Vragen uit het publiek Geneeskundige hulp voor de burgerbevolking De stemming in de hoofdstad Duitsche [EIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Vrijdag t September (939 En het officieele antivoord In geval van oorlog of oorlogsgevaar LUCHTBESCHERMING Men wil eindelijk eens weten LKIN/T IN UTUREN, Berichten vorige oplage Binnenland Belangrijke uitbreiding van den treinenloop op Maandag a. s. Opening van de Jaarbeurs een week uitgesteld Buitenland Duitsch postvliegtuig verongelukt. Het aantal bli de radio-omroep controle- tommissie binnengekomen vragen ls over typend en het zal dan ook niet mogelijk tjn. noch om deze vragen alle Individueel, noch om ze binnen een kort tijdsbestek te Kantwoorden. In diverse brieven wordt de vraag gesteld toe het staat met den plicht van opkomst tan hen, die in het buitenland vertoeven 01 varende zijn. In het algemeen kan daar- worden geantwoord, dat onverwijlde overkomst, van waar men zich ook bevindt, noodzakelijk en wettelijk verplicht ls. Omtrent vergoeding van kosten, e.d. wen- Je men zich tot den Nederlandschen con- iul. De dienstplichtigen kunnen omtrent <en en ander aanwijzing vinden in het zak- 'coekie. dat iedere dienstplichtige ln zijn bezit moet hebben. Echter behoeven dienst- en reserveplich- ilgen. die bulten Europa wonen, voorloopig tiet aan de buitengewone oproeping totop- lomst in werkelijken dienst voldoen. Zit moeten derhalve geen gevolg geven aan een «rsoonliike oproeping, die hun een dezer daeen (tenminste als het dienstplichtigen betreft) door den burgemeester der Neder' landsehe gemeente, waar zii als groot-ver- lofsanger staan ingeschreven, zal worden toegezonden. Ten aanzien van verzoeken om vrijstelling tan opkomst, wegens studie-redenen, kan eorden medegedeeld, dat dergelijke vrij- itellingen op het oogenbllk niet kunnen «orden verleend. Of dit na verloop van eeni- ;en tijd wel het geval zal zijn. zal te zijner tijd bekend worden gemaakt. Hier volgen thans tal van andere, offi- tieel beantwoorde, vragen. De veldpost. Vraag: Hoe komt het. dat een brief van ten soldaat uit het veldleger, bestemd voor lamilieleden in binnen- en buitenland, ge- itempeld wordt door het postkantoor van ajn kantonnement? Wordt op deze wijze toch niet bekend, waar de betrokken dienst- plichtdge zich bevindt? Antwoord: Terwijl de brieven, bestemd toor de opgeroepenen. hen moeten bereiken tor de zorg van de veldpost, posten de op- teroepenen de brieven, welke zij hun fami lie toezenden, thans nog op de (gewone) testkantoren ter plaatse. Door het stem- Kl van deze kantoren kan aldus thans nog bekend worden, waar de opgeroepenen zich te vinden. Maatregelen zijn evenwel voor bereid. dat dit laatste niet meer het geval tal din. zoodra de omstandigheden het noodig maken, dat de plaatsen van afzen- dlng niet meer bekend worden. Wanneer inlijving? Vraag: Zooals velen mijner studievrienden Mer in Delft behoor ik tot de lichting 1939 wel tot dat gedeelte, dat in September October op moet komen. Toen de mobi lisatie-aankondiging aangeplakt- werd en op stond, dat ook lichting 1939 gemobi liseerd werd. verkeerden velen in de mee ting. dat ook wii moesten opkomen. Daar I echter niet in het bezit zijn van een izkboekjes, zijn verscheidenen van ons naar bet stadhuis gegaan, waar zii op de afdee- ling Militaire Zaken te hooren kregen, dat moesten opkomen. Later echter kwam het bericht, dat wij voorloopig niet moesten rakomen. Gaarne zou ik van u vernemen of wii bin- renkort nog moeten opkomen, zoo ja. wan ner ongeveer. Dit namelijk in verband met bet feit. dat haast alle dienstplichtigen van lichting tweede helft 1939 op 8 Septem ber as. examen moeten afleggen aan de Technische Hoogeschool. Dit natuurlijk al ken wat de in Delft studeerenden betreft. Het ls voor ons van groot belang eenigszins weten of wii aan dit examen kunnen (eelnemen of niet. Antwoord: De oproeping voor algemeene ïobillsatie gold alleen dienstplichtige ver vangers en niet personen als de vrager, de nog niet zijn ingelijfd. Zij. die nog moe ten worden ingelijfd, moeten nader bericht ilwachten. Het ls mogelijk, dat zii spoedig toeten opkomen, doch het kan ook zlin, ht het nog een poosje duurt. Studieverlof. Vraag: Kunnen personen, die studiever- hadden, maar nu opgeroepen zijn, bij leval van geen oorlog weer studieverlof hijgen? Antwoord: Daar valt op dit oogenbllk nog niets van te zeggen. De mogelijkheid is niet '•itgesloten, dat men studeerenden dan in gelegenheid zal stellen, hun studie voort zetten. Opleiding res.-officieren. Vraag: Zullen de scholen voor reserve- 'licieren thans ook nog op den gewonen M. dus begin September, beginnen en torden zij, die zich hebben opgegeven voor «n vrijwillige verbintenis aan die scholen, tog toegelaten? Antwoord: De bestaande scholen voor "serve-officieren zijn gesloten. De oplei- van beroeps- en reserve-officieren zal, :x.ang de weermacht gemobiliseerd blijft, Stschieden aan de reeds opgerichte centrale Wderwijsinrichtlng te Haarlem. Zij, die reeds een vrijwillige verbintenis "or opleiding tot reserve-officier hebben (Kloten, ontvangen nadere aanwijzingen «treffende de aanmelding bij de centrale 'Merwijslnrichtlng. Evacuatie. tij Vraag: Bij geruchte vernemen wij tel- «ns, dat ingeval van het uitbreken van een Wog. de huizen, liggende vlak achter de htcrlinie, moeten worden ontruimd en dat bewoners zullen worden geëvacueerd atr elders. Wat is hiervan waar? Antwoord: Van ontruiming van huizen, Wegen op korten afstand achter de fron- van de Vesting Holland, is thans geen take. Mocht in de toekomst ooit tot een zooda- V ontruiming worden overgegaan, dan 41 dit uiteraard tijdig bekend worden ge- 'Ukt. Betaling op bons. .V'aag: Hoe wordt de betaling geregeld '5 goederen, die door militairen besteld "Wden, b.v. door een onderofficier. Ge biedt dit tegen afgifte van een bonnetje? Antwoord: Elke vordering van goederen pchiedt tegen afgifte van een bon, getee ld door den commandant, die de vorde ring heeft verricht. Op dezen bon moet in elk geval worden vermeld, bij welken admi nistrateur betaling zal geschieden. Betaling van het geleverde geschiedt alsdan door den op den bon vermelden administrateur. Herkeuring. Vraag: In hoeverre kunnen afgekeurden een herkeuring verwachten in geval van oorlog? Antwoord: Om een dergelijke herkeuring in te voeren zou een speciale wet noodig zijn. In of omstreeks 1918 is er ook zulk een wet geweest. Naar het buitenland. Vraag: In hoeverre kan een niet-dienst- plichtige zich naar het buitenland begeven in geval van oorlog? Antwoord: Een niet-dienstplichtige ls naar de thans geldende bepalingen niet be lemmerd in zijn vrijheid om zich naar het buitenland te begeven. Echter ls het niet uitgesloten, dat er een regeling wordt inge voerd, die deze vrijheid beperkt. Dienstweigering. Vraag: In hoeverre is in geval van oor log te vertrouwen op de geldigheid en de volledige werking van de wet van 13 Juli 1923 betreffende dienstweigering wegens gewetensbezwaren Antwoord: De dienstweigeringswet geldt ook voor tijd van oorlog. Echter verloopt er gewoonlijk nogal eenige tijd voor de inge komen verzoeken om toepassing van deze wet voor beslissing vatbaar zijn. Indien de verzoekers inmiddels moeten opkomen, zul len zij aan de oproeping moeten voldoen. Wachten of niet? Vraag: Dit jaar wordt iemand stu dent in de klassieke letteren. Hij behoort tot de lichting 1940 en ontving 22 dezer een kennisgeving van bestemming, volgens ar tikel 56, 4de lid van het Dienstplichtbesluit. Kan hij nu aan den minister van Defensie reeds uitsfel vragen van eerste oefening op grond van studieredenen, niettegenstaande hij nog niet is ingeschreven aan de univer siteit (dit gebeurt half-September), of moet hij met dit verzoek wachten totdat hij in geschreven is en bestaat er een redelijke kans, dat uitstel verleend zal worden? Zoo neen. is het dan al bekend, wanneer de lichting 1940 onder de wapenen moet ko men? Antwoord: Verzoeken om uitstel van eer ste oefening moeten worden gedaan zoo mogelijk omstreeks drie maanden voor het tijdstip, waarop de dienstplichtige zal moe ten opkomen. Hij moet in elk geval met het vragen van uitstel wachten, tot hij weet wanneer hij moet opkomen. Over de kans op uitstel kan in deze omstandigheden nog niets worden gezegd. Ook aangaande de vraag, wanneer de lichting 1940 zal worden ingelijfd, is thans nog niets vastgesteld. Herkeuring. Vraag: Ik ben geboren 1897 en heb in 1918 mijn dienstplicht vervuld. In October 1937 ontving ik het zgn. „Ontslagbriefje" uit militairen dienst. Kunt u mij zeggen of voor mij de mogelijkheid bestaat mij thans reeds aan een herkeuring te onderwerpen, ten einde de zekerheid te verkrijgen, dat ik bij een eventueelen oproep der „aanvul lingstroepen". waartoe ik vermoedelijk be hoor, niet behoef op te komen? Dit in verband met een inmiddels inge treden lichamelijke verminking ten gevolge van een ongeluk. Antwoord: Er bestaat geen gelegenheid voor personen, die niet of niet meer dienst plichtig zijn, om zich te onderwerpen aan een militair geneeskundig onderzoek, ten einde zich te vergewissen omtrent geschikt heid of ongeschiktheid voor den militairen dienst. Huwelijk. Vraag: Kan een dienstplichtige, die 24 Augustus jl. heeft aangeteekend, om op 6 September a.s. te trouwen, en die 29 Augus tus onder de wapenen is geroepen, verlof bekomen om op bovenstaanden datum te trouwen en zoo ja, tot welke instantie moet hij zich dan wenden? Antwoord: Voor verlof om te huwen, dient de belanghebbende zich te wenden tot zijn onmiddelijken commandant. Wachten of niet? Vraag: Mijn zoon is geboren Mei 1919, vertrok Maandagavond naar zijn woon plaats om zich te melden voor den militai ren dienst. Heden schrijft hij mij, dat hij niet behoeft op te komen, doch moot wach ten. Hij deed dit jaar eindexamen H B S zou daarna naar de MTS. te Dordrecht gaan. Wat wordt nu aangeraden? Moet deze jongen zoo spoedig mogelijk weer naar school gezonden worden of is er kans, dat hij toch spoedig onder dienst moet? Hij heeft nog nooit een zakboekje ontvangen en heeft ook geen studie-uitstel gehad. Antwoord: Er kan geen tijdstip genoemd worden, waarop de inlijving van de perso nen, wier inlijving werd vastgesteld, zal plaats hebben. Binnenkort zal hieromtrent wel iets naders bekend worden. is een algemeen belang en dus ook het Uwe Meldt U aan als lid der Ned. Ver. voor Luchtbescherming bij den secretaris der aideeling Leiden, den heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 25410, b. g. g. 24807. Contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars). Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende regelen met betrek king tot de geneeskundige voorziening on der de burgerbevolking in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden. Blijkens de memorie van toelichting heeft dit ontwerp ten doel voorzieningen te tref fen ten aanzien van de beschikbaarstelling van geneeskundige hulp voor de burgerbe volking voor het geval bij mobilisatie vele geneeskundigen buitengewoon onder de wapenen worden geroepen. In het algemeen wordt voorgesteld, om de geneekundige voorziening ln de te verwach ten „lacunes" te centraliseeren in één hand, nJ. die van den geneeskundig hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, met dien ver stande dat deze autoriteit niet zal behoeven op te treden, indien de geneeskundige, die zijn praktijk niet of niet geheel kan uit oefenen, zoodanige maatregelen heeft ge troffen, dat daarin behoorlijk wordt voor zien door het optreden van een of meer uiteraard nabijwonende artsen, die hun eigen praktijk behouden. In alle andere ge vallen echter, dus zoowel wanneer derge lijke maatregelen niet zijn getroffen als wanneer een arts zonder eigen praktijk zal moeten inspringen, is ingrijpen door den hoofdinspecteur in het belang van den goe den gang van zaken noodig te achten. In het laatste geval zal de hoofdinspecteur met wenschen van den geneeskundige ten aan zien van den persoon van den vervanger rekening houden. Als vervangers kunnen door den hoofd inspecteur worden aangewezen zij. die de bevoegdheid tot het uitoefenen van de ge neeskunst hier te lande hebben verkregen in de laatste (zegge drie a vijf, een naar gelang van de behoefte bij Koninklijk besluit te bepglen aantal) jaren. Bovendien zullen als vervangers kunnen worden aan gewezen de geneeskundigen, die zich vrij willig als zoodanig hebben aangemeld. Het ligt in de bedoeling, dat bij alge- meenen maatregel van bestuur zal worden bepaald, dat de hoofdinspecteur een regis ter zal houden van de geneeskundigen, die als vervangers door hem kunnen worden aangewezen. Tevens zal daarin worden vastgelegd, dat de in het register ingeschrevenen die van die inschrijving (zoomede van afvoe ring) bericht ontvangen verplicht zijn aan een aanwijzing door den hoofdinspec teur gevolg te geven. Ook ten aanzien van de waarnemers (die hun eigen praktijk be houden) zal een dergelijke verplichting die nen te worden vastgelegd. Ter voorkoming van mogelijke schadelijke gevolgen van de vervanging voor den ge neeskundige, wanneer hij zijn praktijk we der kan uitoefenen, doordat de vervanger of waarnemer zich in zijn plaats heeft „in geburgerd", is het wenschelijk, dat de vesti ging van een arts wordt gebonden aan de toestemming van den hoofdinspecteur. Verder zullen in den bedoelden alge- meenen maatregel van bestuur bepalingen moeten worden opgenomen betreffende de geldelijke vergoeding van den vervanger en den waarnemer door den geneeskundige, in wiens praktijk is voorzien, doch die de in- kosten daaruit behoudt, benevens bepalin gen. welke waarborgen, dat de vervanger de beschikking heeft over al hetgeen voor de waarneming der praktijk noodig is. Een en ander zal worden geregeld in aansluiting aan de usances onder medici bij vervanging in normale tijden, gelijk deze door de Ne- derlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst zijn gesanctionneerd. Ten slotte worden de noodige waarborgen gegeven tegen beslissingen van den hoofd inspecteur met betrekking tot de vervan ging en de vestiging, in den vorm van een beroepsrecht van den betrokkene op den Minister. De Minister zal bij die behandeling wor den bijgestaan door een commissie van ad vies, waarin het medisch element overwe gend zal behooren te zijn. Aangezien thans Leger en Vloot zijn ge mobiliseerd, is bepaald, dat de Wet thans in haar geheel onmiddellijk in werking treedt. De algemeene maatregel zal direct daarna worden afgekondigd. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: Een Fransch spreekwoord luidt in onze moedertaal: de geschiedenis herhaalt zich. Wij zouden daar dan echter het liefst nog aan toevoegen: in anderen vorm! Zoo ge zien hebben de Franschen gelijk. Want wat er op het oogenbllk om ons heen gebeurt, dat herinnert al heel sterk aan den zomer van 1914 Ook toen was de maand Augustus van beslissenden invloed voor de eerstvol gende jaren. En wij weten thans maar al te goed, hoe die beslissing toen na een har den strijd van vier jaren is uitgevallen. Zon der eenige overdrijving kan men zeggen, dat er sedertdien van een eigenlijken vrede geen sprake meer is geweest. Wanneer thans aller oogen op Dultsch- land en meer nog: op Berlijn gevestigd zijn, dan is dat begrijpelijk. Want al net eender als in Augustus 1914 is de eerste stap in de richting van een conflict van Duitsche zijde ondernomen. Nadrukkelijk heeft men aan Londen en Parijs verklaard, dat men de ach tervolging der Duitsche bevolking in Polen niet langer kan dulden. ,.So Oder so" dient daartegen iets gedaan te worden. Maar aan den anderen kant heeft men nog niets ge daan, hetwelk met deze dreigende woorden in overeenstemming is, klaarblijkelijk, om dat men niet de verantwoordelijkheid voor een nieuwen oorlog wenscht te aanvaarden Ziedaar reeds een belangrijk verschilpunt met 1914. Toen was de moordaanslag op den Oostenrijkschen aartshertog voldoende, om een wereldbrand te ontsteken en keizer Wilhelm voelde zich verplicht, zijn Oostenrijkschen bondgenoot, den bejaarden keizer Frans Jozef te hulp te snellen. Vol gens sensationeele berichten in de Duitsche eenheids-pers vinden er in Polen dag en nacht gevallen van moord en doodslag plaats, maar tot een dlrecten aanval op het land, waar deze gruweldaden zouden plaats vinden, is men alsnog niet overgegaan! Is het dan een wonder, dat de bevolking van Berlijn zich in onzekerheid voelt? Men weet niet precies, waar men aan toe ls, wet men van de eerstvolgende dagen verwach ten kan, of de sensationeele berichten, welke door de pers en den radiodienst worden doorgegeven, op juistheid berusten of niet. Want vooral sedert Berlijn en Moskou dikke maatjes geworden zijn, is het vertrouwen in het politiek beleid der Wilhelmstrasse danig geschokt. Op zulk een verandering had geen sterveling ge rekend en het effect van den gang van zaken vindt zijn weerklank in een stel letje moppen, die helaas niet voor pu blicatie in aanmerking komen. Maar ze spreken boekdcelen voor de openbare mcening in het Derde Rijk, En terwijl de mannen elkaar in de stamp volle bierlokalen voornoemde moppen toe fluisteren, zitten de vrouwen met elkander te praten over de plotselinge stagnatie in het dagelijksch leven. Wie had daar nu op gerekend! Distributiekaarten! Met een rose- kleurige lap papier naar den kruidenier, naar den slager, naar den groenteman. Bon netjes voor vleesch voor zoover het ver krijgbaar is voor koffie en thee in mini malen omvang, voor een onrioozel klein stukje boter, voor aardappelen en groente, enfin voor alles, wat men in het gewone leven nu eenmaal noodig heeft om te blij ven ademen. Gelukkig zijn niet alle voor schriften en bepalingen direct van kracht gebleken. Tegen alle „Greuelmarcheri" in konden we vaststellen, dat men 's morgens en 's middags en 's avonds tot 7 uur toe zoo veel melk kan krijgen als men maar hebben wil, en zulks zonder de z.g.„Ausweiskarte". Ook aardappelen, cacao, brood en eieren voor zoover die voorhanden zijn worden zonder kaart verkocht en dat beteekent al heel wat. Minder gunstig staat het met schoenen en verschillende kleedingstoffen: schoe nen mogen pas nieuw bezoold worden, wanneer ze stuk zijn en totaal versle ten terwijl overigens met een kleine re paratie genoegen genomen dient te wor den. Voor een nieuw pak of een nieuw costuum moet voortaan eerst een ver gunning worden aangevraagd en daar deze klaarblijkelijk nog niet in omloop zijn, ziet men alle winkels, waar schoe nen en kleedingstukken verkrijgbaar zijn, totaal leeg staan! Geen wonder, dat sommigen hun zaak reeds hadden gesloten, maar dat heeft nu weer een nieuwe verordening tengevolge gehad, welke bepaalt, dat alle winkels geopend moeten blijven, ook al wordt er tijdelijk niets verkocht! Dat de stemming onder deze omstan digheden, ondanks het heerlijke weer, verre van opgewekt is, kan iedere buitenstaander begrijpen. Men moet zich maar even in deze situatie verplaatsen of terugdenken aan dc jaren, die we tijdens den oorlog ook bij ons als een zwaren last hebben gedragen! Daarom wordt de eisch al duidelijker be merkbaar, dat men door de pers en de radio nu eindelijk eens precies geïnformeerd wil worden omtrent den werkelijken toestand zoowel binnen als buiten Dultschlandl Nadruk verboden Hoewel dezen brief van onzen corres pondent voor een deel achterhaald is, wil len wij hem toch nog geven aan onze lezers, omdat men ingelicht wordt over de stemming In Dultschland. Red. LD. TIJDSCHRIFTEN. Het Weekblad Cinema en Theater. Bij den aanvang van het filmseizoen ontvin gen w(] een exemplaar van een extra nummer van Het. Weekblad Cinema en Theater, dat in sterk uitgebreiden vorm een overzicht brengt van het filmrepertoire voor het komende win terseizoen. Vrijwel alle groote filmmaatschappijen zijn in dit nummer vertegenwoordigd en allerlei Interessante gegevens over de productie van dit jaar zijn daarin verwerkt. De verschillende filmmaatschappijen worden achtereenvolgens behandeld en hun productie wordt objectief besproken. Talrijke illustraties maken dit overzicht van wat er gaat komen, aantrekkelijk. Het voordeel van dit speciale nummer is voor namelijk daarin gelegen, dat het zich niet uit put in beschouwende artikelen over de films en hun waarde, doch den lezer een goeden leidraad geeft voor datgene wat hij in het komende seizoen te zien zal krijgen. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Wolters, Groningen: in The Young People's Library: The Secret Aeroplane, bij D. E. Marsh. Adapted and Annotated by F. Ossendorp. Een voudige Chemische Manipulaties. Handleiding voor a s. Analysten, door Dr. W. Schut. 2e druk. Ad. Donker, Antwerpen: Ik dacht zoo door Ed. Bouquin <Mr. E. Elias). ..Een tuiltje meizoentjes en bot er blommetjes, argeloos ge plukt langs het achterpad der letterkunde". Kosmos. Amsterdam: Het Motorrijwiel, door A. J. Nossent, 4e geheel herziene druk met 100 afbeeldingen en teekeningen. Ik heb mijn rijbewijs, maar nuEen een voudig praatje voor beginnende automobilisten, door J. Ringk. Ned. Keurboekerij. Amsterdam: Dieren vra gen onze aandacht, door Truus Eygenhuysen, met een inleiding van Dr. A. L. J. Sunier; Tee keningen van C. Chevallier, Foto's van W. F. H. Schut. Tjeenk Willink. Zwolle: In de editie Schuur man en Jordens: Tariefwet 1934, door F. W. A. M. Paymans. Wet tot heffing van een Cou ponbelasting. door Mr. J. v. d. Poel. Paarden- wet 1939. door Mr. Dr. E. van Bolhuis. Ziekte wet, door Dr. L. Leydesdorff. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onae vorige oplaag geplaatst HERVATTING VAN HET GOEDEREN VERKEER. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen deelt, na bekomen machtiging van de militaire autoriteiten mede, dat het in het voornemen ligt, met ingang van Maandag, 4 September a.s., op alle geëlectrificeerde baanvakken een uur- dienst te onderhouden. Dat is dus Amsterdam-Dordrecht Am sterdam-Alkmaar, Haarlem-IJmuiden, Vel- sen, IJmulden-Oost, Uitgeest, Haarlem- Zandvoort, Rotterdam-Hoek van Holland, Amsterdam-Utrecht-Eindhoven en Rotter dam-Den Haag-Utrecht-Arnhem. Op de lijn Rotterdam Hofplein—Den Haag H.S.Schevenlngen Kurhaus. zal met Ingang van Maandag a.s. de dienst regeling van 15 Mei 1939 worden hervat. In aansluiting aan de dienstregeling van de geëlectrificeerde baanvakken zal op alle overige belangrijke baan vakken een twee-uurdienst met stoom - en Dieseltreinen worden gereden, even tueel versterkt op het forensentraject AmsterdamAmersfoort. Dit betreft dus in de eerste plaats de verbindingen van Amsterdam, Den Haag en Rotter dam met Groningen, Leeuwarden, Twente en Maastricht, alsmede de ver binding Leeuwarden Arnhem Den Bosch, RoosendaalVlissingen. Op alle bovengenoemde trajecten wordt weer met de groote snelheid van de nor male dienstregeling van 15 Mei van dit jaar gereden. Op de grensbaanvatoken Oldenzaal Bentheim, ZevenaarEmmerik, Nijmegen- Kleef, Maastricht-Visé en Roosendaal-Es- schen zal waarschijnlijk een pendeldienst worden gereden. De internationale D-treinen D 78 en D 77 tusschen Vlissingen en Keulen vice versa blijven loopen. Het vervoer van bagage en rijwielen zal in beperkte mate weer mogelijk zijn. Ook wat het goederenvervoer betreft konden belangrijke maatregelen geno men worden. Het goederenverkeer zal in den nacht van Maandag op Dinsdag namelijk in beperkte mate worden her vat. Stukgoederen worden Maandag weer ter verzending aangenomen. Het vervoer van wagenladingen zal van dien dag af op beperkte wijze plaats heb ben. Aanvragen tot het beschikbaar stel len van wagens kunnen thans weer worden ingediend. Wat de bestelling betreft kun nen wij mededeelen. dat deze in den regel op normale wijze zal plaats hebben Waar zulks nog niet mogelijk zou zijn zullen de geadresseerden per kennisgeving van aankomst mededeeling van de aan komst der goederen ontvangen. Het bovenstaande geldt: zoowel wat het personen- als het goederenvervoer aan gaat, onder de volgende twee beperkende voorwaarden: In de eerste plaats hebben militairen en goederen voor militaire doeleinden onder alle omstandigheden den voorrang. In de tweede plaats kan deze dienstregeling zonder voorafgaande kennisgeving te allen tijde geheel of gedeeltelijk worden opge heven, indien militaire belangen zulks noodzakelijk maken. THANS VAN 12 TOT EN MET 21 SEPTEMBER A.S. De raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs heeft naar aanleiding van het feit, dat de ver voersmogelijkheden, speciaal per spoor, in de eerstvolgende dagen niet verbe terd worden, zoodat het aanvoeren van de goederen ernstige vertraging onder vindt, besloten de openingsdatum van de jaarbeurs één week uit te stellen. De jaarbeurs zal derhalve thans ge houden worden van Dinsdag 12 Sep tember tot en met Donderdag 21 Sep tember a.s. ZES DOODEN. Het nachtpostvllegtulg DAFOP „Karl Hochmuth" van den dienst. BerlijnHanno ver—Keulen—Londen is gisternacht bi] het vertrek uit Hannover verongelukt. Daarbij is de uit zes koppen bestaande bemanning om het leven gekomen. Een gedeelte van de postlading werd door den ontstanen brand vernietigd. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7