Dat is de hartekreet van Duitsche volk. welke men beluisteren overal waar menschen samenkomen. Maar gelaten schikt men zich in het lot. wacht met angst op de komende dln- maar men gehoorzaamt den leider, al rijst er bij millioenen een innerlijk verzet. Wie ln deze dagen van zenuwsloopende spanning door de Duitsche gouwen reist en spreekt met menschen uit alle lagen der samenleving, kan niet anders dan tot de conclusie komen, dat men den oorlog verafschuwt, al zijn er onder de Jongeren velen, die de consequenties niet overzien en voor niets terugschrikken. Het is niet moeilijk om de menschen te laten spreken over hetgeen in hen leeft, mits men een gesprek onder vier oogen kan voeren. Want het is opval lend. dat wanneer men in een gezel schap ls, men heel andere dingen hoori dan in een vertrouwelijk gesprek. In het openbaar spreekt de man of de vrouw, die den oorlog verafschuwt, zich niet uit. Men durft niet, want overal vindt men de mannen, die verant woordelijk zijn voor wat men noemt een goede geest onder de bevolking. ..Wat kan ons ln den grond van het hart Danzig schelen," zoo luidt veler opi nie. „Wij vinden den Corridor een onge- wenscht iets, maar moet men daar oorlog om voeren? Kan het niet op den duur tot een regeling komen, zonder dat een droppel bloed wordt vergoten? Wij willen als het er op aankomt nog wel meer. Ook Elzas-Lotharingen kan men als een Dultsch gebied beschouwen. Men had niet naar de wapenen moeten grijpen." Men kan vrijwel met zekerheid aanne men, dat Indien een stemming zou moeten Gdynia en Danzig hebben wij na tegen- ur:vallen Orlowo en Kack heroverd. Het larnizoen op de Westerplatte biedt nog steeds tegenstand. Uit Danzlg wordt gemeld: Het gebied van Danzlg ls thans veilig. De grens tusschen Danzlg en Polen bij Zoppot ls beveiligd Door de zuivering van Dlrschau van zijn sterke Poolsche bezetting ls Iedere Poolsche sanval van nu af aan onmogelijk. Het voor beveiliging van Danzlg belangrijke sleu- telpunt Dlrschau werd door een met infan terie en artillerie versterkt pioniersbataillon Oost-Pruisen genomen. Dit bataillon is Welchsel overgetrokken. Hierdoor staat ie stad Dirschau met haar naaste omgeving rader het militaire bestuur van de groep Eberhardt. Het optreden van de Duitsche toepen van Pommeren uit naar Danzlg ge schiedt overeenkomstig het vastgestelde plan. De Polen hebben het gebied langs de Welchsel onder water gezet door de dijken door te steken. Deze actie werd evenwel zoo bat ingezet, dat de Duitsche militairen het tebied reeds hadden gepasseerd. De inne ming van Dirschau ls geschied van de lln- 'erzljde van de Welchsel. Bij de nadering Duitsche troepen van Marlënburg lieten Polen het brughoofd bij Lissau en de lelde groote bruggen over de Welchsel ln de ischt vliegen. De stad Dlrschau heeft geen shade beloopen. Slechts militaire doelen, laernes, machinegeweernesten, waren on- vuur genomen. Te Lublln vielen bij het luchtbombarde ment 43 dooden en 62 gewonden, w.o. 5 kln- ieren. Bij Groedoesk zouden de Dultschers Struik gemaakt hebben van gasbommen. De Poolsche ambassade te Parijs meldt: Poolsche radio deelt mede, dat de stad Mochowa. het Poolsche „Lourdes" in 'vd staat. Het beroemde klooster uit de diende eeuw, waarin zich het miraculeuze van de „zwarte Madonna" bevindt, ■-pelgrimsoord voor geheel Polen en voor katholieken uit M'ldden-Europa, is op ra 2 September verscheidene malen door jf Duitsche luchtmacht gebombardeerd, •"tochowa bevat geen enkel militair Itct. worden gehouden over de vTaag of over Danzlg en den Corridor een oorlog zou moe ten worden begonnen, het antwoord van de overgroote meerderheid ontkennend zou zijn. Duitschland voert thans een strijd welke door het volk niet wordt gewild! Dat ls de belangrijke conclusie waartoe een onpartijdig waarnemer in deze dagen, in het bijzonder op den historischen dag van gisteren, kan komen. VEREERING VOOR HITLER. Maar daarnaast kan men een andere merkwaardige gevolgtrekking maken. De vereering voor Hitler ls ondanks het feit, dat men met een angstig hart den oorlog ingaat, groot. De rede van den leider van het Duitsche Rijk heeft gisteren op velen diepen indruk ge maakt en wel speciaal om de passages, waarin hij over zich zelf spreekt. Hit ler is een groot psycholoog. Het Duit sche volk voelt militair en wanneer de eerste Duitscher verklaart, dat hij niet anders wil zijn dan de eerste soldaat van het Duitsche Rijk, spreekt dat tot de verbeelding. Overal waar men gisteren menschen sprak prees men de houding van den Fuehrer, die ln het simpele veld-grijs van den Duitschen soldaat voor den Rijksdag was verschenen. Dat feit heeft vooral bij de soldaten groote geestdrift gewekt. In dien de Fuehrer de bedoeling heeft ge had om het enthousiasme van de Duitsche soldaten te stimuleeren, dan is hij daarin op voortreffelijke wijze geslaagd. Uit ge sprekken met verschillende soldaten is ons dat duidelijk gebleken. Maar toch.... ondanks alles blijft het een feit, dat ook velen, die thans onder de wapenen zijn, den strijd, welke thans wordt gevoerd, overbodig achten. Men is van meening, dat oorlog had kunnen worden voorkomen. Hoe voortreffelijk het propa- ganda-apparaat van het Duitsche Rijk ook werkt, toch zijn er velen, die niet alles gelooven, wat door de radio en de kranten tot hen komt. Er zijn talloozen, die er op wijzen, dat de volgens de Duitschers heerschende terreur ln Polen, ongeveer gelijk ls aan die, welke het vorig jaar te gen de Tsechen is gevoerd. Er is twijfel in Duitschland en niet tevergeefs heeft Hit- Ier gisteren ln zijn rede woorden gesproken om een krachtige stimulans te geven aan een goeden geest onder de bevolking. DE ALGEMEENE STEMMING. Het is geen gemakkelijke taak om in Duitschland de stemming van de bevol king te peilen. De discipline is zóó groot, dat men in het openbaar nooit woorden van critiek hoort. De een vertrouwt den ander niet. Zit men in den trein en begint men te spreken over de algemeene situatie dan hoort men zeer dikwijls enthousiaste bewonderaars van het regime, menschen. die door dik en dun met alles mee gaan en die den Fuehrer blindelings volgen. Men kan vaststellen, dat het stelsel door een belangrijk contingent van de bevolking warm wordt verdedigd. Maar dat contingent is verre in de minder heid. Ook in het huidige Duitschland vindt men een groote middelmoot, die aan den eenen kant Hitier bewondert om de wijze waarop hij de „eer van Duitschland" verdedigt, maar aan den anderen kant graag een ander bewind zou hebben omdat men de bruinhem- den, die den toon aangeven, niet lan ger verdragen kan. Want de haat tegen wat men noemt de „partijbonzen" is bij velen ontzettend groot Er heerscht ongetwijfeld over talrijke din gen ontevredenheid in Duitschland, onte vredenheid vooral over het ingevoerde distributiestelsel. Merkwaardig ls het, dat men overal in het bijzonder hoort klagen over de bij lange na niet toereikende hoe veelheid koffieboonen en de z.g. „Malz- kaffee" een soort surrogaat koffie. De Duitscher is buitengewoon gehecht aan zijn kopje koffie en dat is thans in ernstig gevaar gekomen. Er hebben dezer dagen in enkele Ne- derlandsche kranten berichten gestaan over relletjes tengevolge van de distribu tie. Die berichten zijn verre overdreven. Wel werd ons verzekerd, dat o.a. in Duis burg de politie heeft moeten ingrijpen, maar tot onlusten is het beslist niet ge komen. Want er heerscht ondanks alles naar het uiterlijk rust in het Derde Rijk. Wie zou denken, dat op den belangrijken dag van gisteren de Duitsche steden een ander beeld zouden vertoonen dan op ge wone dagen, vergist zich. Het eenige ver schil is, dat er zoo weinig mannen zijn. want honderdduizenden zijn naar de Oost grens vertrokken. DE MANNEN VAN '14—'18. Er zijn onder de soldaten, die thans te gen Polen oprukken, velen, die den wereld oorlog hebben meegemaakt, die toen als jongens van 18 jaar de verschrikkingen van de slagvelden hebben gekend en thans als mannen van midden 40 opnieuw hun leven in de waagschaal moeten stellen. (Van een bijzondere medewerker) Voorzichtiger dan ooit is het Duitsche volk in deze bewogen dagen met zijn mee- ningsuiting. Van verschillende zijden is ons verzekerd, dat de oontróle van de Gestapo veel strenger is geworden. Hitier heeft in zijn rede voor den Rijksdag met nadruk ge wezen over de noodzakelijkheid van een goeden geest onder het volk. En voor dien geest zorgen de Gestapo, de S.S. en de po litieke leiders. In de dagen na het afslui ten van het Sovjet-Russische pact was men in Duitschland plotseling spraakza mer geworden. Men had blijkbaar de ge dachte. dat de ommezwaai, waarop geen enkele Duitscher had kunnen rekenen, te vens een meer vrije meeningsuiling zou toelaten. Voor het luisteren naar den Mos- kouer zender waren velen ln het concen tratiekamp opgesloten. Nu Rusland de vriend van Duitschland was geworden, kreeg men den Indruk, dat men vrij Mos kou kon inschakelen en vanzelfsprekend ook andere zenders. Vooral Luxemburg was populair geworden in West-Dultschland. Iedereen, die over een toestel van eeotee capaciteit beschikte, beluisterde de persbe richten van den zender van het Groot hertogdom. Zelfs trouwe leden van de par tij deden daaraan mee Velen frappeerde het ten sterkste, dat de mededeelingen van den Luxemburger zender hemelsbreed verschilden met die van den Gross-Deut- schen Rundfunk Overal vertelde men el kaar wat Luxemburg had medegedeeld. Er ontstond al dra onder velen argwaan naai de juistheid van de Duitsche persberich ten Maatregelen van den kant der politie ke politie konden dan ook niet. uitblijven. Het luisteren naar en het verspreiden van berichten van een buitenlandschen zender kan thans zelfs de doodstraf ten gevolge hebben. Sinds het uitspreken van Hitler's Rijks dagrede is de contröle op de bevolking strenger dan ooit Een leger van geheime politiemannen zorgt voor het onschadelijk maken van de „Miesmaoher und Meckerer". Het Duitsche volk is voorzichtiger gewor den Hlmmler heeft vroeger eens ver klaard. dat de taak van de SS. in oorlogs tijd voornamelijk bestond in het contro leeren van den geest der burgerbevolking. De SS. is met die taak begonnen en alles wordt ln het werk gesteld om onaange name verrassingen achter het front on mogelijk te maken. Drie onderwerpen beheerschen thans in Duitschland haast elk gesprek: het pact met Sovjet-Rusland, de strijd ln het Oosten en de houding van Engeland. Er is op het oogenblik een zeer krachtig streven waar te nemen om alles, wat vroeger ten nadeele van de huidige machthebbers in Rusland is gezegd ongedaan te maken. De uitersten zijn tot elkaar gekomen en thans droomt menige Duitscher van een sohoone toe komst aan de zijde van Sovjet-Rusland. Beide landen zullen de wereld, maar op zijn minst Europa beheerschen. Duitsch land zal opbloeien door den handel met Rusland. Vergeten en vergeven zijn alle vroegere geschillen. Duitschland en Rus land zijn één ln hun strijd tegen de kapi talistische wereld, zoo redeneeren vele Duitschers. De bekeerde zondaars. Wanneer men de aanhangers door dik en dun van de nat. soc. partij hoort, dan is de toenadering tot Rusland een gevolg van een volkomen ommekeer. Niet van de Duitschers, maar van de Russen, die zich hebben bekeerd van de zonden huns weegs. De kwade geest van de Sovjets was Litwinof. Nu deze laatste van het tooneel is verdwenen, is een nieuwe geest over Rusland gekomen, welk land thans wat zijn regeeringsvorm betreft geheel gelijk is geworden met Duitschland De Duitsche propaganda-dienst is er in kor ten tijd ln geslaagd een groot deel van het volk ervan te overtuigen, dat de gewij zigde politiek volkomen logisch is en dat Duitschland en Rusland eigenlijk op el kaar aangewezen zijn. De vurige partij mannen hoort men overal het pact roe men als een groote gebeurtenis in de ge schiedenis, welk pact voor goed de zege zal brengen aan de dictatoren Want ook in Duitschland heerscht volgens deze men schen de dictatuur van het proletariaat. In een sigarenwinkel vlak bij den Keul- schen Dom beluisterden we in dit verband een merkwaardig gesprek. Toen we de zaak binnentraden hoorden we een heftig betoog van een dikken winkelier tegen een klant. Deze laatste had beweerd, dat de strijd, welke thans is ontbrand, niet om Danzlg en de corridor ging. maar om iets anders- om de macht in de wereld En die zelfde klant had de vrijmoedigheid gehad in twijfel te trekken of Danzig en een stukje grond de groote offers, welke thans moeten worden gebracht, wel waard zijn. De winkelier, het echte type van den Duitscher, die het alleen weet en dat de monstreert door felle taal en daarmede overeenstemmende gebaren, bestreedt zijn klant heftig. Hij was rood van woede en de bezoeker van den winkel schoof naar de deur om te trachten een goed heenkomen te zoeken. „Dit is geen strijd om de macht, maar een strijd om de ideeën" schreeuwde de sigarenkoopman. Waarop de klant op merkte, dat hij dat moeilijk kon gelooven. daar men anders toch geen pact met den aartsvijand, de Sovjet-Unie had gesloten. Deze laatste uitlating bracht den winkelier bijna tot razernij. „Duitschland en Rus land hebben dezelfde opvatting, dezelfde gedachte, dezelfde staatsinrichting". Deze Duitscher demonstreerde daarmede, dat de uitersten elkander thans hebben ge raakt. Run op de warenhuizen. Op de warenhuizen en winkels in Duitsch land werd Vrijdag een run ondernomen, teneinde te trachten zich in het bezit van zwart papier te stellen, teneinde aan de voorschriften voor volkomen afsluiten van het licht bij avond te kunnen voldoen. Vele winkels waren uitverkocht. Wij zagen ln Essen rijen men schen, die uren wachtten om maar in het bezit van de noodzakelijke rollen papier te komen. In het warenhuis van Tietz kwam men handen te kort. Voortdurend werden nieuwe rollen gebracht, maar nog kon men aan de vraag niet voldoen. Het feit, dat het groote publiek de noodlge voorzorgsmaat regelen niet had genomen, illustreert dui delijk, dat het Duitsche volk tot Vrijdag niet aan oorlog heeft geloofd. „Der Führer macht kein Krieg" was de populaire leus. De partijdag van Neurenberg zou den naam van het Congres van den vrede dragen. Maar ondanks alle verzekeringen, heeft de Führer toch den oorlog niet gemeden. Dat heeft het vertrouwen van velen in Hitler een diepen schok gegeven. Vooral bij de mannen, die eens voor Duitschland ln de loopgraven stonden en die weten hoe ontzettend de oorlog is. Hoe voorzichtig men ook in zijn meenlngsuiting is, toch kan men klanken beluisteren over diepe teleur stelling. dat toch naar de wapenen is ge grepen. In het Ruhrgebied heerschte Vrijdag een stemming van angstig afwachten. Men bleef hopen op een zich-afzijdig houden van Engeland. Zou die hoop niet in ver vulling gaan. dan vreesde men in het ge bied. waar de Duitsche zware Industrie is gevestigd het ergste. In Essen sprak men van voorgenomen luchtaanvallen op de enorme, midden ln de stad gelegen fabrie ken van Krupp, waar nacht en dag wordt gewerkt. Groote fabrieksgedeelten zijn in aanbouw; hier bevindt zich de wapensmidse van het Duitsche Rijk. Overal in het Ruhrgebied wordt verteld, dat de Engelschen, wanneer het tot een oorlog komt, onmiddellijk hun luchtmacht naar Essen en omgeving zullen zenden. Men I heeft vertrouwen in den Duitschen afweer, maar toch voelt men zich bedreigd. Ner gens is de organisatie van de bescherming der burgerbevolking zoo goed als in het land van de Ruhr. Bij honderden vindt men de roodgele borden in de straten, die op zeer duidelijke wijze den koristen weg wij zijn naar de dichtstbijzijnde schuilplaats. De organisatie hiervan is werkelijk ln voorbeeldige orde. In den nacht hebben we per auto een tocht gemaakt door het Ruhrgebied. Het was een zware en in vele opzichten sinistere rit. De autolampen moesten worden afge schermd met zwart papier, waardoor mor. practlsoh gesproken zonder licht moest rij den. De geheele politiemacht was op de been om controle uit te oefenen. Het Ruhr gebied was volkomen donker en de hoog ovens schenen gedoofd. Het was een angst wekkend gezicht om de volkomen verduis terde steden binnen te rijden. De straten waren vol menschen, die op gedempte toon met elkaar spraken. Geen enkel licht straalde door, het was duister, volkomen duister. En toen versoheen plotseling de maan aan liet firmament, een licht, dat niet gedoofd kon worden en dat alle geno men maatregelen voor een belangrijk deel te niet deed. Het Ruhrgebied wachtte in angstige spanning op de Engelsche lucht macht, die niet verscheen. H'er voelde men iets van de stemming, welke zich van d' bevolking In tijd van oor'og meester maakt Hoevelê nachten zal de bevolking nog angstig wachten op de vijandelijke lucht vloot? Velen van deze categorie wachten nog op het bevel tot opkomst en het zijn speciaal die mannen, die met een enorm zwaar hart wachten op de komende dingen. Wan neer men met deze menschen spreekt, be seft men eerst recht, welke verschrikkin gen de moderne oorlog inhoudt. In deze dagen leven de vroegere soldaten weer in de ontzettende oorlogsdagen; steeds weer houdt hun geest zich met de dingen, die men toen moest meemaken, bezig. En men spreekt daarover, men houdt het niet onder zich, dat het meer dan verschrikkelijk is geweest en dat men het eigenlijk niet meer wil meemaken. En aller conclusie luidt, dat het thans nog veel erger moet zijn dan toen, omdat nu het luchtwapen een veel grootere rol speelt dan ln '14—'18. Het lot van deze mannen ls des te zwaarder omdat velen zoons heb ben, die ook naar het front moeten. Tal loozen zijn met een hart zwaar van zor gen vertrokken. Het gerucht ging, dat er mannen zouden zijn geweest in Duisburg, die zouden hebben geweigerd en onmid dellijk zouden zijn gefusileerd. Die geruch- j ten moet men naar het rijk der fabelen verwijzen. Indien iets dergelijks zou zijn voorgevallen zou men het in Duisburg moeten weten. WIJ spraken in die stad met velen, die zeer ernstige critiek op het be wind hebben, maar die met nadruk ont kenden, dat zich dergelijke tooneelen zou den hebben afgespeeld. Al die geruchten zijn er volkomen naast. Als men de waar heid over Duitschland wil schrijven moet men zeggen, dat het er oogenschijnlijk buitengewoon rustig ls, al Is de stemming zeer down en broeit er veel onder de op pervlakte. CONTROLE OP DE BEVOLKING. Wij spraken een man, een oud-frontsol daat, die den wensch uitsprak, dat de goede dagen van voor 1914 weer zouden terugkeeren. Hij hoopte, dat, al kon hij de houding van Wilhelm II niet bewonderen. Duitschland nog eens weer een keizer zou krijgen. De grootste fout van de tegen woordige machthebbers noemde hij den ontzettenden druk, welke op de bevolking door de partijmannen wordt uitgeoefend. En hij wees ons tevens op een verschijn sel, dat wij inderdaad ook konden consta- teeren, n.l. dat er zooveel bruinhemden zijn achtergebleven „Ze hebben den mond vol over den oorlog", zoo zei de man, „maar zelf blijven ze thuis en ze laten de anderen de kastanjes uit het vuur halen. Waarom zijn ze achtergebleven: Omdat er een zeer nauwgezette controle op de be volking moet worden uitgeoefend. Men vertrouwt zijn eigen menschen niet en men vreest, dat wanneer niet de noodige maat regelen worden genomen, op een goeden dag een opstand zou uitbreken. De partij leiders zorgen voor alles; ook voor de mannen, die een revolutionnalren geest met kracht kunnen onderdrukken." Volgens onzen zegsman is er zooveel ontevredenheid, dat Duitschland bijna rijp is voor een omwenteling. En tegen dat groote risico wapent men zich Cians reeds terdege. De Gestapo weet precies waar zij aan toe is. ORGANISATIE. In Duitschland ls ook ln deze dagen alles voortreffelijk georganiseerd. Gisteren was het de dag van Danzig en daarmede werd in de diverse steden rekening gehou den. Spontaan moest men toonen, hoe ver heugd mer. was over den terugkeer van Danzig in het Rijk. Daarom geven de stadsbesturen aan een belangrijke straat den naam Danzigerstrasse. Zoo hebben we gisteren in diverse steden gezien, dat een keurig en blijkbaar reeds van tevoren klaar gemaakt bord met bovengenoemden naam was aangebracht. Daaronder bevond zich het bord met den ouden naam, waar doorheen een groote streep was getrokken. Dergelijke spontane daden schijnen ook vroeger reeds te zijn voorgekomen, want in Duisburg droeg een parallelstraat van de nieuwe Danzigerstrasse den naam van Memelstrasse Het wachten is thans op de „Korrldorstrasse" merkte een grappen maker op. De Duitsche bevolking wacht thans op de dingen die komen zullen. De angst is groot, maar er heeft zich van velen reeds een doffe berusting meester gemaakt. Men blijft zich vastklampen aan de hoop. dat het conflict tot Polen blijft gelokaliseerd. Men hoopt, maar men weet, dat men zich vastklampt aan een stroohalm. Slechts weinigen zeggen, dat het niet anders heeft gekund De indruk van de overgroote meerderheid is, dat men niet begrijpt waar om voor zoo'n klein gebied, dat toch reeds jarenlang van het Duitsche rijk gescheiden is, zoo'n groot offer moet worden gebracht. (Nadruk verboden). Steunt Luchtverdedigingsfonds! Postgiro Den Haag ten name van 8832 (Ingez. Med.) 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11