NEDERLAND WAAKZAAM LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 September 1939 Derde Blad No. 24368 gOsfe Jaargang BUITENL. WEEKOVERZICHT Oorlog overwint den vrede LUCHTVAART LUCHTBESCHERMING VRAGENRUBRIEK GEMENGD NIEUWS BOEKHOUDEN, TYPEN. STENO. OPLEIDING PRAKTIJK DIPLOMA'S HOOGSTRATEN's BOEKHOUDBUREAU, Plantsoen 29, Tel. 25754, Leiden Watertentoonstelling te Luik gesloten Dagbladreclame is niet te hoever zal de razernij gaan? De razernij baant zich een weg over Europa! Ziedaar de uitslag van den strijd, gevoerd tusschen oorlog en vrede. Wie onze beschouwingen der laatste we gen heeft gevolgd, zal begrijpen, dat wij, hoezeer wij gaarne, dol-gaarne zelfs, zouden gewild hebben ongelijk te moeten beken nen geenszins verrast zijn door den loop van zaken. Optimisme moge gerechtvaar digd zijn, misplaatst optimisme bevat in zich zelve ernstige gevaren en het is daar om, dat wij niet hebben geschroomd om eerlijk te verklaren, dat wij de toekomst somber tegemoet zagen. Het was slechts het constateeren van de werkelijkheid, hoe hard deze ook moge zijn. Men zag Duitschland het spel van Oosten rijk en Tsjecho-Slowakije, zij het hier en daar gewijzigd naar de omstandigheden, op nieuw spelen. Het een volgde systematisch op het andere, gelijk destijds, vrijwel in de zelfde volgorde. Dat heette „zenuwen-oor log". Maar Duitschland hield niet voldoende in het oog, dat zijn tegenstanders thans Immuun waren geworden voor deze wijze van afdreiging. In de eerste plaats was de directe tegenspeler Polen en het stond van den beginne af aan vast, dat deze nimmer de rol van Tsjecho-Slowakije zou aanvaar den. Polen's verleden reeds stond daarvoor borg. Liever zal Polen strijdend ten onder gaan. dan zich zonder strijd overleveren. De verklaringen daaromtrent waren geen bluf, slechts de waarheid. En in de tweede plaats hadden Engeland en Frankrijk zich zoo beslist achter Polen gesteld, dat ook van Parijs en Londen geen terugwijken mocht worden aangenomen. Hun positie was duidelijk afgebakend en nooit zal Duitschland zich mogen beklagen, dat de Westersche democratieën schuile vinkje hebben gespeeld. Niettemin is Duitschland doorgegaan tot het uiterste, zoover, tot er geen terug meer mogelijk was zonder groot verlies van prestige en dat kan een dictator zich nu eenmaal allerminst veroorloven. Een week lang heeft de wereld gezweefd tusschen hoop en vrees, zelfs zoodanig, dat tenslotte de beslissing hoezeer dan ook betreurd verademing bracht. Men weet nu. waaraan men toe is, althans grooten- deels want er blijven nog enkele vraagtee- kens. Het aantal vredespogingen groeide en groeide naar mate de ernst van den toe stand toenam, alle zijn zij door de dictato riale landen successievelijk, zij het meer of minder beleefd, afgewimpeld. Elke poging is door Polen en de Westersche democra tieën aanvaard als basis, maar Berlijn gaf niet thuis. Zeer beleefd was b.v. de afwijzing van het laatste aanbod van goede diensten van onze Vorstin en koning Leopold, doch het resultaat was hetzelfde: wij doen niet mee. De laatste hoop was tenslotte gevestigd op de besprekingen tusschen Londen en Ber lijn. Men kon zich weliswaar afvragen, hoe Hitier Londen zou toestaan, wat het den Fransche premier Daladier had geweigerd, maar de diplomatie kent nu eenmaal zoo veel nuances, dat men daaraan zich nog vastklampte als aan een laatste stroohalm Die besprekingen hielden zoolang aan, dat er inderdaad nog hoop werd gekoesterd, dat een overeenstemming zou kunnen worden bereikt. Hoe langer zoodanige besprekingen toch duren, des te grooter de kans, dat er een uitweg wordt gevonden. Beide partijen hadden zich echter te vastgelegd in haar posities. Duitschland stond op het verkrij gen van Danzig en den corridor als een kwestie van „eer", Engeland hield voet bij stuk, dat slechts Polen zelf daarover had te beslissen, gebonden als het was door zijn verdrag met Warschau. Alleen een terugwijken van Hitler of Po len kon dus nog redding brengen en waar op het laatste niet mocht worden gerekend, van Hitier Dat was het. hetgeen wij nooit voor mogelijk hebben gehouden, gezien de besliste verzekeringen van Berlijn omtrent Danzig en dat heeft ook inderdaad het pleit beslist. Londen wilde in ieder opzicht praten, zelfs over alles, wat nog te regelen valt, doch geen enkel voldongen feit als gevolg van het toe passen van geweld zou meer worden aan vaard. Dat was het eenige.wat verluidde om trent de gedachten-wisseling via den Brit sehen gezant Henderson, dien men geens zins kan verdenken van anti-Duitsche ge voelens. Overigens is alles achter de scher men gebleven, tot Duitschland den sluier meende te moeten verscheuren en zijn in zestien punten vervatte eischen publiceer de. Zulks natuurlijk vergezeld van een toe lichting. Van Engelsche zijde wordt de juistheid van de gegeven lezing met de grootste be slistheid ontkend, Duitschland houdt deze staande. Aan de geschiedenis om straks daarover uitspraak te doen, wanneer de ar chieven geheel zullen worden geopend. Het is van groot belang inzake de schuldvraag, maar niet meer voor den oogenblikkelijken stand van zaken, die zijn loop neemt, los van alles. Per slot van rekening komt het hierop aeer, dat Duitschland beweert Polen 24 uur tijd te hebben gegeven om te Berlijn te ko men onderhandelen; als gelijkgerechtigde. Onwillekeurig denkt men daarbij echter aan de reizen van Schussnigg en Hacha in de gevallen van Oostenrijk en Tsjecho-Slo wakije! Doch hoe het zij. Polen heeft ge- Bieend, niet te moeten verschijnen te Ber lijn en hoewel de gevolgen vaststonden, heeft de Fuehrer toen zijn geduld verloren: hij heeft het Duitsche leger Polen ingezon den en daarmede is in het Oosten de oorlog in vollen omvang ontketend. Beide partijen spreken natuurlijk over gedwongen optre den als gevolg van de dreiging van den an der. De ellende van den modernen oorlog is ontketend en nog verzekert men deze te zullen beperken naar humaniteitsbegrip, maar men weet, dat de oorlogsdemon, een maal losgelaten over de menschheid, steeds verder om zich heen grijpt en alles in zijn klauwen grist, de meest goede bedoeligen ten spijt. Onnoemelijk leed, onbeschrijflijke rampen zullen over ons werelddeel gaan. En nu staan Engeland en Frankrijk voor de groote beslissing. Hoe deze zal uitvallen is moeilijk meer aan twijfel onderhevig. Hit- Ier moge inzake het Westen de meest volle dige garanties geven - afgezien van de vraag deze worden vertrouwd na Muenchen «ingeland-Frankrijk accepteeren nu een- „Nederland zal naar alle zijden en met inspanning van alle krachten en middelen, ■waarover ons land beschikt, een strikte onzijdigheid in acht nemen en handhaven". (Uit de radio-rede van H. M. de Koningin) 4802 (Ingez. Med.) maal niet langer zulk een systematische op geweld-methode gebaseerde gebiedsuitbrei ding, gezwegen nog van de hegemonie-idee die daarachter schuil gaat. Engeland heeft zijn standpunt reeds dui delijk kenbaar gemaakt; het eischte de te rugtrekking der troepen uit Polen; gebeurt dat niet, dan zullen de consequenties wor den getrokken! Dat Londen zelf niet meer geloof hecht aan het ontkomen aan den strijd, het wordt bewezen door Chamber lain's zeer felle uitlating, dat „Hitier de we reld in ellende dompelt om zijn eigen zinne- looze eerzucht te dienen." Vooral uit den mond van den Britschen premier spreekt zoo iets boekdeelen. Als dit onder de oogen onzer lezers komt, zal waarschijnlijk de teerling reeds zijn ge vallen en heeft de oorlog zich ook naar het Westen overgeplant Een van de vraagteekens, waarover wij in het begin spraken, komt zich nu als van zelf presenteeren: wat zal de houding zijn van Italië? Het is logisch, dat Hitier zijn vriend Mussolini niet rechtstreeks heeft betrokken in het Poolsche avontuur, maar hoe wordt het als Engeland en Frankrijk Polen te hulp komen? Het beslissende woord daarover is nog niet gevallen, al laat de Italiaansche pers doorschemeren, dat Italië in dat geval zijn plicht zal doen jegens den bondgenoot. Maar na 1914 wordt Italië niet meer door een ieder volkomen vertrouwd Zelfs doemt het gevaar op. dat de demo cratieën Italië beslist voor de keuze zullen stellen, partij te kiezen, want een voorloo- pige neutraliteit van Italië bergt voor hen groote gevaren in zich. Stel toch eens, dat Duitschland het na verloop van tijd klaar speelt met Polen, dat zeer moeilijk directe hulp uit het Westen kan erlangen, dan zou het het tot dusver neutraal gebleven Italië, dat dan partij zou kiezen, tegen een gemeen- schappelijken aanval van Engeland en Frankrijk kunnen steunen. Onnoodig te zeg gen, hoezeer de Westersche democratieën dan zouden zijn gedupeerd! Een tweede vraagteeken is de sovjet-unie. Het verdrag met Duitschland door den Fuehrer verdedigd op grond, dat Moskou heeft afgezien van het maken van propa ganda, terwijl het nationaal-socialisme nooit een export-artikel zou zijn geweest is geratificeerd en het trof daarbij, dat Mo- lotof felle taal bezigde tegen het Westen, doch de juiste beteekenis ligt nog altijd in het duister. Aan de eene zijde houden de ge ruchten aan, dat er meer achter dit verdrag steekt, tenslotte neerkomend op de gedachte van een nieuwe verdeeling van Polen, be houdens het in stand houden van een schijn-staat Polen, aan den anderen kant blijft men Moskou's neutraliteit als zeker voorstellen. Wie gelijk zal krijgen? Voor de tweede maal reeds in deze eeuw dreigt voor ons werelddeel de baaierd van een alles en allen vernietigenden oorlog. Gelet op de schade, toegebracht aan cul tuur en beschaving in den eerste, mag het ergste worden gevreesd. Wat zal er overblij ven van Europa? Gelet op de Duitsche ver zekeringen omtrent vastbeslotenheid nooit te capituleeren, ziet het er zeer somber uit zeer somber. Tenzij onverwachte gebeurlijk heden zich zouden voordoen, maar wie durft thans daarop nog hopen? DE POSTVLUCHTEN. De ..Pelikaan-' is gistermiddag te kwart voor vier op Schiphol geland. is een algemeen belang en dus ook het Uwe Meldt U aan als lid der Ned. Ver. voor Luchtbescherming bij den secretaris der afdeeling Leiden, den heer D. C. KOE. Rapenburg 9, Tel. 25410, b. g. g. 24807. Contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars). H. L. H. te L. - Men meldt ons thans dat de Haagsche Radioschool Fred. Hendriklaan 21, Den Haag opleidt voor radio-telegrafist. auto-botsing bij overschie. Condities Boekhouden f.5.per maand 1 Typen of Steno f. 20.p. geheelen cursus, I j lettergrepen privaatles; f. 3.50 clubles, boeken gratis. Typen en Steno tezamen f. 35.- p. cursus. en0 snf hf'lfn 1 3 O per mjnuut. Drie spoorbussen en twee auto's bij plotseling remmen op elkaar. Gisteravond te halfzeven heeft er ten gevolge van het plotseling stoppen op den Rijksweg bij Overschie een botsing plaats gevonden tusschen een drietal Vlosbussen, welke passagiers voor de spoorwegen ver voerden en een tweetal auto's. Het ongeval, dat tot materieele schade aan alle wagens beperkt bleef, werd veroor zaakt door het ondanks het verbod stoppen van een particuliere auto, bestuurd door den 54-jarigen Schiedamschen predikant L. S. P. van der C. Komende uit de richting van Rotterdam, stopte hij voorbij het via duct om rond de richtingpijl te rijden. Van de tegenovergestelde richting kwam met 40 a 45 K-M.-vaart een drietal bussen aan. geheel bezet met passagiers. Bij het stoppen voor de auto van den predikant reden de bussen met een klap op elkaar en werden alle beschadigd. Een andere parti culiere auto, bestuurd door den 38-jarigen F. J. Jacobs, uit Amsterdam, eveneens plot seling stoppend, kwam nog met een der autobussen in botsing. Persoonlijke ongelukken hebben zich ge lukkig niet voorgedaan. paarden sloegen op hol. Man. die de dieren wilde grijpen, gedood. Op den Arkelschedijk te Gorcum is giste ren een doodelijk ongeluk gebeurd. Twee paarden, welke gespannen waren voor een voertuig, sloegen plotseling op hol. De 44-jarige W. O wonende te Gorcum. die de paarden tot stilstand trachtte te bren gen. werd medegesleurd. De wagen geraakte van den dijk, terwijl O. er onder terecht kwam. De man was op slag dood. lange vechtbrug te weesp ingestort. Chauffeur nam geen nota van waarschuwingsbord. Gistermiddag is op de lange Vechtbrug te Weesp. welke reeds geruimen tijd in on- betrouwbaren toestand verkeerde, ingestort op een oogenblik, dat een trailer van een Amsterdamschen metaalhandel er overheen reed. De chauffeur had juist de klapbrug ver laten, toen onder het zware gewicht van den laadbak de brug bezweek. Een meisje, dat zich in de onmiddelijke nabijheid be vond, kon, door een handige beweging, voorkomen, dat zij in de Vecht terecht kwam. Ter weerszijden van deze brug heeft de directeur van Openbare Werken te Weesp reeds eenige maanden geleden borden doen plaatsen, waarop vermeld was, dat het be rijden van de brug gevaarlijk was voor het zware verkeer. Gedurende de afgeloopen dagen heeft de toch al zwakke brug door de zware militaire transporten nog meer te lijden gehad, zoodat het roekeloos was, on der deze omstandigheden, met een der gelijke zware vracht de brug te willen pas- seeren. Men deelde ons nog mede, at de chauf feur de C. J. van Houtenlaan, welke men moet passeeren om op den Gooilamdschen weg te komen en waardoor hij de Lange Vechtbrug had kunnen mijden, niet kon doorrijden, in verband met de overstelpende drukte van transporten. Onmiddellijk nadat de brug met een gekraak, dat in de geheele omgeving de nieuwsgierigen op de been bracht, ineengestort was, zorgden onder nemende omwonenden voor roeibooten, waarmede voetgangers over de Vecht kon den worden gezet. Het heeft geruimen tijd geduurd, alvorens men er in slaagde, met behulp van een kraanwagen, de lading ijzer uit den laadbak te lossen, waarna het gelukte, door het aan zetten van den motor, den trailer in zijn geheel weg te rijden. „Msb." gas verstikking te hees. Oude vrouw om het leven gekomen. Donderdagavond laat werd uit een huis aan de Kerkstraat te Hees bij Nijmegen, een sterke gaslucht waargenomen. Men drong de woning binnen en vond de daar alleenwonende 18-jarige vrouw E. dood op een stoel. De gemeentegeneesheer dr. van Ewijk, constateerde den dood door gasverstikking. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat in den gasmeter een lek was. auto te water. Bestuurder verdronken. Gisteravond te ongeveer 8 uur reed een bestelauto in de Brabantschestraat te Amersfoort en kwam. vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, in de Eem terecht. De 17-jarige H. J. H. sprong onmiddellijk te water om hulp te bieden Na vijf keer duiken gelukte het den moedigen jongeman den bestuurder achter het stuur vandaan te krijgen en naar boven te brengen. Schippers, die met roeibooten in de nabij heid waren, namen den bewusteloozen chauffeur over en brachten hem op den kant Het bleek te zijn de 31-jarige P J. v. d. H. Een uur lang heeft men kunstma tige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. De gemeente-geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. In verband met de huidige gebeurtenis sen deelt de commissaris-generaal van de tentoonstelling te Luik op bevel van de VPrVDHOPll regeering mede. dat de Watertentoonstel- O ling voor het oogenblik wordt gesloten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9